-1 Miljoenprojecten staan in steigers Met man en macht aan toekomst werken mmrh JB 21 wÊmÊ^ S A* I Vo rt - - MSB^ A A HOOGOVENS llJMUIDENl PP?;!# 1 (Van een onzer verslaggevers! IJ MOND „Een volk. dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" is een bekende zegswijze. Het is volkomen van toepassing op het 50-jarige be drijf. Wie de uitbreidingen ziet. moet wel tot de conclusie komen, dat Hoog ovens „leeft". Wie de levendigheid rond de havens en op de terreinen aan schouwt, de drukte in de tekenkamers waarneemt en achter de schermen zou kunnen zien om van de be sprekingen in het hoofdkantoor nog maar niet te spreken die moet wel de overtuiging toegedaan zijn, dat de KNHS met man en macht aan de toe komst werkt. Op de kades en de erts- velden, in de fabrieken en opslag- plaatsen, maar ook in de kantoren en op de nieuwbouwterreinen gonst het van activiteiten. Daarom, dat wij deze pagina willen wijden aan enkele van deze activiteiten, die wij met enige cijfers willen benadrukken. Zeer overtuigend is de foto van de bui tenhaven van Hoogovens waar aan de oude kade een komen en gaan van bin nenvarende en vertrekkende schepen te zien is. Ook de nieuwe ertskade is nu in gebruik genomen. Aan de oude kade werkt men met een capaciteit van sche pen tot 35.000 ton, die elk in 24 uur gelost kunnen worden. Aan de nieuwe kade kunnen schepn met een tonnage van 100.000 ton afmeren. Het zal in de nabije toekomst mogelijk zijn deze schepen in twee etmalen te lossen. Op dit moment zijn twee nieuwe loskranen ingebruik. Zij moeten echter nog inspelen in het ar beidsproces, doch dit was te voorzien Aan deze 226 meter lange nieuwe kade komen te zijner tijd in totaal vier van deze enorme loskranen te staan. De ertskade met daarbij behorende ter reinen nemen IVi ha in beslag. Hier be vindt zich ook de weeginstallatie, waar per seconde één ton erts gewogen kan worden. Daarvandaan gaat het erts naar de wielgraver, door middel van transport banden. De wielgraver, heeft een gewicht van 600 ton en is uitgerust met een 45 meter lange arm. Met dit reusachtige ap paraat, waarvan de aanschaffingskosten 3,5 miljoen hebben bedragen er zijn er twee wordt per uur 2000 ton erts afgevoerd. Al dat erts is zoals wij in de overige pagina's uitvoerig hebben betoogd de grondstof voor de eindprodukten van het bedrijf. Uitbreidingen van produkties beteke nen meer erts en meer fabrieken. Een van de fabrieken welke uitgebreid moest wor den, is de Oxystaalfabriek. Zij krijgt er een tweede fabriek bij. Een imposant fa brieksgebouw verrijst in het westelijk duinterrein vlak bij Wijk aan Zee. Deze Oxystaalfabriek II gaat 133 miljoen kos ten en neemt niet minder dan tien hectare in beslag. Wanneer de OSF II gaat draaien, wordt begonnen met twee con verters van elk 250 ton inhoud. Daarmede kan een produktie behaald worden van 2,4 miljoen ton per jaar. In de eindfase vgn deze fabriek werkt men met drie „blazende" converters, dat wil zeggen, drie converters die alle drie in gebruik zijn hetgeen impliceert, dat men over meer converters moet beschikken. Dan zal de produktie zes miljoen ton staal per aar bedragen. Men giet dan blokken met een maximum van 45 ton elk; tegen woordig zijn de zwaarste blokken in de OSF I 20 ton. Deze zwaardere blokken kan men straks gaan gieten omdat de nieuwe warmbandwalserij in aanbouw aan de noordzijde van de Zeestraat tus sen Beverwijk en Wijk aan Zee een veel grotere capaciteit zal krijgen. De OSF II wordt ongeveer 75 meter hoog, 270 meter lang en 115 meter breed. Zoals wij hier voor reeds schreven, zijn eveneens in aanbouw de blokwals III en een nieuwe warmbandwalserij. De derde blokwalse- rij gaat 100 miljoen gulden kosten en krijgt een capaciteit tot 5 miljoen ton staal per jaar. Er wordt hier ook sneller geproduceerd dan tot dusver het geval is, als gevolg van het feit dat men hier hori zontaal zowel als verticaal kan walsen. De langste aanwinst van het bedrijf wordt de warmbandwalserij II welke een lengte van 750 meter krijgt. Deze neemt niet minder dan 108 hec. in beslag en gaat 325 min. kosten. Aanvankelijk zal deze walserij zogenoemde plakken van 16 ton elk gaan verwerken. Later wordt het for maat plakken 28 ton. In het begin rekent men op een capaciteit van IV2 miljoen per jaar, doch na enig inspelen moet de capa citeit worden 4% miljoen ton per jaar. Het betreft hier twee van de vele nieuwbouwprojecten welke het Hoog- ovenbedrijf kent. Zo komt er ook nog een zevende hoogoven en zal het bedrijf gaan beschikken over een eigen verzin- kerij voor platen en band. Tezamen met de onder handen zijnde projecten en in standhoudingsinvesteringen bedraagt de investeringsbehoefte van Hoogovens tot en met 1973 circa 1650 miljoen. :o:v-. V I ■- -+-V,

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 21