Sterfgevallen door opera tie/narcose één op de 2000 A.N.O.F. tegen cursussen Frans op lagere school i Agenda voor Haarlem en de IJmond en Schip gebroken hoofd- elektro- monteurs N.V. Carrosseriefabriek CHRISTIAANSE Stormachtig ANALYSE IN TIJDSCHRIFT VOOR GENEESKUNDE Fokker verkoopt driehonderdste Friendship Treinstagnatie hij Amersfoort Glasvormcentrum in Leerdam geopend Ongeluk in haven Felle aanval van profDelfgaauw op encycliek II HOOGOVENS IJMUIDEN li ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 Gat in weg bij spoorbaan Kolendampvergiftiging LAAT NU uw auto voor de winter een ANTI- ROEST behandeling ondergaan met een VIER JARIGE GARANTIE (Zweeds M.L. systeem). Haarlem VeisendJ muiden Beverwijk Heemskerk V AMSTERDAM. In de periode 1964 tot en met 1967 heeft de afdeling ge zondheidsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek bijna 400.000 doodsoorzaken verklaringen ontvangen. Op deze verklaringen was in 977 geval len door de berichtgever een doods oorzaak opgegeven die verband hield met een complicatie tengevolge van operatie of narcose. In een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde analyseert de arts A. L. de Kruijff deze gegevens. Het betreft hier uitsluitend sterfgevallen waarbij de relatie tussen medische ingreep en oorzaak van de dood gelegd is door de arts zélf, die de overlijdensverklaring heeft ingevuld. In Nederland worden jaarlijks onge veer 500.000 operaties verricht. Dit be tekent dat deze 977 in vier jaren gere gistreerde sterfgevallen betrekking hebben op ongeveer 2.000.000 operaties Dit komt neer op één iatrogeen sterf geval als gevolg van chirurgisch ingrij pen en/of anesthie op elke 2000 in deze periode verrichte operaties. Als iatrogene complicaties worden ge noemd bloedingen tijdens en kort na de operatie, naadlekkage na de opera tie, hartstilstand tijdens- en kort na de operatie en oorzaken zoals noodlottige gebeurtenissen waarin de organen tij dens de operatie geperforeerd werden of anderszins werden beschadigd. Een betrekkelijk groot aantal van de sterfgevallen betrof personen van zeer hoge leeftijd. De oorzaak wordt dui delijk geacht. De ontwikkeling van de chirurgie en de anesthesie heeft im mers de chirurgische hulp binnen het bereik gebracht van een groot aantal patiënten, bij wie de aard van de aan doening of de leeftijd tot voor kort nog een te groot bezwaar zou hebben ge vormd voor operatief ingrijpen. Daar door is het risico toegenomen van ope ratieve sterfte. Het aantal in de periode 1964-1967 in ons land geopereerde zuigelingen wordt op ongeveer 30.000 geschat. Dit zou neerkomen op een door de artsen zelf als iatrogeen opgegeven operatieve zui gelingensterfte van 1 op 830 operaties. Op overeenkomstige wijze berekend wordt de iatrogene operatieve sterfte onder 75-jarigen en ouderen op 1 per 460 operaties geschat. Kanttekening. Bij dit artikel plaatst professor dr. J. R. Prakken een kanttekening „om enige door de auteur aangegeven over wegingen duidelijk te onderstrepen". In de eerste plaats is zijn inziens dui-i delijk, dat iatrogeen allerminst metj vermijdbaar gelijkgesteld mag wor-] den: „De schrijver geeft nadrukkelijk] aan dat zijn materiaal geen enkele] conclusie toelaat omtrent de vraag of] de als operatiegevolg aangegeven sterf-! gevallen voorkomen hadden kunnen! worden". Voorts onderstreept professor Prak-] Geen strafvervolging. De Amsterdamse officier van Justitie, mr. J. F. Hart suiker, heeft besloten voorshands geen strafvervolging in te stellen tegen de redactie van het Amsterdamse slu dentenweekblad „Propria Cures" naar aanleiding van de in P.C. gepubliceerde „boerenkool met worst" getitelde brief van Jan Cremer aan Gerard Kornelis van het Reve. Er waren bij de officier klachten over de brief binnengekomen en hij had door de zedenpolitie een onderzoek laten instellen of dit een pornografisch geschrift zou zijn. Monument in Dachau. Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp ingediend dat beoogt het Nederlandse Dachau-comité een bijdrage van 25.000 gulden te schenken voor de oprichting van een monument in het voormalige concen tratiekamp Dachau. Benelux-vlootdagen. Voor de jaarlijks terugkerende Benelux-vlootdagen, wel ke sinds 1961 beurtelings in België en Nederland worden gehouden, is voor 1968 de keuze gevallen op de stad Brugge. Deze maritieme manifestatie vindt plaats van vrijdag 4 tot dinsdag 8 oktober. De Belgische zeemacht zal zijn vertegenwoordigd door vijf mijnen vegers; de Koninklijke Marine door de schepen van de mijnenbestrijdingsgroep 3, te weten: de kustmijnenvegers Sit- tard, Staphorst, Veere en Abcoude, de ondiepwatermijnenvegers Alblas en Van Well Groeneveld alsmede het duik- vaartuig Rhenen. Kruis van toren. De Wilhelminatoren te Valkenburg, een bekende bezienswaar digheid in Zuid-Limburg, is zijn negen meter hoge betonkruis op het dak kwijt. Met dit karwei zijn twee Zuidlimburgse slopers anderhalve dag bezig geweest. Enkele jaren geleden constateerde de exploitant van de toren, dat de koepel van het uitzichtplatform door het ge wicht van het kruis werd ingedrukt. Betondeskundigen adviseerden daarop het symbool te verwijderen. Luchtmachtoefening. Begin oktober zal in het luchtruim boven Centraal- Europa een eendaagse internationale luchtverdedigingsoefening worden ge houden. Een aantal aan de oefening deelnemende toestellen zal met super- sone snelheden vliegen. Er bestaat daarom de mogelijkheid van geluids hinder zo nu en dan, maar gezien de grote hoogte wordt verwachl dat die hinder voor bewoners van Cencraal- Europa miniem zal zijn. 's Nachts zal er niet met supersone snelheden wor den gevlogen. ken dat het artikel niet een oordeel kan inhouden over de operatieve the rapie. Het brengt uitsluitend gegevens over een deel van het operatierisico maar daarbij blijft, alleen reeds om de aard van het bewerkte materiaal, de vraag of dat risico aanvaard kan wor den, geheel buiten beschouwing. De besproken groep sterfegvallen wordt niet in relatie gebracht tot de behaal de successen, ook niet tot de levensver wachting bij nalaten van operatief in grijpen. SCHIPHOL. Fokker heeft vrijdag meegedeeld dat zij zo juist de 300ste Friendship aan een niet nader genoemde afnemer heeft verkocht. In dit aantal zijn niet inbegrepen de verkopen van Fokkers Amerikaanse licentiehoudster Fairchild Hiller, die er in totaal 187 heeft verkocht. Het produktietempo bij Fokker be draagt thans 7 Friendships per twee maanden, het hoogste tempo sinds in 1957 de serieproduktie van dit succesvolle tweemotorige verkeersvliegtuig op gang kwam. Dit werd mogelijk door de hoge verkoopcijfers in de laatste twee jaren, vooral in de EEG-landen, met name Frankrijk. Fokker leverde in november 1958 de eerste F-27 „Friendship" af aan de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus en thans zijn er 260 Friendships overgedra gen, die in totaal meer dan twee miljoen vlieguren hebben gemaakt. DEN HAAG. Aan de buitenschoolse Franse cursussen, zoals die op de lagere scholen worden gegeven, dient een einde te komen. Dit is de mening van het be stuur van de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie (ANOF). Het tekent hierbij aan, dat deze uit spraak niet inhoudt, dat het tegen de op neming van een vreemde taal in het basis onderwijs is. Het is ervan overtuigd, dat het vreemde-talenonderwijs in het Neder landse onderwijs aanzienlijk eerder moet beginnen. Dit dient dan te gebeuren met de daarvoor geëigende methodiek en de daarvoor nodige hulpmiddelen, terwijl ook de vraag beantwoord zal moeten wor den of juist Frans deze vreemde taal zal zijn. De waarde van het Frans op de lagere school wordt op velerlei gronden aange vochten, aldus het ANOF-bestuur. Het onderwijs wordt veelal gegeven op een wijze, die niet in overeenstemming is met de moderne inzichten. Het aansluitings- AMERSFOORT. Het treinverkeer via Amersfoort heeft vrijdagmiddag stag natie ondervonden nadat 's middags een groot gat was gevallen in het wegdek bij de spoorwegovergang „Grote Koppel" te Amersfoort, waarin een der slagbomen van de AHOB-installatie nagenoeg geheel verdween. Aanvankelijk bestond de vrees dat het gat zich zou uitbreiden tot de onder een steenworp afstand verwijderde spoorbaan. Dit is niet gebeurd. Aan de spoorbaan zijn voorzieningen getroffen. Water uit de Eem zou zich onder het wegdek door een weg hebben gebaand naar een reeds leeggepompte bouwput en het zand onder de weg hebben afgevoerd. Tot nader order zullen de treinen niet sneller mogen rijden dan 30 km per uur, hetgeen voor het komende weekeinde op dit zeer drukke traject vermoedelijk wel lichte vertragingen zal opleveren. De spoorwegen hebben gisteravond ook veel last ondervonden van een „onwilli ge" sneltrein uit Groningen, die op haar weg naar Rotterdam en Den Haag tot driemaal toe defect raakte. Het treinver keer in en om Utrecht kreeg vertragin gen, die soms uitliepen tot een vol uur. (Van onze correspondent) LEERDAM. Door met tamboerstok je op een klok van kristal te slaan, heeft prins Bernhard gisteren officieel het glas vormcentrum in Leerdam geopend. Het centrum, een nieuw onderdeel van de N.V. Verenigde Glasfabrieken (United Glasworks) te Schiedam, is een Europese nouveauté op het gebied van de glasver werking. In dit centrum namelijk werken kun stenaars, bedrijfsingenieurs, vormgever, ambachtsman, marketingspecialist en re- searchwerker, in één compacte bedrijfs eenheid. DELFZIJL. In de haven van Delf zijl is bij het laden van een kustvaarder door middel van een kraan door onver klaarbare oorzaak een aantal zakken meel van een pallet gevallen. De zakken vielen bovenop de 52-jarige heer W. Nien- huis uit Holwierde, die in het ruim stond. Hij was op slag dood. Tijdens een rondgang door het glas vormcentrum kreeg de prins veel fraai gevormde glazen voorwerven te zien. TERNEUZEN. Het Belgische binnen vaartuig „Anna" dat op de rede van Ter- neuzen ruwe fosfaat overnam van het zeeschip World Merchant", is door mid den gebroken toen ongeveer 1500 ton was geladen. probleem wordt eerder vergroot dan ver kleind als niet alle leerlingen van het voortgezet onderwijs hetzelfde onderwijs in Frans hebben gehad. Onvoldoende waarborgen zijn aanwezig voor de deug delijkheid van het onderwijs. Er is geen toezicht op de cursussen. Het ANOF-bestuur merkt nog op, dat ook wel met de cursussen wordt doorge gaan ofschoon men het niet gewenst acht. Daarbij speelt vrees voor leerlingenver- lies mee. Het op de ene school wel en op de andere niet geven van Frans speelt ook wel een rol bij de leerlingenwerving. Het Frans op de lagere school is niet wettelijk onderwijs, dat geschiedt buiten de officiële schooluren, veelal echter in het schoolgebouw. Eén van de ANOF- organisaties had om richtlijnen gevraagd om een einde te maken aan de onbevredi gende toestand. De ANOF heeft geen invloed op leerplannen en lesroosters van scholen. Het niet-wettelijk onderwijs valt geheel buiten de invloedssfeer van de federatie. Toch kwam het bestuur van het ANOF tot een uitspraak. Het zegt te beseffen, dat deze uitspraak niet het einde van de bui tenschoolse Franse cursussen betekent. (Van onze correspondent) GRONINGEN. „De encycliek Huma- I nae vitae is een immoreel stuk", zegt dr. B. Delfgaauw, de Groningse hoogleraar, die er al bij andere gelegenheden niet tegenop heeft gezien zijn mening in een bondige uitspraak vast te leggen. De encycliek Humanae Vitae heeft deze uiterst geëngageerde hoogleraar in de wijsbegeerte en geschiedenis der wijs begeerte bewogen tot een geharnaste aan val op de pauselijke stellingen. Niet alleen tegen het verbod van pil en andere con traceptieven, maar ook en vooral tegen de feitelijke gezagspositie, die de paus uit oefent. Prof. Delfgaauw heeft zijn grote bezwa ren neergelegd in een boek „Sexualiteit- pauselijk gezag-geweten", dat in oktober bij het Wereldvenster in Baarn wordt uit gegeven. Hij is de eerste Nederlander, die aan deze encycliek in boekvorm aandacht besteedt. Ook een Duitse vertaling zal spoedig verschijnen. Op de omslag ook deze aanduiding: „De vraag naar de achtergronden van de en cycliek Humanae Vitae en een scherpe critiek op de ernstige misvattingen daar in: verwarring van moraal en recht en miskenning van het geweten van de indi viduele mens". En in het woord vooraf wordt de aanval ingeleid, rechtstreeks, on omwonden het bewogen pleidooi van een bezorgde rooms-katholiek: „Helder heid kan alleen ontstaan als de bisschop pen de paus verplichten zijn encycliek terug te nemen of anders zijn ambt neer te leggen. Iedere andere oplossing laat de verwarring bestaan". En het motto van dit boek is een uitspraak van Lord Acton: „Iedere macht is aan bederf onderhevig. Volstrekte macht is aan volstrekt bederf onderhevig". GRONINGEN. In het Groningse plaatsje Noordhorn is vrijdagochtend ten gevolge van kolendampvergiftiging de 74- jarige heer J. Noordveld om het leven gekomen. Zijn vrouw werd in bewuste loze toestand naar het ziekenhuis ver voerd. ADVERTENTIE Hoogovens IJmuiden vraagt om zelfstandig onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Diploma V.E.V.- sterkstroommonteur Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspanningskabels. Leeftijd 27 tot 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is f 11.002,per jaar, overeenkomend met ca. f 210,bruto per week in dagdienst en ca. f 250, bruto per week in ploegendienst. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 256 te richten aan Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2, Hoogovens IJmuiden. ADVERTENTIE m CRUQUIUSWEG 31 - HEEMSTEDE - TELEFOON 023 - 8 47 87 ""*"***-nfinnn**in*innnnrinnnf>nbnnnnnnnnnnnn (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT September gaf donderdag één van de weinige en tevens laatste aangename verrassingen, waarbij de tem peratuur aan de kust tot twintig en in Limburg tot 24 graden steeg. In de avond en nacht passeerde een koufront ver gezeld van onweer, waarbij in het westen en midden van ons land 10 tot 15 mm regen viel. Deze laatste septemberdagen krijgen nóg een depressie-aanval te verwerken. De wind neemt van hart tot stormachtig toe. In de loop van zondag passeert een randstoring, waarbij de buienactiviteit tijdelijk opleeft. Dit betekent, dat wij een volop herfstachtig weekeinde kunnen ver wachten. Erg veel wind, af en toe buien en een temperatuur van 14 tot 16 graden. Daarmee eindigt een septembermaand, die bijzonder vroeg onbestendig herfst weer heeft gebracht en die plaatselijk in ons land, met die van 1918 en 1957. al tot de drie natste tot nu toe in deze eeuw waargenomen, behoort. niMAnoKTn tawn- minimum tampmtima binnen- en buitenland SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein), zater dag 20.15 u.: Carrousel - Rob van Reijn. Jubileumvoorstelling. Kleinkunsttheater (Gebouw St. Bavo), zaterdag 20.30 u.: Cabaret „Wiegewaai". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 tevens zondag 16.15 u.: „Onderwereld van New York", 14 j. Frans Hals, 20 u., tevens zondag 14 u.: Battle of the Bulge", 14 j. Zaterdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 tevens zondag 16.15 n.: „Dodenspoor van een killer", 18 j. Van af maandag 14, 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Zaterdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „De bezeten jacht", 18 j. Zondagmorgen 11 u.: „Vadertje Langbeen", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 tevens zondag 16.15 u.: „Rebel in ketenen", 18 j. Zaterdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „Alle vrouwen van de wereld", 18 j. Minerva, 20.15 tevens zaterdag, zondag en woensdag 14.30 u.: „Een hoogst merk waardige tekkel" a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 tevens zondag 16.15 u.: „De goede, de slechte en de ge mene", 18 j. Zondagmorgen 11 u.: „De we reldzee", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Jong en immoreel", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het wonder van de liefde", 18 j. Zondagmorgen 11 uur: „Der Zigeunerbaron", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente tentoonstelling van sohilderijen, fos sielen, mineralen en historische natuur kundige instrumenten. Geopend op werk dagen, behalve op maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomerexpo- sitie. Dagelijks van 10 tot 20 uur. Galerie-t (Bakenessergracht)„Zekveld Follies", werken van Jacob Zekfeld. Da gelijks van 11 tot 17 en zondag van 14 tot 18 uur. Tot en met 27 oktober. Galerie Zijlstraat, werken van Roelof Klein en Jenny en Wim Duller. Geopend op werkdagen van 12-17 uur. Maandag-, woensdag- en vrijdagavond van 20-21.30 uur en zondags van 14.30-17 uur. Tot en met 28 oktober. Raadhuis Bloemendaal (Bloemendaalse- weg, Overveen): Expositie van werken van Flip van der Burgt en Willeke Went- zel. Dagelijks van 14 tot 17 uur. Tot en met 12 oktober. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur. Zaterdag van 9 tot 18 uur. Duysterghast (Boulevard Paulus Loot, Zand voort): werken van Willem Snitker. Alleen zaterdag en zondag van 14-16 uur. Tot en met 30 september. DIVERSEN Grote Markt, zaterdag 20 u.: optreden Drumband Bato. Waagtaveerne (hoek Damstraat-Spaarne) zaterdag 20 u.: Cobi Sohreijer. Hildebrandzaal (Smedéstraat), zondag 20-23 u.: Dansen met The Golden Rhythms. Dancing Palermo: Dansen, dagelijks van 20 tot 02.00 uur. Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort): Dagelijks het Italiaanse dansorkest The Veneto's met internationaal artiesteniprogramma. Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, dagelijks 20 uur. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. Strandhotel (Zandvoort): Dagelijks dan sen. Linnaeushof (Bennebroek): Nederlands grootste speeltuin. Indianendorp, pony manege, sportterrein etc., dagelijks. ZATERDAG 28 SEPTEMBER City Theater, 19 en 21.30 uur: „The way West". ZONDAG 29 SEPTEMBER City Theater, 14.30 u.: „De zoon van Ali Baba"; 19 en 21.30 u.: „The way West". Stadsschouwburg, 15 u.: „Laurel en Hardy als zeebonken"; 20 u.: „Helga". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 1417 u.: Expositie schilderijen en teke ningen van Haije Gemser. De tentoon stelling duurt tot en met 6 oktober. MAANDAG 30 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Het alledaags fas cisme". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 1417 u.: Expositie schilderijen en teke ningen van Haije Gemser. De tentoon stelling duurt tot en met 6 oktober. ZATERDAG 28 SEPTEMBER Kcnnemer Theater, 19 en 21.15 u.: 10.000 bloedgeld"; 23.30 u.: Vuurdraak- mysterie". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: De nacht van inspecteur Tibbs". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie schilderijen van Aart Roos; ge opend van9-18 u. ZONDAG 29 SEPTEMBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Drie op de divan"; 16.30 u.: 10.000 bloedgeld"; 21.15 u.: „De kus van het gevaar". Luxor Theater, 14.15 u.: „Het duel bij Silver Creek"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „De nacht van inspecteur Tibbs". MAANDAG 30 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De kus van het gevaar". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De karatekillers". Amsterdam zw. bew. zzw 20 11 12 De Bilt zw. bew. zw 22 12 10 Deelen zw. bew. zw 21 12 11 Eelde zw. bew. zw 21 12 8 Eindhoven zw. bew. zzw 23 12 5 Den Helder zw. bew. zzw 20 14 3 Twente geh. bew. zw 22 13 1 Vlissingen licht bew. zzw 20 12 2 Ypenburg licht bew. zzw 22 12 6 Z.-Limburg zw. bew. zw 24 12 0.3 Aberdeen regenbuit z 15 8 9 Athene onbew. n 25 18 0 Barcelona geh. bew. n 25 17 0 Belgrado onbew. zzw 17 4 0 Berlijn Bordeaux zw. bew. zw 24 13 0,3 Brussel half bew. zzw 24 11 3 Frankfort Genève regen zw 2? 13 0 Grenoble geh. bew. w 23 15 0 Helsinki half bew. O 8 -0 0 Innsbruck half bew. w 22 6 0 Kopenhagen Lissabon onbew. n 24 14 0 Locarno mist zo 20 12 0 Londen onbew. zzw 20 12 1 Luxemburg regen wnw 23 Madrid licht bew. w.st. 28 12 0 Malaga licht bew. ozo 24 18 0 Mallorca licht bew. w.st. 30 15 0 Munchen Nice licht bew. n 22 14 0 Oslo regen ozo 10 10 2 Parijs licht bew. wzw 25 10 1 Rome onbew. ono 24 11 0 Stockholm geh bew. zzo 13 5 0 Wenen zw. bew ozo 17 3 0 Zürich zw. bew. o 22 11 0 ZATERDAG 28 SEPTEMBER Marquette Theater, 20 u.: „Hartentroef in Tokio". ZONDAG 29 SEPTEMBER Marquette Theater, 14.15 u.: „De nieuwe avonturen van Dik Trom"; 16 u.: Hartentroef in Tokio"; 20 u.: „Tonv Rome". ZATERDAG 28 SEPTEMBER Zon op 6.36 uur; onder 18.24 uur. Maan op 14.57 uur; onder 21.15 uur. ZONDAG 29 SEPTEMBER Zon op 6.37 uur; onder 18.22 uur. Maan op 15.55 uur; onder 22.26 uur. MAANDAG 30 SEPTEMBER Zon op 6.39 uur; onder 18.20 uur. Maan op 16.35 uur; onder 23.50 uur. MAANSTANDEN Eerste kwartier 29 september 6.07 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN ZATERDAG 28 SEPTEMBER Hoog water 7.19 uur en 19.43 uur. Laag water 3.08 uur en 15.23 uur. ZONDAG 29 SEPTEMBER Hoog water 8.17 uur en 20.51 uur Laag water 3.52 uur en 16.10 uur MAANDAG 30 SEPTEMBER Hoog water 9.36 uur en 22.21 uur Laag water 4.52 uur en 17.24 uur Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2