wiel BLOEMBOLLEN WORDEN NU GETEELD OP KEIHARDE ZANDGRONDEN Geen CAO voor sleepboten COUPON j AMRO-LENÏNG Start maakt band immuun n m Nieuwe modellen voor 1969 NIEUWS IN HET KORT Grote machines rijden nu op bollenvelden Verzending zeepost f62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) Comfortabel Op buitenweg loopt de voetganger veel risico VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 „Verzuipen' Waterhuishouding Zuivelbureau betaalt campagne voor boterconcentraat l (Van onze medewerker bloembollencultuur Wie oudere „bloemistarbeiders", zoals de werknemers van bloembollenbedrijven ▼roeper genoemd werden, verhalen boort, vertellen over de bazen, waar je een voet op de tuin mocht zetten, omdat je de grond kapot liep, kijkt nu met verba zing naar de velden, waarover vele roek- sputterende machientjes knetteren, die de grond flink vast moeten rijden. Inderdaad zeggen oudere bloembollenkwekers, dat de grond kapot wordt gereden en inderdaad zegt de wetenschappelijke onderzoeker van het Laboratorium voor Bloembollenonder- zoek, ir. G. v.d. Valk dat men goed moet weten wat men met die machines wel en niet kan doen. In samenwerking met het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding is het Laboratorium in Lisse druk bezig met het onderzoek naar de invloed van de me chanisering van de bloembollenteelt op de grond. Professor Van Slogteren heeft vroe ger al eens gezegd, dat bloembollenkwe kers mensen zijn, die vrschrikkelijk veel zien in hun gewas. Indien een oplossing zonder diepgaand wetenschappelijk onder zoek mogelijk is, vinden ze die zelf wel. MMen had al bijzonder snel gezien, dat er wat ging gebeuren met de grond, als men er veel op reed met tractoren. Men had al bijzonder snel gezien, Breezand wel gemakkelijk met grote ma chines over zandgrond reden. De mensen in de bloembollenstreek zijn met voor niets bang gebleken voor hun grond, want ze •pelen met water. Wie er zo knap is geweest om de duinen tot op vijftig a zestig centimeter van het Rijnlands boezempeil af te graven, I is niet bekend. Feit is, dat dit de beste afstand voor de bloembollen is! Het zeven eeuwen oude Hoogheemraadschap Rijnland houdt daarmede rekening bij de regulatie van de slootwaterstand! Die vijftig tot zestig centimeter zand met lucht kunnen veel water opvangen en vrij snel doorgeven. Een bui van 1.8 mil limeter krijgt het grondwater een centi meter omhoog. Metingen hebben echter uit- I gewezen, dat een inklinkende bodem, waar uit in feite lucht gaat verdwijnen en de zandkorrels dichter op elkaar komen te liggen, maar 0.4 millimeter nodig heeft voor een stijging van 1 centimeter. De heren van het Instituut in Wagenin- gen en het Laboratorium t.e Lisse zijn aan het meten geslagen en hebben ont- dekt dat vrij veel bloembollentuinen aan het inzakken zijn. Dit is een van de oor zaken, dat er meer en meer bollen „ver- zuipen". Men gelooft dat ze in het water verstikken. Geen kweker wist echter nauw keurig te vertellen, wanneer dat gebeurde. Nu weet men, dat het grondwater maar een of twee dagen zo omstreeks november ADVERTENTIE flink hoog tot aan het „maaiveld" bijna behoeft te staan om de bollen te doden. De mechanisering heeft men nageaapt door met een zware Dulldozer Over proef velden te rijden. Men ging eerst op be staande velden alles nameten, onder meer de hoeveelheid lucht in de grond. Wat wetenschappelijker gezegd, het poriënvolu me werd vastgesteld. Een ingewikkelde geschiedenis, maar men weet nu, dat zand grond die vijftig percent lucht bevat zo „dun" is, dat een mens er doorheen zakt. Normaal bewerkte bloembollengrond, die tegenwoordig niet meer wordt geploegd, maar gekabeld, hetzelfde in feite, maar de ploeg wordt aan een kabel voortgetrokken, zodat, er geen machines op bet land komen, bevat 47 pet. lucht. Deze grond geeft de hoogste opbrengst. Eén keér met een bull dozer over deze zandgrond rijden zorgt er voor, dat er nog maar 43 percent lucht in de grond zit. Bij twee keer rijden vond men nog maar 41,5 pet. en bij drie keer 40 percent. Je kunt al een huis bouwen ip zand, dat 41% percent lucht bevat, dus 415 kubieke centimeter lucht in 1000 ku bieke centimeter grond! Geen bol krijgt daar zijn wortels in. Dat heeft men weer ontdekt door de wor telontwikkeling te meten. Met elke gram lucht minder in de grond kan men al een verkorting van de wortels zien. Vandaar ook, dat zo bijzonder veel kwekers zeg gen dat tulpen vlak wortelen. Dat is niet waar, ze staan te dikwijls op zandgron den, die slechts 43 percent lucht bevatten en dus moeilijk wortels doorlaten. Men mag niet overal de machines de schuld van geven want grondwater dat snel op en neer gaat verdicht de grond ook. Zandkorrels in beweging moeten nu een maal op het laagste punt terecht komen. De holten er tussen woeden steeds kleiner en ondoordringbaarder. De conclusie ligt voor de hand: hoe dich ter de grond hoe sneller de opstijging van het grondwater, en dus weer verdere ver dichting. Men heeft bloembollen op die proefvelden gezet om te kijken of er een verschil in opbrengst is Al het getheore- tiseer is nutteloos, als de bollen allemaal even best groeien. Maar enigszins geschrok ken is men toch wel. Tulpen op losgeka- belde grond brachten 330 kilogram per are en dezelfde hoeveelheid op grond die één keer bereden was en nog 43 percent poriënvolume had leverde slechts 280 kilo gram! Bij hyacinthen was het verschil on geveer zo groot. Narcissen zijn .kwaaie rakkers", aldus ir. v. d. Valk. omdat die noal wat narigheid kunnen hebben. Wat moet de bloembollenkweker nu voor lopig doen om toch met machines op het land te kunnen komen? Proberen de wa terhuishouding perfect te maken, zodat het water bijzonder snel weg kan. Daarom kan men in Breezand wel mechaniseren en met grote machines op het land komen want daar zit het water veel dieper en komt „verzuipen" veel minder snel voor. Men moet in de Bloembollenstreek, waar men nog geen vijftien jaar met machines werkt 'n geweldige stap nemen van de ge- dachtengang „geen mens op mijn land, want ze trappen het kapot", de kwe-1 ker wist dus wat wetenschappelijker on derzoekers nu kunnen gaan bewijzen naar „hoe gebruik ik de machines op mijn land omdat geen mens er meer een stap op wil zetten!" ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 150 Telefoon 10745 - IJmuiden UTRECHT. De leden van de Neder- landse Bond van Vervoerpersoneel (N.B.V.), werkzaam op de sleepboten in het haven- en stadssleepbootbedr(jf te Rot terdam. hebben het bestuur van hun bond opdracht gegeven géén CAO af te sluiten. Deze CAO, waarover door onderhande lingsdelegaties van werkgevers en werk nemers, na zeer langdurige besprekin gen overeenstemming was bereikt, zou moeten gelden met terugwerkende kracht vanaf 1 april 1968. De beslissing is het resultaat van een referendum, dat onder de betreffende leden werd gehouden. Met de volgende schepen kan zeeposl I worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn I bezorgd, staan achter de naam van het •chip. Argentinië: ms „Lago Traful" (24-9); Brazilië: ms „Alioth" (25-9); Canada: ms „Cleveland" (25-9); Chili: ms „Achilles'' (24-9); Kenya, Oeganda: ms „Brunshagen" (27-9); Ned. Antillen: ms „T'neron" (24-9); I Suriname: ms. „Palamedes" (23-9); Ver. Staten, ms „Atlantic Song" (26-9); Zuid- Arfika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ss „An- dijk" (25-9) en ms „Kaapland" (27-9). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan- toren. (Van onze correspondent) DEN HAAG De kosten, verbonden •an een propaganda-actie voor botercon centraat voor keukengebruik, zullen ten laste komen van het budget van het Ne- derlands Zuivelbureau. Dientengevolge be staat er geen direct verband tussen de prijs per pakje boterconcentraat en de kos ten van de reclamecampagne. Indirect zou een doeltreffende reclamecampagne, via een dienovereenkomstige grotere omzet, zelfs een gunstige invloed op de prijs voor de consument kunnen uitoefenen. Dit zegt minister Lardinois van Land- j bouw en Visserij in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer S. van der Ploeg (P.v.d.A.). Geld voor u: De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meu belen, die wasautomaat, die verhuizing en noemt u maar op. flOOOr In die IS mnd betaalt u: 18 x f 62,07 f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding admini stratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f6,50 p.m. f2500: In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 118,37 f 2840,88. Dat is slechts f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding adm stratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 p.ni f4000: In die 24 mnd betaalt u;-24 x f 189,39 f 4545,36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding admini stratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f,70 p.m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij ver tellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijt schelding bij overlijden. Komt u eens langs. Of vraag de AMRO-Lening-folder met alle inlichtingen en tarie ven. Gebruik daarvoor onderstaande coupon. voor folder met inlichtingen en tarieven. Stuur deze coupon in een envelop aan:AMRO Bank, Antwoordnummer 441,Amsterdam. Plak geen postzegel; die is voor onze rekening. (Bellen kan ook: tel. 020-92 48 44) Naam Adres Plaats IJC (Graag in blokletters invullen) I EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK In Amerika is na lange voorbe reidingen een band ontwikkeld, die volgens de fabriek Uniroyal, als vrijwel onkwetsbaar kan worden betiteld. De band is immuun voor beschadigingen door glas, spijkers en puntige stenen. Men heeft dit resultaat bereikt door tussen karkas en loopvlak een in het rubber ver werkte mat van staaldraad te plaatsen. Deze mat, een verzameling van 80.000 stukjes staaldraad, ieder met een lengte van ongeveer een halve centimeter, werd met een speciaal bindmiddel aan het rubber toege voegd. Uit deze massa werden de taaie, met staal versterkte matten gewalst die voor inbouw in de band geschikt waren. Door dit nieuwe constructieprincipe is de band aan zienlijk veiliger geworden, terwijl de levensduur toenam. Het staal in het rubber voert de warmte beier af. De nieuwe band van dit Uni- royal-concern loopt aanmerkelijk koeler dan de meer conventionele modellen. Hoewel: zo erg conventioneel zijn de banden de laatste jaren nu ook weer niet. Het laatste woord is voorlopig door hét staal gesproken, maar fabrieken zoals Goodyear' en Dunlop maken reeds lang gebruik van allerlei stoffen uit de reageer buis om hun banden te versterken. Goodyear bijvoorbeeld heeft reeds enige tijd een manier gevonden om polyester en glasvezel in een band te combineren; de nieuwe band Decathlon bezit diagonale koord- lagen van polyester met daar over heen een laag van glasvezel direct onder het loopvlak. Deze band, een combinatie van de diagonaalband en de radiaalband, bezit eveneens grote slijtvastheid. Het veelzijdige materiaal glasvezel, sinds de tweede 4 -' y - v/. 3gÉ -V" - 5 •.-■T5 r - Een Opel Kadett demonstreert hier de band met stalen mat onder het loopvlak. wereldoorlog als bruikbaar produkt op de wereldmarkt werd door de bandenindustrie reeds vrij snel ont dekt en gebruikt als een uitmunl end versterkend materiaal voor auto banden. Goodyear gebruikte glas vezel voornamelijk bij de ontwikke ling van een versterkte loopvlak- gordel. Staal, polyester en glasvezel zijn de toonaangevende materialen waaruit de toekomstige autoband zal worden opgebouwd. De wisse ling van materialen is in de bandenindustrie altijd zeer snel ge gaan: natuurprodukten zoals rubber en katoen werden vervangen door rayon en nylon. Terwijl deze op hun beurt het veld moesten ruimen voor glasvezelprodukten. Nog even en dan zal de band in zijn huidige vorm worden vervangen door een andere constructie, waarvan we reeds voorbeelden zagen: een ge kruist stelsel van stalen spaken met daarop grote rubber doppen. De nieuwe Peugeot 504: verbreding aan de top bij de Fransen. De nieuwe Volvo comfortabel. 164: technisch zeer modern, interieur zeer Eind van dit jaar zal in ons land de nieuwe Peugeot 504 verkrijgbaar zijn, die onlangs in Parijs werd geïntroduceerd. Deze 504 vormt een uitbreiding naar boven van het Peugeot-programma, waar in nu de hoofdtypen 204, 404 en de nieuwe 504 domineren. De nieuweling van de Franse faoriek wijkt in het uiterlijk nogal af van de vrij hoekige Peugeotvorm die we tot nu toe gewend waren. Het model is sierlijker geworden, hoewel de vormgeving duide lijk beantwoordt aan de „automode" van vandaag: vierkante koplampen een knik in de flank, schuin geplaatste raamstijlen van achteren en een sterk aflopende achterpartij. Er is bij dit model veel aan dacht besteed aan de veiligheid; voor- en achterzijde zijn „verkreukelbaar", de stuurkolom is schokabsorberend en er zijn verstelbare hoofdsteunen in de rugleu ningen van de gescheiden voorstoelen aangebracht. Daarbij komen schijfremmen op alle wielen en een remkrachtverdeler tussen voor- en achterremcircuit. De Peugeot 504 kan straks geleverd worden met een automatische ZF-bak. In twee versies komt hij naar Nederland: met een carburateur-motor van 87 Sae-pk bij 5500 t.p.m. (Top: 156 km per uur) en met een benzine-injectiemotor. (Top: 168 km per uur). De wagen, in standaarduitvoering met radiaalbanden uitgerust, bezit een auto matisch in- en uitgeschakelde ventilator. Hoewel de prijs nog niet vaststaat zal hij in de carburateuruitvoering ongeveer twaalfduizend gulden gaan kosten. Veertig percent van alle in het verkeer gedode voetgangers viel in 1966 op de buitenwegen. Voor ernstig en lichtgewonden lagen deze percentages op respectievelijk 15 en 9 percent, waaruit de conclusie mag worden getrokken dat voetgangersongevallen op de buitenweg aanzienlijk ernstiger zijn dan in de be bouwde kom. De meeste voetgangers vinden op de buitenweg de dood tijdens duisternis, of als gevolg van het feit dat zij rechts lopen. Het rijverkeer dient te allen tijde op de buitenweg rekening te houden met voetgangers, maar ook de voetganger zelf dient voorzichtig te zijn. Hij zal bij het oversteken rekening moeten houden met de hogere snelheid van het vér- keer terwijl hij op buitenwegen zonder voet- of fiets pad "links moet' lopen. Het zal in zijn voordeel zijn als hij zich, bijvoorbeeld door het dragen van een reflec terende riem, zichtbaar maakt bij duisternis. Heel wat hoger in prijs, maar daarom ook zeer comfor tabel en technisch aangepast is het nieuwe model dat Volvo volgend jaar op de Nederlandse markt brengt. Deze Volvo 164, die omstreeks de twintig mille zal gaan kosten, is een luxueuze drie-literwagen, voortbewogen door een zes-cilindermotor van 145 pk. Volvo, die met deze wagen eveneens zijn programma naar de top verbreedt, heeft het uiterlijk van zijn wagen dat veel gelijkt op dat van de 140-serie opgesierd met het oude radiatorembleem uit vroeger jaren. Het grootste nieuws zit echter in de tech nische conceptie van deze Zweedse auto: een reinigings- systeem voor de uitlaatgassen, voorverwarming van de inlaatlucht en een ventilator met slipkoppeling zodat bij hoge snelheden nog enig nuttig vermogen vrijkomt. Volvo heeft dit paradepaardje een zeer comfortabel interieur meegegeven. Zittingen en lendesteun van de voorstoelen zijn verstelbaar. Na de laatste Grand Prix in 1968 zal Ford de 3 liter V-formule-1-motor beschikbaar stellen voor de verkoop. De motor wordt verkocht door Cosworth, die samen met Ford deze krachtbron heeft ontwikkeld. De Ford-motor is dit seizoen erg succesvol geweest.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11