Humphrey probeert zwijgende Nixon uit de tent te lokken Kandidaten als boksers in de ring WASBEERTJE WILDE DE VRIJHEID lopen SAAB V4 1969 NIEUWE KINDERZEGELS Kinderzegelpot miljoen gulden van vijf verdeeld Minister wil verlenging ver j ar ingstermij n oorlogsmisdaden Bonaparte lekker Verkiezingscampagne in de Verenigde Staten Drukkerij Boom koopt Taconis nederland 12t8 nederland 15+10 nederland 20+10 nederland 25+10 nederland45+20 Biafra en Nigerië krijgen een ton Zwarte miss mag niet meedoen Prof. W. J. Kooiman overleden 2000 m2 SHOW lUaranka li§eubelen Nederlander in 1944 in Wiesbaden vermoord Opmerkelijk herstel van Eisenhower Ombouwkosten automaten aftrekbaar Fa. FLINTERMAN LOOP VRIJ IN EN UIT BU een ~ëtkalorv tapijt VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 23 Nixons tactiek Wall ace Kopzorgen T wijf els SHOWROOM: DE UILENBOOM Onderzoek rijksrecherche UN-DEUX-TROIS VOILA! KEIJZER TAPIJT Minister Witteveen: (Van onze correspondent) WASHINGTON Dat vice-presi dent Hubert Humphrey en zijn rivaal Richard Nixon de derde week ingaan van hun verkiezingscampagne, is aan de Verenigde Staten nauwelijks te merken. Persoonlijke belangstelling voor wat de kandidaten zeggen, doen of laten, is gering. Scherpe confron taties tussen Nixon en Humphrey zijn er nog niet geweest. Niet dat het aan explosieve onderwerpen ontbreekt, maar in deze beginfase lijken de presidentiële kandidaten elkaar op te nemen, zoals boksers in de ring voor dat de echte klappen worden uitge deeld. VIETNAM, armoede en de ghetto's, studentenoproeren en de opkomst van mi litante negergroeperingen, dat alles ligt smeulend onder de oppervlakte van de voorzichtige retoriek van de twee politie ke rivalen. Toch zijn er hier en daar al voorte kenen wat zich in de komende maand zou kunnen gaan afspelen. En deze sig nalen duiden op stormachtig weer. Richard Nixon volgt een tactiek die zo wel de wanhoop is van Humphrey, als van zijn eigen adviseurs die geloven dat een kandidaat veel van zich moet laten zien en nog meer van zich moet laten horen. In dat opzicht voldoet Nixon inderdaad niet aan dat geijkte patroon. Doelbewust projecteert hij het beeld van de eminen te staatsman, zeker van de overwinning. Hij houdt geen verkiezingstoespraken waar de vonken van af springen, zoals hij in 1960 deed in zijn campagne tegen John Kennedy. Zijn slechte ervaringen met pers en televisie herinnerend, geeft hij niet meer dan één persconferentie per week voor de journalisten die met hem meereizen. Voor een televisieforum van «cherp vragende persvertegenwoordigers is hij al sinds het najaar van 1966 niet meer verschenen. In plaats daarvan beperkt hij zich tot een aantal zorgvuldig uitgekozen plaat sen waar zijn komst zeker met enthou siasme zal worden begroet, zoals in het traditionele republikeinse midden-westen van Amerika, in Texas en ook in Cale- fornië, nu hij daar in ieder geval op de steun kan rekenen van de aarts-conserva tieve gouverneur Ronald Reagan. Zijn toespraken zijn onemotioneel, meer als die van iemand die zich het bo ven het rumoer van de campagne verhe ven acht. Een nieuwe benadering van het televisiemedium, waarbij hij alleen op lo cale stations verschijnt in programma's waar hem door de burgerij vragen gesteld kunnen worden, schijnt goede resultaten te boeken. Een staf van ruim tweehonderd mede werkers zorgt voor officiële verklaringen over een aantal onderwerpen die, na zijn goedkeuring, aan de pers worden verstrekt Vice-president Hubert Humphrey maakt bekend dat hij kandidaat voor de Democratische Partij zal zijn bij de Amerikaanse presidents verkiezingen. ke van is of kan zijn, boog Humphrey zijn ongelukkige formulering om en zei dat hij niet zo zeer iets voorspeld, als wel „gehoopt" had. EN ALS klap op de vuurpijl wijzen alle publieke opinie-onderzoeken uit dat Hum phrey ver achter ligt op Nixon, met de rascistische ex-gouverneur George Wal lace van Alabama als een goede derde voor het presidentschap. Wallace zal het niet winnen en denkt het ook niet te win nen, maar het feit dat zijn campagne meer mensen trekt dan doorgaans wordt aangenomen, snijdt diep in het stemmen- tal dat zowel de Republikeinen als de Democraten op zich hopen te verenigen Ook Nixon heeft zijn moeilijkheden. De onlangs door gouverneur Rockefeller ir de zetel van wijlen senator Robert Ken nedy benoemde Charles D. Goodell, heeft Nixon hardhandig aangevallen over diens mening dat de federale regering het recht niet heeft om fondsen aan scholen te onthouden, omdat deze scholen in strijd met de federale wet weigeren negerleer lingen toe te laten. en dan met grote opmaak worden gepu bliceerd. De vuile was, het aanvallen van Humphrey en van de democratische par tij, laat Nixon ditmaal over aan zijn kan didaat voor het vice-presidentschap Spiro Agnew. HUBERT Humphrey, daarentegen, zit niet zozeer op rozen dan wel stekels. De laatste dagen heeft hij met steeds ha telijker wordende opmerkingen gepro beerd Richard Nixon uit zijn tent te lok ken. Hij heeft Nixon uitgedaagd voor een televisiedebat waar het vermoedelijk niet van zal komen. Hij heeft voortdurend Nixon om opheldering gevraagd over za ken waar de republikeinse kandidaat met veel vaardigheid een dubbelzinnig stilzwij gen over bewaart. Humphrey's grootste kopzorg blijft zijn eigen democratische partij. President John son laat zich zo weinig aan hem gele gen liggen, dat het er op lijkt alsof hij Humphrey liever ziet verliezen dan win nen. Senator Mc-Carthy is met vakantie vertrokken naar Nice en heeft zich nog steeds niet achter Humphrey's campagne geschaard. Senator George Mc-Govern die wel op het podium van het congres in Chicago aanwezig was om Humphrey de hand te drukken, heeft zich tot nog toe ook afzijdig gehouden. Op een recent bezoek aan Texas, nam de democratische gouverneur John Con- nally niet eens de moeite Humphrey te verwelkomen. Elders heeft de vice-presi dent te kampen met luidruchtige demon stranten die hun nederlaag als aanhangers van senator McCarthy niet vergeten zijn, noch de ondergang van dat deel van het partijprogramma dat president Johnsons Vietnambeleid verwierp. Bovendien heeft "Humphrey te kampen met zijn eigen impulsiviteit die hem uit' spraken laat doen, die hij later deels weer moet inslikken. Dat was het geval met zijn „voorspelling" dat de eerste Ame rikaanse troepen eind dit jaar, of begin volgend jaar teruggetrokken zouden wor den. Nadat de president in een emotione le rede had gezegd dat daar geen spra- SENATOR Edward Brooke, de republi keinse vertegenwoordiger van Massachu setts, zelf een neger, heeft ook zijn twij fels over Nixon, ondanks het feit dat de kandidaat hem met veel omhaal ont vangt en in zijn auto op toernee laat mee rijden. Spiro Agnew maakt het ook niet mak keiijker met zijn ongefundeerde aantij gingen, die later weer gecorrigeerd moe ten worden, zoals zijn aanval op Hubert Humphrey als iemand die het commu nisme in de hand zou werken. Maar de obstakels die Nixon moet nemen, lijken miniscuul vergeleken bij de problemen die Humphrey aanstaren. Alleen een plotselingen en dramatische wending in het Vietnam-beleid kan vice president Humphrey op dit ogenblik een redelijke kans op het presidentschap ge ven. Dat weet Humphrey. Dat weet Ni xon. En dat weet ook president Johnson die de politieke salto mortale zal moeten maken om dat beleid inzake Vietnam te veranderen. Een inwoner van Enschede ontdek te gisteren plotseling een vreemd dier hoog in een boom van zijn tuin. Hij waarschuwde de politie die er pas na een wilde jacht in slaagde het wasbeertje, een bijzonder eigen wijs en soms ook gevaarlijk beest, te pakken te krijgen. ADVERTENTIES Speciaalzaak voor prettige schoenen Huizing I Haarlem Kruisweg 42 Tel. 12637 OokFormaNatura ADVERTENTIE Wat er allemaal nieuw is aan de SAAB V 4 1969, kunnen wij U vanaf heden laten zien in onze GEOPEND VAN 10-22 UUR Zandvoortselaan 365, Bentveld Telefoon: 023-42212 MEPPEL De Koninklijke Uitgeve rij en Drukkerij J. A. Boom en Zn. Mep- pel heeft de aandelen van Drukkerij Uit geverij Taconis N.V. te Wolvega overge nomen. Door deze overname is de oplage n de regionale kranten, die door de Boom-pers worden uitgegeven, gestegen tot ruim 46.000 exemplaren. Het ligt in de bedoeling het technische bedrijf te Wolvega te moderniseren en onder meer in te richten voor het druk ken van de boeken, welke eveneens wor den uitgegeven door de Boom-Pers. (Van onze correspondent) ALPHEN aan de RIJN. „De opbreng sten van de kinderpostzegelaktie verto nen jaarlijks een stijgende lijn. De actie 1967, de 41ste, heeft in totaal 5.100.000 opgebracht". Deze verheugende mede deling deed professor dr. J. Koekebakker, voorzitter van het Nederlands comité voor Kinderpostzegels, gisteren tijdens een symbolische verdeling in de „Rijnstroom- Marthastichting" van de opbrengst in 1967. Tijdens deze bijeenkomst kondigde de heer A. G. de Vries, hoofddirecteur poste rijen, tevens de verschijning van de serie kinderpostzegels 1968 aan. De nieuwe se rie kinderzegels stellen sprookjesfiguren voor: een heks, een tovenaar, een kabou ter, een reus en een draak. De opbrengst van 1967 werd als volgt over de hoofdgroepen verdeeld: Suriname en Nederlandse Antillen 400.000, menggroep (diverse activiteiten onder meer voor schipperskinderen) 500.000, buitenland 150.000, hygiënische kinder bescherming 2.025.000 en justitiële kin derbescherming 2.025.000. De onderverdeling van bijdragen voor enkele „grote" projecten luidt: 1. Internationale uniie voor kinderbescher ming in Genève voor de uitrusting van een medisch team dat in Biafra-Nigerië werkt f 100.000. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het beeld van de cri minaliteit in ons land is vergeleken met de omringende landen niet verontrus tend, stelt minister Polak in zijn toelich ting op de begroting van justitie. Niette min zijn er ongunstige aspecten: over langere termijn gemeten neemt het aantal misdrijven (vooral vermogens verkeersdelicten) toe: een relatieve stijging van 50 percent van 1949 tot en met 1967. Het percentage opgehelderde mis drijven wordt lager (in 1954: 66 percent, in 1967: 47 percent), met name in de ste den met meer dan 100.000 inwoners. Met het oog op deze laatste ontwikkeling wil de bewindsman dan ook komen tot maatregelen op het gebied van de recher che. Momenteel is een onderzoek gaan de naar de normen voor de sterkte van de recherche-onderdelen van de gemeen telijke politiekorpsen. Bij de algemene inspectie van het korps rijkspolitie is in gesteld het bureau beheer recherche. Er moet ook meer samenwerking komen tus sen de korpsen in verband met het mobie le karakter van de misdaad. De mogelijkheid wordt bestudeerd om ADVERTENTIE Restaurant Taveerne Hotel SPECIALITEITEN RESTAURANT vanouds Hoofdstraat 204 Santpoort Telefoon 0 2560 - 67 41 Culinaire hoogtepunten Exclusieve wijnen Voorlichting. In Parijs worden vrijdag twee vertegenwoordigers van het Zuid- vietnamese bevrijdingsfront verwacht die daar een voorlichtingsbureau gaan openen. Het front heeft daarvoor ander half jaar geleden al een vergunning van de Franse autoriteiten gekregen. computers te gaan gebruiken voor de ad ministratieve recherche. De in 1967 aan gekondigde proef in Zuid-Limburg met een gemechaniseerde regionale identifica tiecentrale voor de opsporing van mis drijven is begonnen, een soortgelijke proef in Twente is in voorbereiding. Het tekort aan personeel blijft in ver schillende sectoren, zoals de rijkspolitie, het openbaar ministerie, reclassering en voogdij en het gevangeniswezen, niet on aanzienlijk, hoewel er het komende jaar de mogelijkheden zijn om tekorten in te lopen. Zo zal het personeel van het minis terie in 1969 met 700 man kunnen worden aangevuld. Het aanbod van geschoold personeel is echter gering. Minister Polak zal in het komende jaar :n wetsontwerp aanhangig maken tot verlenging van de verjaringstermijn oor logsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid. In de meeste gevallen verjaren deze misdrijven op 26 juli 1971 Wat het gevangeniswezen betreft: in voorbereiding is een ruimer regiem op punten als briefwisseling, het dragen van eigen kleding of althans meer „maatschap pelijke" kleding, het bij zich houden van persoonlijke bezittingen. Enkele andere punten uit de toelich ting op de begroting: Spoedig zullen wetsontwerpen over het echtscheidingsrecht en het stakings recht worden ingediend: Justitie en Binnenlandse Zaken ple gen overleg over het optreden tegen speel automaten. Het gaat om duidelijke uit gangspunten met het oog op een meer uniform vervolgingsbeleid: Bestrijding van de verkeersonveilig heid blijft bijzondere aandacht houden. LONDEN (AP) De organisatoren van de jaarlijkse Britse miss Worldver- kiezingen hebben hun veto uitgesproken over de deelname van de negentienjarige Saundra Williams als Miss Zwart Ame rika. In plaats van miss Williams zal de achttienjarige Judith Anne Ford, een blank meisje, aan de verkiezing mee doen. Dit heeft niets met discriminatie te maken, zo zei een woordvoerder voor de organisatoren. Wij aanvaarden slechts een deelneemsted uit een land. en uit de Verenigde Staten hebben wij altijd de houdster van de titel Miss Verenigde Staten aanvaard. „Bosch 2. Stichting de werkgemeenschap en Duin" 100.000. 3. Stichting medisch kleuterdagverblijf in Maastricht 100.000. 4. Koloniehuis Prinses Beatrix in Egmond aan Zee 50.000. 5. Stichting therapeutische gezinsverple ging Groningen 50.000. 6. Nederlandse Hemofolie Stichting in Huizen 40.000. 7. Vakintemaat Valkenheide in Maars- bergen 150.000. 8. Huize St. Joseph in Roermond 100.000. 9. Vereniging Onderlinge Vrouwenbe scherming in Amsterdam 100.000. 10. Vereniging Boddaert Tehuizen in Am sterdam 75.000. 11. Rij nstroom-Marthastichting in Alphen aan de Rijn 150.000. AMSTERDAM. Op 65-jarige leeftijd is woensdag in het Luthers Diakonessen- huis in Amsterdam overleden prof. dr. W. J. Kooiman, Luthers hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam en ook in ternationaal een bekende figuur. Prof. Kooiman doceerde kerkgeschiede nis en dogmengeschiedenis van het pro testantisme. Hij was lid van het hoofdbe stuur van het Nederlands Bijbelgenoot schap, bestuurslid van het IKOR. voor zitter van de Vereniging tot Bevordering van de Belangen der Rijnse zending in Barmen (Duitsland), medewerker aan het tijdschrift „Kerk en eredienst" en eindredacteur van het Evangelisch-Luthers Weekblad. Van zijn hand verschenen o.a. „Maarten Luther" en „Het sacrament en P.H.S. Statius Muller". Hij heeft een belangrijk aandeel gehad aan de vernieuwing en uitbreiding van de liturgie in de Evangelisch-Lutherse Kerk. De teraardebestelling zal maandag in stilte geschieden. ADVERTENTIE ANEGAKS 3». HAAM.EM TH- 1«3«0 AMSTERDAM. De rijksrecherche in Amsterdam is op verzoek van de Duitse justitie in Wiesbaden een onderzoek be gonnen naar een in 1944 of 1945 gepleeg de moord op een Nederlandse dwangar beider in Duitsland. De Nederlander, een chauffeur wiens naam niet bekend is, zat gevangen in een kamp in de nabijheid van de Plattnerstras- se in Wiesbaden, samen met andere land genoten en dwangarbeiders van andere nationaliteiten. Hij zou in de late herfst van 1944 of in het begin van 1945 door een Duitse „Scharführer" zijn gekozen om als bestuurder van een houtvrachtwagen dienst te doen. De Nederlander keerde van de rit niet terug. Andere gevangenen hoorden van de „Scharführer" dat hij de Nederlander had neergeschoten „omdat hij zijn vak niet verstond." De rijksrecherche acht het mogelijk dat er in ons land mensen zijn, die iets van deze moord afweten en inlichtingen kunnen geven. Zij verzoekt hun zich met haar in verbinding te stellen (Rijksre cherche, Prinsengracht 434 Amsterdam, telefoon 23 12 92). Dit zijn de afbeeldingen van de vijf kinderpostzegels die van 12 novem ber tot en met 4 januari van het volgend jaar door PTT zullen wor den verkocht. Tevoren zullen school kinderen velletjes met deze zege's bij voorintekening huis aan huis ten verkoop aanbieden. De op brengst van de toeslagen is bestemd voor allerlei werk onder hulpbe hoevende kinderen. De waarden en voorstellingen van de zegels zijn de volgende: 12 8 cent: kabouter, 15 10 cent: reus, 20 10 cent: heks, 25 10 cent: draak en 45 20 cent: tovenaar. De ontwerpen zijn van de Haagse kunstenaar F. D. E. Oxenaar. Het velletje, dat f 2,50 zal kosten, bevat drie zegels van 12, vier van 15 en drie van 20 cent. ADVERTENTIE KAMERBREED H MOTECHT P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM WASHINGTON (Reuter) Oud-presi dent Dwight D. Eisenhower heeft zich op wonderbaarlijke wijze hersteld van de vier hartaanvallen, die hij dit jaar heeft gehad, heeft luitenant-generaal Leonard D. Heaton, Hoofdchirurg van het leger en ex-directeur van het Walter Reed-Hospi- taal gezegd. Generaal Eisenhower mag weer uit bed en mag een paar keer per dag in een stoel zitten, aldus de arts op een plech tigheid in het Witte Huis, waar presi dent Johnson aankondigde dat 13 oktober de „Saluut aan Eisenhower-week" zal be ginnen om de oud-president eer te bewij zen. (Eisenhower wordt 14 oktober 78 jaar). Generaal Heaton zei dat het nog te vroeg is om te zeggen of Eisenhower bui ten gevaar is. DEN HAAG. De kosten die onderne mers die hun artikelen in automaten ver kopen moeten maken om deze automa ten om te bouwen voor nikkelen guldens, vallen naar het oordeel van minister Wit teveen niet buiten het normale onderne mersrisico. In antwoord op vragen van het tweede kamerlid drs. A. J. Lems (PvdA) herin nert de minister er aan dat ombouwkos ten geheel van de belastbare bedrijfs winst mogen worden afgetrokken. De kos ten zijn niet zo hoog dat in redelijkheid verdergaande maatregelen kunnen wor den verlangd, aldus minister Witteveen. ADVERTENTIES Speciaalzaak voor prettige schoenen Huizing I Haarlem Kruisweg 42 Tel. 12637 i Ook Forma Nature j

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23