Griekse volksverhuizing aan vooravond van referendum m „Ontspanni: zal worden George Wallace, een fenomeen (I) voortgezet" Laat reumatische pijn geen kans krijgen Burgerlijk Wetboek: Neerslag van Streng bewaakte stemlokalen Nee-briefjes in zwart opschrift Enkele bommen in Athene ontploft Cohn-Bendit voor Duitse rechter President De C de moraal Voorzitter Franse Senaat treedt uit protest af in Bonn: L J 3 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 Propaganda Controle Incident bij Jordaan „Drie keer vermoord versterkte werking. Macht Opzienbare successen V riendschapsverdrag Krejeer een eigen sfeer met materialen die een gevoel van warmte en geborgenheid geven. Met zorgvuldig ge- selekteerde meubelen van o.a. Poul Kjaerhoim, Martin Visser en Agne Jacobson. Biezondere hoppety's, 't goede glas, ovenvast aarde werk en kostbare stukken, die wonen tot een ontspanning maken. Ga eens naar Sunart: de inspirerende „Goed Wonen" zaak met zijn be kwame adviseurs. (Van onze speciale verslaggever) ATHENE Ruiin 5Yz miljoen Grieken stemmen morgen over een nieuwe, door de junta van premier Papadopoulos geïnspireerde grond wet. Achtduizend rechters en lagere employés van rechtbanken zullen de supervisie uitoefenen over een stem ming die allang een uitgemaakte zaak is. Eén van de voornaamste junlalei- iers, minister van Binnenlandse Za ken Pattakos, heeft gisteren nogmaals duidelijk laten weten dat het regime overtuigd kan zijn van een royale meerderheid. Op een persconferentie gaf de minister Jen demonstratie van het systeem dat oij de stemming zal worden toegepast. In de streng bewaakte stemlokalen (de Atheense politie is sinds kort met pisto len uitgerust) waar niet zal mogen wor- ien gesproken, zullen vijf kiezers tege- :ijk worden toegelaten. In elk lokaal ligt jen stapel briefjes met het blauwe op schrift „nè" („ja") en een stapel met het zwarte opschrift „oichi" („nee"). De kiezers, die verplicht zijn te stemmen, hebben de vrijheid één- of twee briefjes nee naar het stemhokje te nemen en laar in een enveloppe te doen, alvorens iet in de stembus wordt gedeponeerd. De beschuldiging dat deze gang van za- <en de laatste actie is in een campagne /an intimidatie, omdat immers iedereen iie niet spontaan een stembriefje met het ipschrift „nè" van de stapel neemt een lotentiële tegenstemmer is, werd door uinister Pattakos verontwaardigd van de land gewezen. Volgens meer dan vijf niljoen reacties die de junta al heeft ont vangen, is „historisch bewezen" dat het volk weet wat het wil, aldus de bewinds- nan, die verklaarde dat daarom nu het •eferendum (als een onderdeel van de .revolutie" die Griekenland doormaakt) can worden gehouden. Inmiddels heeft vandaag de propagan- la, die wellicht zonder precedent is, haar loogtepunt bereikt. De kranten, die op- Iracht zouden hebben gekregen elke dis- :ussie over de grondwet te vermijden, naken uitvoerig melding van de uitleg lie minister Pattakos op zijn conferentie ;af van het begrip vrijheid: „De werke- ijke betekenis is dat het volk weet wat iet wil" hetgeen tijdens deze verplich- ;e stemming alleen „ja" kan betekenen. Premier Papadopoulos houdt voor radio jn televisie vandaag een laatste rede voering, waarin het volk op de vanzelf sprekendheid van die daad zal worden gewezen. Er is in Athene waar muren en Pattakos ramen allang beplakt zijn, nu ook prak tisch geen auto meer waarop niet een bil jet met het opschrift „nè" is bevestigd. Radio en televisie dienen nauwelijks een ander onderwerp dan de propaganda en in de bioscopen wordt voortdurend een grammofoonplaat gedraaid, die ook al oproept tot „nè"-stemmen. Omdat iedereen verplicht is te stem men in het district waaruit hij afkomstig is. heeft dit weekeinde een complete volksverhuizing plaats. Minister Pattakos erkende gisteren dat velen zo'n vijfhon derd kilometer moeten reizen om hun stem uit te brengen. Kritici van de regering zijn ervan over tuigd dat deze maatregel is genomen om dat het de controle van de kiezers zo ef ficiënt mogelijk maakt en bovendien om dat het feit, dat tallozen de gelegenheid krijgen tegen een tot de helft gereduceer de prijs naar hun woonplaats te reizen, van betekenis kan zijn in de psychologi sche beïnvloeding, die er borg voor staat, dat de junta morgen een grote meerder heid behaalt. TEL AVIV (Reuter). Israëliërs en Jordaniërs hebben een artillerieduel over de Jordaan gevoerd dat een uur heeft ge duurd. De beschieting met onder andere mortieren en bazooka's had plaats in de omgeving van Oemm Sidra. Aan Israëli sche zijde vielen geen slachtoffers. Bij Karameh in het Jordaandal werd één man gedood en veeertien gewond toen een trekker op een mijn liep. De buitenlandse pers, sterk vertegen woordigd in Athene, heeft gisteren tijdens de persconferentie van Pattakos ervaren dat zij niet in elk opzicht serieus wordt genomen, ondanks de grote kosten die het regime er voor over heeft gehad om voor imponerende faciliteiten te zorgen. Van verzet tegen de junta kan geen sprake zijn (de Grieken zijn ervan overtuigd dat de geheime politie in dit land onder vori ge regimes al tot de best georganiseer de ter wereld behoorde), desondanks zijn in de nacht van donderdag op vrijdag op enkele plaatsen in de stad bommen ont ploft. Toen de correspondent van het Britse persbureau Reuter, bij wiens bureau een bom explodeerde Pattakos erop atten deerde, dat hij van al te nabij wist dat de explosies werkelijk hadden plaatsgehad, luidde het antwoord van de bewindsman in eerste instantie, dat de correspondent dan had moeten worden gearresteerd, omdat iedereen die zich zo nabij een bom explosie bevindt, verdacht is. Geruchten over een complot tegen premier Papado poulos, die in Athene de ronde doen, noemde de minister „de wens, die de va der van de gedachte is". „Ikzelf ben", zei hij, „In de buitenland se pers al drie keer vermoord. De pre mier zal blijven leven". Zonder te twijfelen aan de afloop, die voor de junta slechts een bevestiging kan zijn van haar macht over de Grieken, wacht Athene op de uitkomst van het re ferendum, die morgen enkele uren na middernacht bekend zal zijn. FRANKFORT (Reuter). In Frank fort is de uit Frankrijk afkomstige stu dentenleider Daniel Cohn-Bendit voor dt rechter verschenen om zich te verantwoor den voor zijn aandeel in de felle stu dentendemonstraties van afgelopen zondag Toen werd aan president Leopold Senghor van Sengal de vredesprijs var de Westduitse boekenbeurs uitgereikt. On- ,.nuae uanny ae siuo.ememeio.er Daniel Cohn-Bendit in de beklaag denbank van de rechtbank in Frank fort. Rechts zijn verdediger Hein- rich Hannover. BONN (DPA en AFP) Frankrijk zal zjjn op ontspanning gerichte politiek voort zetten, ondanks de Russische inval in Tsje- cho-Slowakije „hoe verderfelijk deze ook mag zijn". Dit h eeft president De Gaulle van Frankrijk gisteravond gezegd ADVERTENTIE Dat kan eindelooe pijn doen m botten en spieren, die reumatische pijn. U kunt die pijn bestrijden. Zet een flacon Togai bij uw bord. Neem bij iedere maaltijd twee tabletten. Hiermee bestrijdtu reu matische pijn. De Togal-fabriek bracht een combinatie van belangrijke be standdelen in één tablet bijeen. Deze middelen versterken eikaars werking. Vandaar dat Togal snel en langdurig werkt Die langdurige werking is spe ciaal belangrijk. Togal helpt ook bij ver koudheid, griep, migraine en hoofdpijn. TOGAL 1.00-2.50-8.8 anaaannaaaaMeeeaaeeMeeM...»—1rr.ïï-..1f.^n1r|nn|lrn|inrflnnnr)nnfvnnnnnnn(inf|nnnnnnrifn.^r...-.-........»..««a««.»«a«>«»aaaaaaaaaaaaaai (Van onze correspondent) WASHINGTON In het vliegtuig onderweg naar het republikeinse partijcongres in Miami Beach wendde een Amerikaan van een jaar of 45 zich tot mij en uitte spontaan zijn woede en ergernis over de „Af braak van Amerika" door langharige hippies, gewelddadige negers, dienstweigeraars en protesterende studenten. Hij besloot zijn verhaal met de mededeling dat hij in november zou stemmen op George Wallace, de racistische ex-gouverneur van Alabama, die met zijn eigen partij deelneemt aan de presidentsverkiezingen. Mijn medepassagier bleek niet de eerste de beste te zjjn. Hij was een hoge functionaris in het Pentagon. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Over anderhalf jaar la het uit met het primaat van de man in het huwelijk. De Tweede Kamer heeft deze week de bepaling geschrapt dat de man het hoofd is van de echtvereniging. In 1956 toen het eerste boek van het nieuwe burgerlijk wetboek in de Tweede Kamer behandeld werd was er nog een veel ge doe om dit artikel. Het bleef staan. Maar bij de behandeling van de invoerings wet deze week in de Kamer wipte de meerderheid van de Kamer het artikel zonder veel bezwaren overboord. De ge lijkstelling van man en vrouw moest, zo was de overheersende redenering, nu ook maar in het Burgerlijk Wetboek tot uit drukking komen. Als ook de Eerste Kamer de invoeringswet heeft aangenomen en het eerste boek van het nieuwe B.W. van kracht wordt, hebben de mannen in de „echtvereniging" evenveel (of even wei nig) te vertellen als de vrouwen. Tegen die tijd zal het wel 1970 zijn, zodat de mannen nog even de baas kunnen spelen. De ontwikkeling van de juridische posi tie van de mannelijke echtgenoot is een aardig voorbeeld van de normsverande- ring die zich in een tijd van zelfs twaalf jaar kan voltrekken. In het eerste boek zijn meer van die voorbeelden aan te wijzen. Dat is niet zo vreemd want het personenrecht, dat daarin wordt behan deld is eigenlijk niet meer (maar ook niet minder) dan de weerslag van wat de mensen in een bepaalde periode vinden. Zo is het met het personenrecht altijd ge weest meer dan met de andere gebieden van het recht. Voorschriften inzake huwe lijk, bepalingen over de vraag met wie iemand wel en niet mag trouwen, de positie van de kinderen, de procedure van de huwelijkssluiting zijn door de eeuwen heen aan veranderingen onderhevig ge weest. Wie de huwelijkswetgeving door de eeuwen heen bekijkt neemt kennis van een flink stuk interessante geschiedenis, waarbij steeds weer blijkt dat de regels in overeenstemming moesten zijn met wat de mensen aanvaardbaar achtten. Waren de regels dat niet dan slaagde geen wet gever erin ze daadwerkelijk toe te pas sen. De eerste die zich met die moeilijke materie bezighield, de Romeinse keizer Augustus, heeft dat al gemerkt. Toen de Romeinse burgers het wat losser gingen nemen met de huwelijksmoraal probeerde de keizer daaraan paal en perk te stellen. Hij schreef een soort trouwplicht voor. Wie niet volgens de voorgeschreven regels trouwde zou niet kunnen erven. De regels waren niet erg populair en raakten dan ook steeds meer in hef vergeetboek. De christelijke kerk in de vroege middel eeuwen ondervond later wat Augustus ook al ondervonden had: je kunt de mensen geen huwelijkswetgeving opdringen die ze niet willen. De echtelijke trouw en de niet ontbind baarheid van het huwelijk waren welis waar voorname leerstukken maar het heeft eeuwen geduurd voordat daar iets van in de wetten te merken was. Soms waren er drieste wetgevers die echtschei ding zonder meer verboden maar al snel moesten ze de voorschriften terugnemen omdat de mensen zich er toch niet aan hielden. Pas aan het eind van de Middel eeuwen komen ideaal en ganbare moraal wat meer met elkaar in overeenstemming maar dat is dan ook de tijd waarin er zo iets als huwelijksregisters ontstaan zodat de administratie een soort ondersteuning wordt van de wettelijke voorschriften. De mogelijkheden om via de wetgeving de huwelijksmoraal te verbeteren bleven beperkt. Echtscheiding bijvoorbeeld was in de zeventiende en achttiende eeuw al leen maar mogelijk op grond van kwaad willige verlating van meer dan vijf jaar. In de praktijk werd deze zware eis heel vaak omzeild doordat de rechter de be wering dat er sprake was van kwaadwil lige verlating accepteerde zonder dat er bewijs werd aangevoerd. De rechter, moest wel, wilde hij de ontwikkeling van bet concubinaat niet in de hand werken In onze tijd kennen wij iets dergelijks: Overspel wordt geaccepteerd als echt scheidingsgrond ook als er geen bewijs van dat overspel wordt geleverd. De praktijk is ruimer dan de wet. De rechters ac cepteren „de grote leugen", omdat ze wel weten dat het weinig zin heeft een mis lukt huwelijk in stand te houden. En mis lukte huwelijken zullen blijven voorkomen wat er ook in de wetten staat. Zoals het met de echtscheiding ging zo ging het ook met andere zaken. Onze normen liggen anders dan die van sommige Middeleeuwse wetgevers. Nog een vraag die in andere tijden anders be antwoord werd: mag een gescheiden man hertrouwen met zijn voormalige schoon zuster? Nee, zegt het oude B.W Ja, zegt het nieuwe B.W. De overweging dat de zus van de echtgenote misschien eerder in het huwelijk gaat stoken als zij huwe lijksvooruitzichten heeft was in de vorige eeuw doorslaggevend nu niet meer. Jean-Etienne-Marie Portalis, de voor naamste samensteller van de Code Civil het wetboek dat grote invloed had op ons burgerlijk wetboek heeft eens ge zegd dat de wetboeken der volken de neerslag zijn van de eigentijdse moraal en dat men ze niet echt maakt. Minister Polak had deze week in de Tweede Kamer hetzelfde kunnen zeggen. PARIJS (Reuter en AFP) De voor zitter van de Franse Senaat, Gaston Mon- nerville, heeft bekendgemaakt d at hij zich volgende maand niet herkiesbaar ztelt. Hij heeft deze functie 21 jaar bekleed. De in Guyana geboren, nu 71-jarige Mon- nerville is een tegenstander van president De Gaulle. Hij gaat heen uit protest te gen het plan van de president om de Se naat zijn wetgevende rol te ontnemen en in een zuiver raadgevend lichaam te ver anderen. Ik vroeg hem waarom hij op Wal lace zou stemmen. „Ik heb gister avond naar hem op de televisie gekeken", zei hij, „en wat die man zegt is me uit het hart gegrepen". Volgens de laatste publieke opinie- cijfers zijn er miljoenen Ameri kanen die er zo over denken en die in november hun stem op de 49- jarige George Corley Wallace zul len uitbrengen. Hun aantal is zo groot dat de beide andere kandi daten voor het presidentschap, Richard Nixon en vice-president Hubert Humphrey, zich ernstig ongerust maken over de stemmen die zij aan Wallace kwijt zullen raken. Hun ongerustheid is niet ongegrond. Want, hoewel er meer dan een won der moet gebeuren om George Wallace in Het Witte Huis te plaatsen, zijn verkiezingscampagne kan hem van invloed op de verkiezing van de vol gende president verzekeren, die in geen verhouding staat tot het aantal )p hem uitgebrachte stemmen. Dat kan bijvoorbeeld gebeuren wanneer de wedloop tussen Humphrey en Nixon met zo'n minimaal verschil eindigt (doordat Wallace stemmen van Hum phrey, maar vooral van Nixon zal ontnemen), dat het kiescollege de be slissende stem krijgt. Het kiescollege, dat op 16 december George Wallace lijeenkomt. bestaat uit afgevaardig den van alle staten. Tezamen hebben zij 538 stemmen. Iedere staat heeft een aantal stemmen, dat gelijk staat aan het aantal zetels, waarmee het in het Amerikaanse congres is vertegenwoor digd. Het systeem is zodanig, dat alle stemmen, die een staat in het kiescol lege heeft, uitgebracht moeten worden op de kandidaat die in d i e staat het grootste aantal stemmen behaalde. Wie de meerderheid van 270 stemmen krijgt, is dan de president van de V.S. f George Wallace zou net genoeg stemmen van het kiescollege kunnen krijgen om Nixon of Humphrey van het vereiste aantal van 270 af te hou den. Daarin schuilt niet alleen zijn kracht, maar ook de opzet van zijn campagne. Want dit zou betekenen dat hij op dat punt kan besluiten de op hem uitgebrachte stemmen „over te doen" aan een van de twee andere kan didaten, en hij zal dat natuurlijk niet doen zonder bepaalde eisen en voor waarden te hebben gesteld. Het is niet onjuist te zeggen dat Wal lace, mocht het tot een onbeslissende stemuitslag in het college komen, de gene is die eigenhandig de volgende president van de V.S. kiest. Dat is :ijn macht, zijn invloed, en dat is waar >p hij aanstuurt. George Wallace, die gouverneur van Alabama was van 1963 tot 1967 en die, toen hij zichzelf niet meer kon opvolgen de teugels overgaf aan zijn verleden jaar overleden vrouw Lurleen, kent het klappen van de presidentiële ver- kiezingszweep. Ook in 1964 deed hij mee als kandidaat voor het presidentschap, maar hij trok zich terug toen de repu blikeinen de conservatieve Barry Gold- water als hun kandidaat benoemden. Wallace en Goldwater hebben veel in hun opvattingen gemeen, en de voor malige gouverneur van Alabama be greep dat hij met het voortzetten van zijn campagne het Goldwater toen alleen moeilijker kon maken. weinigen herinneren zich dat Wal lace in de voorverkiezingen van 1964, voordat hij zich terugtrok, opzienba rende resultaten boekte. In Wisconsin kreeg hij toen bijvoorbeeld 34 percent van het totale aantal door de democra ten uitgebrachte stemmen, in India na dertig, en in Maryland 43 per- jent. Deze uitslag duidde op z'n minst ïan dat Wallace's ideeën aansloegen bij een groter aantal Amerikanen dan voor mogelijk werd gehouden. Deze ideeën komen er voornamelijk op neer dat de Amerikaanse „kleine man" te weinig aan zijn trekken komt, te weinig zeggenschap heeft in de na tionale en zelfs lokale regering. En met deze „kleine man" bedoelt Geor ge Wallace alleen de blanke, want hij is de enige nationale kandidaat die zich openlijk niets gelegen laat liggen aan de neger. Tenslotte was het Wal lace, die. toen hij gouverneur was, lijfelijk de integratie van de universi teit van Alabama probeerde tegen te houden door de ingang voor negers te blokkeren. In zijn verkiezingstoespraken hamert hij steeds weer op dezelfde aambeel den. Hij zegt dat de integratie van de scholen ongedaan moet worden ge maakt. Hij valt het hooggerechthof aan als een college van staatsgevaar lijke mannen, die met hun klassieke beslissing van 1954, toen zij de integra tie van alle scholen gelastten, het land tot op de rand van de chaos brachten. Hij vindt dat de federale regering te veel macht heeft, en hij voorspelt dat wanneer niet snel veranderingen wor den aangebracht de miljoenen „klei ne luiden" bezit van „hun" blanke scholen zullen nemen. George Wallace is in Europa alleen te vergelijken met zulke figuren als boer Koekoek in Nederland, of Pouja- de in Frankrijk, en misschien nog het meest met een mengsel van beiden. Wallace is echter een gevaarlijker demagoog, die kundig met de vooroor delen van zijn toehoorders weet te manipuleren en dat ook zonder scru pules doet. Maar zoals Koekoek en Poujade spreekt hij de kleinste mid denstanders aan. Zij zien in hem de man die durft te zeggen wat zij alleen maar denken, die opkomt tegen een overheid die alleen wordt begrepen als een „supermacht" die erop uit is hun vrijheden te beknotten. Hij ver tolkt en bevestigt hun diepste angsten. Met een nadenkend gezicht zit D/rnn 11'* rJ/> o"fn rl n antsy an J m r) geveer 1.500 mensen protesteerden deze prijsuitreiking omdat zij het Sene galese staatshoofd als een dictator be schouwen. De 24-jarige Cohn-Bendit werd geboeid de rechtszaal binnengevoerd waar met hem 25 andere studenten terechtstonden. t j 1 in een tafelrede in de ambtswoning van de Westduitse bondskanselier. De president veroordeelde in scherpe termen de bezetting van Tsjecho-Slowa- kije. Hij vond het „ongehoord" dat een vreemde mogendheid troepen het land had laten binnentrekken. West-Duitsland ii rechtstreeks bij deze interventie betrok ken, aldus De Gaulle, maar hij vond het een historische gebeurtenis „dat Frank rijk en Duitsland in een dergelijke toe stand topoverleg houden en het met el kaar eens zijn". „De houding die Frankrijk al vele jaren voor het heden en voor de toekomst heeft ingenomen is niet veranderd door de hui dige gebeurtenissen", zo betoogde de Franse president. Men moet over de ge beurtenissen heen kijken naar de toe komst, en de toekomst is de vrede. De vrede vereist een evenwicht met een zeer vitaal en zeer vreedzaam Duitsland en een Europees Europa. „Onze politiek is er een van ontspanning en wij zullen ons niet door de gebeurtenissen van heden laten weerhouden om deze naar vermogen voort te zetten". „Ik ben er niet zeker van of Duitsland en Frankrijk altijd hebben gedaan wat ge daan moest worden. Wij moeten bestude ren wat wij samen kunnen doen, maar de richting hiervoor is voor eens en altijd vastgelegd en daar moeten wij trouw aan blijven", zo besloot hij. President De Gaulle was tot vanmorgen in Bonn voor overleg met bondskanselier Kiesinger in het raam van het Frans- Westduitse vriendschapsverdrag. Voor de ze besprekingen die tweemaal per jaar plaatsvinden, had het Franse staatshoofd zijn ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën Debré en Ortoli meegeno men. ADVERTENTIE ont dek Lid van "Goed Wonen" Breestraat 76, Beverwijk. Telefoon (02510) -25141. Maandag gesloten. Parkeerruimte? Volop! Opblazen. De Vietcong is erin geslaagd ten noorden van de Amerikaanse mari niersbasis Da Nang door te dringen tot een brandstofopslagplaats. Twee benzi netanks werden opgeblazen. Salazar. De gezondheidstoestand van de 79-jarige dr. Salazar, die vrijdag als premier van Portugal is opgevolgd door dr. Marcelo Caetano, is niet veranderd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3