Dr. Jarring zou optreden als verbindingsmom Kans op gesprek -over vrede - tussen Israel en Jordanië Politie maakt bekeuringen ongedaan Griekenland- resolutie aanvaard F FT WEER Belasti ng-vrij dom A O W- inkomens Drie rijksloodsen in arrest Johnson overleden Geruchten over arrestatie van Soekarno Anti-zwangers chap sklok in massaproduktie NKV in de clinch met het NVV Woonkunst ii\terfMl\ioi\& SPECULAAS 0f\$ Wetsvoorstel ingediend Onderhandelingen VS-Spanje afgebroken Komende dagen nog meer regen Miljoenenzwendel in Noordzeekanaalgebied Nog tientallen arrestaties verwacht Al 250.000 besteld Eenwording Europa desnoods zonder Frankrijk „T rombosegevaar bij pilgebruik" Nigerianen steken de Aba over Hotel BREDER0DE WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Wisselvallig Premier van Quebec Zie verder pagina 5 Willy Brandt: Britse staatscommissie: Het woord is aan Zie verder pagina 9 as. zaterdag 10 uur 's ochtends groot mode-nieuws voor IJmuiden! PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE 'n Pierre Cardin"koeft geen 400- te kosten m bij onsmét vest,279.-! 58e JAARGANG NUMMER 2 77 VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. TeL red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewfjk* Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant (Van onze correspondent) JERUZALEM. Hoewel officiële woordvoerders in Cairo en Amman cate gorisch hebben ontkend dat hun regeringen bereid zijn indirecte vredesonderhande lingen met Israel te openen, doen hier en in het bezette Jordaanse gebied toch hard nekkige geruchten de ronde over geheim contact met dr. Gunnar Jarring als dis crete en vasthoudende verbindingsman. Het vooraanstaande Israëlische dagblad (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Enkele tientallen au tomobilisten, die dezer dagen bekeurd werden, omdat zij hun waged in het Kenaupark in Haarlem op een voet pad geparkeerd hadden, krijgen hun geld terug. In een persoonlijke brief, die zij van de hoofdcommissaris van de Haarlem se politie, de heer A. L. de Boer ont vingen, betuigt deze zijn spijt over het gebeurde. Ofschoon het formeel verbo den is ter plaatse te parkeren, werd dit de laatste jaren oogluikend toege staan. De heer De Boer is van mening, dat de politie de automobilisten in dit geval van te voren had moeten inlich ten. Inmiddels zijn extra-borden in het Kenaupark geplaatst, die het parkeer verbod duidelijker maken. STRAATSBURG. De Griekenland resolutie van de Nederlandse socialist mr. M. van der Stoel heeft donderdag in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa een zeer grote meerderheid gekregen. De resolutie bevat de over weging om Griekenland te schorsen als lid, als het niet vóór volgend jaar januari op weg is naar herstel van de democratie. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, IJ, 19 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws ....3, 13, 19 Uit stad en omgeving 4, 3,7, 9, 11 Kunst 13 Radio en tv 13 Films 15 Uitgaan in Haarlem 15 Feuilleton 21 Beeldverhalen 21 Puzzel 21 Aangestipt 21 Economisch nieuws 23 Scheepsberichten 23 Beurs 23 Sport 31, 33 Dit nummer bestaat uit zesendertig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond: Veel bewolking met af en toe regen maar ook een enkele opklaring. Matige zuidwestelijke wind en iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. „Haarets" weet, in een bericht van zijn medewerker voor Arabische zaken, zelfs te melden dat tussen Jordanië en Israel overeenstemming is bereikt. Het blad zegt dit te hebben vernomen van Ara bische politici, die zich beriepen op „ver antwoordelijke bronnen in Jordanië". De beweerde overeenstemming zou in houden dat Israel het merendeel van het bezette Jordanië zou teruggeven en ver der akkoord zou gaan met een „open ge bied" in de Arabische sector van Jeruza lem, dat onder Jordaans bestuur zou ko men. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken ih Jeruzalem houdt men vol dat men van een dergelijke gang van zaken niets afweet. Men geeft echter wel, zij het ook schoorvoetend, toe dat het Israëlische ka binet en een aantal ministers, die het nauwst bij de vormgeving van Israel's buitenlandse politiek zijn betrokken, zo juist'uitvoerig van gedachten hebben ge wisseld over de vraag, welke troeven op tafel zijn te leggen ingeval Amman mocht besluiten contact met Jeruzalem op te ne- WASHINGTON, (AP). De onderhan delingen tussen de Verenigde Staten en Spanje over de verlenging van het de fensieverdrag van 1953 zijn afgebroken. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken. Fernando Maria Castiella heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk ervan in kennis gesteld dat hij een zes maanden lange periode van overleg wenst, zoals in het verdrag van 1953 was voorzien. Castiella zou vijf belangrijke eisen voor een hernieuwing van het verdrag in Was hington hebben voorgelegd: Amerikaanse steun voor de Spaanse pogingen om Gibraltar terug te krijgen. Een verandering van de status van Spanje van ontwikkeld land tot onder ontwikkeld land, om zo een grotere Amerikaanse investering te verkrijgen. Grotere militaire steun. Meer specifieke garanties voor de de fensie ,van Spanje. Een scherpere definitie van de Spaanse jurisdictie over Amerikaanse soldaten in Spanje. „Het eerste punt op de lijst is onjuist" zo werd van betrouwbare zijde vernomen. „Spanje heeft de kwestie-Gibraltar niet te berde gebracht bij de besprekingen in Washington." (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Voornamelijk in Noord- Nederland is september al bijzonder nat. Op enkele plaatsen in Groningen en Drente is inmiddels 220 mm regen ge vallen tegen normaal 70 mm. Daarmee is september al bij de groep van vier allernatste herfstmaanden van de laatste eeuw gekomen. Het recordcijfer bedraagt 269 mm in Ruinen (Drente), gemeten in 1896, ge volgd door 268 mm in Gorkum in sep tember 1918. De laatste bijzonder natte september was die van 1957 met 244 mm in Rotterdam. Doordat de depressies een nieuwe acti viteit gaan ontplooien waardoor de tijde lijk aangevoerde zachtere lucht weer wordt verdreven, is in de komende dagen nog méér regen te verwachten zodat, al thans in Noord-Nederland, het landelij ke septemberrecord snel wordt benaderd. men door bemiddeling van Jarring. Daar bij zou zijn vastgeknoopt aan het „vredes plan", dat de minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban in de algemene verga dering van de Verenigde Naties ter tafel zal brengen. Het laat zich aanzien dat Ebans uiteenzetting geen sensationele wending in de situatie zal brengen. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is het reeds aangekondigde wetsvoorstel ingediend tot verhoging van de belasting vrije voet, waardoor onder meer AOW pensioenen pas dan zullen worden belast als zij hoger zijn dan 5586,per jaar. Een bejaard echtpaar ontvangt op het ogenblik ongeveer 4.800 per jaar. Voor gehuwden zonder kinderen komt de ver hoging van de belastingvrije voet uit op 600,om dan geleidelijk af te nemen en wel zodanig dat voor inkomens van 27.000 en hoger het tarief ongewijzigd blijft. Voorbeeld: voor een gehuwde zonder kinderen met een inkomen van 15.000 een verlichting van 20 per jaar, voor een gehuwde met twee kinderen en het zelfde inkomen is het voordelig verschil 31 per jaar. Uit een toelichting blijkt dat de ver hoging van de belastingvrije voet alleen zal gelden voor 1969. De maatregel beoogt hen, die slechts een bescheiden inkomen hebben enige compensatie te geven voor de stijging van de kosten van levenson derhoud, onder andere door invoering van de BTW. De inkomensgrenzen, waar beneden men geen inkomstenbelasting hoeft te be talen worden onder meer als volgt: ongehuwd tot 40 jaar gehuwd zonder kind gehuwd 1 kind gehuwd 2 kinderen gehuwd 5 kinderen gehuwd 8 kinderen gehuwd 10 kinderen De regering heeft ook nog ingediend een voorstel tot verhoging van de prijzen accijnzen op sigaretten en kerftabak (waardoor de prijs van sigaretten van 1.50 op 1.75 komt) en een voorstel aftrek regeling wegens buitengewone lasten in de loon- en inkomstenbelasting. 1968 1969 2.880 3.300 3.900 4.500 4.620 5.400 5.460 6.390 8.520 9.600 12.360 13.200 15.000 15.600 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De recherche van de rijkspolitie te water is begonnen met het opruimen van een augiasstal van corrup tie in het ongeveer honderd man sterke korps van loodsen in het Noordzeekanaal gebied. Na een onderzoek van ruim twee jaar zijn gisteren in IJmuiden de eerste drie arrestaties verricht. Volgens de rijks politie kunnen nog tientallen aanhoudin gen verwacht worden. Vanochtend zijn twee van de drie rijks- loodsen uit IJmuiden voor de Haarlemse officier van Justitie geleid. Zij worden ervan verdacht kapiteins van zeesleepbo ten te hebben geadviseerd méér sleepbo ten te nemen dan strikt noodzakelijk was. De derde rijksloods, die in verband met deze affaire is gearresteerd zal maandag worden voorgeleid. Onduidelijk is nog in hoeverre loodsen of andere instanties voordeel hebben getrokken uit deze zaak. Maar het zou gaan om een bedrag van ruim 1,3 miljoen. Het directoraat-gene raal voor het Loodswezen kan op deze zaak geen commentaar geven. Het onderzoek in de mogelijke omko perij van rijksambtenaren, in dit geval loodsen in IJmuiden en op het Noordzee kanaal is in handen van de Haarlemse W/a ,J/'Mr 'mm.---. m Soldaten van het federale Ni- geriaanse leger steken met landings- boten de rivier de Ara over tijdens hun opmars naar de stad Oemoea- hia. De brug op de achtergrond is door Biafraanse troepen bij hun terugtocht uit de stad vernield. MANICOUAGAN (Quebec) (AFP). De premier van de Canadese provincie Quebec, Daniel Johnson, is donderdag plotseling overleden tengevolge van een hartaanval. Johnson was in Manicouagan, waar hij een nieuwe stuwdam in gebruik zou stel len. Hij is 53 jaar geworden. DJAKARTA, (AP) Het onafhanke lijke dagblad „Noqsantara", dat sinds lang anti-Soekarno is, heeft gemeld dat de ex-president twee dagen geleden door het leger is gearresteerd, omdat hij be trokken zou zijn bij ondergrondse com munistische pogingen om een „derde op stand" te ontketenen. Het blad schrijft zijn informatie toe aan zegslieden van de inlichtingen dienst, die zouden hebben verklaard, dat de bejaarde oud-dictator was gearresteerd nadat zijn naam onlangs was genoemd door communisten die op Java waren ge arresteerd. Een woordvoerder ten palei- ze van President Soeharto ontkende ech ter dat Soekarno gearresteerd zou zijn. De 68 jaar oude Soekarno verblijft op het ogenblik in Djakarta. Hij woont daar onder bewaking in het huis van zijn Ja panse vrouw, Ratna Sari Dewi, zo wordt uit de kring van zijn familie vernomen. WENEN, (DPA). In de Oostenrijkse hoofdstad in donderdag het „startteken" gegeven voor de massaproduktie van „anti-zwangerschapsklokken", een Duits patent. De Weense gynaecoloog professor Her mann Knaus heeft de uitvinder het alleen recht verleend tot het verwerken van zijn wetenschappelijke methode tegen zwan gerschap in genoemde klokken. De in het Zwarte Woud vervaardigde klokken waarschuwen de bezitsters door middel van een rood signaal voor de „ge vaarlijke dagen". De kleur groen geeft aan, dat er geen gevaar is voor bevruch ting. De bezitsters behoeven volgens de uitvinder de klok slechts één maal in de maand opnieuw te stellen. De bij vrouwen optredende „fluctuaties" in de periodiciteit zijn in de klok even eens verdisconteerd. Wat vroeger volgens de methode van Ogino-Knaus moeizaam berekend moest worden, wordt door de klok mechanisch uitgerekend. De klokken zullen eerst als tafel- of muurklokken vervaardigd worden. Men wil later overgaan tot de produktie van anti-conceptie-polshorloges. Er zouden reeds 250.000 klokken besteld zijn. De orders zouden in het bijzonder uit r.k. landen afkomstig zijn. officier van Justitie mr. G. van der Valk Bouman en mr. Bergsma, officier van Justitie in Amsterdam in samenwerking met de rijkspolitie te water in Amster dam. Door deze pijnlijke affaire is de goede naam van de Amsterdamse haven ernstig aangetast. De betrokken loodsen zouden voor iede re overbodige sleepboot, die zij lieten inschakelen van sleepbootrederijen tien gulden hebben ontvangen. Het onderzoek van de recherche zal zich mogelijk niet alleen beperken tot de loodsen, maar zich ook uitstrekken tot de sleepbootbedrijven Wijsmuller in IJmui den en Goedkoop in Amsterdam. (Van onze correspondent) BONN Minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt heeft gisteren voor de Bondsdag verklaard dat de bondsre- bliek desnoods de eenwording van West- Europa zal nastreven zonder het Frank rijk van president De Gaulle. Dit zou noodzakelijk kunnen worden om dat voor de Bondsrepubliek meer dan voor welke andere staat in net Westen dit bondgenootschap van levensbelang is. De Franse president is vandaag en mor gen in Bonn in het kader van de weder kerige bezoeken die uit het Frans-West- duitse vriendschapsverdrag voortvloeien. LONDEN (AP) De Britse staats commissie inzake de onschadelijkheid van geneesmiddelen heeft gisteren gerappor teerd dat antizwangerschapspillen bloed- stolling kunnen veroorzaken, maar tevens verklaard, dat de pillen in de handel moe ten blijven „zolang ze uitsluitend verkrijg baar blijven op doktersvoorschrift en het publiek er zich van bewust is, dat het gebruik een zeker risico meebrengt". „Boven redelijke twijfel is aan het licht gekomen dat er een oorzakelijke betrek king bestaat tussen het gebruiken van de door de mond in te nemen anti-zwanger- sehapsmiddelen en trombo-embolische aandoeningen", aldus het rapport. ADVERTENTIE zwaar gevuld met zuivere amandelspijs A.s. zaterdag als reklame een lekkerstuk van ƒ2.50 voor ƒ2.15 roomboterspeculaas roomboterstaven - roomborstplaat Als steeds m m m heerlijk Telefoon 1 64 79 Rabindranath Tagore: De grote aarde maakt zich herberg zaam met behulp van kleine gras sprieten. (Van onze redactie economie) HAARLEM. „Het is op zijn minst wat vreemd dat de vice-voorzitter van het NVV, de heer De Boon, nu al een percentage heeft genoemd waarmee dn Ionen het volgend jaar moeten stijgen". Deze opmerking is gisteren gemaakt zo wel door de voorzitter van het NKV de heer Mertens tijdens een vergadering in Haarlem als door de voorzitter van de Ka tholieke Bond van Werknemers in de In dustriële Bedrijven de heer H. M. de Groodt in Utrecht. Het is daarom zo betreurenswaardig, aldus vervolgde de heer De Groodt, om dat het NW juist de vakcentrale is die maar steeds weer praat over nauwere samenwerking met andere vakcentrales, maar het blijkbaar in een belangrijke zaak als het loonbeleid niet nodig vindt eerst te overleggen met de andere partners. „In de vrije loonpolitiek ligt de verant woordelijkheid bij de bedrijfstakken, in casu bij de bonden. Het is dan ook vrij goedkoop stoere uitspraken te doen over zaken waarvoor men zelf geen verantwoor delijkheid behoeft te dragen", aldus de heer De Groodt. ADVERTENTIES i (flfi LU LU Zie pagina 12 Velserenderlaan 3 Santpoort - t/o Ruïne Telefoon 0 2560-8012 'n GRAFELIJK DINER 8 INTERIEURS SPECIALE AANBIEDINGEN IN BANKSTELLEN Zijlstraat 62 Tel. 2 08 74 Haarlem m

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1