Oude Weense melodieën in Velser Stadsschouwburg I VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Volgend jaar meer schepen in SVHB-havens verwacht I Wegens enorm succes nog 2 dagen: Het WURLITZER electronische orgel MARKTPLEIN IJMUIDEN J.Om UST Neem nü een kwartaalabonnement! Cs a rdasfii rsti n trok velen Velsenaar bekende diefstal costuum Meisje gewond bij aanrijding Minder omzet op rij ksvisaf slag Tsjechische volleyballers gearriveerd Eis tegen Duitse rovers 2V2 jaar C a rillonklanken Faillissementen IJmuider Courant n.v. Kort IJmondnieuws Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 oktober gratis WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1968 Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk V eisen-N oord Wijk aan Zee Kort nieuws DE COÖP. BOERENLEENBANK TE SANTPOORT OPENT OP 1 OKTOBER A,5. HAAR VIERDE BIJKANTOOR Dit kantoor wordt gevestigd aan de Planetenweg no. 16 VRAAGT INLICHTINGEN DE BOERENLEENBANK, de bank voor iedereen en VOOR AL UW BANKZAKEN Onopgelost probleem op 25 en 27 september a.s. dagelijks van 10 uur tot 9 uur n.m. IN HET RIJDEND MUZIEKCENTRUM Toegang vrij Kom luisteren Kom spelen Overval tankstation in Sassenheim i5 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De Stadsschouwburg adem de dinsdagavond weer iets van die oude Weense sfeer, zoals deze bestond in het be- gin van de twintigste eeuw en zoals die is neergelegd in een verscheidenheid van operettes van de hand van verschillende wereldbekende componisten. Emmerich Kalman is een van hen. Hij schreef eens de muziek van de operette welke beroemd werd onder de naam ..Die Csardasfürstin" en haar weg vond in alle werelddelen. De talrijke gezellige melodieën, de vrolijke scènes zich afspelend in de decoratieve WOENSDAG 25 SEPTEMBER Stadhuis, 19.30 u.: Openbare gemeente raadsvergadering. Leger des Heils, Edisonstraat 14, IJmui- den, 19.30 u.: bazar. Trefpunt, Willemsbeekweg, IJmuiden-O., 20 u.. Discussie-avond in het kader van de Vredesweek. Ruïne van Brederode, Santpoort, 20-22 uur: verlichte ruïne. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945 19 tot 21.30 uur. Velser Zwemver., Velserbad, Briniostr., IJmuiden, 19.30-21 uur: zwerrrtraining; 21-21.30 u.: polo-training. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Bethlehemkerk, Snelliusstraat, IJmui den, 20 u.: Discussieavond in het kader van de Vredesweek. Antonius Ziekenhuis, Zeeweg, IJmui- den-Oost, 19.30-20.30 u.: spreekuur Inter kerkelijke stichting ter bevordering van verantwoorde gezinsvorming. Brulboei, Kanaalstraat 228. IJmuiden. 9-12 u.: Bejaardensociëteit. Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 18 en 2022 uur. Raadhuis Velsen, Plein 1945, is te be zichtigen op werkdagen van 10-12 uur. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting: spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur, Willebrordstraat 102, tel. 10715. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945 10 tot 12.30 uur en 14.30 tot 17.30 u.; Uitleenpost IJmuiden-West, bo venzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c 16 tot 17.30 u.; Gem. bibliotheek en r.-k bibliotheek in Santpoort-Zuid. Wijkcen trum „De Duinpan", Willem de Zwijger laan: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 uur. WOENSDAG 25 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84 Ge opend van 7-10, 10-11.45 (dames), 12.15- 17.15 en 20.45-22 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: volw. 1921 u. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Huize „Scheybeeck", Velserweg 2. 19.30 tot 21.30 u.: spreekuur Beverwijkse Sport raad. WOENSDAG 25 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek. Kerk weg 45: volw. 1921 uur. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Buurthuis „De Zandkraai", Handelstr. 93. 1012 uur: biljarten; 9.3010.30 en 10.3011.30 uur: bejaardengymnastiek. Verenigingsgebouw „De Vrijburcht" Vrijburglaan. 19.30 u.: vertrek voor puz zelfototocht van Fotokring Heemskerk 20 u.: bijeenkomst NVV-vrouwenbond. Gemeentehuis, Raadhuisplein. 19.30 u. openbare raadsvergadering. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Buurthuis „De Loods", Geelvinckstraat 28. 20 uur: informatiebijeenkomst paro chiele adviesraad. sfeer van het vroegere Wenen, de eeuwig jonge stad zij zijn het onderwerp ge weest van ontelbare operettegezelschap pen op evenzovele plaatsen. De Hoofdstad Operette is een van die gezelschappen, welke zich naam en faam heeft verworven met het presenteren van die talloze operettes, die steeds weer vol le zalen blijven trekken. De Stadsschouw burg was er dinsdagavond het bewijs van. Voor een uitverkocht huis presenteerde de Hoofdstad Operette „Die Csardasfürstin". Het gegeven is simpel. Een jonge vor stenzoon is verliefd op een chansonnière. Tegen de wil van zijn vader, die hem wil laten verloven met zijn nicht. De jonge vorst belooft de chansonnière te zullen hu wen, wordt teruggeroepen en men wil hem dwingen zich met zijn nicht te ver loven. Hij weigert het er ontstaat een scène en sluit tot slot het zangeresje in zijn armen, als is uitgekomen, dat zijn moeder eens hetzelfde beroep uitoefende. Zijn beste vriend verlooft zich met zijn nichtje. Kort en krachtig, maar Emmerich Kal man maakte er een onvergetelijk muzi kaal geheel van. rijk aan melodieën, die in volle vaart gebracht moeten worden. Onstuimig, zoals het oude Wenen geweest moet zijn. Die vaart, die snelheid begon men dins dagavond voor het voetlicht te brengen in het derde bedrijf. Zij was er echter he laas niet in het eerste bedrijf. Wij misten die „rausch" die razendsnelle verwikkelin gen, die deze operette in haar oorsprong bezit. De jonge prins, ten tonele gebracht door Hans Hageman, was te stijf, kon niet loskomen en had als handicap, dat zijn stem te zwak was, hetgeen de zang vol komen afbreuk deed. Rudolf Vogler als Graaf Boni, de vriend van de prins, stak daarbij beduidend af. Hij schitterde als een perfect zanger, maar bovenal ook als een uitstekend acteur, hetgeen eveneens gezegd mag worden van Herman Valsner in de rol van Feri von Kerekes, de oude doch wereldwijze boemelaar en mensen kenner. De chansonnière werd voor het voetlicht gebracht door Lizzi Schöfmann. Zij speelde en zong lang niet onverdienste lijk, doch was in haar optreden te ernstig. Door dit alles verliep het eerste bedrijf stijfjes; kwam niet uit de verf, wat Em merich Kalman met zijn „Czardasfürstin beoogd heeft. In het tweede bedrijf wer den wij geconfronteerd met Karl Frey als de vorst Van Lippert-Weylersheim, de va der van de verliefde jongeman; met naast hem zijn echtgenote Anhilte in de persoon van de kleine, doch levendige en stralen de Claire Clairy. Dit tweetal maakte als het ware het tweede bedrijf, daarbij zeer intens terzijde gestaan door Grete Kieser als de nicht van de vorst en de adspirant WOENSDAG 25 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek De Zwaanstraat 4a: geopend van 19-21 u. Een beeld van de opvoering dins dagavond van „Die Csardasfürstin in de Stadsschouwburg door de Hoofdstad Operette. verloofde. Had zij als handicap, dat haar stem onzes inziens onvoldoende volume be zat zij was een uitstekend actrice en haar ster schitterde als zodanig. Welis waar maakte zij onlangs in Limburg een lelijke val van de toneeltrap. te zien aan haar enkelverband; doch de bezoekers van dinsdagavond hebben daarvan geen weet gehad. Het was niet aan haar te mer ken. Dit drietal slaagde er volkomen in meer vaart en tevens meer inhoud te ge ven aan de ontwikkelingen op het fraaie en rijk van decor voorziene toneel. Het derde en laatste bedrijf won waarschijn lijk mede daardoor meer aan kracht en onstuimigheid. In de beide laatste be drijven waren de open doekjes dan ook veelvuldiger zo wij deze en het applaus als graadmeter mogen gebruiken. In dit geheel mogen wij niet onvermeld laten het optreden van Antoni Wink als eerste luitenant Eugen von Rohnedorff en vriend des huizes. De dames- en herenso- listenkwartetten leverden uitstekend werk en gaven aan het geheel dat cachet van ongebreidelde vrolijkheid en snelheid waaraan operettes zo eigen zijn. Het Hoofdstad Operette Orkest onder lei ding van John Kapper presenteerde de even onontbeerlijke als onvergetelijke me lodieën voortreffelijk, al had men wel eens moeite met de zangers en zangeressen, die het tempo niet konden bijhouden. Dit alles werd echter in het grote geheel van de prestatie door het talrijke publiek niet van een wezenlijke importantie geacht, getui ge het even langdurige als welgemeende applaus, dat aan het einde van de avond de vorm van een ovatie aannam. Staande gaf het publiek van zijn dank en waarde ring blijk. A. Wetselaar (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een 20-jarige Velse naar, die door de Beverwijkse politie voor een verhoor was aangehouden, heeft tijdens dit verhoor ook bekend de dader te zijn van de diefstal van een nieuw costuum bij een textielzaak op het Meer- plein. Hij had in deze zaak een costuum ter waarde van 159.- gekocht en was na het passen weggelopen zonder te be talen. Een oude pantalon met 20 Belgische franken en een dubbeltje had hij achter gelaten. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op het kruispunt Van RiemsdijklaanHoogdorperwegHeems- kerkerweg is dinsdagmiddag om kwart over vier een botsing ontstaan tussen een bromfiets en een truck met oplegger. Bij dit ongeval moest de bromfiets, welke be stuurd werd door een 16-jarig Bever- wijks meisje, het onderspit delven. De jeugdige bromfietser, die volgens de po litie geen voorrang verleend, werd met een ernstige hoofdwonde in het Rode Kruis ziekenhuis opgenomen. Uitgeleverd. De Belgische autoriteiten hebben dinsdag een 34-jarige Marok kaan die ervan wordt verdacht in juli in Rotterdam een 24-jarige landgenoot te hebben vermoord, aan de Nederland se justitie uitgeleverd. Narcoticahandel. Twee Nederlanders en een Italiaans fotomodel zijn dinsdag door een rechtbank in Rome wegens handel in verdovende middelen veroorde.eld tot resp. vier jaar en vier maanden, drie jaar en twee jaar. ADVERTENTIE en start met een speciale spaaractie voor haar relaties en voor nieuwe spaarders. Ruime kasuren ook 's avonds op onze kantoren in IJmuiden Planetenweg 16, tel. 13578 Wijk aan Zeeërweg 4, tel. 12556 (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De verwachting is, dat in 1969 de havens van het Staatsvissers- havenbedrijf in IJmuiden door aanzien lijk meer niet-vissersschepen zullen wor den bezocht dan dit jaar het geval is. Op de begroting voor volgend jaar van het SVHB worden de baten uit havengelden dan ook dertigduizend gulden hoger ge raamd. De omzet op de rijksvisafslag zal wel afnemen: geschat wordt dat de afslag- retributie 2.260.000 zal bedragen, of ten opzichte van dit jaar zestigduizend gul den lager. De baten uit de waterverkoop zijn 53 mille hoger begroot dan voor 1968, zulks op grond van een verwachte toeneming van het waterverbruik bij de afnemers en een nog voor te stellen tariefsverho ging. Ook de stroom verkoop zal toenemen: de baten worden hier 33.500 hoger ge raamd. Uit erfpachten en huren zijn de baten op drie ton begroot, of 20.000 hoger dan voor dit jaar is opgenomen. Op grond van de dit jaar ingegane ta riefsverhoging worden de baten uit het droogdok en de scheepshellingen 23.000 hoger geraamd. Voor uitgaven wegens uitbreiding en vernieuwing is 650.000 opgenomen. Een ton zal worden besteed aan de ver nieuwing van een gedeelte van de steen glooiingen ten zuiden van de toegang tot de Vissershaven en enkele kleinere plaat selijke vernieuwingen. Ér is 30.000 uitgetrokken voor uitbrei ding en vernieuwing van het waterleiding net en 85.000 voor dergelijke werkzaam heden in het elektriciteitsnet. Voor bestratingen, rioleringen en afras teringen zijn respectievelijk drie ton, 25 mille en nog eens hetzelfde bedrag uitge trokken. De grote hap is bested voor het voortzetten van de uitbreiding en vernieu wing van de bestratingen langs de Traw lerkade, Strandweg en Dokweg, alsmede voor enige plaatselijke bestrating langs de zuidwestzijde van de Haringhaven. De afrastering langs de Havenkade wordt yernieuwd. De kosten van onderhoud zijn in totaal begroot op 570.000 of 16.000 lager dan de raming voor 1968. Het schoonhouden van hallen en kisten zal naar schatting f 20.000 minder gaan kosten. Voor de aanschaffing van nieu we viskisten is 60.000 opgenomen. De personeelslasten, met inbegrip van de sociale lasten, zijn op 1.300.000 ge raamd; dit bedrag is 150.000 hoger dan de raming voor 1968. De lasten van het gehele bedrijf zijn voor het jaar 1969 geraamd op een totaal bedrag van 5.851.000; de baten op totaal 5.434.000, zodat de begroting sluit met een nadelig saldo van 417.000. Ten opzichte van de begroting 1968 zijn de lasten f 343.000 hoger geraamd en geven de baten een stijging met 195.000 aan. Er is na de explosie van de vismeelfa- briek in IJmuiden nog steeds geen afdoen de oplossing gevonden voor het verwerken van uit de markt genomen vis en visaf- vallen voor de gehele Nederlandse visse rij. Er is nergens in het land een inrich ting die dit aan kan. Voor de oplossing van dit probleem zal door samenwerking van overheid en be drijfsleven een oplossing gevonden moe ten worden, aldus de toelichting op de be groting 1969 voor de gemeente Velsen. Reeds bij vorige gelegenheden, ook in de Eerste Kamer, is door de burgemees ter van Velsen gewezen op de bezwaren die verbonden zijn aan het vestigen van een verwerkingsimrichting voor visafval en of niet voor menselijke consumptie ge schikte vis dicht bij de bewoonde stads delen. In dit verband wordt er op gewezen, dat de vleesdestruktor van het distrikt Purmerend waartoe ook de gemeente Velsen behoort dit jaar met het oog op de overlast voor omwonenden en de slech te financiële uitkomsten de produktie heeft gestaakt. Al met al lijkt Velsen niet erg begerig de zo verlangde oplossing binnen zijn grenzen te zien realiseren. ADVERTENTIE ORGELSHOW-DEMONSTRATIES en diverse andere merken worden gedemonstreerd op het o Bijzondere mogelijkheden voor financiering, o.a. huur met recht van koop, vanaf 25 gld. per maand, zonder eerste storting, o Bij aanschaffing GRATIS de unieke cursus volgens het aan- wijssysteem. Alleen bij ons verkrijgbaar, o Ook gedemonstreerd wordt de vermaarde Tchaika-piano. Door rechtstreekse import en directe verkoop aan u slechts de helft van de prijs Sind: Sinds 1898 Westersingel 42-44 tel. (010) 13 50 25 R'dam ADVERTENTIE Dameskapsalon presenteert u de MINI VAGUE behandeling ter ondersteuning voor Teug dige kapsels vanaf f 15. LANGE NIEUWSTRAAT 181 (aan de nieuwe winkelgalerij bij Simon de Wit) IJmuiden - tel. 11166. Na 6 uur telefoon 13672. (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM. De Tsjechische volley balploeg Petrochema Dubova is gisteren in de namiddag in Haarlem gearriveerd en zal vanavond in de Kennemer Sporthal in Haarlem met de A-ploeg tegen het hoofdstedelijke AMVJ en met de B-ploeg tegen Haarlems hoofdklasser HVS spelen. De Tsjechen hebben voor hun vertrek in een week zes wedstrijden moeten spelen, omdat zij zich voor enkele weken ont trokken aan de vaderlandse competitie waarin zij inmiddels de eerste plaats be zetten. Na het diner begaven de Tsjechische atleten zich naar de sporthal van het CIOS in Overveen, om zich voor te berei den op de komende wedstrijden in Ne derland. Door de komst van de Tsjechen vervallen alle 27 voor vanavond vastge stelde competitiewedstrijden. Numerus fixus. De studenten van de me dische faculteit van de rijksuniversiteit in Groningen gaan noodgedwongen ak koord met de numerus fixus voor het tweede jaar, maar zij dringen er bij de regering sterk op aan maatregelen te treffen voor uitbreiding van de capa citeit. Dit staat in een motie, overgeno men op een hearing van de medische faculteit in de Groninger hoofdstad. DEN HAAG. De officier van Justitit bij de rechtbank in Den Haag heeft 2V4 jaar gevangenisstraf geëjst tegen twee jonge Duitsers, die op zaterdagavond 6 juli een roofoverval pleegden op een ben zinestation in Sassenheim. Zij brachten de pompbediende ernstig letsel toe. De geldtas welke zij roofden, bevatte bijna ƒ400. De twee Duitsers, een 22-jarige kleer maker en een 24-jarige koopman, waren op 4 juli per vliegtuig uit Berlijn naar Nederland gekomen. Zij namen hun in trek in een hotel in Amsterdam en op za terdag 6 juli stalen zij een auto in de hoofdstad en reden daarmee richting Den Haag. Onderweg besloten zij bij het ben zinestation langs de rijksweg bij Sassen heim hun slag te slaan. Zij tankten ben zine en gingen mee het kantoortje in om de pompbediende, de 34-jarige J. J. Was senaar. een bonnetje te vragen. Een van hen greep de tas met geld, de ander mishandelde de heer Wassenaar. Deze wist echter de politie te bellen en het nummer van de auto, waarmee de over vallers verdwenen waren, door te geven. Nauwelijks tien minuten later kon de politie de auto klemrijden in Lisse. De koopman werd aangehouden, de kleerma ker ontkwam in de duisternis met de tas met geld. Hij werd enkele dagen later in Amsterdam gearresteerd. Van het geld was niets meer over. Beiden zijn in Duitsland meermalen veroordeeld voor diefstallen met geweld pleging. Op 8 oktober wijst de rechtbank vonnis. VELSEN Stadsbeiaardier Hein de Ligt heeft voor de bespeling van het stad huiscarillon, welke hij zaterdag 28 sep tember 's middags van vier tot vijf uur zal verzorgen, het volgende programma vastgesteld. 1. Preludium, W. de Vries; 2. Fuga, Jules Vandeplas; 3a. De wind, C. J. Geer lings; b. Herfstliedje, C. M. von We ber; 4. Kleine Suite. Leen 't Hart: 5a. Me nuet uit de Es dur Symphonie, W. A. Mo zart; b. Humoresque, A. Dvorak; c. Barca rolle, Jacs Offenbach; 6. Improvisatie, H. de Ligt; 7a. The last rose of summer, Irish; b. Die Lorelei, Fr. Silcher: c. Les feuilles mortes, Jos Kosma; 8. Preludium en fuga, B. J. Franssen. De rechtbank in Haarlem heeft op dinsdag 24 september geen faillissemen ten uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 24 september uitgesproken de ophef fing van het faillissement van Johannes Biesheuvel, wonende in Aalsmeer, Oost- einderweg 55, uitgesproken op 2 jarnuari. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelings-lijst zijn op 20 septem ber geëindigd de navolgende faillisse menten van: 1, de nalatenschap van wijlen Aarnout Izaak Meijers, laatst gewoond hebben de in Heemstede, Franz Schubertlaan 53, uitgesproken 18 juli 1967. 2. Julie Berthe Marie Verhoeven, wed. van A. I. Meijers, wonende in Heem stede, Franz Schubertlaan 53, uitge sproken 12 september 1967. Wegens het verbindend worden van de slot uitdelingslijst op 20 september ge ëindigd het faillissement van Leendert Bliek, hovenier, wonende te Lisse, Ro- versbroekdijk 5 h., uitgesproken op 6 april 1965. Bazar. De samenwerkende vrouwen organisaties in Velsen (Samvro) houdt op 3 oktober een bazar ten bate van de actie Sam-Zam. Loco-burgemeester H. de Boer verricht de opening. De ondergetekende naam -.. straat plaats wenst met ingang van 1 oktober a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger ln uw wijlt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5