IJmuider Courant Hief Kamerlid over zijn werk en zijn leven Tweede Kamer kan in Den Haag niet behoorlijk meer werken! „Gebrek aan ruimte, tijd, telefoons, adviseurs, ja eigenlijk aan alles Unanieme Macht van onze volksvertegenwoordigers: Hulp Kennis Toto Dokter 3ÉI Wederhelft Achtergrond Gezin Kroost Apartheid >Wt;, Erbij (Van onze parlementaire redacteur) DE TWEEDE KAMER kan in Den Haag niet meer werken. De huidige toestand is schadelijk voor het land. Staatszaken moeten wor den besproken aan een tafeltje in een restaurant. Moeilijke pro blemen kunnen nauwelijks worden bestudeerd.In een paar krappe en slecht toegeruste vertrekken aan het Binnenhof zitten telefonerende, heen en weer lopende, discussiëren de, lezende en schrijvende volks vertegenwoordigers op elkaar ge pakt. De recente uitbreiding van de werkruimte per fractie is totaal onvoldoende. Vrijwel unaniem eisen de Kamerleden een werk kamer per een of twee man. ,.Gooi de ministeries het Binnenhof uit", zeggen velen. Bouw een geheel nieuw, modern toegerust Kamer gebouw", willen anderen. HEEL VEEL Kamerleden vinden het nodig dat de staat de parlements- fracties geld geeft om adviseurs-van- buitenaf te kunnen inschakelen. Dit is noodzakelijk geworden voor een zo goed mogelijke oordeelsvorming over inge wikkelde zaken, waarvoor een zeer toe gespitste specialisatie nodig is. Eeri groot aantal heeft moeilijkheden met de talen in het eenwordend Europa. Franse tolken-vertalers vooral zouden volgens hen nodig zijn! Heel wat Kamerleden geven toe dat zij wel eens met zichzelf in conflict ko men doordat zij zich hebben aangeslo ten bij een fractie-standpunt over een probleem, waarvan zij niet precies alle kanten kenden. Zij beseffen hun fout achteraf, als zij in de praktijk zien wat de betekenis was van dat fractie standpunt. ZEKER 25 Kamerleden vinden dat zij het noorden van het land niet goed kennen. Ongeveer 30 zeggen dat zij het zuiden, met inbegrip van Zeeland niet goed kennen. Zij zouden meer van die streken willen weten. De indruk be staat, dat ook de kop van Noord-Hol land bij velen slecht bekend is. Zeer veel Kamerleden hebben een gevoel dat het contact met de kiezer ietwat doodgelopen is. De meesten zou den de band met de kiezer wel nauwer willen aanhalen, maar zij weten niet hoe. Vrijwel niemand ziet meer nieuwe mogelijkheden buiten de versleten ver gaderingen en spreekbeurten voor in hoofdzaak eigen partijgenoten. IN TEGENSTELLING .tot 900.000 Ne derlandse gezinnen en alleenstaanden, speelt van de Kamerleden die onze vra gen beantwoorden er nagenoeg niet e e n in de voetbaltoto mee. Ook in de gezinnen van onze volksvertegenwoor digers, die oordelen moeten over een der eerste volksdriften de goklust doet bijna niemand met de toto mee. De staatsloterij vindt evenmin meer dan een paar inzetters onder deze Ka merleden en hun gezinnen. TENMINSTE 25 Kamerleden hebben van hun dokter wel eens de raad ge kregen het .kalmer aan" te doen. Zelf vinden de meesten hun gezondheids toestand redelijk tot zeer goed. De Ka merleden zijn weinig ziek, wel dikwijls zeer vermoeid. Vermoeidheid wordt door velen ook gevoeld als een gevaar lijke handicap in het verkeer. Zeer ve len zitten vaak in grote haast met hun auto op de weg. Drie Kamerleden heb ben door „de gejachtheid" wel eens on gelukken gehad. Tamelijk veel zeggen In de afgelopen vakantietij d zond onze Haagse redacteur de leden van de Tweede Kamer een vragenlijst toe, teneinde een beeld te krijgen van het Kamerlid, zijn werk en levensomstandig heden. Vijfenzestig Kamerleden hebben de meer dan 100 vragen beantwoord. Vijfentwintig an deren gaven telefonisch hun mening op de hoofd punten. De overige Kamerleden waren buitens lands of door ziekte bij voortduring onbereik baar. De fracties van de V.V.D., A.R.P., C.H.U., D'66, B.P., Groep-Harmsen, P.S.P., S.G.P. en G.P.V. leverden een grote tot zeer grote bijdrage. Rela tief wat minder complete beantwoording kwam uit de P.v.d.A. De bijdrage uit de K.V.P.-fractie was naar verhouding klein. De K.V.P.-fractieleiding gaf geen aanbeveling aan onze vraagstelling mee, doch liet haar leden individueel vrij. Veel leden zagen dit als een negatief advies en wilden niet afwijken van ,.het standpunt van de fractieleiding". Het P.v.d.A.-fractiesecretariaat meende dat bij de vraagstelling te weinig eerbied was betoond voor de status van haar leden. Bovendien heeft het secretariaat bezwaar tegen niet-wetenschap- pelijk verantwoorde vragen. Niettemin deden vrij veel fractieleden mee. Uiteraard heeft onze vraagstelling niets uit staande met wetenschappelijke studies zomin als met welke denkbare andere zaak dan die van nieuwspublicatie. Zojuist is onder de parlementsleden een en quête gehouden door prof. dr. H. Daalder van de Leidse faculteit der rechtsgeleerdheid (politieke wetenschappen). Prof. Daalder stelt een omvang rijk onderzoek in naar plaats en functie van het parlement over een lange periode. Tussenresul taten van deze enquête zijn begin volgend jaar te verwachten. Een volledige publicatie zal mogelijk nog voor de Kamerverkiezing van 1971 gereed komen. innrnrr-r De drie foto's geven een indruk van de „werkruimte" voor de 39 leden der K.V.P.-fractie: een stuk bibliotheek, twee minieme werkkamertjes, een wat groter vertrek. Verder is er een zaal. maar daar wordt voortdurend vergaderd. •v peiMaap_a»MWi W w W dat zij er wel eens op het nippertje goed zijn afgekomen. Ongeveer driekwart van de ant woordende Kamerleden zegt dat hij of zij wel eens met echtgenoot (of echt genote) overleg pleegt over politieke problemen. De helft zegt dat de echt genote thuis soms kritiek heeft op be sluiten waaraan zij in Den Haag heb ben meegewerkt. Bij ongeveer een kwart heeft het gezin van het Ka merlid hinder van opmerkingen van anderen over zijn politieke stellingna- me: „het ergst is het als leraren deze dingen regelmatig ter sprake brengen in de klas waar je kinderen zitten". DE LEEFTIJDEN van de leden van de Tweede Kamer variëren van 31 tot 67 jaar. De gemiddelde leeftijd is on geveer 49. Van elke tien Kamerleden hebben er zes een (al of niet voltooi de) academische opleiding, twee een middelbare opleiding en 2 eenvoudig of wat meer aangevuld lager onderwijs. De leden van de groep die onze vra gen beantwoordde, zeggen dat zij, als zijn geen Kamerlid waren geworden, hoofdzakelijk bestuursfuncties zouden hebben bekleed, eventueel in vakorga nisaties. Ook zouden velen in het be drijfsleven zijn gebleven. VOORAL de drang „iets tot stand te brengen", voorts politieke belangstel ling, eerzucht, en „verzoeken van an deren" hebben hen gemaakt tot af en aan reizende volksvertegenwoordigers met volgens hun eigen gemiddelde opgave een zesdaagse werkweek van vijftig tot zestig uur voor Kamer- en partijwerk. Wat zij daarnaast nog doen, loopt sterk uiteen. Bijfuncties, die de meesten wel hebben, vergen twee tot vijftig werkuren per week. Zij leverén extra netto-jaarinkomsten op, die va riëren tussen de uitersten van 500 (voor 'n paar radiopraatjes) en 50.000 Sommigen zeggen dat zij hun bij-werk juist aanhouden „omdat je er nooit ze ker van bent of je in de Kamer blijft". De meesten vinden het Kamerlid maatschap waardevol genoeg om dat risico te dekken. Velen vinden het een goede maatschappelijke springplank. Bijna allen zeggen dat zij weer Kamer lid zouden worden, als zij opnieuw konden kiezen (twee zouden dat niet doen, tien weten het niet zo zeker) Velen willen toch niet „eeuwig" Kamer lid blijven. Bovenaan de wensenlijst voor de verdere loopbaan staan: burgemees ter in een niet te grote plaats, weten schappelijk werk, onderwijs. OPMERKELIJK veel Kamerleden zijn zo verstandig geheel niet te roken. Wie wel rookt en dat stug doet, beves tigt zonder uitzondering dat hij te veel is gaan roken door het drukke werk. Pep-middelen worden volgens de eigen opgaven slechts door een enkele ge slikt. Wel maar ook door weinigen slaapmiddelen en kalmerende midde len. Slechts de helft drinkt op bijeen komsten en tijdens gesprekken meer dan hij anders zou doen, eet zwaarde re maaltijden en ook onregelmatig. Daartegenover staat weinig lichaams beweging: even lopen van bushalte of parkeerplaats af, soms fietsen, zelden noemenswaardige sportbeoefening. THUIS in de helft van de geval len koophuis met flinke hypotheek, de andere helft huurhuis zit het gezin in een wat vergeten hoek. Bij de mees ten zijn alleen zaterdagmiddag en -avond vrij. Zondag moet er vaak weer voor bereidend werk worden gedaan. Wordt de week niet doorgebracht in Haagse hotels of huurkamers, dan kan het Ka merlid er thuis elke avond op rekenen gestoord te worden voor vergaderin gen of gesprekken. Moeilijkheden van de kinderen op school lopen soms uit de hand door een zekere verwaarlozing. Een Kamerlid over een ander pijnlijk aspect van het eeuwig-bezig-zijn: „mijn vrouw had *9 een auto-ongeluk gehad. Vanuit het ziekenhuis zochten ze mij overal, ik was nergens te bereiken. De volgende da gen kon ik haar niet opzoeken omdat er juist belangrijke Kamervergaderin gen waren". Hun kroost, zeggen de meeste Ka merleden met rijpere jeugd, heeft be langstelling voor politiek en dan („nog..") voor de partij van vader. In vele gevallen zou het Kamerlid zijn kind een politieke loopbaan niet afraden. HET KAMERLID en zijn gezin staan wel iets apart in hun omgeving. Hoe precies weten zij vaak zelf niet. Wel krijgen gezinsleden vaak iets afbre- kends of prijzends te horen over „de politiek" Alleen in de vakanties komt het ge zin aan zijn trekken. Het Kamerlid vindt dat kinderen tot 18 jaar er bij behoren te zijn. De meeste vakanties worden in het buitenland doorgebracht. Frankrijk is nogal populair Tamelijk veel Kamerleden gaan tweemaal per jaar op vakantie. De kosten schatten zij gemiddeld op tweeduizend gulden. DIE VAKANTIES zijn nu om, de druk ke Kamerperiode is weer begonnen. Met veelal honderd stukken post per week een zegt: veertien kilo). Met daarbij slechts een tiental brieven van ,het publiek" Met slechts enkele mon delinge contacten met kiezers die niet altijd partijlid zijn. Met tijdgebrek om het anders te doen. Met enkele vaste spreekuren, waarover opmerkingen zo als: „Daar komen alleen nog maar dorpsgekken en lieden die proberen een advocaat uit te sparen. EEN TWINTIGTAL Kamerleden zou wel minister willen worden. Zij noe men allerlei departementen. Velen heb ben voorkeur voor Verkeer en Water staat. Drie zouden niet terugdeinzen voor het ondankbare ministerie van financiën. Het is een bekend feit dat de Kamer fracties aan het Binnenhof krap in hun werkruimte en verdere accommodatie zitten. Nu de Kamerleden daarover een» massaal hun mening konden laten ho ren, blijkt dat het om heel wat meer gaat dan om een „moeilijke zaak" die telkens op de lange baan kan worden geschoven. Hier is hun relaas Noodgedwongen, door gebrek aan ruimte op het Binnenhof, combina tie gezocht met andere werkkring, waaraa kantoor verbonden was". „Bezoekers ontvang ik tegenwoordig het meest, in het restaurant. Van rustig werken komt niet veel. Af en toe in de bibliotheek". „Men kan soms in de fractiekamer terecht, soms in de leeszaal, soms in een kamertje op zolder. Van rustig wer ken is geen sprake, omdat men telkens de hele boel weer moet oppakken. An dere leden willen per slot ook ergens zitten". „Van rustige studie of intensief werk kan geen sprake zijn; veel kostbare tijd gaat nutteloos verloren." „Het lawaai van de gangen dringt tot in de fractiekamer door. Dat is voor het werken zeer bezwaarlijk. Ik kan het dan ook geen Kamer noemen." „In geval van nood trek ik me maar terug op een hotelkamer. Je kunt in het Kamergebouw je werk niet rustig doen". ZO WERKEN" onze volksverte genwoordigers in Den Haag. Zij vra gen veel meer werkkamers in de nabij heid van de vergaderzaal. Zij wijzen ook op de belachelijke situatie dat er nauwelijks ruimten zijn om rustig te telefoneren of bezoekers te ontvangen. Nergens „ja, misschien in het groot hertogdom Luxemburg" is de toe stand in het buitenland zo schandalig slecht. Niet alleen ruimte ontbreekt. De Ka merleden zeggen dat zij te weinig assi stenten hebben voor correspondentie en documentatie. Ook hier zijn dringende voorzieningen nodig. Zonder die blijft het voor een groot deel moeilijk im proviseren. Enkele Kamerleden zeggen dat zij, nu de vergoedingen voor het lidmaatschap worde verhoogd, een deel van hun inkomen gaan besteden om secretariaatshulp te gaan „kopen".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13