Oudenrijn eerste kruising met beveiliging tegen branden Leidingen zijn ondergronds Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Wetsontwerp komt nog dit jaar gereed Uitvoering Mammoetwet krijgt prioriteit s. Kleinere eerste klas bij lager onderwijs De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! BIJ BLUSSINGEN GEEN VERKEERSSTAGNATIES Hervorming wetenschappelijk onderwijs Nog geen licht in moord(?)zaak Soustelle terug naar Frankrijk Nieuwe experimentenwet aangekondigd Baby gestikt in beddetuigje Vrouw bij inbraak uit huis gelokt ajang DINSDAG 24 SEPTEMBER 1968 7 W6 sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgeri we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Basis voor persoonlijk bezit Tankvaart MEER AANDACHT VOOR LEERLINGEN Kleuteronderwijs LAGER ONDERWIJS Salariëring van schoolhoofd wordt beter (Van onze correspondent) UTRECHT. Als in november het klaverblad Oudenrijn voor het verkeer wordt opengesteld, heeft Nederland daar mee niet alleen zijn eerste vollediee kla verbladkruising, maar ook zijn eerste gro te verkeerskruising met 'n speciaal daar voor aangelegde brandbeveiligingsinstal latie. Rijkswaterstaat en de Utrechtse brand weer zijn tot overeenstemming gekomen over de aanleg van een droge brandlei ding. die in geval van nood op vier plaat sen door een motorspuit gevoed kan wor den uit een nortonput met een capaciteit van 2.000 liter per minuut. Langs en onder het wegenstelsel van het klaverblad is de ondergrondse droge brandleiding zo aaangebracht dat de brandweer op elk punt kan werken zon der dat slangen de rijbanen hoeven te kruisen. Dit garandeert bij blussingswerk een minimum aan hinder voor het ver keer. Uit elke uit één van de 4 putten gevoe de brandleiding kunnen op vier plaatsen kranen worden aangesloten. De onderlin ge afstanden van deze in putten gelegen aansluitpunten is zo gekozen dat de brand weer nooit meer dan driehonderd meter hoeft te overbruggen tussen de brand- kraan en de plaats van de brand. Daarbij hoeven geen rijbanen meer te worden gekruist. De aanleg van een brandbeveiligings installatie is nodig doordat de waterhuis houding bij de verandering van het ver keersplein in een klaverblad grondig ver anderd is en alle poldersloten verdwenen zijn. De brandweer kan dus niet meer terugvallen op open water zoals vroeger. Omdat Oudenrijn met zijn enorme ver keersdrukte ook in de toekomst een punt met een verhoogde kans op ongelukken en dus op brand is, vond de Utrechtse brandweer voorzieningen noodzakelijk. In samenwerking met Rijkswaterstaat is gezocht naar een oplossing waarbij ener zijds de brandweer zo snel en doeltref fend mogelijk zal kunnen optreden en waarbij anderzijds het gaande houden van het niet direct bij de brand betrok ken verkeer zoveel mogelijk gegaran deerd is. Naast elk van de vier rechtdoorgaande poten van de hoofdkruising komt dicht ADVERTENTIE Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstelllngsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. bij het punt dat door de aftakkende we gen gevormd wordt een nortonput met daarbij een naast de weg liggende ver harding waarop zo nodig een motorspuit gestationeerd wordt. De spuit pompt het water uit een put en perst het in de droge leiding die vlak naast de put zijn inlaat heeft. De leiding loopt deels dwars onder de weg door, deels in de door vangrails afgezette berm tussen de rijbanen en is voorzien van brandputten waarop slan gen kunnen worden aangesloten. De twee duizend liter per minuut die door de lei ding geperst wordt, is voldoende voor vijf zware stralen, of voor acht stralen van het meest door de brandweer ge bruikte type. Een droge leiding met bijbehorende putten moest voor een deel verwezenlijkt worden nog voor de wegverharding werd aangelegd en daardoor ook voor het totale overleg over deze materie tussen gemeente en rijkswaterstaat was afge rond. Nu is een begin gemaakt met het boren van de vier putten die tot een diep te van minstens vijfendertig meter moe ten gaan. De eerste is in aanleg aan de Haagse kant van de ruit. Voor 1 novem ber moeten de putten gereed zijn om water te leveren. Bij de opzet van het hele project is de Utrechtse brandweer speciaal uitgegaan van de mogelijkheid dat zich op het kla verblad ongelukken met tankauto's voor doen. Ook tankschepen hebben de aandacht van de Utrechtse brandweer. In het Am sterdam-Rijnkanaal neemt de tankvaart steeds toe en de brandweer vindt dat het tijd wordt voorzieningen te treffen even tueel bluswerk niet alleen van de oever, maar ook van het water af aan te kunnen pakken. Het is de bedoeling door betrek kelijk eenvoudige voorzieningen de drie veerboten waarover de gemeente Utrecht beschikt, geschikt te maken voor snelle plaatsing van een zware motorspuit aan boord en voor montage van een water kanon. Bij proefnemingen is gebleken dat de schepen daar heel geschikt voor zijn en uitstekend bestuurbaar blijven on danks de reactiedruk van de zware straal. (Van onze correspondent) DEN HAAG Eind oktober zal de rege ringscommissaris voor het wetenschappe lijk onderwjjs, prof. Posthumus, zijn lang verwachte nota over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs indie nen. Prof. Posthumus heeft minister Verin- ga echter gevraagd de nota eerst aan alle betrokkenen ter discussie te stellen alvo rens een wetsontwerp over de herstruc turering in te dienen. De bewindsman hoopt niettemin nog dit parlementaire jaar met een dergelijk wetsvoorstel te kunnen komen. Minister Veringa zal zich nog beraden over de vraag op welke wijze alle sectoren van de universitaire gemeenschap bij de discussie kunnen worden betrokken. Bij de herstructurering van het hcger onderwijs ral tevens het probleem van de verkorting van de studieduur aan de orde komen. Binnenkort wordt een begin gemaakt met het onderzoek naar de verbetering van sa menstelling en werkwijze van de Academi sche Raad. De minister bevestigt nogmaals dat de raad niet meer voldoet aan de eisen die daaraan thans moeten worden gesteld Bijzondere aandacht wordt in de begro ting besteed aan de overgang van het ho ger beroepsonderwijs naar het wetenschap pelijk onderwijs. Een groot deel van deze problematiek zal aan de orde komen bij de nota van prof. Posthumus Er zal echter binnen afzienbare tijd reeds een koninklijk besluit worden uitgevaar digd, waarbij voor bezitters van getuig schriften van een hogere technische school de directe overgang naar een technische hogeschool mogelijk wordt. Daarbij ral ook een beslissing over de titel van hts'ers worden genomen. Het overleg over een uitbreiding van de studentenvoorzieningen en de eventueel daarmee gepaard gaande verhoging van de inschrijfgelden is nog niet afgesloten. Het wetsontwerp tot verhoging van die in sohrijfgelden is daarom nog niet bij de Tweede Kamer ingediend. De minister blijft evenwel van oordeel, dat een uitbreiding van de studentenvoor zieningen wenselijk is en een bijdrage daaraan van studenten redelijk is. (Van onze correspondent) SCHAESBERG De Schaesbergse poli tie hoopt door tips van het publiek de sluiers die hangen over de moordgeschie denis van Schaesberg weg te nemen. Zo als bekend heeft een 19-jarige man uit de rijkspsychiatrische inrichting in Eindho ven gezegd in mei in Zuid-Limburg een ongeveer 50-jarige man te hebben beroofd en vermoord. Hij zou hem begraven heb ben op een bouwterrein bij Schaesberg. De politie heeft op de plaats die de patiënt heeft gewezen, gegraven, maar niets kun nen vinden. De man deed zijn bekentenis toen hij vorige week na een nieuwe ontvluchting uit de inrichting weer werd aangehouden. De politie sluit niet uit dat hij het moord- verhaal heeft verzonnen om van de inrich ting naar de gevangenis te verhuizen. An derzijds houdt zij nog vast aan enkele aanwijzingen die de bekentenis aanneme lijk maken. In dat geval wordt het mo gelijk geacht dat de patiënt de plaats waar hij zijn slachtoffer begraven heeft zelf niet meer kan terugvinden en dat over het graf van het slachtoffer inmiddels nieuwe woningen zijn gebouwd. Er wordt geen 50-jarige man, zoals de patiënt heeft omschreven, vermist. (Van onze correspondent) PARIJS. Jacques Soustelle, de Fran se ex-minister van Voorlichting, die na de Algerijnse oorlog, al zes jaar in bal lingschap heeft geleefd, heeft gisteren vanuit Lausanne zijn spoedige terugkeer naar Frankrijk aangekondigd. In september 1962 werd tegen Soustelle een gerechtelijk onderzoek gelast, wegens een complot tegen de veiligheid van de staat. Met de terugkeer van Soustelle zal, na oud-premier Géorge Bidault, de laatste belangrijke chef van de voormalige ge heime legerorganisatie (OAS) zich weer op vrije voeten op Franse bodem be vinden. In tegenstelling echter tot Bidault schijnt Soustelle nu weinig ambities meer te koesteren nog eens een politieke rol in zijn vaderland te spelen. Hij heeft in ieder geval al laten doorschemeren zich in Lyon te willen vestigen, om zo in Zwitserland en later in Zuid-Amerika zijn ethnologische studie voort te zetten Jacques Soustelle staat in het bijzonder bekend als één van de grootste experts ter wereld van de oud-Mexicaanse cul tuur. (Van onze correspondent) DEN HAAG De hoogste prioriteit in de begroting van Onderwijs en Weten schappen is toegekend aan de uitvoering Mammoetwet. De ervaring, die men tot dusver heeft opgedaan, zal echter leiden tot de indiening van een nieuwe experi mentenwet. Minister Veringa acht het waarschijnlijk, dat de wet wanneer zij op dit moment tot stand zou worden ge bracht op een aantal belangrijke pun ten anders zou luiden dan nu. De bewindsman zal evenwel voorlopig niet tot een ingrijpende wetswijziging overgaan. Enkele van de punten, die men in de nieuwe experimentwet wil onder zoeken zijn: 1. De vraag of op havo en atheneum een indeling in een a- en een b- richting nog wel zinvol is. 2. De vraag of het onderscheid tussen gymnasia en athenea dient te ver dwijnen. 3. Het probleem van een te grote een vormigheid van de brugklas. Minister Veringa is het in grote lijnen eens met de voorstellen van de commissie opleiding leraren (de veel gecritiseerde commissie-Drewes) die thans ook door de lerarenorganisaties zijn goedgekeurd. Er is zelfs overeenstemming bereikt over de eis van toelating tot de studie voor de akten van bekwaamheid. Hier voor zal ten minste een havo-diploma vereist zijn. De commissie opleiding leraren zal bin nenkort enkele commissies instellen voor de voorbereiding van studie- en examen programma's voor de verschillende akten. De vraag over de verhouding van de in houd van de opleiding voor akten van be kwaamheid tot de inhoud van de univer sitaire opleiding kan pas definitief wor den beantwoord na herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs. Om tot een bevredigende examenrege ling te komen, zal bij het middelbaar on derwijs een examenraad worden ingesteld die belast zal zijn met de organisatie en uitvoering van de eindexamens. De raad zal in nauw contact staan met het on langs opgerichte Instituut voor Toetsen- ontwikkeling, dat moet trachten zoveel mogelijk objectieve toetsingsmethoden te ontwikkelen. NIJMEGEN De veertien maanden oude baby Berlinda Marneef uit Nijme gen is in de nacht van zondag op maan dag in een beddetuigje gestikt. De va der vond het meisje 's ochtends naast haar bed hangend in het tuigje. Bij aan komst in het ziekenhuis bleek zij reeds te zijn overleden. Vorige week kwam dit soort bedde- tuigjes in het nieuws nadat kinderarts W. Oolders uit Vleuten, na een bezoek aan de vakbeurs „Het Kind" in Utrecht mededeelde een aantal van dergelijke tuigjes levensgevaarlijk te vinden. Korte tijd later verklaarde de geneeskundig in specteur van de volksgezondheid in de provincie Utrecht zich, na een bezoek aan de beurs, persoonlijk tegen het gebruik van deze tuigjes. Hij zou de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zo spoe dig mogelijk adviseren een onderzoek naar dit artikel te laten instellen. AMSTERDAM. Uit een huis aan de Amsterdamse Ruysdaelkade is zaterdag avond een kistje met sieraden ter waar de van 5200 gestolen. De bewoonster was naar het Binnengasthuis, omdat vol gens een telefonische mededeling haar man daar na een ernstig ongeluk zou zijn opgenomen. Het was kennelijk de bedoeling de vrouw uit huis te lokken, want in het ziekenhuis was van een dergelijke op name niets bekend. Toen zij in haar huis terugkeerde, ontdekte zij dat er was in gebroken. ADVERTENTIE wajang (Van onze correspondent) DEN HAAG Het aantal leerlingen per onderwijzer in de eerste klas van de lagere school zal met ingang van het volgende schooljaar op 35 worden gebracht. Deze aanzienlijke verlaging van de leerlingen- schaal is het gevolg van het streven van minister Veringa om bij het gehele lager onderwijs niet meer dan 35 leerlingen bjj één onderwijzer onder te brengen. De be- ADVERTENT1E »*(t- EN VOU1N Uw «pawnrkffMn» t* b«Ae<wi cm <tr> voifbnmmw. Ve«wi4 Of 4c fix»-.ui*rrcn v<*k mteg KssMtn, MCtkc u wit <te e»v YJtB «Jé fttjknKisttpiMtfank ic»4t Ot STAAT o<k»zC*xt£ tUfrSf tk- fiu-K hut* kracfUAHSch 'Att.VtO* At* Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. windsman zegt dit in zijn toelichting op de begroting vbor 1969. Met de drastische inkrimping van de leerlingenschaal wordt in de eerste klasse begonnen, omdat daar de grootste aantal len zittenblijvers zijn. „Het is daarom wen selijk, dat juist de leerlingen in de eerste krassen meer aandacht van de onderwijzers krijgen", aldus de bewindsman. De maat regel is bovendien bevorderlijk voor een verdere democratisering van het onderwijs, meent hij. De verlaging van het aantal leerlingen betekent, dat het volgend jaar ongeveer 550 onderwijzers meer moeten worden aan gesteld. Voor het kalenderjaar 1969 bete kent dat een bedrag van 1 4 miljoen aan extra-salarissen. Ook op een aantal scholen voor buiten gewoon onderwijs zal een verlaging van de leerlingenschaal worden ingevoerd. De sa larissen van schoolhoofden en onderwij zers bij deze vorm van onderwijs zullen aanmerkelijk verbeterd worden door een verkorting van de salarisschaal. In het kleuteronderwijs zal de zoge noemde margeregeling worden afgeschaft. Dit betekent, dat de regeling, waarbij een bepaald aantal kleuters vereist is voordat de wettelijk verplichte leidster door het rijk wordt betaald, komt te vervallen. De belangstelling voor de opleidings scholen voor kleuterleidsters is sterk afge nomen. Voor de eerstkomende jaren ver wacht de minister echter nog een voldoend aanbod. Daarna zullen aanbod en behoefte van kleuterleidsters opnieuw moeten wor den bezien. DEN HAAG. In de memorie van toe lichting van de begroting van onderwijl en wetenschappen wordt aangekondigd dat in de salariëring van schoolhoofden bij het lager onderwijs en hoofden en on derwijzers bij het buitengewoon l.o. ver beteringen worden aangebracht. Per 1 augustus ook treedt verdere ver laging der leerlingenschalen voor het bui tengewoon lager onderwijs in werking. Door de invoering van de Wet op het Voortgezet Onderwijs zullen de salarissen van de gemeentelijke scholen voor v.h.m.o. w.v.o. en h.a.v.o. niet meer volgens nor men, maar op basis can de werkelijke uit gaven worden vergoed. De bewindslieden verwachten dat hierdoor de salarispost voor het gemeentelijk onderwijs 6 percent hoger zal zijn ten opzichte van vorig jaar wat voor 1969 neerkomt op een hoger be drag aan salarissen van rond 6 miljoen. Op deze wijze draagt het ministerie van Onderwijs en wetenschappen bij aan de verlichting van de financieringszorgen van de gemeenten.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7