VAN DAG TOT DAG OE THANT DRINGT AAN OP GESPREK VAN GROTE VIER BELANGRIJKE te VEILING PERZISCHE TAPIJTEN Guerrillastrijd in Latijns-Amerika Om gevaar van kernoorlog af te wenden Wiggins volgt Ball in de VN op Kunstzaal van de H.K.B. commentaar op actuele zaken Marcello Caetano nieuwe premier van Portugal Sleutel tot vrede in handen van supermachten Schulden van VN T s j echoslowaken in Oostenrijk moeten zich melden t®l«gram*!8n VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 3 Na jarenlang bewind van Salazar Staats jeugd-leider M at iging HAARLEM Zaterdagmiddag 2.30 uur TEMPELIERSSTRAAT 35 - HAARLEM A larm Venezuela Bestrijding WEEKABONNEMENTEN Antonio de Oliveira Salazar, de dood zieke premier en dictator van Portugal, is een van de weinige alleenheersers in de twintigste eeuw die niet door geweld maar door leeftijd en ziekten van de troon werden gestoten. Het was inderdaad een troon, waarop Salazar sinds 1932 heeft gezeteld en zijn regime vertoonde alle kenmerken van een absoluut vorst, ofschoon hij zich beschei den „premier" bleef noemen. Door de revolutionair maarschalk Gomez in 1926 tot minister van Financiën benoemd, was Salazar op het zwakste punt van de Por tugese samenleving, de economie, een ware „redder der vaderlands". Maar in ruil voor een economische sanering des lands moesten de Portugezen een dicta tuur aanvaarden, die hen beroofde van hun politieke en levensbeschouwelijke be wegingsvrijheid. Salazar gaf Portugal een grondwet die gebaseerd was op het cor poratieve staatsidee. Die corporatieve lichamen werden ingekapseld in een streng reglement van staatsorde, waarin de parlementaire vertegenwoordiging tot een schijnvertoning werd gemaakt. De dictator hield zijn autoritaire bewind in stand met een oppermachtige en sterk ge disciplineerde politie-organisatie, die het betrekkelijk kleine land overdekte met een net van binnenlandse spionage. De PIDE, zoals de geheime politie van Portugal heet, heeft zich een treurige faam verworven door inqUisitoire wreed heden en eigenmachtige gevangen nemingen. zonder dat daaraan een justi tieel apparaat te pas kwam. De Portugese samenleving is oer conservatief, al is dat de laatste jaren onder invloed van het toeristenbezoek wel enigszins veranderd. Er heersen feo dale opvattingen, vooral bij de adellijke families en de geestelijkheid. Salazar heeft zijn bewind gericht op een nauwe ver standhouding tussen regering en kerk, waarmee de opleving van revolutionaire bewegingen in het land gemakkelijk kon worden tegengegaan. Toch kan men niet zeggen dat het be wind van Salazar enkel onheil over Por tugal heeft gebracht. De levensstandaard is er zeer behoorlijk voor alle groepen van de bevolking, althans voor degenen die zich gehoorzaam buigen voor de dwang van de Eenheidspartij van Salazar. Portugal is lid van de NAVO sinds 1949 en heeft dus ook het Handvest aanvaard, waarin de rechten van de mens en de grondvrijneden van het individu worden gegarandeerd. Zijn regering lijkt als twee druppels water op die van een orthodox communistisch land, met het enige ver schil dat de gezaghebbende groepen niet uit de arbeiders- en boerenstand, maar uit de hoge militaire kringen en de land adel zijn gerecruteerd. De koloniale politiek van Salazar is in vijftig jaar onveranderd gebleven. Hij be schouwt de koloniën als provincies van Portugal en onderdrukt iedere onaf hankelijkheidsbeweging met militair en politieel geweld. De manier waarop Sala zar zijn regime heeft uitgeoefend is in alle opzichten lijnrecht in tegenspraak met alle voorwaarden, waaraan een land moet voldoen om de leuzen en doelstellingen LISSABON, (Reuter en AP) Marcel lo Caetano is gisteren tot premier van Portugal benoemd als opvolger van An tonio de Olveira Salazar, die ernstig ziek is. President Americo Thomas deed de aan kondiging in een televisie-toespraak die het eind betekende van een ongeveer 40- jarige periode waarin Salazar de macht had in Portugal. Salazars opvolger is een 62-jarige con servatieve advocaat. In zijn jeugd was Caetano een openlijk bewondenaar van Mussolini. Later was hij de voornaamste theoriticus van de corporatieve staat van Salazar en jaren lang is hij de rechterhand en protégé van Salazar in de regering geweest. Zelfs zijn persoonlijkheid lijkt in vele opzichten op die van Salazar. Hij wordt beschreven als humeurig, achterdochtig en onverdraagzaam. Caetano was al Salazars medewerker toen deze nog aan het begin stond van zijn politieke loopbaan. Toen Salazar mi nister van financiën was, werd Caetano zijn adviseur. Later kreeg hij van de re gering opdracht, een hervorming van het gemeentelijke bestuur voor te bereiden. Van 1940 tot 1944 was hij commissaris van de „Mocidade Portuguesa", de Portu gese staatsjeugd, aan de prganisatie waar van hij een groot aandeel heeft gehad. Zijn volgende functie was die van mi nister van Koloniën en ook op die post voerde hij hervormingen uit. De nieuwe Portugese premier was ook enige tijd rector van de universiteit van Lissabon. In deze functie heeft Caetano een conflict met het bewind van Salazar gehad. Hij legde deze functie neer toen de politie studenten van de universiteit verhinderde, Caetano te spreken te krij gen over hun klachten. van de NAVO enige inhoud te geven. Niettemin staat Portugal nu al sinds 1949 in de rij der NAVO-landen in de bres voor „de democratie, de vrijheid en de westelijke beschaving". In militair op zicht levert het een bescheiden bijdrage tot dit bondgenootschap, doch zijn stra- egische ligging maakt het land bijzonder geschikt als hoeksteen in de Middellandse- Zeedefensie, temeer waar Spanje voor lopig nog aan de linie van verdedigers der vrijheid ontbreekt. Als Salazar sterft in ieder geval komt hij niet meer terug op de „troon" zal er in Portugal weinig veranderen. Zijn opvolger, dr. Marcello Caetano, is door het leger naar voren geschoven en neemt de bevoegdheden over, die de corpora tieve constellatie van de staat en de auto ritaire grondwet hem automatisch ver lenen. De politie staat onder sterke lei ding van enkele figuren die nauwe con tacten met de Eenheidspartij en het leger onderhouden. Het front van de dictatuur tegenover het onmondige Portugese volk blijft ook na het wegvallen van Salazar gesloten. De revolutionaire stromingen in het land, die onder bijzonder moeilijke omstandigheden werken, zullen misschien in deze wisseling aan de top het sein zien om nieuwe activiteiten te ontwikkelen. Voorlopig echter blijft in Portugal de „verplichte rust" ongestoord voortduren. NEW YORK (AP) De secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, heeft een veroordeling uitgesproken over wat hij noemde de verouderde geweldmethoden van de grote mogendheden. Hij stelde on middellijke besprekingen van de Grote Vier voor om het gevaar van een kernoorlog af te wenden. Zijn opmerkingen waren vervat in de inleiding op zijn jaarlijks rapport aan de Algemene Vergadering van de 125 bij de V.N. aangesloten landen en bevatten scherpe critiek zowel op de Verenigde Staten als op de Sovjet-Unie. Hij uitte de beschuldiging, dat deze beide grote mogendheden al te geneigd zijn, geweld te gebruiken om interna tionale problemen op te lossen en betoog de: „Als men deze neiging niet in haar tegendeel doet verkeren en het beginsel van non-interventie in de vrije lotsbe stemming van landen niet in ere wordt hersteld, ziet de toekomst van de inter nationale vrede en veiligheid zelf er wel zeer donker uit". „De wereld heeft dringend behoefte aan beëindiging van de ouderwetse maar ge vaarlijke tactiek de problemen van deze tijd op te lossen door middel van de ge weldmethoden van de jaren dertig", al dus Thant. Thant hernieuwde zijn pleidooi voor staking van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam en gaf uiting aan de hoop, dat de Sovjet-Unie „zo vlug mogelijk" haar troepen zal terugtrekken uit Tsjecho-Slowakije: „Dit zou in het belang zijn van de onderlinge goede wil en van de internationale vrede en veilig heid". Hij deed op alle regeringen een beroep, om in woord en daad matiging te be trachten. Oe Thant gaf uiting aan de be zorgdheid, dat de haviken in vele landen uit het gebeurde in Tsjecho-Slowakije moed zouden putten en er steun in zou den vinden voor hun standpunt, dat niet moet worden gestreefd naar coëxistentie of een vergelijk met de socialistische landen en dat dientengevolge de stem men van liberalisme en progressieve ge dachten in vele delen van de wereld tot zwijgen zullen worden gebracht. „De beide super-mogendheden hebben de sleutel tot de vrede van de wereld in handen", zei Thant. „Het wordt hoog tijd, dat de grote militaire mogendheden zich realiseren, dat de huidige superieure mi litaire macht, waarop zij zo zwaar steu nen en die ze geneigd zijn zo vrijelijk te gebruiken, op zichzelf een ernstig en al omtegenwoordig gevaar is". Thant verkfaarde zich ervan bewust te zijn, dat zijn rapport een somber stuk is, maar hij voegde eraan toe. dat hij niet gelooft, dat een luchtig optimisme onder de huidige internationale omstandigheden gerechtvaardigd zou zijn. Hij betreurde wat hij noemde „een WASHINGTON (Reuter en AP) Pre sident Johnson van de Verenigde Staten heeft het aftreden aangekondigd van George Ball als de Amerikaanse gedele geerde bij de Verenigde Naties. De hoofd redacteur van de „Washington Post" James Russell Wiggins is als z(jn opvol ger benoemd. Ball is maar drie maanden in functie geweest. Zijn benoeming is pas twee da gen geleden door de Senaat goedgekeurd. Op een persconferentie waarop hij zijn ontslag bekend maakte voer de 58-jarige Amerikaanse diplomaat opnieuw fel uit tegen de in een „ontwerp-resolutie" ver vatte oproep van VN-secretaris-generaal Oe Thant, om de bombardementen op Noord-Vietnam te staken. Evenals begin deze week onmiddellijk na de verklaring van Thant, zei Ball dat de opmerkingen van de secretaris-generaal geen enkele bijdrage hebben geleverd voor het goed verloop van de Amerikaans-Noordvietna- mese onderhandelingen in Parijs. De 64-jarige Wiggins, die nog nooit een openbare functie heeft bekleed, is al twin tig jaar werkzaam bij de „Washington Post". Als hoofdredacteur heeft hij vaak de Vietnam-politiek van president John son verdedigd. Boven George Ball, de aftredende Amerikaanse gedelegeerde (boven), en zijn opvolger J. Rrussell Wiggins. NEW YORK, (Reuter) Met de fi nanciële toestand van de volkenorga nisatie is het niet anders gesteld dan met de toestand in de wereld. De onbe taalde rekeningen zijn opgelopen tot het recordbedrag van 260,7 miljoen dollar, 18,5 miljoen dollar meer dan in 1967. Het bedrag in kas 7,6 miljoen dollar en de op korte termijn opeis bare investeringen zijn samen nog niet eens voldoende voor de begroting van één maand. Oe Thant riep de Algemene Verga dering op, snel en op effectieve wijze die financiële positie van de VN te sa neren. ernstige achteruitgang van de normen van de internationale ethiek". „Het overheersende pessimisme met be trekking tot de internationale toestanden en de recente ernstige en betreurenswaar dige gebeurtenissen in Europa moeten niet worden aangegrepen als motieven om het streven naar vrede in Vietnam te vertragen", aldus de secretaris-generaal van de V.N. (Van onze correspondent) WENEN. Tijdens de bezetting van Tsjechoslowakije is de Oostenrijkse rege ring niet zo rustig en kalm geweest als zij de bevolking door toespraken wilde wijsmaken. Vooral op 24 en 25 augustus is de regering Klaus zonder enige twijfel radeloos geweest. Ofschoon de regering in Wenen nog altijd bezorgd is over de aanwezigheid van een groot aantal Russische troepen ten noorden van het land, blijft de bevol king rustig. De Oostenrijkse politie houdt zich nu met de vraag bezig wat er met de 15.000 Tsj echoslowaken moet gebeuren, die zich als toeristen of als vluchtelingen in Oos tenrijk ophouden. Het wemelt in Wenen nog altijd van Tsjechische auto's en bus- Nadat de vluchtelingen van de regering en de bevolking de grootst mogelijke steun hebben ondervonden, wil de politie nu toch graag weten wie van het asiel recht gebruik maakt. Daarom moeten all® Tsjechoslowaakse staatsburgers in Oos tenrijk zich tot 30 september melden. Slechts de helft van hen heeft dit tot nu toe 'gedaan. ADVERTENTIE te houden in de alwaar bij opbod geveild worden 235 Voorts een keurcoilectie CHINESE TAPIJTEN. Gegarandeerd uitsluitend 1ste klas tapijten, zodat teleurstellingen zijn uitgesloten. Als volgt te omschrijven GROTE TAPIJTEN enige bijzonder fijngeknoopte Kirman-, Te- briz-, Sarouck-, Ispahan- en Ghoum-tapijten in diverse afmetingen. Verder Herez-, Afghan-. Mahal- en Spartatapijten in maten tot ruim 300 x 400 cm. KLEINE TAPIJTEN: een groot assortiment tapijtjes en kleedjes geschikt voor salon, hall en foyer, verder lopers, kussens. BELANGRIJK Deze collectie tapijten wordt geveild in opdracht van The Europ-Asiatic Warehouse in Nederland gevestigd te Haarlem. Betreffende goederen hebben gediend voor diverse tentoonstellings- en expositiedoeleinden. Wegens fiscale afschrijving worden deze fraaie Oosterse tapijten thans tegen ZEER AANTREKKELIJKE PRIJZEN GEVEILD VEILING: ZATERDAGMIDDAG 2.30 UUR. KIJKDAG: ZATERDAG van 11 tot 2.30 UUR Deurwaarder: C. G. van Haaster Veilingdirectie: A. H. Ineke, erkend veilinghouder. (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Sinds Fidel Castro met zijn getrouwen Cuba ver overde en zijn avontuur als voorbeeld stelde aan het Zuidamerikaanse continent, voelen de regerende generaals en politiechefs in Latijns- Amerika zich in hun regime bedreigd. Na de mislukte staatsgreep van „Che" Guevara en de verlammende kloof tussen de Moskou- en Peking- communisten scheen het gevaar geweken: maar op vele plaatsen steekt het nu weer de kop op. De Boliviaanse president en lucht macht-generaal René Barrientos heeft verklaard, dat hij zelf het commando zou nemen in de strijd tegen de gue rilla's. „Che" Guevara's tweede man, „Inte" Pedro ,is via Havanna weer naar Bolivië teruggekeerd en heeft in de twee grootste steden van het land manifes ten laten uitdelen, die de richtlijnen voor verdere strijd vormen. Het be vrijdingsleger moet in het tropengebied Beni (bij Puerto Branco) opgeleid worden: dezelfde groep schijnt zich echter ook op het grondgebied van Peru te bewegen, waar zij vier dagen lang het landgoed Durand bezette en plunderde. Andere guerilla-haarden zijn de Boliviaanse Andes, vooral Cus- co, waar een aanzienlijke wapensmok kel ontdekt werd. De Argentijnse geheime dienst is ook in staat van alarm: een naaste me dewerker van Inti Pedro, de Equa- dorse vrijkorpssoldaat Nelson Delgua- do Rodriguez, die kapitein Nelson ge noemd wordt, zou in de Boliviaanse stand Santa Cruz de la Sierra, waar onlangs de vergadering van Latijns- Amerikaanse ministers van Buiten landse Zaken plaatsvond, zijn hoofd kwartier hebben opgeslagen, en van daaruit persoonlijke contacten met Salta en andere Noordargentijnse pro vinciehoofdsteden gelegd hebben. Omdat tegelijkertijd de door de po litieke politie bewaakte leidende Cas- tro-aanhangers uit hun land verdwe nen zijn, vermoedt men dat dit ver band houdt met plannen voor een op stand van de guerrillatroepen in Ar gentinië, Bolivia, Chili en Paraguay. Ondanks geruststellende verklarin gen zijn de politiek zeer verschil lende gekleurde groepen in Colum bia, die sinds 15 jaar na de burgeroor log actief zijn, geenszins tot rust ge komen. Nog steeds zijn in Columbia de zogenaamde „Exercitio de Liberacion Nacional" (ELN) het „nationale be vrijdingsfront" en de „Fuerzas Arma- des Revolucionarias Columbiana" (FARC) de Codumbiaanse revolutio naire strijdkrachten, actief. ELN is op Peking georienteerd ter wijl de FARC, onder leiding van de bekende nationale held Tirofijo, Castro volgt. De ELN heeft pas in een hinder laag een legerpatrouille in Noord-Co- lumbia aanzienlijke verliezen toege bracht, terwijl de FARC na de ontvoe ring van een rijke grootgrondbezitter, waarvoor een losgeld van ongeveer een kwart miljoen werd geëist een bloe dig gevecht met het Columbiaanse le ger heeft gehad. IN VENEZUELA gaan de guerrilla's van de „Fuerzas Armadas de Libera cion Nacional" (FALN) nog verder. Het Venezolaanse leger heeft in april en mei in de bergstreken ten westen van Caracas de „operatie Tenaca" uit gevoerd zonder echter de guerrilla's geheel te kunnen uitschakelen. In Ve nezuela wordt ook een sterke opleving van de zogenaamde stadsguerrilla ver wacht, zoals die zich nu en dan met spectaculaire ontvoeringen en aansla gen in de hoofdstad van Guatamala manifesteert. In de Venezolaanse hoofdstad Ca racas is door de arrestatie van een koerier de jonge Duitse Gisela Richter een internationale terreurorganisatie opgerold. Hoewel maar in zeldzame gevallen bewezen kan worden dat de vrijkorpssoldaten, wapens en geld van uit Cuba worden gestuurd, bestaat er nauwelijks twijfel over dat Havanna het centrum van de guerrillabeweging is. Bij de komende conferentie van~het leger van de O.A.S.-staten komt de vorming van een gemeenschappelijk leger en een internationale generale staf niet meer ter sprake. TOCH IS de bestrijding van de guer rilla's in het O.A.S.-gebied verzekerd: in een kamp aan het Panama-kanaal hebben meer dan 30.000 Latijns-Ame rikaanse officieren uit verschillende landen een speciale opleiding ter be strijding van de guerrilla's gekregen. Er worden daar ook Noord-Amerikaan- Se troepen, die per vliegtuig aankomen, in reserve gehouden. De organisatie van de Amerikaanse Staten heeft weliswaar geweigerd om het verdedigingsapparaat tot een offi cieel orgaan te maken: maar niettemin hebben de generaals van alle Ameri kaanse staten nauw contact. Ook be staat een nauwe samenwerking tussen de geheime diensten van de Latijns- Amerikaanse staten. Sonde-5. Een woordvoerder van de Rus sische informatiedienst in de Indisch® stad Bombay heeft bekend gemaakt dat het Russische ruimtevaartuig Sonde-5 d® volgende week naar Bombay zal worden gebracht. Onweer. Drie mensen zijn nabij de Turks® stad Istanboel door de bliksem gedood. Het zware onweer ging gepaard met hevige regenval, waardoor overstromin gen ontstonden. Gestrand. De besprekingen tussen de Verenigde Staten en Spanje over de her nieuwing van hun defensieverdrag zijn gestrand. Arrestaties. In Djakarta zijn de laatste dagen ongeveer veertig communisten gearresteerd. Protest. Zwitserland heeft bij de voorzit ter van de Raad van Europa in Straats burg geprotesteerd tegen het feit dat een Frans gaullistisch raadslid een de legatie van vrouwelijke Frans-spreken de separatisten uit de Zwitserse Jura te woord heeft gestaan. Neutraliteit. De Zuidvietnamese regering heeft laten weten dat VN-secretaris-ge- neraal Oe Thant van de van hem ver wachte neutraliteit is afgeweken door aan te dringen op stopzetting van alle Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. xxxxxxxxionoocinnoooooooociooocxiooewooooooooonoBBBeeoeotMt dienen uiterlijk op woenidag te worde® betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3