Nederlandse loodsen slechtst betaalden in heel Europa Als rijksambtenaar voelt zeeman zich in keurslijf Laatste spant Bekroonde foto VVB staat voor lastige opgave: bezoek aan Zandvoortmeeuwen Dierenbescherming halve eeuw op de bres voor het dier Gans Hoogovenfeest voor invaliden TEL. 15000 Aanwezigheid wordt dagelijks nog vereist foto film Raadslid stelt vragen aan B. en W. UITSLAG FOTOWEDSTRIJD ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1968 4 Verzwaarde taak Europees niveau Verder zeewaarts mmBn? TAXI 3000 TEL. 2 3 000 DE COÖP. BOERENLEENBANK TE SANTPOORT OPENT OP 1 OKTOBER A.S. HAAR VIERDE BIJKANTOOR Dit kantoor wordt gevestigd aan de Planetenweg no. 16 VRAAGT INLICHTINGEN!! DE BOERENLEENBANK, de bank voor iedereen en VOOR AL UW BANKZAKEN Inspecteren Asyl Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuiden Telefoon 15705 i (Van een verslaggever) IJMUÏDEN. „In Nederland verdie nen de loodsen aanzienlijk minder dan hun collega's in welke haven van enig formaat waar ook in Europa", aldus de heer F. Eichelsheim op de vrijdagmiddag in het Rotterdamse Hilton Hotel gehouden bui tengewone vergadering van „De Neder landse Loods", van welke vereniging hij voorzitter is. De directeur-generaal van het loodswezen schout-bij-nacht J. F. Drijfhout van Hooff, die op deze bijeen komst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan als gastspreker optrad, wees er op, dat de loodsen in Nederland rijks ambtenaren zijn en dus aan de strenge ambtelijke regels zijn gebonden. Als zeeman heeft de loods de natuurlij ke neiging het ambtelijk keurslijf door breken. Dit dient zich soms aan als on lustgevoelens, het is echter het gevoel van eigenwaarde. De heer Eichelsheim memoreerde dat toen tien jaar geleden de vereniging werd opgericht meteen meer dan de helft van alle loodsen in het land in één organisatie waren samengebracht; thans is 86 per cent van het loodsenkorps lid van „De Nederlandse Loods". Het credo van het loodswezen, het doel, is de bevordering van de veiligheid van de scheepvaart. De taak van de loods is door de storm achtige ontwikkelingen in de scheepvaart de laatste jaren aanzienlijk verzwaard. Toegenomen zijn aantal, grootte snelheid en diepgang van de schepen, terwijl de ontwikkeling van de betrokken vaarwa ters is achtergebleven. Gevaarlijke situ aties, veroorzaakt door bagger- en ander materieel die betrokken zijn bij het aan leggen van werken doen zich steeds meer voor. Door de hoge investeringen ontstaat economische pressie om de schepen zo lang als maar enigszins mogelijk is door te laten varen, ook tijdens mist of andere slechte weersgesteldheden. De loods wordt steeds meer geconfronteerd met hinder lijke achtergrondverlichting, onder andere veroorzaakt door de snelle groei van raf finaderijen en chemische industrieën, waardoor de verkenning van het vaar water voor de loods ernstig wordt bemoei lijkt. Het vervoer van gevaarlijke stoffen, niet alleen in de zeescheepvaart, doch eveneens in de binnenscheepvaart, neemt snel toe. Op de Schelde als collega staatsloods het zelfde loodswerk verrichtende als zijn Belgische collega's, nagenoeg de zelfde arbeidsvoorwaarden hebben, per se in dienstuitvoering niet de mindere van zijn Belgische collega zijnde, verdient de Bel gische loods ongeveer 43 percent meer dan zijn vergelijkbare Nederlandse colle ga. „De Nederlandse Loods" zal dan ook blijven streven naar een optrekking tot het Europese niveau zal zijn bereikt. Dit betekent niet dat de Nederlandse loodsen staan te trappelen van ongeduld om te gaan staken. „Indien wij ooit tot een dergelijk besluit zouden komen, dan moet de nood wel zeer hoog zijn gestegen", al dus de heer Eichelsheim. De loodsen zijn van mening dat indien zij het stakingsrecht zouden hebben, de on derhandelingspositie in het georganiseerd overleg van hun vertegenwoordiger al daar aanzienlijk zou worden versterkt en het niet meer mogelijk zal zijn dat ge rechtvaardigde, goed gemotiveerde ver langens van regeringszijde zonder meer worden afgewezen, zonder dat hiertegen van organisatiezijde iets doeltreffends is te doen. Een overleg waarin door de rege ringsdelegatie eenzijdige beslissingen ge nomen kunnen worden, tegen de opvat tingen van de overige overlegpartners, is een overleg dat, gezien recente bittere ervaringen, beter kan worden opgezegd. De directeur-generaal van het loods wezen memoreerde de plannen om de op leiding tot loods te verbeteren. Hij kon digde voorts aan dat op de volgende be groting ruimte zal zijn voor vernieuwing van de ioodsboienvioot. Er is een „zee- waartse beweging", de taak van de loods zal verder naar zee, naar dieper water komen te liggen. In de haven moeten de voorzieningen zodanig zijn, dat het schip daar goed opgevangen moet kunnen wor den. Eenmaal in ae „geul" gekomen, is er voor het schip geen weg terug. Het tijdig aankondigen van scnepen is noodzakelijk. De directeur-generaal waar- schude de scheepvaartmaatschappijen dat bij de personeelsbezetting de dienst verlening met altijd aan onredelijke ver langens gehoor kan geven. Om een nog grotere doelmatigheid te bereiken verdient het aanbeveling daar in gespecialiseerde instanties in te scha kelen. Het gebruik van computers is bij dit „modern denken" niet ondenkbaar. Vervanging van de loods door een compu ter is en zal altijd onmogelijk zijn: te vaak doen zich te veel onverwachte situ aties voor die alleen door het menselijk brein kunnen worden opgelost. Het inschakelen van de helikopter in sommige gevallen is niet ondenkbaar. In algehele helikopterbeloodsing ziet de di recteur-generaal echter momenteel geen toepassingsmogelijkheid. Hij ziet met be langstelling een door de vereniging toege zegd rapport hierover tegemoet. Na de vergadering werd een drukbe zochte receptie in de balzaal van het Hilton Hotel gehouden. IJMUÏDEN. Op de hoek van de Een hoornstraat en de Planetenweg in IJmui- den is de derde en laatste spant gesteld voor de nieuwe sporthal. De contouren van het gebouw, een belangrijke aanwinst voor de zaalsporten, beginnen zich nu af te tekenen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Tot besluit van de feestelijkheden rond het 50-jarig bestaan van Hoogovens heeft het comité Stads feesten Beverwijk aan 150 invaliden uit Beverwijk en Heemskerk een feestavond aangeboden in het verenigingsgebouw „De Vrijburcht" aan de Vrijburglaan. De invaliden, waarvan er acht bedlegerig waren en 25 personen zich met een inva lidewagen moesten voortbewegen, zijn door twee ambulances en 26 particuliere wagens naar de „Vrijburcht" vervoerd. Hier werden zij opgevangen en verzorgd door de colonne Rode Kruis korps Bever wijk-Heemskerk onder leiding van de heer W. Rademakers. In de grote zaal werden de invaliden enige uren aange naam bezig gehouden door het gezelschap Koos van der Velde met de cabaretrevue ,,'t Zit weer snor". Ds. G. van Schuppen sprak aan het einde van de avond een dankwoord. ADVERTENTIE IJMUÏDEN en tel. 14864 Garage Scheldestraat 81 Voor BEVERWIJK: GARAGE BREESTRAAT 55 -SXk; Op initiatief van de plaatselijke af deling van de V.V.V. en in samen werking met Foto Gans in IJmuiden is onlangs een fotowedstrijd gehou den onder het motto „Zelfportret van Velsen". Zeer velen hebben aan dit aardige initiatief gehoor gegeven en zijn er met hun fototoestel op uit getrokken. Er waren niet minder dan 115 inzendingen, die beoordeeld zijn door de heren G. Bothof (voor zitter Fotokring Velsen), A. Toonen (directeur VVV) en J. Doyes (amb tenaar voorlichting Velsen). Boven staande mooie tegenlichtopname van de steiger bij de semafoor kreeg de hoogste waardering van de jury. Zij werd ingezonden door de 14- jarige Cor Kalkman, die voor zijn eerste prijs een geldbedrag ontvangt. Het is een zeer fraai resultaat voor deze jeugdige foto-enthousiast, die uit oude onderdelen zelf zijn ver grotingsapparaat in elkander heeft geknutseld. (Van een medewerker) IJMOND In de eerste klasse A gaat het dubbelblanke Stormvogels op bezoek bij het Amsterdamse bi)W. De nog onge slagen IJmuidenaren zullen in Amster dam op groots verzet stuiten van SDW dat in zijn eerste thuiswedstrijd van dit seizoen het enige succes tot nu toe be haalde: een 2-1 zege op BVC. De twee uitwedstrijden eindigden in een 1-0 ne derlaag: HRC en ZVV tekenden voor de winst. Stormvogels ontmoette deze twee ploegen ook en kwam tot 0-0, zodat het krachtsverschil tussen SDW en Storm vogels bijzonder gering is. Waarschijnlijk is de IJmuider defensie wat sterker, maar of dit zal resulteren in een kleine zege? Een eerste doelpunt zit er wel in: na vier enhalf uur voetbal ondanks drie opge legde kansen en een toegekende straf schop scoorde de Stormvogels-ploeg nog geen treffer. Voor tweede klasser VVB wordt het een moeilijke zondag: de Breesapers gaan op bezoek bij Zandvoortmeeuwen. Hoewel VVB nog ongeslagen is en Zandvoort meeuwen al een nederlaag leed, hebben beide ploegen vier punten. VVB bewaart slechte herineringen aan het vorig seizoen toen men er tegen Zandvoortmeeuwen weinig van terecht bracht. Een gelijkspel in Zand voort lijkt een mooie prestatie voor VVB. DEM dat zondag jl. zijn eerste winstpuntje binnenhaalde, ontvangt Hil- legom. De oud-eersteklassers boekten aanzienlijk meer succes dan de Bever- wijkers die het zondag dan ook bijzonder zwaar te voorduren krijgen. In de derde klasse A blijven de IJmond- vertegenwoordigers zondag in de buurt. ADO '20 pas tweemaal in het veld ge weest, maar in het trotse bezit van twee in streekderby's behaalde punten ont vangt West-Frisia dat tot nu toe ook 50% scoorde. Beverwijk speelt uit in Heiloo tegen De Foresters en De Kennemers gaat in Alkmaar tegen RKAFC proberen de eerste overwinning te behalen. In 3C wordt in Driehuis de Velser derby Velsen-VSV gespeeld. Velsen startte beter, maar heeft de laatste jaren nogal moeite met de VSV-ers. In de vierde klase C gaat IEV op be zoek bij Hoofddorp Boys. Een belang rijke wedstrijd voor beide teams, waarin de uitslag wel eens een gelijkspel zou kunnen zijn. Kinheim ontvangt debutant DSOV en voor de meer geroutineerde Kinheim-ploeg moet het mogelijk zijn om de tweede achtereenvolgende over winning binnen te halen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE en start met een speciale spaaractie voor haar relaties en voor nieuwe spaarders. Ruime kasuren ook 's avonds op onze kantoren in IJmuiden Planetenweg 16, tel. 13578 Wijk aan Zeeërweg 4, tel. 12556 (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De afdeling Velsen en om streken van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren bestaat vol gende maand een halve eeuw, het asyl aan de Herenduinweg herbergt dan vijf tien jaar zoekgeraakte, verstoten en zieke dieren, dan wel geeft onderdak aan lo- gé's. Rond dit halve-eeuwfeest en het derde lustrum van het asyl zullen geen feeste lijkheden plaats hebben. Het bestuur van de afdeling is de mening toegedaan, dat het geld geheel voor de dieren moet wor den aangewend, waar het ook voor be stemd is. Daarom, dat juist in deze tijd de col lecten plaats hebben, namelijk van 30 sep tember tot 6 oktober in Beverwijk en Vel sen en van 7 tot 14 oktober in Heems kerk, Castricum en Uitgeest. Gedurende de halve eeuw van haar be staan heeft de jubilerende afdeling bij herhaling het bewijs geleverd bestaans recht te hebben en het grote belang getoond van de aanwezigheid van een or ganisatie welke op de bres staat voor het dier. De activiteiten strekken zich name lijk uit over een zeer breed front. Het begon zo klein in 1918; doch het begon direkt: met de zorgen voor de trekhonden. In die tijd een algemeen bekend verschijn sel. Dierenbescherming kreeg het voor elkaar, dat trekhonden van gemeentewege jaarlijks gekeurd werden, dat er speciale voorschriften voor deze honden versche nen en dankzij Dierenbescherming was het ook, dat bij de Velserpont in die ja ren een drinkwaterbak voor deze honden werd geplaatst. Van de honden naar de katten was niet meer dan een stap, doch al spoedig werd de „menagerie" uitge breid en kreeg Dierenbescherming een veelomvattende taak. Zij ging zich te recht bemoeien met het oprichten van asiels voor zwerfdieren, gewonde dieren en in beslag genomen dieren; met de in spectie van stallen, markten en vee-trans- porten; met de controle van circussen en dierentuinen; met het bevorderen van brandvrije stallen voor vee; met het be vorderen van de toepassing van humane slachtmethoden, met het beschermen van vogels en met het optreden tegen onge oorloofde dierenhandel. In het gehele land en ook in deze streek opereren dagelijks inspecteurs van de Die renbeschermijg. Zij hebben de bevoegd heid processen verbaal op te maken en dieren in beslag te nemen. Het zijn dus bezoldigde politemensen, die waar nodig allerlei misstanden met betrekking tot die ren uit de weg ruimen. Dagelijks worden zij geconfronteerd met de harde werke lijkheid, dat de mens nog dikwijls de vij and van het dier is. Veetransporten, ver waarlozing van vee en waakhonden, hon gerende katten en honden, lage stropers praktijken, het zijn slechts enkele van de categorieën, waarvoor deze inspecteurs zich regelmatig geplaatst zien. Gelukkig, dat door hun werk de misstanden aanzien lijk minder worden en er ook begrip ontstaat. Doch de rapporten, die van hen binnenkomen getuigen, dat hun arbeid el ke dag weer. harde noodzaak is. Dankzij Dierenbescherming kunnen zij deze arbeid doen en Dierebescherming is daartoe in staat dankzii de leden en de collecten. Zoals Dierenbesi h i sen en om streken in staat is het asyl aan de He renduinweg in stand te houden. Aan het hoofd staat hier de beheerder de heer Kraayenoord, die het toezicht heeft op grote aantallen honden en katten. De meeste zwervers, die uitgehongerd en vaak ziek aangetroffen worden. Een die renarts houdt ze onder toezicht en als ze gezond zijn kunnen zij naar een baas. Dagelijks namelijk komen er mensen het asyl binnenlopen om een hond of kat uit te zoeken en mee te nemen. Dagelijks ook echter, komen er weer nieuwe dieren bin nen. Het aanschaffen van een dier uit het asyl gaat niet zomaar. Men moet er zijn of haar handtekening voor zetten, dat het dier goed behandeld wordt en bovendien wordt daar weer controle op uitgeoefend. Het beheer van dit asyl is een dagtaak, als men bedenkt dat er per jaar 2400 kat ten en honden het asyl ingaan en weer verdwijnen. Behalve katten en honden heeft men daar onderdak verschaft in de loop der jaren aan varkens, schapen, zee honden, bijzondere vogels en een aap. Nog zeer onlangs werd een kat, welke was weggelopen van een Frans echtpaar met vakantie in Nederland en gevonden in de omgeving van Edam, naar Velsen ge bracht en van hieruit naar Parijs verzon den. Naast dit alles moet de heer Kraayen oord echter ook vaak er op uit om rond lopende honden en katten of aangereden dieren te halen, wordt hij soms betrokken bij burenruzies over dieren en moet hij er ook wel 's nachts uit, omdat mijnheer X zijn de dag tevoren gebracht katje weer komt ophalen omdat zijn vrouw er niet van kon slapen, dat zij afstand had gedaan van het dier. En dan mag de beheerder om half drie 's nachts er uit om de kat terug te geven. Het is slechts een van de vele verha len, welke hij uit de praktijk zou kunnen vertellen over bijvoorbeeld nog de twintig katten, die hij uit één huis moest halen of over de kanariepiet die was weggevlo gen en die hij moest vangen. Ook deze taken behoren tot de be scherming van het dier. Een veelomvat tend terrein dus, waaraan men bij de ko mende collecte wel even mag denken. „Zelfportret van Velsen" De wedstrijdjury bestaande uit de he ren G. Bothof, J. Dooyes en A. Too nen, heeft de volgende prijswinnaars aangewezen 7e prijs Peter van Buuren, IJmuiden 1e prijs Cor Kalkman, IJmuiden 2e prijs J. N. J. Bouwman, IJmuiden 3e prijs W. Kruiswijk, IJmuiden 4e prijs F. J. v. d. Brink, Velsen-Zuid 5e prijs J. Rietdijk, IJmuiden 6e prijs Ton Martens, Driehuis 7e prijs Peter van Buuren, IJmuiden 8e prijs A. Koning, Driehuis 9e prijs H. J. L. Koomen, IJmuiden 10e prijs C. F. Jonker, IJmuiden 11e prijs J. List, IJmuiden 12e prijs Joop Akkerman, IJmuiden Mede namens de juryleden feliciteren wij de prijswinnaars met het behaalde resultaat. De vele, bijzonder enthousiaste reac ties, hebben onze fotowedstrijd tot een enorm succes gemaakt. Onze hartelijke dank aan iedereen die er aan heeft medegewerkt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het raadslid voor de pro testant christelijke fractie de heer J. Vis ser heeft zich met onderstaand schrijven gericht tot het college van burgemeester en wethouders: „Het is nu bekend geworden, dat men overweegt het rijksontvangkantoor aan de Kanaalstraat in IJmuiden over te plaatsen naar Beverwijk. Dit betekent voor de burgerij en het bedrijfsleven veel ongerief en stagnatie. De bewoners van IJmuiden kunnen daar elke dag terecht voor alle soorten van belastingen, voor inlichtingen, adviezen en betalingen. Voor het bedrijfsleven en vervoerswezen, die dagelijks te maken hebben met invoer rechten en accijnzen betekent dit ont vangkantoor een onmisbare schakel voor een vlotte afwerking van zaken. Over plaatsing naar Beverwijk zal voor alle belanghebbenden een ernstige stagnatie betekenen. Naar aanleiding van deze te nemen maatregel wil ik uw college op grond van artikel 37 de volgende vragen stellen: Is het uw college bekend, dat het rijks ontvangkantoor overgeplaatst zal worden naar Beverwijk? Zo ja, overweegt uw college zijn in vloed aan te wenden het riiksontvangkan- toor voor IJmuiden te behouden, gezien het belang voor burgerij en bedrijfsle- Kostuums ontvreemd. De Haagse politie heeft met de aanhouding van twee verkopers en een koopman een zaak kunnen oplossen, waarbij in Den Haag voor f 35.000 en in Rotterdam voor f 10.000 aan herenkostuums was ont vreemd uit kledingmagazijnen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4