VELSENS BEGROTING IN TEKEN VAN SAMENVOEGING IJMONDGEMEENTEN Bestuurlijk testament Inkomsten en uitgaven Invoering reinigingsrecht en verhoging rioolbelasting V EÈ MMER Kosten per inwoner J KV I NI» ■4 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 4 WASAUTOMATEN AEG - ZANU9SI - IGNIS - ZANKSR Politie Economie I Onderwijs Woningbouw folksgezondheid 1966 68.000 f 549.— 1968 68.000 729.— 1969 68.000 f 772,— OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY -. M liBl - Ir- 1 I ■Hl mimi m Bil ÊÈËÊitimAMH&m*- |jÉ V»J[ - - Plantsoenen Schouwburg Wegen Opslagplaatsen Klandestien Zeewijk Sport T elstar ir: (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In de aanbiedingsbrief bij de gemeentelijke begroting voor 1969 merken burgemeester en wethouders van Veisen op, dat het „wellicht de laatste be groting voor een afzonderlijke gemeente V eisen is. Zij vinden het noodzakelijk het wetsontwerp-Beernink tot herindeling van het IJmondgebied in één nieuwe ge meente IJ muiden in de beschouwingen te betrekken, echter niet in die zin dat men nu nog gaat praten over het nut en de noodzaak van de herindeling. B. en W. delen aan de raad mee, dat zij het voornemen hebben om, indien uit het voorlopige verslag der Kamercommis sie blijkt, dat het wetsontwerp een rede lijke kans heeft aangenomen te worden, °f waar dit mogelijk is eerder in contact te treden met de colleges van Beverwijk en Heemskerk, teneinde na te gaan wat zou kunnen worden onderno men om bepaalde taken vlot te doen ver lopen binnen de gestelde termijnen uiteraard zonder te treden in de bevoegd heden van het bestuur der nieuwe ge meente. Daarnaast zouden B. en W. onder meer overleg willen plegen omtrent een inven tarisatie van de beschikbare openbare ge bouwen, de combinatie van gemeentelijke diensten en de verdeling en rangschik king van het personeel over deze dien sten. Wat dit laatste betreft doen B. en W. van Veisen de suggestie om daarvoor een deskundig, buiten de gemeentelijke apparaten staand, bureau in te schakelen. „Uit dit overleg, waartoe wij dus te gelegener tijd gaarne het initiatief wil len nemen, zullen wellicht meer taken te voorschijn kunnen komen welke met de behartiging van de reeds genoemde kort weg zouden kunnen worden samengevat als een bestuurlijk testament van de hui dige bestuurders ten gerieve van hun op volgers: de bestuurders van de nieuwe gemeente IJmuiden", aldus B. en W. van Veis en. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Hoe naar verwachting de in komsten en uitgaven van de gemeente Vel- sen in 1969 verdeeld zullen zijn blijkt uit het onderstaande staatje. Aan de uitgaven zijde blijken onderwas, cultuur en recre atie de grote slokop te ?jjn. In percenten Inkomsten: Gemeentebelastingen en -retribu ties 8,52 Gemeentefondsuitkeringen 37,91 Rijksdoeluitkeringen 24,34 Rente en aflossing woningbouw- voorschotten 8,76% Kasvoorzieningen 9,86 Overige inkomsten 10,61 Uitgaven: Dekking nadelige saldi 0,10 Algemeen beheer 7,97 Openbare veiligheid 9,89 Volksgezondheid 3,21 Volkshuisvesting 14,27 Openbare werken 9,87 Niet openbare eigendommen 0,92 Onderwijs, cultuur en recreatie 28,79 Sociale zorg en maatsch. werk 14,12 Economische zaken0,21 Belastingen en uitkeringen 0.01 Kasvoorzieningen 9.86 Andere uitgaven en onvoorzien 0,78 (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Ondanks gestegen uitgaven tot een bedrag van f 52.522.720 hebben Burgemeester en Wethouders van Velsen de raad een sluitende be groting voor het jaar 1969 aan kunnen bieden. Maar de inkomsten moeten worden vergroot door invoering van het reinigingsrecht (heffing vuilnis ophaaldienst) en een verhoging van de rioolbelasting tot tien percent van de kadastrale huurwaarde. De meeste gemeenten moesten echter al eerder tot verhoging van deze belastingen overgaan en veelal tot een nog hoger peil. Als de raad akkoord gaat met de voorgestelde belastingmaatregelen zal dit een extra bedrag aan inkomsten van f 350.000 opleveren. Mede gelet op de eventuele samenvoeging van de IJmondgemeenten zal een aantal vacatures niet worden vervuld, hetgeen een besparing inhoudt. De be groting kon sluitend worden gemaakt zonder het terugbrengen van eniger lei voorziening die voor de gemeentelijke samenleving van belang is, zo melden B. en W. Van de nieuwe voorzieningen die in 1969 aandacht zullen krijgen geven wij onderstaand een overzicht, ontleend aan de ruim vijftig pagina's tellende aanbiedingsbrief bij de begroting. ADVERTENTIE dageti Marktplein - IJmuiden Telefoon 14262 dagefijks demonetretie Onder het hoofdstuk politie schrijven B. en W. in de aanbiedingsbrief: „Het ziet er naar uit, dat in de nabije toekomst de bemoeiingen van de politie zich zullen gaan uitstrekken buiten het gebied van de gemeente. In voorbereiding is een sa menwerkingsregeling van acht gemeenten in Zuid-Kennemerland inzake de geleiding van het verkeer over de interlokale we gen". Ook op het gebied van de bestrij ding van rampen, die zich in deze streek zouden kunnen voordoen, wordt met een aantal gemeenten samengewerkt. In ver band daarmee is het gemeentelijk ram penplan herzien. B. en W. constateren, dat aan de toch reeds in verschillende opzichten tekort schietende infrastructuur van het gebied in de komende jaren veel aandacht zal moe ten worden besteed. Het college streeft ernaar om voorzover het daartoe over de mogelijkheden be schikt, de economische ontwikkelingen zo danig te begeleiden, dat er zij het op De wethouder van financiën J. G. Kolkman. bescheiden schaal ruimte blijft om toe komstige, thans niet te voorziene ontwik kelingen niet volledig te blokkeren. Tegen deze achtergronden zijn ook de besprekingen met de Minister van Ver keer en Waterstaat over het Staatsvissers- havenbedrijf gevoerd. Het gemeentelijk rapport omtrent dit bedrijf zal, zo heeft de minister in augustus toegezegd, aan een nadere studie worden onderworpen De afbraak van een groot deel van Velsen-Zuid, vele panden aan de Stationsweg en op langere termijn de sanering van Velsen-Noord en Oud-IJmuiden zullen een aan merkelijk beroep doen op de woningvoorraad. door een commissie, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de minister en van de gemeente. Voorts is onder meer afge sproken, dat uitgifte van tot dit bedrijf be horende gronden niet zal geschieden dan na overleg met het gemeentebestuur, waarbij bij het ontbreken van overeen stemming een beroep op de minister kan worden gedaan. Een nota tot behoud van de spoorlijn Santpoort-Noord-IJmuiden wordt voorbe reid. De daling van het aantal leerlingen in bepaalde delen van de gemeente en het daardoor leegkomen van schoollokalen in deze „oudere wij ken",tegenover het ge brek aan lokaliteiten in de nieuwe wijken, geeft het college grote zorg. „Hier zal op doeltreffende wijze moeten worden gehan deld, waarbij maatregelen tot sanering door opheffing of samenvoeging van scho len noodzakelijk zullen zijn", aldus de aanbiedingsbrief. Met de bouw van twee nieuwe basisscholen (de r.-k. Kennedy- school en de tweede openbare Zeewijk- school) kan, nu de financiering rond is worden begonnen. Ook de realisering van nieuwe kleuterscholen is hier noodzakelijk Het ligt echter niet in het voornemen van B. en W. om, zoals in Duinwijk, dit pro bleem op te lossen door het bouwen van noodlokalen. De oplevering van woningwetwoningen in Zeewijk verloopt regelmatig en brengt thans merkbaar verlichting van de wo ningnood. Voor de te bouwen eengezinswo ningen voor de Stichting Eigen Woningbe zit heeft zich een ruim aantal inwoners aangemeld, hetgeen betekent dat te zijner tijd een aantal goedkope woningen vrij zal komen. De noodzakelijke afbraak van een deel van Velsen-Zuid, in verband met de ver breding van het Noordzeekanaal, plaatst het college op korte termijn voor niet ge ringe moeilijkheden. Op iets langere ter mijn zal de sanering van een deel van Velsen-Noord en van Oud-IJmuiden even eens een aanmerkelijk beroep doen op de woningvoorraad. Daar staat tegenover, dat de gereedkoming van twee bejaarden tehuizen weer een flink aantal woningen beschikbaar doet komen. Onder drang van de snel toenemende be hoefte aan verpleegruimte en de eveneens snelle stijging der verpleegkosten zijn stappen gezet op de weg naar een gecoör dineerde aanpak van de verzorging der somatisch-chronisch zieken en gehandicap te bejaarden. Het gevolg hiervan zal zijn, dat Kenne- mergaarde in het geheel van de nieuwe Stichting Antonius Ziekenhuis zal worden opgenomen. Voorstellen ten aanzien van de overdracht zullen de raad spoedig be reiken. In samenwerking stelt men ook pogin gen in het werk om te komen tot reali sering van een tehuis voor geestelijk ge stoorde bejaarden. Ook met de verzor- gings- en pensiontehuizen worden onder- aandelingen voorbereid, die er op zijn ge W3W'«W.'- V. 'ft-.r (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De inwoners van de gemeen te stellen steeds hogere eisen aan het voor- zieningspeil en met, de geldontwaarding en nog een aantal andere factoren leidt dat tot steeds hogere gemeentelijke uitgaven. Per inwoner gaf de gemeente Velsen in 1865 maar f 3,72 uit, tegen f 772 per inwo ner in 1969. Onderstaand een overzichtje van de stijging der uitgaven in de loop der jaren. Inwoners Per inw. 1865 2.482 3,72 1915 21.604* 25,61 1939 47.500 83,19 1965 67.500 506,50 ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 148 86 sag Meer vrije voorstellingen Velsense schouwburg. ■'SPV'/:>-fv V,' - S; -„t .->? Ir I m - V w. richt te komen tot praktische realisering van het zogenoemde „gesloten circuit". De uitbreiding en verbetering van de on- gevallendienst en het ziekenvervoer gaan voort. De éénwording van de IJmond op bestuurlijk terrein zou, zo stellen B. en W., eindelijk de mogelijkheid openen tot de verbeteringen die nodig zijn om een opti male verzorging van verkeersslachtoffers te garanderen. In studie is de mogelijkheid van een bevolkingsonderzoek naast het bekende tbc-onderzoek van mannen boven veer tig jaar ter opsporing van eventuele af wijkingen, waarvan de oorzaken niet zijn vastgesteld (longgezwellen e.d.). Doel is door tijdige signalering tot betere gene zingskansen te komen. In samenwerking met de Stichting Gees telijke Volksgezondheid in Noord-Holland en het Contact-Orgaan voor sociaal-hygië nische vraagstukken in het IJmondgebied, bestudeert het gemeentebestuur op het ogenblik de organisatie van de activiteiten op het gebied van de geestelijke volksge zondheid. De verbetering daarvan wordt gezocht in de ontplooiing van de moge lijkheden van de regio. B. en W. kondigen de opheffing van ge meentelijke badhuizen aan. Het eerst zou hiervoor het badhuis in Santpoort in aan merking komen. Het wetsontwerp bestuurlijke indeling van het IJmondgebied houdt in, dat de levering van leidingwater aan de nieuwe gemeente IJmuiden zal geschieden door de provincie, voorzover niet tussen provin cie en gemeente ter zake een nadere re geling worden getroffen. De reinigingsdienst heeft het gebruik van plastic zakken voor het verzamelen en afvoeren van huisvuil elders op de voet gevolgd. Een aantal voordelen is evident en voor velen blijkt het geen be zwaar te zijn de zakken te kopen. In ver band met de vele vragen dienaangaande die ook in de gemeente Velsen naar voren zijn gekomen, willen B. en W. het gebruik van de plastic zakken in de gemeente Vel sen bevorderen. Vooral wanneer men ex tra vuil heeft onder meer op feestda gen kunnen de zakken goede diensten bewijzen. De totale oppervlakte van de bij de ge meente in onderhoud zijnde plantsoenen bedraagt op het ogenblik 240 hectaren, waarvan 117 hectare plantsoen, 112 hecta re parken en 11 hectare gemeenschappe lijke tuinen. In 1969 zal de toeneming van het plantsoen-areaal 45 hectare bedragen. Voorbereidingen worden getroffen om het meest zuidelijke deel van de polder De Meerweiden" in Velsen-Noord dus tegen het Noordzeekanaal aan voor de aanleg gereed te maken. Daardoor moet de ontwatering van het gebied, die geheel verstoord is waardoor een hoge In studie is de uitvoerbaarheid van enige varianten van de tweede V élsertunnel. rietvegetatie is ontstaan, weer worden her steld. De aanleg van dit deel is belang rijk, omdat hier een mooi uitzicht op het Noordzeekanaal kan ontstaan. Enkele maatregelen ter stimulering van het bezoek aan en ter verhoging van het gebruik van de stadsschouwburg zijn in voorbereiding. Meer vrije voorstel lingen zullen in overweging worden geno men. De kosten van de brandweerbewa king zullen niet meer aan de verenigingen worden doorberekend. Ook hier zal de be stuurlijke eenwording naar de mening van B. en W. een gunstig effect kunnen héb ben. In het algemeen merken B. en W. op: „Het landelijk beleid ten aanzien van de spreiding van de uitvoeringen door de beroeps-toneelgezelschappen betekent een verarming voor onze gemeente en een voorbijgaan aan de rechten van de bur gers van een zo groot gebied als de IJ mond is". Met bijzonder veel belangstelling wordt uitgezien naar het afkomen van goedkeu ringen van aangevraagde kredieten voor een aantal plannen tot 'n wezenlijke weg- verbetering met het doel het wegenstelsel in IJmuiden te ontlasten van verkeer door dit af te leiden naar de wegen aan de randen van de bebouwde kom. Het verkeersonderzoek IJmond, onder leiding van prof. ir. J. Volmuller, is zover gevorderd, dat een inzicht is verkregen in de te verwachten verkeersbelastingen in het IJmondgebied. In directe relatie met deze resultaten wordt thans voortgewerkt aan studies omtrent de uitvoerbaarheid van enige varianten van de tweede Vel- sertunnel. Tevens worden de uitkomsten van het verkeersonderzoek benut voor het nader uitwerken van de vraagstukken van het hoofdwegenstelsel in de IJmond-Noord. Er wordt overleg gepleegd met rijk, provin cie en gemeenten, alsmede met het bet- drijf sleven over projectie en uitvoering van de noodzakelijke werken. Voor de eerstko mende jaren verwachten B en W echter een overbelasting van de wegen in dit gebied. Bijzondere aandacht vragen de zich ont wikkelende opslagplaatsen voor de voor ziening van booreilanden welke aan beide oevers van het kanaal snel groeien en waarvoor de gemeente zich de nodige des kundigheid eigen moet maken, onder meer met het oog op de te verlenen gemeente lijke vergunningen. De lvering van zeezand naar Amster dam komt op gang en verschaft aan on geveer 150 mensen werk. Over de klandestiene bouw schrijven B. en W. onder meer: „In ons stedelijk ge bied kunnen de ongebreidelde activiteiten van de bevolking in de bouw van schuren, fietsenhokken, kippen- en duivenhokken, serres, windhokken en schuttingen en dat nog vaak op onordelijke en ontsierende wijze een ongunstige invloed hebben op het aanzien van een wijk en dus op het woon- en leefklimaat. Optreden in deze moet daarom als een bescherming van goede levensomstandigheden worden ge zien". Het streven van B en W blijft niet alleen gericht op de evenwichtige bebouwing van Zeewijk, maar ook op een gedifferen tieerde bouw, afgestemd op de verwachte behoefte. De ontwikkeling van de plannen tot de bouw in Zeewijk van plm. 450 etagewonin gen in drie woonlagen heeft gestadige voortgang. Einde 1968 zal de definitieve aanneemsom bekend kunnen zijn. Met de bebouwing rond het Zeewijk plein, die voor rekening en risico zal zijn van particuliere beleggers, zal naar B. en W. verwachten in 1969 een begin worden gemaakt. Onder het hoofdstuk sport, jeugdzaken en recreatie kondigen B. en W. onder meer aan een tweede veld voor honk- en softbal in Santpoort en naast de uitbrei ding voor voetbal in Zeewijk ook ruimte voor korfbal, handbal en voor trainings mogelijkheden. De enorme toeloop naar het openluchtbad „De Heerenduinen" zal volgens B. en W. waarschijnlijk moeten leiden ook uit het oogpunt van veilig heid tot uitbreiding. Ten aanzien van Telstar wensen B. en W. de garantie van 60.000,- om te zetten in een bijdrage van ƒ86.000,- per jaar. Hierbij is inbegrepen, dat de kosten van een lening voor het aantrekken van enke le spelers door de vereniging kunnen wor den betaald. B. en W. blijven streven naar een stichtingsvorm. Verbetering van het sportpark achten B. en W. noodzakelijk en zij denken daarbij in de eerste plaats aan de verlichting en de overkapping van de staantribunes.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4