H. Lammers: „Wij hebben geen belang bij scheuring in PvdA" RIHA PLAN-LEBER WORDT ONDERZOCHT Verkeersslachtoffers per helikopter naar ziekenhuis PONTIAC Agenda voor Haarlem en de IJmond I klankrijk de beste Vergelijkend examen voor eerstejaars-medicijnen? s NIEUW LINKS GAAT DE BOER OP „Nooit met de KVP samenwerken* Oud-minister A. C. de Bruyn overleden De Biesbosch een nationaal park? Binnenkort proefneming Minirokken „Overloop" in de toekomst naar Flevoland? Aan universiteit Utrecht Eerste paal voor grootste hotel van ons land Onbestendig it Bonimodehuis DICK BARTELS GROTE SORTERING BONTMANTELS h VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 2 GOLDSMEDING Impuls voor een opleving Links gaat niet voor Universiteit van Amsterdam het meest verkochte merkhorloge in nederland Haarlem V eisen-IJ muiden bontstola's, bonthoeden, bont creaties WAGENWEG 126 ROOD HAARLEM - TEL. 14360. Beverwijk Heemskerk l bh NIJMEGEN Nieuw Links in de Partij van de Arbeid gaat in de ko mende herfst en winter zich bezig houden met het op gang brengen van de discussie over de vernieuwing van de politiek en de radicalisering van de Partij van de Arbeid. Er zullen bijeenkomsten worden belegd om, vooral ook met het oog op het P.v.d.A.-congres in het voorjaar van 1969, overal in het land zoveel mo gelijk partijleden te betrekken in het gesprek over de vernieuwing en radi calisering van de P.v.d.A. De woordvoerder van Nieuw Links. Han Lammers, zei gisteravond op een pers conferentie in Njimegen dat de vertegen woordigers van Nieuw Links in het par tijbestuur lid van de P.v.d.A. zullen blij ven. „Het voortzetten van onze bijeen komst is niet in strijd met het congres- besluit. De critiek van fractievoorzitter Den Uyl op deze bijeenkomst berust op DEN HAAG. Na een kortstondige ziekte is gisteravond in een ziekenhuis in Den Haag overleden oud-minister A. C. de Bruijn. Hij was 81 jaar. In de eerste wereldoorlog was de heer De Bruijn voorzitter van het bureau der r.k. vakorganisatie. In 1925 werd hij in dezelfde functie benoemd bij het R.K. Werklieden Verbond, later de Katholieke Arbeiders Beweging. i Van 1919 tot aan 1923 was de heer De Bruijn lid van de Utrechtse gemeente raad en van 1927 aan 1929 maakte hij deel uit van de Provinciale Staten van Utrecht. Hij heeft ook zitting gehad in de Eerste Kamer en is lid geweest van de Hoge Raad van Arbeid en van de SER. In 1952 werd hij minister van Publiek rechterlijke Bedrijfsorganisatie in het der de kabinet-Drees. Na de lange kabinetscri- gis van 1956 keerde hij niet in het kabi net terug. ADVERTENTIE .tl. i Als exclusief dealer van de Riha orgels, nodigen wij u uit de geweldige Riha orgelkollektie te komen beluisteren. Het Riha orgel waarelke muziek liefhebber verrukt over blijft! Vanaf f 1.995,- (incl. bank en nagalm). Grote Markt 8 H HAARLEM Tel. 0 23)- 11338 DORDRECHT. Verschenen is een rapport „Nationaal Park De Biesbosch", dat de Grontmij in opdracht van het sa menwerkingsorgaan Dongemond heeft uit gebracht. Het rapport werd samengesteld in verband met de komende veranderin gen in de Biesbosch door de afsluiting van de zeegaten en door de aanleg van drinkwaterbekkens voor Rotterdam. In het rapport worden twaalf projekten voorgesteld, o.m. het aanpassen van vaar geulen, een aantal recreatieprojekten, en aanleg van twee havens, parkeerplaatsen, wandelpaden en de bouw van 'n torenres taurant met draaiende kop. De kosten wor den zonder grondaankoop op 26 miljoen gulden begroot. Volgens het rapport zal het Deltaplan het beeld van de Biesbosch sterk veran deren, omdat het tijverschil van 2 meter tot 20 centimeter zal worden gereduceerd. Het landschap zal zich van een open wa tergebied tot een meer gesloten landstreek ontwikkelen, waardoor flora en fauna zich zullen wijzigen. De Biesbosch kan volgens het rapport een belangrijk nationaal en internatio naal recreatiegebied worden. Van de 19.000 ha zijn 3400 ha voor bevaarbaar water en 8300 ha voor de openluchtrecrea tie en natuurbescherming. een misverstand. Wij ondergraven de par tij geenszins". De heer Lammers zei „dat voor zover het in ons vermogen ligt. Nieuw Links er beslist garant voor staat dat de P.v.d.A. niet zal ontploffen en dat met name men sen als Gruyters en Van Mierlo hun zin niet krijgen. Nieuw Links heeft geen be lang bij een scheuring binnen de P.v.d.A." In' de discussienota van Nieuw Links voor de bijeenkomsten wordt onder meer gesteld dat met deze serie bijeenkomsten het mogelijk zal zijn om de op gang zijn de opleving van de partijafdelingen een sterke impuls te geven. „Brede groepe ringen van huidige en toekomstige leden van de Partij van de Arbeid zullen dan weer de aansporing voelen om zich in te zetten voor het werk in de partij en in eventuele bredere politieke formaties". „Nieuw Links, aldus de discussienota, vindt dat de Partij van de Arbeid kies keurig moet zijn in het kiezen van zijn partners voor een samenwerking. Er mag volgens Nieuw Links nooit een herstel ko men van de samenwerking met de KVP en andere „behoudzuchtige partijen met een uitgesproken kapitalistisch program". De Partij van de Arbeid moet bereid zijn tot het voeren van oppositie. Een goede oppositie kan de mensen duidelijk maken hoe het anders kan. Tenslotte wordt er in de nota op aange drongen dat de Partij van de Arbeid in haar beleid van een duidelijke visie op de samenleving blijk geeft. „Geen geschip per meer ten koste van die doelstellingen die voor socialisten essentieel zijn. We moeten af van de illusie dat samen met anti-socialistische partijen onze essentiële doelstellingen te bereiken zijn. Nieuw Links is overtuigd van de mogelijkheid dat een werkelijk progressieve meerder heid in ons land te bereiken is. Het meent dat een radicale, wakkere P.v.d.A. het instrument kan zijn om zo'n progressieve meerderheid waar te maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er zal een proef wor den genomen om verkeersslachtoffers met helikopters naar ziekenhuizen te ver voeren. Daartoe zullen op de vliegvelden Deelen en Soesterberg helikopters gereed- gehouden worden. Bij de proefnemingen, welke gehouden worden tussen 15 okto ber en 15 januari en tussen 15 mei en 15 september van het volgend jaar, zullen vijftien ziekenhuizen betrokken zijn in de nabijheid waarvan het landen en opstij gen van helikopters mogelijk is. Met de twee helikopters zal het gebied bestreken kunnen worden dat begrensd wordt door Alkmaar, Almelo, Helmond, Tilburg, Breda en Den Haag. Minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat heeft dit medegedeeld in de Twee de Kamer bij de behandeling van de No ta Verkeersveiligheid. De minister zei niets te voelen voor invoering van verkeersregels, waarbij verkeer van links voorrang zal krijgen. Hij vond wel dat er positieve aspecten voor de doorstroming zitten aan het ver lenen van voorrang aan het verkeer van links, maar hij was van oordeel dat de verkeersdeelnemer zich steeds meer gaat aanpassen aan de verkeerssituatie. In plaats van het stelsel van links voor rang, wilde hij liever overgaan op regels, die gericht zijn op het feitelijke gedrag van de verkeersdeelnemer. De minister had waardering voor de P.v.d.A.-suggestie voor een verkeersvei- ligheidsdienst, die op eigen houtje onvei lige verkeerssituaties te lijf moet kunnen gaan. Hij zegde toe de voorstellen te zul len bestuderen en te zullen bespreken met de Rijksdienst voor het Wegverkeer. „Maar, zo zei hij, de oplossingen gaan wel met heel veel klompenvoeten door de porseleinkast van onze bestuurslagen". De minister wil daarom voorlopig voort gaan met de huidige manier van optreden tegen het verkeersgevaar. „Als mocht blijken dat het niet meer gaat, zullen we DEN HAAG. Bij de behandeling van de nota over de verkeersveilig heid in de Tweede Kamer kwam de heer van Rossum van de Staatkundig Gereformeerde Partij met de volgen de raad aan „vrouwelijke voetgan gers": „Draag geen minirokken, want automobilisten raken daardoor zoda nig in de war dat ze het verkeer in ge vaar kunnen brengen." Minister Bak ker ging er niet op in. andere maatregelen nemen", aldus drs. Bakker. Reagerend op de motie van de regerings partijen over de rijopleiding zei de minis ter, te zullen proberen nog dit jaar met voorstellen te komen. Hij wees er op, dat le grondwettelijke onderwijsvrijheid even tuele regelingen drastisch beperkt. Binnen de mogelijkheden Is'eëfi regeTihg in thJbr- bereiding om eisen te stellen aan de vak bekwaamheid van instructeurs. Daarbij wordt gedacht aan een staatsdiploma of aan de erkenning van een bestaand diplo ma. Daaraan zullen vrij zware eisen wor den gesteld. Voorts kan erkenning van rijscholen worden geregeld en kunnen eisen worden gesteld aan lesauto's. i De Nederlandse en Duitse regering hebben besloten een commissie in het leven te roepen, die vóór 31 de cember aan de beide regeringschefs rapport zal uitbrengen over de kwesties en de voorstellen die in verband met het verkeersplan van minister Leber zijn gerezen. Deze afspraak maakten minister-presi dent De Jong en minister van Buitenlandse Zaken Luns gistermid dag tijdens hun tweedaags officieel bezoek aan de Bondsrepubliek. De commissie zal bestaan uit afgevaar digden van de ministeries van Ver keer en van Buitenlandse Zaken van de beide landen. De foto toont pre mier De Jong en minister Luns tijdens hun persconferentie op Ypenburg, die zij gaven bij hun terugkeer in ons land. AMSTERDAM. De commissie voor houwaangelegenhe.den van de Universiteit van Amsterdam heeft een claim voorge steld op een groot terrein in Zuidelijk Flevoland voor de toekomstige vestiging van het wetenschappelijk instituut. De commissie is van oordeel dat in de huidige agglomeratie van Amster dam slechts plaats zal zijn voor maxi maal 25.000 studenten. Na het jaar 1977 zal dit aantal ver worden overschreden. De commissie meent dat reeds nu beslissingen moeten worden genomen die het moge lijk zullen maken dat omstreeks 1977 de .overloop" van de universiteit zijn plaats kan vinden in een nieuwe universitaire vestiging in Zuidelijk Flevoland. Oplossing voor de problemen op korte termijn eist een onverkort voortgaan van de al in uitvoering zijnde huidige bouw plannen. UTRECHT. De faculteit der genees kunde van de rijksuniversiteit in Utrecht heeft wegens de toegenomen spanning tussen het aanbod van studenten en de opleidingscapaciteit besloten tot een be perking van het aantal studenten welke uitgaat boven de „natuurlijke" beperking door middel van de traditionele academi sche examens. De faculteit meent dat de invoering van een propaedeutische examen aan het begin van de studie de gering ste kans geeft op de beknotting van de studie. De invoering van het vergelijkend pro- paedeutisch examen wordt door de facul teit onder voorbehoud aangekondigd om dat het overleg over deze aangelegenheid met de regering en de volksvertegenwoor diging nog niet is afgesloten. De faculteit stelt zich op het standpunt dat aan een vergelijkend propaedeutisch AMSTERDAM Nederlands grootste hotel zal verrijzen aan de Europa-boule vard in Amsterdam, dicht bij het nieuwe RAI-gebouw en tegenover het thans in aanbouw zijnde hotel van Caransa.. Maan dag gaat de eerste paal de grond in. Het wordt een Engels hotel van de Strand-organisatie, waarin de KLM ter stimulering een aandelenpakket neemt van ongeveer 2Vi miljoen gulden. De to tale bouwkosten bedragen bijna 30 mil joen. Het hotel krijgt 600 kamers (1200 bedden). Eén gedeelte krijgt 16 bouwla gen, het andere 12. De totale lengte zal 103 meter bedragen, de breedte gemid deld 15 meter. ADV EH'I KNTIE SWISS MADE Twee sjieke herenhorloges m duurzaam double 1carré' cambré modél met datumeen prachtPontiac f 125 -- 2 een licht gebogen "gekleed" model, zit mooi op dé 'pols f120 SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein), zater dag 20.15 u.: Toneelgroep Theater: Einde loze Liefde. Gebouw St. Bavo (Smedestraat), vrij dag en zaterdag 20.30 u.: Cabaret „Haar- loheim". MUZIEK Concertgebouw (Lange Begijnestraat), vrijdag 20 u.: Modern Orgelconcert (Cul turele Manifestatie). Zaterdag 20 u.: Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. (Culturele Manifestatie). Renaissancezaal Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), zaterdag 20.30 u.: Weensch Philharmonisch Strijkkwartet o.l.v. W. Poduschka. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Hoe versier ik zo'n meisje", 14 j. Frans Hals 19 en 21.15 u.: „Een dokter vertelt", 18 j. Vrijdag en zaterdag nacht voorstelling 23.30 u.: „Superman en Vam piervrouwen", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Coplan FX-18 opnieuw in Actie", 18 j. Zaterdag nacht voorstelling 23.30 u.: „The Comancheros", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Mét de pil méér mans" 14 j. Vrijdag en zaterdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „Dracula, Prins der duisternis", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Zorg dat je d'r uit komt", a.l. Zaterdag, zondag en woensdag 14.30 u.: „We zien ze rennen", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Daar komen de Russen", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Sexy gang", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het won der van de liefde", 18 TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy." Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79): Permanente expostie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teyiers Museum (Spaarne 16): Zomer- tentoonstelling „Langs de waterkant". Tekeningen van de 17de-eeuwse Holland se kunstenaars. Bovendien permanente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve op maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 uur. Galerie-t (Bakenessergracht) „Zekveld Follies", werken van Jacob Zekveld. Dagelijks van 11 tot 17 u. en zondag van 14 tot 18 u. Van 21 september tot en met 27 oktober. Raadhuis Bloemendaal (BloemendaaJse- weg, Overveen): Werken van Flip van der Burgt en Willeke Wentzel. Dagebjks van 14 tot 17 u. Van 21 september tot en met 21 oktober. Cruquiusmuseum Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur. Zaterdag van 9 tot 18 uur. Duysterghast (Boulevard P. Loot, Zand- voort): Expositie werken van Willem Snitker. Van 6 tot en met 30 september, alleen zaterdag en zondag van 14 tot 16 u. DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Damstraat-Spaar- ne): Vrijdag en zaterdag 20 u.: C.obi Schreijer. Koudenhornkazerne, (Kamer 5) vrij dag 20 u.: Haarlemse Jazz Club. Clubhuis d'Appelaar (Damstraat), zaterdag 14 u.: Teken- en lachfilms „Do nald Duck". Lisser Najaarsfeesten, zaterdag Ring vaart 8.30 u.: Viswedstrijden voor de jeugd. Ooievaarstraat 14 u.: Rolschaats- wedstrijden voor de jeugd. Vierkant 14 u.: Schilderswedstrijd voor de jeugd. Poel polder 9 u.: Ponywedstrijden. Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 tot 02.00 uur. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest The Veneto's met Internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanada (Zandvoort), dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, dagelijks 20 uur. Cabaret Dancing Caramella (Zandvoort), dagelijks 20 tot 02.00 uur: Dansen met The 5 Atomics. Strandhotel (Zandvoort), dagelijks dansen. Linnaeushof (Bennebroek), Nederlands grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege, spoortrein etc. dagelijks. VRIJDAG 20 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Ontsnapping op de Fillippijnen". Stadsschouwburg, 20 u.: „The profes sionals". Groot Vuurwerk om 21 uur op het Sluiseiland in IJmuiden bij gelegenheid van het 50-jarig jubileum van Hoogovens. ZATERDAG 21 SEPTEMBER City Theater, 19 en 21.15 u.: „Ontsnap ping op de Filippijnen". Stadschouwburg, 20 u.: „The profes sionals". Kunstmarkt, om 10.30 uur op het Marktplein in IJmuiden. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14-17 u.: Expositie schilderijen en teke ningen van Haije Gemser. De tentoonstel ling duurt tot en met 6 oktober. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 uur. examen de voorkeur moet worden gege ven boven loting vóór de studie, of aan een vergelijkend examen vóór of tijdens de studie. Voor zover de faculteit het mo menteel kan overzien zal het aantal tot het tweede studiejaar toe te laten studen ten tussen de 190 en de 200 bedragen, iets minder dan de helft van het aantal van hen die naar verwachting in 1969 aan het examen zullen deelnemen. Over de inrichting van het vergelijkend propaedeutisch examen dat de faculteit voorstaat en de wijze waarop de uitslag van deze examens wordt vastgesteld zal nog overleg met de studenten worden ge voerd. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN GESLOTEN HUIS OP 1STE ETAGE Op de oceaan bevindt zich een omvang rijk depressiesysteem. Een randstoring, die woensdagavond bij de Azoren lag, trok langzaam naar het noordoosten en nam daarbij belangrijk in diepte toe. Van morgen lag de kern boven de Ierse Zee. Fronten van deze depressie drongen tot onze omgeving door en brachten in de nacht en ochtend regen en motregen. De depressie zal zich in de komende 30 uur naar het midden en noorden van de Noordzee verplaatsen. Met zuidwestelijke winden wordt dan tamelijk zachte en vochtige oceaanlucht naar ons land ge voerd. In deze lucht zullen naast opkla ringen ook enkele buien voorkomen. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Su peragent Mark Donen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De stille wreker". Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie schilderijen en tekeningen van Aart Roos: geopend van 9-18 uur. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Su peragent Mark Donen"; 23.30 u.: „Het incident". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De stille wreker". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie schilderijen en tekeningen van Aart Roos; geopend van 9-18 u. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Marquette Theater, 20 u.: „De slag om Saipan". WFERRAPPORTEN Maximum m minimum- 4 M temperaturen 2 2 0) 3 binnen- en buitenland BH Amsterdam regen zzo 18 10 1 De Bilt regen zo 17 9 1 Deelen geh. bew zzo 17 10 0.2 Eelde zw. bew. z 17 7 Eindhoven regen zo 17 10 0.3 Den Helder regen 7ZO 17 11 i Twente zw. bew. zzo 16 10 0 Vlissingen regen Z 17 13 2 Ypenburg regen Z 18 9 1 Z.-Limburg regen z 16 10 0.2 Aberdeen regen OZO 16 10 1 Athene onbew. w.st. 21 0 Barcelona licht bew. w.st. 23 18 0 Belgrado onbew. w 19 8 2 Berlijn licht bew. Z 18 8 0 Bordeaux regen wzw 21 16 2 Brussel regen z 20 21 0.5 Frankfort geh bew. w.st. 17 6 0 Genève geh. bew. w.st. 18 8 0 Grenoble geh bew. O 19 8 0 Helsinki zw. bew. zw 12 4 5 Innsbruck licht bew. w.st. 16 5 4 Kopenhagen half bew. wzw 17 7 0 Lissabon zw. bew. w 21 19 0.4 uocarno geh. bew. w.st. 23 12 0 Londen half bew. zzw 18 14 6 Luxemburg hegen z 17 8 0.4 Madrid licht bew. z 26 14 0 Malaga onbew. nw 23 14 0 Vlallorca onbew. w.st. 27 14 0 Munchen mist w.st. 15 5 0.4 Nice half bew. n 23 15 0 Oslo zw. bew. nno 17 4 0 Parijs geh bew. zzw 16 12 0.8 Some onbew. w.st. 24 11 0 Stockholm half bew. wzw 13 7 2 Wenen onbew. vera. 19 7 0.3 Zurich mist zzo 23 7 0.1 ZATERDAG 21 SEPTEMBER Zon op 6.24 uur; onder 18.41 uur. Maan op 4.47 uur; onder 18.31 uur. AIAANS'IANUEN Nieuwe maan Eerste kwartier 22 september 12.08 uur. 29 september 6.07 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN VRIJDAG 20 SEPTEMBER Hoog water 2.17 uur en 14.40 uur. Laag water 10.20 uur en 22.36 uur. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Hoog water 2.53 uur en 15.15 uur. Laag water 11.02 uur en 23.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2