NEDERLAAG BRITSE REGERING OP LABOUR-PARTIJCONGRES dit is één van die vele, echt mooie mantels die slechts 8 9i kosten DeMantelspedalist Nog onrust in Mexieo-city Na Russisch vredesplan Pressie van de V.S. op Israëliërs George Wallace, een fenomeen (II) Demonstratie in Stockholm Jenkins: Achttien maanden hard zwoegen" Inkomenswetgeving werd verworpen Bonn herhaalt: München-akkoord is niet geldig Feest in China Wintermantels en mantelpakjes kRegen mantels 49,95 Bontmantels Canadees plutonium voor Frankrijk Spoorwegongeluk in Griekenland President Johnson wil aandacht voor ontwikkelingshulp Zonsverduistering in Siberië DINSDAG 1 OKTOBER 1968 Centrale figuur Dief stak warenhuis in Antwerpen in brand Symptoom -r w Het hoett niet duurder te zijn met of zonder bont van 59,95 tot en met 89,95 .Terlenka met "Borg" voering 59,95 extra mooi en uiiterst voordelig HaarlemGrote Houtstraat 180 Kort nieuws Enthousiast Rancuneus Derde parti Vierendertig doden Blaiberg weer in „Grote Schuur"-ziekenhuis amm 1 (Van onze correspondent) LONDEN Op het congres van de Labourpartij in Blackpool heeft de Britse regering gisteren een vernieti gende nederlaag geleden. Met een meerderheid van meer dan vier mil joen stemmen uit een totaal van zes miljoen heeft de conferentie de in komenswetgeving verworpen. Dit kwam omdat de vakhonden, die zich op hun eigen congres al tegen de aan tasting van hun traditionele onder handelingsvrijheid hadden uitge sproken. ook op het partijcongres dank zij hun collectieve blokstemmen de lakens uitdelen. Het resultaat van de stemming kwam dan ook helemaal niet als een sensatione le verrassing. De stemmingen zijn in feite een farce omdat de Labourregering zich geen tittel of jota van een tegen haar gerichte uit spraak van het Congres aantrekt of zelfs behoeft aan te trekken. Want de politiek wordt uitsluitend door het Parlement ge maakt. De enige consequentie van de regerings nederlaag ook de helft van het partij bestuur had zich tevoren al tegen de in komenspolitiek, die de hoeksteen van het economisch beleid der regering vormt, ge keerd is dat de regèring zich wel twee maal zal bedenken wanneer eind volgend jaar de termijn van de inkomens wetten verstrijkt om opnieuw met dergelijke dras tische maatregelen te komen. Hoewel de kloof tussen regering en par tij zal moeten worden overbrugd kan niet worden ontkend dat de Labour-leiders on danks de begane fouten als gevolg van hun aanvankelijk verkeerde beoordeling van de toestand, grote moed hebben getoond bij het volgen van een koers die dwars in gaat tegen de traditionele wensen van hun eigen beweging. De centrale figuur in de regering is, zoals gisteren opnieuw zonneklaar bleek hoewel minder overheersend dan Harold Wilson, de rustige bekwame kanselier van de schatkist Roy Jenkins die niet nage laten heeft diepe indruk te maken op de gedelegeerden individueel hoe zij ook ge bonden waren door hun collectief man daat om tegen te stemmen. Jenkins bezwoer de mistroostige confe rentie om alles te doen om de inkomens wetgeving zo snel mogelijk uit de wereld te helpen. Hij zei dat er bemoedigende tekenen zijn dat de economische strategie van de regering vruchten begint af te werpen. Jenkins zei dat de regering waarlijk historische beslissingen heeft genomen, die zonder haar nooit genomen zouden zijn. Dit was een zinspeling op de noodzakelijke inkrimping van het als ge volg van de oorlog en Engelands vroegere BONN (AFP) De Westduitse rege ring heeft opnieuw verklaard, dat zij het akkoord van München van 1938 waarbij Sudetenland van Tsjecho-Slowakije werd afgescheiden als niet meer geldig be schouwt. Ter gelegenheid van het feit dat de overeenkomst dertig jaar geleden werd gesloten, verklaarde de regeringswoord voerder in Bonn, Diehl, dat het akkoord irrelevant is, omdat de bondsregering nu en in de toekomst uit dit akkoord geen politieke en territoriale aanspraken te genover Tsjecho-Slowakije afleidt. „Bonn eerbiedigt integendeel de onafhankelijk heid van Tsjecho-Slowakije en zijn gren zen", aldus Diehl. BRUSSEL (ANP) Een brand die za terdagochtend vroeg aanzienlijke schade veroorzaakte in een warenhuis in Ant werpen blijkt het gevolg te zjjn van brandstichting. Een 32-jarig personeelslid heeft giste ren bekend, dat hij zich 's nachts in het warenhuis had laten insluiten met de be doeling de kluis te kraken. Toen dit niet lukte, had hij de brand gesticht om spo ren van zijn pogingen uit te wissen. De man werd gistermiddag aangehou den. Hij bekende korte tijd né zijn arres tatie. HONGKONG (Reuter). Op de Tien An Men (hemelsevrede) plein in de Chi nese hoofdstad Peking is vandaag een massabetoging gehouden ter gelegenheid van de nationale feestdag die onder meer werd bijgewoond door partijvoorzitter Mao Tse Toeng en minister van defensie Lin Piao. Mao werd stormachtig toege juicht toen hij het podium betrad. Na een toespraak van Lin Piao, die onder meer zei dat „alle successen waren bereikt door de instructies van Mao Tse Toeng op te volgen", begon een parade. De parade werd geopend door een groep mensen met een gigantisch beeld van kunststof dat Mao voorstelde. wereldpositie veel te gezwollen defensie- apparaat ten oosten van Suez de de valuatie en stabilisering van het pond sterling en het leggen van de grondslag voor een nieuwe industriële structuur, zo als actieve regeringssteun bij bepaalde fusies. Er heerste volledige overeenstemming tussen de rechtse kanselier en de minis ter voor Produktiviteit, de uit de linker hoek stammende felle mevrouw Barbara Castle die d.e prijzen in inkomenspolitiek niet minder dan een wonder noemde om dat ongerechtvaardigde prijsstijgingen en een loonexplosie werden voorkomen, zon der welke het land in de afgrond zou zijn gestort. Een symptoom van de stemming was dat een aantal demonstrerende mijnwer kers tijdens de openingsrede van de partij- voorzitster mevrouw Jennie Lee de we duwe van de linkse leider Aneurin Bevan, die beiden uit de mijn werkers wereld zijn voortgekomen met plakkaten waarop ge protesteerd werd tegen mijnsluitingen, de zaal binnenstormden maar spoedig door mevrouw Lee tot bedaren werden gebracht, bracht. De redenering van Jenkins is dat de weggelopen kiezers na de koude douche van de afgelopen jaren tot de partij zul len terugkeren niet door hen te lokken met tijdelijke schijnwelvaart maar hen duide lijk te maken dat de regering Engeland van het oude euvels zal afhelpen. Maar voor het moment had hij het congres niets ander aan te bieden dan „achttien maan den hard zwoegen. ADVERTENTIE STEL *""7- GERUST hoogste> EISEN! Den Haag Haarlem Breda Utrecht Rotterdam Amersfoort Tilburg Leiden MEXICO-CITY (Reuter). Oproerpo litie heeft in Mexico-city in de lucht ge schoten om een honderdtal studenten te verjagen. De studenten lieten een rookbom ontplof fen voor de nog steeds door de politie bezette technische hogeschool. Voorts hielden meer dan vijfduizend vrouwen en studenten een protestmars door de stad. In de stoet liepen moeders mee wier zoons in de afgelopen twee maanden bij studentenonlusten gewond zijn geraakt. OTTAWA (AFP) Naar in regerings kringen in Ottawa is vernomen, is in Pa rijs een Frans-Canadees akkoord geslo ten, waarbij Canada plutonium ter waar de van ongeveer anderhalf miljoen dol lar aan Frankrijk zal leveren. De aflevering van het plutonium zal nog vóór het einde van dit jaar beginnen. (Van onze correspondent) JERUSALEM Het Russische vre desplan voor het Midden-Oosten heeft een levendige dialoog doen ontstaan tussen Washington en Jeruzalem. Op het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Jeruza lem spreekt men weliswaar van „een normale uitwisseling van meningen", maar de objectieve waarnemer kan zich toch niet onttrekken aan de indruk, dat de betrekkingen tussen de Verenigde Sta ten en Israel daarbij een overigens niet al te ingrijpend proces van erosie doormaken. Men mag daaraan beslist niet de conclu sie verbinden, dat Washington Jeruzalem niet meer de hand boven het hoofd houdt of dat de verschillen van opvatting tot een breuk zouden kunnen leiden. Men mag echter wel uit de ontwikkeling van de laatste veertien dagen de conclusie trekken, dat men op het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken lichtelijk misnoegd is over het categorische „neen", waarmee men in Jeruzalem op het Russische plan heeft gereageerd. Uit de beschouwingen van de corre spondenten der toonaangevende Israëli sche dagbladen in Washington laat zich een lichte wrevel aflezen over wat men daar kennelijk ziet als een wat te starre versie van een Israëlisch standpunt, waarvoor men op zichzelf veel begrip kan opbrengen. De volstrekt afwijzende houding van Jeruzalem wordt in Washington te ex treem geacht. Israel, aldus redeneert men volgens de Israëlische bladen in Ameri kaanse regeringskringen, moge dan al ge lijk hebben als het met betrekking tot bijlegging van zijn conflict met de Ara bieren niets minder acceptabel acht dan een concreet vredesverdrag en veilige, in Afstoting. Nobuo Muyazaki, de 18 jaar oude eerste Japanner die een ruilhart kreeg, heeft een onregelmatige hart slag. Dit zou kunnen wijzen op moge lijke afstoting van het ruilhart door zijn lichaam. onderling overleg vastgestelde grenzen, het zal wat water in zijn wijn moeten doen en zich moeten aanpassen aan de mogelijkheden, zoals die door het ogen blik worden geboden. In Siberië was op 22 september een totale zonsverduistering zichtbaar. Om twee uur 's middags was de maan geheel voor de zon geschoven. De verduistering duurde in totaal 35 seconden. Zes Russische en acht buitenlandse wetenschappelijke waarnemers hebben de verduiste ring gadegeslagen en gefotografeerd in de omgeving van het gehucht Yurgamysh, in het district Kurgan. (Van onze correspondent) WASHINGTON Alarmerend in dit Amerikaanse verkiezingsjaar is de ontwikkeling, waarbij een steeds groter aantal politieagenten door het hele land zich achter de derde partijkandidaat voor het president schap, George Wallace, schaart. In New York zijn onlangs agenten ge schorst, omdat zij op hun uniform Wallace-speldjes droegen. Wallace laat weinig gelegenheden voorbijgaan om de politiemacht te prijzen, en de agenten tonen hun dankbaarheid door in grote getalen te verschijnen om zijn auto te begeleiden, zijn hand te schudden, en om zijn hand tekening te vragen. Een ander vreemd aspect van zijn campagne is dat hij over ruime fond sen beschikt, afkomstig van een groep supermiljonairs in Texas, die een for tuin in de olie verdienden. Onder hen is een van de rijkste zakenfiguren uit Amerika, H. L. Hunt, die naar ver luidt, één miljoen dollar per dag ver dient met zijn oliebronnen. Ook zijn contacten aan het licht gekomen tus sen de Wallace-campagne en de aarts conservatieve John Birch-society die vooral in Texas bijzonder actief is. DE ORGANISATIE van Wallace's verkiezingscampagne maakt de in druk van impulsieve improvisatie. Hij beschikt nauwelijks over een staf, jen perssecretaris heeft hij alleen af ;n toe. Niettemin heeft hij een hoofd kwartier in Montgomery (Alabama), dat hem gratis in bruikleen werd ge geven en dat groter is dan dat van Nixon en van Humphrey. Het land doortrekkend in een rood- ivit-blauw geverfde oude auto ver schijnt de ex-gouverneur nergens zon der zijn eigen kogelvrije kate- ier, waarboven alleen zijn hoofd lichtbaar is. Dit spreekgestoelte is liet groot, want Wallace zelf is ook liet lang van postuur. Waar hij ook gaat, hij kan op goed gevulde zalen ■ekenen. Op vier bijeenkomsten in New Orleans trok hij 50.000 toehoor ders. 8500 studenten juichten hem toe bij zijn bezoek aan de universiteit van Kentucky, en in Charlston, West- Virginia, kwamen meer mensen voor dem op de been dan voor Robert Ken nedy toen deze de stad bezocht. Overal is zijn ontvangst opvallend mthousiast. Even opvallend is het lantal ouderen dat zich onder zijn ge hoor bevindt, vaak uitgedost met Wal- lace-hoeden, of met de vlag die het zuiden van Amerika voerde tijdens de burgeroorlog. Na afloop van zijn vaak emotionele toespraken, gaat meest al een emmer rond om geld op te ha len voor zijn campagne. Daarin wor den het meest biljetten van een dol lar gedeponeerd, maar vaak ook per soonlijke cheques van honderd dollar of meer van mensen die het geld nau welijks kunnen missen. De verkoop van vertoiezingsspeldjes, strohoeden, affiches, bumperplakkers levert 7500 dollar per dag op. ER BESTAAT geen twijfel aan: George Wallace vertegenwoordigt een element van de Amerikaanse samen leving. Dat element is, zoals Ameri ka: conservatief. Het is bovendien an ti-intellectueel, rancuneus uit onmacht en wanbegrip èn het is rascistisch. Terwijl de republikeinse benoeming Barry Goldwater in 1964 de campag ne van Wallace voor het president schap de wind uit zeilen nam, kozen de republikeinen dit jaar Richard Ni xon die, hoewel hij zeker niet beticht kan worden van linkse of liberale op vattingen, in ieder geval minder rechts reactionair is dan Goldwater. Dit feit, gekoppeld met de sinds 1964 toegeno men onlusten in de steden, in de get to's en aan de universiteiten, maakte de tijd rijp voor iemand die de mil joenen conservatieve „kleine luiden" een stem kon geven. En die stem werd George Wallace. Wallace is hun held en hij is de ver tolker van hun gevoelens. „Er moe ten iedere maand eens wat aktetassen en attaché-koffertjes van die diploma ten in Washington in de Potomac-ri- vier gegooid worden", zegt Wallace. En de „kleine luiden" juichen hem toe. „Wanneer een van die langharige nietsnutten ooit voor mijn auto zou gaan liggen, dan zal dat de laatste auto zijn waarvoor hij zich uitstrekt", dreigt Wallace. En de „kleine luiden" applaudisseren. Dit is de taal die zij verstaan en willen horen. ER ZIJN in de Amerikaanse poli tieke geschiedenis meer pogingen on dernomen om met een derde partij het presidentschap te veroveren, maar geen van die kandidaten is er ooit in geslaagd. In 1912 deed Theodore Rooseveld, die president was geweest van 1901 tot 1909, opnieuw een gooi naar het hoog ste ambt met zijn „derde partij". Roo seveld, in tegenstelling tot Wallace, had genoeg van het conservatisme van de Republikeinse Partij en wilde een progressiever element introduceren. Hoewel hij 27 percent van het totale aantal stemman behaalde, faalde hij. In 1948 splitsten zich twee partijen af van de Democraten en de Republi keinen. Strom Thurmond, toen de de mocratische gouverneur van Zuid-Ca- rolina, probeerde het met een zoge naamde „States Right Party". Hij kreeg 38 van de 270 stemmen van het kiescollege die nodig zijn om tot pre sident gekozen te worden. Strom Thurmond is dindsdien overgegaan naar de republikeinse partij en is nu senator. Op het partijcongres in Miami Beach was hij het die de afgevaardig den uit het zuiden ervan weerhield om zich achter gouverneur Ronald Rea gan van Californië te scharen zodat Richard Nixon hun stemmen kreeg. Wanneer George Wallace een nog gro tere bedreiging voor Nixon wordt dan hij nu al is, wordt verwacht dat Nixon van Thurmond gebruik zal maken om met Wallace te gaan praten. Vice-president Hubert Humphrey probeert in zijn aanvallen op Nixon deze manipulaties door middel van senator Thurmond aan de kaak te stel len. Hij beschuldigt Nixon ervan zich overgeleverd te hebben aan het stern- blok van het zuiden. De aantijging is dan voortijdig, omdat er voor Nixon tot nog toe geen directe noodzaak is geweest om van de diensten van sena tor Thurmond gebruik te maken en het met George Wallace op een ak koordje te gooien. Maar de gevaren ervan, mocht het zover komen, liggen voor de hand. Want zowel Thurmond als Wallace zul len in dat geval een prijs bedingen en die prijs kan, bijvoorbeld, een garan tie van Nixon zijn dat hij bepaalde mensen in zijn regering zal aanstel len die naar het genoegen van het duo zijn, of dat hij bepaalde dingen wel of niet zal doen. Het betekent in ieder geval vrijwel zeker dat Nixon zich wei nig gelegen zal laten liggen aan een strakke doorvoering van de burger rechten van de negers. Op de dag van de verkiezingen in Griekenland werd in de Zweedse hoofdstad een demonstratie gehou den voor de vrijheid van de Grieken. Een van de deelnemers (in het mid den) was de verbannen politicus en ex-minister Andreas Papandreou. ATHENE (AFP). Nabij de Griekse stad Korinthe zijn gisteravond twee trei nen op elkaar gereden. Er zijn zeker vier endertig doden en meer dan driehonderd gewonden. De treinen reden beiden in de richting van Athene en waren vol in woners van de hoofdstad die naar hun geboorteplaats waren geweest om daar te stemmen. Vele reizigers zaten lange tijd beklemd in de wrakstukken. WASHINGTON (AP) President John son heeft er bij de ontwikkelde landen op aangedrongen weerstand te bieden aan de verleiding om hun hulp aan de minder bedeelde landen te verminderen. „Dit zou het tragische einde zijn van twee decennia inspanning, van vallen en opstaan, die naar ik vind over het geheel een prachtige prestatie is geworden", al dus de president. Het was een verrassing dat Johnson verscheen als spreker op de openingszit ting van de gecombineerde jaarvergade ring van het internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank. „Wij kunnen eenvoudig niet de rug toedraaien aan de meerderheid van onze medemensen", al dus de president. Hij achtte het mogelijk door verstandige samenwerking het we reldinkomen in de komende vijf jaar met vijf percent te doen stijgen. Hoewel de president zijn opmerkingen richtte tot de ministers van Financiën en presidenten van centrale banken aan gesloten bij de twee internationale instel ingen schenen zij indirect bedoeld te zijn voor het Amerikaanse Congres dat dit jaar de hulp aan het buitenland wil ver minderen tot het laagste niveau sinds de tweede wereldoorlog. KAAPSTAD, (AP). Dr. Philip Blai berg, de oudste nog levende harttrans plantatie-patiënt, is voor routine-onder zoek naar het „Groote Schuur"-zieken- huis in Kaapstad teruggekeerd. Blaiberg is vier maanden in het zieken huis behandeld voor complicaties aan longen en lever. Juwelenroof. Inbrekers hebben kans ge zien 's nachts een Londense juweliers zaak binnen te dringen en voor 240.000 gulden aan gouden trouwringen en sie raden buit te maken. Wethouder. De voormalige Belgische eer ste minister Paul Vandenboeynants is in de gemeenteraad van Brussel tot wethouder van openbare werken ge kozen. „Slag". President Tito van Joegoslavië heeft gezegd dat de militaire interventie in Tsjecho-Slowakije een ernstige slag is voor de toenadering en samenwer king in Europa en in het algemeen de oplossing van de internationale proble men negatief zal beïnvloeden. Links voorrang. Een zestal senatoren heeft bij de Belgische senaat een wets voorstel ingediend om „voorrang van links" in het verkeer in te voeren. Ver wijzend naar „de overtuigende proef nemingen" die in Nederland in Den Helder en Apeldoorn zijn genomen, verklaren zij dat voorrang van links de veiligheid zal vergroten. Overeenstemming. De piloten van „Pa kistan International Airlines" hebben hun staking afgelast nadat overeen stemming was bereikt met de directie. Overleden. Aartsbisschop Mcentegart, voormalig r.-k. aartsbisschop van Brooklyn is in de ouderdom van 75 jaar overleden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3