„De Roo (verscheen niet op dopingcontrole) hielp me nu Harry Steevens bond opnieuw de strijd aan met oude garde RCH slaagde er niet in in eerste klas te komen Feijenoord is hoofdklasser M NI DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS Zwitser Kurmann reed snel zeer Porter te snel voor Bongers Jan Hugens eerste in Elsloo ETO promoveerde bij honkballers Ajax honkbalt niet verder Boulard won Kleine Tour /s; IJKSTRA Gimondi nam Anquetil record Grand Prix af Zege van Baars Cassius Clay weer in de ring 13 t MAANDAG 23 SEPTEMBER 1968 Odin won Hevtbeker Hans Rombouts Wagtmans vijfde MIDDELZWARE SHAG PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT 1.25 ZURICH. —De 20-jarige Zwitser Xaver Kurmann heeft zaterdag op de Oerlikon- baan getoond dat "hij een serieuze kandi daat is voor een medaille op de Olympi sche achtervolging. Hij reed op de niet als bijzonder snel bekend staande Zürich- se baan de vier kilometer achtervolging in, de landenwedstrijd tegen België in 4.49.3. LONDEN. Gert Bongers heeft zater dag in het wielerstadion van Herne Hill in een achtervolging verloren van de wereldkampioen bij de profs, de Brit Hugh Porter. Porter legde de vijf kilo meter af in 6.35.2. Bongers was 17.2 se conde langzamer. (Van onze sportredacteur) ELSLOO Weer viel de slag tus sen de „oude" en de jonge wieler- garde in het voordeel van de jeugd uit. Harry Steevens had in de Franse ronde van het Noorden al zijn eerste tijdbom gelegd onder de zadels van de gevestigde maestro's en dan met name van Jo de Roo. De Zeeuw, de getalenteerde in zijn beste jaren, die toen klassiekers won en de Super Prestige Pernodprijs opeiste, kan nog maar moeilijk wennen aan het idee, dat zijn roemvolle en veel geld op brengende jaren tot het verleden be horen. De Roo bokste in zijn eerste profjaren op tegen een Jo de Haan. Hij was opstandig en meende het beter te kunnen en te weten ook. Het was een botsing van twee generaties renners. Nu staat De Roo aan de andere kant. En hij weet een Harry Steevens tegenover zich. Het tweetal zit in dezelfde ploeg, van Willem II. Maar de twee verstaan elkaar niet best. De Roo weigerde in de ronde van het Noorden dienst te doen voor Steevens, die de leiderstrui in de eer ste etappe veroverde. Daarover maakte Steevens zich kwaad. Stee vens won in Frankrijk. En nu dan was er een tweede krachtmeting, op Limburgse grond, in de Amstel Gold- race, de enige grote koers voor profs in Nederland. En wéér won „de witte" uit Elsloo. De Roo finishte als vierde. Steevens zei na afloop: „De Roo heeft het goedgemaakt. Hij heeft voor mij ge reden vandaag." Wie het tweetal na af loop tegenover elkaar zag staan, wist maar al te goed, dat de verhouding nog niet veel verbeterd is. Het tweetal zag elkaar niet weer binnen het halfuur terug na afloop van de wed strijd, die in Helmond begonnen was en In Elsloo geëindigd na een zware rit door stortbuien en over het vermoeiende „valse plat", waaraan Limburg zo rijk is. En dat had toch wel gemoeten. Want Steevens en De Roo behoorden tot de negen man nen, die naar de dopingcontrole moesten. Acht renners kwamen hun plasje doen onder de strenge ogen van dokter Broere (de Belg Rosiers, die tweede werd: „Het was streng. Er viel hier niets te konkele- foesen"). Alleen De Roo verscheen niet. Dat zal hem dan op een schorsing komen te staan. Het verbetert uiteraard de kan sen niet voor De Roo om voor volgend jaar een goed contract te krijgen, want, er loopt in België ook altijd nog een doping-proces tegen de Zeeuw. En geen fabriek zal De Roo binnen willen halen, als hij voorlopig niet meer zal kunnen starten. Harry Steevens zat welgemoed in de wachtkamer, met genoegen napratend over de Amstel Gold Race, die hem aar dig wat heeft opgeleverd, zoals de eerste prijs van 1750, een premie van 5000 van zijn fabriek en de gouden extra-prijs van Amstel, een ring ter waarde van 1200. De Limburger heeft enorm veel werk verzet in deze 245 km lange koers, vooral tegen het einde. In het begin voel de hij zich niet zo behaaglijk, toen een harde stormwind met slagregens op hel wielerpak inhakte. (Steevens kuchend onder het open raam van de wachtkamer: „Ik kan niet tegen tocht en nattigheid Ik heb vroeger bronchitis gehad. Ik ben zo verkouden"). Hij was er dan ook niet bij, toen een vijftal renners in dat nood weer wegsprongen (onder anderen Post en Jan Harings). Steevens had toen al trouwens de eerste van de vier lekke banden, die hij zou krijgen, geïncasseerd Dat groepje-Post nam een voorsprong van ruim drie minuten, maar toen de eerste bergjes bekommen moesten worden, was het met de vluchters gedaan, onder andere door hard werken van Steevens die even later zijn kans schoon zag. Met, Beugels, Schepers en de Belg Dony stoof hij weg. Het scheen de beslissende ontsnapping, vooral toen er in het peloton even ver warring was ontstaan door de val van een motorpolitieman, die Zilverberg en Post meesleurde. De motorrijder (shock en wonden in het gezicht) en Zilverberg ELSLOO Jan Ifugens heeft zondag de profronde van Elsloo gewonnen. De winnaar legde het 104 kilometer lange parkoers af in 2 uur, 35 minuten en 08 seconden. Tweede werd Peter Post op 12 seconden en met een achterstand van 18 seconden legde Harm Ottenbros beslag op de derde plaats. Ongeveer 4500 toeschouwers zagen een van de plaatselijke favorieten, Arie den Hartog, al na vijf kilometer aan de haal gaan. Jan Hugens sprong mee en samen bouwden de twee vluchtelingen aan een voorsprong, die op een gegeven moment bijna één minuut bedroeg. Toen echter kreeg Den Hartog kramp en hij moest zijn vluchtmakker laten gaan. Hugens ver dedigde zijn voorsprong knap. 1. Hugens de 104 kilometer in 2 uur 35 minuten en 08 sec.; 2. Post op 12 sec 3. Ottenbros op 18 sec.; 4. Zoontjens op 21 sec,; 5. Leman op 28 sec.; 6. Steevens z.t.; 7. Jan Harings z.t.; 8. Van Rijckeg hem z.t.; 9. Schurring z.t.; 10. De Roo z.t Harry Steevens gaat voor de Belg Rosiers als eerste over de streep. Links Van Rijckeghem en De Roo. Rechts de uitbundig juichende ploegleider Ton Vissers van Willem Il-Gazelle. (Van een honkbalmedewerker) HAARLEM. RCH is er niet in ge slaagd de promotie naar de eerste klasse te bewerkstelligen. Het beslissende duel tegen het Rotterdamse Neptunus ging met 3-5 verloren, waardoor Neptunus en het Amersfoortse Quick een klasse ho ger gaan spelen. HVH is er ook nog niet in geslaagd het recht op promotie te veroveren. Het bezoek aan het Bredase JEKA leverde de eerste nederlaag in dit seizoen op: 3-1. Jeka is hierdoor reeds zeker van promotie, terwijl HVH volgende week nog een kans krijgt tegen Fores ters. In de 3e klasse C versloeg Thor Twins stadgenoot DCG met 9-7. Door dit resultaat is DCG gedegradeerd, zodat THB, dat zelf niet speelde, ook volgend jaar weer in de derde klasse zal uitko men. RCH speelde tegen Neptunus vooral verdedigend zwak. De werpers Drayer en L. Kaestner kwamen tot de matige cijfers 2.5.4, en het veld maakte nogal wat fouten. Nadat RCH een 1-0 voor sprong had genomen waren het vooral veldfouten die Neptunus in de vijfde en zesde innings in de gelegenheid stelden een 1-4 voorsprong te nemen. Door goed slagwerk van A. Kaestner, Maat en P Drayer kwam RCH nog terug tot 3-4 maar in de laatste slagbëurt bepaalde Neptu- (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De rayonkampioenen hebben hun promotiewedstrijden om vier plaatsen in de landelijke derde klasse beëindigd. Uit de vier poules zijn de vol gende gegadigden naar voren gekomen: ETO (Hoofddorp) dat zonder strijd pro moveerde, omdat zijn Amsterdamse te genstander verstek liet gaan; The Blue Birds uit Delft, dat het Rotterdamse CVV tweemaal klopte: 7-6 en 4-3; Geldrop dat drie wedstrijden nodig had om de Dom stad Dodgers uit te schakelen: 8-17, 1-5 en 6-5; en tenslotte Alcmaria Victrix, dat Leeuwarden tweemaal met duidelijke cij fers terugwees 10-1 en 15-3. nus de eindstand op 3-5. Bode werd met 4.1.9. winnende werper, zodat Neptunus volgend jaar de plaats van het eveneens gepromoveerde Feyenoord in de eerste klasse gaat innemen. HVH kon tegen Jeka niet uit de voeten komen. De Bredanaren kwamen in de eerste slagbeurt op 1-0. HVH maakte nog wel gelijk, maar in de vijfde en in de achtste slagbeurt scoorde Jeka elk één run en stuurde de Haarlemmers met een 3-1 nederlaag huiswaarts. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM De honkbalvereniging Ajax gaat verdwijnen. Na een jarenlang kwijnend bestaan is besloten dat de honk balafdeling zal worden opgeheven. Om het opheffen enigszins eervol te laten verlopen is contact met ABC opgenomen en de be sprekingen zijn in een vergevorderd sta dium. Een en ander zou inhouden dat een beperkt gedeelte van de Ajax-spelers en bestuurders zal overgaan naar de Amster damse hoofdklasser. Aanstaande vrijdag wordt de laatste bespreking gevoerd. (Van een honkbalmedewerker) HAARLEM. Op het Shell-terrein in Amsterdam is de finale verspeeld van het toernooi om de John Heyt-beker voor rayonstandaardteams. De rayons Oosten en Noord-Brabant hadden geen afgevaar digden opgeleverd, en Blue Birds moest zich vanwege promotiewedstrijden terug trekken. Zodoende traden voor de finale aan: Shell (Amsterdam), Odin (Utrecht) en Vikingen (Den Helder). De uitslagen waren: Shell - Odin 2-4, Shell - Vikingen 1-6, Odin - Vikingen 4-2. Bondsbestuurslid Anton Pols reikte na afloop aan Odin de John Heyt-beker uit, in tegenwoordigheid van een deputatie van Sparta, de vereniging waarbij John Heyt zijn grote successen behaalde. WIELRENNEN. Peter Post zal in de zes daagse van Berlijn, die van 3 tot 9 oktober wordt gehouden, een koppel vormen met de Belg Patrick Sercu. (knieblessure) werden naar een zieken huis overgebracht. De drie Limburgers, als amateur be paald geen vrienden, maar nu anders, professioneler denkend, goed samenwer kend, trokken er vooraan stevig aan. Maar in Elsloo, waar nog vijf zware ron den (met de uiterst lastige Snijdersberg) moesten worden afgelegd, was het ge beurd met de koplopers. Er ontstond nu een verwoed gevecht, waarbij vooral de gele truien van de formatie Mann-Grundig vooraan te vinden waren, want de man nen van Cools wilden punten verzamelen voor de wereldbeker voor ploegen. Ro siers ondernam een aanval. Steevens ging mee. Het tweetal scheen goede papieren te hebben, totdat Cools Rosiers tot de orde riep, hoewel de Belg ook een sterk sprinter is. Cools gokte op een zege van Van Rijckeghem, die in een achtervol gend groepje zat (met onder anderen De Roo). Het werd nu een eindspurt tussen elf man. Van Rijckeghem werd ingesloten. Steevens schoot vóór Rosiers als eerste over de eindstreep. Van Rijckeghem fluis terde later zijn ploegleider Cools in het oor: „Let op Rosiers en Steevens", waar mee hij blijk gaf zijn eigen ploegmaat niet te vertrouwen. Het tweetal had bij de ontsnapping met elkaar kunnen pra ten. De Roo had gehoopt zich er bij die sprint toch nog verrassend tussen te kun nen schuiven. Hij werd tenslotte vierde, een plaats, die hem dwong naar de dopingcontrole te komen. Maar de Zeeuw liet verstek gaan 1. Steevens. de 245 km in 5.52.29 2. Rosiers (Belg) z.t.; 3. Van Rijckeghem (Belg) z.t.; '4. De Roo z.t.; 5. Wim Schepers z.t.: 6. Huys mans (Belg) z.t.; 7. Buysse (Belg) z.t.; 8. Zoon tjens z.t.; 9. Beugels z,.t.; 10. Vandekerckhove (Belg) z.t.; 11. Huub Harings z.t.; 12. Karstens (Leiden) op 14 sec.; 13. Daelemans (Belg) z.t.; 14. Haast (Rijsbergen) z.t.; 15. Nijdam (Zun- dert) z.t. Jan Janssen gaf op. Herman van Springel. Lucien Aimar en Leo Duyndam zijn niet gestart. Na de Amstel Gold Race is de positie van de Belgische ploeg Mann-Grundig in het klassement om de wereldbeker voor merken ploegen onaantastbaar geworden. Met alleen de ronde van Lombardije en Partijs-Tours nog te rijden, heelt de Belgische formatie al zo'n puntenvoorsprong, dat geen enkele ploeg meer een bedreiging kan vormen. CHAMPIGNEULLES. De Fransman Jean-Pierre Boulard heeft zondag de achtste ronde van de toekomst gewonnen De 25-jarige Boulard, de derde Franse overwinnaar in deze ronde, verzekerde zich zaterdag reeds van de eindzege door op de 204 kilometer tussen het Belgische Vielsam en Forbach het verschil tussen zijn landgenoot Robert Bouloux met zes minuten tot acht minuten te vergroten Deze voorsprong zou zondag moeilijk ongedaan kunnen worden gemaakt. Er werden in het eerste deel van de laatste rit, van Forbach naar Champigneulles. dan ook geen serieuze pogingen onderno men. In de tijdrit, die de ronde afsloot werd Boulard tweede achter De Viae minck. Het eindklassement: 1. Boulard (Fr) 41 uur 34 minuten 46 seconden, 2. Bou loux (Fr) op 9 minuten 5 seconden; Paranteau (Fr) op 9.47: 4. Thalmann (Zwi) op 11.01; 5. Coulon (Belg) op 11.12 ADVERTENTIE voor sport «n camping Gen. Cronjéstr. 101 - Tel. 53381 - Haarlem-N Italiëlaan 147 - Tel. 11745 - H'lem-Schalkwijk PARIJS De Grand Prix des Nations een tijdrit over een afstand van 73,500 kilometer voor beroepsrenners in Parijs, is gewonnen door Felice Gimondi. De Italiaan legde de afstand af in de record tijd van één uur, 32 minuten en 48,4 secon de (gemiddelde 47,518 km/ uur). Het oude record stond met een gemiddelde van 46.843 kilometer per uur sinds 1965 op naam van Jacques Anquetil. De Nederlandse renner Rini Wagtmans maakte een voortreffelijk debuut in deze tijdrit en legde met een achterstand van bijna vijf minuten beslag op de vijfde plaats. De uitslag luidt: 1. Gimondi (It.) de 73,5 kilometer in uur, 32 minuten en 48,4 sec. Letort (Fr) 1.35.03,8. Van Springel (Belg.) 1.35.40,08. 4. Ocana (Sp) 1.36.52,2. 5. Wagtmans (Ned) 1.37.48. Lebaube (Fr) 1.38.16. 59 (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Het Rotterdamse Feijen oord zal het komende jaar in de hoofd klasse uitkomen. De Rotterdammers won nen de tweede wedstrijd zondagmiddag voor 2000 toeschouwers, waaronder ere voorzitter Kieboom, met 5-2 van Giants Diemen. Evenals het vorig jaar, toen Gi ants Diemen over HCK struikelde, speel de Giants-werper Piet Ferwerda weer een voorname rol in de Giantsnederlaag. Huub Kohl was de grote man in de Feijenoord- aanval met vier honkslagen uit vier beur ten, waarónder een enorme homerun. Marcel de Bruin werd winnende werper met slechts vijf hpnkslagen tegen. Het tweede promotieduel tussen Feijen oord en Giants Diemen de eerste ont moeting eindigde in een 0-0 gelijkspel heeft de 2000 toeschouwers een attractieve wedstrijd opgeleverd. Vijf innings lang werd er niet gescoord, waarna Giants Die men in de zesde inning de score opende. Rob Tromp (honkslag) en Rudy Koene (door een fout op de honken gekomen) scoorden 0-2 op tikken van Gaus, Smith en Mink Ferwerda. Nadat de ploeg uit Diemen aan de kant was gezet, riep coach Reggie Smith zijn team bij elkaar en daar stond ook Piet Ferwerda. de werper die binnen een minuut acht ballen moet in gooien. Toen Ferwerda na meer dan een minuut naar de heuvel kwam, riep hoofd- scheidsrechter Lou Meyer „spelen". Piet Ferwerda ging toch ingooien, na een waarschuwing van Meyer, op zijn tweede- honkman en liep op deze manier een of ficiële waarschuwing op. Coach Smith achtte het toen niet verantwoord om de geëmotioneerde Piet Ferwerda te laten De honkbalploey van Feijenoord is naar de hoofdklasse gepromoveerd. Aanvoerder Huib Kool ging op de schouders: werpen. Hij verwees Piet naar het verre- veld en broer Mink moest op de heuvel. Deze kreeg honkslagen tegen van Steen- bruggen en Van Uitert en toen hij een wijd op Huub Kohl wierp, werd Piet Fer werda weer naar de heuvel gecomman deerd. Deze liet een bal los en Huub Kohl sloeg een enorme homerun (3-2). In de achtste inning vergrootte Feijenoord de voorsprong tot 5-2 door een homerun van Simmons met Van Gent op de honken. ADVERTENTIE W®[UK(oM] De promotie van Feijenoord moet een enorme voldoening voor de oud-HHC-er Bertus Hopman betekenen. Hopman die tien jaar in HHC speelde, heeft Feijenoord de eerste beginselen van honkbal bijge bracht. Hij speelde bij de Rotterdammers, trad later op als coach en werd benoemd tot ere-lid. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. De Haarlemse amateur Cor Baars heeft zondagmiddag in de ron de van Bladel weer eens aan het zoet van de overwinning mogen nippen. Hij legde de 100 km af in 2 uur, 26 min. en 37 sec. De Belg John Abelhausen werd tweede en Jaak Frijters uit Baarle-Her- tog derde. In de ronde van Breda kwam Roel Snijder als vijfde over de eindstreep. Hij kwam tevens in het bezit van de presta- tieprijs. Wim van Opzeeland en Cor de Looze kwamen bij de aspiranten in Bre da respectievelijk op de vierde en tiende plaats. Ron Bakker fietste bij de nieuwelin gen driemaal in de prijzen: tweede in Eindhoven, vierde in Breda en zesde in Wernhout. In de ronde van 's-Heerenberg kwam Jan Jansen op de derde plaats en eindigde Piet Neeskens als tiende. In Den Bosch kwam Neeskens zondag als achtste door de finish. In de ronde van Steenderen voor ama teurs werden Gerard Krom en Jack Groeneveld respectievelijk negende en twaalfde. De tijdrit om de „Gouden Wilem Reu- ter-medaille", zondag in de Purmer bij Ilpendam verreden, is gewonnen door de ,.Bataaf"-man Peter v.d. Voort uit Sloten. Hij deed 1.06.58,2 over de 44 km. Zijn clubmakker Marcel Pennings uit Nieuw Vennep deed er 10,2 sec. langer over en kwam op de tweede plaats. De Zwanen burger Henk Brouwer kwam in 53.49,9 over de 33 km op de zesde plaats bij de nieuwelingen. OMAK Cassius Clay, de ex-wereld kampioen in het zwaargewicht, die wegens deinstweigering van titel vervallen is ver klaard, zal begin oktober na een afwezig heid van bijna twee jaar zijn come back maken. Clay bokst in het Indianen reser vaat Omak in de staat Washington tegen de onbekende Amerikaanse Will Shelhas. Omak werd als plaats voor de op vijftien ronden afgesloten partij gekozen omdat de internationale boksbonden daar geen ju risdictie hebben. VOETBAL. Het Zwitserse voetbalelftal heeft in Bern in een vriendschappelijke wedstrijd met 1-0 gewonnen van Oosten rijk. Het beslissende doelpunt viel in de eerste helft.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13