ELEKTRONICA TROEF OP PHOTOKINA 1968 GOED VOETENWERK Haagse ambtenaren rebelleren tegen het overheidsbeleid Grote bezwaren tegen een verhuizing naar Groningen Flitscomputers nu ook voor de kleine beurs Boete en rijverbod voor „barones'1 Reisbureau van NS ANOF wil sneller verlaging van de leerlingenschaal WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 13 C om put er flits Groter formaat Techniek kent geen grenzen Rollei m Kodak Agfa Cassetteprojector - PR. Argumenten Rebelse geest Gesold STEEDS INGEWIKKELDER CAMERA'S, STEEDS EENVOUDIGER BEDIENING (Van een onzer verslaggevers) KEULEN Het bestaande tot aan het bijna vol maakte verbeterd. In dit teken staat de tiende Keulse Photokina. Het fotograferen en filmei/i wordt steeds een voudiger. De Duitsers spreken over de huidige trend in de fotografie als van het „fotografische ABC": automali- sering, bedieningsgemak en color. Ja kleur vooral, want meer dan de helft van alle opnamen wordt tegenwoor dig op kleurenmaleriaal gemaakt. In 1955 was dat kleurenaandeel nog maar 30 pet, nu bedraagt het 51 pet. Automatisering en bedieningscomfort gaan overigens hand in hand. Het eenvoudiger fotograferen is immers vooral te danken aan het verschijnen van de camera's met automatische belichtingsregeling (nu in vrijwel alle prijsklassen). De vereenvoudigde filminleg, waarmee lal van fabrikanten zijn gekomen (quick load systeem, Kodapak, Agfa-Rapid en die fabriek ook met de 126- cassette), zorgde ervoor dat ook de laatste moeilijkheid werd weggenomen. Steeds meer camera's verschijnen nu met het Kodapak-systeem. Cassette in de camera, camera dicht, transporteren enknip. Eenvoudiger kan het niet. :S:f DE FOTO-INDUSTRIE gaat door met vergemakkelijken en verbeteren. Elektro nische sluitersystemen met zo weinig mo gelijk bewegende delen zijn nu aan de orde. Kwamen ze twee jaar geleden al voor in de duurdere vakcamera's, nu zijn vele typen amateurtoestellen zelfs in de goedkopere prijsklassen ermee uitgerust. Dat daarbij ook de bestaande belich tingsautomatieken steeds beter werden, spreekt vanzelf. Wat destijds een uitzon dering was, komt nu op alle halve of vol automatische camera's voor. Bij alles wat men deed om goed be lichte foto's te verkrijgen, kon de flits- apparatenindustrie natuurlijk niet achter blijven. Ook hier weer, wat er was, werd nog beter en nog lichter en nog kleiner, maar er kwam ook wat nieuws: de elek tronische computer-flitser. Rollei bracht maanden geleden al als eerste de „Strobo- matie 66" voor vakgebruik. Nu zijn ze er al voor de amateurs van nog drie andere fabrieken. Geen gebreken meer met richtgetal, diafragma en afstand. De flitser geeft net zoveel licht af als het onderwerp nodig heeft. De vierde flitsgeneratie is er, na magnesiumpoeder, flitslamp en elek tronenflitser, nu de computer. In ultrakorte tijd geeft het apparaat zijn flits af, vangt het reflecterende licht weer op, vergelijkt via de computer de filmgevoeligheid en lensopening en „knijpt" dan het te veel aan licht af. Heel simpel gezegd zo natuurlijk, maar zo ongeveer gaat het in zijn werk. Bij dichtbijopnamen komt men op deze ma nier tot tijden van 1.130.000 tot 1.150.000 seconde. Het systeem werkt prima zo tus sen 50 cm en 7 meter. Een „grapje" daar bij is, dat de computerflitser zich niet van de wijs laat brengen door „vreemd" flits licht, een flitsje van de buurman dus op hetzelfde onderwerp. Razend vernuftig en toch betaalbaar voor de serieuze amateur. Het grotere formaat schijnt overigens weer op te duiken naast het kleinbeeld- formaat: 6 x 6, 6 x7 en 5,6 x 8,1 cm: twee Japanners en een Engelsman en alle drie eenogige reflexen. Ook schijnt er weer een markt te ko men voor zoomlenzen voor kb-camera's. Talrijke camera's zijn nu met zo'n varia bele brandpuntlens te leveren. Voigtlan- der was jaren geleden de eerste met zo'n lens, maar toen was er weinig belangstel ling voor. De extreme groothoek blijkt ook popu lair. Toch blijft alles op één beeld een fotografisch bravourstukje. En de lang- brandpuntspiegelobjectieven (betrekke lijk korte lenzen met een lang brandpunt door een spiegelsysteem) worden zowaar betaalbaar. De automatische diaprojectie gaat zo snel vooruit, dat het moeilijk wordt een projector met handbediening te vinden. Super 8 En wat de smalfilm betreft. Het Super- 8 idee heeft gezegevierd. Dubbel acht lijkt definitief voorbij. Het grote filmbeeld van Super-8, het probleemloos inleggen door de cassette, het niet langer spoelen keren na het belichten van een halve film en dus 15 meter ononderbroken filmen heeft duidelijk getoond superieur te zijn. Ove rigens zijn vele projectoren voor beide systemen geschikt, zodat oude dubbel- achtfilms niet ineens waardeloos zijn. Veel nieuwigheden en toch weinig spec taculair nieuws dus. De Photokina is ook geen „Neuheitenmesse" meer, zei ons dr. Kindermann, voorzitter van de vereniging van de Duitse foto-industrie. Niet vakbezoekers kunnen deze gigan tische fototechnische expositie nog zien van donderdag 3 tot zondag 6 oktober van 's morgens 9 uur tot 's avonds 6 uur. KEULEN. Behalve aan de foto- en Asahi Pentax brengt nu ook een éénoogreflex in het middenformaat die tien opnamen van 6x7 cm maakt op een 120-rolfilm. Een ge duchte concurrent voor de Hossel- blad? filmtechniek is op de Photokina ook grote aandacht aan het fotograferen en filmen zelf geschonken. Vijftien internationale foto- en filmexposities tonen wat men met fotografie bereiken kan. Er zijn niet min der dan 1600 fotografische meesterwerken tentoongesteld. Onder deze exposities zijn twee wereldpremières De jeugdexpositie getiteld „De rechten van de mens" en de fototentoonstelling „De vrouw". Voorts is in een groot vakatelier een aantal be roemde fotografen aan het werk te zien. Deze fotografen voeren onder toezicht van het publiek enkele werkelijke op drachten uit. Verder zijn er nog vele be langwekkende filmvoorstellingen. KEULEN. Er is geen fabriek op de Photokina te vinden, die zijn assortiment niet heeft aangepast aan de laatste mo gelijkheden. Een opvallende verschijning vonden we de Kowa-Six, een eenogige reflexcamera in het 6x6 formaat, die een geduchte concurrent lijkt te worden van de Zweedse Hasselblad, de Japanse Zenza Bronica en de Oostduitse Pentasix. Het toestel is ook belangrijk goedkoper dan zijn Zweedse en Japanse broers. Een af zonderlijk klepje houdt ongewenst licht van de film weg als de spiegel wegklapt. Een fractie later volgt dit klepje. Fraai geconstrueerd. In standaarduitvoering heeft de Kowa-Six een 85 mm, 2,8 lens. Sportzoekers, dakkantprisma's en tal van andere handigheden zijn bij te leveren. Asahi Pentax, een begrip waar het klein- beeldreflexen betreft, kwam met een 6 x 7 uitvoering. Het toestel maakt 10 opna men op een 120 rolfilm en 20 op de nieu we 220 rolfilm. Het werkelijke negatief- formaat is 55 x 69 mm. Er is een reeks van objectieven bij te leveren van 35 mm supergroothoek tot 1000 mm tele, alle van het type Takumar. Er werd een elektro nische sluiter gemonteerd. De standaard lens is 105 mm. De Britse firma Brooks zocht het in een speciale groothoekcamera op het formaat 56 x 81 mm. Voor amateurs te beperkt in mogelijkheden, voor beroepsfotogra fen een handige bijcamera voor speciaal werk. Rollei-Werke presenteerde een nieuwe eenvoudige reflexcamera (eenogig) met verwisselbare lens en bestemd voor de Kodapak 126 cassette (dus op het for maat 28 x 28 mm). Het werd een compact gebouwde camera, die technisch behoor lijk wat te bieden heeft. De filmgevoelig heid wordt automatisch (van de cassette af) overgenomen door de belichtingsme ter. De zoeker is voorzien van micro- instelraster. Het standaardobjectief is een Zeiss-Tessar 2,8-40 mm. Er zijn een tele- en een groothoekcomponent bij te leveren (80 en 28 mm). Dan ontwikkelde deze fabriek verder de computerflitser Strobomatic E 66 tot een kleinere uitvoering de Strobomatic E 55. Gewicht 450 gram, afmetingen 83 x 99 x 43 mm. A A WÊÊMÊfMmmXkMl Petri lanceert deze periscooplens van 10,5 cm brandpunt en licht sterkte f:4,5 voor fotograferen „om een hoekje" of boven een menigte uit. Handig voor Prinsjesdag en Europa-Cuptribunes. Ook Robert Bosch deed mee aan de nieuwste flitstechniek en levert de Bauer E 250. Metz noemde zijn computerflitser Mecablitz 185 en Unomat doopte dit elek tronische wondertje Unomat 7000. Na dit zijsprongetje naar de flitstech niek nog wat cameranieuws. Kodak ver vaardigde een speciale reflexcamera voor de Kodapakcassette en noemde dit toestel „Instamatic Reflex". Rollei kreeg dus niet het alleenrecht voor een Kodapak-reflex. Ook hier weer een elektronische sluiter. Alle objectie ven van de Retina reflex kunnen op dit toestel gebruikt worden. Voigtlander maakte voor de Kodapak 126 een toestel dat Vitessa 126 ging heten. De toevoeging „electronic" wijst ook hier op de elektronische sluiter. Voorts bracht deze fabriek een wondermooie groot hoekcamera. Nieuw van Kodak is verder een kleu rendiafilm van 23 din in Kodapak-uitvoe- ring (het is de Kodak High Speed Ek- tachrome) dus nu ook met de Instamatic- camera's kleurenfoto's maken bij slecht weer. Op filmgebied is Kodak met een Insta matic M20 camera gekomen. Een spiegel reflexzoeker met elektrische zoomlens en natuurlijk met automatische belichtings regeling. Agfa toont haar Movexzoom S 2 met een door transistoren geregelde belich tingsautomatiek, de nieuwe geluidsprojec tor Sonector S automatic, een nieuwe kleurenfilm de Peruchrome Super 8 (in clusief ontwikkelen tegen veel voordeli ger prijs), een mini-elektronenflitser en een goedkope laagvolt-projector voor kb, Rapid en Kodapakformaat. Bolex presenteert een nieuwe macro- zoomcamera in klein formaat. De Bolex 7.5 met een brandpuntinstelling van 7,5 tot 21 mm. Zoomopnamen in het macro- gebied; wonderlijk om te zien. Vooral de „table-top" liefhebbers kunnen met deze camera het hart ophalen. De opnamemo gelijkheden met deze camera en het ob jectief 1; 1,9-7,5-21 mm zijn zonder verder toebehoren van 13 mm voor het lensfront tot oneindig. Bolex ontwikkelde bovendien een cas setteprojector. Gebleken is dat het me rendeel van de smalfilmers niet tot het monteren van zijn films komt. Een lo gisch gevolg daarvan is de ontwikkeling van de cassetteprojector. De Bolex Multimatic projecteert smalfilms in cassettes. Dit is de toe komst, zeggen ze bij Paillard. Want slechts weinig amateurs monteren hun films en dan is zo'n apparaat een uitkomst. Direct na het ontwikkelen gaat de film in een cassette en dan kan men naar hartelust projecteren. Vooruit, achteruit, film overslaan, film herhalen, enz. alleen door het indrukken van wat knoppen bo ven op de projector, die er overigens een beetje uitziet als een diaprojector, maar het allerminst is. De toekomst van de fototechniek? Men spreekt hier van warmte camera's en nóg meer toepassingen van de elektrbnica. Nu al ziet men met belangstelling uit naar de vol gende Photokina: in 1970. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een 69-jarige Amster damse professor, die op 29 januari, ver momd als vrouw, tijdens een dolle rit door Den Haag een groot aantal aan rijdingen veroorzaakte waarna hij tel kens zonder te stoppen waarna hij tel de Haagse rechtbank veroordeeld tot 200.- boete, een rijverbod van vijf jaar en verbeurdverklaring van zijn auto. Het heeft twee dagen geduurd voordat de Haagse politie ontdekte dat de „barones" een excentrieke hoogleraar was, die ook al in de hoofdstad moeilijkheden met het openbaar gezag heeft gehad. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Nederlandse Spoor wegen hebben een reisbureau opgericht. Trans N.V.. Bij dit bureau zuilen voor lopig de bestaande reisaktiviteiten van de spoorwegen worden ondergebracht. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus heeft bezwaar tegen het nieuwe reisbureau. Zij meent dat de N.S. zich niet op het terrein van de verkoop van buitenlandse reizen moet gaan be geven, omdat daarin in Nederland al vol doende is voorzien. - n r i j- TftrjtAAhmmnfuinnfirinnnnnnnnnniinnnnnnnifmnnnnnnnnnnnnn"""*""*""""""""","*""""""**"""1,l*"*"****A** KAfMAAAAMMMWIAMIIWWWIlWWUMWMMUWUWWMUIIUUWMIlAIWIMMAAAAAAMUIAMMMUWIAAAAMMMUWMMMAAMWWMAfMAAAAAM* 1-7" T DEN HAAG Het bestuur van de Al gemene Nederlandse Onderwijzersfedera tie (ANOF) heeft de Tweede Kamer ge vraagd 24,6 miljoen meer te voteren dan op de Onderwijsbegroting 1969 is uit getrokken. teneinde eerder de margegetal len voor 't kleuteronderwijs af te schaffen en een aanloop te maken tot verlaging van de leerlingenschalen voor kleuter scholen en om eerder te beginnen met invoering van de derde fase van verla ging van de leerlingenschaal voor het ge woon lager onderwijs en verdergaande maatregelen voor dit onderwijs. De ANOF verklaart, dat aan één van de essentiële voorwaarden voor leerlin- genschaalverlaging is voldaan nu er vol doende kleuterleidsters zijn. De reserve dient op vrij korte termijn te worden ge plaatst. Als dat piet gebeurt, loopt de aanmelding in de komende jaren verder terug. Daardoor is weer voor jaren de mogelijkheid uitgesloten tot verlaging van de leerlingenschalen. Dat zal ook het geval zijn als de afgestudeerde on derwijzers niet meer geplaatst kunnen worden. Op de onderwijsbegroting is 6,1 mil joen geraamd voor verlaging van leer lingenschalen. De minimum-maatregelen van de ANOF vergen totaal 30.7 rriil- joen. Vierhonderd kleuterleidsters zouden hierdoor reeds op 1 januari aan de slag kunnen. Op 1 augustus volgend jaar zou den duizend extra leidsters kunnen wor den aangesteld als aanloop tot verlaging van de leerlingenschaal. De ANOF wenst voor het gewoon la ger onderwijs verruiming van de klasse- splitsingsnorm voor het eerste leerjaar per 1 januari en niet, zoals de minister, begin volgend schooljaar. Hiervoor zijn 550 onderwijzers nodig. Per augustus vol gend jaar acht de ANOF het noodzake lijk, dat 1500 extra onderwijzers kun nen worden aangesteld voor verdere maatregelen. Het acht maanden oude katertje Tatty drinkt nog steeds uit een fles. Zijn bazin, mejuffrouw Mullins uit Johannesburg, heeft hem met een flesje grootgebracht nadat zijn moe der hem in de steek had gelaten. Hij pakt de fles stevig met zijn beide voorpoten beet, gebruikt ook nog een achterpoot en probeert zo de rubber speen stuk te bijten. (Van onze correspondent) DEN HAAG De ontstemming onder de ambtenaren van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer, een van de twaalf rijksdiensten die uit Den Haag moeten verdwijnen, is weer hoog opgelaaid. Uit de krant moesten de 175 personeelsleden vernemen dat zij in 1970 worden geacht te vertrekken. Naar Groningen. Alleen van het laatste feit waren zij op de hoogte gesteld tijdens een bijeenkomst in november van het vorig jaar. Het tijdstip heette toen nog onbekend. Zelfs voor de directeur kwam de nu plot seling wel vastgestelde verhuisdatum als een complete verrassing uit de bus. „Wat ons verontrust in deze hele verplaat singsgeschiedenis van rijksdiensten is dat kennelijk al veel meer definitief is dan de ambtenaren en zelfs de vakbon den weten", deelde een personeelslid ons desgevraagd mee. Ontstemming heerste er al lang op de dienst. Met name over het feit dat het personeel nooit is duidelijk gemaakt waarom de dienst zo nodig uit Den Haag moet verdwijnen. Op een brief, die naar de minister van Economische Zaken werd gestuurd, kwam geen bevre digend antwoord. Enkele weken geleden heeft het personeel daarom een verzoek schrift gericht tot de vaste Tweede-Ka mercommissie voor de handelspolitiek, waarin hef verzoekt te worden gehoord. Het stelt hierin, dat het besluit van de ministerraad om de centrale dienst voor in- en uitvoer te verplaatsen zowel op zakelijke gronden als uit overwegingen van personeelsbeleid onjuist is geweest en de indruk wekt overijld te zijn ge nomen. Als argumenten voor deze lijnrechte critiek voert het personeel aan dat de dienst, die een onderafdeling is van het ministerie van Economische Zaken, voor bijna negentig percent van zijn ambte lijke en bedrijfscontacten is aangewezen op de Randstad Holland. Verder wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de dienst sinds 1950 systematisch is in gekrompen. In achttien jaar is het per soneelsbestand teruggelopen van 1050 tot 175 man. „Er is geen aanleiding om te verwachten dat deze daling tot staan zal komen, wel dat overplaatsing naar Gro ningen en overheveling van de taken van de centrale dienst voor in- en uitvoer naar het in Den Haag blijvende ministe rie van Economische Zaken nog het hare zullen bijdragen tot een verdere daling", aldus de petitie. „Voor het opn'emen van werklozen in de provincie kan behoefte zijn aan zich uitbreidende of tenminste stabiele diensten, niet aan inkrimpende diensten", schreven de ambtenaren. Het grote probleem in deze dienst is vooral dat de gemiddelde leeftijd van het personeel hoog ligt: rond de vijftig jaar. Wegkomen is op die leeftijd erg moei lijk. Dat blijkt wel uit de vacatures, die de rijkspsychologische dienst voorhanden heeft voor ambtenaren. Voor die openval lende functies wordt de leeftijd zeer vaak gesteld op rond 35 jaar. Overigens is de rebelse geest al eerder vaardig geworden over de ambtenaren bij de dienst van de centrale dienst voor in- en uitvoer. Zij waren het, die enkele maanden geleden een memorandum op stelden voor alle ambtenarenorganisaties. Daarin bepleitten zij een billijke regeling voor alle ambtenaren die door een over plaatsing werden bedreigd. Zij stelden dat de overheid zich zou moeten laten leiden door het vrijwilligheidsbeginsel. Zij drongen aan op een regeling, die ook recht zou doen aan die ambtenaren die wel kunnen, maar niet willen verhuizen op zeer persoonlijke gronden. De ambtenarenbonden, die zeer positief tegenover het memorandum stonden, heb ben zich echter nauwelijks voor die wen sen ingespannen, menen de opstellers van het geschrift. Of al die rebellie enige zin heeft? Op de centrale dienst voor in- en uitvoer meent men van wel. „We willen niet dat er met ons wordt gesold. En aan die indruk kunnen wij ons niet onttrekken. Er wordt door de over heid een onoirbaar personeelsbeleid ge voerd bij die overplaatsingen. Er is geen openheid, geen overleg. Voor alle ambte naren die ons mogelijk in de toekomst zullen volgen bijten we het spits af". Wat men persoonlijk van dat „gesol" van de overheid ondervindt, zijn soms maar kleine dingen, die het leven overi gens aardig onaangenaam kunnen maken. Het niet weten waaraan toe te zijn heeft zijn terugslag op veel ambtenaarsgezinnen. Een voorgenomen verhuizing in Den Haag wordt uitgesteld, want misschien wordt het straks Groningen. Een vloer kleed is eigenlijk aan vernieuwing toe. De aankoop wordt op de lange baan gescho ven. Straks in de nieuwe woning is het misschien te klein, of te groot. Hoe moet het met „grote" kinderen, die een vriendje of verloofde hebben in Den Haag? Hier blijven op kamers in Den Haag of mee naar Groningen, Apeldoorn of Heerlen? En wat te doen als je als man wel verhuizen wilt, maar je vrouw er niets voor voelt? Dat is een greep uit de kleine, maar o zo belangrijke dingen waarover honder den ambtenaarsgezinnen zich de laatste maanden het hoofd breken. „Als veel werklozen in de probleemgebieden al niet willen verhuizen naar een omgeving waar w e 1 werk is, waarom zou dat dan om gekeerd ook niet voor ons opgaan? Amb tenaren zijn toch ook mensen?", is een veelgehoorde hartekreet.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13