Brand in kraanschip op Schiedamse werf VIER MANNEN IN ROOK GESTIKT en Twee jongens op overweg door trein overreden Vergissing van 10 miljoen op bankboekje NVSH nam nog geen besluit Verspreider van pamfletten vrijgelaten neem een bijbel voor uw rekening Agenda voor Haarlem en de IJmond Fa. B. ENGELENBERG Plastic Man" op Leidseplein in Amsterdam „Nota over NAVO teleurstellend" Op bromfiets tussen halve bomen door Bijna 1800 nertsen vergiftigd Leeuw rukt jonge beer een poot af Man doodgestoken Reorganisatie Nieuwe storing it MAANDAG 30 SEPTEMBER 1968 2 Wereldfederalisten OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN CETA BEVER VLOERBIJTS Vader schiet dochtertje in de buik Schade 150.000 Eénrichtingssysteem in Hilversum nog geen succes Prinses Christina terug Vier daggen in arrest in Hongarije Haarlem V else nAJ muiden Beverwijk Heemskerk él l il g3 £3 SCHIEDAM. Een brand in de beman- mingsverblijven van het kraanschip PM- 24 heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven gekost aan vier opva renden. Een vijfde werd ernstig gewond. Het schip, eigendom van een Amerikaans- Italiaanse maatschappij, lag voor repara tie by de werf Gusto in Schiedam. Twee van de vier slachtoffers zijn Italianen, de andere twee Amerikanen. Ook de gewonde is een Italiaan. Volgens de Schiedamse politie zijn de slachtoffers door rookverstikking om het leven gekomen. De brand bleef beperkt tot een deel van de bemanningsverblijven. Eén van de slachtoffers is een mede eigenaar van de maatschappij die het OOSTERBEEK. Voorafgaand aan de jaarlijkse Pietersbergconferentie van de Wereld Federalisten Beweging Nederland heeft het hoofdbestuur van de twintig jarige beweging zijn teleurstelling uitge sproken over de nota van de ministers Luns en Den Toom inzake de NAVO en het regeringsbeleid. In de verklaring wordt gezegd dat een groot deel van de nota berust op een een zijdige interpretatie van uit de koude oorlog stammende visies, toen men van een overtrekken van de wederzijds aan wezig geachte agressieve bedoelingen kon spreken. In de nota blijkt vooral de Rus- sisch-communistische ideologie en niet de feitelijke machtstegenstellingen tussen grote nationalistische mogendheden als oorzaak van spanning te worden aange geven, aldus de verklaring, waarin tevens gepleit wordt voor functieverandering van de NAVO, onder meer op het gebied van wapenbeheersing en ontwapening. Het hoofdbestuur uitte zijn waardering voor 't voornemen van de regering ook na de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije de ontspanningspolitiek voort te zetten. Wegens de belangrijke verdiensten in de "ontwikkeling van de wetenschap van oorlog en vrede in Nederland werd aan prof- Röling en zijn staf een onderschei ding van de wereldfederalisten aangebo den. De onderscheiding, die ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan van de beweging voor het eerst verleend werd, bestaat Uit een gouden embleem van de organisatie. ADVERTENTIE Doelstraat J9 - Haarlem - Tel. 152X2 Naar New York. Zaterdagmiddag is mi nister Luns van Schiphol naar New York vertrokken om daar de bijeen komst van de algemene vergadering van de Verenigde Naties bij te wonen. Minister Luns verwacht over ongeveer twee weken naar ons land terug te zul len keren. Buit van ƒ36.000. In het Betuwse dorpje Opheusden is in de afgelopen nacht bij een inbraak in een woning 36.000 gulden ontvreemd. De bewoners waren niet thuis. Brutaal. Een 35-jarige Rotterdammer heeft geprobeerd in een warenhuis een kassa te lichten. Temidden van het pu bliek draaide de man, toen de cassière even niet keek, aan de zwengel van de kassa. Zijn poging om het papiergeld in zijn zak te steken, mislukte. De cas sière herkende hem als de man die een maand geleden op dezelfde wijze uit een kassa 1000 wegnam. Bekerwinnaars. Bij de in Eindhoven ge houden jaarlijkse nationale wedstrijden van het Rode Kruis is in de afdeling der helpsters de wisselbeker gewonnen door de groep Souburg. De commandants- prijs was voor Eindhoven. In de af deling helpers ging de wisselbeker naar Zwolle met 252 punten. Snelsste typiste. Mevrouw J. C. Mach- wirth-Bijlco uit Rotterdam is Nederlands snelste vrouw op de schrijfmachine. Tijdens 't nationaal kampioenschap ma- chineschrijven dat zaterdag in Amster dam gehouden werd, eindigde zij met 455 correcte aanslagen per minuut on bedreigd als eerste. Mevrouw J. M. J. Dekker uit Voorschoten, diie twee jaar geleden met 427 aanslagen per minuut kampioene werd, eindigde nu als twee de met 437 aanslagen. De heer C. Lo- kum uit Gouda, wist het met 405 aan slagen per minuut tot de derde plaats t« brengen. schip exploiteert. Hij is de 39-jarige Mario Lemassi, een Italiaan. De andere slacht offers zijn de 32-jarige Italiaanse civiel ingenieur Georgio Tarsconi, de 37-jarige Chauvin en de 22-jarige Amerikaanse ci viel ingenieur Erling Nilsen, geboren in Chili. De gewonde is de 55-jarige Itali aanse ziekenverpleger Remonde Grondona Op het moment dat de brand uitbrak, drie uur zondagnacht, waren ongeveer 70 van de totaal 100 bemanningsleden aan boord. De brand werd ontdekt door een bemanningslid, dat na een bezoek aan Rotterdam aan boord terugkeerde. In de verblijven hing toen een verstikkende rook, maar vlammen waren niet te zien. Voor het overgrote deel van de bemanning kwam de alarmering nog juist op tijd. De brand, die op zich niet ernstig was, kon snel worden bedwongen. De oor zaak ervan kon niet worden vastgesteld. Het schip, geconstrueerd uit een deel van een oude olietanker, wordt door de Itali aans-Amerikaanse maatschappij gebruikt voor de bouw van boorplatforms in zee. (Van onze correspondent) HELMOND Twee 19-jarige jongens wit Bakel bij Helmond zijn vannacht om het leven gekomen op een met automatisch halve overwegbomen beveiligde over weg tussen Deurne en Horst-Sevenum. De jongens, G. Vriens en A. van de Broek, die samen op één bromfiets reden, zwaaiden om de gesloten halve bomen heen op het moment dat een lege personentrein de overweg passeer de. Zij werden overreden en waren op slag dood. WOUW Op de rijksweg tussen Bergen op Zoom en Roosendaal is een auto, waarvan de achterverlichting vermoe delijk niet in orde was, van achteren aangereden door een vrachtauto. Door (Van onze correspondent) DEN HAAG Een inwoonster van Den Haag ontdekte dat bijna tien miljoen gulden onder „tegoed" op haar spaar bankboekje was geboekt. Een vergissing van een bijkantoor van de Nutsspaarbank. Zij krijgt het geld met uitbetaald, zelfs geen rente over de dagen dat het enorme bedrag op haar boekje stond. Want de rente wordt berekend over de boeking bij de bank. En daar staan die tien miljoen niet genoteerd. Geen geld dus voor de teleurgestelde dame, ondanks haar horoscoop, waarin werd voorspeld „dat aan het einde van september het geldschip bij haar zou binnenlopen". NEDERHORST DEN BERG. Het 11- jarig dochtertje van een inwoner van Duivendrecht is zondagochtend ernstig gewond toen haar vader onvoorzichtig met een zwaar kaliber windbuks manipuleerde en haar in de buik schoot. de schok vloog de personenauto tegen een boom en daarna in brand. De be stuurder, de 32-jarige heer J. L. M. van de Casteel uit Halsteren, kwam om het leven. NEDERHORST DEN BERG In Neder- horst den Berg reed de 77-jarige lood gieter H. van de Brenk met zijn brom fiets een meisje aan dat met haar brom fiets aan de hand liep. Hij kreeg bij zijn val een dodelijke hoofdwond. VENRAY In Venray reed een motor rijder de 63-jarige mevrouw J. Klaas- sens-Verstappen aan, die plotseling van haar fiets was gestapt. Mevrouw Klaus- sens overleed ter plaatse. De motorrijder werd ernstig gewond. UDEN In Den Haag is de 65-jarige mevrouw M. M. de Bueger-Bink door een auto aangereden toen zij van een vluchtheuvel stapte. Zij overleed korte tijd later. DELDEN Het 4-jarige jongetje H. A. M. Groothuis uit Ambt Delden is tussen Delden en Neede, toen het plotseling de weg overstak, aangereden door een auto. Het knaapje was op slag dood. VORDEN De 10-jarige G. J. Harmsen is met het hoofd tegen een passerende autobus en daarna op straat gevallen, doordat zijn fietsstuur in dat van een naast hem fietsend jongetje haakte. Hij werd dodelijk gewond. ROTTERDAM Vannacht is de 57-jarige C. W. Gijzemijter dood naast zijn brom fiets onder het spoorwegviaduct over de Bergweg gevonden. Waarschijnlijk is hij met het hoofd tegen een pijler ge botst. Het Amsterdamse Leidseplein xvas zondagochtend het toneel van en kele buitenopnamen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm „Plastic Man", waarvan Evert van Gelder de regie heeft. De op straat liggende figuur is toneelacteur Henk van Ul- sen, die in deze film de hoofdrol heeft. De mini-meisjes zijn leden van de dansgroep Helen le Clerq. NEER. Een nertsenfokker uit het Zuidlimburgse dorp Neer heeft in het weekeinde bijna al zijn 1800 nertsen ver loren. Zaterdagmiddag kwam hij tot de ontdekking dat een groot gedeelte van de dieren dood in de hokken lag. Zondagmorgen waren er van de 1800 nog slechts 30 in leven. Voedselvergifti ging is waarschijnlijk de oorzaak van deze sterfte. Voor de eigenaar, die niet ver zekerd is, betekent het een strop van meer dan 150.000. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Vanmorgen vroeg heeft in circus Boltini in Haaksbergen een leeuw een jonge beer een poot afgerukt. De beer moest door de politie met een karabijnschot worden afgemaakt. De beer zat in een kooi vlak naast het leeuwen verblijf. Daardoor kon één van de leeuwen het dier door de tralies be reiken. WEERT In de nacht von zondag op maandag is in de Herenstraat in Weert de 43-jarige chauffeur F. van der Port na een woordenwisseling door een dragline machinist uit Leuth met een mes doodge stoken. Het gebeurde voor de woning van de heer Van der Port. De dader is gear resteerd en heeft bekend. UTRECHT. Na ongeveer elf uur, soms verhit, vergaderen heeft het buiten gewoon huishoudelijk congres van de Ne derlandse Vereniging voor Sxuele Her vorming zaterdagavond in het Utrechtse Tivoli besloten het congres, waarop een beslissing moet worden genomen over een scheiding van de NVSH en de Stich ting Consultatiebureaus voor huwelijks- en geslachtsleven voor maximaal vier weken te verdagen. Het bleek onmogelijk de agenda uitput tend te behandelen. Tijdens de be raadslagingen zijn opiniepeilingen gehou den om de besprekingen te ordenen. Uit de belangrijkste opiniepeiling bleek, dat een ruime meerderheid in principe voor een scheiding is tussen hervorming en hulpverlening. Men kon zich evenwel niet uitspreken over de manier waarop. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Hilversum is zondag overgestapt naar een ver doorgevoerd een- richtingssysteem, dat het verkeer in de binnenstad sneller moet laten doorstro men. Maar voor menig inwoner van de radiostad is dit al een uitermate twijfel achtige zaak geworden. Want op de eer ste de beste dag leverde het centrum het voor de zondag ongebruikelijke beeld op van lange files wachtende auto's. Niet zonder schrik vraagt men zich af hoe het intensieve centrum-verkeer de komende werkdagen moet worden afgewikkeld. Het plan van verkeersdeskundige ir. H. M. Goudappel is het eerste in ons land dat na zeer uitgebreide verkeers- onderzoeken werd opgesteld. DEN HAAG Prinses Christina en haar particulier secretaresse zijn zondag uit Canada in Nederland teruggekeerd. De prinses was woensdag naar Canada vertrokken om zich te oriënteren over de mogelijkheden van een professionele zang opleiding. HILVERSUM. De 22-jarige student Frank Feiner uit Hilversum, die vier da gen in een gevangenis in Boedapest heeft doorgebracht, is vrijdag door de Hongaar se autoriteiten over de grens gezet en zondagmiddag per trein in Nederland te ruggekeerd. Frank Feiner, die deel uit maakte van een groep van vijf leden van de organisatie „War Resisters Interna tional", werd verleden week dinsdag ge arresteerd toen hij pamfletten verspreid de, waarin het optreden van de landen van het Warschau-pact in Tsjechoslowa- kije werd veroordeeld. ADVERTENTIE Stort f7,-op postgiro 44000 t.n.v, NBG, Amsterdam. Vermeld daarbij bijbel voor Tanzania of Kenya of Uganda of Zambia of Java of Roemenië. „Kort nadat wij met de verspreiding in het centrum van Boedapest waren begon nen, hadden zich al enkele honderden mensen om ons heen verzameld", vertel de Frank Feiner bij zijn thuiskomst. „De meeste mensen verborgen de pamfletten in hun kleding of krant, maar enkelen lazen de geschriften ook, zonder overi gens blijk te geven van enige reactie. Sommige mensen traden met ons in dis cussie. Na vijf minuten, toen we zo onge veer duizend pamfletten hadden uitge reikt, werden we door leden van de ge heime politie gearresteerd en afzonderlijk naar een bureau gebracht. Na een eerste verhoor werd ik in een kerker gestopt. De omstandigheden in aanmerking geno men, ben ik er goed behandeld. Er is geen enkele pressie bij de verhoren op mij uitgeoefend. Ik heb de leden van de ge heime politie tot in details van onze plan nen verteld en gezegd dat ikzelf even tueel de consequenties van mijn optre den wilde aanvaarden. Daarom heb ik ook geen bemiddeling van de Nederlandse ambassade gevraagd. In totaal ben ik ongeveer vier uur verhoord", aldus Frank Feiner. De Hilversumse student is lid geweest van de P.S.P. Hij richtte vier jaar gele den de Pacifistisch-socialistische Jonge- renwerkgroepen op en organiseerde on- y i''-T MUZIEK Concertgebouw, (L. dinsdag 20.15 u.: Henri Arends. Begijnestraat) Concert N.Ph.O. o.l.v. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „On derwereld van New York", 14 j. Frans Hals, 20 u.: „Battle of the Bulge", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Rebel in ketenen", 18 j. Minerva, 20.15 u. tevens woensdag 14.30 u.: „Een hoogst merkwaardige tekkel", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De goe de, de slechte en de gemene", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Jong en Immoreel", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het won der van de liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy" Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften 4n kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fos sielen, mineralen en historische natuur kundige instrumenten. Geopend op werk dagen, behalve op maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomerexpo- sitie. Dagelijks van 10 tot 20 uur. Galerie-t (Bakenessergracht): „Zekveld Follies", werken van Jacob Zekfeld. Da gelijks van 11 tot 17 en zondag van 14 tot 18 uur. Tot en met 27 oktober. Galerie Zglstraat, werken van Roelof Klein en Jenny en Wim Duller. Geopend op werkdagen van 12-17 uur. Maandag-, woensdag- en vrijdagavond van 20-2130 uur en zondags van 14.30-17 uur. Tot en met 28 oktober. Raadhuis Bloemendaal (Bloemendaalse- weg, Overveen): Expositie van werken van Flip van der Burgt en Willeke Went- zel. Dagelijks van 14 tot 17 uur. Tot en met 12 oktober. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur. Zaterdag van 9 tot 18 uur. VOLKSUNIVERSITEIT Renaissancezaal Frans Halsmuseum, dinsdag 20 u.: Lezing door Prof. Dr. G. J. Hoenderdaal over de vierde Assemblee van de Wereldraad van Kerken in Upp sala. DIVERSEN Raadhuis Halfweg. Dinsdag 19.30 u. Raad Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Speeltuingebouw' Boezemkade. Dinsdag 20 u.: Dorpsraad Spaarndam. Dancing Palermo: Dansen, dagelijks van 20 tot 02.00 uur. Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort): Dagelijks het Italiaanse dansorkest The Veneto's met internationaal artiestenprogramma Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, dagelijks 20 uur Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. Strandhotel (Zandvoort): Dagelijks dan sen. MAANDAG 30 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Het alledaags fas cisme". DINSDAG 1 OKTOBER City Theater, 20 u.: „Het alledaags fas cisme". Stadsschouwburg, 20 u.: Show van Gert en Hermien Timmerman, voor Velser Kunstkring. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 1417 u.: Expositie schilderijen en teke ningen van Haije Gemser. De tentoon; stelling duurt tot en met 6 oktober. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9 30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 uur. MAANDAG 30 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De kus van het gevaar". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De karatekillers". „De DINSDAG 1 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: kus van het gevaar". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De kara tekillers". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie schilderijen en tekeningen van Aart Roos; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, Huize Schey- beeck, Velserweg 2. Geopend van 19.30- 21.30 uur; voor groepen op aanvraag. DINSDAG 1 OKTOBER Marquette Theater, 20 u.: „Tony Rome" der meer drie „ABC-marsen" en de hon gerstakingsactie rond Kerstmis in Den Haag. In Oost-Europa woonde hij al en kele malen congressen van de „Wereld- vredesraad" bij. Het KNMI deelt mee: Tussen een lagedrukgebied bij IJsland en een gebied met hoge barometerstan den bij de Azoren staat een westelijke luchtstroming, waarin storingen van de oceaan naar West-Europa trekken. Een dergelijke stroming trok zondag over ons land naar Duitsland en veroorzaakte op de meeste plaatsen langdurige regen, hier en daar met onweer. Een volgende drong met regen maandagmorgen over de Britse eilanden snel naar het oosten op. Zij zal in de avond of vannacht ons land passe ren. Achter dit regengebied breidt dins dag een zwakke rug van hoge luchtdruk zich over ons land uit. Daarin worden naast opklaringen plaatselijk ook enkele buien verwacht. WEERRAPFORTCN Maximum- mn minimum temperaturen binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Twente Vlissingen Ypenburg Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Grenoble Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mlinchen Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich regenbui w haif bew. wzw onbew. wzw regenoui wzw half bewwzw half bew. w regenbui wzw licht bew wnw zwa bew wnw half bew. wzw reeenbui zw niet ontvangen geh. bew licht oew w st. regen z onbew. wzw half bew wzw half bew. zzw regenbui regenbui zw bew. zw. bew. half oew onbew. onbew zw bew. zw bew onbew onbew licht bew. w.st. zw. bew wzw onbew n geh. bew. zo half bew. wzw licht bew ono geh bew geh. bew. half bew w st. w st. zzo zo zzo wzw w vera, nw zzo nw zzw 1 a> BS 13 10 4 13 10 10 14 10 18 16 9 6 14 10 23 14 13 11 16 10 7 16 13 5 14 11 7 14 10 12 13 3 0 23 15 0 22 8 0 17 8 1 18 8 10 14 9 7 18 10 3 11 7 9 15 8 1 9 4 0 16 8 11 15 12 0 24 15 0 20 7 3 17 9 3 13 9 5 24 9 0 25 17 0 25 15 0 15 9 2 22 12 0 14 10 10 17 10 7 25 14 0 13 13 8 0 10 9 6 MAANDAG 30 SEPTEMBER Zon op 6.39 uur; onder 18.20 uur. Maan op 16.35 uur; onder 23.50 uur. DINSDAG 1 OKTOBER Zon op 6.41 uur; onder 18.18 uur. Maan op 17.01 uur; onder uur. HOOG EN LAAG WATER IN 1JMU1DEN MAANDAG 30 SEPTEMBER Hoog water 9.36 uur en 22.21 uur Laag water 4.52 uur en 17.24 uur DINSDAG 1 OKTOBER Hoog water 11.18 uur en uur. Laag water 6.24 uur en 19.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2