VAN DAG TOT DAG Biafrapiloot Von Rosen vervoerde ook wapens r Nieuwe aanval in VN op Israel verwacht >n senoritas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak. rrufnoritaó WEDLOOP OM DE RUIMTE Kerkelijke hulporganisatie in opspraak gebracht Wie wordt de president? Frankfort aangehouden commentaar op actuele zaken ZWEEDSE PERS BESCHULDIGT: Twee vliegtuigen moesten naar Cuba vliegen Landingsbaan van Biafranen veroverd Abba Eban weer in het defensief „Troepen- vermindering is mogelijk", zegt Humphrey Studenten slaags met politie in Mexico Guerrilla-leider van Arabieren gevangen Dorp in Zambia gebombardeerd Bnüffn Kanellopoelos en Papandreoe vrijgelaten van Hofnar 10 stuks f2; MAANDAG 2 3 SEPTEMBER 1968 mj ;:§f f Ih m- IS kaas uit het vuistje de a van als je toch naar de keuken gaat r amm Wie de vreemde gebeurtenissen op de partijraad van de P.v.d.A. nog eens door neemt, komt tot de conclusie dat inzet en uitkomst merkwaardig van elkaar ver schillen. De inzet was het geven van enige ruggesteun aan het ernstig verzwakte partijbestuur. De uitkomst, na een lange omweg, was dat een acute crisis in de partij slechts bezworen werd door de goe de wil van Nieuw Links, optredend in de persoon van de vice-voorzitter van de partij, André van der Louw. Toen het partijbestuur de 250 partij - raadsleden bij elkaar riep, was de bedoe ling ongetwijfeld de onrust in de partij te bezweren. Die onrust is in een paar woorden samen te vatten: het optreden van Nieuw Links. Niet alleen in het par tijbestuur waar Nieuw Links de be sluitvorming blokkeert maar ook in de partij als geheel, waar Nieuw Links de allures gaat aannemen van een partij in de partij. Vlak voor de partijraadverga dering had het partijbestuur over beide onderwerpen een soort compromis weten te bereiken en het ging erom dit com promis aan de partijraad te verkopen. De partijraad zelf had aan het begin van de vergadering geen uitgesproken opvatting. Er was natuurlijk wat wantrouwen tegen de methodes van Nieuw Links, dat vrij wel een eigen politieke campagne aan het voeren is. Maar er was ook sympathie voor deze jonge generatie, omdat zij ten minste actief is. Om zowel aan het een als aan het ander uiting te geven, stelde de partijraad vragen. Opvallend, maar achteraf heel ver klaarbaar, was het optreden van Nieuw Links zelf in de partijraad. Haar voor naamste woordvoerder Lammers stelde geen vragen maar onderschreef het com promis, hetgeen bij sommigen het wan trouwen wat deed groeien. Lammers en de zijnen voerden de tactiek van de poli tieke guerrilla: meegeven met de stoot Er zou zaterdag overigens niets bijzon ders zijn gebeurd als het partijbestuur redelijk antwoord gegeven zou hebben op de vragen uit de partijraad. Maar het tegendeel gebeurde. Daardoor ontstond een stemming van „weg met het partij bestuur", althans „weg met Tans". Het was onvermijdelijk dat het partij bestuur het voorstel om zo snel mogelijk een nieuw bestuur te kiezen als een motie van wantrouwen opvatte. Maar zelfs deze opstelling van het partijbestuur, door Tans onder woorden gebracht met de mededeling dat een demissionair bestuur zou leiden tot een desintegratie van de partij, veranderde de stemming niet. De motie van wantrouwen zou aangenomen zijn als niet tenslotte Van der Louw zelf het woord genomen had om uit te leggen dat Nieuw Links zich aan de afspraken zou houden. Voor zijn verhaal week de partijraad aanvaardde het compromis over het functioneren van het partijbestuur en het optreden van Nieuw Links. Maar het vreemde van de situatie is dat er eigen lijk niets is opgelost. De partij blijft voor lopig zitten met een voorzitter die niet voldoet. Of het partijbestuur de reste rende maanden een beetje zal functione ren, hangt van de goede wil af van Nieuw Links, zoals ook het compromis over het optreden van deze groep vooral afhangt van de goede wil van Nieuw Links. Nieuw Links, de stroming die op de partijraad het minst te vertellen had, is voorlopig de redder van het partijbestuur en als in maart het nieuwe bestuur ge kozen moet worden, zal voorzitter Tans de vergadering vermoedelijk weer zo slecht leiden, dat de sympathie voor Nieuw Links zal toenemen. Het gevolg kan zijn dat Nieuw Links zwaarder in het nieuwe bestuur terugkomt en daar mee is dan de basis gelegd voor nieuwe grotere conflicten tussen partijbestuur en fractie, want in dat laatste orgaan komt Nieuw Links niet voor. Zo zal de P.v.d.A. de twee gezichten kunnen krijgen, waar fractievoorzitter Den Uyl voor en na te gen gewaarschuwd heeft. De partners voor de progressieve concentratie kunnen intussen gissen met welk gezicht het stembusakkoord gesloten moet worden. i:® i SSbSsrSS®:' - (Van onze correspondent) STOCKHOLM Berichten in de Scan dinavische pers gedurende de afgelopen dagen hebben melding gemaakt van ge slaagde pogingen tot het smokkelen van wapens met behulp van de toestellen van de Scandinavische kerkelijke hulporgani satie (Nordic Church Aid). De beschuldigingen, waarvan er enkele zijn geuit door ooggetuigen, zijn voorna melijk gericht aan het adres van de Zweedse piloot graaf Gustaf von Rosen, die de organisatie op het eiland San innrmriririruTnnnnrtruTniTrijTru"iriruTririnnnnrin<~inrrinnnnnnrn-*~~~~~~~~~~"""'"M*'**""'*M*,*^^^^^^^,w^w<l*,w,w,*w>' Thomé in handen heeft, waarvan de I voedseltransporten naar Biafra dagelijks I rond zesmaal plaatsvinden. Graaf Gustaf van Rosen, die op vrijwil lige basis is geëngageerd voor deze ge-1 vaarlijke onderneming, heeft eveneens reeds een mislukte poging ondernomen de secretaris-generaal der V.N., Oe Thant. te treffen. Zijn uitlatingen gedurende de laatste weken, onder anderen dat men in Biafra evenzeer behoefte heeft aan wa pens en ammunitie als aan voedsel, heb-1 ben het misnoegen van de Nordic Church Aid opgewekt. Een woordvoerder van de ze hulporganisatie heeft verklaard dat I men de hulptransporten onmiddellijk zou I stoppen indien wapensmokkel zou wor den geconstateerd. Graaf von Rosen is sedert de tijd dat hij de luchtmacht in Ethiopië organiseerde persoonlijk be vriend met keizer Haile Selassie en heeft de laatste tijd regelmatig bezoeken ge-1 bracht aan Addis Abeba. Daar zou hij. naar nu wordt beweerd, geprobeerd hebben wapens te krijgen voor doorzending naar Biafra. Een Zweedse journalist, die zaterdag vanuit Biafra terugkeerde naar Stockholm I verklaard in een interview voor de I Zweedse televisie, dat de bemanning der Zweedse transairtoestellen naar alle waar schijnlijkheid niet op de hoogte was.l Tijdens een vlucht, zo vertelde hij, waren I De Boeing landde in Camaguey en del enkele kisten met melkpoeder gevallen I DC-4 in Santiago. Het eerste toestel was en opengegaan. In plaats van melkpoeder op weg van Barranquilla naar Cartagena, I was de bodem bezaaid met ammunitie en twee havens aan de noordkust van Co-1 wapens, bestemd voor de soldaten in Bia- lumbia; het tweede zou ook in Barran-lfra. Nordic Church Aid trachtte Von Ro- quilla zijn opgestegen. De Boeing is in-1 sen gisteren telegrafisch te bereiken het- middels naar Columbia teruggekeerd. lgeen mislukte. Men heeft nu besloten De man die de piloot gedwongen had I vandaag de secretaris-generaal der hulp-1 naar Cuba koers te zetten, zou in Ha-1 organisatie naai- San Thome te zenden vanna zijn gebleven. De man zou RamonI voor een nader onderzoek. Garcia heten en deel hebben uitgemaakt I van het „nationale bevrijdingsleger", een I Vihn-KPnfllt 1 H verzetsorganisatie in Columbia. De Dc-4 v-sJ J XX L# vllvll I XXX zou niet voor maandagmorgen uit Cuba vertrekken. De piloten van negentien vliegtuigen zijn nu al dit jaar gedwongen naar Cuba koers te zetten. De Cubaanse regering is nu niet bepaald gelukkig met deze gang van zaken. Dit is vrijdag ook gebleken op de bijeenkomst van de internationale or HAVANNA. (Reuter en AFP) Twee toestellen van de Columbiaanse lucht vaartmaatschappij „Avianca" een Boeing 727 met 72 en een DC-4 met 66 passagiers zijn zondag gedwongen naar Cuba te vliegen. Buenos Aires, waar Cuba zijn steun gaf aan een actie om het kapen van vliegtui gen tegen te gaan. LAGOS (Reuter) Federale troepen hebben de belangrijke landingsbaan van Obilagoe in Biafra, waar wapens voor de Biafranen aankwamen, veroverd. Aldus een ofifciële Nigeriaanse mededeling in Lagos. De landingsbaan werd ook door het in ternationale rode kruis gebruikt voor het wegvoeren van buitenlanders uit Biafra. De verovering door de federale troepen betekent dat Oemoeahia, de laatste stad van enige omvang die nog in Biafraanse handen is, door de federale strijdkrach ten is omsingeld. (Van onze correspondent) JERUZALEM. Dinsdag wordt de 23ste algemene vergadering van de Ver enigde Naties geopend. Der traditie ge trouw zal een debat over de situatie in het Midden-Oosten deel van de agenda uitmaken. Israel rekent dit jaar op een geconcentreerd diplomatiek offensief van FRANKFORT (AP) „Danny lel Rouge" Cohn-Bendit is gisteren door de ganisatie van de burgerluchtvaart in I politie van Frankfort aangehouden toen hij met andere demonstranten de St. Pau- lus-kerk trachtte te bestormen waar de Senegalse president Leopold Sengbor op dat moment de vredesprijs van de Duitse boekhandel in ontvangst nam. Cohn-Bendit werd door zes agenten vastgegrepen toen hij weg probeerde te komen van een groep demonstranten en op zijn eentje de kerk wilde binnenlopen waar de plechtigheid van de prijsuitrei king juist begonnen was. Ongeveer duizend politieagenten waren rond de kerk verzameld om de demonstre rende studenten in bedwang te houden. Deze riepen leuzen als „Vredesprijs voor een moordenaar van studenten." De Duitse boekhandelaren hebben Sen ghor de vredesprijs (10.000 mark) toege kend wegens zijn verdiensten voor de sa menwerking tussen alle rassen en gods diensten. De in Frankrijk opgeleide staatsman en dichter Senghor is in 1960, toen Senegal De strijd om het presidentschap m de Verenigde Staten woedt nu in volle hevigheid. Nixon (boven) han teert de beproefde methode: kindje- wiegen. Humphrey (onder, links) heeft nog eens om advies gevraagd bij een oude rot, ex-president Harry Shippe Truman. de Arabische staten en de meeste landen van het Warschau-pact. Naar het zich laat aanzien zal het in ADVERTENTIE hoofdzaak op drie punten worden aange-lvan zijn land geworden. Hij werd herko- vallen: de behandeling van de bevolking zen in 1963 in de bezette gebieden, de status van Je ruzalem en de vluchtelingen. Minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban zal 10 oktober aan het woord komen. Wat hij, ongetwijfeld met de hem eigen welsprekendheid, zal aanvoeren, laat zich onder een noemer brengen: Israel is bereid om van ieder onderwerp, dat de neo-politische situatie en de sociale orde in de veroverde steden raakt, rekening MEXICO (AP) Duizenden studenten I Hij zei niet te geloven dat er een con- en verantwoording af te leggen, maar dan I zijn in het noorden van Mexico slaags ge- I fiict bestond tussen hem en de presi uitsluitend in het raam van directe vre-1 raakt, met de oproerpolitie. De studenten I dent, maar „als dat al zo is dan is er desbesprekingen met de Arabische lei-1 vielen de politie met stokken en stenen aan. I niets aan te veranderen. Het is een feit ders. Eban zal daarom nog eens bena-1 De politie gooide traangasgranaten naar de I dat ik voor mijzelf verklaringen moet af drukken dat als het de Arabieren er wer-1 menigte. Volgens een mededeling van de I leggen. Ik word de volgende president der kelijk om te doen is een einde te maken I politie zijn sluipschutters op de daken van I Verenigde Staten". 1 l i.r /I4- /I t o I rl o Vi lil ri n n rf 1111 nn I CLEVELAND (Ohio), (AP) Hubert H. Humphrey heeft te Cleveland ver- onafhankelijk werd, de eerste president klaard, dat de Verenigde Staten hun strijdkrachten in Vietnam in de naaste toekomst systematisch moeten kunnen verminderen ongeacht het standpunt dat president Johnson te dezen inneemt. Voor de aankomst van Humphrey op het vliegveld van Cleveland waren vier duizend mensen bijeengekomen. Voor zijn hotel stond een groep anti-Humphrey-de- monstranten. aan de explosieve situatie in dit deel van I de huizen gezien. de wereld, zij hun verlangen niet over- Vijfhonderd man van de politie heeft Humphrey, die eerder de verwachting van Cairo. 1 ae ponue neeit had uitgesproken dat een terugtrekking tuigender tot uitdrukking kunnen bren- een groot gedeelte van de wijk omsingeld w Hit iaar gen dan de hand te lenen aan ambassa-lom te voorkomen dat de studenten ont- deur Gunnar Jarring, die naar Israëlische I snappen. opvatting in feite alleen gedwarsboomd I In de staat Oaxaca in hei zuiden van wordt door de onverzettelijke houding Mexico zijn studenten bijeengekomen om uit solidariteit te demonstreren voor de stakende studenten in Mexico. De politie arresteerde enige leiders van de demon stratie. Honderden studenten lukte het twee van de arrestanten ie bevrijden en op de campus van de technische hogeschool te verbergen. Enige uren later kwamen tachtig militairen. Ze bezetten de hoge school en arresteerden de twee leiders op nieuw. van troepen tegen het einde van dit jaar of begin volgend jaar zou kunnen begin- I nen, wilde dat niet nogmaals zeggen. TEL AVIV (AFP). Een Israëlische! patrouille heeft na een kort gevecht tenl zuiden van de Dode Zee de leider van de Arabische guerrillagroep „Nationaal Front", Abdel Jaber, gevangengenomen. Het gevecht vond plaats bij het dorp Neoth Hakihar. Een Arabier werd ge dood, een andere ontsnapte. Jaber leidde volgens de Israëlische I woordvoerder verscheidene aanslagen in Tel Aviv en Jeruzalem. Twintig leden van zijn groep zijn al gearresteerd. ADVERTENTIE LOESAKA (AP) Vliegtuigen van de Portugese luchtmacht hebben vorige week opnieuw een dorp langs de grens van Zam bia met Angola gebombardeerd. Dit heeft president Kenneth Kaoenda bekend ge. maakt. Bij het bombardement op het afgelegen I grensdorp bij Kabompo zijn twee mensen I gedood en vier gewond. Het was de derde Portugese luchtaanval I op Zambiaanse dorpen. Kaoenda heeft ook nog bekend gemaakt dat legereenheden ATHENE (Reuter) De Griekse rege ring heeft de voormalige Griekse premiers I uit Mozambique onlangs de oostgrens zijn George Papandreoe en Papanvotis Kanello- I overgetrokken in een vergeefse poging een poelos vrijgelaten, die beiden sinds april man, met vrouw en kind. uit Zambia te huisarrest hadden. ontvoeren. DEN HAAG. (Reuter en AFP) De berging uit de Indische Oceaan van de „Sonde-5", die na een vlucht rond de maan een zachte landing in zee maakte, vormt een nieuwe schakel in een keten van Russische ruimtevaartsuccessen die in oktober 1957 begon met het „bliep bliep" van de zender van het eerste ruimte- de ,,Spoetnik-l'. In de wedloop met de Verenigde Sta ten waren de Russen ook de eersten die een bemand ruimtevaartuig in een baan brachten en het was een Rus die als eerste buiten zijn cabine een „ruimte wandeling" maakte. Een maand na de lancering van „Spoetnik-1" werd „Spoet- nik-2" met aan boord het hondje Laika gelanceerd en in april 1961 was het ma joor Joeri Gagarin die aan boord van de „Vostok 1" de ruimte in werd geschoten. De Amerikaanse kolonel John Glenn draaide in februari 1962 om de aarde. De eerste „ruimtevrouw" was de Russin Va- lentina Teresjkova die aan boord van de „Vostok 6" in juni 1963 48 maal om de aarde draaide. Een nieuwe stap was in oktober 1964 de lancering van de „Vosk- kod" met drie Russen en in maart 1965 „wandelde" Alexei Leonov buiten zijn ruimtevoertuig. Nadat de Amerikanen met de eerste koppeling van cabine en laatste rakettrap de kloof hadden overbrugd, kwamen de Russen in februari 1966 opnieuw voor te liggen toen de „Loena 9" de eerste zachte landing op de maan maakte. Kosmonaut Vladimor Komarov werd in april 1967 het eerste slachtoffer van de Russische ruimtevaart toen zijn cabine bij terugkeer naar de aarde te pletter sloeg. Andere wereldprimeurs van de Sovjet Unie waren: oktober 1967 zachte landing van „Venus-4" op Mars en de koppeling op bevel van de aarde van de „Kosmos 212" en „Kosmos-213" in april van dit jaar. Verongelukt. Een Broussard-vliegtuig van de Franse luchtmacht is tijdens een oefenvlucht in het gebied van de Franse Alpen verongelukt. De zes inzittenden zijn om het leven gekomen. Overstromingen. Regen en hagelstormen hebben een gebied van 230 kilometer ten zuiden van Istanboel geteisterd. Vier mensen zijn omgekomen. Grote stukken land zijn overstroomd. Bezoek. President De Gaulle van Frank rijk heeft een uitnodiging aanvaard voor een officieel bezoek aan Libanon. Het bezoek is vastgesteld voor komend voorjaar. Busongeluk. Veertien mensen hebben het leven verloren en achttien zijn gewond toen een bus in de Turkse provincie Burdur van de weg raakte en in een 150 meter diep ravijn stortte. Juwelenroof. Drie bandieten hebben gis teren een juwelengroothandel in het centrum van de Amerikaanse stad Seattle beroofd. De buit heeft een waar de van een half miljoen dollar. Mirage ontploft. Een gevechtsvliegtuig van het type Mirage is zondag tijdens een militaire demonstratie boven Mul house in de lucht ontploft. De piloot kwam om het leven. Kindersterfte. Vijf pasgeboren babies zijn de laatste twee dagen overleden in de kraamkliniek van Frosinone in Italië. De toestand van drie andere kin deren wordt ernstig geacht. De kinde ren zijn aan een maag-darmvergiftiging overleden. Konvooi. Een konvooi van 23 schepen het eerste dat sinds de tweede wereld oorlog te Halifax verzameld is heeft zondag koers gezet naar New London in Connecticut. Het konvooi vaart in het kader van de Westatlantische fase van de Navo-marine-oefening Silver Tower.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3