Estafetteploeg onder recordtijd HVS mikt op promotie naar de eredivisie „Haarlem" krijgt een moeilijk jaar in badmintoncompetitie - Nietszeggende antwoorden op persconferentie Old AveryBrundage beantwoordde weer volkomen aan verwachtingen Peeman beboet Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 Moerman: „Is dat niet het bewijs dat alles in orde is Steun uit Utrecht voor Westphal Die Raeckse raakte Tilly Bloemberg kwijt Start competitie komend weekend Atleten en roeiers later naar huis WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 21 t Profiel Zinloze vragen Ondemocratisch Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO. De Nederlandse dames estafetteploeg heeft op de baan van het Olympisch dorp vier maal hon derd meter in een trainingsloop afge legd in een nieuwe Nederlandse re cordtijd: 44.3. „Is dat", zei atletieklei- der Jo Moerman met een stralend ge zicht, „niet het bewus, dat alles met de meisjes nu perfect in orde is?" Het lijkt zo. Al moet in aanmerking wor den genomen dat de tijd die overigens niet voor erkenning komt is neer gelegd op een tartanbaan. „Een heel stuk scheelt dat toch wel", verzekerde later coach Ton Eykenboom. „Zeker nu de ploeg aan de verende toplaag van de baan is gewend". Wanneer die gewenning nog wat verderisgegaan, kan er, volgens de trainer van de sprintsters, Jacob Dikken, nog wel een snellere tijd uit de bus komen: Zo als de zaken er nu voor staan moet 43.8 zeker haalbaar zijn". Met risico bij de wissel te nemen en zonder dat die „aflossingen" boven dien nog perfect waren, kwamen Wil- ma van den Berg. Mieke Sterk, Truus Hennipman en Corrie Bakker tot een tijd die 0.2 seconde lag onder het na tionale record, dat het viertal op de tartanbaan van Crystal Palace in Lon den vestigde. Het uitzicht op een goede verrichten bij de Spelen is nu nog weer ivat ruimer geworden. Jo Moer man: „met deze tijd zitten we in de groep van landen, die vlak achter de bijna onaantastbare top komen. Po len is natuurlijk erg rap. Dan Ameri ka. Maar de Amerikaantjes hebben deze tijd ook nog niet gelopen". Het team dat de recordtijd liep. is overigens de sterkste formatie, die Ne derland op de been kan brengen. Re serve Hillie Gankema zal er naar alle waarschijnlijkheid dan ook niet voor in aanmerking komen. Jacob Dikken: „Vooral Corrie Bakker is sinds haar blessure enorm vooruitgegaan. We dachten dat de derde wissel mis ging omdat ze te vroeg was weggegaan. Maar ze was gewoon zo snel gestart. In een rechtstreeks duel tussen Corrie en Hillie zou Gankema zeker ruim verliezer zijn. Zaterdag en zondag, bij de -individuele wedstrijden, zullen we dat wel zien". Van veel meer belang dan de record tijd is voor de atletiekleiders overi gens de inzet waarmee de meisjes in deze training liepen: „Het is wel dui delijk dat ze zich voor honderd per cent geven. Dat is trouwens voor het moreel van de hele ploeg van zeer groot belang". Een opmerking die is ingegeven door de hoop dat alles nu zal blijven zoals het is óók als eenmaal Wil Westphal is gearriveerd. Hij immers, was het die zijn zorgen vooral over deze estafetteploeg uitstrekte. Mede in verband met het moreel van datgroep je, kan men in het vaderlandse Olym pische kamp de opmerking beluiste ren: „kwam hij maar niet. Niemand is ermee gebaat". Nu de gemoederen dusdanig tot rust zijn gekomen en de algemene stem ming toch wel anti-Westphal is ge worden, leert een overzicht van de activiteiten van de atletiekafvaardi- ging, dat de aanpassing vrijwl zonder problemen is verlopen. Ook. voor Ed de Noorlan,der, de tienkamper, die eveneens vaak onder de speciale hoe de van Westphal trainde. De Rotter- De wissel tussen Corrie Bakker en Truus Hennipman (rechts) met Fanny Blankers op de achtergrond. damse student: „ik werk mijn hele programma goed af. Geen problemen. Ik leg de nadruk op de dingen, die ik toch al goed kon. Omdat de accommo daties hier zo fantastisch zijn, moet je juist daar je winst uit halen en niet meer proberen uitslutend de zwakkere kanten bij te schaven. Daar is het toch al te laat voor. Ed Noorlander: „Veel wat moeilijk leek, gaat hier een stuk beter". UTRECHT. Het bestuur en de tech nische commissie van het dis'trict Utrecht van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie zijn over de technische leiding van de Nederlandse atletes en atleten in Mexico bezorgd. Zij stellen vast dat de verklaring van bondstrainer Wil Westphal, dat hem de gehele technische leiding is toegezegd, niet door de heer Jutte is tegengespro ken en dat de heer Moerman na dit con flict zonder nadere mededeling aan het KNAU-bestuur is vertrokken. Zolang ver dere mededelingen uitblijven stellen zij zich achter Westphal. Zij verzoeken het KNAU-bestuur, na vernomen te hebben dat Westphal toch naar Mexico gaat, stappen te ondernemen bij het NOC om alsnog Westphal als technische leider in Mexico aan te stellen, Jacob Dikken en Ton Eykenboom als zijn assitenten te be noemen en Moerman opdracht te geven zich te beperken tot de huishoudelijke lei ding of anders te vervangen. Tenslotte verzoeken zij het KNAU-bestuur niet te wachten tot na de Olympische Spelen, maar op korte termijn een verklaring af te geven. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. RCH-manager Piet Peeman, is door de KNVB een geldboete van 250 opgelegd, omdat hij zich tijdens de wedstrijd Blauw WitRCH „in zijn hoedanigheid van manager van de rand van het veld heeft begeven, alsmede zich, voor anderen hoorbaar, in beledigende termen heeft uitgelaten over een scheids rechter en een der grensrechters, door hen te betichten van onkunde en partij digheid". Een geldboete van 125 werd opgelegd aan de Elinkwijk-speler H. van Egdom. Tevens werd hij voor twee wedstrijden geschorst wegen het trappen van een te genspeler tijdens de wedstrijd HVCB Elinkwijk B. op 21 september. (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM Deze week starten in de Nederlandse Volleybalbond de interregio nale compettiies, dat wil zeggen de ere divisie, de hoofd- en de overgangsklasse. Bjj het eredivisie-volleybal is Haarlem no gsteeds niet betrokken. Maar HVS heeft serieuze plannen om door te stoten naar het hoogst bereikbare. Het contract met trainer Dinco v. d. Stoep werd verlengd en bovendien liet de Rotterdammer zijn pas naar de eredivisie gepromoveerde AMVJ schieten, om voor HVS te gaan spelen. Rein de Wit, speler van 't militaire team. ver liet het Alkmaarse Octopus om bjj HVS ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. zijn geluk te beproeven. De Wit en v. d. Stoep zullen met Otto Bloemsberg, Joop Schultz, Bob de Poel, Hans Weber en Wim Brinkman de eerste formatie van HVS gaan vormen. Ron Noort behoort voorlopig nog tot de geblesseerden en R. de Haan zal tot de kern van het reserveteam gaan behoren. Vanavond spelen de HVS'ers in de Kennemer Sporthal hun eerste wed strijd tegen het tweede team van het Rot terdamse Libanon. De damesploeg van die Raeckse moet het dit seizoen zonder Tilly Bloemberg stellen, doch kan weer beschikken over Tonny SwildensAndrea. Met Gien de Vries, Thea v. Putten, Ineke Renes, Hen- nie van Gemeren, Erni Dijkman en Cor- ry van Eeden, mag die Raeckse in de hoofdklasse weer op een goede plaats rekenen. Die Raeckse begint vanavond tegen VIOS. De indeling van de hoofd- en overgangs klasse luidt: Hoofdklasse-west, dames: die Raeckse, VIOS, VK Amsterdam. Zaanstreek '65. De Molenwiek, MIVO. PVC, Haag '68 2, SOS, Delta, ZVC, Octopus, SV Argos. Heren: HVS, Libanon 2, DTS, Octopus, De Molenwiek, Zeemeeuwen, SIGI, The Smash, Blokkeer 2, Haag '68, Juliana, Delta. Overgangsklasse XI, dames: HVS 2, AMVJ (A'dam), Boemerang 2, Zeemeeuwen, US, The Smash, TOG, Argus, DEM, Flevo, HCSC. Heren: Ever Up, TOG, Zaanstreek 2, US 2, Argus, Hydra. KVA, AMVJ (A'dam) 2, The Seahawks, Tyfoon, Rapide. Overgangsklasse XII, dames: HVS. Alli ance '22, SV Argos 2. KDS, VC Kangeroes, Rijnsburg, De Ksnnemers, De Molenwiek 2, Slotermeer. AMVJ (A'dam) 2, Armada 2. Heren: Alliance '22, HVS 2, LUSV, VC Kangeroes, De Molenwiek 2, Tyfoon 2, Zaanstreek '65, VK Amsterdam, St. Marti- nus. Armada. (Van onze badmintonmedewerker) HAARLEM Komend weekeinde zal de badmintoncompetitie weer van start gaan. Het experiment van vorig jaar om de hoofdklasse in twee poules te ver delen bleek niet dat succes op te leveren (Van onze speciale verslaggever) MEXICO. In alweer een mooi nieuw gebouw midden in de immense city van Mexico heeft het Internationaal Olym pisch Comité enkele verdiepingen van keurig tot pompeus getransformeerd en daar zal het dan zijn: de persconferentie van Avery Brundage. Daags tevoren is hij gearriveerd, de 81-jarige heerser bij de gratie van een verdeelde en niet eens zo erg enthousiaste oppositie. Met tussen pozen van vier jaar duikt hij op in de wereldpers, afgeschilderd als de bijkans infantiel geworden voorman van een ver grijsd gezelschap, dat de ogen heeft ge sloten voor het proces van vernietiging, dat de gedachten over een puur-amateu- ristische sportbeoefening tot in de wor tels heeft aangetast. Maar dat alles raakt de oude man uit Chicago niet. De mil jonair strijdt voort namens de „Olympi sche beweging", welk een imaginaire or ganisatie dat ook moge zijn en hij praat over die beweging, serieus, staande ach ter een bureau, af en toe steunend op de rand, maar zich dan weer oprichtend met de gedachte, dat nu, juist, één ding niet mag: oud lijken. Zijn forum is verdeeld. Een contingent Amerikaanse, in de sport vergrijsde scri benten schenkt hem een milde glimlach en wéét wat „old Avery" nu weer zal gaan zeggen. Zoals Brundage waarschijn lijk al weet wat hem gevraagd zal wor den, als hij binnentreedt. Of liever: als hij opkomt, omgeven door charmante tolken, buigende Mexicanen en driftige plaatselijke fotografen. N Handige mapjes met documentatie zijn hem al vooruitgegaan. Een foto van jaren her, die hem niet ouder dan 55 jaren toont. Een biografie, die rept van „een briljante studie" en „een bliksemcarrière" en die de sportsuccessen van omstreeks 1910 nog eens onderstreept. Kende u Avery Brundage nog niet „als mens"? Wel, hier is een „profiel", geknipt uit The New Yorker en daar staat alles in, heel eerlijk ook, want men verneemt precies hoe Avery Brundage politiek dacht en denkt: „ik ben een honderden- tien percent Amerikaan". Een Amerikaan dan, die vóór de tweede wereldoorlog de „handen af van Europa"-beweging steun de en die tot Pearl Harbour voorzitter was van het burgercomité „Houdt Ame rika uit de oorlog", enzovoort. Gelukkig getrouwd, al 41 jaar. Eerlijk. Wat humor loos, maar toch wel bereid tot een grapje met vooral twinkelende ogen achter de brilleglazen: „Wat? Of ik de mensen van het IOC zie als engelen zonder vleugels? Wel, ik op mijn leeftijd ben zelf al zo dicht bij de engelen". Documentatie of niet, uittentreuren herhaalde opmerkingen over amateuris me of niet, een grapje op z'n tijd, een goed-getimede opkomst, allemaal fraai, maar niet iedereen trapt er in. Avery weet dat. Hij gaat onmiddellijk in het offensief. Er kan genoteerd worden: „ik ben gisteren langs de accommodaties ge weest. Ik was verbaasd over wat de Mexicanen tot stand hebben gebracht". Instemmend knikken bij de volumineuze officials met gitzwarte snorren. Terzijde. „Ze zeiden dat Mexico het land van „manana", van morgen was. Niets is min der waar". Dan maakt hij een fout. Want hij zegt: „zijn er nu nog vragen?" Hij had het al lemaal kunnen vermijden, met een na drukkelijke blik op de klok bijvoorbeeld. Maar nu barst het los, het spervuur van venijnige, maar eigenlijk zo zinloze vra gen en de nietszeggende antwoorden („dit is nu een van die vragen, die ik niet gaarne beantwoord") die volgen. „Had het IOC niet gevraagd de trai ning op grote hoogte te beperken omdat het ene land dat gemakkelijker kan dan het andere?" Brundage: „zover we weten hebben alle landen dit advies in de geest van goede Olympische gedachten opge volgd". „Hoe zit het met Zuid-Afrika?" Brundage: „de zaak-Zuid-Afrika is afge daan. Hoe het met München 1972 zal gaan, kunnen we nog niet overzien, om dat we niet weten hoe dan de situatie zal zijn". Dan de onvermijdelijke kwestie: „zijn de leden van het IOC niet te oud". Brundage glimlacht, zelfverzekerd, knip oogt naar bevriende lieden in de zaal, zet zich in postuur om het nog allemaal eens te herhalen: „Anders stond ik hier niet. Zeker, wij van het IOC weten, dat de jeugd in opmars is, overal. We willen ook wel verjongen, maar we vinden de mensen niet. Wie tussen dertig en veer tig jaar heeft de tijd om dit omvangrijke werk te doen? En het geld? Wie heeft het punt bereikt, waarop hij boven alle partijen staat? Heus we blijven zoeken". Zachtjes: „tot er geen Olympische Spelen meer zijn". Een Cubaanse journalist: „Is het IOC niet een verschrikkelijk ondemocratische instelling? Wordt het geen tijd, dat de pers tot de vergaderingen wordt toege laten?" Brundage: „Moet ik het nog eens alle maal uitleggen. Heeft u, heren, nog de hele avond de tijd? Nou, vooruit dan. U moest weten, dat als het IOC democra tisch zou worden, er geen Olympische Spelen meer zouden zijn. Waarom niet? Wel, iedereen zou voor zijn eigen standje pleiten". „Nu is dat anders. Wij vertegenwoor digen geen landen, geen sporten. Wij zijn slechts leden van de Olympische bewe ging. Beseft u toch goed, dat onder ze ventig jaar IOC-bewind de Olympische Beweging is uitgegroeid tot de grootste sociale beweging van de hele wereld. Onze afgevaardigden komen niet ter ver gadering om te nemen, maar om te ge ven. De leden zijn zonder nationaliteit, zodra ze in het IOC zitten. En dat is de 8§ - V s t Brundage basis van de beweging, die eens per vier jaar de Spelen organiseert". Er rest nog maar één vraag, de be langrijkste. Hij komt, als Brundage het einde van de bijeenkomst heeft aange kondigd: „just one question Wanneer treedt u af?" Hij is even verrast. Dan: „Ik zal hier in Mexico uitvinden of ik president van het IOC blijf of niet". Brundage vertrekt. Wie hem ziet gaan, rechtop, zelfbewust, wel vriendelijk, maar niet écht humaan, beseft dat aan de regering van Brundage, aan het ge vecht van Avery Brundage tegen de wer kelijkheid nog geen einde is gekomen. dat men er van verwacht had, want het komende seizoen zal op voorstel van het district Limburg alles weer bij het oude terugkeren. Zo zullen alle clubs weer in één poule ondergebracht worden, waar door het aantal wedstrijden toeneemt van 12 tot 14. De vraag blijft echter of men, door op dit oude systeem terug te vallen, van een interessant competitie verloop verzekerd is, temeer daar de he gemonie van Duinwijck 1 ook dit jaar onaantastbaar lijkt. Duinwijck 1; De nationale clubkam pioen van de afgelopen twee jaar kan ondanks een sterk gewijzigd team de ko mende competitie met vertrouwen tege moet zien. Naast nationale kampioen Herman Leydelmeier zullen voor het eerst de dames Margot en Lili ter Metz én de 17-jarige nummer twee van de Ne derlandse rangljjst Piet Ridder van de kern deel uit maken. Het Haagse Drop- Shot, dat zich danig versterkt zag door de komst van de sterke dames Felice en Mirette de Nooyer, is de enige club die de Haarlemmers tegenstand van formaat kan bieden. Duinwijck 2; Het team, dat vorig jaar met een bescheiden klassering z'n de buut in de hoofdklasse maakte, zal dit jaar zeker een plaats in de middenmoot kunnen veroveren. Marja en Boudewijn Ridder, die vorig jaar nog deel uitmaak ten van het eerste team, zijn in staat het team de routine te geven, waaraan het vorig jaar nogal eens ontbrak. De vorig jaar zo verrassend sterk naar voren ge komen 16-jarige Marian Luesken en Paul Ridder zullen het team completeren. Haarlem 1; De club van trainer Wol- ters zal een moeilijk seizoen tegemoet gaan. Diverse tegenslagen bleven de club, die altijd een rol van betekenis speelde in de competitie, niet bespaard. Zo vertrokken de twee sterkste dames- Felice en Mirette de Nooyer en liep ver der Hennie van Leiden tijdens de trai ning een dusdanige blessure op, dat ver der spelen voor dit seizoen uitgesloten is. Toch blijft men bij B.C. Haarlem op timistisch over de afloop van de compe titie. (Secretaris Bolleman: „De goede sfeer, het enorme enthousiasme en de grote inzet van de speelsters en spelers zullen ons over dit moeilijke jaar heen helpen"). VELSEN Ook dit jaar zal dit team een hartig woordje meespreken in de strijd om promotie naar de hoofdklasse, die vorig jaar net werd gemist. De ploeg heeft geen enkele wijziging ondergaan en zal bestaan uit de dames Hanneke van der Raadt en Marian Stijger en de heren Jan Menger en Piet Visman. Duinwijck 3: Ook deze ploeg zag zich vorgi jaar de weg naar de hoofdklasse ADVERTENTIE [GLOVKSMNEES In de Duinwijckhal zal de competi tie een aanvang nemen met het tref fen tussen Duinwijck 1 en Duinwijck 2. Een grote overwinning voor het eerste team ligt in de lijn der ver wachtingen, maar verrassingen zijn zeker niet uitgesloten. Haarlem gaat naar Den Haag om met Drop Shot de strijd aan te binden. Het team, dat bestaat uit de dames Marjolein Wol- ters en Olga Bark en de heren Loek Alders en Hans Heiligenberg, zal naar alle waarschijnlijkheid met lege han den naar Haarlem terugkeren. In de eerste klasse speelt Veisen in eigen huis tegen De Kortenaer 1. Hier eerwachten wij een kleine overwinning voor de Velsenaren. Ook Duinwijck 3 en 4 hebben goede kansen in hun wed strijd tegen respectievelijk Amstelstad uit en M.V.O. thuis. afgesneden door Victoria uit Hoensbroek. De zeer jeugdige Ingrid en Sylvia Rob- bé zullen met de heren R. Koutstaal, Ro nald van der Meyde en Cok Koenekoop ongetwijfeld alles in het werk stellen dit jaar te promoveren. Duinwijck 4. De dames Hanke de Kort en Hetty Verhoef met de heren Jos Rij mers, Luut Nardten en Ed Ridder verte- gewoordigen het team dat °P papier ta melijk sterk is. Competitie-indeling Hoofdklasse: Duinwijck 1, Duinwijck 2, Drop Stsot (Den Haag) ,'1 Goirke (Til burg), Haarlem, H.B C. '57 (Heerlen), Ragazzi (Tilburg), Victoria (Hoensbroek) Eerste Klasse: le afdeling Venlo 1, B.C.H. 1, Amstelstad 1, Duinwijck 3, Eindhoven 1, Iduna 1. Fl. Rackets 1, Drop Shot 2. Eerste Klasse: 2e afdeling Slotermeer 1, Vijfsluizen 1. Haarlem 2, Venlo 2, Vel- sen 1, De Kortenaer 1, Duinwijck 4, M.V.O. 1. MEXICO. De leiding van de Neder landse delegatie poogt het schema voor de terugreis van de Olympische afvaardiging zodanig te wijzigen, dat vrijwel alle at leten en officials op 29 of 30 oktober naar Nederland zullen terugkeren. Zondag had den de athleten en roeiers na overleg met de chefs d'équipe een verzoek bij de lei ding van de Nederlandse afvaardiging ingediend ook de laatste week van de spelen te mogen meemaken. Oorspronke lijk lag het in de bedoeling dat deze sport lieden, alsmede gewichtheffer Piet van der Kruk op 23 oktober uit Mexico zou den vertrekken. „Wij doen onze uiterste best om dit verzoek in te willigen", aldus de heer Lut, assistent van de chef de mission, „wij zjjn in overleg met de KLM, maar het is lang niet makkelijk voor een zo grote groep een oplossing te vinden. We hebben echter goede hoop dat alles toch naar wens ge regeld zal worden". Vast staat wel dat enkele roeicoaches, atlete Myrna van der Hoeven en Van Kruk's trainer Hovens op 23 oktober al de thuisreis zullen aanvaarden. EMMEN De zevende en tevens laatste ronde van het twaalfde Danton-dames- schaaktoernooi. dat in Emmen wordt ge houden, zal de beslissing over de bezetting van de eerste plaats moeten brengen. Na zes ronden staan de dames Baumstark. Po- lihroniade (beiden Roemenië) en Timmer met 4,5 punt aan de kop van de ranglijst.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 21