MOBIL OIL OFFICIEEL IN GEBRUIK Meerderheid in VN voor staken van bombardementen HET WEER Tsjechoslowaakse leiders gaan nog deze week naar Moskou Prinses Irene naar Biafra Eerste dag: zes klachten over Schiphol-lazvaai a Verklaring Oe Thant: Russische invasie onvergelijkbaar met Vietnam Prinses Christina gaat wellicht in Canada wonen Bezetters zouden groot deel van troepen terugtrekken Jacob Dikken neemt plaats Westphal in Landmacht moet 4000 man kwijt Fusie Cindu met Key en Kramer Informatiecentrum Geluidshinder is aan het werk Demonstratie van de SJ. as zat 70 uur s ochtends groot mode-nieuws voor IJmuiden! Hotel BREDER0DE voor jonge mensen pastelkleuren in jassen! (made in Italy) 58e JAARGANG NUMMER 2 74 V DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Zie verder pagina 3 Voor zangopleiding Studie in Groningen beëindigd Minder wind \N-debat Gesprek met Ulbricht Bij Verolme wordt weer gewerkt Het woord is aan... Hongerende kinderen in veiligheid gebracht Zie verder pagina 15 De briljant solitairring is van onvergankelijke schoonheid en waardevast. Eindeloze keuze van 120.- tot 2000.- en hoger. Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Den Haag - Lange Poten 9-11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS STYLE AND PERFECTION Velserenderlaan 3 Santpoort - t/o Ruïne Telef. 0 2560-8012 'n GRAFELIJK DINER m m K m 20 8 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V Hoofdredacteur: Jos L. Lodewfjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN "•""w- IJMOND Prins Bernhard heeft vanmorgen de Mobil-Oilraffinaderij officieel in gebruik gesteld. De prins deed dit, door aan een rood rad te draaien, waardoor een gestileerde voorstelling op het podium dat was ingericht als een onderdeel van de raffinaderij te voorschijn kwam. Met. deze symbolische daad is een begin gemaakt met de offi ciële produktie van Mobil Oil. Zo als verscheidene sprekers lieten uit komen, hopelijk ook een begin met de verdere industriële ontwikkeling in het Noordzeekanaalgebied en zoals mr. L. de Block, minister van Economische Zaken betoogde van het in ons land gevestigde econo mische potentieel. Een klein groepje van de Socialistische Jeugd Neder land heeft getracht te demonstreren tijdens de openingsplechtigheid. De politie, die tevoren gewaarschuwd was dat dit zou kunnen gebeuren. had haar maatregelen genomen. Zij belette de jongelui verder te komen dan het begin van de hekken. Het incident passeerde vrijwel onopge merkt en had, althans voor zover men vanaf het raffinaderijterrein kon zien, weinig om het lijf. Enkele jeugdige demonstranten werden aangehouden en overgebracht naar het politiebureau Admiraal de Ruyterweg. (Zie verder de pagina's 5 en 13) Op de foto: de prins bij zijn aan komst. NEW YORK. (AP) De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft verklaard dat een meerder heid van de leden van de Verenigde Na ties hun stem zouden uitbrengen voor een stopzetten van de Amerikaanse bombar dementen van Noord-Vietnam als hun daartoe de kans werd gegeven. De Ame rikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, George Ball, heeft later hiertegen geprotesteerd. Oe Thant zei tijdens een persconferen tie ervan overtuigd te zijn dat hij stem zou geven aan het geweten van de we reld indien hij een oproep zou doen voor het staken van de bombardementen. Hij noemde de invasie van de Oost bloklanden een „zeer betreurenswaardi ge episode". Hij wilde deze echter niet gelijkstellen met de Amrikaanse acties in Vietnam of in de Dominicaanse repu bliek. „Wanneer de Russen steden en dor pen in Tsjeoho-Slowakije zouden bom barderen of met napalm bestoken, zou u natuurlijk niet op mijn reactie behoeven te wachten", zei hij in antwoord op vra gen. De Russische acties zullen volgens hem zeker hun weerslag hebben op de zitting van de algemene vergadering, die morgen begint. De Amerikaanse V.N.-vertegenwoordi- ger George Ball had later een onderhoud met Thant. Na het gesprek zei hij tegen over journalisten, dat Oe Thants voor stel geen enkele positieve bijdrage bevat voor het succesvol verloop van onderhan delingen in Parijs. Hij betreurde het dat de secretaris generaal zijn uitlatingen over Vietnam had gedaan zonder de Amerikaanse V.N.- vertegenwoordiging te hebben geraad pleegd of zelfs maar te hebben ingelicht. „Ik weet niet of hij op dezelfde wijze heeft gehandeld met Noord-Vietnam", zo voegde hij daaraan toe. Gevraagd naar zijn mening over de uit spraken van Thant gaf de woordvoerder van 't Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Robert McCloskey, te ken nen dat in de algemene vergadering hele maal geen meerderheid is te vinden voor een resolutie die oproept tot staking van de bombardementen op Noord-Vietnam. DEN HAAG De Rijksvoorlichtings dienst deelt mee: „Prinses Christina heeft besloten haar studie aan de rijksuniversi teit te Groningen te beëindigen. Het is nu in de eerste plaats haar wens een weg te zoeken tot voltooiing van haar zelfstan digheid, in verband waarmee zij denkt aan een verblijf in het buitenland. De keuze van haar verdere opleiding wordt bepaald door haar liefde en aanleg voor de zangkunst. De prinses zal dezer dagen voor een kort bezoek naar Canada vertrekken, teneinde zich te oriënteren omtrent de mogelijkheden tot verwezen lijking van deze plannen, speciaal ook die voor de zangopleiding. In gezelschap van de prinses zullen zijn haar particulier secretaresse, mej. N. M. de Vlieger, en mevrouw Phia Berghout, directrice van „Queeckhoven", het internationale toon kunstenaarscentrum in Breukelen, uit gaande van de Eduard van Beinumstich- ting". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7, 13 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving ..4,5,6, 8 Kunst 9 Radi o en tv9 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Aangestipt 11 Ferdinand 14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Afnemende buiigheid en geleide lijk meer opklaringen. Koude nacht. Vlorgen overdag ongeveer dezelfde middagtemperatuur als vandaag. Tot matig afnemende noordwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. PRAAG (Reuter, AP en AFP) De Tsjechoslowaakse leiders zullen binnenkort naar Moskou gaan. Ze zullen trachten de terugtrekking van de meeste Russische troepen te ver krijgen in ruil voor een verdere con trole van de pers en het ontslag van een aantal hooggeplaatste ambte naren. Partijleider Dubcek, president Svoboda en premier Oldrich Cernik zouden nog deze week vertrekken. De Sovjet-Unie zou er in principe mee heb ben ingestemd 't half miljoen soldaten, dat op het ogenblik in Tsjecho-Slowakije is in de krimpen tot zeven divisies. Het grootste deel van deze resterende zeven divisies, naar schatting 100.000 man, zou gestationeerd worden langs de grens met West-Duitsland en in de omgeving van Praag. De terugtrekking van de Russen zou voltooid worden op 28 oktober, de vijftigste verjaardag van Tsjecho-Slowa- kije's onafhankelijkheid. Het vertrek naar Moskou van de Tsje chische leiders werd vorige week uitge steld. Volgens sommigen omdat de Rus sen niet zouden willen dat Dubcek deel uitmaakt van de delegatie. Moskou zou te kennen hebben gegeven dat het zeer wel kom zou zijn als Dubcek en president Svoboda om gezondheidsredenen zouden aftreden. De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties George Ball heeft de mogelijkheid opengelaten van een Ame rikaanse voorste! voor een debat over de kwestie Tsjecho-Slowakije in de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties. Ball zei dat de „zaak nog niet is be slist maar dat de mogelijkheid van zo'n Amerikaans voorstel natuurlijk wordt overwogen". De Assemblee van de Raad van Europa wil dat het ministerscomité op korte ter mijn bijeenkomt om de consequenties van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa kije na te gaan en om de Europese sa menwerking in de nieuwe situatie te doen toenemen. De opperbevelhebber van de strijdkrach ten van de landen van het Pact van War schau de Russische maarschalk Jakoe- bovski, heeft in Oost-Berlijn met de Oost- duitse staats- en partijleider Walter Ul bricht van gedachten gewisseld over de „vraagstukken die verband houden met de verdere vergroting van de defensie paraatheid van de lid-staten". Een hooggeplaatste leider van de Roe meense communistische partij Nicoeles- coe is gisteren uit Boekarest naar Hon garije vertrokken voor een „vriendschap pelijk bezoek" op uitnodiging van de Hon gaarse communistische partij. Het is het tweede Roemeens-Hongaarse contact na de invasie van Tsjecho-Slowa kije, waar volgens berichten Hongarije slechts aarzelend mee zou hebben inge stemd. Hongarije is het enige land dat tot dus- (Van onze sportredactie) UDEN Wil Westphal zal definitief niet als atletiekcoach naar Mexico gaan. Terwijl gisteravond tussen officials van de KNAU, NOC en Westphal gesproken werd over een oplossing voor het conflict Westphal-Moerman, waarvan de Neder landse deelneemsters aan de Olympische Spelen de dupe schenen te worden belde de Olympisch chef de mission, dr. Van Dokkum, uit Mexico op, dat Westphal daar niet meer gewenst is. De KNAU en het NOC namen toen, op verzoek van dr. Van Dokkum. contact op met de trai ner van sprintster Wilma v. d. Berg in Uden, Jacob Dikken. Hij zal de plaats van Westphal innemen. Meer nieuws hierover op de sportpagina. ver officieel heeft tegengesproken dat een inval in Roemenië zou worden overwogen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Staatssecretaris Haex heeft het beroepspersoneel van de konink lijke Landmacht er in een brief opgewe- zen dat in de eerstkomende jaren zeker vierduizend man de dienst zullen moeten verlaten. Vrijwillige dienstverlating lijkt de bewindsman de beste oplossing, des noods met een kleine stimulans in mate riële zin. al behoort een „gouden hand druk" beslist niet tot de mogelijkheden. Voorts heeft hij een herstructurering van de legertop in studie, die vele functies overbodig zal maken. De reeds in de defensienota en -begro ting gesignaleerde wanverhouding tussen de exploitatiekosten van de landmacht en het voor investeringen beschikbare res tant (83 tegen 17 pet) nopen de bewinds man tot drastische beperkingen in de per- soneelssector. Aan de top van het militaire apparaat zgl een reorganisatie worden doorgevoerd die veel stoelen vrij maakt. De functies van chef generale staf en bevelhebber der landstrijdkrachten worden gescheiden, waarna de laatste vervalt. Hiervoor in de plaats komen dan vier directoraten: één voor het personeel, één voor het ma= terieel, één financieel en één voor de mi litaire zaken. ROTTERDAM Op de nieuwe verkla ring van de directie van Verolme dat binnen de korst mogelijke tijd met de er kende bonden overleg zal worden ge pleegd over de arbeidsvoorwaarden, is het personeel van de werf gisteravond en vanmorgen weer aan het werk gegaan. Er zijn geen ontslagen gevallen, ofschoon de directie daar gisteravond, in een pam flet mee had gedreigd. Dr. Rhadakrishan: Erger dan de wil om te heersen is de verleiding om zich te onderwerpen. (Van onze speciale verslaggever) MADRID. Prinses Irene is zondag morgen vanuit Madrid vertrokken naar de hoofdstad van Gabon, Libreville. Van- daaruit heeft zij tezamen met haar schoonzuster, prinses Cecillia Bourbon Parma, reeds enkele vluchten naar het hongerende Biafra gemaakt om er kin deren te halen, die anders ten dode zijn opgeschreven. De beide prinsessen heb ben reeds ongeveer duizend Biafraanse kinderen in veiligheid gebracht. Zij werken onder auspiciën van de Orde van de Ridders van Malta, waarvan de schoonvader van prinses Irene presi dent is. Prinses Cecillia heeft voor de hulpver lening een DC 3, een Dakota, gechar terd. Volgeladen met voedsel en medi camenten heeft dit vliegtuig 's nachts een aantal vluchten uitgevoerd naar een van de twee kleine landingsstrips, die nog in handen van Biafra zijn. Onder leiding van de prinsessen, die samenwerken met „Caritas", is in Gabon een ontvangstcentrum ingericht en een veldhospitaal, waar de kinderen, die des nachts worden overgevlogen, medische hulp ontvangen. Het is de bedoeling van prinses Irene acht tot tien dagen in Gabon of in Biafra, als de omstandigheden dit toelaten, te blijven. (Van onze economische redactie) MAASSLUIS/UITHOORN De twee belangrijkste industrieën op het terein van de asfaltering, te weten Key en Kra mer in Maassluis en Cindu in Uithoorn hebben besloten tot een fusie. De geza menlijke omzet van de beide bedrijven bedroeg het vorig jaar ongeveer 130 miljoen. (Van onze streekredactie) HAARLEM. Sinds maandag kan men zich met klachten over geluidshinder wenden tot het provinciehuis aan de Dreef in Haarlem, waar het Informatiecentrum Geluidshinder Schiphol (I.G.S.) zijn werk is begonnen. Het bureau is elke dag open en binnen kort hoopt het centrum een eigen telefoon nummer te krijgen, zodat, wanneer in de avonduren het lawaai te hinderlik wordt, men zich telefonisch met het centrum in verbinding kan stellen, waar de klacht op een bandrecorder wordt opgenomen. Etn vertegenwoordiger van de Rijksluchtvaart dienst een van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de burgemeesters van Amsterdam, Haarlemmermermeer en Haarlem hebben zitting in het bureau, dat niet alleen klachten opneemt en informa ties verstrekt, maar dat tevens zal probe ren de hinder tot een minimum te beper ken. Men wil dit ondermeer bereiken door het plaatsen van meetpunten, waar door de geluidssituatie in een groot gebied kan worden nagegaan. Aan de hand van de dan beschikbare bare gegevens zal men een systeem ont wikkelen waardoor de vliegers aanwijzin gen krijgen hoe zij het maken van lawaai zo veel mogelijk kunnen vermijden. Reeds de eerste dag kwamen zes klach ten bij het bureau binnen. De secretaris van het Informatiecentrum, mr. Meijer Drees, verwacht dat een druk gebruik van het bureau zal worden gemaakt. ADVERTENTIES JUWELIERS woninginrichting SPIJKER SNELLIUSSTRAAT 23-27 - IJMUIDEN LJJ

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1