Tsjechische leiders niet naar Moskou NEDERLANDSE TANKER LEK OP DE OCEAAN HET WEER Feest Hoogovens begonnen Schip blijft wellicht behouden Drie Ridders bij Hoogovens Toon in Toronto: „Nog niet om over naar huis te schrijven Bij Verolme duurt de staking voort ff» Woonkunst Praag vreest nieuwe maatregelen Man niet meer hoofd van de echt Hartoverplanting in de VS Hoogovens schenkt half miljoen aan IJ mond gemeenten Riley en Wolseley verdwijnen EMIGRANTEN ENTHOUSIAST Hotel BREDER0DE Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Het woord is aan Als Kamer beslist Tijdelijk regen Scheiding >w r m Zie verder pagina 5 VANMIDDAG OVERLEG MET BONDEN SPECULAASBROKKEN te haten VAN BREUKELEN I BEjl INTERIEURS PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE Velserenderlaan 3 j* Santpoort - t/o Ruïne Telef. 0 2560-8012 'n GRAFELIJK DINER ROOMBOTER SPECULAAS ROOMBOTER STAVEN ROOMBORSTPLAAT m m m heerlijk Telefoon 1 64 79 58e JAARGANG NUMMER 271 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjk» Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN PRAAG (Reuter, AFP en AP) De reis naar Moskou die de leiders van de Tsjechoslowaakse communis tische partij vandaag zouden maken gaat niet door. Een nieuwe datum voor het bezoek is niet vastgesteld. In Praag is het bericht met pessi misme ontvangen. De Russen zouden geweigerd hebben de Tsjechen nu te ontvangen. Het uitstel wordt dan ook door som migen in verband gebracht met een Rus sische campagne om druk uit te oefenen op Roemenië. Gisteren circuleerden in Praag geruchten dat Russische troepen Roemenië waren binnengevallen. Moskou zou van de Tsjechoslowaken de vorming van een commissie voor de bestrijding van „contra-revolutionairen" hebben geëist en partijsecretaris Dubcek hebben laten weten dat, wanneer hij de plaats aan het hoofd van zijn partij wil behouden, concrete voorstellen moet mee brengen en in het bijzonder een lijst met namen van Moskou niet welgevallige landgenoten die door hem aan de kant moeten worden gezet om de door het Kremlin gewenste actie tot een goed ein de te kunnen brengen. Dubcek zou dit hebben geweigerd. Wanneer de Russen het aftreden van Dubcek eisen zou dit, volgens goedinge- lichte kringen, tot gevolg hebben dat de hele regering heengaat, president Svoboda inbegrepen. Deze zou het Kremlin duide lijk hebben laten weten dat hij niet van plan is nieuwe eisen met zijn autoriteit te steunen. „Wij bevinden ons in een situatie die ernstiger is dan een maand geleden", al dus een woordvoerder die in nauw con tact staat met de Tsjechische regering. „Men vreest hier nieuwe Russische stap pen." waarboven echter de regering van de socialistische republiek Tsjecho-Slowa- kije komt te staan. Volgens Tsjechoslowaakse zegslieden heeft vice-minister Koeznetsov, zijn ont stemming uitgesproken over het plan tot vorming van afzonderlijke Slowaakse en Tsjechische federale republieken onder de nationale regering. innnnnnrrnrnnmrrn...■■■.■nm^mwumnnoiwiiwwwwivwww'wwv' Stanislaw Jerzy Lec: Wat houdt ons vast op deze globe, behalve de zwaartekracht I» De Sovjet-Unie zou haar verontschul diging hebben aangeboden voor beschul digingen in de Russische pers, dat de gis teren afgetreden Tsjechoslowaakse minis ter van Buitenlandse Zaken Hajek een nazi-verleden zou hebben. Het excuus zou de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov heb ben gemaakt in een gesprek dat deze on langs met Tsjechoslowaakse regerings functionarissen en parlementariërs voer de. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De man moet worden onttroond als „hoofd van de echtvereni ging". Dat is gisteravond in vele toonaar den in de Tweede-Kamer betoogd. De Ka mer behandelde de Invoeringswet voor het eerste boek van 't nieuwe Burgerlijk Wet boek, dat gaat over het personen- en fa milierecht. Zowel D'66, P.v.d.A., K.V.P. (gedeelte lijk), V.V.D.. A.R., als C.H.U (gedeelte lijk) wilden het hoofd van de echtvereni ging het liefst zien vallen. En het ziet er dan ook naar uit dat dat zal gebeuren. Ook het zogenaamde treur jaar, de peri ode van 306 dagen, waarin een vrouw niet mag hertrouwen, willen P.v.d.A. en D'66 niet meer in de wet zien. De heer Boertien (A.R.), was het daar echter niet mee eens. Volgens hem moet het treurjaar blijven bestaan en niet alleen zoals minister Polak (van Justitie) voorstelt voor weduwen, maar ook voor gescheiden vrouwen. K.V.P. en C.H.U. zijn dat met hem eens. HOUSTON (Reuter) Gisteravond is in de Verenigde Staten de dertigste hart overplanting verricht. Een 57-jarige inge nieur kreeg het hart van een 46-jarige icheepsmachinist. De Tsjechische Nationale Raad heeft een vergaande scheiding voorgesteld tus sen Bohemen en Moravië enerzijds en Slowakije anderzijds binnen het raam van een socialistische republiek Tsjecho- Slowakije. Volgens radio-Praag, dat dit voorstel gisteren bekendmaakte, is het de bedoe ling dat de „Tsjechische socialistische re publiek", en de „Slowaakse socialistische republiek" volkomen gelijke rechten en een eigen parlement en regering krijgen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15, 23 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 23 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11, 13 Weg en Wiel 11 Kunst 17 Radio en tv1' Uitgaan in Haarlem 17 Feuilleton19 Beeldverhalen19 Aangestipt 19 Puzzel 7C Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs71 Sport 75, 27 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur Volledige weerrapporten op pagina twee. Jiri Hajek, de afgetreden minister van Buitenlandse Zaken van Tsjecho-Slowakije. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Donderdag heeft Hoog ovens een brief gezonden aan burgemees ters en wethouders van Beverwijk, Heems kerk en Velsen over het bedrag van 500.000 dat Hoogovens ter gelegenheid van zijn jubileum de IJmond aanbiedt. In deze brief wordt gememoreerd dat ondanks de groeiende welvaart, bepaalde groepen meer en meer afhankelijk wor den van bijzondere aan hen verleende diensten; onder andere zijn dit de be jaarden. In verband hiermee zou Hoog ovens graag zien dat het ter beschikking gestelde bedrag wordt besteed op het ge bied van de dienstverlening in ruime zin. Hiervoor doen zich in de IJmond vele en uiteenlopende mogelijkheden voor. Hoogovens acht het gewenst dat een volledige oriëntatie en het maken van een keus over de wijze van besteding van het bedrag niet door Hoogovens zelf ge schiedt, maar door een kleine, uit de be volking voortkomende commissie. Hoogovens heeft de gemeenten dan ook verzocht ieder twee personen te willen voordragen om zitting in een dergelijke commissie te nemen, teneinde een voor stel te doen voor de bestemming van het bedrag in bovengenoemde zin of voor een doel dat daar zo dicht mogelijk bij ligt. Het bedrag van 500.000,- staat van 20 september af ter beschikking. Zolang het bedrag nog geen bestemming heeft ge kregen, zal daarop rente worden bijge schreven. AMSTERDAM De Nederlandse tan ker „Johannes Frans", die op 600 mijl van New York in grote moeilijkheden ver keert op de Atlantische Oceaan, meldde vanmorgen, dat de weersomstandigheden aanzienlijk zijn verbeterd. Volgens de Koninklijke Hollandse Lloyd houdt dit in dat er goede hoop is voor het behoud van het schip. Andere gunstige berichten zijn, dat de Nederlandse sleepboten „Tasmanzee", „Hudson" en „Zwarte Zee" van L. Smit en Co. op weg zijn naar het schip, even als een Canadese sleepboot. De „Zwarte Zee", die behoort tot 's werelds grootste, sterkste en best uitgeruste sleepboten, heeft voldoende pompmateriaal aan boord om het binnenstromende water te keren. Overigens heeft men reeds vier pompen aan boord kunnen brengen en men schijnt de situatie aan boord vrijwel meester te zijn. Een moeilijkheid is dat de kapitein slechts over een noodradio kan beschik ken. LONDEN (AP) De Britse automer ken Riley en Wolseley verdwijnen van de markt. De Britse Leyland-groep onder president Sir Donald Stokes is tot de con clusie gekomen, dat het handhaven van deze vanouds befaamde automerken niet meer lonend is. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND „U mijnheer Ingen Housz en de overige oprichters zullen zelfs in hun stoutste fantasieën niet (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Tijdens de „grote bijeen komst" ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van Hoogovens in het oplei dingscentrum van dit bedrijf heeft de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg drie onderscheidingen uitgereikt. Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw werd drs. P. L. Justman Jakob, lid van de Raad van Bestuur. Tot Ridder in de orde van Oranje Nas sau werden benoemd de heren P. M. Mul der en P. J. Rijken, vertegenwoordigers van het personeel bij het overleg met de directie. De heer Mulder is leraar kraandrijver aan de bedrijfsschool van Hoogovens; de heer Rijken is in 1967 gepensioneerd en was onderafdelingschef bij de bedrijfs administratie. hebben voorzien, dat hetgeen u van daag vijftig jaar geleden op beschei den schaal begon tot een concern zou uitgroeien van een dergelijke om vang". Dit zei vanmorgen de voor zitter van de raad van bestuur van de Hoogovens ir. A. Drijver in een feeste lijke samenkomst ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de onder neming. „We beseffen, dat uit het toen genomen initiatief een werkgemeenschap is ont staan die met inbegrip van de dochter bedrijven aan circa twintigduizend perso neelsleden werkgelegenheid verschaft. In direct worden zelfs tweehonderdduizend mensen door Hoogovens gevoed, dat wil zeggen anderhalf percent van de Neder landse bevolking. Het huidige produktieni- veau van drie miljoen ton staal zo be sloot ir. Drijver zal in de komende vijf jaar bijna worden verdubbeld. Bij een jubileum horen geschenken. Het personeel bood vanmorgen ir Drijver een bedrag aan van 106.000 voor de inrich ting van een afdeling fysische thera pie, dat wil zeggen aanschaf van massa- geapparatuur. (Van onze correspondent) TORONTO. Toon Hermans heeft To ronto niet stormenderhand veroverd met zijn eerste one man show, maar hij heeft wel indruk gemaakt. De enige ochtend krant van de stad, de Globe and Mail, noemde zijn optreden een „absoluut grootse Hollandse traktatie." Canadezen die de voorstelling bijwoonden, waren onzeker over wat Hermans hier en daar bedoelde. De Hollanders die hier wonen, waren openlijk partijdig enthousiast, maar in privé-gesprekken betwijfelden zij toch of „hun" Toon Broadway zou halen. EN Toon zelf? In de kleedkamer zei Toon, dat hij niet ontevreden was. Het grootste verschil met het Nederlandse publiek was, dat men hier niet zo snel en zo spontaan reageerde. Zijn pianist, Govert van Oest vond de reacties uit de zaal traag. Kiki Mol, doch ter van Albert Mol en Toons assistente, zei: „De zaal zit hier lekker te relaxen, ze zijn niet zo betrokken bij de show." Dan was er de Canadese journalist, die achter het toneel na afloop geen goed woord overhad voor Toons show. Hij had zich geërgerd, zei hij, aan de titel „Ame rican one man show", en vond dat je dat in Canada niet kon gebruiken. Hij vond de voorstelling te lang, te subtiel voor een Noordamerikaans publiek, en Toons gebaren en mimiek had hij niet kunnen volgen. „Ik kwam hier met de verwach ting een typisch Europese show te zien, maar dat was het niet", zei hij. ,Wat hij deed,, kun je hier iedere dag op de tele visie zien, en beter." Twee Canadese Hollanders, die hem hoorden praten, schoten Toon te hulp: „Waarom moet je hem met Amerikaanse artiesten vergelijken", zei de een. „Hij is gewoon geweldig", zei de ander. Maar de Canadees hield voet bij stuk. Klaus Kolmar van het William Morris agentschap, dat Toons weg naar Broad way voorbereidt, was er wel zeker van dat Toon Broadway zou halen, maar naar zijn mening zou zestig percent van de eerste helft van de show geschrapt of om gewerkt, en het geheel hier en daar her schreven moeten worden. Een voorbeeld van verschil in waarde ring. De oude goochelaar met zijn dode duif, die nog een gooi doet naar een come back, is een nummer dat in Holland ont roering wekt. Hier in Toronto kwam die ontroering er niet uit. omdat de Noord amerikaan in zulke gevallen niet zo snel tot medelijden of medeleven komt. Veel zal in de show in ieder geval nog ver anderd moeten worden, voordat Toon Hermans op Broadway staat. ROTTERDAM De staking die gisteren onder de meer dan tweedui zend werkers van het Verolme-con- cern op Rozenburg uitbrak is gister avond en vannacht voortgezet. Dit ondanks pamfletten van de Verolme- directie om de mensen weer aan het werk te krijgen. De staking is gericht tegen het feit dat personeel van onder-aannemers voor de zelfde werkzaamheden een hoger loon ontvangt dan de werknemers die in vaste dienst zijn van Verolme. Het verschil zou soms tientallen guldens bedragen per week. Volgens de algemeen directeur van Ver olme, de heer Rijke lijkt het alleen maar zo dat de bij de onderaannemers in dienst ADVERTENTIES Morgen niet vergeten om nog even 2 forse brokken, met amandelen, ouderwets gekruid 1.30. Banketbakkerij Lagersstraat 13, tel. 15362 Tussen de de Noostraat en Willebrordstraat. 1000 m2 MODELKAMERS I Zijlstraat 82 Tal 20874 - Haarlem zijnde arbeiders meer verdienen. De toe slagen die zij krijgen krijgen de Verolme werkers ook, alleen niet elke week. Over een heel jaar genomen verdienen beide categorieën-echter hetzelfde. Verolme zegt niet buiten onderaanne mers te kunnen vanwege de zeer grote opdrachten die het concern heeft. Dit maakt het noodzakelijk metaalwerkers van onderaannemers (lees: koppelbazen) te betrekken. Vanmiddag vindt er overleg plaats tus- de drie vakorganisaties in de metaalindu strie en de directie. ADVERTENTIES HEERLIJKE Als steeds naar

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1