HOOGOVENS GEEFT PERSONEEL KOSTBAAR BOEK CADEAU f Schelvisvangsten gaan in komende jaren stijgen Speciale weekend occasionshow automobielbedrijven ZENTVELD VAN BREEMEN ■r- met 2 geweldige stunts STUNT 1 STUNT 2 Album van leven en werken in Midden- Kennemerland door de eeuwen heen Mogelijk maximum twintigduizend ton of meer f* m DE GROOTSTE (GRIT) ROL 2e worstmaker of slager/worstmaker F VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 A 9 Negentig kastelen Onuitputtelijk genoegen Met de schop De vrouw voort het woord s; - Examens Tuurlijk is voor een Tiener 't montuur belangrijk: WMMMWA Klapbessen GRATIS EEN AUTORADIO Voordeel voor U 250.— J. DE WINDSTRAAT 2 - BEVERWIJK - zijstraat t.o.v. ALKMAAR5EWEG 210 - TELEF. 02510-33050 (Van een onzer redacteuren) I den. Aan wandelen hadden onze voorou ders geen hekel. In 1762 strandde een pot- IJMUIDEN Alle personeelsleden vis tussen Zandvoort en Wijk aan Zee. van de jubilerende Koninklijke Hoog- Honderden Amsterdammers namen de on 9tanlfahripkpn nv te trekschuit naar Haarlem en kuierden ovens en btaaltabneken n.v. te yandaar naar het strand om de walvis op IJmuiden hebben vandaag lei ëe~ het droge te aanschouwen, legenheid van het vijftigjarig bestaan Het was toen nog mogelijk via het IJ van de onderneming een schitterend naar Beverwijk aan de Wijkermeer te va- uitgevoerd jubileumboek ontvangen: ren. In 1702 werd bij de Assendelverdijk tt J jr in de Meer nog een schildpad gevan- „Hart van Kennemerland waarin gen en omstreeks die tijd waren er in drs. J. van Venetien de geschiedenis Beverwijk nog twee walvisvangstrederij- van het Midden-Kennemerland van tjes gevestigd. De kaart zag er toen zo oertijd tot heden vertelt. „Album van anders uit dat we ons die tegenwoordig J w.jiniet meer voor ogen kunnen halen. Grote leven en werken m Midden-Kenne-1 binnenmeren met open verbinding naar merland door de eeuwen heen zo zee jn Midden Kennemerland lagen behal- noemt de samensteller in de onder- ve Beverwijk en Velsen, Wijk aan Zee en titel zijn werk, waarvan illustraties Wijaan Duin en de Zandpoort, terwijl J,j, j IJmuiden nog niet bestond. Velsen heeft het hoofdbestanddeel vormen. de Zandpoorf opgeslokt en Wijk aan Zee heeft nog een poosje Wijk aan Zee en Duin Het werk, dat in een fors formaat is mt- geheten voordat Wijk aan Duin in de ver- gegeven is grafisch verzorgd door Marl geteihgyj verdween. De Breesaap, die ve- Kempers, die er een ambachtelijk juweel jen aneen ujt de overlevering kennen, was van heeft gemaakt. Hij heeft geen goed- een duinvlakte ten noorden van 't Noord- kope oplossing gezocht voor het drukken zeekanaal \yaar nu de Hoogovens liggen, van kleur, maar de voorgeschreven volg- aan graven van het Noordzeeka- orde in de tijd aangehouden en de kleuren geplaatst waar ze behoren. Uit druktech nisch oogpunt is dat een meesterwerk, waarbij vergissingen in de plaatsing van de afbeeldingen bijna niet te voorkomen zijn. Ook in dit boek is een verwisseling aan te wijzen: de afbeeldingen op de blad zijden 159 en 160. Lof verdient ook de correctie die zo zorgvuldig is gebeurd dat ons maar één zetfout is opgevallen. Tegen het einde van dit jaar komt een kleine oplage in de handel ten gerieve van lief hebbers die geld over hebben voor dit prachtige boek. Hoveeel 't werk moest kos ten kon men ons nog niet vertellen. De illustraties maken het werk tot een rijk bezit. Men vindt er plattegronden in en landkaarten, oude prentbriefkaarten en tekeningen, prenten, aquarellen en schil derijen, etsen en litho's, foto's en hout-1 gravures, alsmede enkele documenten. Bijvoorbeeld het enig bekende hand-1 schrift van Sint Willebrord, dat dateert uit 728. Rond 700 liet de Ierse zendeling Engelmundus op aanstichting van Wille brord een kerkje bouwen in Velsen, waar sporen van bewoning zijn gevonden uit het jaar 1000 voor Christus. Omstreeks 50 na Christus moeten de Romeinen er een vlootstation hebben gehad, getuige de res ten van een castellum. Afbeeldingen uit de jaren voor 1600 zijn er vrijwel niet. Uit dat jaar dateert de I oudst bekende prent van de ruïne van Brederode, een van de zestig tot negentig I kastelen die Noord-Holland rijk is geweest en waarvan er maar negen in min of meer ruïneuze staat zijn overgebleven. Op de kastelen volgden de landhuizen van de rijke kooplieden en regenten van Amster dam en uit die periode zijn de platen overvloedig. Nog moeilijker moet de keus zijn geweest uit de tijd na de opening van I het Noordzeekanaal toen ook de fotografie j gemeengoed begon te worden. Een op merkelijke prent is een oorlogstafereel uit het midden van de 17de-eeuw waarop men een Duinkerker kaper ziet die door drie I Hollandse oorlogsschepen op het strand is gejaagd tussen Wijk aan Zee en Egmond aan Zee. De Duinkerkers hebben hun schip I met boten verlaten en vluchten de duinen in, achtervolgd door de bemanning van de Hollandse schepen die in drie boten aan komen. De opschriften op deze tekening zijn ook merkwaardig: „Wijck op Zee heeft 130 huizen of daaromtrent" „Duinkerker aan strand gejacht deb 3 april 1641 op de j middach" en „Drij oorlogsschepen staten- volck" Zowel bij Egmond als bij Wijk aan Zee is een vuurbaak getekend („vierboet") noordelijk van Wijk aan Zee bovendien een I duinovergang „De Rel" en zuidelijk een j „Put". Het is een onuitputtelijke bron van ge noegen al bladerend namen tegen te ko men waarvan men nu begrijpt waarvan daan ze zijn gekomen en ook te merken dat er niets nieuws is onder de zon. De problemen van luchtverontreiniging, be lastingen en stank waren in het oog van de burger even drukkend als tegenwoor dig. Er stond ver buiten de bebouwde kom van Beverwijk aan de Grote Houtstraat een kalkoven, vermoedelijk daarheen ver bannen vanwege het vervuilen van de lucht, getuige een klaagzang uit 1628 over de stank van de kalkovens bij Haarlem. In Beverwijk werd eens accijns op bier gelegd ten behoeve van de restauratie van de Hervormde kerk en in 1405 was het dragen van een lakens pak verplicht voor Beverwijkers ter instandhouding van de stedelijke lakenindustrie. naai was het een vruchtbare streek, die evenwel door de wateronttrekking door het nieuwe kanaal, herschapen werd in een dorre woestenij. Daarmee zijn twee ele menten genoemd die leven en werken in Midden-Kennemerland het ingrijpendst hebben veranderd. Het kanaal dat Am- De werkzaamheden aan de zuid- pier van het Noordzeekanaal. Zo vlot als de bouw van de sluizen vorderde, zo moeizaam verliep het werk aan de beide hoofden die de buitenhaven zouden omsluiten. De aanvankelijk gevolgde werkmetho den bleken volstrekt ontoereikend te zijn: de pieren waren niet bestand tegen de zware najaarsstormen en werden herhaaldelijk zwaar be schadigd. Ten koste van zeer veel geld heeft men de moeilijkheden op den duur kunnen overwinnen. In december 1878 waren de beide hoofden eindelijk gereed. sterdam voor de ondergang bewaarde, maar dat IJmuiden niet maakte tot wat men ervan had verwacht en de Hoogovens die boven het kanaal een Nederland we zensvreemde expansieve industriële on derneming vestigde, waaraan stad en land zich ingrijpend hebben moeten aanpassen. Wie kan zich nog indenken dat de geul voor het gehele kanaal met de schop is gegraven totdat er voldoende ruimte was voor een baggermolen om aan het werk te gaan en dat de duinenrij geheel met de hand is doorgraven omdat er nog geen machines waren om een dergelijk karwei te klaren. Als men leest over de tegen slagen van wind en water die de aanleg onnoemelijk vertraagden, dan verbaast men zich er over dat het werk ooit tot stand is gekomen met de primitieve mid delen waarover men de beschikking had. Die geschiedenis is als gevolg van schaal vergroting zozeer vaderlandse geschiede nis dat de auteur hierover meer beeld dan verhaal kan geven. Uit zijn vertel ling over het verleden geven ten slotte nog het oordeel weer dat Le Francq van Berkhey in 1775 neerpende over de Ken- nemer bevolking om onze lezers in de ge legenheid te stellen na te gaan of zijn ty pering nu nog met de werkelijkheid over eenstemt. Hij schetst onze bewoners als sterk, breed, gedrongen en welgevormd, met een karakter dat meer ernstig genoemd mag worden dan innemend. De schrijver vindt hen wat langzaam, enigszins droefgees tig, niet erg spraakzaam en vrij traag in hun besluiten, maar als het moet moedig en onverzettelijk. Op het punt van zaken doen staan zij hun mannetje„In koop en verkoop valt het niet licht hen te be dotten". Een treffend verschijnsel, dat ook door andere auteurs wordt opgemerkt: Zelden komt men, in Kennemerland, by het eene of andere huisgezin, of de vrouw voert „er het woord". Op godsdienstig ge bied waren de Kennemers vrij van dweep- 'v; ~"».A -WW»' Het Aspumer tolhek, waardoor wij Heemskerk verlaten, omstreeks 1900. Rechts voor het tolhuis langs loopt de Communicatieweg naar de Zaanstreek. De tol werd opgeheven in de nacht van 4 of 5 mei 1925. zucht en van onverdraagzaamheid jegens anderen: „Ten aanzien hunner geneigd heid tot den Godsdienst, betoonen ze zig noch voorbeeldig, noch sterk berispelyk; en ze zyn voortal niet haatdragend tegens de eene of de andere secte". Alle huidige en gepensioneerde perso neelsleden, in totaal 22.000, hebben een exemplaar ontvangen. De schrijver en samensteller drs. J. van Venetien is le raar aardrijkskunde aan de professor mr. S. Vissering scholengemeenschap voor Atheneum en HAVO. De algehele voor bereiding en samenstelling werden ver richt door een werkcommissie onder voorzitterschap van de heer F. W. E. Spies, oud-bedrijfsdirecteur van Hoog ovens. BLOEMENDAAL Geslaagd voor het eindexamen 3e leerkring 1968, de dames: J. G. Baudewijns-deBruin, Haarlem; H. Dorgelo, Beverwijk; A. J. Duyverman, Santpoort: W. van den Heuvel, Aerden- hout; F. Ch. Jansen, Haarlem; A. W. Kots, Overveen; M. C. M. Molijn, Zandvoort; B. C. M. Pouwer, Wormerveer; J. N. van Rietschoten, Heemstede; E. F. Rip, Hoofd dorp; A. Tempelaar, Haarlem; D. Walda, Velsen-Z.; E. H. Kruyff, Haarlem. De heren: Ch. Boekei, Haarlem; J. de Bree, Beverwijk; J. A. Bruinekool, Heemskerk; R. Cannegieter, Haarlem; D. v. Dalen, Haarlem; Th. Doevedans. Haar lem; A. J. C. Geurts, Haarlem; J. G. Key- zer, Hillegom; N. P. J. Kousemaker, Overveen; A. N. Louwen, IJmuiden; G. Th. Meijer, Heemskerk; C J. Molenaar, Bakkum; J. W. de Pater, Zandvoort; W. Seinstra, Heemstede; Ph. Sollman, Castri- cum; D. van der Tang, Hoofddorp; J. M. Voorzanger, Bloemendaal: J. C. van Vu ren, IJmuiden; D. C. v. Wijngaarden, Hoofddorp; J. Th. Zuidam, Haarlem. De paardetram staat bij het Bad hotel gereed om de rit naar Bever wijk te beginnen. In 1924 moest de dienst worden opgeheven. De ge meente Beverwijk had eerder ge weigerd de verlopen concessie te verlengen, waarna de tram nog enige tijd de verbinding met Wijk aan Zee heeft onderhouden vanaf het Westerhoutplein in Wijk aan Duin. De concurrentie tegen de autobus was echter niet vol te houden. Het nieutve vervoermiddel stelt zich in dienst van het vistransport. De foto is gemaakt aan het begin van de Prins Hendrikstraat bij de vishal. ADVERTENTIE Op Art, Pop Art, IN'of OUT, *t speelt een grote rol. Maar de grootste rol speelt Grit, wel te verstaan Mr.Opticièn GRIT.Grit weet wat voor soort montuur tieners wensen, maar hij weet ook welke glazen je op-art, pop-art bril moet hebben, opdat jij je rol goed mee kunt spelen! Ga daarom met een genist hart naar GRIT!! Mr. Opticièrt W IJMUIDEN - KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 15072 (Van een verslaggever) IJMUIDEN. In de herfst die zater dag begint haalt de schelvis van de jaar klas 1967 de minimum maat. Tot de zo mer van 1969 zal zij echter meer na- dan voordelen veroorzaken. De aanvoercijfers zullen aanzienlijk stijgen in 1969 en het maximum zal in 1970 worden bereikt. Dit zal waarschijnlijk boven de 15.000 ton lig gen, maar het is niet onmogelijk dat het meer dan 20.000 ton wordt. De toename van de vangst hoeft niet alleen in de centrale en noordelijke Noord- ADVERTENTIE Om nog even bij Beverwijk te blijven: zijn bewoners droegen vroeger de bij naam „klapbessen", ontstaan in de tijd dat het Wijker boertje met zijn tuinbouw- produkten een bekende verschijning was op de Amsterdamse markt. De Wijker boe ren brachten de vrucht van hun warmoe- zerijen overigens ook naar de Zaanstreek een afstand die ze veelal te voet overbrug- ADVERTENTIE Voor IJmuiden direct gevraagd en een jongen, die in het vak wil worden opgeleid. Vakkleding vrij goed salaris prettige werkkring zaterdags vr. Maar een afspraak voor een onderhoud. TELEFOON 0 2560 - 8606. Wanneer U tijdens deze show een gebruikte auto koopt, krijgt U van ons gemonteerd met ANTENNE, SPEAKER, enz. Wanneer u tijdens deze show een gebruikte auto koopt krijgt u een proefperiode van drie dagen rijden. Voldoet de auto binnen deze drie dagen dan toch niet aan uw verwachtingen dan mag u een andere auto uitzoeken. De prijs van de proefauto wordt dan door ons met uw nieuwe keus verrekend. Vrijdag 13 sept. 19.00—22.00 uur Zaterdag 14 sept. 10.00—19.00 uur Zondag 15 sept. 10.00-17.00 uur De bekende BOVAG - ANWB garantie wordt meegegeven. Ruime financieringsmogelijkheden meegegeven, rsuime TiriaiicierinyaiuuyenjMiouou nnrr1! Iril zee verwacht te worden, maar ook in de zuid, beneden de 54.30 graad zal waar schijnlijk weer meer schelvis gevangen worden. Tot deze conclusie komt drs. N. Daan van het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek in IJmuiden. De bioloog van het RIVO meent dat met het bereiken van de minimum maat een voldoende economische waarde is ge waarborgd om aanvoer op de markt te rechtvaardigen. Hij herinnert aan wat in 1964 is gebeurd. De sterke jaarklasse van 1962 was toen twee jaar oud en de schel vis had een gemiddelde lengte van 32 cen timeter, dus ruim boven de maat. Toch werd 70 tot 80 percent van deze jaarkla» overboord gezet, omdat de markt in de ze tijd overvoerd werd met kleine schel vis en de marktprijzen in geen verhou ding stonden tot de hoeveelheden strip- werk om al deze. weliswaar kleine maar toch bovenmaatse, schelvis te verwer ken. Het gebruik van een grotere maaswijd te dan 7,5 centimeter, die de Internatio nale Visserijconventie voorschrijft voor het vissen op rondvis, zou toen noodzake lijk geweest zijn. In het maandblad Visserij van het mi nisterie van Landbouw en Visserij wordt er nog eens op gewezen, dat elke verspil ling van vis of het ondermaatse of bovenmaatse is in de toch al overbe- viste Noordzee te betreuren is. Het vissen met te nauwe mazen op rondvis in top- schelvisjaren betekent bovendien een aan zienlijke belasting van de hoeveelheid on- produktief werk aan boord, zoals: het binnenhalen van een waardeloze vangst, extra sorteerwerk en wegwerken van de afval, waarbij dan nog komt het gevaar voor schade aan het net door te grote vangsten. Is het nu beslist noodzakelijk onder maatse en kleine bovenmaatse schelvis om hals te brengen? Ingeval de visser doelbewust op rond vis uit is en beseft dat op de gekozen vis grond de kans op haring of makreel mi niem is, moet hij een wijdere kuil aan slaan, al naar de vraag op de markt. Daarmee worden ook enorme hoeveelhe den werk bespaard. Het veranderen van kuil vergt niet bijzonder veel tijd. extra sorteerwerk wel; de vangst van markt waardige vis zal met een wijdere kuil toenemen. Schippers die in de komende jaren, nu de sterke schelvisjaarklas 1967 in de vis serij komt, blijven doorvissen met een haringkuil, terwijl zij op rondvis uit zijn, bewijzen zich zelf en vooral hun beman ning een bijzonder slechte dienst.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9