Canjels acht Bouwmeester goed genoeg voor oranje Herrie om Scholte EDO - FORTUNA VL. Smith's trekt zich uit de wielersport terug Titelstrijd in Heer bewijst: TINI WIJNEN IS TER UG Eén wedstrijd en boete voor Peijs Nobby Stiles geschorst „Teleurstelling voor mij dat Ebben niet naar Mexico kan" TELSTAR THUIS TEGEN NAC; EDO TEGEN KOPLOPER FORTUNA Tom Okker in nationaal team HOC-dames te sterk voor Agon Cambuur-trainer Bens twee maanden op non-actief Ludwig Müller uitgeschakeld Ajax naar trainingskamp Kleine prijzen in sporttoto SECRETARIS-GENERAAL VAN IOC WESTERHOFF: Jan Huberts naar Italiaanse stal Westphal toch naar Mexico Remises in Danlontoernooi ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 11 (Van onze sportredactie) Pech voor FC Nürnberg ZONDAG 14.30 UUR Car los Ieo Crnz behield bokstitel Polen en Spanje grootste kandidaten voor Mexico in basketbaltoernooi HAARLEM/IJMOND NAC-trainer Leo Canjels acht zijn elftal be langrijk sterker dan vorig seizoen. ,,We zijn niet alleen aanvallend sterker geworden" de nieuwe van De Baronie overgenomen vleugel Deijkers- Brouwer bleek een openbaring „maar ook tactisch zijn we veel sterker gaan spelen. Het elftal, allemaal jonge jongens op een enkele uitzondering na, bekijkt het beter" In het NAC-nieuwe-stijl vertolkt Frans Bouw meester sr. weer een hoofdrol. De terugkomst van de 28-jarige ex-inter national imponeerde zelfs bondscoach Kessler. Het verblijf van de NAC- speler in de Oranjeselectie was echter van korte duur. Canjels: „Frans heeft dat fantastisch verwerkt. Hij is gewoon doorgegaan. Hij traint enorm hard. Ik acht hem op het ogenblik zelfs nog iets sterker dan toen hij in de selectie werd opgenomen. Hij en ik ook hadden wel begrip voor het besluit van Kessler hem weer uit de groep te laten. Frans speelt het sterkst als hij speelt in een ploeg, die vanuit de verdediging speelt. Nou, dat was Kessler niet van plan tegen Luxemburg. Maar ik geef hem een goede kans voor een plaats in het Nederlands elftal voor de komende wedstrijdenDe voorwaarden voor een uitblinkende rol voor Frans Bouwmeester „een zeer sterk bezet middenveld, daarop is hij op zijn best" zullen ook tegen Telstar aanwezig zijn. Canjels: „Na tuurlijk spelen wij tegen Telstar ook vanuit de verdediging. Dat is normaal in uitwedstrijden, niet waar?" Canjels heeft hetzelfde team als vorige week samen gesteld: Van der Merwe Van Gorp, Vermeulen, Graaumans en Pelkmans Bouwmeester jr. en Luyten Bouwmeester sr., Visschers, Deijkers en Brouwer. Bij Telstar is het spelen van Althoff nog onzeker. Bakker en André komen beiden zeker niet in aanmerking. De Visser maakt zijn ploeg pas later bekend. Kort en Clement zijn weer volkomen fit. Haarlem zal het in Amsterdam tegen De Volewijckers zonder Peijs moeten stel len. De strafcommissie schorste gister avond in hotel Terminus in Utrecht de Haarlemmer voor één wedstrijd en legde hem bovendien 150 gulden boete op. De HVC'er Veenendaal, die gelijk met Teijs door scheidsrechter Barmentlo afgelopen zondag naar de kleedkamer werd ver wezen, kreeg dezelfde straf. Kesselaar zal Peijs vervangen. Haarlem: Boomgaard Wentink, Kesselaar, Peters en Van Duf felen Fransz en Kruyer Lefering, Hoeben, Couperus en Van Slooten. Bij De Volewijckers staat ex-Telstar- spits Boekestein naast Engelsma in het centrum van de voorhoede. Duits staat in het doel met voor hem Verwey, Koppe- draaier, De Ruiter en Heerland, midden: Den Boer en Coster en voor Stout, En gelsma, Boekestein en Boszhardt. RCH moet het nog steeds zonder Olden- ziel stellen. De RCH'er zou met zijn enkelbandblessure wel eens geruime tijd uit de roulatie kunnen zijn. Driessen is weer hersteld van zijn de vorige week opgelopen verwonding. Het elftal komt in Helmond als volgt uit: Bes Dries sen, Koster, Villerius en Croes Hen- driksen en Schipper Smit, Pas, De Goede en Meijer. Helmond Sport: Hen driks Chatrou, Van den Boogaard, Daelmans en Voorjans Van Wissen en Van Melis Van der Kerkhof. Van der Berk, Kreekels en Van Berloo. EDO heeft (Van onze sportredactie) HAARLEM Tom Okker zal nu hij in Nederland is uitkomen voor het na tionale tennisteam dat 25 en 26 oktober in Den Haag tegen Noorwegen speelt om de Koning Gustaafbeker. Waarschijnlijk zal naast de nationale kampioen Jan Hajer worden opgesteld. Bij een zege wacht Frankrijk op 9 en 10 november als tweede tegenstander voor de Ne derlanders. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM Hoofdschotel van het bas ketbalprogramma van gisteravond was de ontmoeting tussen de dames van HOC en Agon. De Haarlemse dames toonden zich niet meer onder de indruk van de verras sende nederlaag van vorige week en namen meteen een voorsprong op hun tegenstand sters. Via 5-0 en 9-4 werd de stand 13-6. Agon schakelde over op persoonlijke ver dediging, maar ook hierdoor kon de HOC- aanval niet gestuit worden. Ruststand 27-10. Ook de tweede helft was HOC de betere ploeg, waardoor de overwinning geen moment meer in gevaar kwam (48-27). Ook Schoten boekte een grote overwin ning. In de eerste ronde van de beker competitie ontmoette men Slotermeer, dat volgende week weer tegen de Haarlem mers moet aantreden voor de competitie. Schoten nam in de eerste helft een kleine voorsprong. Na de ruststand, 26-18, bleef het verschil tussen beide ploegen tot 38-26 rond de tien punten zweven. Toen drukte Schoten resoluut door en via 55-26 werd het tenslotte 62-31. In de districtsklasse ontmoette ETO fa voriet Lions. In een rommelige wedstrijd wist ETO in het begin nog enigszins bij te blijven (rust 21-31) maar na rust drukte Lions door. Eindstand 46-79. Voor Lions scoorden Boogaard 21 en Kroder 41 pun ten. De uitslagen: Heren: ETOLions 46-79, SchotenSlotermeer 62-31, HOC 2Fla mingo's 3 31-28, ETO 2—Akrides 2 32-30, Exercitia 3Antilopen 2 2-0, Schoten 4 Typhoons 4 18-50, Typhoons 2H. Cardi nals 2 35-51, Flamingo's 4—Akrides 3 61- 32, Racing Beverwijk 2Lions 2 30-36. Dames: HOCAgon 48-27, Exercitia 2— White Stars 4 11-15, Akrides 2—HOC 3 42-15. voor de wedstrijd tegen koploper Fortuna VI. Disselköter uit het elftal gelaten. Blum is geblesseerd. Op eigen terrein komt men nu als volgt voor de dag: Amama Van der Zon, Maas. Nijssen en Breeuwer Hendriks en Van der Putten Koek, Bosdijk, Slisser en C. Koene. Fortuna Vlaardingen heeft Baksteen vervangen door Schippers: Eikelenboom Schip pers, Pijl. Robbemond en Kramer Ver weel en C. Bouman Jansen, J. Bou- man, Hordijk en Van Oudheusden. UTRECHT De trainer van SC Cam- buur, Jan Bens, is gisteravond na een ver gadering van de strafcommissie van de KNVB bestraft met een schorsing van twee maanden. Bens, die dit jaar terugkeerde uit Australië en nog geen licentie bezit, liep afgelopen zondag tijdens de competitie wedstrijd tegen Vitesse zonder noodzaak het veld op en kwam daarbij in botsing met de Vitesse-speler Hofs, die groggy op de grond viel. Het was ter zitting niet vol komen bewezen, dat Bens daarbij zijn vuis ten had gebruikt. Hofs werd overigens la ter nog wegens ruw spel in het boekje van scheidsrechter Hoppenbrouwer genoteerd en zag een schorsing van twee wedstrijden tegen zich uitgesproken. Scholte HEER Henk Scholte heeft zich in Heer gisteren bijzonder nijdig gemaakt op een sportjournalist van de Nieuwe Limburger. Het kwam tot een hevige woordenwisseling en haastig toegescho ten bestuursleden moesten ingrijpen om een dreigend handgemeen te voorko men. Oorzaak was een interview met Scholte, waarbij in de kop stond ver meld: „Alleen Wijnen en ik (Scholte) kunnen biljarten". Bovendien werd er melding in gemaakt van een soort com bine i.v.m. de uitzending naar Sevilla. Henk Scholte, die pertinent ontkent de ze opmerkingen te hebben gemaakt, wilde dat de betrokken journalist een rectificatie zou plaatsen. Toen deze wei gerde, raakte Scholte over z(jn toeren heen en maakte de journalist uit voor beunhaas en uitte nog erger bewoordin gen. De ruzie liep van beide kanten zo hoog op, dat ingrijpen noodzakelijk bleek. K.N.B.B.-voorzitter Van Engelen, die van een en ander op de hoogte is gebracht, heeft het betrokken artikel opgevraagd. Maandag zal hij hierover met Scholte een onderhoud hebben. NEURENBERG Ludwig Müller, spe ler van FC Nürnberg en het Duitse elftal, kan woensdag niet meespelen in de wed strijd tegen Ajax voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Müller, die woens dag in Marseille nog meespeelde tegen Frankrijk (1-1), moet een operatie onder gaan wegens blindedarmontsteking, waar door hij vier weken niet kan spelen. Vrij dagavond nog werd Müller die in de eer ste wedstrijd als bewaker van Cruyff optrad vanuit het trainingskamp in Hal- tern am See, waar de landskampioen zich voorbereidt op de Bundesligawedstrijd tegen Schalke'04, overgebracht naar Neu renberg. AMSTERDAM Ter voorbereiding op de tweede wedstrijd tegen FC Nürnberg zullen de spelers van Ajax vanaf zondag in een trainingskamp verblijven. De groep, die uit zestien spelers zal bestaan, vertrekt zondagavond naar de „Hooge Vuursche' (gemeente Baarn) en keert pas kort voor de wedstrijd van woensdagavond naar Amsterdam terug Frans Bouwmeester: Come-back. BUENOS AIRES Nobby Stiles is door de internationale voetbalfederatie voor één internationale wedstrijd ge schorst. Stiles werd in de woensdag tus sen Estudiantes en Manchester United om de wereldbeker uit het veld gestuurd na een beledigend gebaar tegen de grens rechter. Zijn schorsing houdt in dat Stiles niet van de partij is in de returnwedstrijd tussen beide ploegen, die op 16 oktober in Manchester gespeeld wordt. DEN HAAG. De cijfers van sporttoto 6 luiden: Aantal deelnemers: 863.795, bru to inleg: 1.835.062,20 gulden, prijzenbedrag 825.778 gulden. Eerste prijs: 247.733,40 gulden. 58 deel nemers ontvangen ieder 4.271 gulden. Tweedee prijs: 165.155,60 gulden. 1553 deelnemers ontvangen ieder circa 104 gul den. Derde prijs: 247.733,40 gulden. 18.000 deelnemers ontvangen circa 13 gulden. Extra prijs: 165.155,60 gulden. 4050 deel nemers ontvangen circa 40,60 gulden. ADVERTENTIE Voorwedstrijd Jeugdselectie EDOBEVERWIJK - Aanvang 12.30 uur. Diverse mooie loterij-prijzen DEN HAAG. De secretaris-generaal van het IOC, de Nederlander Westerhoff zal vandaag van Schiphol naar Mexico- stad vertrekken. Voor het begin van de Spelen wacht de heer Westerhoff een periode van twaalf dagen van onafgebro ken vergaderen voor ook hij op de ope ningsdag van de Spelen gelegenheid krijgt sportmensen in actie te zien. Als oud-voorzitter van de Nederlandse fede ratie van springruiters, de heer Wester hoff was de voorganger van Ben Arts, gaat zijn grootste belangstelling in Mexico natuurlijk uit naar de hippische EINDHOVEN Alle beroepsrenners, die het afgelopen seizoen onder contract waren bij Smith's Chips, hebben een brief thuis gekregen waarin staat dat het con tract wordt opgezegd. Smith's heeft deze brief rondgestuurd om de renners n iet langer in onzekerheid te laten over de mo gelijkheden voor het komende seizoen. In de brief staat echter een clausule dat de directie binnen enkele dagen terug kan komen op deze beslissing, wanneer de on derhandelingen met een andere sponsor, om gezamenlijk een ploeg beroepsrenners te adopteren, succes hebben. De brief van de fabriek betekent het ontslag voor zeven Nederlandse profs, na melijk de nationale wegkampioen Eef Dol man, Leo Duyndam (kampioen achtervol- LOS ANGELES. Carlos Teo Cruz (Dominicaanse Republiek) heeft in Los Angeles zijn wereldtitel in het lichtge wicht met succes verdedigd. Hij versloeg de Amerikaan Mando Ramosin in het ti telgevecht op punten. Eerder op de avond was de Amerikaan Raul Rojas de wereld titel in het vedergewicht (volgens de WBA) kwijtgeraakt aan de eenentwintig jarige Japanner Sho Sayhyo. De Japan ner behaalde een duidelijke overwinning op punten. BUENOS AIRES De Argentijnse voetbalclub River Plata uit Buenos Aires, bezitter van het stadion waar 23 jeni 71 mensen de dood vonden, zal aan 39 nabestaanden van de slachtoffers een vergoeding van totaal 591.000 dollar (meer dan twee miljoen gulden) moeten be talen. De nabestaanden hadden tegen de club een rechtzaak aanhangig gemaakt. Het ongeluk gebeurde doordat aan het eind van de wedstrijd een van de uit gangen afgesloten was. ging), Johnny Brouwer, Wim Dubois, Bart Zoet, Peter Heynig en Marinus Hooger- land. De ontslagbrief treft ook veertien Belgische renners, de bekendste daarvan zijn Willy Planckaert. Georges Vanden Berghe, die in de afgelopen Tour de Fran ce lang de gele trui heeft gedragen, de Belgische kampioen op de weg en de ach tervolging Julie Stevens, Frans Brands, Roland van de Rij se, Albert van Vlier- berghe en Valeer van Sweeveld. ROME Jan Huberts heeft gisteravond op Monza trainingswedstrijden gereden met een 125 cc „Villa"-motor. Deze motor is een constructie van de Italiaanse tech nioi Francesco en Walter Villa. Het re sultaat van deze test was, dat Huberts een gemiddelde snelheid haalde \>an 125 kilo meter per uur. Hij krijgt een fabriekscon- tract aangeboden om in 1969 aan alle wed strijden voor het wereldkampioenschap deel te nemen. MONTERREY/MEXICO Polen en Spanje hebben hun kandidatuur gesteld voor de twee nog vakante plaatsen in de eindronde van het Olympisch basketbal toernooi in Mexico door hun eerste kwa lificatiewedstrijden te winnen. Polen ver sloeg in Monterrey Australië met 68-64, na een achterstand van 29-41 bij de rust De Spaanse ploeg was veel te sterk voor Indonesië, 105-69 na een ruststand van 48-34. Doordat Noord-Korea zich voor het kwalificatietoernooi heeft teruggetrokken, strijden vijf ploegen om de twee beschik bare plaatsen. Het vijfde deelnemende land is Uruguay. evenementen, waarbij hij echter geen Ne derlandse ruiters in actie zal kunnen zien. Zoals bekend besliste het NOC negatief op de voordracht van de hippische sport bond om Anton Ebben en het paard Kai- rouan naar Mexico af te vaardigen. Bij de mogelijke uitzending van de Ne derlandse ruiter is de heer Westerhoff als secretaris-generaal van het IOC nog al intensief betrokken geweest. Ebben staat namelijk als oud-stalknecht bij de Internationale Hippische Federatie nog als professional te boek en dat zou zijn deelneming aan de Spelen hebben kunnen verhinderen. „Over dergelijke gevallen" vertelde de heer Westerhoff, „gaan wij in Mexico een standpunt bepalen in de commissie voor het amateurisme van het IOC. Daar zullen de mogelijkheden wor den onderzocht om de reglementsartike len over het amateurisme aan te passen aan de gewijzigde constellatie in de sport wereld." „Voor de beslissing van het NOC over Ebben viel, heeft de heer Arts mij ge vraagd of een eventuele uitzending van Ebben op bezwaren van het IOC zou stui ten en ik heb toen kunnen antwoorden dat Ebben volgens de maatstaven van het IOC zonder bezwaar zou kunnen starten omdat hij in feite op één lijn gesteld kan worden met een groot aantal andere springruiters, die ook in Mexico zullen deelnemen. Ik heb toen de mogelijkheden onderzocht om de Nederlandse hippische afvaardiging, die immers ten hoogste uit één ruiter, een paard en een stalknecht zou bestaan, onder te brengen bij een andere Olympische equipe voor de reis naar Mexico. Die mogelijkheid was aan wezig bij de Zwitserse en de Duitse ploeg. Het was voor mij dan ook een grote te leurstelling dat Nederlands beste ruiter in verband met een oude lies- en dijbeen blessure niet naar Mexico kon worden af gevaardigd." DEN HAAG Het „actiecomité „West phal" heeft voldoende geld bij elkaar ge bracht om Wil Westphal, die kort voor het vertrek van de Nederlandse Olympische ploeg zijn tickets inleverde, als toeschou wer naar Mexico te sturen. Zoals bekend bedankte Westphal voor de eer om mee te gaan naar de Spelen van Mexico na een conflict om de gezagshouding met chef d'équipe Moerman, die zijn zeggenschap ook over het technische beleid van de coach wilde uitstrekken. EMMEN De derde ronde van het Danlonschaaktoernooi voor dames te Em- men heeft gisteren geen winst- of ver- liespartijen voortgebracht. De hoogge plaatste Roemeense deelneemsters Baum- stark en Polihroniade deelden het punt en Ingrid Tuk speelde tegen de Joego slavische speelster Zivkovic voor de der de keer in successie remise. De twee over gebleven partijen werden afgebroken. De stand na drie ronden is 1. Baum- stark 2%; 2. Polihroniade 2; 3. Tuk ltfc; 4. Eretova en Timmer 1 en 1 afg.; 6. Ziv kovic 7. Dobson en Masnjak pt en 1 afg. partij. (Van onze speciale verslaggever) HEER. Hans Vultink heeft gister middag voor het eerste spektakelstuk van het 47/2-kampioenschap in Heer gezorgd. De Aaltenaar stootte de 400 caramboles in zijn partij tegen Bessems in één beurt bijeen en evenaarde daarmee het Neder landse record, dat reeds op zijn naam staat en bovendien op die van Wijnen, Scholte en Van der Pol. „Ik heb me nij dig gemaakt", zei de nu weer verheugde Vultink, „over die twee ongelukkige ver- liespartijen tegen Jacobs en Roodenburg. Niet te geloven dat ze uitgerekend tegen mij tot zulke topseries kwamen. Je hebt pech of je hebt het niet. Enfin, nu heb ik dan toch laten zien, dat ik vorig jaar niet ten onrechte kampioen van Nederland ben geworden." De serie van Hans Vul tink duurde één uur en tien minuten. De caramboles werden praktisch allemaal gescoord op de korte kaderlijn. Een prachtige serie, die veel dik verdiende waardering kreeg. Ook van tegenstander Bessems, die zo veelbelovend was begon nen met een serie van 96 en daarna niet meer aan bod kwam. Veel zal Hans Vul tink deze topprestatie echter niet meer helpen. Daarvan is hij zelf overtuigd. De twee nederlagen op de eerste dag hebben een onoverkomelijke barrière tussen hem en de favorieten opgeworpen. Vooral ook, omdat Wijnen en Scholte gistermiddag geen duimbreed afweken van de ingesla gen goede weg. Opnieuw gebruikte Henk Scholte één beurt meer dan Wijnen in de race naar de 400. Opnieuw toonde Tini Wijnen meer vorm dan de vinnige Brabander. Tini Wijnen is er zelf bijzonder verheugd over Deze terugkeer naar de Nederlandse bil- jarttop, np een volledig mislukt seizoen, heeft hij zelf geheel voorbereid. Zijn laat ste titel dateert uit 1966 (in Rotterdam: 71/2). Daarna was er niets meer. Ernstige zorgen in het persoonlijke vlak waren daar mede oorzaak van. Precies op tijd greep de Ossenaar zelf in. Hij zette de drank opzij, ging regelmatiger leven en begon te trainen. Zijn gezondheid ging zienderogen vooruit, zijn vorm steeg en hier in Heer presenteerde een nieuwe Wijnen zich aan het biljartpubliek. „Ik ben zelf stomverbaasd", zei hij gisteren, „dat het zo formidabel gaat. Zo heb ik nog nooit gespeeld. Mijn hoogste alge meen gemiddelde iin het 47/2 bedroeg en kele jaren geleden in Leeuwarden 62,50. Nu na drie partijen 120,00. En wat ook fijn is: ik kan plotseling ook zonder veel publiek goed spelen. Vroeger had ik toe schouwers nodig, veel toeschouwers, die me moesten begeesteren. Nu breng ik dat zelf op. Hopelijk blijven nu mijn traditio nele inzinkingen ook achterwege." Tini Wijnen maakte opnieuw in drie beurten de 400 vol. Arme Joop Rooden burg: „It's all in the game", zei deze na 63 caramboles. „Arme Janus Jacobs", konden de toeschouwers eigenlijk ook zeggen. Weliswaar won Jacobs van Van Nijnatten, maar het was een zege, die negentien beurten vergde en 798 caram boles. Van Nijnatten strandde in de na- beurt op 398, na 2% uur biljarten. „Dat is altijd zo tussen deze twee", zei Tini Wijnen. „Jacobs stamt uit Bergen op Zoom. Hij woont nu al jaren in Am sterdam, maar beiden maken er een soort Bergen op Zooms kampioenschap van." Wijnen Uitslagen: Wijnen 400 7 296 57.14 Jacobs 86 7 57 12,28 Roodenburg 400 12 156 33,33 Van Nijnatten 283 12 96 23.58 Vultink 400 1 400 400,00 Bessems 96 1 96 96,00 Scholte 400 4 233 100,00 Rijvers 92 4 79 23,00 Wijnen 400 3 291 133,33 Roodenburg 63 3 37 21,00 Van Nijnatten 398 19 115 20,94 Jacob 400 19 138 21.05 Scholte 400 6 303 66,66 Bessems 231 6 118 38,50 Vultink 400 2 309 200,00 Rijvers 5 2 3 2,50 De stand: 1. Wijnen 8 1600 17 338 94,11 2. Scholte 8 1600 25 303 64,00 3. Vultink 4 1175 11 400 106,81 4. Roodenburg 4 966 24 274 40,25 5. Jacobs 4 1196 40 573 29.20 6. Bessems 2 753 23 118 32,73 7. v. Nijnatten 2 1410 52 171 27,19 8. Rijvers 0 339 18 79 22,16 m

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11