VAN DAG TOT DAG Zuidvietnamese ambassadeur doet felle aanval op Thant dit is één van die veie, echt mooie mantels die slechts 95 kosten DeMantelspecialist In Frankrijk dreigt artsenconflict Twee doden in Mexico Portugal in VN veroordeeld Demonstratie in de kerk mm commentaar op actuele zaken maan „Hij wil beslissingen beheersen Voorlopig niet naar Vietnam Onderhandelaar Bottomley uit Rhodesië Hannover: Liever boete dan NPD in een zaal Frankrijk blijft in de NAVO Bemande vlucht om maan al eind van dit jaar Beroep Humphrey op Europese landen Tarieven zullen met 12 percent omhoog gaan Gestigmatiseerde overleden Nigeria in de VN, eist Kennedy Nederlander had 21 pistolen in zijn auto 3 Wintermantels en mantelpakjes Regen mantels 49,95 Bontmantels Een horloge a la mode tet egrammeu DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 Het hoeft niet duurder te zijn met of zonder bont van 59,95 tot en met 89,95 .Terlenka met "Borg" voering 59,95 ik extra mooi en ^uiterst voordelig HaarlemGrote Houtstraat 180 Verwachting in de F£: Dit is één van die snoe zige modellen die Tissot tot hèt merk maken voor de chique vrouw. Voor de vrouw, die heel veel jaren plezier van haar horloge wil hebben. Goud 218.-; doublé f 116.- Luxe In België veroordeeld Vorige week hebben de Sovjetrussische kosmotechnici ondervonden dat hun strenge geheimzinnigheid met betrekking tot het lanceren en richten van ruimte vaartuigen overbodig is geworden. Zij worden onfeilbaar in de kaart gekeken door de waarnemingsapparatuur in het Westen, met name door de grote radio telescoop van Manchester, opgesteld in het Britse station Jodrell Bank, waarvan de directeur Sir Bernard Lovell geen biad voor de mond neemt. Lovell wist nauwkeurig te vertellen wat de Russen met hun „Zond-5" hadden uitgespookt: een tocht rondom de maan in twee etappes. Hij wist echter niet te vertellen of de „Zond-5" intact od de aarde was teruggekeerd, ofschoon hij van de vaste veronderstelling uitging dat dit inderdaad de bedoeling van de Russische technici was geweest. Intussen hebben de Russen zonder blik ken of blozen toegegeven dat zij in eerste instantie vierkant hebben gelogen. Hun ontkenning van wat Lovell had waarge nomen was waarschijnlijk diplomatie en diplomatie mag men geen leugen noemen. De Russische ruimtevaartkopstukken hebben waarschijnlijk rekening gehouden met de kans dat hun „Zond-5" yerloren zou gaan. Als dat het geval was geweest, zou men wellicht onverdroten hebben vol gehouden dat er helemaal geen maan- tocht had plaatsgehad. Maar de „Zond-5" ging niet verloren. Integendeel, zij kwam keurig op de be rekende plek in de Indische Oceaan te recht en dat was in tweeërlei opzicht een nieuwigheid. Voor het eerst landde een ruimtevaartuig van de Russen buiten Russisch grondgebied en eveneens voor het eerst „landde" het in het water. Tot dusver hebben de Russen hun ruimte schepen altijd aan parachutes op het land laten neerkomen. De Sovjet-Unie heeft, volgens deskun digen, een belangrijke voorsprong in de race naar de maan. Men moet er dus reke ning mee houden dat het Russen zullen zijn, die als eerste mensen voet aan land zullen zetten in het maanlandschap. Bij een dergelijke historische menselijke prestatie doet de nationaliteit er betrek kelijk weinig toe, tenzij de mogendheden die de ruimtevaart hebben gemonopoli seerd van plan zouden zijn een nationa listisch spelletje op het maanoppervlak te gaan spelen. Voorlopig zal de strijdbijl tussen Amerika en de Sovjet-Unie wel niet naar de maan worden overgebracht. Het zou anders worden, wanneer de si tuatie op de aardbol zodanig zou verslech teren, dat van een directe oorlogstoestand zou moeten worden gesproken. Men kan zich nauwelijks voorstellen wat er op en om de maan zou gebeuren, indien de „moederlanden" op aarde in oorlog zou den raken. Een vredestoestand brengt trouwens voor de maanbewoning al pro blemen genoeg met zich mee. Men kan nauwelijks wennen aan de gedachte, dat op de maan een soort van Godsvrede zou heersen tussen Russen en Amerikanen en dat zij in roerende kameraadschap samen de kolonisatie van de maan ter hand zouden nemen. Zij kun nen menselijkerwijs gesproken hun ge heimen niet uitwisselen. Misschien komen zij tot een zekere samenwerking bij het inrichten van landings- en vertrekbases op de maan, maar het is niet denkbaar dat zij zich zullen onthouden van po gingen om hun aanwezigheid op de maan tot een verlengstuk van hun militaire macht op aarde te maken. Het is verleidelijk om in de trant van tientallen stripverhalen en science fic tion-schrijverij te fantaseren over „oorlog op de maan", maar even vruchteloos lijkt het om te gaan idealiseren over een mo gelijke wereldvrede die door de betreding van de maan onontkoombaar zou zijn. De aarde krijgt er een verlengstuk bij, maar dat behoeft niet te betekenen dat de poli tieke situatie zoals die op aarde heerst met één slag zou veranderen. Wel is er een mogelijkheid dat de twee grote mogendheden op de maan remise spelen ook al komt de ene wat later aan dan de andere, en dat het hun geen van beide lukt de maan tot een absolute factor van totale macht over de wereld te maken. In dat remisespel ligt de grote kans voor aardse positieve gevolgen. Toch ligt in die kans ook de waarschijnlijkheid op gesloten, dat de twee grote mogendheden voortaan oppermachtig zullen zijn en samen de dienst op aarde zullen kunnen uitmaken. Dat zou een „vereeuwiging' zijn van de bestaande toestand van bloc verdeling. De ondergeschiktheid van de kleinere partners in de bloes zou vele malen groter worden, de nationale onaf hankelijkheid zou vrijwel verdwijnen Als de Russen en Amerikanen eenmaal op de maan zijn, zullen zij een „prolife ratie" van de ruimtevaart kunnen voor komen door dezelfde procedure als die zij ten aanzien van de atoombom hebben ge volgd. Als de toestand zó zou worden, kan men op aarde nog slechts proberen de geest binnen de twee bloes zodanig te be- invloeden dat de menselijke rechten in een zo uitgebreid mogelijk patroon blijven gehandhaafd en worden veroverd. Een permanente toestand van verdeling in communisme en „American Democracy" is voor de wereld ondraaglijk. Verande ringen ten goede binnen die twee syste men zullen op den duur niet meer met wapens of ander soort geweld kunnen worden afgedwongen. Er daagt een uiterst moeilijke tijd voor de „upper ten" in de sociale, culturele en levensbeschouwelijke sectoren der samenleving. Met de maan landingen in het vooruitzicht zou men durven betogen dat zij niet progressief genoeg kunnen zijn. H,„nftlWliMl/WUWMVMWVr y9 (Vervolg van pagina 1) NEW YORK (AP). Ambassadeur Nguyen Huu-Chi, de Zuidvietnamese waarnemer bij de Verenigde Naties, heeft n verklaring uitgegeven waarin Oe Thant er van wordt beschuldigd een voorstel voor een resolutie te hebben voorgelezen met „de kennelijke bedoeling om de pro cedures en de beslissingen van de algeme ne vergadering te beheersen". Hij zei dat Thant antwoord moet geven op de vraag of het bombardement van WASHINGTON. (DPA). Een petitie van 96 Amerikaanse soldaten heeft ertoe geleid dat hun eenheden voorlopig niet naar Zuid-Vietnam zullen worden gezon den. Rechter William O Douglas van het federale hooggerechtshof heeft vastge steld dat hun overplaatsing niet mogelijk is. De ondertekenaars hadden tegen hun overplaatsing geprotesteerd omdat deze voor reservisten onwettig zou zijn daar de V.S. niet formeel de oorlog verklaard hebben aan Vietnam. De overige militai ren van de eenheden blijven voorlopig automatisch ook in de V.S., al hebben zij de petitie niet mede ondertekend. Rechter Douglas had op 12 september al aan een arfdere eenheid uitstel ver leend. Op 7 oktober komt het hoogge rechtshof in voltallige zitting bijeen. Dan moeten de negen rechters beslissen of de betrokken verzoeken eigenlijk wel in be handeling kunnen worden genomen. Wanneer zij de verzoeken afwijzen wor den de bevelen tot overplaatsing meteen weer van kracht. De vooruitzichten voor de protesterende militairen zijn niet erg gunstig. Voordat Douglas zijn beslissing nam, hadden twee andere rechters hun verzoeken al afge wezen. SALISBURY (Reuter) De Britse staatssecretaris voor gemenebest-zaken James Bottomley is uit Salisbury vertrok ken na besprekingen met premier Ian Smith. Zijn bezoek heeft de hoop doen herleven op hervatting van onderhande lingen tussen Groot-Brittannië en Rhode sië over de slepende onafhankelijkheids kwestie. Het klimaat hiervoor is inmiddels ver beterd door de royering van een lid van de rechtervleugel van het aan de macht zijnde Rhodesische front, Robin James. James, die voorstander is van een apart heidsbewind naar Zuidafrikaans voor beeld en fel tegen hervatting van het overleg met Engeland gekant is, mag zijn parlementszetel behouden. Sinds december 1966, toen de bespre kingen tussen premier Wilson en Ian Smith op de kruiser „Tiger" mislukten en Wilson de Rhodesische leider ervan betichtte een speelbal van de blanke ex tremisten te zijn, hebben vele vooraan staande personen van de rechtervleugel in het Rhodesische front hun positie moeten opgeven. een klein gedeelte van het Noordvietna- mese grondgebied vergeleken kan worden met „de systematische afslachting van menselijke doelen in Zuid-Vietnam door de meest moderne wapens, die worden geleverd door het gehele oostelijke blok". Het antwoord op die vraag" aldus Huu Chi, „zou ernstige twijfel doen rijzen over de vraag of OE Thants overtuigingen een weerspiegeling zijn van de mening en het geweten van de wereld, zoals hij beweert" Het brandstofdepot te Nha Be ten zui den van Saigon is door Noordvietname- se raketten getroffen. Door zes 107 mm raketten werden zes burgers gewond en drie tankschepen op de rivier getroffen. Nha Be ligt elf kilometer ten zuiden van de Zuidvietnamese hoofdstad. In het centrale deel van de gedemilita riseerde zone hebben Amerikaanse mari niers opnieuw een grote wapenvondst ge daan. Zij vonden dertigduizend schoten munitie, honderdtachtig mijnen en 126 ra ketkoppen. Het gevonden oorlogstuig is vernietigd. In de centrale kustvlakte zou een infant- riebataljon der regeringstroepen in twee dagen tijd negentig tegenstanders hebben gedood. MEXICO-CITY (AFP) In de stad Mexico zijn politie en studenten maan dagavond opnieuw slaags geraakt. Een student en een voorbijganger werden door kogels gedood, twintig personen werden gewond, namelijk elf politieman nen, vier studenten, vijf voorbijgangers en een hoogleraar van de technische ho geschool. Een van de gewonde politie mannen verkeert in levensgevaar. De gevechten begonnen bij het gebouw van de technische hogeschool, maar breid den zich snel uit naar straten in de buurt. De studenten probeerden de politie met benzinebommen, het werpen van stenen en barricades van autobussen tegen te houden. Op een gegeven ogen blik bestormden ongeveer vijftienhonderd politiemannen, gesteund door militairen het gebouw van de hogeschool. De stu denten verspreidden zich toen de politie begon te schieten. De steeds terugkerende vechtpartijen tussen studenten en politie dreigen de Olympische Spelen te ontwrichten die op 12 oktober zullen worden geopend. De rector van de universiteit van Mexi co heeft ontslag genomen omdat hij niet akkoord kan gaan met de militaire be zetting van de universiteit. HANNOVER. (AP) Het stadsbestuur van Hannover heeft er maandag de voor keur aan gegeven een boete van twee duizend mark te betalen, om de rechtse nationaal-democratische partij (NPD) niet de gelegenheid te geven in een stads gehoorzaal een vergadering te houden De NPD had in de Nieder Saxen-halle een politieke bijeenkomst willen organi seren. Zij bracht de zaak voor de rechter toen het stadsbestuur weigerde de zaal te verhuren. De rechter oordeelde dat de NPD, als erkende politieke partij, recht had op het huren van een zaal voor haar bijeen komsten, en veroordeelde Hannover tot tweeduizend mark boete als zij daartoe niet wilde overgaan. De NPD heeft nu aangekondigd haar bijeenkomst op het plein voor de zaal te zullen houden. ADVERTENTIE -IN/VaL \r~ ^7-* STEL GERUST *J)E HOOGSTE^ EISEN! PARIJS (Reuter) Premier Maurice Couve de Murville heeft in een vraagge sprek voor de televisie laten doorscheme ren dat Frankrijk zich volgend jaar niet uit de NAVO zal terugtrekken. Couve zei dat het regeringsbeleid erop gericht is lid van de NAVO te blijven zo lang zich geen fundamentele veranderin gen in de betrekkingen tussen Oost en West voltrekken. „Deze veranderingen hebben niet plaats gevonden", zei hij. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten zullen wellicht als volgende maand de proef met de Apollo-7 goed ver loopt, in december of januari al probe ren een ruimtevaartuig met drie astronau ten een dag lang een baan om de maan te laten beschrijven om het vervolgens te rug te halen naar de aarde. De leider van het Apollo-7 project van het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA), William Schneider, verklaarde dat er „een grote mogelijk heid" bestaat dat dit kan worden gepro beerd met de Apollo-8, waarbij de Satur- nus-5-maanraket zal worden gebruikt. „Maar dan moet de vlucht met de Apol lo-7 wel perfect verlopen", aldus Schnei der. LONDEN, (DPA). De Amerikaanse vice-president en presidentskandidaat van de democratische partij, Hubert Hum phrey, heeft in een door de BBC uitge zonden televisie-interview een beroep op de Europese landen gedaan de „hysterie van het ogenblik op te geven en het ver drag tegen de verspreiding van de kern wapens in het belang van de mensheid te aanvaarden". Een langdurig uitstel kon ertoe leiden dat dit verdrag, dat van beslissende be tekenis is, nooit van kracht wordt. Hum phrey verzekerde dat er geen wijziging is gekomen in de verplichtingen die de VS tegenover Europa op zich hebben ge nomen. Volgens het opinie onderzoek van Har- ris had Richard Nixon in het midden van september een voorsprong van 39 tegen 31 percent over Hubert Humphrey. Geor ge Wallace, de kandidaat van de derde partij, had 21 percent van de stemmen. Dit betekent dat Wallace met vier pun ten is vooruitgegaan terwijl Humphrey drie punten heeft verloren en Nixon één sinds de laatste peiling op 24 augustus. NEW YORK (Reuter). De speciale V.N.-commissie inzake kolonialisme heeft een resolutie aangenomen waarin Portu gal wordt veroordeeld omdat het van plan zou zijn gifgas en chemische ontbiade- ringsmiddelen te gaan gebruiken in „zijn koloniale strijd tegen het volk van (Por tugees) Guinea" De resolutie, ingediend door elf landen uit Afrika en Azië, werd goedgekeurd met negen tegen nul stemmen bij vier onthoudingen: Amerika, Engëland, Aus tralië en Italië. Maar in een afzonderlijke stemming over het artikel waarin Portu gal veroordeeld wordt, stemden de vier westelijke landen tegen. In de resolutie wordt secretaris-gene raal Oe Thant gevraagd een onderzoek in te stellen naar „het gebruik van wa pens voor massavernietiging en alle an dere aspecten van de koloniale oorlog, met name in Guinea", en daaróver ver slag uit te brengen. Alle landen wordt verzocht alles wat in hun macht ligt te doen om het mogelijk gebruik van die wapens in „deze onmenselijke oorlog" te verhinderen en stopzetting van de oorlog te bewerkstelligen. Portugal had voor de stemming de be schuldigingen al tegengesproken. Ze mis sen elke grond en worden met de groot ste nadruk door de regering van Portu gal ontkend, zei de Portugese delegatie bij de V.N. ADVERTENTIE Den Haag Rotterdam Haarlem Amersfoort Breda Tilburg Utrecht Leiden (Van onze correspondent) PARIJS. Na de medische studenten die de laatste weken, zoals men weet, de Franse minister van Onderwijs Edgar Faure nogal wat kopzorgen hebben be zorgd, zijn het nu de artsen zelf die de regering voor nieuwe moeilijkheden drei gen te stellen. Op een congres van de federatie van Franse medici, werd in Parijs zojuist be sloten dat de tarieven voor consulten en bezoeken met twaalf percent zullen wor den verhoogd. Die verhogingen plachten tot dusver altijd in onderling overleg met de sociale verzekering dus met de rege ring, te worden vastgesteld. De Franse medici vinden nu echter dat ze lang genoeg druk hebben uitgeoefend, zodat ze de regering voor het voldongen feit stellen, dat de verhogingen per 1 ok PIETRELANA, (Reuter). Pater Pio, een Capucijner monnik die in zijn handen de wondetekenen van Christus droeg, is zondagavond op 81-jarige leeftijd te Pie- trelana in Italië overleden. WASHINGTON (Reuter) Senator Edward Kennedy heeft in zijn eerste re devoering in de senaat sinds de moord op zijn broer Robert erop aangedrongen de kwestie van verhongering van vluch telingen in de Nigeriaanse burgeroorlog zo spoedig mogelijk op de agenda van de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties te plaatsen. tober van kracht zullen worden. Een dok tersvisite zal in Parijs dan ongeveer twin tig gulden gaan kosten, terwijl een specia list nog ruim een tientje meer zal vragen. Het wordt in Frankrijk een hele luxe voor een zieke zich tot een dokter te kun nen richten, want de verzekeringskas zal zich uiteraard aan de officiële en de oude tariefschalen blijven houden. Wanneer de regering het been stijf blijft houden, en dus niet door de knieën gaat, staat na België, binnenkort ook Frankrijk een oorlog met de artsen te wachten, waarvoor vooral het publiek het gelag zal moeten betalen. (Van onze correspondent) TONGEREN De rechtbank in het Belgische Tongeren heeft een 28-jarige inwoner van Heerlen wegens clandestie ne invoer van wapens in België en ver boden wapenbezit veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en een boete van 6500.-. De Nederlander was op 20 augustus in Belgisch Limburg aangehouden. De rijks wacht vond 21 gloednieuwe pistolen van Tsjechisch fabrikaat in zijn auto. De wapens en de auto zijn verbeurd verklaard. Politiemannen leiden jonge demonstranten uit de St John's Kathedraal in Mil waukee. Ongeveer veertig betogers waren opgedrongen naar het altaar om te protesteren tegen het falen van de rooms-katholieke kerk in de bestrijding van oorlog en racisme. E 3 Boycot. Meer dan honderd Westduitse en buitenlandse uitgevers hebben gedreigd de internationale boekenbeurs in Frank fort volgend jaar te zullen boycotten als de organisatoren de politie bij het tentoonstellingsgebouw niet wegsturen. Overleden. De 49-jarige mevrouw Beth White Brunk, op wie 29 juli in het St. Luke-ziekenhuis te Houston een hart was overgeplant, is maandag overleden. Noodlanding. Een Boeing 727 met 78 pas sagiers en zes bemanningsleden aan boord heeft een noodlanding te Spring field in de Amerikaanse staat Illinois gemaakt nadat de politie een anoniem telefoontje had gekregen met de mede deling dat er zich in het toestel acht staven dynamiet bevonden. Tien inzit tenden liepen verwondingen op doordat zij uit het vliegtuig sprongen voor de loopplanken gearriveerd waren. De po litie heeft de Boeing doorzocht, maar geen dynamiet gevonden. In dood verenigd. In Eutin, Noord-Duits- land heeft de 33-jarige meubelmaker Jürgen Pegel eerst zijn zwangere vrouw Hildegard (dertig jaar) zijn drie zo nen van respectievelijk acht en zes jaar en zeventien maanden en zijn dochter tje van vijf jaar gewurgd en daarna zichzelf opgehangen. De politie vond een door Pegel geschreven brief waar in hij zegt dat zij gezamenlijk wilden sterven om in de dood verenigd te kun nen zijn. Buit. Dieven zijn er in geslaagd om voor meer dan driehonderd duizend dollar aan aandelen en obligaties te stelen uit de kantoren van Trudeau Elliott Limi ted, de firma die de zakelijke belangen behartigt van de Canadese premier Pierre Elliott Trudeau en zijn familie. Vis. Een enorme vis met een gewicht van 4,5 ton en een lengte van 12,80 me ter is levend aangespoeld op een strand op Zuid-Kalimantan (Borneo).

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3