VAN DAG TOT DAG PLEIDOOI VOOR STERKE DERDE MACHT „Machtsevenwicht is precair", zegt in wereld Oe Thant Israëliërs in hinderlaag Normalisatie is geen antwoord het komt terug M (Ook in de damesmode!) STOUTENBEE commentaar op actuele zaken ermee Koude oorlog wordt verhevigd Politiebewaking Parijs Britten vragen Frankrijk om opheldering JP VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 3 in Drie groepen Radicale minderheid Dubbel salaris Uitzichtloos Bewapend? Daarom vindt u in de kollekties van Stoutenbeek verschillende nieuwe vestkostuums, zoals dit model, gemaakt van origineel Schotse Donegal Tweed, met sportieve leerceintuur voor f 198,- Breestraat 65 - Beverwijk Houtplein 10 - Haarlem Langestraat 79 - Alkmaar De verkeersonveiligheid, die jaar in jaar uit stijgende dodencijfers veroor zaakt en onvoorstelbare rampen brengt over duizenden gezinnen, heeft deze week in de Kamer intensieve belangstelling ondervonden. Naar aanleiding van de Verkeersnota en de opmerkingen over verkeersvoorzieningen in de begroting van minister Witteveen hebben verschil lende volksvertegenwoordigers zich uitge sproken voor drastische (of minder dras tische) verbeteringen op dit gebied. Dat is niet de eerste keer. In Nederland sukkelt men al tientallen jaren met het probleem, hoe men enig soelaas kan bren gen in de situatie. Toch blijven de cijfers onrustbarend stijgen en worden de Ne derlandse wegen steeds duidelijker een grotesk slagveld, waar velen hun leven verliezen. Dat het wegennet tekort schiet dat vele wegen een te geringe capaciteit en een te onveilige vorm hebben dat ge lijkvloerse kruisingen nog in de meer derheid zijn op punten waar zij niet meer verantwoord kunnen worden dat de verkeersopvoeding van de Nederlandse automobilist om te huilen is het is al lemaal al zo vaak in alle toonaarden ver kondigd, maar het chronische gebrek aan middelen tempert voortdurend de voort gang van de wegenbouw en de aanleg van kunstwerken. Toch is dit geldgebrek zeker niet de enige oorzaak van de chao tische toestand. Meer dan éénderde van het aantal doden per jaar ten gevolge van verkeersonge lukken valt binnen de gemeentegrenzen De snelwegen eisen hun tol, maar ook de verkeersgebieden binnen de steden zijn onveiliger dan zij zouden moeten zijn Dat is niet uitsluitend een gevolg van geldgebrek. Er komt ook een grote mate van ondeskundigheid en laksheid aan te pas. In sommige steden doet men maar wat. Daardoor ontstaan situaties, die om ongelukken schreeuwen. Petities van om wonenden, acties van oudercomités en scholen, staking van schoolbezoek zelfs moeten eraan te pas komen voordat er gens met kunst en vliegwerk een situatie wordt gereorganiseerd, die doden heeft gekost doordat eenvoudig op onverant woorde wijze gevaar was geschapen. Dit scheppen van gevaar door het for meren van verkeerssituaties binnen een gemeente valt buiten elk toezicht van rijkswege. Gemeentebestuurders die geen enkele scholing op het gebied van het verkeer hebben genoten, beslissen in za ken van leven en dood op de weg. Ieder een kent dergelijke levensgevaarlijke en irritante verkeerspunten in eigen stad maar de gemeentebesturen houden zich met belangrijker dingen bezig. Toch is leven of dood voor de meeste mensen een heel belangrijk ding. En het zou tijd wor den dat de gemeenten zich niet langer de verantwoordelijkheid voor dodelijke on gelukken op de hals halen, maar deskun dige gemachtigden aanstellen die begin nen met een forse streep te halen door alle stedelijke verkeersabsurditeiten. Dat zou al heel wat helpen en wellicht niet eens zoveel geld kosten. En al kost het veel geld de mensen en kinderen die dag in dag uit in weer en wind op brommers en fietsen de hinder lagen van de verkeersdood moeten pro beren te ontwijken, vormen een belang rijk deel van de gemeentenaren. Zij heb ben er recht op dat hun leven beveiligd wordt, en niet door een gebrek aan be langstelling in de waagschaal gesteld. Wat uw eigen stad betreft, geachte le zer: het kan geen kwaad als u eens een verkeerssituatie die om verbetering roept, onder de aandacht van gemeente bestuur, politie en pers brengt. Dat laat ste hoort er wel bij, want er zijn wel eens gevallen waarin de stem van de enkeling geen weerklank vindt op officiële bureaus. In zo'n geval biedt de krant gastvrijheid en bemiddeling. Het gaat om een zeer kostbaar gemeen schappelijk goed, het leven van mede mensen, en om een zeer kostbaar bezit van elke mens apart, zijn eigen leven. Op de snelwegen zijn de fouten en gebreken vaak gemakkelijker aan te wijzen dan in het gecompliceerde stadsverkeer. Dege nen die dagelijks op de weg zijn, weten vaak beter waar de schoen wringt dan de bestuurders die achter de bureaus zitten Daarom kan wellicht in de kring van een Stedelijke samenleving een beter, efficiën ter en sneller contact tussen bestuur en publiek worden bereikt speciaal op het gebied van de verkeerssituatie. Dat de tijd dringt en dat de offers al veel te hoog zijn, is iedereen wel duidelijk. De bereidheid tot democratisering, tot meer openheid van beleid en tot directer discussie met de burgerij is bij de rijks overheid groeiende. In de stedelijke ge meenschap zal die bereidheid zich niet mogen bepalen tot vriendelijkheden en gezellige bijeenkomsten, maar moet zij leiden tot praktische oplossingen op kor te termijn op de meest urgente gebieden van stedelijk samenleven. Het verkeer is daarvan zeker het dringendste onder werp. Het is daarom te hopen dat de bur gerij zich niet uitsluitend tot buurman of kennis richt met haar bezwaren en cri tiek, maar loskomt in het openbaar. De krant is ervoor, die openbaarheid volledig te bevorderen en te steunen. NEW YORK (AFP en Reuter). „De jongste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa kije hebben aangetoond hoe precair het machtsevenwicht tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie voor het behoud van de vrede in de huidige wereld is." Dit heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, verklaard aan een lunch, hem door corresponden ten bij de V.N. aangeboden. Elke plotselinge verschuiving in het voordeel van de ene partij, in militair of politiek opzicht, leidt noodzakelijkerwijs, tot een krachtige reactie van de andere partij, aldus Thant, die van mening was dat het ingrijpen van de Sovjet-Unie in Tsjecho-Slowakije in de komende maan den tot een verheviging van de koude oorlog zal leiden. ,Wat ook de "motieven waren", ver klaarde hij, „ik kan niet nalaten op te merken dat het optreden een gevoel van onrust en onveiligheid in de wereld heeft teweeg gebracht, dat enige tijd zal blij ven bestaan". Een haag van politiemannen stond gisteren voor de medische faculteit in Parijs opgesteld, om studenten die examen wilden doen te bescher men tegen demonstrerende mede studenten. De secretaris-generaal zag in deze om standigheden de duidelijke noodzaak van een krachtige derde macht welke „de stem van het geweten der mensheid" tot uiting zou kunnen brengen- Een dergelij ke derde macht zou erop moeten hame- TEL AVIV (AFP en Reuter). Zes Israëlische militairen, onder wie een luitenant-kolonel zijn gesneuveld en vier gewond toen een Israëlische patrouille in een hinderlaag van Arabische guerrilla strijders viel op ongeveer vijftien kilo meter ten westen van de Jordaan. De groep van de verzetsstrijders bestond uit vijf man. Zij werden allen gedood. In de Jordaanse hoofdstad Amman is uit gezaghebbende bron vernomen dat vandaag een poging van de Israëliërs is verijdeld om via de Koning-Hoessein m ug vierhonderd vluchtelingen uit de Gaza- strook te deporteren. Jordaanse functio- narissen hadden de vluchtelingen niet toe gelaten. Het Internationale Rode Kruis en de bevelhebber van het V.N.-waarnemers- korps, luitenant-generaal Odd Bull, zïjn gewaarschuwd en hun aandacht is geves tigd op de mogelijke ernstige ontwikke lingen in het gebied van de brug, zei men. ren dat het voor het behoud van de vre de nodig is steeds meer gebruik te maken van het apparaat der Verenigde Naties. Ongelukkigerwijze is er zelfs in de derde wereld geen regering bereid zich door een andere instantie te laten vertellen wat zij behoort te doen of haar soevereiniteit en vrijheid van handelen in welk opzicht ook te laten beperken. „Het enige wat de we reld kan redden is de visie van een men selijk ras dat één familie vormt en dat woont in een wereld die één ondeelba re eenheid is". Thant herhaalde dat een eenzijdig be sluit van de Verenigde Staten om een ein de te maken aan de bombardementen op Nood-Vietnam en aan alle vijandige ac ties tegen dit land, de enige manier is om de besprekingen in Parijs met vrucht op gang te brengen en de weg te openen naar ernstige onderhandelingen die tot een vreedzame regeling van het conflict kun nen leiden. LONDEN (AFP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, heeft de zaakgelastigde van Frankrijk in Lon den, André, verzocht opheldering te ver schaffen over een uitlating, die zijn Fran se collega Debré maandhg tijdens een bijeenkomst met de diplomatieke pers heeft gedaan. Volgens bevoegde Britse kringen gaat het om een gedeelte van een verklaring van Debré waarin deze zou hebben ge zegd dat „de nauwe banden tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten op technologisch terrein een hinderpaal vor men voor de Europese technologische zelfstandigheid". Volgens genoemde kringen heeft mi nister Stewart zich over deze uitlating verwonderd en in dit verband de aan dacht gevestigd op de recente overeen komst tussen de Franse vliegtuigfabriek Dassault en de Amerikaanse L.T.V. Aero space Corporation in Dallas. Vorig jaar trok Dassault zich terug uit het gezamen lijke Frans-Britse project voor de bouw van een vliegtuig met verstelbare vleu gels. ADVERTENTIE (Door Ludek Pachman) PRAAG Tsjecho-Slowakije beleeft thans zijn normalisatie. En als er ooit een begrip is geweest waaromtrent verschil van menmg heeft bestaan dan is het wel dit, omdat het tennaastebij alles kan omvatten: van volledige collaboratie met de bezettingstroepen tot het streven hun snelst mogelijke aftocht te bewerkstelligen. Normalisatie levert dan ook in het huidige Tsjecho-Slowakije omstandigheden op, die de mensen na de uren en dagen van hun hoogste vertwijfeling overleveren aan de onzekerheid. En temidden van alle ongewisheid vormt het laatste punt van de overeenkomst die de Tsjechoslowaakse politieke leiders m Mos kou onder dwang moesten sluiten een toppunt van cynisme: zij hebben zich verplicht de vriendschap met de Sovjet-Unie ten eeuwigen dage te zullen koesteren en verdedigen. Intussen buigen de Tsjechoslowaken zich over de miljardenschade die door de Sovjet-invasie is aangericht. Aan vankelijk verklaarden de Russen bij herhaling dat zij al de vernielingen, die door de „broederlijke hulpverle ning" waren ontstaan, zouden vergoe den. Tegenwoordig valt uit de Russi sche perscommentaren een andere op vatting te destilleren: de aanspraken op schadevergoeding zijn geheel on gegrond. Aangezien Tsjechoslowaakse contra-revolutionairen de militaire hulpverlening noodzakelijk hebben ge maakt, moeten zij de schade ook maar zelf dragen. Niettemin vormt het herstel van de schade slechts een gering deel van de Tsjechoslowaakse economische vraag stukken. Een van de belangrijkste voorwaarden ter bestendiging ,van de economische toestand was het verkrij gen van kredieten uit westelijke lan den. Aan andere oostblokstaten is het wel toegestaan die te aanvaarden, doch aan Tsjecho-Slowakije niet. De conse quente liberalisering van de economie, zoals die door prof. Ota Sik was ont worpen, wordt teruggedrongen en bin nenkort zal van deze hervormingsplan nen, die van de hele liberalisering zo'n integrerend deel uitmaakten, nog slechts een gemutileerde romp over blijven. De politieke leiders van Tsjecho-Slo wakije zijn niet eensgezind. Alle schijn bedriegt wat dit aangaat. In het poli tieke leven van Praag vallen drie richtingen te onderscheiden. Ten eer ste zijn er de realisten, tot wie men de overgrote meerderheid van de leiden de persoonlijkheden mag rekenen: Svoboda, Dubcek, Cernik, Smrkowsky bijvoorbeeld. Zij erkennen de overeen komst van Moskou als een feit, willen aan de voorwaarden voldoen en bin nen het raam van het mogelijke, ook van de tegenpartij eisen dat zij haar verplichtingen (helaas slechts enkele en dan ook nog zeer vage) nakomt. In hun opvatting heeft de Sovjet- Unie weliswaar in militaire zin een topprestatie geleverd, doch politiek een zware nederlaag geleden. De te genwoordige situatie kan dan ook slechts als een tijdelijke worden aan gemerkt, omdat de Sovjet-politiek voor een tweesprong staat. De Sovjets kunnen verder gaan op de weg van het genadeloze geweld, de huidige Tsjechoslowaakse leiders ten val brengen en een volledige bezetting tot stand brengen. Een veroordeling in morele zin door de rest van de wereld verontrust sedert de inval de Russen nauwelijks meer. Zij kunnen ook uitzien naar een mo gelijkheid om zich eervol terug te trekken en die is, in de gedachtengang van de realistengroep uitsluitend met steun van Tsjechoslowaakse zijde mo gelijk. Het normalisatie-proces kan dus worden beschouwd als een poli tiek die de tegenpartij behulpzaam is bij het redden van haar gezicht. De tweede groep politici zou men de radicalen kunnen noemen. Zij vormen een „overigens veelbetekenende" min derheid. Het akkoord van Moskou wijzen zij als een met geweld afgedwongen voor schrift geheel af. Ze zijn dan ook in de huidige omstandigheden slechts bereid voor geweld te zwichten. Elk ini tiatief in andere zin beschouwen zij als collaboratie en zij verzetten zich dan ook ten sterkste tegen de hou ding van de Slowaakse partijsecreta ris Gustav Husak. Hij betoogt dat de radicalen geen idee hebben hoe zij hun doel kunnen bereiken en dat zo doende hun houding uitzichtloos is. De radicalen daarentegen stellen vast dat van de Sovjets, naar de his torische ervaring leert, nauwelijks ge nade of begrip te verwachten is. Hun voorbeeld is dan ook de politicus Fran- tisek Kriegel, die in Moskou, als eni ge van de Tsjechoslowaakse delegatie, weigerde om de overeenkomst te sig neren, hoewel de Sovjets hem praktisch met de dood bedreigden. Juist met het oog op de veranderin gen, die zich wellicht ooit elders in het oostblok zullen voltrekken, menen de radicalen dat zij nu niet mogen zwij gen. Want zwijgen betekent een nieu we duisternis, een lange periode van veronachtzaming der morele waar den, van angst, vertwijfeling, aanpas sing en triomf der hielelikkers. Tenslotte, volledigheidshalve, de groep der collaborateurs, lieden bij voorbeeld, die na een lange vakan tie op de Krim naar Tsjecho-Slowakije zijn teruggekeerd om de draden der vriendschap tussen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet weer op te vatten. Tot hen behoort bijvoorbeeld een journalist, die wel hoofdredacteur van een in de Tsjechische taal verschij nend Sovjet-dagblad wilde worden, doch die geen redactie bij elkaar kan krijgen hoewel hij tweemaal zoveel salaris biedt als bij normale kranten wordt betaald. Naar waarheid moet echter worden vastgesteld dat deze on belangrijke groep niet identiek is met die der conservatieven uit de periode tussen januari en augustus. Behouden den uit die tijd hebben in vele ge vallen uit het Sovjet-ingrijpen hun les getrokken. Persoonlijk acht ik het streven van de groep der realisten hopeloos. De mensen rond Brezjnev weten precies wat zij willen. Cernik heeft tijdens zijn jongste bezoek aan Moskou opnieuw een ultimatum voorgelegd gekregen. Onze regering zal spoedig in een dood lopende straat geraken. Of zij vervult alle Sovjetwensen of zij wordt ten val gebracht. In het erste geval is zij niet langer een regering, maar wordt zij door het volk verlaten en gehaat. Toen Cer- nik's regeringsverklaring aan het par lement werd voorgelegd bleven niet minder dan 96 leden uit protest thuis. De Tsjechoslowaakse intellectuelen bevinden zich in een beklagenswaardi ge positie. Zij mogen en kunnen niet polemiseren en moeten zwijgen onder de stroom van scheldwoorden, leugens en belachelijke argumentatie in de pu- bliciteitsorganen van de bondgenoten. Deze anti-humanistische en bijna on menselijke propaganda wordt in vijf landen bedreven. Slechts uit Hongarije klinkt zij nog enigszins gedempt. Maar waf men in de D.D.R. produ ceert laat de conclusie toe dat Goebbels woorden „Duizendmaal herhaalde leu gens worden tenslotte waarheid" daar goed verstaan zijn. Steeds opnieuw proberen de Sovjets hun these van een „contra-revolutie" gewapenderhand te bewijzen. Er zou den wapenopslagplaatsen in Praag en in andere steden zijn gevonden. Maar die opslagplaatsen waren geenszins ge heim, zij het wel goed afgesloten, om dat daar de wapens van de volstrekt legale arbeidersmilitie werden be waard. Hoe de Sovjet-propaganda werkt mag blijken uit nog een voor beeld: tussen 21 en 28 augustus heb ben buitenlandse soldaten in het ge bouw van de academie van weten schappen te Praag kisten naar binnen gedragen. Kort daarop werd „in de na bijheid van het Nationale Theater dan ook een „fascistisch centrum" ont dekt. ijinnrrnnnninivir.nnfTrr-ii-1 Vest

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3