Meer subsidie voor saneringsplannen gemeenten Humphrey schaadt gesprek met Hanoi NPD capituleerde voor demonstraties Russen willen Nederland binnenvallen Europese satelliet op komst Nixon beschuldigt: HET WEER Medewerkers Rode Kruis gedood Drie vrouwen verdronken Taalfout op uniform Minister Schut wil jaarlijks 35.000 woningen laten slopen Per 100 woningen 18 onbewoonbaar Romano Guardini overleden Bewering van het weekblad Bayern-Kurier Opnieuw loodsen gearresteerd Wereldconferentie communisten uitgesteld Van Hat turn en Blankevoort wordt een open NV Veiligheid bij 15 wasautomaten onvoldoende Rel om foto's van koningin in bed ƒ623,50 Slaapkamers ƒ9.25 Krotafbraak te traag Deze krant bestaat uit: tweeëntwintig pagina's Regen In Biafra Auto te water Het woord is aan Volgens brochure Zie verder pagina 17 „BREDERODE" ZAKENLUNCH 58 e JAARGANG NUMMER 281 WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,60 per kwartaal, ƒ15,10 franco per post, ^1>07 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C van der Mqe (Van onze correspondent) DEN HAAG. Van iedere honderd Nederlandse huizen zijn er achttien on bewoonbaar of bijna onbewoonbaar. Elf ervan zijn krotten waarin niemand meer geld wil steken om ze te verbeteren. De andere zeven zijn huizen, die nog wel tij delijk bewoonbaar zijn te houden door noodherstel. Aan deze 375.000 krotten en 250.000 bijna-krotten worden jaarlijks nog eens 20.000 tot 25.000 toegevoegd. Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening laat zich door deze getallen leiden bij zijn visie op het toe komstige beleid, gericht op het opruimen van krotten en de verbetering van ver ouderde woningen Bijna 2 miljoen onzer ruim 3,5 miljoen woningen is vóór de oorlog gebouwd. In een nota aan de Twee de Kamer kondigt de bewindsman aan, de krottenafbraak de eerste vijf jaar ge leidelijk te verhogen tot 35.000 per jaar. Dat wil de minister bereiken door meer geldelijke steun aan de gemeenten voor saneringsplannen ten einde geleidelijk het aantal onbewoonbaarverklaringen te laten oplopen tot 15.000 per jaar; voorts door geleidelijk ook het aantal sanerings plannen te laten oplopen tot 15.000 huizen per jaar. Bovendien wil hij 5000 krotten extra laten afbreken en meer vergoeding geven aan krotbewoners bij verhuizing. Daarnaast wil de bewindsman zuiniger omspringen met het oude huizenbezit. Hij wil evenals voor de bouwcorporaties ook de bijdragen verhogen voor particulieren die hun huizen willen moderniseren. Hoe wel de regeling nog niet klaar is, zal er het komend jaar veertig miljoen voor be schikbaar zijn, 2.5 miljoen meer dan het afgelopen jaar. Dertig miljoen komt beide jaren uit de pot voor de werkloosheids bestrijding. Aan de sociale aspecten van de krot opruiming, sanering en reconstructie zal bijzondere aandacht worden besteed. Minister Schut vindt krotopruiming van het ogenblik veel te traag om de sociale misstand van krotbewoning voldoende te gen te gaan. Hij rekent uit dat de van 600 tot 750 gulden verhoogde vergoeding aan bewoners, die hun onbewoonbaar huis verlaten, het rijk dit en het volgende be grotingsjaar elk jaar 15 miljoen gaat kosten en in 1971 18 min. De gemeenten, die sinds kort tweeduizend gulden krijgen indien zij een krot opkopen om af te breken, krijgen volgend jaar gezamenlijk 12 mil joen en de twee volgende jaren vermoe delijk 14 en 16 miljoen. De bijdrage aan de gemeenten wordt anders geregeld. Binnenkort zal niet al leen voor 80 percent worden bijgedragen voor de huizenaankoop in saneringsge- bieden, maar de gemeenten zullen ook voor bepaalde openbare werken worden gesubsidieerd. Een speciale interdeparte mentale commissie zal de plannen bekij ken en nagaan of ook verkeersvoorzie- ningen en openbaar vervoer in deze plan nen kunnen worden gesubsidieerd. Minister Schut hecht grote waarde aan voorlichting over de plannen en een grote openbaarheid. De projecten vragen in spraak, zegt de bewindsman en hij wijst op het gevaar dat een overheid, die de reacties van de burgers niet kent, schade voor de gemeenschap kan teweegbrengen. Bijzondere aandacht moet ook besteed worden aan de omstandigheden van de nog niet verhuisde bewoners van sane- ringsgebieden. Voorkomen moet worden een proces van neergang van het buurt- klimaat bij sanering in fasen. Ook vraagt minister Schift aandacht voor de monu mentenzorg bij het opstellen van recon structieplannen. DETROIT (AP) Richard M. Nixon heeft gezegd dat vice-presi dent Hubert H. Humphrey zijn voor waarden voor stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam nader moet toelich ten, opdat Hanoi dit niet uitlegt als een aanbod voor „een concessie in januari welke zij nu niet zou kunnen 'krijgen". Nixon zei dat de troef van de Ameri- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kennemer Kruimels 7 Feuileeton1 Beeldverhalen Aangestipt9 Ferdinand ld Kunst 13 Radio en tv 13 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport ld, 21 Luidsprekers 8 Verwachting van het K.N.M.Igeldig van woensdagavond tot donderdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, maar later kans op verspreide op klaringen. Ongeveer dezelfde tem. pera turen. Volledige weerrapporten op >agina twee. kaanse onderhandelaars in Parijs wordt gevormd door de Amerikaanse bombarde menten in het noorden. Als deze kaart wordt gespeeld door een presidentiële kandidaat dan betekent' dit dat iedere kans dat deze onderhandelingen zullen slagen, verkeken is." In een vraaggesprek voor de t.v. in Nashville heeft Humphrey geweigerd te zeggen of hij vindt dat zijn verklaring inzake Vietnam belangrijk afwijkt van het standpunt van de regering. Hij zei dat in zijn verklaring het accent valt op de passage dat hij als president de bombardementen op Noord-Vietnam zou staken. Humphrey spoorde zijn twee medekan didaten Nixon en George Wallace aan ook hun standpunt in de Vietnamese oor log en inzake de stopzetting van de bom bardementen duidelijk te maken. De Noordvietnamezen hebben de verze kering gegeven dat een onvoorwaardelij ke stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen positieve resultaten zal heb ben, zonder echter te zeggen wat deze resultaten zullen zijn. De eerste bestudering van de rede van Humphrey door de deskundigen van am bassadeur Xoen Thoey zou al hebben uit gewezen dat de voorstellen van Humphrey absoluut niet onvoorwaardelijk zijn. Humphrey's aandringen op het belang van een wederinstellen van de gedemili tariseerde zone lijkt verdacht veel op het principe van de wederzijdse de-escalatie, waar Hanoi zich-al in het verleden tegen heeft verklaard, aldus was uit Noordviet namese bron te beluisteren. Ondanks de nieuwe formulering lijkt het voorstel van Humphrey bijzonder veel op het stand punt van de regering-Johnson. Ook het Russische persbureau Tass heeft sceptisch gerageerd op de rede van Humphrey. Het persbureau noemde het „geen nieuwe benadering" van de kwes- tie-Vietnam. MÜNCHEN (A.P.). Romano Guardini, auteur van een groot aantal werken over religie en filosofie, is in een ziekenhuis in München op 83-jarige leeftijd over leden. De Westduitse uiterst rechtse NPD heeft gisteravond gecapitu leerd voor de demonstranten, die een bijeenkomst van de partij in Bonn onmogelijk maakten. De partij zal in het vervolg geen grote poli tieke vergaderingen meer houden. Voorzitter Adolf (Bubi) von Thadden, uitgeput en bezweet nadat hij bijna een uur lang had gepro beerd de demonstranten in de zaal te overschreeuwen, verklaarde na dat de bijeenkomst was ontbonden tegenover de pers: ..Zo kunnen wij niet langer doorgaan". Het kwam tijdens de rede van Von Thadden tot hevige schermutse lingen tussen de lijfwacht van Von Thadden en de demonstranten, die niet moe werden „Sieg Heil" en „Weg met de nazi's" te roepen. Stoelen vlogen door de zaal en een aantal personen werd gewond. De politie heeft de zaal tenslotte doen ontruimen. De bijeenkomst in de Beethoven- halle werd bijgewoond door on geveer vijftienhonderd personen. LAGOS (AFP) Bij de gevechten rond de Biafraanse stad Okigwi zijn vier vrijwilligers van het internationale Rode Kruis om het leven gekomen, aldus zegs lieden in Lagos. De slachtoffers zijn twee Engelsen, een Zweed en een Joegoslaaf. Een tweede Zweedse Rode-Kruisfunctionaris zou ge wond zijn en vandaag in Lagos aanko men. Alle vijf zijn volgens de zegslieden door verdwaalde kogels getroffen. HEERENVEEN Dinsdagmiddag is een stationcar voor de Tjongerbrug langs de rjjksweg 32 gekanteld en daarna te water geraakt. Daarbij zijn drie inzittenden ver dronken. De slachtoffers zijn de bestuurster, mevr. H. PopkemaDijkstra, 50 jaar, wonende te Hoornsterzwaag. mevr. A. MoedKnol, 84 jaar, en mevr. L. SjoerdsmaMoed, 58 jaar, beiden uit Akkrum. Twee andere inzittenden, mevr. L. Koop mansDijkstra, 57 jaar, uit Jubbenga en mevr. J. van der MeulenDijkstra. 58 jaar, uit Oudehome, konden nog op tijd uit de auto worden gehaald. Alle 107 leden van het fotover- kenningssquadron 306 op vliegbasis Twenthe lopen met een levensgrote taalfout in het devies op hun uni form. Er staat videre vincire est"; dit moet zijn „videre vincere est". (Zien is boeien, zien is overwinnen) In een boekje dat is uitgegeven bij gelegenheid van het 15-jarig jubileum van het squadron, werd ook het wapen afgedrukt. De fout werd ontdekt door een lezer van het Enschedese dagblad Tubantia, nadat deze krant een reportage van dit squadron had verlucht met het wapen van de eenheid. De commandant, majoor A. Adri- aens, zegt: „Toen ik begin 1960 bij het squadron kwam, zat de fout er al in". De oorspronkelijke tekst, die bij de oprichting van het squadron werd goedgekeurd door een heral dische commissie en die bovendien werd bekrachtigd door een leger order, is goed. BONN (AP). Het weekblad „Bayern Kurier" meldt dat de regering in Bonn in het geheim de westelijke geallieerden heeft ingelicht over een Russisch plan West-Duitsland en Nederland binnen te vallen. De waarschuwing zou op 19 sep tember in Bonn zijn gegeven door de staatssecretaris van Defensie, Karl-Gün- ther von Hase, in een rede voor de defen siecommissie voor de Westeuropese Unie. Het blad wordt uitgegeven door de Westduitse minister van Financiën Franz Josef Strauss in zijn functie van leider der Christen Sociale Unie. Von Hase zou de vergadering van de WEU hebben gewaarschuwd dat het Wes ten rekening moet houden met een plaat selijk conflict in Europa. Volgens hem voorziet het aanvalsplan in een aanval „die duidelijk gericht is tegen Hamburg en Bremen". Zij zou zich moeten uitbrei den langs de gehele Noordzeekust in de richting van Nederland. Volgens het blad zijn er degelijke be wijzen voor het plan. Een woordvoerder voor de minister van Defensie, Gerhard Schroder, bevestigde dat Von Hase op 19 september de WEU heeft toegesproken, maar hij voegde hier aan toe: „Zijn redevoering was geheim. De inhoud zal niet bekend worden ge maakt." Het blad schrijft dat de mening in Bonn veld wint dat de bezetting van Tsjechoslowakije slechts het eerste sta dium is van een strategisch plan van het Kremlin. Volgens het blad houden de geruchten in Bonn ook aan over rapporten van de Amerikaanse inlichtingendienst dat Mos kou een militaire interventie in Joegosla vië voorbereidt. Op de vergadering van de defensiecommissie van de WEU stond men voor het „verschrikkelijke dilemma of men ingeval van een aanval een deel van het Europees gebied zou moeten prijsgeven wegens de dreiging van kern wapens." AMSTERDAM De rijkspolitie te water in Amsterdam heeft opnieuw, zoals ver wacht werd, arrestaties verricht in de lood senaffaire. Aangehouden zijn twee Noord zeekanaal-loodsen uit IJmuiden, een 47- jarige en een 54-jarige man. De al eerder gearresteerde zeven loodsen hebben be kend zich te hebben laten omkopen om kapiteins van zeeschepen te adviseren meer sleepboten te gebruiken dan nodig was. BOEDAPEST (DPA) De voorbereiden de commissie voor de communistische we reldconferentie heeft in Boedapest beslo ten op 17 november opnieuw in de Hon gaarse hoofdstad te vergaderen. Met dit besluit is de communistische wereldcon ferentie, die 25 november in Moskou zou beginnen, voor onbepaalde tijd uitgesteld De njeuwe bijeenkomst van de commis sie van voorbereiding voorkomt dat de af gevaardigden in Boedapest de Moskouse conferentie officieel zouden moeten afzeg gen of uitstellen. Dat zou als een votum van wantrouwen kunnen worden be schouwd tegen de vijf landen die aan de bezetting van Tsjecho-Slowakije hebben deelgenomen. ADVERTENTIE Beslist U moet komen kijken naar onze speciale slaapkamershow. Op de eerste verdieping keus uit wit laqué, palissander, teak en notenhouten kamers. Slaapkamers bestaande uit 3-deurs linnenkast, ledikant met verlichting, 2 nachtkastjes, 2 stoelen ©n tafel in teak, vanaf Armelle de Laubrière: Onder het asfalt van de bestratingen ligt de sleutel van het paradijs be graven. BEVERWIJK. De directie van Van Hattum en Blankevoort Beheer N.V. in Beverwijk, heeft besloten de aandelen van deze vennootschap op korte termijn ter beurze van Amsterdam te doen intro duceren. Een vooruitstrevend en groeiend aan nemingsbedrijf ziet zich gedwongen steeds grotere investeringen te doen, waartoe de benodigde middelen niet steeds geheel langs de weg van interne financiering kunnen worden gevonden". De directie wil daarom de mogelijkheid openen een beroep op de kapitaalmarkt te kunnen doen, teneinde voor de toe komst aan de verdere ontplooiing van het bedrijf geen belemmeringen in de weg te leggen. Een voorstel tot een voor dit „opengaan" noodzakelijke statutenwij ziging zal medio oktober door de aandeel houdersvergadering worden behandeld. Van Hattum en Blahkevoort is één van de oudste Nederlandse aannemingsbedrij ven. Het bedrijf van de familie Van Hat tum dateert reeds uit het begin van de 19e eeuw en het bedrijf van de familie Blankevoort is slechts weinig jonger. DEN HAAG Met de veiligheid van wasautomaten is het nogal povertjes ge steld. Tot deze conclusie komt de Stich ting Vergelijkend Warenonderzoek in een gisteravond vrijgegeven brochure, waar in de resultaten zijn verwerkt van een onderzoek naar de veiligheid, gebruiks duur etc. van een vijftiental bekende wasautomaten. Geen enkele machine vol deed volledig aan de internationale veilig heidsnormen, méér dan de helft zelfs op geen stukken na. In geen enkele machine werd het wasgoed goed droog. LONDEN (AFP-Reuter). Koningin Elisabeth van Engeland betreurt het dat het Franse blad „Paris Match" foto's heeft afgedrukt, die haar afbeelden terwijl zij, na de geboorte van prins Edward in 1964, in bed ligt. Van de kant van Buckingham Palace is dinsdag meege deeld dat vanwege de zo persoonlijke aard van die foto's de koningin „natuurlijk lie ver had gezien dat ze niet waren ge publiceerd". De Britse pers werd verzocht, de foto'» niet over te nemen. De Daily Express heeft het toch gedaan. Een vertegenwoordiger van „Paris Match" in Londen zei dat „een Engels man wiens identiteit niet bekend is" de foto's aan zijn blad had geleverd. Op de foto's is de koningin omringd door fami lieleden. Uit de wisselende samenstelling van de groep valt af te leiden dat er om beurten is gefotografeerd door prins Philip en prinses Anne. Het is een raadsel hoe de foto's uit het privé-album van de koninklijke familie bij een tijdschrift zijn gekomen. Hofkringen verwachten dat er een grondig onderzoek onder het paleis personeel zal worden ingesteld. CANNES. (AP) Een groep Europe se ondernemingen, werkzaam in de lucht en ruimtevaart, heeft besloten een nieu we maatschappij te stichten om de mo gelijkheid van de bouw van een Europese tv- en communicatiesatelliet te bestude ren. De maatschappij „Eurosat" zal uit particulier kapitaal worden gefinancierd. Met de financiële en technische studies za] spoedig een begin worden gemaakt. Westduitse, Nederlandse en Franse on dernemingen zullen als eerste aan het project deelnemen. De toetreding van Belgische. Engelse en Italiaanse onderne mingen wordt spoedig verwacht. Ruime keus vindt U bij jneubelen S.4.rt 104* 100(1 VI HAARLEM ADVERTENTIE HotelCaféRestaurant Velserenderlaan 3 Santpoort t.o. de Ruïne Tel. 02560-8012 heldere tomatensoep kalfsvlees pasteitje gepocheerde ham asperges puree fruit koffie dagelijks aan de vleugel Billy Poggemeier Restaurant a la carte Cocktailbar plate service MIDGET GOLF

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1