Maximale capaciteit waarschijnlijk al over enkele maanden nodig KONINGIN OPENT OP 30 OKTOBER DE AMSTERDAMSE IJTUNNEL In vorige eeuw al plan voor een brug De meest tunnel gecompliceerde de wereld in m Fundering van honderd meter lange palen geweldig Opel RcUord- nieuws! boutique zo Rozemanjn Tunnelweg is een „middellijn" van nieuwe ringweg Beton en staal op honderden palen Stalen valdeuren tegen hoogwater Wegdek wordt bij vorst verwarmd Verstandige autokopers ir gaan nu naar de Opel-dealer „M I R A B E L" 1968 SEPTEMBER V R IJ D A G Stadstunnel Zorgenkind Middellijn De „franje' mmm A ansluitingen Bouwsystemen Onder spoorbaan Caissons 15 hagelwitte qk weggooi-luiers I 4ü voor slechts JL bij uwdrogïst (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Amsterdam heeft zijn IJtunnel. Op woensdag 30 ok tober zal koningin Juliana de nieuwe verbindingsweg tussen Amsterdam- Noord en overig Amsterdam officieel openen. Er zal worden gevlagd en gefeest en na het spelen van het Wilhelmus worden de glazen geheven. Ministers, Kamerleden, gemeenteraadsleden en andere genodigden zullen zich rond de koningin verdringen om in het mooiste pak en met een feeste lijke glimlach „uiting te geven aan hun vreugde over de totstandkoming van het belangrijke waterstaatkundige werk, dat tot ver over de grenzen bewondering heeft gewekt". Amsterdam heeft zijn tunnel, maar het ls niet zonder strijd gegaan. Strijd tussen de burgerij en overheid, strijd tussen ambtenaren onderling, strijd tussen Pu blieke Werken en Rijkswaterstaat, strijd tussen gemeentebestuur en rijksregering. Maar Amsterdam heeft zijn zin weten door te drijven. De tunnel was broodno dig. De verwachting is zelfs, dat de maxi male capaciteit van de tunnelwegen reeds binnen enkele maanden in de spitsuren zal worden bereikt. Reeds honderddertig jaar geleden is de eerste schuchtere poging ondernomen om het IJ van een vaste oeververbinding te voorzien. Sindsdien zijn er vele genera ties Amsterdammers gekomen en gegaan en iedere generatie heeft zich op een of andere wijze opgewonden over plan nen voor bruggen of tunnels. Het ge vecht over de vraag ja-tunnel of nee tunnel is nu achter de rug. Ook het zware gevecht van de tunnelbouwers, die voor de opgave stonden een van de meest ge compliceerde tunnels ter wereld te bou wen. Amsterdam heeft zijn tunnel en laat op 30 oktober de champagne vloeien voor vriend en vijand. Want onder de feest gangers zullen zich hoofdambtenaren en zelfs oud-ministers bevincjen, die dezelf de tunnel te vuur en te zwaard hebben bestreden. „De IJtunnel is een uitgesproken stadstunnel." Zo luidt de eerste zin van het officiële perscommuniqué van de ge meente Amsterdam. Op het moment ech ter dat de eerste spade voor de tunnel bouw in de grond ging, heette het nog, dat de IJtunnel naast een lokale ook een belangrijke interlokale functie zou krij gen. 1 Die interlokale functie was voor Am sterdam een hefboom om een rijkssubsi die los te wrikken. Het lag destijds voor de hand, dat het verkeer tussen het Gooi en Utrecht en noordelijk Noord-Holland de IJtunnel zou kiezen. Inmiddels is de situatie aanmerkelijk gewijzigd. De me ningsverschillen tussen de hoofdstad en het rijk over de noodzaak van de IJtunnel en daarnaast de pittige actie, welke de Zaanstreek voerde voor een eigen tunnel onder het Noordzeekanaal, heeft ertoe geleid dat de Coentunnel is gebouwd. De Coentunnel en de reeds eerder tot stand gekomen brugverbinding over het Buiten IJ hebben thans een interlokale functie. De IJ-tunnel is nu inderdaad een stads tunnel. landelijk gebied boven het IJ rondom de eeuwwisseling een recreatief accent. Er verschenen enige landhuizen en vele zo merhuisjes van Amsterdammers en meni ge hoofdstedeling maakte zondags een uit stapje naar „de overkant het IJ", waar men zich onder andere vermaakte op de dansvloer van het Tolhuis. Amsterdam- Noord was ook de plaats waar enige grote internationale tentoonstellingen zijn ge houden: in 1913 de ENTOS (Eerste Ne- derlandsche Tentoonstelling op Scheep vaartgebied) en in 1919 de ELTA (Eerste Luchtvaart Tentoonstelling Amsterdam) Omstreeks die tijd vestigden zich ook scheepswerven en andere industrieën langs de noordoever van het IJ. De zorgen begonnen. De industrie had mensen nodig en zo ontstonden in Am sterdam-Noord woonwijken. Maar voor de meeste Amsterdammers was Noord geen aantrekkelijke woonwijk en duizen den arbeiders, die in Amsterdam-Noord Wie de kaart van Amsterdam beziet ontdekt daarop de geprojecteerde wegen van de in aanleg zijnde autoringweg rond de hoofdstad. Schakels in deze ringweg zijn de brug over het Buiten-IJ en de Coentunnel. In deze cirkel vormt de IJ tunnel met de toeleidende wegen een middellijn. De tunnel heeft hierdoor een unieke ligging om het stadsverkeer tus sen beide IJ-oevers mogelijk te maken Amsterdam-Noord is jarenlang een zor genkind van de hoofdstad geweest. Nadat er in vroeger eeuwen de misdadigers aan galgen werden opgehangen, kreeg het Het ventilatiegebouw aan de noord kant van de tunnel. s? met franje" bijna 210 miljoen gulden ge- i knappen. Begonnen is met de Prins Hen investeerd. drikkade te verbreden en van vier nieuwe Maar men is er nog lang niet. Op 30 bruggen te voorzien, oktober zal het mogelijk zijn van het In de naaste toekomst zal de IJ-tunnel Meeuwenplein in Noord af door de tunnel weg echter een voortzetting krijgen in de naar de Prins Hendrikkade aan de zuide- totaal vernieuwde Valkenburgstraat, die lijke oever te komen. Maar dan loopt men uitkomt op het Mr. Vissersplein, naast vast in het toch al moeizame stads- het Waterlooplein. Daar wordt reeds de verkeer. Het is dan ook een logische ge- laatste hand gelegd aan een ondergrondse dachtengang de tunnel voort te zetten wegkruising, zodat het tunnelverkeer zal dwars door Amsterdam, zodat inderdaad aansluiten op de Weesperstraat. Tussen een middellijn wordt gevormd in de cir- Weesperstraat en Wibautstraat is een kei van de autorondweg. Deze middellijn eveneens ondergrondse wegkruising vrij- kan van aftakkingen worden voorzien, wel gereed, waardoor het verkeer zich via waardoor het verkeer beter over de stad de Wibautstraat naar het Amstelstation wordt gedistribueerd. kan begeven om vandaar de richting het TT, Gooi of de richting Utrecht te kiezen. Het Hoewel de IJ-tunnel geen interlokale j0^a[e verjceer vindt aftakkingen bij de functie heeft, zal het m de praktijk even- Prins Hendrikkade, het Mr. Vissersplein, wel zo zijn, dat auto s uit het Gooi en garphatistraat en het Prins Bernhard Utrecht, die Amsterdam-Noord als be- p]pir) stemming hebben, en auto's uit noorde- 1 v lijk Noord-Holland, die in het centrum moeten zijn, de IJ-tunnel kiezen. Ook voor dit verkeer is de totstandkoming van de middellijn wenselijk. werkten, gaven er de voorkeur aan ten zuiden van het IJ te blijven wonen. Het ontbreken van een goede oever verbinding stond de ontwikkeling van Amsterdam-Noord in de weg. Maar nu is er de tunnel. Vooruitlopend op het ge reedkomen van de nieuwe verkeersader is in Noord begonnen met de uitvoering van een fraai uitbreidingsplan. De oor spronkelijke bebouwing met een inwoner tal van ongeveer 50.000 is opgenomen in een groot project van tuinsteden en een trale voorzieningen. Op dit ogenblik is het aantal inwoners gegroeid tot 80.000, wat gelijk staat aan een stad als Leeuwarden. Over enkele jaren zal Amsterdam-Noord worden „afgerond" op ruim 100.000 inwo ners. Er worden huizen gebouwd en wegen aangelegd. Er is een ziekenhuis in ge bruik genomen, er verrezen middelbare scholen en er is begonnen met de bouw van een groot winkelcentrum. Amster dam-Noord heeft zich tientallen jaren lang het stiefkind van Amsterdam ge voeld. Maar nadat besloten was de IJ tunnel te bouwen, is het een troetelkind geworden. De IJ-tunnel heeft, gerekend over de eigenlijke lengte van ruim een kilometer, 155 miljoen gekost. Maar een tunnel is een onderdeel van allerlei werken, die zich tot in wijde omgeving uitstrekken Er zijn niet alleen op- en afritten, maar er moesten ook nieuwe toevoerwegen worden aangelegd of bestaande wegen verbeterd. Er zijn vrije kruisingen ge maakt en dat alles is gebeurd in en op de drassige bodem waarop Amsterdam is ge bouwd. De bijkomende werken waren daardoor kostbare werken. Tot dusver heeft de stad Amsterdam in de IJ-tunnel Het verkeerspunt Meeuwenplein. De onderdoorgaande weg leidt naar de IJtunnel. De bouw aan de „franje" van de IJ tunnel gaat nog een tijdlang door. Aan de noordzijde ligt reeds een twee kilome ter lange zanddijk gereed, waarop Rijks- waterstaat straks de weg zal maken wel ke aansluiting gééft op de eveneens nog j te bouwen rijksweg 7 naar Purmerend en i de Afsluitdijk. Aan de zuidkant van de IJ-tunnel moet de gemeente Amsterdam het voornamelijk zonder rijkshulp op- ADVERTENTIE (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De IJtunnel is I Nederlands zesde onderwatertunnel na de Maas-, Velser-, Coen-, Benelux- en Rotterdamse metrotunneL Voorts mag de Schipholtunnel, hoewel een landtunnel, ook tot deze werken wor den gerekend. Medio volgend jaar wordt het aantal tunnels nog uitge breid met de Heinenoordtunnel onder de Oude Maas bij Barendrecht. De I nieuwe IJtunnel is echter één van de meest gecompliceerde ter wereld. De afgelopen jaren zijn dan ook talloze ingenieurs van heinde en verre naar Amsterdam gekomen om het werk te bekijken. Op de plaats waar de IJtunnel was ge projecteerd bleek door een rivier of zee arm in het grijze verleden de tweede zandlaag, waarop in de hoofdstad de meeste grote bouwwerken zijn gefun deerd, teveel uitgeschuurd te zijn om een goede steun voor de tunnel te kunnen zijn. De enige oplossing was dan ook de tunnel te laten rusten op palen, welke tot de der de zandlaag reiken. Dat kwam neer op het aanbrengen van 230 betonnen palen van een meter doorsnede en een lengte van 80 tot 100 meter. Het zijn de langste De IJtunnel bestaat voornamelijk uit be- funderingspalen welke ooit in de Neder- ton. Totaal is er 141.000 kubieke meter in landse bodem zijn gedreven, verwerkt, een hoeveelheid die voldoende is om het grootste gebouw van Amster- Q a 2() meter diepte dam Het Gemeenschappelijk Admini- 1 stratiekantoor ermee te vullen. Misschien spreekt het niet meer tot de Aan wapeningsstaal is 11.000 ton en aan verbeelding in een tijd, dat men satellie- constructiestaal 3500 ton verwerkt. Met ten in een baan om de aarde brengt, toch deze hoeveelheid kan men 1000 spoorwa- was die fundering van die honderd meter gons van 15 ton draagvermogen elk vul- lange en een meter dikke betonnen palen len. Dat wil zeggen, dat 20 normale goe-1 eon zaak, welke de tunnelbouwers derentreinen elk 30 keer zouden moeten I wat gecijfer en zweetdruppeltjes rijden om het staal aan te voeren. De totale lengte van de honderden be- tonpalen, waarop de tunnel met bijbeho rende werken rust, is 53 kilometer, de afstand Amsterdam-Den Haag. Het totale grondverzet (baggerwerk, ontgravingen, aanvulling en ophogingen) bedroeg ruim een miljoen kubieke meter, met welke hoeveelheid men de Dam, het Damrak en het open gedeelte voor het Centraal Station tot 27 meter zou kunnen ophogen. heel en zweetdruppeltjes heeft gekost. De palen zijn in groepen van acht of tien geplaatst, ongeveer 30 meter uit elkaar. Over elke groep werd een dwars- ADVERTENTIE DEZE WEEK UIT ITALIË EEN TRICOT TWINSET EEN TRICOT JURKJE 34 tot en met 44 Iedere week nieuwe modellen. Barteljorisstraat 33 Haarlem Telefoon 18309 24,75 36,75 In de IJtunnel zijn stalen deuren aan I gebracht, waarmee een eis van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland is in gewilligd. De tunnel is namelijk dwars door twee hoogwaterkeringen (zeedijken) l aangelegd. Langs de zuidkant van het IJ is dat een I kering, die loopt vanaf de hoge gronden bij Santpoort tot de IJsselmeerdijk bij Zeebrugge; aan de noordkant van het IJ strekt zij zich uit van de duinen bij Be verwijk tot de IJsselmeerdijk bij Schel lingwoude. Deze voormalige zeedijken zijn erg belangrijk bij zeer hoog water in de Noordzeekanaalboezem. Aan de noord zijde moet de kering dan heel noordelijk Noord-Holland beschermen, aan de zuid zijde dient zij tot bescherming van de stad Amsterdam. De in de tunnel aange brachte afsluitingen zijn stalen valdeu i-en, welke zich bevinden bij het noor delijk ventilatiegebouw en bij de zuide lijke ingang. Aan de noordkant zijn de deuren aan beide zijden kerend om vol lopen vanuit Waterland te voorkomen Aan de zuidkant kon men volstaan met valdeuren, die aan één kant kerend zijn balk van 25,5 meter lang, 5 meter breed en 1,50 meter dik gelegd. En dat gebeur de op 20 meter diepte in een uitgebagger de sleuf in de IJbodem. Negen tunnelmoten, elders in een dok vervaardigd, werden boven die dwarsbal ken afgezonken. In een later stadium werden zij hecht met elkaar verbonden. Men kan een tunnel ook bouwen in een open bouwput door stalen wanden te plaatsen, het water tussen de wanden weg te malen, de tunnel te bouwen en daarna het water weer toe te laten en de dam- wanden te verwijderen. Op deze wijze is de Velsertunnel tot stand gekomen. Bij de IJtunnel was deze methode niet mo gelijk, omdat de scheepvaart niet gehin derd mocht worden. De negen tunnel stukken vormen slechts 786 meter van de totale tunnellengte van 1039 meter. Er is dus naast de zinkmethode ook op een an dere wijze gewerkt, voor een deel in een open bouwput. Die open bouwputten zijn toegepast bij de op- en afritten van de tunnel. Om die 17 meter diepe putten droog te houden moest een uitgebreid en ingenieus sy steem van bemaling worden aangewend. Onder meer moest worden voorkomen, dat door een verlaging van de grondwa terstand de houten funderingen van de huizen in de omgeving door verrotting zouden worden aangetast. Het toegepaste systeem, retourbemaling met diepwel- pompen, was een primeur voor Neder land. De grootste moeilijkheid deed zich voor bij de bouw van 140 meter tunnel onder de spoorbaan tussen IJ en Dijksgracht, Die spoordijk met zes spoorbanen is een van de drukst bereden trajecten van ons land: dagelijks passeren er 600 treinen. De spoorwegen vonden de IJtunnel best als het treinverkeer maar geen minuut vertraging zou ondervinden. Er werd eerst een stalen brug gebouwd voor de zes spoorbanen. Daarna kon men onder deze brug met de tunnelwerken beginnen De caissonmethode was de derde werk wijze, welke de tunnelbouwers kozen voor deze bijzondere plaats. In grote lijnen komt het hierop neer. Dat een tunnelstuk in open bouwput wordt gebouwd en ver volgens op diepte wordt gebracht door de grond onder het tunnelstuk bij stukjes en beetjes weg te graven. Dat laatste ge beurde in een ruimte onder verhoogde luchtdruk en stelde hoge eisen aan de mensen, die op grote diepte onder water moesten werken. Er zijn drie stukken op deze wijze geplaatst. Het vierde tunnel stuk was een operatie apart, omdat dit het grootste project was dat ooit in Euro pa volgens deze caissonmethode is ge bouwd. De IJtunnel is gebouwd door de Cobijt (Combinatie Bouw IJtunnel). Deze com binatie werd gevormd door de nv West Europa (vennoten: de nv tot Aanneming van Werken v.h. Nederhorst, de N.V. Ne derlandse Aannemingmaatschappij, de nv Bataafse Aanneming Maatschappij het Hollandsch Aannemersbedrijf Zanen Verstoep en de N.V. Aannemersbedrijf v.h. J. P. Broekhoven, en de Duitse aanne mersbedrijven Phillip Holzman A.G. en Wayss und Freytag K.G. Bij de bouw wa ren dagelijks 400 hoofd- en handarbeiders betrokken. De op- en afritten van de IJ-tunnel zjjn over een lengte van enige honderden me ters voorzien van een wegdekverwarming. Deze voorkomt dat bij vriezend weer re genwater of rijp, dat van de lichtroosters bij de tunnelingangen op de weg valt, een glad wegdek veroorzaakt. Daar op deze plaatsen geen zon kan doordringen zou ook bij ontdooiing water op de weg kunnen komen en daar bevrie zen. In de centrale schakelzaal kan de temperatuur van het wegdek worden af gelezen en zonodig de verwarmingsinstal latie worden ingeschakeld. Omdat het menselijke oog enige tijd nodig heeft om zich aan te passen als de automobilist van het daglicht buiten in het kunstlicht van de tunnel komt, zijn in- en uitritten over een afstand van honderd meter voorzien van aluminium zonweren de roosters, die slechts 15 percent van het daglicht doorlaten. De eerste 120 me ter van het gesloten tunnelgedeelte is van extra verlichting voorzien. ADVERTENTIES De IJtunnelingang aan de zuidzijde.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15