Geruchten over een nieuwe zuivering in Griekenland Alleen toeristen konden van alcoholische drank genieten Beraad op hoog niveau bt Bonn pessimistisch over Europese eenwording Proces tegen Litvinov en Larissa Daniel Invasie kostte 112 levens SOMBER CONGRES VOOR LABOUR Onderwijzers- staking ten einde Noordvietnamees protest bij VS Gevangenisopstand in Newark Na bezoek van president De Gaulle Walter Lippmann is voor Nixon Kans op aftreden van Jarring „Groningen" na vijf maanden even in IJmuiden „SILLVAGNEN" telegrammen MAANDAG 30 SEPTEMBER 1968 3 U niek met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy ÖEKUYPEH Gemartelde natie Misrekening Allerlei bochten Moed putten Zonder steun Harde woorden AiHENE. De stemming in Grieken land is in alle rust verlopen. De minister voor openbare orde had voor het week einde alle vrachtwagenverkeer verboden, de meeste restaurants laten sluiten en hun de opdracht gegeven geen alcoholische dranken te schenken. Al zaterdagmiddag bleek het dat het onmogelijk was een glas bier te bestellen, omdat de politie per socnlijk had toegezien op het opbergen van de drankvoorraad. Alleen in de Plakka, het pittoreske uit gangscentrum van Athene, vloeide de wijn gisteravond even royaal als altijd De ju.ita vastbesloten het toerisme snel tot één van de belangrijkste deviezen- bronnen te maken had kennelijk ter ere van de toeristen een uitzondering ge maakt. Vooral in de grote steden was merk baar dat velen waren afgereisd naar hun geboorteplaats om daar te stemmen. Meer dan een half miljoen mensen verlieten zaterdag Athene Alleen militairen, ambte naren en politiemannen was toegestaan te stemmen in de buurt van hun verblijf plaats. Voor hen werden blauwe enve loppen gebruikt (die voor de andere kie zers waren wit), hun naam werd op een aparte lijst genoteerd. Het vermoeden be staat in Athene dat hun keus is geregi streerd. Er doen al geruime tijd geruch ten de ronde over een nieuwe zuivering van het ambtenarenapparaat. De propagandacampagne voor de nieu we grondwet is zaterdag geëindigd met een radio- en televisietoespraak van pre mier Papadopoulos De kiezers werden op- NEW YORK. (AFP) Burgemeester Lindsay van New York is het na zestien uur vergaderen eens geworden met de bond van onderwijzend personeel over een beëindiging van de staking. De scho len zullen vandaag de deuren openen, die 9 september na de zomervakanties dicht zijn gebleven toen de onderwijzers het werk neerlegden uit protest tegen het ontslag van tien onderwijzers bij een school in een negerwijk. HANOI (AP) De minister van Bui tenlandse Zaken van Noord-Vietnam heeft zondag geprotesteerd tegen de op 17 sep tember begonnen Amerikaanse zuive ringsacties in de gedemilitariseerde zone en tegen de Amerikaanse bombar dementen in dit gebied. Het ministerie noemt deze acties een schending van het akkoord van Genève van 1954 en zegt dat zij tevens het be wijs vormt dat „de Amerikaanse imperia listen, ondanks hun verdraaiingen, hard nekkig doorgaan met intensivering van hun agressieoorlog in Vietnam". NEWARK (AFP) Bijna tweehonderd van de vijfhonderd gedetineerden van de stadsgevangenis van Newark zijn gister avond in opstand gekomen en hebben verscheidene branden gesticht. De opstand werd na twee uur bedwon gen. Volgens de gevangenisdirectie is geen enkele gedetineerde ontsnapt. ADVERTENTIE CONTRIBUTIONS IN DIRECT ES tolt CERTIFICAT liaicnON d anooulémi de DEUVRANCE DUN ACQUrr-A-CAUTION Momnuum tftNAC-EST CMKRtfu ,U1 U| tl|„v. t CMIC - EST - CNIHlITt touMtfné. MrtMU qu. I*=E JUIL 62- Mi toll>r« to«« M* feuTtau an x^uli-a-nalto» to C- mm I* poar I. «mus io «M«Mt S-kMttL. -UIM» .«niulir» A.-£*UuCU l/Ito- tiV *tr*t pour.U f our niMMMr U<- 'TA? AiC ACS«aniili "TZZt COGNACUM* toptrumM - -•» tottll toallaattoa tot. lt <Mlil to.l, Ja****.. l« CanUfoMtmi MC«M£.EST-CHE«IIIE|f JUIW.9> *Vun Cd/MUA l^r.rur hur«llil«4ilA Cam. ^UjuÓmJI ANNO geroepen om „kalm, vastbesloten en op timistisch" naar de stembus te gaan. „U kunt ervan verzekerd zijn" aldus de mi- nister-president, ..dat uw positieve stem voor de grondwet een daad van eer is voor u en voor uw nakomelingen. Want hiermee begint een nieuw hoofdstuk in de r' riekse geschiedenis en is bovendien pen belangriike rol voor ons land op het wereldtoneel verzekerd". Sprekend over de „verschrikkingen" van vorige regimes en over wat de junta noemt „de nationale revolutie" (de staats greep van 21 april 1967. die de kolonels in Griekenland aan de macht bracht), zei premier Papadopoulos: „Wij Grieken hebben wel verwacht dat deze revolutie zou flaatshebben. Sommige keken er ver langend naar uit, andere ongeduldig. En de meesten van u waren ervan overtuigd dat een revolte onvermijdelijk was." Over de in het buitenland fel bekriti seerde nieuwe grondwet (in Griekenland is een serieuze discussie onmogelijk ge weest). zei hij: „Het is de grondwet van een gemartelde natie, die hard en onver zoenlijk tegenover het communisme staat en zich op dit punt geen illusies maakt." Hij noemde de grondwet uniek, omdat ze „het produkt is van 'n lange pan-Helleen- se, vrije, democratische en vruchtdra gende discussie waaraan honderdduizen den burgers hebben deelgenomen. Voor het eerst is een grondwet ontsproten aan de directe wil van het volk." Het eerste probleem dat het Griekse volk na afloop van het referendum moet oplossen, luidt: hoe worden ramen, mu ren, auto's en straten gereinigd van de vele miljoenen biljetten met het bezwe rende woordje „nè" („ja"). Mannen, die het lot van Europa kunnen bepalenboven de Franse en Duitse politieke leiders, onder de kopstukken van de NAVO. Boven ziet u tijdens een diner in paleis Schaumburg in Bonn van links naar rechts minister Brandt, president De Gaulle, kanselier Kiesinger, minister Couve de Murville en minis ter Schroder. Onder ziet u in Brussel v.l.n.r. de voorzitter van het militaire comité, luitenant-generaal baron Ch. de Cumont, generaal Lemnitzer, admiraal Holmes en admiraal Bush. ADVERTENTIE Svenska Restaurangen Weer iets nieuws uit Zweden Onze ijs-gekoelde trolley met zijn groot assortiment Zweedse haring rijdt voor U, tijdens lunch en diner. In ons café Plate-service. KENNEMERPLEIN 5 TELEFOON 16840 HAARLEM Eigen parkeerterrein. (Van onze correspondent) BONN President De Gaulle heeft de politici in Bonn na zijn tweedaags bezoek aan de bondshoofdstad in een ietwat me lancholieke toestand achtergelaten. Het meest positieve waardeoordeel dat de of ficiële regeringswoordvoerder kon beden ken was, dat „de situatie slechter is ge worden". In de beoordeling van de situatie, die na het ingrijpen van de Sovjet-Unie in Tsjecho-Slowakije is ingetreden, schijnen de Franse en Duitse gesprekpartners we liswaar tot ongeveer hetzelfde inzicht ge komen te zijn, aldus liet zich minister van Financiën Strauss uit, die voorzitter MOSKOU (AFP) Begin oktober be gint in Moskou een proces tegen Larissa Daniel, Pavel Litvinov en drie anderen, die op 25 augustus op het Rode Plein pro beerden te betogen tegen de militaire ac tie tegen Tsjecho-Slowakije. Dit is zondag van doorgaans welingelichte zijde in de Russische hoofdstad vernomen. Het is niet bekend of er publiek zal worden toegela ten tot de rechtzaal. Larissa Daniel is de vrouw van de schrij ver Joeri Daniel, die op 14 februari 1966 tot vijf jaar werd veroordeeld wegens het NEW York (AP) In zijn rubriek in Newsweek schrijft Walter Lippmann deze week, dat hij de kandidatuur van Richard M. Nixon voor het president schap der Verenigde Staten steunt. De 79 jaar oude rubriekschrijver motiveert deze steun met de woorden: „Het lijkt me be ter hoewel niet elegant dat de kiezers de partij afwijzen, die het land zoveel gekost heeft". Lippmann erkent dat Nixon niet zijn eerste keuze voor het presidentschap was maar hij zegt: „De komende uitspraak van het volk lijkt mij niet ontoelaat baar". Hij gelooft werkelijk in een nieuwe Nixon, die hij een rijper en gematigder man acht dan de vroegere vice-president die zich een weg naar de top meende te moeten worstelen. Lippmann betreurt echter dat gouver neur Spiro Agnew is benoemd tot repu blikeins kandidaat voor het vice-presi- dentschap. „Agnew komt door een gebrek aan er varing en onderwijs niet in aanmerking en door hem te kiezen heeft R. Nixon om niet bijzonder nobele redenen de vrees van het land vergroot. Lippmann meent dat de democratische partij een periode van rust en herstel nodig heeft. LONDEN. (AFP) De Zweedse diplo maat dr. Gunnar Jarring, die als speciale afgezant van de V.N. poogt het Israelisch- Arabische conflict tot een oplossing te brengen, overweegt zijn ontslag in te die nen, zo weet het Britse zondagsblad „Ob server" te melden. Het blad zegt over „ernstige aanwijzin gen" te beschikken, dat dr. Jarring wil aftreden na volgende week zijn rapport over de situatie in het Midden-Oosten bij secretaris-generaal Oe Thant te heb ben ingediend. Amerika, Rusland, Enge land, Israel en Jordanië zouden echter pogen hem van deze stap af te houden. publiceren van werk dat schadelijk voor de Sovjet-Unie werd geoordeeld. Pavel Litvinov is een kleinzoon van de vroege re Russische minister van Buitenlandse Zaken. Met hen zullen de dichter Vadim Deloney, een taalkundige en een arbeider terechtstaan. Twee anderen die ook op 25 augustus werden aangehouden, zijn inmid dels in vrijheid gesteld. Mevrouw Nathalie Gorbanosvskaja werd al kort na haar ar restatie vrijgelaten. Voor de kunstcriticus Victor Heimberg kwam de vrijlating pas enkele dagen geleden. Volgens het Britse blad „Sunday Times" heeft de Russische dichter Jevtoesjenko in een lang telegram aan partijleider Brezj- nev en premier Kosygin geprotesteerd te gen de Russische interventie in Tsjecho- Slowakije. Het blad citeert welingelichte kringen in Moskou. „Ik kan niet slapen. Ik weet niet hoe ik verder moet leven. Ik ben er ten volle van overtuigd dat ons optreden in Tsjecho-Slowakije een tragi sche vergissing is en een bittere slag heeft toegebracht aan de Russisch-Tsjechische vriendschap en de beweging van het we reldcommunisme" zou de dichter hebben geschreven. STOCKHOLM (Reuter) Volgens het Zweedse dagblad „Expressen" zijn als een rechtstreeks gevolg van de militaire interventie in Tsjecho-Slowakije 112 Tsje- choslowaken gedood en 735 gewond. an wie 293 ernstig. Het blad zegt deze cijfers te hebben ontleend aan een geheim of- ficeel verslag. Van „welingelichte zijde" in Praag heeft „Expressen" vernomen dat door dit rapport verdere onderhandelingen tussen Tsjecho-Slowakije en Rusland uitgesteld zijn. Van de 112 doden zouden er 87 het slachtoffer zijn geworden van schietpar tijen, de overigen van verkeersongeluk ken", die varieerden van het overrijden van fietsers door tanks tot gevallen, waar in tanks op demonstranten inreden. De bezettingstroepen zouden gebruik hebben gemaakt van tanks, kanonnen, artillerie, machinegeweren en lichte vuur wapens, maar niet van bommen of raket ten. „De meeste dodelijke ongevallen komen voor rekening van de Russen, de B lga- ren waren voor tenminste één dodelijk on geval verantwoordelijk, de Oostduitsers voor vijf, terwijl de Polen en Hongaren tot vorige week een schone lei hadden". „Expressen" weet voorts te melden dat het grootste aantal slachtoffers onder de arbeidersbevolking valt te betreuren, maar dat ook zeker vijftien artsen en verplegers bij overtreding van de uitgaansvoorschrif- ten zijn gedood. Veel mensen zijn gedood door niet gerichte schoten, maar er zou den ook enkele gevallen van moord zijn gemeld. (Van onze correspondent) BLACKPOOL Wilson zal het gehavende partijmoreel moeten herstellen. Vandaag is in Blackpool, Engelands aan de noordoostkust gelegen vulgairste badplaats met zijn kilometer lange aaneenrijgsel van kermiskramen en lawaaierige vermakelijkheden. Labours partijcongres begonnen. Het is er kil en het regent hard. Een symbool van de sombere stemming onder de vijftien honderd afgevaardigden naar deze jaarlijkse rommelige en woelige monster bijeenkomst. Want de Labourpartij is als federatie van linksgerichte partij afdelingen, van vrouwenverenigingen, coöperaties, militante en behoudende vakbonden, parlementariërs en intellectuelen een vat vol tegenstellingen. Zelden heeft er op een Brits sociaal democratisch congres grotere ont goocheling over een Labour-regering geheerst dan thans. Want van de geestdrift van vier jaar geleden toen Labour na dertien jaar aan de macht kwam, is nauwelijks meer iets over Diep is de teleurstelling over het feit dat tot nu toe van het daverende verkiezingsprogramma, dat het achter aan hinkende Engeland een economi sche revolutie in het vooruitzicht stel de, weinig is terecht gekomen, door dat de leiders, met name Harold Wil son, die problemen schromelijk hebben onderschat. Het economisch herstel waar alles om draait, laat langer op zich wachten dan men aanvankelijk had gemeend. Met als gevolg dat de Britse regering voor miljarden bij het buitenland in het krijt staat niet alleen, maar dat de kiezers, die destijds door Labours over winningsroes waren meegesleept, bij tienduizenden zijn gedeserteerd. Dit was een extra misrekening van de „sterke man" Wilson, die terwille van het nationaal belang bereid was zijn eigen populariteit op het spel te zetten, maar door zijn autoritaire hou ding en zijn wegsmeltende geloofwaar digheid zijn aanhangers op de vlucht dreef. Zijn grootste fout was dat hij over de gehele linie te optimistisch is ge weest. Elk hoopvol perspectief bleek een luchtspiegeling een snelle economi sche opleving, Engelands t oetreding tot de EEG. spoedige capitulatie van Rhodesië, vrede in Vietnam en verde re ontspanning tussen Oost en West. De sociale hervormingen werden het kind van de rekening, zoals de beloof de verhoging van de leerplichtige leef tijd tot zestien jaar, terwijl de koste loze geneeskundige verzorging een deuk kreeg door herinvoering van be taalde recepten, waartegen Labour zich met name had uitgesproken. De afremming va-n de produktie, de record-werkloosheid, de hoge prijzen en de loonstop met wettelijke beknot ting van vakbondsvrij heden vormen de moeilijk verteerbare zure appel, die de Labour-beweging door de eigen rege ring kreeg aangeboden. In Blackpool zal men zich in allarlei bochten moeten wringen om de zaak te redden, maar de supertacticus Wilson, die ondanks alles nog steeds Labours dominerende figuur is, zal daar ver moedelijk wel in slagen. Hij zal twee grote redevoeringen houden met het doel het moreel van de partij te her stellen. Ook wanneer het congres, zoals ver wacht wordt, zich tegen de inkomens politiek zal uitspreken, brengt dit voor de regering geen consequenties mee omdat de partijcongressen volkomen lo# staan van het parlement. De gebruikelijke fopspeen die het congres zal moeten zoet houden is dat het economisch herstel, dank zij de de valuatie en de andere naar algemeen inzicht te laat genomen tegen de borst stuitende maatregelen, om de eerst volgende hoek wacht, na bij alle vo rige hoeken steeds weer verstoppertje te hebben gespeeld Labour kan thans echter moed put ten uit het feit dat men in kringen van het internationale monetaire fonds dat vandaag in Washington bijeen komt, ervan overtuigd is dat de de valuatie van het pond sterling haar doel zal bereiken. Omdat van het oorspronkelijke ver kiezingsmanifest nauwelijks een draad heel is gebleven, tracht de leiding het congres magisch te bezwaren met een tussentijds manifest, bedoeld als een afgezwakte, enkele tientallen malen herschreven schuldbelijdenis, en als aanloop van de laatste verkiezings actie. Want de Labourregering klemt zich vast aan het feit dat zij nog drie jaar voor de boeg heeft. Zij put er ook hoop uit dat de bij de conservatieven aan invloed winnende extreem rechtse Enoch Powell een Tory-zege in gevaar brengt. Het manifest probeert de altijd op de verkiezingswip zittende midden groepen te paaien met de belofte van belastingverlaging en de linkervleugel te pacificeren met een overigens oud en vergeeld plan van een extra-belas ting op de hoogste arbeidsloze in komens. De idee van verdere nationaliserin gen schijnt thans voor het eerst voor goed te zijn begraven, omdat deelge nootschap tussen staat en industrie in bepaalde gevallen als de aangewezen methode wordt beschouwd. van de roerige zusterpartij van de CDU, de Beierse CSU is. Maar alle andere po litici of zij nu tot de regeringspartij en of tot de opppositie behoren, zijn het er over eens dat de tegenstellingen inzake de Europese economische eenwording gro ter zijn geworden. Boven de gesprekken van vrijdag en za terdag zweefde de geest van het recente Bondsdagdebat, waar gezegd is dat de Bondsrepublik wellicht zou moeten probe ren mee te helpen aan een vooruitgang in de Europese samenwerking zonder het Frankrijk van president De Gaulle. Tij dens zijn gesprekken met de Franse pre sident verklaarde kanselier Kiesinger wel iswaar. dat een dergelijke gang van zaken „vernietigend voor Europa" zou zijn. Maar toch acht men het in Bonn na het Franse bezoek niet meer uitgesloten, dat men in Bonn wil proberen verder te komen zonder de steun van Parijs. Tot deze opinie draagt natuurlijk bij de omstandigheid, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Debré nog vrijdag morgen in Brussel bijna met zoveel woor den het plan van zijn Westduitse collega Brandt van de hand gewezen had. om met overgangsvoorstellen de kloof tussen de vier kandidaatstaten waaronder Groot- Brittannië zo klein mogelijk te maken tot het moment van hun formele toetre ding tot de EEG. Kanselier Kiesinger moet overigens op de hoogte zijn geweest van de omstandig heid dat hij met de persoon van presi dent De Gaulle niet te doen heeft met een man die men met handige onderhande lingstrucs tot een andere mening kan om praten. In deze zin althans uitte Kiesinger zich kortgeleden openlijk in kleine kring. Hoewel de regeringswoordvoerder ver klaarde, dat de besprekingen „buitenge woon hartelijk" waren geweest, wordt door ooggetuigen gezegd dat het onderhoud af en toe bijzonder hoog gelopen was. Zo zouden er harde woorden gevallen zijn tussen De Gaulle en Kiesinger, toen de Fransman de vraag aansneed of men in Bonn in zijn politiek tegenover Oost- Europa wel voorzichtig genoeg geweest was. De Gaulle probeerde zijn partner Kie singer er daarbij van te overtuigen, dat deze politiek door de bondsregering „voor zichtiger" zou moeten worden gevoerd. Kanselier Kiesinger viel toen scherp uit, omdat hij de indruk kreeg dat president De Gaulle de Duitsers in hun Oosteurope- se politiek in zekere zin medeverantwoor delijk wilde stellen voor de gebeurtenissen in Praag. In Bonn is men er nog buitengewoon gepikeerd over, dat de Franse delegatie zo bijzonder klein was. Onder meer ontbrak de Franse minister van verdediging Mess- mer. De afwezigheid van Messmer onder streepte de opvatting van de Gaulle, dat na de Russische inval in Praag de ver sterking van de westelijke verdediging niet noodzakelijk is. Volgende week zul len Messmer en zijn Westduitse collega Schroder elkaar echter alsnog ontmoeten. Ook minister van Binnenlandse Zaken Brandt heeft een nieuwe afspraak met zijn Franse collega Debre. En weer knoopt men er hoe ongelooflijk het ook klinkt nieuwe verwachtingen aan vast. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Na een reis van vijf maanden is Wijsmuller's zeesleepboot „Groningen" onder bevel van kapitein A. Christiaans eind vorige week weer de thuishaven binnengelopen. Inmiddels is de sleepboot zaterdag al weer naar zee ge gaan, nadat een nieuwe bemanning aan boord was gekomen, die onder commando staat van kapitein T. van Oosten. Nadat de „Groningen" in mei het boor eiland „Sedneth II" van Rotterdam naar de Noordzee had gesleept en daarna de coaster „Trianca" van Londen naar Rot terdam, zorgde de sleepboot voor het ver slepen van de nieuwe zuiger „Beverwijk 31" van Rotterdam naar Leith. Vervol gens werd de nieuwe zuiger „Triton" in begin juli van Rotterdam naar Cuxhaven gesleept. Op 8 juli ging de „Groningen" van Middlesborough, Engeland, uit de lange reis op. Die sleepreis voerde naar Nigeria. De „Groningen" sleepte op die reis de zui ger „Port Harcourt" en de beladen ponton „Cosbla 4". Na een vlotte reis ging het voor de „Groningen" weer in noordelijke richting om in Dakar te bunkeren en vervolgens aan de oversteek naar Jacksonville in de Ver. Staten te beginnen. Daar werd op 2 september binnengelopen en nog diezelf de dag vertrokken met de 1547 brt. meten de „Caribbean Venture" naar Hamburg. De „Caribbean Venture" had te Miami als gevolg van een explosie ernstige schade aan de huid en de machinekamer opgelo pen. In Jacksonville waren provisorische herstelwerkzaamheden uitgevoerd. In Hamburg wacht het schip de definitieve reparatie. De sleepreis werd door de „Groningen" in drie weken volbracht. Op 26 september keerde het schip terug in IJmuiden. 1 Moelele terug. Pierre Moeiele, de leider van de opstandige beweging waardor in 1963 en 1964 in Kongo naar schatting 8.600 Kongolezen en vijfhonderd blan ken om het leven zijn gekomen, is als vrij man in Kinsjasa teruggekeerd, na dat president Moboetoe hem vorige maand gratie had verleend. Explosie. Bij een ontploffing in een vuur werkfabriek te Koembakonam, (India) zijn zaterdagavond 19 mensen gedood. De toestand van drie gewonden is ern stig.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3