PRINSJE GEBOREN en Rome zweeg over voorbereiding van proces Pater Schillebeeckx mag niet spreken op theologencongres Prinses Irene zet zich in voor Biafra Onbehagen in CHU IJmuider trawler redt vier opvarenden Oranje Kalender geheel inkleuren Agenda voor Haarlem en de IJmond Codicil wordt afgeschaft rotrJ^' Presentatie van encycliek zou naam ten goede zijn gekomen Rechtervleugel roert zich Polak: Hoofd van echtvereniging mag rollen Duits scheepje zonk bij Vlieland q? „SILLVAGNEN" Zuidelijke wind iï O O li WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 2 (Vervolg van pagina l) Erfopvolging Maand na busongeluk bij München overleden KEUKENCENTRUM „IJMUIDEN" (Vervolg van pagina 1) Humanae Vitae Bekend theoloog "Hoort, zegt het voort": De verrassend mooie Oranjekalender 1969 van Pro Juventute - een feest van kleuren - verschijnt in de loop van de volgende maand. Ten hate van kinderen, die extra zorg hard nodig hebben. U bestelt er vandaag toch ook een of [liefst) meer? Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Ook Senaat akkoord l SI fil 11 lx De aankondiging van de geboorte van de prins geschiedde vanmorgen door de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst dr. G. J. Lammers. Direct daarop aan sluitend sprak minister-president De Jong een gelukwens uit namens de regering, welke per radio werd uitgezonden. Premier De Jong zei: „Te midden van het vele verontrustende wereldnieuws dat ons de afgelopen tijd bereikt, vervult dit bericht ons met vreugde en dankbaar heid. Namens allen in het koninkrijk richt ik een hartelijke gelukwens tot prinses Bea trix en prins Claus, tot de grootouders en c'?. overige familieleden. We denken daar bij ook aan het jonge prinsje Willem- Alexander, dat een broertje heeft gekre gen één van de grootste belevenissen in het leven van een kind. Bij een gebeurtenis als deze voelen wij weer, hoe onze verbondenheid met het vorstenhuis een levende werkelijkheid is. Nu koningin Juliana als gelukkige moeder en grootmoeder aan de wieg van haar derde kleinkind staat, is het goed in ge dachten even terug te gaan naar nog niet zo lang geleden, toen de erfopvolging in het Huis van Oranje op een smalle ba sis leek te rusten. Het besef, hoe beter het nu is, kan onze dankbaarheid van daag verdiepen. Voor het gezin van prinses Beatrix en prins Claus, dat is voorbestemd om een bijzondere plaats in ons midden te gaan innemen, is het een zegen dat daarin ook de onbevangen wereld van kinderen, met zo eigen menselijke vreugden en zorgen, haar plaats gaat innemen. Moge dit kinderleven, dat we met lief de en genegenheid zullen volgen, onder Gods leiding ongestoord tot volle ontwik keling komen". Het nieuws over de geboorte van de twee de zoon van prinses Beatrix is vanoch tend op nagenoeg alle spoorwegstations via de geluidsinstallatie omgeroepen. Dat gebeurde vrijwel gelijktijdig met de ra diouitzending, waarin de geboorte werd bekendgemaakt. De nu geboren prins is derde in volg orde van erfopvolging van de kroon. Prinses Margriet en haar kinderen ko men voor de erfopvolging pas na de kin deren van prinses Beatrix aan de beurt. De tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus zal hetzelfde wapen krijgen als prins Willem-Alexander. MUNCHEN (DPA-ANP) De 65-jari- ge mevrouw M. G. A. Burger-Piet uit Amsterdam is overleden aan de verwon dingen, die zij had opgelopen op 25 augus tus toen de Nederlandse autobus waarin zij zat bij München in de mist tegen een vrachtwagen botste. Alle 39 passagiers, die een vakantie reis maakten, kregen verwondingen. Van hen liggen thans nog drie vrouwelijke passagiers en de eerste chauffeur in een ziekenhuis. ADVERTENTIE Wij tonen u in onze 150 m2 toonzaal een keur van Hollandse en Duitse Im port keukens, zie verder onze enorme sortering hang-legkasten, buffetten, aanrechten enz. Kennemerlaan 165 - Tel. 0 2550 -114 28 Geopend van maandag t/m zaterdag van 9-6 uur. Burgemeester van Veenendaal. Tot bur gemeester van Veenendaal is benoemd de heer P. Bode, sinds oktober 1958 burgemeester van Elburg. Hij is 42 jaar en lid van de C.H.U. en lid van de Tweede Kamer. Winkeldiefstallen. De rechtbank in Utrecht heeft 'n 27-jarige sociaal-thera peutisch medewerker van het ministerie van Justitie veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf waarvan 3 voorwaar delijk. Zijn 24-jarige vrouw kreeg 3 weken voorwaardelijk. Het echtpaar had talrijke diefstallen gepleegd in win kels en warenhuizen. Protest Vrij Griekenland. Het comité Vrij Griekenland in Amsterdam heefö een protesttelegram naar aanlediing van het komende referendum in Griekenland gestuurd naar de Raad van Europa in Straatsburg. Het noemt daarom de ont- werp-grondwet en het komende refe rendum in Griekenland in strijd met conventie van de rechten van de mens en een inbreuk op het grondvest van de Raad van Europa. Twintig jaar. Een 39-jarige ex-KNIL-mi- litair uit het Noordbrabantse Nistelro- de houdt voor de door hem gepleegde gifmoord op zijn echtgenote moeder van elf kinderen, een gevangenisstraf van twintig jaar. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep tegen het arrest van het Bossche hof, dat deze straf oplegde verworpen. Miljoenenschade. De brand, die zaterdag in het oude BPM-gebouw aan de Carel van Bylandtlaan in Den Haag in de computerkelder woedde, heeft een scha de veroorzaakt die in de miljoenen loopt. Verloren gingen een hoeveelheid computerbanden, drie IBM-computers en een Univac-toestel, een zgn. Termi nal. Petitie aangeboden. Voor de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer is Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel dinsdag een petitie aangeboden door het „Biafra-actie-comité". In de petitie, die getekend werd door 9500 per sonen. wordt aangedrongen op erkenning van Biafra en worden sancties ge vraagd tegen Rusland, Engeland en Ni- gerië. ROME Pater Schillebeeckx en zijn Franse confrater Chenu hebben een verbod gekregen te spreken op het theologencongres dat de Domini canen in maart 1969 in Duitsland zul len houden over het thema van de moraaltheologie van Thomas van Aquino in het licht van het Tweede Vaticaans Concilie, zo zegt het Katho liek Nederlands Persbureau te heb ben vernomen uit Rome. (Van een speciale verslaggever) LIBREVILLE. „Ik ben hier om te kijken wat ik kan doen, om te zien hoeveel hulp er nodig is en waaraan precies behoefte bestaat. Daarna ga ik terug en zal ik proberen die hulp te vinden." Dit vertelde ons telefonisch prinses Irene, die niet, zoals gisteren door haar secretariaat in Madrid werd medegedeeld, naar Biafra is gegaan, maar naar Libreville in Gabon, waar zij met haar schoonzuster, prinses Ce cilia de Bourbon Parma, hongerlijden de kinderen uit Biafra wil helpen. „Mijn schoonzuster", aldus de prin- ses, „is hier al meer dan een week en heeft mij gevraagd te komen helpen. Zij is op dit moment in Biafra en loopt een heel groot risico. Het ergste is dat zij het ophalen van hongerende Biafraanse kinderen heeft moeten sta ken, omdat er geen geld meer is. Er wordt hier ontzettend veel gedaan. Maar er zijn -liet genoeg mensen en er is geen geld." Zij wil door haar persoonlijke in vloed steun zien te krijgen voor haar schoonzuster, die enkele maanden dwars door luchtafweergeschut heen naar kleine landingsstrips is gevlogen vanaf het vliegveld van Libreville met kleinp vliegtuigen van het Rode Kruis met voedsel en medicamenten, terug met uitgehongerde Biafraanse kinder tjes. Volgens prinses Irene is het drin gend noodzakelijk dat er een nieuw opvangcentrum komt. De bestaande zijn overvol. Voor de bouw echter is geen geld. Er zijn verpleegsters nodig en vrijwilligers die ten minste één maand willen blijven werken zonder beloning. Het is niet de bedoeling dat voor de Biafraanse kinderen pleegge zinnen worden gezocht. Die kinderen moeten in de Puurt van hun vaderland blijven. Alle kinderen die prinses Ce- cille uit Biafra haalt, zijn ge registreerd. De namen van hun ouders zijn bekend en zij moeten naar Eiafra kunnen terugkeren zodra dat mogelijk is. Prinses Irene heeft vandaag een ge sprek met de president van Gabon, Leon M'Ba, om hem te vragen waar en hoe zij het beste hulp kan bieden. Zij zegt: „De mensen, die zich hier het lot van de Biafraanse kinderen aan trekken, werken dag en nacht. Voor slapen is geen tijd. Zij kunnen des ondanks het werk niet af. Vooral de genen die de kinderen uit Biafra ha len, riskeren grote gevaren. Het zou buitengewoon jammer zijn als hun werk door gebrek aan geld zou vast lopen." Dit besluit is aan pater Schillebeeckx meegedeeld door de assistent-generaal der orde. Tegen dit besluit heeft prof. dr. W. van der Marck O.P. geprotesteerd mede namens de andere Dominicanen van het studiehuis Albertinum. Dit pro test van pater Van der Marck heeft grote opschudding verwekt op het generaal ka pittel der orde, dat op het ogenblik in Chicago in de Verenigde Staten wordt ge houden, aldus het K.N.P. Prof. Schillebeeckx zei dat hij langs niet-officiële weg wel van het proces had vernomen en met name ook dat de Duit se theoloog Karl Rahner S. J. belast was met het onderzoek van zijn geschriften. Hierover was hij verheugd, want, aldus pater Schillebeeckx „Karl Rahner kent mijn werk en wij denken in dezelfde rich ting". Hij was er ook wel van op de hoogte dat er in Rome iets gaande was, want via zijn generaal overste had had hij ver nomen, dat bij kardinaal Cicognani ver schillende brieven met klachten over hem waren binnengekomen, onder meer van de pauselijke nuntius in de Verenigde Sta ten en van enkele bisschoppen daar. Aanleiding tot die klachten waren de grote redevoeringen, welke prof. Schillebeeckx daar voor enkele universiteiten gehouden heeft in het najaar van 1967. Prof. Schillebeeckx gaf als zijn mening dat een eventueel proces zijn theologische denken niet zou beïnvloeden: „Hier wordt een louter Romeinse theologie tegenover een andere theologie gesteld. Rome mag rustig zijn eigen theologie verdedigen te genover mijn theologie". Wat hij wel kwetsend vond was het feit, dat „je de hele dag theologie studeert en voor de kerk werkt, en dat men je ten slotte verdenkt van ketterijen en een pro ces schijnt aan te spannen, waarvan je niet afweet". Prof. Schillebeeckx bevestigde dat de pro-nuntius in Den Haag hem had bezocht en had verzocht de encycliek over de ge- boortenregeling (Humanae Vitae) in juli voor de televisie te presenteren aan de Nederlandse katholieken, overigens zon der enig commentaar op de inhoud. De nuntius had hem toen te kennen gegeven, aldus prof. Schillebeeckx, dat dit zjjn naam in Rome ten goede zou komen. Een proces kwam toen niet ter sprake. Op de vraag waarom hij tot dusver geen commentaar op de encycliek had gege ven, antwoordde prof. Schillebeeckx, dat hij gezien het proces in Rome tegen hem liever wat op de achtergrond wilde blijven. Het deed prof. Schillebeeckx wel goed dat kardinaal AlfriVik zich geheel achter hem heeft geschaard^. Pater Schillebeeckx is één van de be kendste theologen van onze dagen. Hij speelt een matigende rol ten aanzien van de meest progressieve stromingen in de kerk. Pater Schillebeeckx is in 1914 in Antwerpen geboren en werd in 1941 pries ter gewijd. Hij studeerde aan de Sor- bonne, aan het Collége de France en aan de School voor hogere studies in Parijs. Als hoogleraar aan de katholieke univer siteit van Nijmegen is hij de voornaam ste inspirator geweest van het beroemde herderlijke schrijven „De betekenis van van het Concilie" van 1961, dat op last van de kerkelijke overheid uit de Itali aanse theologische bibliotheken is verwij derd. Sindsdien is pater Schillebeeckx niet langer persona grata in Rome. Hij heeft tal van werken het licht doen zien, meest recentelijk een critische studie over het kerkelijke celibaat. Deze verscheen enke le maanden voor de encycliek „Coeliba- tus Sacerdotalis", aldus „Le Monde". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Vijftig leden van de rechtervleugel in de C.H.U., verenigd in de zogenoemde Centrum-gespreksgroep, hebben in een brief aan net hoofdbestuur en de kiesverenigingen van de Unie hun onbehagen uitgesproken over de gang van zaken in de partij. „Wij signaleren ee gebrek aan leiding in de C.H.U. en verwijten de jongeren en de radicalen door hun wijze van optreden de Unie schade te berokkenen". In de brief, die binnen de C.H.U. de nodige opschudding heeft verwekt, wordt de op non-actief gestelde fractieleider Mellema kwalijk genomen, dat hij in strijd met de afspraak zich een jaar lang van belangrijke politieke activiteiten te onthouden, zaterdag op een vergadering van de C.H.-jongeren in Delft weer in (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Polak (Justi tie) vindt het best als de man onttroond wordt als „hoofd van de echtvereniging". Bij de behandeling van de invoeringswet van het eerste boek van het nieuwe Bur gerlijk wetboek herinnerde hij er gister avond aan, dat het indertijd de Tweede Kamer is geweest, die de bepaling heeft ingesteld. Het artikel zal vermoedelijk verdwijnen De meerderheid van de Kamer heeft al laten weten het daarmee eens te zijn. Voor afschaffing van het treurjaar (de periode van 306 dagen waarin een vrouw niet mag hertrouwen) zei de minister niets te voelen. Een voorstel daartoe van Pv.d.A. en D'66 wees hij van de hand. Ook van voorstellen om de meerder- jarigheidsgrens tot 18 jaar te verlagen moest professor Polak voorlopig nog niets hebben. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De bemanning van de trawler IJmuiden 239 „Nooitgedacht", ADVERTENTIE nccTc BESTELBON Naam I Arirft* Woonplaats wenst toezending van I b. I Oranjekalender* 1969 met Nederlands calendarium en/r' l Oranjekalender* 1969 met viertalig calendarium (Engels, Frans, Duitsan Spaans) I Beide soorten f3,90 (verzendkosten f0,60 extra) J Het bedrag ia overgemaakt op: J POSTGIRO 51 74 00 Kalenderactie j PRO JUVENTUTE i Postbus7101 -Amsterdam-9- Tel. (020) 79 09 49 •Opplakken op briefkaart of in gesloten envelop verzenden a.u.b. i onder leiding van schipper Plug, heeft gisteravond de vier opvarenden gered van de Duitse kustvaarder „Wilfried", een half uur voordat het 300 ton meten de scheepje in de golven verdween. De „Wilfried", met een lading papier onderweg van Gothenburg naar Neuss bij Düsseldorf, was op de ET-route ten noor den van Vlieland door de harde wind en de ruwe zee in moeilijkheden gekomen. De deklast ging schuiven waardoor het scheepje steeds meer slagzij ging maken. De bemanning schoot voortdurend vuur pijlen af. De radio aan boord werkte niet en het uitzetten van de reddingboot was onmogelijk door het zware hellen van het schip. De trawler „Nooitgedacht" van schipper Plug die het dichtste bij was, wist door met de boeg tegen de ach tersteven van de „Wilfried" te varen de vier mannen over te nemen. Dat was om kwart over acht gisteravond. Nog geen half uur later zonk de „Wilfried". Er kwamen zoveel schepen te hulp op het noodsein „Mayday" dat uitgezonden werd door de Nederlandse tanker „Tama ra" die eveneens in de buurt was, dat er naderhand een waarschuwing moest wor den gegeven dat de schepen niet te dicht in de buurt moesten komen omdat dan in het slechte weer grote kans op aan varingen bestond. De IJmuider trawler heeft de geredden overgegeven aan de reddingboot „Car- lot", die daarop terugvoer naar Terschel ling. De vier Duitsers werden daar onder gebracht in een hotel. Zij zijn, op de kle ren na die zij droegen, ai hun bezittingen kwijtgeraakt. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein), don derdag 20.15 u.: Tob de Bordes in zijn programma „Struisvogels". MUZIEK Grote of St. Bavokerk, donderdag 15 u.: Orgelbespeling door Albert de Klerk. De Ark (Nieuw Heiligland) woensdag 20 uur: Operaconcert o.l.v. Herman Blitz, m.m.v. Elisabeth Fictoor, sopraan, Antonio Lommerelli, tenor, en Nico Schaap, bariton. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14. 19 en 21.15 u.: „Hoe versier in zo'n meisje", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Onderwereld van New York", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Een dokter vertelt", 18 j. Donderdag 19 en 21.15 u.: „Battle of the bulge", 14 j. Lido, 14. 19 en 21.15 u.: „En eeuwig zin gen de bossen", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Dodenspoor van een killer", 18 j. Luxor, 14. 19 en 21.15 u „Met de pil méér mans", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Rebel ïn ketenen", 18 j. Minerva, 20 15 u.: „Zorg dat je d'r uit komt", a.l. Donderdag 20.15 u.: „Een hoogst merkwaardige tekkel", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Daar ko men de Russen", a.l. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „De goede, de slechte en de ge mene", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Sexy gang", 18 j. Donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Jong en Immoreel", 18 j. Stndio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het won der van de liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve op maandag van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 uur. Galerie-t (Bakenessergracht) „Zekveld Follies", werken van Jacob Zekveld. Da gelijks 11-17 en zondags 14-18 u. Tot en met 27 oktober. Raadhuis Bloemendaal, (Bloemendaal- seweg, Overveen), expositie van werken van Flip van de Burgt en Willeke Went- zel Dagelijks 14-17 u. tot en met 12 ok tober. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur. Zaterdag van 9 tot 18 uur. DIVERSEN Lisser Najaarsfeesten, Achter De Witte Zwaan, Kermis. Donderdag: Van Lynden- weg, Kortebaandraverijen. Haven (par keerterreinen). 9 u.: Behendigheidswed strijden voor automobilisten. In de avond rondgang door de Hillegomse Harmonie kapel en de Drumband Adest Musica uit Sassenheim. Lunapark: 23 u.: Vuurwerk. Raadhuis Heemstede, donderdag, 16 u.: Raadsvergadering. Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 tot 02.00 uur. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest The Veneto's met Internationale artiestenprogramma. Hotel Esplanada (Zandvoort), dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, dagelijks 20 uur. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 02.00 uur: Dansen met The 5 Atomics. Strandhotei (Zandvoort), dagelijks dansen. Linnaeushof (Bennebroek), Nederlands grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege, sportterrein etc. dagelijks. WOENSDAG 25 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Vreemde neigin gen". DONDERDAG 26 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Blonde handel voor Istanboel". Stadsschouwburg, 20.30 u.: TV-opna- men Marcel Amont. Feiison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 1417 u.: Expositie schilderijen en teke ningen van Haije Gemser. De tentoon stelling duurt tot en met 6 oktober. WOENSDAG 25 SEPTEMBER Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „Ma rine battleground". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Zes vrouwen voor de moordenaar". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie schilderijen en tekeningen van Aart Roos; geopend van 9-18 u. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: 10.000 bloedgeld". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De nacht van inspecteur Tibbs". Galerie Bonmans, Breestraat 122. Ex positie schilderijen en tekeningen van Aart Roos; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, Huize „Schey- beeck", Velserweg 2. Geopend van 19.30- 21.30 u.; voor groepen op aanvraag. het openbaar is opgetreden. Unie-secreta ris dr. Schuring wordt verweten dat hij zich door de jongeren heeft laten verlei den tot het sturen, nog wel op zondag, van een gelukstelegram aan de wielren ner Jan Janssen. De leiding van de Unie wordt aangewreven de radicalen en de jongeren op partijvergaderingen de ge legenheid te hebben geboden hun tegen standers te overschreeuwen en uit te schelden zonder tot de orde te worden geroepen. „Erg toevallig" noemt de ge spreksgroep het, dat deze figuren steeds tot de laatste sprekers behoren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag met algemene stemmen een wijziging van de Wet op de Lijkbe zorging goedgekeurd, waarbij het creme ren formeel is gelijkgesteld met het be graven. De wetswijziging, tot stand gekomen na jarenlang verzet van confessionele zijde tegen de legalisering van de lijkverbran ding, voorziet in de afschaffing van het zogenaamde codicil, het crematiebriefje, waaruit de wil van de overledene om te worden verbrand, duidelijk moest blijken. Niet alleen de socialisten en liberalen in de senaat waren ingenomen met de ge lijktrekking, ook A.R.P. en C.H.U. gingen er van harte mee akkoord. „De overheid kan het nal ven de christelijke traditie van het begraven niet dwingend opleg gen", concludeerde de anti-revolutionair P. C. Elfferich, die mede namens de C.H.U. het woord voerde. ADVERTENTIE Svenska Rsstaurangen Weer iets nieuws uit Zweden Onze Ijs-gekoelde trolley met zijn groot assortiment Zweedse haring rijdt voor U, tijdens lunch en diner. In ons café Plate-service. KENNEMERPLEIN 5 TELEFOON 16840 HAARLEM Eigen parkeerterrein. Het K.N.M.I. deelt mee: Een rug van hoge luchtdruk boven West-Frankrijk en de Noordzee verplaatst zich langzaam naar het oosten, zodat er een eind komt aan de aanvoer van koele lucht uit het noorden. Intussen is de depressieactiviteit op de oceaan toegenomen en drukdalingen, hiermee samenhangend, breiden zich naar West-Europa uit. Op de nadering van een frontensysteem, behorend bij een depressie bij Ierland, krimpt de wind naar zuidelijke richtingen en moet het komende etmaal op meer bewolking ge rekend worden met regen of motregen. De temperaturen zullen daarbij iets ho ger zijn dan woensdag. ITIIRRAPPOltTEM Msrtmum- •n minimum- 5 a H WmpsrsturM binnen- en buitenland Amsterdam zw. bew. w 16 10 2 De Bilt regen w 16 9 4 Deelen regen w 16 6 3 Eelde zw. bew. wnw 16 10 5 Eindhoven zw. bew. w 16 8 8 Den Helder geh. bew wnw 15 13 8 Twente zw bew wzw 16 9 3 Vlissmgen licht bew. nw 16 12 0.5 Ypenburg licht bew. wnw 16 11 3 Z.-Limburg mist zw 14 8 8 Aberdeen zw. bew. w.st. 12 3 0 Athene niet ontvangen Barcelona geh. bew. w.st. 24 20 0 Belgrado regen V 23 10 8 Berlijn regen w 14 11 2 Bordeaux half bew. zzw 20 10 0 Brussel mist vera. 16 10 2 Frankfort half bew. zw 16 8 3 Genève on bew. w 15 6 0.2 Grenoble zw. bew. w.st. 17 7 0 Helsinki regenbui n 12 7 4 Innsbruck regenbui w.st. 16 8 5 Kopenhagen zw bew zzo 13 8 0 Lissabon onbew. w.st. 29 16 0 Locarno onbew. O 25 5 0 Londen mist w.st. 19 6 0 Luxemburg geh bew. w 14 9 9 Madrid onbew w.st. 29 13 0 Malaga onbew nw 34 18 0 Mallorca zw. bew. ono 20 0 München zw oew. w 14 8 6 Nice half bew. n 23 13 0 Oslo onbew n 11 3 4 Parijs geh. bew. w.st. 17 9 0 Rome onbew. nnw 25 13 0 Stockholm zw. bew. nnw 9 3 1 Wenen regen wnw 19 11 0.1 Zürich zw bew zw 14 10 11 DONDERDAG 26 SEPTEMBER Zon op 6.33 uur; onder 18.29 uur. Maan op 12.08 uur: onder 19.47 uur. MAANSTANDEN Eerste kwartier 29 september 6.07 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN WOENSDAG 25 SEPTEMBER Hoog water 5.11 uur en 17.31 uur. Laag water 1.13 uur en 13.25 uur. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Hoog water 5.50 uur en 18.12 uur. Laag water 1.51 uur en 14.01 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2