Investering van tweehonderd miljoen gulden noodzakelijk Bouw binnen twee jaar Drie jaar Mobiloil Animo van chemische industrie nog hiein ■elna ENGEL Alleen in de smookhokken wordt gerookt jry Veertig-urige werkweek voor havenwerkers wm 13 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 - Él© - DE VERFIJNDE NAAIMACHINE Uw adviseur vóór en na de koop PRINS BERNHARD OPENDE VANDAAG MOBIL-RAFFINADERIJ (Van een onzer verslaggeefsters) t IJMOND Vandaag heeft prins Bernhard, in tegenwoordigheid van ruim zeshonderd gasten uit Neder land, Europa en Amerika de Mobil- raffinaderij geopend. Deze raffinaderij zal als tweede basisindustrie naast Hoogovens een gigantische industriële ontwikkeling in het Noordzeekanaal- gebied teweegbrengen. In het Streek plan voor dit gebied zijn 1500 hec taren gereserveerd voor deze expan sie, die 15.000 nieuwe arbeidsplaatsen op zou leveren. Tot nu toe lijkt de animo van de chemische industrie om zich hier te vestigen echter niet zo groot als verwacht werd en manifes teert zich een duidelijke voorkeur voor het Europoortgebied. De teleur stelling hierover richt zich op Mobil. Ten onrechte volgens de Mobil- directie. Tijdens een vorige week gehouden pers conferentie merkte deze directie op: ,,In de .benadering van het effect van de Mo bil-raffinaderij is er van Amsterdamse zijde een „slippertje" gemaakt. De che mische industrie is steeds in één adem genoemd met de Mobil-raffinaderij. Zo werd Mobil genoemd in direct verband met de 1500 hectaren gereserveerd indus trieterrein en in direct verband met de te scheppen werkgelegenheid voor 15.000 mensen. Maar wij kunnen slechts als im puls, als dynamo fungeren. Zelf hebben wij ten hoogste 250 mensen nodig en de raffinaderij beslaat slechts 69 hectaren, terwijl wij optie hebben op een terrein van ruim honderd hectare. Er is te wei nig verschil gemaakt tussen de directe en de eventuele indirecte betekenis van Mo bil", aldus de directie van de raffinaderij. Op de vraag of Mobil zelf actief betrok ken is bij het werven van chemische in dustrieën gaf de directie een tamelijk ontwijkend antwoord: „Mobil Raffinade rij is een afzonderlijke maatschappij die verantwoordelijk is voor de produktie van de raffinaderij. Mobil Chemical is weer een andere maatschappij die zich mis- :;T;' - Buizenstelsels en pijpleidingen be heersen het beeld van Mobil Raf finaderij. Op de achtergrond het laadstation voor de grote tankers met de op en neer bewegende „armen". f,'* HM - A-"- 11 november 1965: Amsterdamse gemeenteraad geeft vergunning voor bouw raffinaderij. 28 juni 1966: Ontwerp-wet pijpleiding Rotter dam-Amsterdam door Eerste Kamer goedgekeurd. 12 september 1966: Eerste paal geslagen. 26 maart 1968: Tanker „d'Artagnan" levert eerste ruwe olie af bij de raffinaderij. 4 april 1968: „Tama Maru" (80.000 ton) levert eerste ruwe olie af bij terminal in Europoort. 24 september 1968: Officiële opening raffinaderij Am sterdam door prins Bemhard. Mvwwvwwwwwwwwwywwwwwwwvywwiw schien wel met de werving bezig houdt". Maar daarover kon deze directie niets meedelen. „Wat zijn de gevolgen voor Mobil als er geen chemische industrie volgt?" Op deze vraag antwoordde de directie van Mobil Raffinaderij: „Onze verwachtingen zijn de laatste maanden al bevestigd. Wij hebben succes. Dat succes zal andere in dustrieën misschien bewegen zich ook hier te vestigen". Geen direct antwoord op de vraag, maar er valt uit af te leiden, dat vestiging van chemische industrie in de nabijheid geen voorwaarde is voor het succes van de raffinaderij. De vraag of er enige zakelijke verhou ding bestaat tussen de zwavelwaterstof- fabriek Progil en Mobil werd ontkennend beantwoord. Wel werd opgemerkt dat Mobil zwavel maakt. Op het feif, dat de directie van Mobil Raffinaderij aan de gemeente Amsterdam verwijt, dat men te vaak een direct ver band heeft gelegd tussen Mobil en de che mische industrie die het gevolg zou zijn van de vestiging van de Mobil-raffina derij in het Noordzeekanaalgebied, wil len wij nog even terugkomen. We vonden in ons archief namelijk een perscommu niqué dat ons op 20 november 1965 drie jaar geleden dus door Mobil is ver strekt. Hierin werd zeer duidelijk door Mobil zelf verband gelegd tussen de eigen vestiging en de chemische industrie. We laten de inhoud van het communiqué let terlijk volgen, waarbij we vooraf willen opmerken, dat de daarin genoemde plan nen voor de stichting van een ethyleen fabriek niet verder zijn uitgewerkt. Kort nadat Dow Chemical de vestging van een ethyleenfabriek bij Terneuzen bekend maakte, kon men bij Mobil vernemen dat de bouw van de ethyleenfabriek bij Een luchtfoto van het totale raffi naderijcomplex. Op de achtergrond de Zaanstreek. Rechtsboven schepen in het dok van de Amsterdamse Dok en Scheepsbouw Maatschappij. Op de voorgrond de tanker „d'Ar tagnan", welke de eerste ruwe olie afleverde. de Mobil-raffinaderij niet door ging. Hoe veel waarde Mobil aan de stichting van een ethyleenfabriek voor de ontwikkeling van de chemische industrie hechtte kan men in het onderstaande, in het najaar van 1965 door Mobil verstrekt perscom muniqué lezen. Dit luidt: „Een deel van de lichte frakties die door de raffinaderij worden geproduceerd, de zogenoemde olefinen, kunnen door mid del van een kraakproces worden gesplitst in drie andere produkten: ethyleen, propyleen en butadieen. Deze onverzadig de koolwaterstoffen, waarvan ethyleen de belangrijkste is, zijn onontbeerlijke grond stoffen voor de vervaardiging van onder andere plastics, synthetische vezels en synthetisch rubber. Dit kraakproces vindt niet plaats in een raffinaderij, dich wordt verricht door een aparte petro-chemische fabriek, die in uiterlijk weinig verschilt van een raffinaderij. Gezien de nauwe verwantschap tussen de beide produktie- processen, zal een petro-chemische fa briek bij voorkeur dicht bij een raffinade rij worden gebouwd. Het afzetgebied van ethyleen en dergelijke bevindt zich daar waar industrieën zijn gevestigd die ethy leen als grondstof nodig hebben. Ook voor deze industrieën is het om zowel techni sche als economische redenen aantrekke lijk zo dicht mogelijk bij de grondstoffen- leverancier de petrochemische fabriek gevestigd te zijn. Hierdoor is de concep tie ontstaan van het project zoals dat thans wordt voorbereid voor het 1500 hec tare grote terrein in het westelijk haven gebied van Amsterdam: de vestiging van een raffinaderij, gevolgd door de vesti ging van een petrochemische fabriek (de zogenoemde olefinenkraker), die op haar beurt weer een aantal zelfstandige fabrie ken als afnemers om zich heen krijgt. Mobil Chemical Company is na diep gaande onderzoekingen tot de conclusie gekomen dat de toekomstige vraag naar ethyleen een van de „steunpilaren" van de petrochemische industrie in de komende vijf jaren zal verdubbelen en in de daarop volgende vijf jaren nog eens Nadat in principe overeenstemming was bereikt tussen Mobiloil N.V. en de instan ties van het rijk, de provincie en de ge meente Amsterdam voor de vestiging van 'n raffinaderij en een pelro-chemische industrie in het Amsterdamse havenge- gebied, heeft Mobil Chemical de Bechtel Corp. aangetrokken voor het maken van een ontwikkelingsplan voor het gehele in dustriële complex. Het plan dat Mobil Chemical, vooruitlopend op een officiële beslissing betreffende de ontwikkeling van het industriële gebied voor eigen rekening heeft doen samenstellen, zal binnen niet al te lange tijd aan het gemeentebestuur van Amsterdam kunnen worden voorge legd. De kosten, verbonden aan het samen stellen var) dit conceptplan, zullen dan on geveer een miljoen gulden bedragen. De bouwkosten voor de petro-chemische fa briek voor de vervaardiging van ondermeer ethyleen worden geraamd op ongeveer 175 miljoen gulden. Intussen is Mobil Chemical in voortdu rend contact met bedrijven over de gehe le wereld, die, als mogelijke toekomstige afnemers van de petrochemische fabriek, een uitbreiding van hun produktie in Noordwest-Europa overwegen. De voor uitzichten zijn veelbelovend. Nadat een definitief plan voor het petrochemische complex is goedgekeurd zal Mobil Chemi- De aan- en afvoer van de ruwe olie en half- en eindprodukten voor deze raffi naderij vormen een verhaal op zichzelf. De ruwe olie uit het Midden-Oosten en uit Libië komt niet bij de raffinaderij aan maar in Rotterdam Europoort. Mobil heeft daar een „terminal" gebouwd: een eindpunt voor de mammoettankers, negen gigantische opslagtanks met een gezamen lijke inhoud van niet minder dan 350.000 ton alsmede het beginpunt van een vijf entachtig kilometer lange pijpleiding naar de Amsterdamse raffinaderij. De pijplei ding is eigendom van de Nederlandse Pijpleiding Maatschappij N.V., waarin het rijk en gemeente Amsterdam elk voor de helft deelnemen. Door deze pijpleiding kan zo nodig twintig miljoen ton ruwe olie per jaar worden gepompt. De terminal zal ongeveer vijftig mammoettankers per jaar ontvangen Na verwerking in de raffinaderij wor den half- en eindprodukten afgevoerd per schip, per tanktruck en per trein. Op het raffinaderij terrein is voor de behan deling van schepen een speciale kade ge bouwd. Hier kunnen tankers tot tachtig duizend ton terecht, die voor transport naar het buitenland, in hoofdzaak naar de Scandinavische landen, zorgen. Voor de binnenvaart-tankschepen zijn er vier stei gers voor schepen tot 2000 ton. Op de aanlegsteigers bevinden zich „olie- elevatoren" die de tankers snel van hun lading voorzien: het zijn ingenieuze con structies, die zich automatisch richten naar het niveau van de olie in de tanker. Naarmate dit stijgt stijgen de „armen" van de installaties mee- Het laden ge schiedt automatisch via de centrale con trolekamer. Voor de afvoer over land kunnen tanktrucks terecht bij een al even ingenieus laadstation. Mobil beschikt over een tankervloot gedeeltelijk eigen bezit en gedeeltelijk va rend in „lang-charter" waarvan twee derde der tankers groter is dan 45.000 ton. Een interessante ontwikkeling blijkt uit de bestelling van drie zogenoemde combina tie-carriers ;schepen welke zijn ingericht zowel voor vervoer van olie als van erts. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND Op het terrein van de Mobil-raffinaderij ziet men niets van de grondstoffen en niets van de produkten. Die stromen door een ingewik keld buizennet, worden door een aantal hooggespecialiseerde technische apparaten gepompt en vervolgens in tanks opgeslagen. De aangevoerde ruwe olie is dan verdeeld in een aantal fracties zoals gas, benzine, petro leum en lichte en zware oliën. Dit geschiedt door verhitting, fractionering en afkoeling van de olie. De verschillende produkten die uit de fractioneer- torens komen volgen alle hun eigen weg door een serie van raffinaderij- apparaturen, teneinde het beoogde produkt te verkrijgen. De benzine wordt bijvoorbeeld door een platina omvormer geleid, waar door middel van een katalytisch proces onder hoge druk een hoog octaangetal wordt verkregen. Een katalytische ontzwavelingsinstallatie verwijdert door middel van waterstof zwavel uit de benzine en lichte oliën. Een andere installatie zorgt voor het verwijderen van gas uit de benzines en oliën. Een zwavel- fabriek verzamelt uit de vloeistoffen verwijderde zwaveldelen en maakt dit tot een verkoopbaar produkt, namelijk vloeibare zwavel. Aan het einde van het raffinageproces bevinden zich menginstallaties, waarin de ver schillende produkten onderling kunnen worden gemengd. Daarmee kan de noodzaak tot het varen ia ballast vervallen. Hei zijn grote schepen van niet minder dan 450.000 ton dwt. Voor de afvoer van produkten per trein is een speciaal spoorlijntje aangelegd, dat evenwijdig aan de kade van de Australië- haven, achter de steigers langs de raffina derij loopt. Hoewel deze vorm van trans port nog geen grote omvang heeft aange nomen, is in de toekomst een belangrijke uitbreiding te verwachten. De capaciteit van de raffinaderij is vier miljoen ton per jaar. Dat komt overeen met de inhoud van een trein van ongeveer 185.000 tankwagons met een gezamenlijke lengte van 1650 kilometer. Dat is een af stand Amsterdam-Madrid. UTRECHT. In de sociale geschiede nis van ons land zal 1 oktober 1968 als een belangrijke dag worden geboekstaafd. Op die dag wordt de eerste CAO voor een belangrijke bedrijfstak van kracht, waarin de 40-urige werkweek is vastge legd. Ongeveer 20.000 werknemers in de grote havens profiteren ervan. De werktijd in de havens wordt op 1 oktober teruggebracht van 41)4 tot 40 uur per week verdeeld over vijf dagen van acht uur. Deze arbeidstijdverkorting kan worden gezien als een uitvloeisel van de diep ingrijpende veranderingen in het zeetransport (containerschepen en -ha vens), die vorig jaar tot een zekere ver mindering van de werkgelegenheid dreig den te leiden. cal in staat zijn meer definitieve overeen komsten aan te gaan met potentiële afne mers. Daarna zal het mogelijk zijn een juiste analyse van de afzetmogelijkheden en de te verwachten marktpositie te ma ken. Spoedig na de officiële goedkeuring van het ontwerp en het bouwplan van de petrochemische fabriek hoopt Mobil Che mical met de bouw te beginnen", aldus de Mobil-mededelingen van drie jaren gele den. ADVERTENTIE Dealer voor Haarlem en omstreken GROTE HOUTSTRAAT 181 HAARLEM Roken is binnen de hekken van de fabriek absoluut verboden, maar de ervaring heeft geleerd dat gecontro leerd rookgenot meer effect heeft dan een rookverbod. Daarom heeft Mobil op verscheidene plaatsen een soort abri's geplaatst, zeven bouw- iverkjes van hooguit drie meter in doorsnee met vier „appartementen" waarin banken zijn geplaatst. Rook- lustigen kunnen dat deel van het „smookhnk" gebruiken waar de wind geen vat heeft op de branden de sigaret. Om de huisjes zijn knal gele cirkels op het asfalt getrokken. Buiten die cirkel mag men niet roken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13