FILATELIE se,„!rn.b<i^s,DK,k„""«s tsSi l jOOP dekat FJ.RF l'5 lei}' Rik s o n Dammen ■m e m Naar het circus ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 Erbij 23 tmmvmtm m Dit diertje F3 z 1 Mr. E. Spanjaard Maskerkoppen Trekpuzzel WEST-DUITSLAND. De jaarlijkse weldadigheidszegels zullen op 3 okto ber in omloop worden gebracht. Op de zegels zijn ditmaal poppen uit het Ger- manische National-Museum in Neu renberg en het Altonaer Museum in Hamburg voorgesteld. De waarden zijn: 10 5 pf. (afbeelding), 20 4- 10 pf., 30 15 pf. en 50 25 pf. Op de uitgifte van West-Berlijn zijn de pop pen zittend in plaats van staande af gebeeld. EGYPTE. Ter gelegenheid van het eerste tafeltennistoernooi van de Mid- dellandse-Zeelanden, dat van 20 tot 27 september in Alexandrië wordt gehou den, is een postzegel van 20 mills uit gekomen. Afgebeeld zijn een net, een bal, twee bats en het symbool van Alexandrië. DOEBA1. Voor de Dag van het kind zal 7 oktober een serie van vier waar den met afbeeldingen van schilderijen verkrijgbaar worden gesteld: 60 dh. „Twee jongens met hond" van Goya, 1 rl. „Jong meisje met katje" van Per- reneau, 1.25 ris. Bellenblazenvan Manet en 3 ris. „De jongens Fluyder" van Lawrence. IERLAND. De honderdste geboorte dag van gravin Markievicz (1868-1927) strijdster voor de Ierse onafhankelijk- heid, zal op 23 september worden her dacht met een postzegel van 3 p., waar op haar portret is te zien (afbeelding) BHOETAN. De serie met afbeeldin gen van reliëfschilderijen (zie de ru briek van 3 augustus 1968) is met vier luchtpostwaarden aangevuld: 1.50, 2.50, 6 en 8 nu. DENEMARKEN. Op 24 oktober zal een serie van vier verschijnen met af beeldingen van symbolen van de Deense industrie: 30 öre (groen), 50 ore (bruin), 60 öre (rood) en 90 öre (blauw). ARGENTINIË. De honderdvijftigste verjaardag van de Slag van Maipu is herdacht door de uitgifte van een post zegel van 40 pesos. De zegel geeft een afbeelding van de slag naar een werk van de Chileense schilder P. Suber- aseaux. VERENIGDE STATEN. Ter herden king van de elfde-eeuwse ontdek kingsreiziger Leif Erikson, die onge veer vijfhonderd jaar vóór Columbus u„ het vasteland van Amerika ontdekte zal op 9 oktober een postzegel van t cents (afbeelding) worden uitgegeven. De zegel draagt het standbeeld van Erikson in Reykjavik (IJsland). GROENLAND. Met toeslag ten bate van het kind is een postzegel van 60 10 öre verschenen, waarop een Groenlandse sage in beeld is gebracht. JOEGOSLAVIË heeft een postzegel van 0.50 din. het licht doen zie ter viering van de vijfentwintigste ver jaardag van de aansluiting van Istrië en het Sloweense kustgebied bij Joe goslavië. De zegel vertoont een detail van een fresco van de middeleeuwse kunstenaar Janez van Kastvo, voor stellende een moeder met twee zuige lingen. REPUBLIEK VAN ZUID-AFRIKA Ter gelegenheid van de onthulling van het gedenkteken voor generaal Hertzog in Bloemfontein zal 21 september een serie van drie worden uitgegeven: 2Vt e. Hertzog in 1902, 3 c. Hertzog in 1924 en 12Vz c. deel van het monument ISRAEL. Ter herdenking van de schrijver Abraham Mapu (1808-1867) zal op 8 oktober een postzegel van 30 ag. verkrijgbaar worden gesteld met diens portret (afbeelding) Zwart: 8, 9. 10, 17 19, 23, 24, 27, 35, 36. pioenen, te beginnen met Steinitz U866) Wit: 16, 28, 30, 38, 40 42, 44, 45, 47, 49. Een sterk partijspeler, die tevens een geboren problemist is, zal in het wed strijdspel steeds iets van de problematiek creëren. Van de 20-jarige Utrechtse hoofd klassespeler Harry de Waard twee stukjes uit het partijspel van damclub Ons Ge noegen, welke een problematische afwik keling hebben. L. J. DEKKER III. Zwart: 7, 9, 22, 26, 28, 33, 37. Wit: 19, 31, 39, 40, 42, 45, 48. tot <?n met Petrosjan. Enkele van hun beste prestaties worden toegelicht aan de hand van goed geanalyseerde partijen. Niettemin is dit boekwerk met name voor geschiedkundig geïnteresseerden aan bevelenswaardig. Voor alle drie vraagstukken van Harry „wit speelt en wint". Ook graag de win?t van de eindstanden opgeven. Harry onze hartelijke dank. DOOOOOOOOOOOOOOOOCK "lOOOOOOOOC lëXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC 300000cxx5000000000000(x>00000000000<jc0000000000000000000c H. C. DE WAARD Zwart: 2, 3, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16. 17, 18, 19. 21, 23, 24. Van geheel andere aard is de uit het Russisch vertaalde uitgave: De kunst van het verdedigen van I. A. Kan (Uitg. W. ten Have, f 7,90). Dit is nu echt een werk, waarvan de bestudering de student een B. Dukel klasse sterker kan maken. De meeste schakers vallen graag aan. Zorgvuldig en Oplossingen en correspondentie te zen- vindingrijk verdedigen is echter ten min- B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 1-5, iJmui systematiek aanbrengt. Zo onderscheidt hij de verdediging van de koningsstelling, al of niet door stukken, de gevaren van verzwakking van de pionnenstelling voor de koning, actieve en passieve verdedi ging, tegenaanval, vereenvoudiging en VIJFTIENMAAL G.B.C. overgang naar het eindspel, offers als ver dedigingsmiddelen en wat dies meer zij. Voor de vijftiende maal heeft de Gooise Alles wordt toegelicht met welgekozen Bridge Club te Bussum zijn traditioneel voorbeelden, te lang om hier weer te viertallentoernooi gehouden en bijna geven Onder het hoofdstuk „Tactische traditioneel was het prachtig weer. Bij wjj7e van verdediging" treffen we echter dit evenement ziet men allerlei combina- enkeie korte snapshots aan van welke ties die in de competities niet als Pai"G we er één willen bespreken, dat door zijn ners samenspelen, zodat „het misverstand uitermate verrassend verloop ons bij- op die fraaie dag nogal eens voorkwam. zon(jer trof. Wat overigens niets afdeed aan de bij- Deze slangehals is een schildpad met één van de langste halzen en leeft in Argentinië. Zijn kop eindigt in een punti ge snuit. Als hij jaagt op vis en andere wa terdieren stoot hij snel naar voren en vangt zo zijn prooi. zonder goede stemming, die mede moge lijk werd door de uitstekende, soepele wedstrijdleiding onder het wakend oog van voorzitter Otte. Attractief was ook de wedstrijdvorrru in de meesterklasse bij- Wit: 25, 26, 27, 28, 31, 32, 33, 35, 37, 38, voorbeeld ontmoette elk team 15 tegen- BROMBERG OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXIOOOOOOOOOOOOOOOOO 39, 41, 42. 43, 45, 47. Zwart aan zet moet altijd stuk ver- liszen of een grote slagzetafwikkeling toe laten welke ook verlies oplevert. Zwart dacht met 23-29 een lokzet uit te voeren omdat na 28-22 17x28 32x34 21x32 37x28 gèdw. verrassend 24-29 liet volgen. Maar wit had beter doorzien en na 34x23 18x29 33x24 19x30 35x24 16-21 26x17 11x44 en wit wint door 24-20 43-39 standers, steeds in een korte wedstrijd van drie spellen waarbij een speciale tel ling (Patton) werd gebruikt die een team per ronde maximaal 10 competitiepunten kon opleveren. Zeer verheugde winnaar werd de Utrechtse combinatie Van Ameyde-Walhout met mr. Bieger-Erich die de overige concurrenten vrij ver ach ter zich lieten. Hans Kreyns die voor deze gelegenheid samenspeelde met Arie 38x7.' Maar*le^ATde a"fwikkehng d,ö"r een mSrTin een diep verborgen „Haarlemse zet" na 23-29 45-40. Wat nu? Moet 18-23 en nu volgt leuk 35-30 24x44 33x24 44x22 27x20 19x30 25x34 15x24 en na 32-27 wint wit. De opstelling van het tweede fragment is anders dan een normale partijspel- opbouw. Ook dit fragment uit het onder linge toernooi van de Utrechtse damclub „Ons Genoegen". spelpsychologie: 10 6 3 <7 A H 7 4 O 10 4 A A H B 6 J. WEZER 9 8 7 5 Q V O A V 3 10 8 5 4 2 W O A H B Q B 10 8 6 O 5 9 7 3 2 00000000Cy"OO00000fVri0(VXXXX> «xooooi^ooooooooooooa V 9 9 5 3 OHB98762 V 4 eooooooooooooocxmoocxioooooooooooooooooocoooooa ORSJANSKY (aan zet) Deze stelling ontstond in 1931 te Kiev. Objectief staat zwart, met kwaliteit en pion vóór, gewonnen, maar de constel latie is bizar, door de geëxponeerde po sitie van de zwarte dame en het op een kluitje staan van de zwarte torens. Wit weet hiervan te profiteren door „groot lef", als volgt. 1) Pd2-e4!? Geeft zo maar de dame ten geschenke. Waartoe eigenlijk' De koningsaanval lijkt niet Noord gever, NZ kwetsbaar. De bied- sterk genoeg en ware dit ook niet, zo serie begon nogal wild: noord één harten zwart met bijvoorbeeld f7-f5 zou hebben zuid twee ruiten noord drie klaver geantwoord. Zwart ziet echter de dui- zuid drie harten noord drie Sansa- velse pointe over het hoofd. 1) tout zuid vier harten. Zuid dacht na- RaSxel? 2) Pe4-f6f! Natuurlijk had tuurlijk, dat noord een vijfkaart harten zwart wel voorzien dat na 2). Kh8?? zou hebben, maar toen oost „zijn ziel 3) Th7: mat volgt en dat op 2) KfS legde in een doublet" zoals Kreyns het vernietigend 3) Th7: komt (dr. Th8 mat), uitdrukte wisten NZ dat zij bepaald waarna de koning niet kan ontsnappen, niet in het goede contract zaten. Wat terwijl na 3) gf6:. 4) Rf6: onafwend- overigens nog bevestigd kan worden door baar 5) Th8 mat dreigt. Maar wat blijft het feit, dat aan de andere tafel noord wit te hopen na 2) g7xf6? Dan is in twee harten zelfs al één down ging! 3) Rf6: onvoldoende, bijvoorbeeld 3) Kreyns (noord) besloot toen maar vijf e5. 4) Th5 Te6 en de zwarte koning kan ruiten te zeggen en dat contract viel een na 5) Tg5f Kf8. 6> Rg7f ontsnappen. Ge- verheugd doublet van west ten deel. noemde duivelse pointe moet echter nog Nu mag u even op wests stoel gaan komen. 3) Th4-g4f Kg8-f8. 4) Rb2-cl'l! zitten en zijn uitkomst bepalen. Onze Deze verborgen „switch" van de west was op groot wild uit en wilde een loper is de eigenlijke pointe. Zwart staat aftroefslagje in harten gaan scheppen met volstrekt machteloos tegen Rh6f Tg8 de uitkomst van hartenvrouw. De afwik- mat en capituleerde derhalve, met een Wit- 25 30 31 33 tot en met' 4143* tot keling was nu bij Van Heusden in beste dame toren méér! t ia' sn' handen: hij won slag 1 met hartenaas, en mei 4ö, ou. speelde drie hoge klaveren waarop hij Een dergelijke wending doet de vraag Zwart aan zet ging tot de aanval met (zuicj) een schoppen wegdeed en vervolg- rijzen, op welk ogenblik een ..fatsoenlijk" 21x27 over. Na 31x22 17x28 33x22 <8x27 de met troef. Arme west kon wél twee speler van klasse behoort op te geven, wit met 37-31 41x21 36-31 25-20 ruitens maken, maar nooit zijn partner Het is een goed gebruik om zulks tegen <xr»oooooo<xxyxxxx>oooooüooooc> H. C. DE WAARD Zwart: 4, 5, 6, 8 tot en met 19, 21, 24, 26. 47-41 38-33 34x3 25x34 39x19 13x24 3-20 en wit heeft gewonnen. bereiken en zelfs was het hem een partner van gelijke sterkte te doen, (west) onmogelijk de hartenheer van tafel indien men bij overzichtelijke stelling bij- Een niet alledaagse vraag uit onze (noord) weg te spelen, zodat uiteindelijk voorbeeld een stuk of enkele pionnen lezerskring. „Is een problemist een kun- zuids derde hartentje weggedaan kon achter staat. Niet-opgeven wordt aan stenaar"? Een klein aantal damliefheb- worden op noords vierde hoge klaver. Vijf zelfs onsportief geacht, bers kan een behoorlijk probleem compr.- ruiten was dus gedoubleerd gemaakt en neren Maar dit klein aantal geboren de vreugde daarover was bij NZ uiter- Maar uw redacteur denkt daar sinds componisten kunnen wel duizenden dam- aard hoger dan bij OW enkele dagen anders over. Om wat hem mers laten genieten van hun scheppend Wests uitkomst was natuurlijk onge- toen overkwam zal het schaakschaamrood werk. En daarmede menen wij ook de lukkig theoretisch is ruitenaas een op zijn kaken wel nimmer meer ver- vraag te hebben beantwoordt. Hieronder goede start (de vrouw wórdt later toch dwijnen, een drietal vraagstukken ter oplossing wel gemaakt en men kan nu „de tafel van Harry welke deze als militair in zijn zien"), doch ook schoppen zou OW niet Na wits 34ste zet was de volgende stel- met lege handen hebben gelaten. Dat ling ontstaan, over dit partijtje in de gezellige tuin van De Rozenboom nog heel wat verteld werd, SPANJAARD laat zich denken! Filarski OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOtXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOO vrije tijd samenstelde. I. HARRY DE WAARD (Utrecht) V/////' OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Zwart: 5, 7, 8, 9, 14, 16, 20, 29, 34. Wit: 18, 21, 25, 26, 38, 40, 44, 45, 48. II. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOO KOK Zwart kan op „alle" manieren dood- BOEKBESPREK1NG EN NOG IETS Aan het begin van het winterseizoen overweegt iedere serieuze schaker, met welke boeken hij zijn bibliotheek zal gaan uitbreiden. Immers, zonder ernstige studie en het profiteren van de gedachten en ervaringen van grote meesters is het niet mogelijk zijn speelsterkte belangrnk te vergroten (hoewel praktische training en zelfstandig denken op de eerste plaats komen). Vandaar ditmaal een bespreking van twee boeken, welke ons ter recensie wer den toegezonden. Het eerste is geen uitgesproken leer boek. De titel luidt: „Sehachgeschiehte'n), simpel winnen met zijn twee gezonde Legende und Wirklichkeit" van Schubitz pluspionnen. Verrassingen of verwikke en Brinckmann (uitg. W. de Gruyter, bngen vanen njet meer te verwachten, ruvr i9Rfn TTpt visuppI nnznnder csthe- Zwart koos een van „alle manieren overzicht*van een reeks van bordspelen, namelijk 34) a5-a4 met de gedachte, welke sinds de grijze oudheid werden ge- de zaak snel te beslissen door 35) Kb4 speeld. Van slechts enkele kennen wij Tb2t. 36) Ka4: Kc5 en wit kan het drei- kj hMmrm\1rGerTo;d^.fveleda™deiaen gende Ta2 mat nog slechts afwenden met genoemd en soms met historische anek- 37) Th3, waarna Ta2f benevens torenruil ISÉ^ Uil dotes opgeluisterd. verovering van pion f4 het absolute Vervolgens wordt het ontstaan en de e;nde betekent. Bij nader inzien echter ontwikkeling van het schaakspel geschetst, 4/m beginnend in Perzië, vandaar naar de overwoog zwart dat wit na 35) Tb2t Arabieren en de Russen, met langzamer- ook 36) Ka3 zou kunnen spelen, waarna hand geperfectioneerde spelregels. Daarna bet matgrapje niet meer op gaat. Van zien wij de groei via de middeleeuwen daar 35) Kc3.b4 Rd5-b3??, schijnbaar oer- naar de moderne tijd, welke vooral aank - zij de vooruitgang van de verkeersmoge- degelijk, doch in feite catastrofaal. 'fox#/. f üjkheden bij het „Spiel der Spiele" een 36) Th7-d7f moest niet wit doch zwart opstuwing te zien geeft naar krachtme- <je koning omleggen. (36) KeG. tingen op het hoogste niveau, omdat de Td2t). Mogen wij er op rekenen dat besten der besten elkander kunnen gaan bestrijden. Het belangrijkste hoofdstuk het onder ons blijft. joooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocoooooooooooo tisch uitgegeven boekje begint met een Het was een regenachtige dag. De lucht was effen grijs en een druilerige regen droop uit de don kere wolken. Rens keek uit het raam. „Bah", dacht hij „nu mag ik weer niet naar buiten, van mama. Wat moet ik nou gaan doen? Ik verveel me een aap". Hij draaide zich om en riep zijn hondje Fikkie. „Zullen we met de bal gaan spelen, Fik" Jij zult je ook wel vervelen". Na tien minuten hadden ze er al weer genoeg van. „Oh, oh, mam, wat moeten we doe-oen?" Mam dacht eens goed na. Ha, daar ging haar een licht op. Het circus! Dat was al een paar dagen hier in de buurt. Als ze Rens en Fik daar nu eens naar toe stuurde. Dan hadden Rens en Fik een leuke middag en zij een fijne, rustige middag. Ze gaf Rens geld voor het circus en Fik een aai over zijn kop en zei, dat ze zich allebei netjes moesten gedragen. Daar ging het stel op stap! Ze Tussen de stenen, op 't platte dak, ligt Joop de kat te soezen Hij droomt van een muis, hij droomt van vis en van mooie, lieve poezen. Een snorhaar trilt, één oog gaat open en met een diepe zucht, droomt hij van een vogel, droomt hij van een spin, en van de blauwe lucht. Joop wordt wakker, kijkt naar een vogel, en rekt zich uit. Hij loopt naar beneden, drinkt van zijn melk en likt om zijn snuit. ET ^ooooooooooooooooooo<x»oooooo<xKDoooooooooociaxxxxiooooo<>c wijdt besprekingen aan de wereldkam- .9 '9. .a zochten een mooi plaatsje uit en keken om zich heen. Wat een grote tent! Even moesten ze nog wach ten, maar daar begon dan het pro gramma. Eerst kwamen er allemaal witte paarden. In korte draf kwa men ze binnen en gingen netjes op een rij staan. Alle paarden deden tegelijk allerlei kunstjes. Daarna kwamen er mannen en vrouwen in hun badpak en zwembroek. Ze klommen op een touwladder en slingerden even later door de lucht. Rens en Fik vonden het maar ge vaarlijk zó hoog! En toen toen kwam er een clown. Hij had een klein hondje bij zich. Net zo één als Fikkie. Samen maakten ze grappen en leuke kunstjes. Fik keek zijn baasje aan en Rens keek Fik eens aan. Dat konden zij ook! Zouden ze... zouden ze dat durven? Ja! Rens nam Fik bij zijn halsband. Ze sprongen in de piste en deden daar alle kunstjes, die ze samen konden. Alle mensen klapten heel hard toen ze klaar waren. Ze kregen een hand en een poot van de clown. Rens en Fik gingen weer op hun plaats zitten en keken verder naar het programma. Toen het klaar was gingen ze vlug naar huis en vertelden alles aan mama. Mama kreeg er een kleur van. Wat een deugnieten! Dat ze dat hadden gedaan. Maar eigenlijk was ze toch wel trots op haar jongens Van het karton uit een rol clo setpapier kun je leuke koppen ma ken. Kijk maar eens naar de teke ning. Voor de hoed snij je een stuk van de rol af en lijmt er een rondje karton tussen. De haren van de vrouw zijn van wol gemaakt. Ogen en mond worden uitgesneden. De neuzen zijn van kurk of een grote kraal. De oren zijn stukjes karton, die in een gesneden gleufje worden gedaan. Oplossing formule wedstrijd Een ballonnetje in de wind De prijswinnaars zijn: Bart van Heli, Roosveldstraat 4, Haarlem en Wim Burghout, Voortingstraat 40, Haarlem. De prijzen worden toegezonden. Oei, waar schrikt de tovenaar zo van? Trek een lijn van 1 naar 2 en dan naar 3 en zo verder tot 65.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23