Wijzigingen bij Haarlem en RCH in thuiswedstrijden GELEGENHEIDSDEFENSIE VAN TELSTAR TEGEN GO AHEAD Olympische ploeg vertrok naar Mexico Henk de Ruijter „Die man zeilt zo ijselijk goed FC TWENTE AAN DE TOP „IJzeren" Willem de Vries: „Laat mij maar mooi in Enschede ml Ceulemans ongeslagen Slechte start T yphoons tegen Zapad Nicols won HAARLEM -H.V.C. Jackie Ickx gewond bij ongeval Belgische dag in kleine Tour Hannover wil Cebinac Flinke prijzen in sporttoto SIJBRANDS WON ALLES 11 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 Leferink militair wielerkampioen Fijne ploeg Tot zondag dus, half drie, aan de Jan Gijzenvaart TARRAGONA De Belg Raymond Ceulemans is na de vijfde ronde van het toernooi om het Europese kampioenschap 71/2, dat in Tarragona wordt gehouden, nog ongeslagen. De Belg won in de vierde ronde van de Oostenrijker Scherz, die eerder de Fransman Marty had versla gen. In de vijfde ronde kwam Ceule mans tegen de Spanjaard Galvez tot 206 caramboles in zijn slotserie, het hoogste aantal tot nu toe in het toernooi. Onze landgenoot Henk Scholte bezet de derde plaats. Vrijdagmiddag verloor hij in drie beurten van de Fransman Marty. Uitsla gen zijn, vierde ronde: Vijfde ronde: (Van onze sportredactie) HAARLEM/1 JMOND Telstar zal met een gelegenheidsachterhoede tegen Go Ahead uit moeten komen. André die een lichte aanval van bronchitis kreeg en Bakker zullen hcslist niet kunnen spelen. Van Kort en Althof is het zeer onzeker dat zij de reis naar Deventer zullen mee maken. Ook Clement is nog niet vol ledig fit. Voor het duel tegen Go Ahead zal De Visser dan ook wel ten heroep doen op Van Son. „Die zal nu wel wat moeten doen", geeft de Vel- sense oefenmeester toe. Ook Go Ahead heeft blessures. Warnas heeft deze week voor het eerst weer licht getraind. De enkelblessure van de international is echter allesbehalve genezen. Zondagmorgen beslist trai ner Fahdronc over het wel of niet op stellen van de Deventerse Ausputzer. Ook Knoef en Wietse Veenstra kam pen met blessures, die echter niet van ernstige aard zijn. Beiden zullen tegen Telstar vrijwel zeker spelen. Van Haarlem en RCH die beiden thuis spelen respectievelijk tegen HVC en Eindhoven, krijgt Haarlem het duidelijk moeilijker. HVC draaide tot dusver uit stekend mee. Secretaris-politieman Van der Brink: Vooral de verdediging en de middenveldbezetting zijn van goed gehal te. Dat draait prima. Ik dacht dat we in de eerste divisie tot de „niet-kanslozen" behoren. Van de nieuwelingen Aarts en Lissenberg is vooral de laatste een goede greep. Technisch zeer goed. alleen nog wat te verliefd op de bal." Haarlem heeft zijn team ingrijpend gewijzigd. Kesselaar, De Haan en Meijer zijn na de teleurstellende bekerprestatie tegen Hel mond Sport uit het elftal gelaten. Op de linkervleugel maakt de 19-jarige Van Slooten zijn debuut in Haarlems eerste. Voorts is Fransz naar het middenveld verhuisd en is Meyer vervangen door Van Duffelen. Haarlem: Boomgaard-Wen tink, Peijs, Peters en Van Duffelen, Fransz en Kruyer, Lefering. Hoeben, Couperus en Van Slooten. HVC speelt in 4-3-3 for matie Van der Wekke, Van Loenen, Hof stee, Wiskie en Maas, Van der Lugt, Aarts en Temming, Lissenberg. Veenen- daal en Hollander. RCH heeft aan het bekerduel tegen Willem II een ernstig geblesseerde 01- denziel overgehouden. Koster is daar door weer in het elftal opgenomen. Hij staat naast Villerius in het centrum van de defensie. Hendrikse neemt de rol van de aan de enkelbanden gewon de Oldenziel op het middenveld over. RCH; Bes, Driessen, Koster. Villerius en Croes, Hendrikse en Van Doesselaar. Smit, Pas, De Goede en Meijer. Eind hoven: Van Dinthen - Kooiman, Arend- se, Derks en Van Lint - Bloemers en De Bie - Weijers, Manders, Van Dorst en Verhoeven. Het met forse aankopen geducht ver sterkte Excelsior is de tegenstander van EDO. De prestaties, waren tot dusver nog niet in overeenstemming met de uitgaven in de transferperiode. ,Dat komt", zegt secretaris Libregts, omdat we tot nu toe alleen nog maar tegenstanders gehad heb ben, die uitsluitend staan te verdedigen We hadden al voor de competitie de naam erg sterk te zijn, maar dat moet je toch altijd nog waar maken." Excelsior komt als volgt uit: Geilman - Den Butter, Tet- teroo, Kort en Kleingeld - Libregts en Van der Heijden - Blok, Kwakkermaat Jacobs en Bassant. EDO kampt met bles sures van Nijssen en Blum. Het elftal dat in Rotterdam in actie komt, wordt pas later bekendgemaakt. AMSTERDAM De Nederlandse Olym pische ploeg is vanochtend naar Mexico vertrokken. Gisteravond kwamen de at leten, officials en andere begeleiders bij een in het motel Amsterdam, waar fa milieleden afscheid konden komen ne men. Een voorproefje van Mexico kregen allen na enige tijd toen de temperatuur in het restaurant zo begon te stijgen, dat velen buiten de frisse lucht opzochten. Om negen uur maakte NOC-directeur ir. A. Paulen een eind aan het feest. De Olympiërs kregen nu meer gelegen heid om oude kennismakingen te ver nieuwen. In de hele ploeg was slechts één „geblesseerde", wielrenner Fedor den Hertog, die nog wat last heeft van zijn rechterknie. Die werd ruim een week ge leden getroffen door een wegspringende steen. De NOC-artsen hadden Fedor nog vrijdagmiddag in Zeist onderzocht en hem toestemming gegeven met de ploeg te ver trekken. Uiteindelijk moet hij pas over vier weken aan de start komen. Intussen zou KNWU-voorzitter P. van Dijk, die als lid van de medische commissie van het IOC naar Mexico gaat, de knie behandelen Het is mijn vak geweest en in de drie maanden dat ik er nu uit ben heb ik het nog niet verleerd", zo zei deze gepen sioneerde. Fedor zelf ziet de toekomst ook niet somber in: „Ik kan al mooi fietsen Zo'n lekker tredje. Straks gaat het wel weer hard ook". (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. In de Kennemersporthal ontmoette Typhoons gisteravond het even eens in de rayonklasse spelende Amstel veen Zapad in de eerste ronde van de hekercompetitie. Typhoons stelde echter teleur en verloor met 49-61. In de eerste district klasse speelden beide debutanten Epibratos en Racing Beverwijk hun eerste wedstrijd. Beide ploegen konden de hoog gespannen verwachtingen echter niet ge heel waarmaken. Epibratos versloeg HOC met 46-21, Racing Beverwijk verloor van Akrides met 48-43. Beide ploegen zullen dit jaar echter geen grote bedreiging vormen voor het Zandvoortse „Dions", dat met hun nieuwe aanwinsten Rob Boogaard en Lex Kroder (ex-SVE en ex-Flamingo's) de titel voor het grijpen heeft. Bij de wedstrijd Ty- phoon-Amstelveen Zapad overheersten beide pivots van Zapad. Tegen dit duo had Typhoons-pivat Stiphout geen ver weer. Amstelveen Zapad nam meteen een 8-0 voorsprong, die de gehele wedstrijd behouden bleef. Via 31-22 bij rust, werd de einduitslag 61-49. De wedstrijd Epibratos-HOC werd ge kenmerkt door hard spel. HOC, dat zon der pivot Hans Jonkergauw binnen de lij nen verscheen, wist in de eerste helft het spel van het technisch betere Epibratos met fors ingrijpen te ontregelen. Na rust wisten André en Martin van Schaik zich echter steeds meer aan hun verdedigers te onttrekken, zodat zij na een ruststand van 11-10 de eindstand op 46-21 konden bepalen. Bij Epibratos was A. v. Schaik met 15 punten de beste speler. Racing Be verwijk kon zijn eerste competitiewed strijd niet met een overwinning afsluiten. ST. JOVITE. Tijdens de training voor de GP van Canada op het Mont Tremblant-circuit is Jackie Ickx de macht over het stuur kwijtgeraakt. De Belg raakte in een bocht van de baan. Jackie Ickx is met verwondingen, vermoedelijk een gebroken been, naar het ziekenhuis overgebracht. Ickx is door dit ongeval ze ker uitgeschakeld voor de wereldtitel. In het klassement stond hij op de tweede plaats, drie punten achter Graham Hill die gisteren het baanrecord verbeterde (Van onze honkbalmedewerker) Voor een handjevol toeschouwers heeft Haarlem Nicols het verzwakte team van de Rest van Nederland met 14-2 van het veld gespeeld. Door homeruns van Ton ter Neuzen en Boudewijn Maat, beiden goed voor drie runs, liepen de landskam pioenen in de zevende inning van 8-2 naar 14-2. De eerste 8 runs scoorde de Nicols op werper De Brouwer, Hennie v. d. Boven berg kreeg de homeruns tegen. Ton Ier Neuzen werd winnende werper met 9-2-6 Scoreverloop: Nicols 4-0-0-3-0-1-6 is 14 Rest. 0-0-2-0-0-0-0-0 is 2. VIELSALM De achtste etappe van de ronde van de Toekomst, een rit over 190 km van Verdun (Fr.) naar Vielsalm (Belg.) is gewonnen door de Belg Van Impe. De winnaar had zeven seconden voorsprong op zijn ploegmakker Opde- beeck en ruim een halve minuut op zijn landgenoot De Vlaeminck die voor twee andere Belgen, Frenay en Coulon, derde werd. De Fransman Boulard behoudt de leiderstrui, De Vlaeminck verstevigde zijn positie aan de top van het punten klassement. AMERSFOORT De 21-jarige Gerrit Leferink uit Haaksbergen is in Amers foort Nederlands militair wielerkampioen op de weg geworden. Leferink legde de 132 kilometer op het 5300 meter lange parkoers op de tankbaan van De Vlasak kers af in 3 uur 31 minuten 42 seconden In de eindsprint van een kopgroep je van vijf renners, dat meer dan vier minuten voorsprong had op de overige renners, versloeg Leferink de Hagenaar Bertou. Vermeulen (Amsterdam) z.t.; Willem de Vries hoogopsprin- gend in actie. Wfy.y Scherz Muller Ceulemans Galvez Marty 300 13 93 28,07 110 13 28 8,46 300 28 59 10,71 258 28 49 9,21 300 7 206 42,85 139 7 71 29,42 300 3 156 100,00 105 3 50 35,00 De stand na vijf ronden: 1. Ceulemans 28,30 10; 2 Marty 33,70'8; 3. Scholte 15.17 8; 4. Scherz 18,08 6; 5. Galvez 17.11 6; 6. Muller 12,57 2; 7. Burgener 8,78 0; 8. Tomsich 6,85 0. HANNOVER De Duitse Bundesliga- vereniging Hannover '96 is sterk ge'inte- reseerd in de 28-jarige Joegoslaaf Zwez- dan Cebinac, die door zijn huidige club, FC Nürnberg voorlopig is geschorst. Voor een dragelijk transferbedrag willen wij hem graag overnemen, aldus Rudi Fransz, bestuurslid van Hannover '96. Tschik Cajkovski, de Joegoslavische trainer van Hannover '96, die opmerke lijke successen met Bayern München be reikte, stelde dat als Cebinac naar een andere Duitse club zou willen hij waar schijnlijk wel eerst bij hem in Hannover zou komen. „Toen ik nog trainer bij Bayern München was, wilde hij reeds graag bij mij spelen", aldus Cajkovski. FC Nürnberg zal vermoedelijk aan het begin van deze week of in het begin van de volgende week een definitieve beslis sing nemen over wat er met Cebinac gaat gebeuren. (Van onze sportredactie) HAARLEM De ongeveer 95 zei lers in de randmeer-klasse zijn het er vrijwel unaniem over eens als het er om gaat de beste uit hun midden aan te wijzen: Henk de Ruyter. De praat grage Heemstedenaar maakte het hun gemakkelijk door afgelopen week voor de derde maal de nationale titel voor zich op te eisen. „Meestal als je zo'n titel gewonnen hebt, komt iedereeen naar de stuurman toe. Dat is een beetje oneerlijk tegenover de beman ning die er minstens even hard voor gewerkt heeft". In de randmeerklasse zijn afhankelijk van licht of zwaar weer één of twee bemanningsleden toe gestaan. Fokke Dijkstra, een negenven- jarige Haarlemmer, is de vaste man (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE. „Duidelijk de man van het veld." Meer woorden had Ron Groenewoud, de assistent van bonds coach Georg Kessler, niet nodig om de capaciteiten van FC-Twente's aanvoerder Willem de Vries te roemen. Dat gebeur de in het Enschedese Diekmanstadion, na dat FC-Twente met 2-0 van ADO had ge wonnen, een zege die allerwegen werd op gesierd met etiketten als: De Vries leid de Twente naar een knappe overwinning. Opnieuw gold het applaus van de 18.000 De Vries, een Ausputzer van de eerste soort. De Vries, bijgenaamd ijzeren Wil lem. is zijn niet geringe gewicht in goud waard als aanvoerder van FC-Twente met Feijenoord bovenaan. Deze 25-jarige Willem de Vries nu wordt door velen gezien als de man die regel- beste recht naar de defensie van het Nederlands elftal doorgestuurd kan worden. Maar, en aan het woord is weer Ron Groenewoud De Vries is geen spitsspeler. Als hij aan valler was met dezelfde capaciteiten zou hij zo in de nationale ploeg staan. Dan werd er niet eens aan een Van der Kuy- len, een Van Hanegem gedacht, maar. De Vries is een centrale verdediger en daar is heel wat minder behoefte aan." En toen De Vries twee jaar geleden een ernstige knieblessure opliep, juist in de tijd dat zijn prestaties aandacht op lande lijk niveau vroegen, hoorde hij van Kessler zelf: „Willem, ik hoop dat je er zo gauw mogelijk weer bovenop komt. Dan zullen we ook jou klaarstomen vc or het wereld kampioenschap. Het commentaar van de rustige De Vries op al deze uitlatingen is: „ach, ik kan er weinig van zeggen. Zij zijn de baas. Ik wacht alleen maar af." En acht hij zichzelf in staat om eventueel in het Ne derlands elftal mee te komen? „Dat dacht ik wel. Kijk, als zo'n Laseroms er bijvoor beeld inzit, dan ben ik er echt niet bang voor. Maar ja. Natuurlijk hoop ik er nog eens bij te komen. Het is een eer om dat te bereiken. Iedere voetballer streeft er naar om in de nationale ploeg te komen De Vries begon zijn carrière op 13-ja- rige leeftijd bij Enschedese Boys en vier jaar later speelde hij vast in het eerste team van deze club, in de eerste divisie. Na een paar jaar ging hij over naar stad genoot sportclub Enschede en belandde zo in het eredivisie-voetbal. In 1965 werd hij gecontracteerd door FC-Twente, dat jaar ontstaan door het samengaan van de betaalde afdelingen van Sportclub En schede en Enschedse Boys. De Vries begon te bouwen aan een gedegen en geslaagde carrière, die hem (als aanvoerder) in het UEFA-jeugdteam bracht, zes keer in •Tong Oranje en vier keer in bet Nederlands B-elftal met als grootste wapenfeit de 3-1 zege op het Luxemburgse A-team. Twee jaar geleden volgde echter de enorme klap: in de thuiswedstrijd tegen Fortuna '54 werd De Vries nog geen zestig seconden voor het eindsignaal ernstig aan de knie geblesseerd. Na een lange lijdens weg die hem onder andere bij de Akense „voetbalprofessor" Weiss bracht, werd hij pas halverwege het vorig seizoen weer honderd percent. Maar bij zijn rentree meenden velen dat hij niet meer de „oude" was. De oorzaak hiervan is gauw ver klaard. De Vries had toen de Zuidslavi- sche doelman Misic achter zich staan en de speltechnische samenwerking tussen dit tweetal liet nogal wat te wensen over. De Vries: „Ik kon heel goed met Misic op schieten, dat wel. Maar nu heb ik Piet Schrijvers achter me staan. Die is veel meer te vertrouwen, geen poespas enzo". De Vries heeft het momenteel bij FC Twente opperbest naar zijn zin. Clubs als Ajax en Feijenoord trekken hem momen teel niet: Integendeel want „laat mij maar mooi hier in Enschede blijven. Ik heb het hier altijd best naar mijn zin ge had. Wij hebben nu een fantastisch fijne ploeg en onder Kees Rijvers is het bij zonder prettig werken, we kunnen alle maal heel goed met hem opschieten". En dat zijn allemaal redenen waarom De Vries en zijn medespelers voor elke wedstrijd tegen elkaar zeggen: „jongens, we doen vandaag weer 110 percent ons best", een instelling die FC. Twente vier zeges in successie heeft opgeleverd. DEN HAAG De cijfers van de sport toto van het afgelopen weekeinde zijn: deelnemers 829491, inleg 1.725.794,10. Prijzenbedrag ƒ776.607. Eerste prijs 232.982.10. Zeven meldingen met 13 goed voorspelde uitslagen. Per kolom wordt bruto ƒ33.283 uitgekeerd. Tweede prijs 155.321.40. Honderdvijfenvijftig meldin gen met 12 goed voorspelde uitslagen. Per kolom wordt ongeveer bruto 1.000 uitge keerd. Derde prijs 232.982.10. Duizend- zeshonderddrie meldingen met 11 goed voorspelde uitslagen. Per kolom wordt ongeveer bruto 145 uitgekeerd. Extra prijs 155.321.40. Tweehonderdeenenveer tig meldingen met de eerste acht uitsla gen goed voorspeld. Per kolom wordt on geveer bruto 644 uitgekeerd. Henk de Ruyter met Fokke Dijk stra in de haven van Enkhuizen. in de boot van De Ruyter die het voor deel heeft de subtiele stuurmanskunst van de meester te mogen afkijken. Voor het overige blijft het geheim van zijn aparte klasse in de familie. Het derde bemanningslid in de boot van De Ruyter „de Ruyter" genaamd, „niet naar mijzelf, maar naar admi raal Michiel de Ruyter', aldus de Heemsteedse kampioen is zijn vrouw die alleen bij zwaar weer van de partij is aan boord. „Mijn vrouw mag alleen mee als het slecht weer is. Het gek ke is: men is veel banger voor mij als mijn vrouw meegaat. Dan ben ik gevaarlijker zegt men. Zij is dan ook vreselijk fanatiek". Het verbaast Henk de Ruyter niet j dat zijn concurrenten hem vooral bij ruw weer vrezen. „Als die wolken zo langs de lucht jagen, dan heb ik de boot beter in mijn macht. „Zesvoudig nationaal kampioen Henk de Ruyter komt deels door het feit dat de rand meerklasse een nog vrij jonge klas se is weinig in de publiciteit. „De mensen vragen wel eens: zeil jij nog? Ik heb er niets van gehoord. Nou, dan heb ik me rot gezeild". De resultaten liegen er niet om. De ruime woning van de 41-jarige bedrijfsleider in een fabriek voor staalconstructies „ge lukkig is zeilen een sport die je lang kunt beoefenen" puilt bijna uit van trofeeën, medailles, vanen en plakboe ken. Voor een belangrijk gedeelte stam men die nog uit de periode dat Henk de Ruyter in de pampus-klasse uitkwam. Ook in die omgeving werd hij drie maal nationaal kampioen. Ze jaar ge leden schafte hij zich een randmeer (kosten circa negenduizend gulden) aan. „De pampus is een houten kiel- jacht. Een vrij oude boot. Het ontwerp j stamt al van voor de oorlog. De 1 randmeer is een moderner schip van j polyester. Zet alsjeblieft geen plastic, i anders komen de mensen weer van: i ik heb thuis ook een afwasbakkie. j Het onderhoud is dus veel gemakke lijker. Dat is de voornaamste reden. Daarnaast zit er een spinaker op. Bij j de pampus heb je geen „flying trape ze". Ze noemen het daarom wel een oudeher enboot". Dat is de randmeer beslist niet. Henk j de Ruyter ziet dat als een van de aan- i trekkelijkste kanten. „Natuurlijk hoop j je bij elke wedstrijd op zwaar weer. Dat je buiten boord moet hangen om j de zaak rechtop te houden. Een ver moeiende zaak. Uren hangen in zo'n j trapezebroek aan een staaldraad. Het is natuurlijk niet zo vermoeiend ah i een honderd meter lopen, maar dat i duurt ook niet zo lang. Je moet er flink j aan. Daarom rook of drink ik niet en ga ik iedere dag op het fietsje naar j het werk." Henk de Ruyter zal de wedstrijden in de randmeerklasse voorlopig nog wel blijven domineren. Zijn hartstocht j voor zijn sport en zijn grote capacitei ten staan daar borg voor. Fokke Dijk stra sinds drie jaar zijn beman ningslid als opvolger van Lex Pran ger: „Die man zeilt zo ijselijk goed. Hij voelt het. Hij kijkt even en zegt j dan alleen maar: nu. Het zit altijd goed. „En later als Henk de Ruyter j weer buiten gehoorsafstand is: „Het is jammer dat hij het geld er niet voor heeft, maar in een Draak zou hij ook kampioen worden. Dan zat hij nu in Mexico". ADVERTENTIE Als het waar is, dat een sterke tegenstander de roodbroeken gewoonlijk tot grote daden weet te inspireren, dan wordt de a.s. ZONDAG te spelen wedstrijd beslist een boeiend voetbalgevecht. Reeds in de 2e divisie gaven beide clubs elkaar weinig of niets toe, vorig jaar werd het twee maal 1-1 en bij deze eerste ont moeting in het nieuwe seizoen zal alleen al het feit, dat H.V.C. (met de oud- D.W.S.'ers Temming, Hollander en Hofstee. Aarts van D.O.S. en Lissenberg van XERXES/D.H.C. op de derde plaats van de ranglijst) achtereenvolgens van ELINKWIJK won en tegen D.W.S. (om de beker) gelijk speelde, voor de rood broeken een stimulans zijn om alle registers open te trekken en ook de derde thuiswedstrijd tot een succes te maken. LIVORNO Ton Sijbrands heeft het toernooi om het Europees damkampioen schap in de Italiaanse stad Livorno be ëindigd zonder een verliespunt. De Euro pese kampioen versloeg in zijn laatste partij de Fransman Abel Verse en zorgde er daarmee voor dat Ferdi Okrogelnik die de verwachte overwinning op de punt loos gebleven Oostenrijker Feldl behaal de, niet de Fransman op de derde plaats naast zich kreeg. Wim van der Sluis maakte het Nederlandse succes compleet in dit toernooi zonder Russische topspe- lers door op de tweede plaats te eindigen. De uitslagen zijn: vijftiende ronde: Gedance (Zwi.)Fanelli (It.) 1-1; Simo- nelli (It.)Bajolle (Fr.) 0-2; Kleinman (Belg.)Hisard (Fr.) 0-2; Verse (Fr.) Sijbrands (Ned.) 0-2, Feldl (Oost.)Ok rogelnik Ned.) 0-2. De eindstand is: 1. en Europees kampioen Sijbrands 24: 2. Van der Sluis 21; 3. Okrogelnik 18: 4. Verse 16; 5. Hisard 15: 6. Fanelli 12; 7. Bajolle 11; 8. Kleinman 10: 9. Gedance 10; 10. Virtu 8; 11. Ageiardi 6; 12. Simonelli 3; 13 Feldl 0.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11