Tsjechische partijleiding: Niet-communisten op hoge posten Aanrander uit Heemskerk gepakt HET WEER „Witte BVD'' actief in heel Nederland Canadese lof voor Toon Rover maakt 20.000 buit UST Nieuw wrijfpunt met Sovjet-Unie Zuidafrikaanse raad van kerken NCRV-reclame via STER Argentinië wil „Karei Doorman'1 kopen Storm luidt de herfst in voordeeltarieven Soldaten bewaken Olympisch Stadion in Mexico N.H. Kerk beklad in 's-Gravenzande JENNY ROD A OVERLEDEN Personeels- obligaties converteerbaar bij Philips VANDAAG IN ERBIJ: [Gesprek bij Verolme levert weinig op was ongevaarlijk 58e JAARGANG NUMMER 272 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1.— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje lctl.cn aparmeiu VJ W n Q f"l <1 li Cl VPU flP ten van de Argentijnse marine zal bin- Minder wind Het woord is aan Meerdaags weerbericht Kamerlid zijn: moeilijk en moeizaam Vredesweek van start Het cliché in de moderne muziek A£ro-beatster wil „soul-explosie" Nieuw Rechts wil militante jeugd Ierland: Mekka voor ondernemers In grenskantoor te Bergeyk Mobil Oil-Steekvlam ROTTERDAM. De besprekingen tus- whte gezinsbank ZWIER „BREDERODE" 15.25 Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjk* Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD OOR IJMUIDEN PRAAG (AP) De Tsjechoslo- waakse communistische leiders heb ben zich uitgesproken voor de toela ting van niet-communisten op leiden de posten ondanks de Russische eis tot versterking van de controle door de partij op alle gebieden. „Hoewel de invloed van de partijorga nisaties in verband met de huidige toe stand moet gaan toenemen betekent dat niet dat deskundigen, loyaal aan het so cialisme, leden van andere partijen en mensen die geen lid zijn van een partij het recht ontzegd zal worden om deel te heb ben in de verantwoordelijkheid en de lei ding in sociaal, economische en andere zaken", zo verklaarde het blad van de communistische partij, Rude Pravo. De Tsjechoslowaakse leiders hebben in hun overeenkomst in Moskou op 26 augus tus beloofd de rol van de communistische partij te vergroten, maar Rude Pravo waarschuwde er voor dat „niets een grote re fout zou zijn dan dat men deze be- lof te zou opvatten als een richtlijn om te regeren door bevelen uit te geven, door de partij voorrang te geven boven de staats organisaties en andere lichamen, een si tuatie die typerend was voor de regering van voor januari". De toelating van niet-communisten in de leiding is een mogelijk nieuw punt van wrijving met de Sovjet-Unie. Veel inge nieurs, wetenschapsmensen en ambtena ren in Oost-Europa worden lid van de par tij of gaan zich met de politiek bemoeien omdat dat de enige manier is om voor uit te komen en een hoger salaris te krij gen. (Van onze correspondent) HILVERSUM Om haar ledenwerf actie kracht bij te zetten en propaganda te maken voor haar in groter formaat uit te geven omroepgids, heeft de NCR\ zendtijd van de STER gekocht. Te begin nen vanavond via Nederland 2 zullen on geveer vijftien keer de reclamespots van 20 seconden worden uitgezonden. De NCRV zal niet langer in eigen zend tijd reclame voor zichzelf maken: „Wij gaan ervan uit dat deze zendtijd in de eerste plaats is bestemd voor het pro gramma en dat het de kijkers in hoge mate irriteert wanneer dat programma door propaganda wordt onderbroken. De STER is ook voor ons de aangewezen weg om reclame te maken", zo zei men ons bij de NCRV. (Van onze correspondent) BERGEN De man, die woensdag nacht een 25-jarige vrouw uit Bergen j trachtte aan te randen en haar vervol- gens in Bakkum letterlijk uit zijn auto trapte, is gistermiddag omstreeks 12 uur door de politie in Velsen gear- resteerd. Het is een 27-jarige machinist uit Heemskerk, getrouwd en vader van I een kind. De rijkspolitie van Bergen heeft met deze arrestatie een langgezochte man ont dekt, die al meer aanrandingen op zijn geweten zou hebben. Daartoe behoort ondermeer de verkrachting van een min derjarig meisje uit Bergen, vorige maand. De politie kon de gezochte achterhalen naar aanleiding van enkele voorwerpen die hij bij de worsteling op de Bergerweg in Bergen had verloren. In nauwe samen werking met de collega's in Heemskerk kwam men snel achter de werkgever van de machinist. Bij de arrestatie werden en kele valse nummerplaten in zijn auto ge- I vonden. Tijdens het verhoor in het politiebureau in Bergen is gebleken dat de verdachte voldoet aan de signalementen die bij eer dere nog onopgeloste aanrandingen zijn opgegeven. DEN HAAG De Argentijne regering heeft aan de Nederlandse regering mede gedeeld dat zij het vliegkampschip „Ka rel Doorman", dat uit de operatieve sterk te van de koninklijke marine zal worden afgevoerd, wil kopen. Verwacht wordt, dat overeenstemming over de voorwaarden op korte termijn »-t 1-1 zvi zf I zal worden bereikt. Een aantal specialis- I I'M .O. llclliutia V til Vit |nen enkele dagen in Nederland arriveren om de „Karei Doorman" te inspecteren. JOHANNESBURG (AP) De Zuid- Afrikaanse raad van Kerken heeft de apartheid veroordeeld omdat deze steunt op de superioriteit van de blanken. „Als wij proberen het christendom te verzoenen met de zogenaamde „Zuidafri- kaanse levenswijze" zullen wij ontdek ken dat wij goedgevonden hebben dat een Idool de plaats van Christus heeft ingeno men", aldus de „boodschap aan het volk van Zuid-Afrika". Aan de boodschap hebben meegewerkt de Nederlands hervormde gereformeerde kerken, de Presbyterianen, Methodisten, Anglikanen en de rooms-katholieken of schoon zij niet alle bij de raad zijn aan gesloten. De drie Nederduits gereformeer de kerken staan buiten de boodschap. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. De herfstdepressies lopen op hun schema vooruit, want pas in de nacht van zondag op maandag, 26 minu ten na middernacht, is het officieel herfst. Gisteravond werd langs de kust wind kracht 8 gemeten. Via West-Frankrijk is nog een depressie met regen en wind onderweg, waardoor het zondag niet over al droog zal blijven bij een temperatuur van 13 tot 15 graden. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kerkdiensten b Feuilleton3 Beeldverhalen3 A angestipt 3 Kunst 9 Radio en tv1 Films 9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs10 Sport 11 Erbij13-23 Ferdinand 20 Luidsprekers b Dit nummer bestaal uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen ,,Erhij' Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Wisselend bewolkt met opklarin gen, maar ook kans op een bui. 1 ot krachtig of matig afnemende wes telijke wind. Morgen ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Volledig* weerrapporten op pagina twee. UTRECHT Wegens de gunstige resul taten hebben de Nederlandse Spoorwegen besloten de zogenoemde voordeeltarieven, welke tot 29 september zouden gelden, ook in de komende herfst en winter te handha ven. Het weekeindretour. het dagabonnement I met verlengingsmogelijkheid, de meerper- sonen-dagkaart en het weekeindevastrecht voor maandabonnees zijn bij het reizend publiek zeer in trek geweest. Volgens een voorlopige beoordeling hebben zowel de N.S. als de reizigers bij deze tarieven voordeel behaald. Voor de dagabonnementen was de ver- keerstoeneming 75 percent in aantallen reizen en 140 percent in kilometers. De N.S. noemen deze kaart voor het ontspan- I ningsverkeer een voltreffer. Voor de dagkaarten voor meer perso- j nen was de verkeerstoeneming zowel in I het aantal reizen als kilometers 40 per cent De weekeindretours deden het ook goed, maar de spoorwegen zijn niet helemaal te vreden over het gebruik van het weekein devastrecht voor maandabonnees. De re ductie van gemiddeld 40 percent werd niet gedekt door de toeneming van het ver voer. De N.S. wijt dit aan de afwezigheid van de scholier-passagiers en het door de vakanties lagere aantal maandabonnees. De vastrechtkaart 65-plus voor bejaarden is een groot succes geworden. De afgif te van deze kaarten was in de eerste maanden van 1968 al 40 percent hoger in vergelijking met 1967. Na de prijsverla ging in mei steeg de afgifte van deze kaarten met 80 percent en in juni met 200 percent. De kaart lijkt het als geschenk voor opa en oma zeer goed te doen. MEXICO CITY (AP) Ongeveer dui zend Mexicaanse soldaten staan rond het Olympisch stadion op wacht, terwijl op roerige studenten voortgaan te dreigen het stadion in te nemen en de Olympische Spelen te verstoren. De spelen zullen op 12 oktober beginnen. President Gustavo Diaz Ordaz heeft ge zegd dat hij alle wettige middelen zal aan wenden, ook het gebruik van militair ge weld, om de spelen zonder onrust te la- I ten verlopen. Bij studentendemonstraties tegen de be zetting door militairen van de universiteit van Mexico-City zijn gisteren ongeveer zeshonderd mensen gearresteerd. Studen ten braken winkels in de wijk Zacanta binnen, maakten zich meester van limo- nadeflesjes, vulden deze bij benzinepom pen in de buurt en wierpen de projectielen naar de politiewagens. Een politieagent is I ernstig gewond door rondvliegende projec tielen. Volgens onbevestigde berichten arre steert de geheime politie, op onopvallende I wijze, communistische sympathisanten in de hoofdstad. In de gebouwen van de tech nische hogeschool hebben zich honderden studenten verschanst. Ook het stakingsco mité, de leiders van de studenten die nu reeds twee maanden de colleges boycot- I ten, zou zich hier bevinden. A. Roland Holst: Sinds God zijn baard liet afscheren, valt er met Hem te praten. 's-GRAVENZANDE. Onbekenden waarschijnlijk leden van „De hond voor dienstweigeraars", hebben in de afgelopen nacht de Nederlands Hervormde Kerk in 's-Gravenzande beklad met geverfde tek sten als „Weiger dienst" en „De witte Hunnen komen - BVD". Een winkel en ook de top van de oude dorpspomp kregen een wit verfje. Op andere plaatsen in de Zuidhollandse gemeente werden pamflet ten aangeplakt met de afbeelding van HILVERSUM. De zangeres Jenny Roda is in Israel, waar zij met haar echt genoot Gabri de Wagt met vakantie was ziek geworden en plotseling overleden Zij is 47 jaar oud geworden. Jenny Roda trad in het begin van de vijftiger jaren korte tijd bij het VARA-dansorkest The Ramblers op, als voorgangster van Jany Bron. Daarna werd zij free lance-omroep- medewerkster, als zodanig werkte zij aan tal van vocale programma's mee. Zo maakte zij deel uit van het vocaal-ensem ble „De marketentsters" en kon men haar wekelijks beluisteren in het programma „Zing met ons mee". TORONTO (Reuter) Hermans „over weldigde zijn gehoor dat voor het groot ste deel uit Nederlandse Canadezen be stond, maar ook de Brits-Canadezen zullen gaan. Evenals Broadway...", aldus R. J. Anderson van „Canadian Press" in een critiek na Toon Hermans' eerste one-man show in Toronto. Blaik Kirby van de „Toronto Globe and Mail" schrijft: „Toon Hermans is groots, ook warm, ongedwon gen, veelzijdig en nog veel meer adjec tieven die critici gebruiken als zij verrukt zyn van een nieuw en uniek talent". een hunebed en de tekst „Weiger dienst", Postbus 33, Bilthoven. De voorzitter van de Bond voor dienst weigeraars, de heer Ten Dam, heeft mede gedeeld dat zijn bond is begonnen met een „witte hunebeddenplan", een actie van een week „om het Nederlandse volk te confronteren met de problemen rond pa cifisme en militarisme. Deze actie is in geluid met het plaatsen van witte hune bedden in meer dan honderd steden en dorpen over heel Nederland', aldus de voorzitter van de zich „Witte BVD" noe mende bond. Hij zei dat de bond de volgende week de discussie over de dienstplicht zo mo gelijk in het land zal stimuleren. In plaatsen over heel Nederland verspreid, zouden leden van zijn bond pamfletten hebben aangeplakt en van grote, op el kaar gestapelde, wit geverfde stenen hune bedden hebben vervaardigd. Geconfronteerd met de op de kerk in 's-Gravenzande geschilderde, kennelijk door zijn actie geïnspireerde teksten, ver klaarde de heer Ten Dam, dat dit „dui delijk niet de instructie is geweest." Hij zei dat de opdracht luidde de hunebedden aan te brengen op plaatsen waar veel mensen komen, maar dat het niet de be doeling was „om die dingen een provoce rend karakter te geven." EINDHOVEN. In het kader van de bevordering der bezitsvorming onder het personeel zal Philips met ingang van de cember 1968 voorlopig gedurende een proefperiode van vijf jaar die perso neelsleden, die ten minste twee jaar on afgebroken in dienst zijn van de onder neming, jaarlijks in de gelegenheid stel len om uit hun inkomen converteerbare personeelsobligaties te verwerven. De mogelijkheid tot verwerving van gewone personeelsobligaties blijft ge handhaafd. Men is vrij te kiezen tussen de bestaande hoge rente dragende per soneelsobligaties en de nieuwe, conver teerbare stukken, zo wordt van Philips- zijde in een communiqué medegedeeld. Personeelsleden zullen voor aankoop van converteerbare personeelsobligaties vier percent van hun inkomen kunnen besteden en met ingang van 1969 boven dien de uit de winstuitkeringsregeling te ontvangen bedragen (de laatste jaren zes percent van t)et inkomen) en het bedrag, dat door deblokkering van de geblok keerde spaarrekening vrijkomt. DE BILT Met ingang van 1 oktober zal het K.N.M.I. overgaan tot het toevoe gen van meerdaagse weersverwachtingen aan de gebruikelijke verwachtingen voor de komende dag. (Van onze correspondent) I BERGEYK, (L.) Vrijdagavond is de kassier van het grenswisselkantoor m Bergeyk overvallen door een man die hem ónder bedreiging met een revolver opsloot in het toilet en er daarna met de I inhoud van de brandkast vandoor ging, I ongeveer 20.000, De overvaller, een ongeveer 30-jarige man kwam binnen op het moment dat de kassier de brandkast had geopend om het geld op te bergen. De overvaller dreigde hem in het Engels te zullen neerschieten als hij alarm zou slaan. (Van onze correspondent) sen de directie van Verolme en de drie erkende vakbonden hebben gisteren wei nig concreets opgeleverd. Toch gelooft men zowel van de zijde van de directie als van vakbondszijde dat het werk zal worden hervat. DEN HAAG De steekvlam die op za terdag 31 augustus onrust veroorzaakte in de omgeving van de Mobil Oil-raffinaderij was niet gevaarlijk. Wel is er enige hin der door oliespatten veroorzaakt in de Zaanstreek. Op kosten van de raffinaderij zijn ongeveer dertig auto's gereinigd. Dit heeft de minister van Economische Zaken geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van der Mei (CHU). Uit het door de Arbeidsinspectie ingestelde onderzoek is gebleken dat door te snelle toevoer van olie vloeistof via de „fakkel" is afgeblazen. De fakkel voor komt het optreden van te hoge drukken in de installaties. De storing was binnen drie minuten verholpen. De finale van het enorme vuurwerk dat Hoogovens gisteravond bij zijn 50-jarige jubileum heeft afgestoken. De belangstelling voor deze attractie, die een kwart miljoen gulden heeft gekost, was enorm. Al om kwart voor negen gisteravond stond het verkeer van de zuidkant van het Noordzeekanaal af tot Santpoort volkomen vast. Een complete ver keerschaos is voorkomen doordat de politie het oude IJmuiden had afge sloten. De kijkers zijn uitstekend aan hun trekken gekomen, alleen de har de wind trad af en toe op als spel breker bij het grandioze schouw spel. ADVERTENTIES In een gezamenlijke verklaring stellen de partijen zich op het standpunt dat looneisen via de bestaande kanalen die nen te worden ingebracht in het centraal overleg. Dit houdt in dat de looneisen van de stakers zijn afgewezen. Wat betreft de harmonisatie van lonen (een verandering in het loonsysteem overeengekomen met de vakbonden) en andere arbeidsvoor waarden van hoofd- en handarbeiders zal I het reeds bestaande overleg worden voortgezet. Inzake het wegnemen van de „wantoe stand", die er volgens de stakers zou zijn .tussen het personeel van Verolme en de onderaannemers, hebben de partijen vast gesteld dat het werk met onderaanne mers inderdaad bepaalde problemen schept. Hierover zal op korte termijn overleg worden gepleegd. Daarnaast zal de communicatie van directie en vakbon den met het personeel aan een nadere studie worden onderworpen. ADVERTENTIE official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208 Kapsalon LANGE NIEUWSTRAAT 181 IJmuiden Tel. 11166 (ook zonder afspraak) Na 6 uur telefoon 13672 HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Velserenderlaan 3 - Santpoort Telefoon 0 2560 -8012 WEEKENDMENU: Melon Jambon d'Ardennes Meloen met Ardennenham Consommé Cabaretière Heldere soep tomaten - kip en garnalen Canard aux cerises wilde eend met kersen Pommes a la Parisiennes Parijse aardappeltjes Flan Mexicaine Mexicaanse vla Voor u speelt HET DUO BILLY POGGEMEIER vleugel - zang - drums Restaurant la carte Plate service Cocktailbar MIDGET GOLF

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1