Jaarmarkt en pinken-veiling op Kerkplein in Dorp Velsen VERENIGD» UIT DE Ongevallen in het weekeinde Chanel... vrouwelijk m m STOUTENBEEK Politie haalde mensen van de pieren Expositie van archeologische vondsten ■v Sigaretten gestolen Afsluitboom van pont niet dicht Succes voor Gemengd Koor Velsen Amerikaans vlootbezoek Militair kreeg oog wond Jonge konijnen op keurtafel en deze herfst helemaal in! ré 5 dl M M MAANDAG 30 SEPTEMBER 1968 Velsen-IJ muiden En daarom vindt u in de kollektie van Stoutenbeek een ruime keuze in "Ligne Chanel", gemaakt van de nieuwste Franse tweeds. Voor bovenstaand model gebruikte de ontwerper een veelkleurige "pied de coq" van zuiver scheerwol. De prijs 169,- Breestraat 65 - Beverwijk Houtplein 10 - Haarlem Langestraat 79 - Alkmaar (Van een onzer medewerkers) VELSEN. Voor de eerste maal werd zaterdag rondom de eeuwenoude Engel- munduskerk een jaarmarkt, gehouden, die nu reeds een traditioneel karakter droeg. De voornaamste oorzaak daarvan is waar schijnlijk wel, dat de „Pinkenmarkt" een veiling van jonge kerk-kalveren, die vorige keren steeds een besloten karakter droeg nu op de jaarmarkt geschiedde. Iets anders dat onmiddellijk op traditie kan wijzen, was de Oudhollandse kleder dracht, waarin veel marktverkoopsters waren gestoken. SUCCESVOL is deze eerste jaarmarkt zeker te noemen. De totale netto-op brengst, die bestemd is voor het bouw en restauratiefonds van de Engelundus- ker, bedroeg ruim zesduizend gulden, een resultaat dat boven ieders verwachting was. De heer B. W. Beskers, de initiatief nemer van de gecombineerde jaarmarkt, toonde zich dan ook uiterst tevreden en is vol goede moed voor het volgen dj aar. Ds. J. M. van de Brink zette in zijn openingstoespraak de heer Beskers, die met onvermoeibare ijzer zeer veel vrije tijd aan de markt had opgeofferd en nu wegens een keelaandoening niet in staat was deze officieel te openen in het zonne tje. De predikant heette vooral de boeren, die de kerkpinken bijeen hadden gebracht hartelijk welkom. Er stonden elf drachti ge en hoogdrachtige pinken. Eén „boer" heette hij in het bijzonder welkom en wel loco-burgemeester De Boer, die met animo het woord tot de marktbezoekers richtte. De heer De Boer vond de jaar markt ook van groot historisch belang, dat vooral gezien naast de Hoogoven feesten, die een meer industrieel karak ter dragen. Hij noemde de Engelmundus- kerk ook in deze tijd nog een typisch reli gieus centrum en de jaarmarkt een recht- „dorps" feest in de beste zin van het woord. Een karakteristieke toespraak kwam (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN De Kustwacht verzocht zaterdagmiddag tegen twee uur aan de Velsense politie maatregelen te treffen om mensen van de Noordpier en de Zuidpier te verwijderen, die de waarschuwingsbor den negeerden ondanks de aanwakkerende wind en windkracht acht. Op de Zuidpier bleken zich twee mannen zelfs tot voorbij de bocht van het nieuwe gedeelte te heb ben gewaagd. De loodsboot Belatrix waar schuwde de mannen per megafoon. Zij kregen een procesverbaal. Tussen vijf en zes uur 's middags stonden er vier man nen bij de lichtopstand op 't einde van de Noordpier, terwijl het water regelmatig hoog over de pier sloeg. De bemanning van de Wijkermeer, een boot van Rijks waterstaat voer uit om de mannen te som meren terug te keren. Zij verklaarden la ter geen besef te hebben gehad van het gevaar waarin zij verkeerden. Zij hadden vogels geobserveerd. Ook zij kregen een proces-verbaal. van de oude boer Markering, die her inneringen uit het verleden van Oud- Velsen en zijn „Pinkenmarkt' 'ophaalde. DE PINKENVIELING was op zichzelf al een succes, de jonge kalveren, die bij boeren in de omtrek een half jaar lang gratis onderdak en kost hebben gevonden, gingen vlot van de hand en brachten ruim tweeduizend gulden op. Dat het wel en wee van de Engelmunduskerk ook de jeugd na aan het hart ligt, bleek wel uit het feit dat de zevenjarige Reinier Tup- ker zijn eigen konijntje ter veilig bracht, het dier dat in een grote mannenhand hoog boven de mensenmenigte uitstak, bracht tweeëndertig gulden op. Ook de andere verkopen zijn naar wens verlopen. De kraam met oliebollen moest al na het eerste half uur „nee" verkopen, terwijl er toch zeker geen kleine hoeveel heid gebakken was. Ook de stand met boeken over het oude Kennemerland had niet over belangstelling te klagen, zodat ook uit die hoek een fikse bijdrage voor de kerk te verwachten is. Het publiek heeft de jaarmarkt zeker op prijs gesteld. De gehele dag was er een drukke activiteit op het oude plein voor de in steigers gehulde kerk. In het voormalige raadhuis van Velsen, waar een tentoonstelling was ingericht door de Archeologische werkgroep Velsen, van oude vondsten rondom de Engelmundus kerk, was de belangstelling ook groot. De voorwerpen liggen er overzichtelijk uit gestald en vormen een interessant beeld van de geschiedenis van het oude kerkje. Deze expositie was ook zondag geopend en is voor de laatste maal te bezichtigen op zaterdag aanstaande van 13 tot 18 uur. Ze is alleszins de moeite waard: Zo is er een afbeelding te zien van de on langs gevonden grafzerk van de familie Brederode. De zerk zelf moet eerst nog worden gerestaureerd, doch de afbeelding die „levensgroot" is, geeft een heel goed beeld van de fraaie steen. Verder liggen er scherfjes en oude munten uit vrijwel alle eeuwen en staat er een oude pot uit de veertiende eeuw, die vermoedelijk als kindergrafje heeft gediend. De tentoon stelling draagt echter nog maar een be knopt karakter. Pas wanneer het land goed Beeckesteijn voor het publiek wordt opengesteld, zal men daar kennis kunnen nemen van alle vondsten van de amateur archeologen, die met hun zinvolle hobby menig oud „geheim" voor ons ontsluieren. De organisatoren van de bijzonder ge slaagde jaarmarkt hebben nu reeds al weer bijzondere plannen voor de volgen de markt, waarvoor zij een groter aantal beeldende kunstenaars wil aantrekken. 'ï<stgrw «S&xtC -L- vv. X Veiling van de „kerkpinken" op de jaarmarkt in Oud-Veisen. Schieten. Zaterdagmorgen zijn er schietwedstrijden gehouden tussen tiental len van de Velsense beroepspolitie en de reservepolitie in deze gemeente. De be roepspolitie won. De beste dagprestatie bij de persoonlijke wedstrijden kwam op naam van hoofdagent Van Pijkeren. MAANDAG 30 SEPTEMBER Ruïne van Brederode, Santpoort, 20-22 u. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u.: Bibliotheek en voorlich tingscentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, geopend van 19-21.30 u.; filiaal (en r.-k. bibliotheek) Wüstelaan (gebouw Spaamberg), Santpoort-Noord: 19 tot 21.30 uur. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 uur; uitleenpost IJmuiden-West, parochie zaal onder Petmskerk, Venus9traat 1: 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaert- atraat 13: 19-21 uur. DINSDAG 1 OKTOBER Hotel Royal, Kennemerlaan, IJmuiden, 16-18 uur: Afscheidsreceptie ir. J. L. Ber ger, hoofd Verendienst. Fidelisgebouw, IJmuiden-Oost, 20 uur: Contactiavond K.V.P. Ruïne van Brederode, Santpoort, 20-22 u. Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, 9-12 u.: Bejaardensociëteit. Raadhuis, Plein 1945, te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-10715. Federatie Bejaardenzorg Velsen, sociaal advies voor bejaarden. Spreekuren: IJmui den e.o.: 9-10 u. in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 te IJmui den, benedenzaal 3, telef. 02550-15010 Vel sen-Noord: 11-12 uur in de gemeentelijke vergaderzaal in de Smidt van Gelderstraat 5 te Velsen-Noord, telef. 02510-25550. Sant poort: 15-16 u. in het gebouw Cusa, Hoofd straat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Ver der volgens afspraak, secretariaat: Hoofd straat 117 te Santpoort, tel. 02560-8014. Meisjes in klederdracht accentueer den het folkloristisch karakter van de jaarmarkt. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Tussen vrijdagavond half acht en zaterdagmorgen acht uur heeft men zich toegang verschaft tot de winkel van de Coöperatie aan de Zeeweg in IJmuiden. Via het schuurdak bereikte men de onbewoonde bovenwoning, waar men door een stuk glas uit een raam te snijden een slot open kon maken. Via een luik en een ladder kon men toen in de winkel. Er worden 120 pakjes sigaretten vermist. In de nacht van zaterdag op zondag poogde men sigaretten te ontvreemden uit een automaat aan de pui van een winkel aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord. De winkelier werd wakker en de poging mislukte. Op verzoek van de rijkspolitie in Ooster- wijk heeft de Velsense politie een 21-jari- ge vertegenwoordiger uit IJmuiden-Oost gehoord in verband met de diefstal van een radio. De man heeft bekend. (Van een onzer verslaggefsters) VELSEN. In de nacht van zaterdag op zondag, om kwart over twaalf, zag de bemanning van een surveillerende po- litie-auto, dat de afsluitboom van het rijkspontveer aan de noordzijde van het Noordzeekanaal niet dicht was, terwijl er geen pont lag afgemeerd. Bij nadering zag men een jongeman bezig de boom te sluiten. Hij verklaarde die open afsluit boom gevaarlijk te vinden en daarom de afsluitboom dicht te doen. Andere jon gens zouden de boom hebben geopend. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het Velsens Gemengd Koor heeft op het zondag in Nijmegen gehouden concours een eerste prijs met lof (375 punten) gewonnen. Dit koort viert in oktober zijn tienjarig bestaan. Er zullen uitvoeringen worden gegeven in Velsen, ook speciale concerten voor bejaarden in de gemeente. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Een 17-jarige scholier uit IJmuiden-Oost verleende zaterdagavond omstreeks half acht op de kruising Ken- nemerlaan-Moerbergplantsoen als brom fietsberijder geen voorrang aan een 30- jarige automobilist, een technicus uit IJmuiden. De bromfietser is met een ge broken rechterbeen naar het Antonius Ziekenhuis gebracht. Op de Wüstelaan in Santpoort kreeg de auto van een 26-jarige mevrouw uit Santpoort, die daar met een zeer matige snelheid van dertig kilometer reed, een klapband. De auto maakte een slag om en raakte zowel met de voorzijde als de achterzijde het tuinhek van perceel num mer 90. De bestuurster kwam met de schrik vrij. De auto en het tuinhek wer den zwaar beschadigd. Op de oostelijke rijbaan van rijksweg 9 is zondagnacht een lifter door een per sonenauto geschept. De 19-jarige lifter uit Winkel stond op de scheiding van de af- voerweg en de oostelijke rijbaan van de Velsertunnel. Een Duitse automobilist gaf hem knip persignalen. Omkijkend raakte de lifter al lopend op de rechter rijstrook van de oostelijke rijbaan en een daar naderende automobilist kon hem niet meer ontwij- Geen spreekuur. Wethouder W. J Vessies in Beverwijk houdt dinsdag 1 ok tober geen spreekuur, wel op woensdag 2 oktober om half elf 's morgens. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Drie eenheden van de United States Navy zijn vanmorgen in IJmuiden aangekomen op doorreis naar Amsterdam. De „Grand Canyon", „Bob Delon" en „Bailey" zetten via de noorder- sluis de reis naar de hoofdstad voort, waar zij enige dagen zullen blijven. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM Op het rijwielpad langs de Beverwij ksestraatweg ter hoogte van de camping is in de nacht van zondag op maandag omstreeks een uur een uit Heems kerk afkomstig dienstplichtig militair met zijn bromfiets geslipt en in de berm te rechtgekomen. De jongeman kreeg een ernstige wond boven het rechteroog en is op advies van een behandelend arts per ambulance naar het St. Jozef ziekenhuis in Heemskerk overgebracht. Een eveneens in Heemskerk wonende militair, die als duo> passagier meereed, werd niet gewond. ken. Een achter hem rijdende auto bot ste tegen de achterzijde van zijn wagen. De bestuurder, die de lifter had geschept, bracht hem naar het Rode Kruiszieken- huis in Beverwijk, waar men een hersen schudding constateerde. Zondagmorgen om elf uur geraakte een door een 67-jarige mevruw uit Den Helder bestuurde personenauto in een slip op de westelijke rijbaan van rijks weg 9, na een inhaalmanoeuvre. De auto belandde in een naast de weg gelegen sloot en de bestuurster werd met haar man naar het Antonius Ziekenhuis ge bracht. Beiden klaagden over inwendige pijnen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN In de Garage Jaspers in IJmuiden is een tafelkeuring voor jonge raskonijnen gehouden, welke was georga niseerd door de samenwerkende vereni gingen De konijnen en pluimveefokkers IJmuiden en omstreken en Het raskonijn uit Haarlem. De keuring werd verricht door de keur meesters J. Rol uit Voorschoten en H. Dankelman uit Haarlem. De kwaliteit stond op een hoog peil. De uitslag was als volgt. Grote rassen, 37 stuks, met als mooiste een Vlaamse Reus IJzergrauw, eigenaar G. Spiering te IJmuiden, op 1 na Vlaam se Reus Haaskleur van J. A. Bruyn te Vo gelenzang. Middenrassen, 55 stuks, met als mooiste een Witte Nieuw Zeelander, eigenaar de 7-jarige J. Leune, IJmuiden; op 1 na een Groot Chinchilla van P. Warmenhoven Di iehuis. Kleine rassen, 15 stuks, met als mooiste een Midden Konijngrijs Klein Zilver van G. Spiering, IJmuiden. Dwergrassen, 30 stuks, met als mooiste een Donkerbruin Marter van P.v.d. Wal, IJmuiden; op 1 na een zwarte van J.J.v. d. Slik, Velsen-Noord. Kortharige rassen, 6 stuks, met als mooiste een Blauwe Rex van F. Horeman, Haarlem; op 1 na evenegns met Blauw Rex G. Dooijeweerd, IJmuiden. Algeheel mooiste de VI. Reus van G Spiering; op 1 na de Blauwe Rex van Ho reman; op 2 na Witte Nieuw Zeelander van J. Leune. Van de Bklasse dieren geboren in mei of daarna: 1. Groot Chinchilla van L. E. Gou da, IJmuiden; 2. Vlaamse Reus Konijn grijs van G. Spiering, IJmuiden. De tafelkeuring was een succes en men ziet nu al uit naar de gezamenlijke club tentoonstelling welke gehouden wordt op 22-23 en 24 november in de zaal van de Petruskerk te IJmuiden. ADVERTENTIE n==l

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5