West-Berlijns stadsbestuur wenst verbod van de NPD Ovatie voor Wilson op Labour-congres Diaz Ordaz' „permanente revolutie" Treinramp in Griekenland Amerikaans „Nieuw Links" is „groot veiligheidsprobleem" Pantserwagens weg bij universiteit in Mexico Von Thadden moest in Bonn wijken voor traangas Regionale leiding van SPD wil ook maatregelen „Kernproeven veroorzaken aardbeving'1 Rapport federale recherche in VS: Betoging tegen pornografie in Djakarta Scherp contrast in Blackpool telegrammen WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 3 Boemerang Volgens Amerikaan Ryall: Janboel Hitler-groet IS kaas uit het vuistje de c van combineer het ook eens met een wijntje ;r Statisch Reprise Aan leiband Ordebewakers Noodzaak Italiaanse en Roemeense communisten veroordelen de Sovjet-Unie Gioacchino De Blasi (boven) heèft wraak genomen op de veearts Cor- rado Volpe (onder), die zijn 327 honden heeft laten afmaken. Ve Blasi had een asiel, maar de veearts meende dat de zwervers, die daarin waren opgenomen, hondsdolheid overbrachten. Na het doden van de honden door Volpe, directeur van de veeartsenijkundige dienst en hoofd van 'de dierenbescherming in Nape7s, loste De Blasi enkele schoten op Volpe, die nu in zorgwekkende toe stand verkeert. De Blasi is gearres teerd, zmma ram v. (Van een speciale verslaggever) MEXICO Sinds maandagmiddag zijn de pantserwagens verdwenen bij de in gang van het enorme universiteitscomplex in Mexico City, waar ook een aantal sportcomplexen is gesitueerd, die voor trainingsdoeleinden door de Olympische deelnemers kunnen worden gebruikt. De ontruiming van de universiteit door de militairen is vrij geruisloos gegaan en is waarschijnlijk een gevolg van een ach ter de schermen bereikt akkoord tussen de regering en de leidende figuren van de studenten-opstand. Naar buiten echter hebben de studen ten, via pamfletten onder andere gezegd dat de „strijd nog lang niet is uitgevoch ten". De studenten, die nu weer terug zijn op hun terreinen, staken nog altijd. Een groot deel van de hoogleraren is nog niet naar de universiteit teruggekeerd. De studenten hebben laten weten dat hun verzet in de naaste toekomst nog heviger zal worden. Toch verwacht men in regeringskringen, dat de zaak van de Olympische Spelen geen schade zal wor den gedaan. ADVERTENTIE 1697 TSAAR PETER LEERT IN HOLLAND SCHEPEN BOUWEN EN "VLEK" DRINKEN. Wel wis en waarachtig was in die tijd "Vlek" er al. Van 1550 af wordt "Vlek" volgens hetzelfde oude recept uit zuiver graan gestookt. Ook die extra zachte jonge jenever "Vlekje". De goedkoopste van alia merkjenevers. 10.25 per liter. ANNO 1550 BERLIJN (AFP en AP) Het stadsbestuur van West-Berlijn zal aan de drie Westelijke mogendheden ver zoeken de uiterst rechtse partij NPD voor de stad te verbieden. Burge meester Klaus Schütz is belast met het nemen van stappen in die rich ting bij de Amerikaanse, Britse en Franse commandanten in West-Ber lijn. Achttien dagen geleden had de afdeling Berlijn van de Westduitse vakbondsfede ratie aan de drie commandanten van Berlijn schriftelijk verzocht de NPD te verbieden. De regionale leiding van de Sociaal-Democratische Partij verklaarde twee dagen geleden dat „er noodzakelijk maatregelen moeten worden genomen om elk optreden van een politieke partij van het soort van de NPD in Berlijn onmo gelijk te maken". Op het hoofdkwartier van de NPD in Hannover werd verklaard dat de actie van het Berlijnse stadsbestuur „als een „boemerang" zal werken en de zaak van Duitsland en van het vrije Berlijn schade zal berokkenen". De NPD heeft in West-Berlijn vijfhon derd leden. De druk om tot een verbod van deze partij te komen neemt in de Bondsrepubliek toe. Zo heeft de 150.000 leden tellende bond van arbeiders in de papierverwerkende industrie gisteren mi nister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt verzocht in de regering en het parlement in Bonn te pleiten voor een verbod van de NPD. Onze correspondent in Bonn meldt: het hoofdbestuur van de neo-nazistische NPD zal vanochtend waarschijnlijk be sluiten om in de toekomst geen openbare RENO (AFP). Dr. Alan Ryall van de universiteit van Nevada heeft op verzoek van de Amerikaanse luchtmacht een on derzoek ingesteld naar de gevolgen van de negentien recente ondergrondse kern proeven op het proefterrein van Nevada. Hij is tot de conclusie gekomen dat de schokken een cumulatief effect kunnen hebben en eventueel een zware aard beving kunnen veroorzaken. Dat ver klaarde hij gisteren in een vraaggesprek. Hij zei op 16 augustus de Amerikaanse commissie voor kernenergie tegen dit ge vaar te hebben gewaarschuwd. De com missie zei vorig jaar dat nog nooit een aardbeving was veroorzaakt door een kernproef, maar geeft nu toe dat dit jaar schokgolven zijn waargenomen na de sterkste ondergrondse kernproeven. bijeenkomsten op grote schaal meer te organiseren. Dit verklaarde de voorzitter van de NPD, Von Thadden, gisteravond in Bonn na een tumultueuze bijeenkomst in de Beethovenhalle aan journalisten. De NPD-bijeenkomst in Bonn. geheel beheerst door protesterende studenten, eindigde in traangas en een verbod van de politie om de vergadering" voort te zetten. Terwijl door het gas opgewekte tranen Von Thadden over de wagen stroomde, verklaarde hij een fout te heb ben gemaakt door te proberen zijn rede tot het eind toe voor te lezen. Omdat daardoor „het buitenland de indruk kreeg alsof in de Bondsrepubliek geen orde en rust zouden heersen". Later verklaarde hij nog, dat men in de partij al geruime tijd heeft overwogen openbare bijeenkomsten voorlopig op te geven. „We moeten uit twee dingen kie zen", aldus Von Thadden. „Aan de ene kant kan men ons voor aarzelend hou den als we niet meer optreden, aan de andere kant ontstaat als we doorgaan de indruk dat het een janboel in ons land zou zijn. Dit komt omdat de autoriteiten niet in staat zijn de orde te handhaven, of omdat zij het niet willen". Von Thadden vertelde dat het tijdens zijn optreden in Bonn voor het eerst was dat hij werd gedwongen voor traangas te wijken. „Maar ik was stoer doorgegaan als de politie het niet verboden had", al dus de door de opwinding wat rood aan gelopen vroegere landsjonker. Al bij het binnentreden van Von Thad den in de grotendeels met studenten ge vulde zaal, stond driekwart van de aan wezigen op en bracht joelend de Hitler groet. Het tumult dat daarop volgde ver minderde niet in hevigheid gedurende de ADVERTENTIES ruim drie kwartier dat deze happening duurde. Van de woorden die Von Thadden voor las kwam ei; niet één over het voetlicht. De voorzitter* las onverstoord door, ook toen er gevechten ontstonden tussen de studenten en NPD-ordebewkers. Er werd met stoelen gesmeten en enige de monstranten werden onder de voet ge- loepn. Later beschreef Von Thadden de stu denten als „ongekamd en ongewassen" en herinnerde hij zich dat er één „zijn bek wel zó wijd open had gesperd". In Derveni in Griekenland zijn hulp ploegen bezig passagiers te bevrijden uit hun benarde positie. Tot nu toe wond. zijn er tien doden geborgen na dit treinongeluk in Deverni bij Corinthe, waarbij talloze mensen werden ge- (Van onze redactie buitenland) HAARLEM. De Amerikaanse fede rale recherche (FBI) heeft in een rapport bekendgemaakt dat de beweging „Nieuw Links" een van de grootste veiligheids problemen is voor de Verenigde Staten. Volgens het FBI is in het bijzonder de organisatie van „Studenten voor een Democratische Gemeenschap" (SDS) een centrum van studentenagitatie. De SDS zou onder meer onderricht ge ven in het maken van bommen. Een duidelijk beeld van de Amerikaan se studentenbeweging SDS wordt gege ven in de onlangs verschenen pocket „Een profetische minderheid" Nieuw links in Amerika. Het boek werd ge schreven door Jack Newfield en in een Nederlandse vertaling als „zwart beer tje" uitgegeven door Bruna in Utrecht. Deze documentaire geeft een overzicht van de bonte groepen, die men in de Verenigde Staten onder de noemer „New Left" op één hoop pleegt te vegen. Ruime aandacht schenkt de auteur aan de SDS. „Het definiëren van het nieuwe radi calisme in zijn huidige jeugdige stadium, aldus Newfield, lijkt een beetje op het definiëren van de beweging tot afschaf fing van de slavenhandel in 1850. Niette min lijkt het in wezen een ethische revo lutie te zijn tegen de onzichtbare duivels van het racisme, de armoede en de oor log. alsook tegen de minder tastbare dui vels van de centralistische, besluitvor mende, manipulerende, onpersoonlijke democratieën". Het hoofdstuk over de SDS volgens het FBI een „veiligheidsprobleem" be vat interessant materiaal over deze hete rogene, radicale, pacifistische organisatie. Voortgekomen uit de „League for In dustrial Democracy" van Jack London en Upton Sinclair, kwam de SDS na 1962 snel tot bloei, mede door de oorlog in Vietnam. Leden zijn volgens Newfield, middelbare scholieren, studenten, hippies, beatniks en wetenschanpelijke ambtena ren; progressieven, rebellen en revolu tionairen, mensen die in de getto's wer ken en wetenschapsmensen, zonen en dochters van republikeinen en commu nisten, hoogleraren en loodgieters. In het SDS-manifest wordt gesteld: „Veel progressieven en socialisten heb ben gemeen dat ze statisch en steeds in herhalingen vervallend aan de commu nistische kruistocht meedoen en vaak een voorlopige verkennende discussie over het „Russische vraagstuk" in hun eigen gele deren ontmoedigen". Het manifest noemt overigens de communistische partijen over de gehele wereld „meestal ondemo cratisch in hun interne structuur en hun manier van actie voeren". Veel van die „New Left"-denkbeelden waren in meer of minder radicale vorm terug te vinden onder de aanhangers van de in Chicago verslagen democratische presidentskandidaat senator Eugene Mc Carthy. DJAKARTA (Reuter) Ruim duizend studenten hebben dinsdag op het Vrijheids plein in Djakarta stapels pornografisch ge noemde foto's en films verbrand, zeggend dat kij het volk tegen zonde wilden be schermen. In het teweegbrengen van moreel verval zagen zij een communistische methode om het land te ondermijnen. Studentenleiders waarschuwden wat zij pornografische kranten noemden, een andere weg te gaan volgen. Volgens hen zijn afbeeldingen van meisjes in badpak al pornografie. Het was dinsdag precies drie jaar geleden dat de mislukte communistische staatsgreep plaatsvond. Van onze correspondent) LONDEN. Het congres van de La- bourpartij in Blackpool leverde gisteren een beeld op dat in scherp en merkwaar dig contrast stond met de vorige dag. Toen verguisden de afgevaardigden de re gering over de loondwang. Nu bejubelden zij premier Harold Wilson en zijn scherp ste criticus Frank Cousins, de aanvoerder van de machtige transportarbeidersbond, die uit de regering was weggelopen, leid de zowaar het applaus. De agenda was met opzet zo opgesteld dat de vuile was al meteen op de ope ningsdag uit de weg werd geruimd opdat men elkaar de rest van de week moed zou kunnen inspreken, de functie trouwens van elk politiek congres. Wilson gaf een briljante voorstelling met een rede, die een minutenlange ovatie op leverde omdat hij erin slaagde zijn gehoor te laten voelen dat het beloofde land, on danks alle tegenslagen, wel degelijk in zicht komt. Eigenlijk was het een reprise van vorig jaar, toen Wilson in Scarborough eveneens een oratorische triomf behaalde nadat hij uu"uw>AWW"ww*l>illtJWWilAAAAJUWU|iwutA<"uuwwuwlAJ"tJWWU*iulA***wl"iMt****""****«"****i-i-rnTmniminnnnnnfui AMMMAAA (Van onze correspondent) MEXICO CITY Gustavo Diaz Ordaz, de op 12 maart 1911 geboren president van Mexico, heeft het in deze dagen van studentenwoelingen aan de vooravond van „zijn" Olympische Spelen, bijzonder moeilijk met het jaartal 1910. Dat is het jaartal van Mexico's revolutie tegen het dictatoriale regime van Porfirio Diaz. Die revolutie luidde voor Mexico de moderne tijd in. Zij is sindsdien een belangrijke rol blijven spelen in de politieke discussies, waarbij uiteraard de doeleinden met de jaren wisselden. Het gevoeligste verwijt van de opstandige studenten tegen Diaz Ordaz is dat hij de revolutie van 1910 verzaakt. Voornaamste doel van de revolutie was de afschaffing van het grootgrond bezit, dat een overheersende factor ge weest was in Mexico's sociale patroon. In de omstuimige jaren die op 1910 volgden kristaliseerden zich ook ande re doelen uit. Zoals gelijkheid van alle burgers op het punt van onder wijs, scheiding en kerk en staat, or ganisatie van sociale zorg. Aspecten waaraan later herhaalde lijk werd gesleuteld, waren het anti- clericalisme en het anti-amerikanisme, die hun weerslag vonden in de revolu tionaire grondwet van 1917. De R.k.- kerk viel onder de catagorie van de groot grondbezitters. De Amerikanen hadden het verbruid als de heersers van de olie-industrie in Tampico. De naasting van de olie-industrie werd een hoofdstuk apart. Diaz Ordaz's r egeringspartij, die het in alle bestuursorganen helemaal alleen voor het zeggen heeft, heet „Partido Revolucionario Institucional". Oftewel „Partij van de Institionele Revolutie". Het is een massapartij, waaraan uiteraard een linker- en een rechtervleugel niet o ntbreken. Maar onvermijdelijk is deze in de jaren der tig „geïnstitutionaliseerde" partij, on danks haar revolutionaire naam, een symbool geworden van de „establish ment" waartegen de studenten zich nu opnieuw keren. De critiek geldt onder Hij zou zich niet genoeg ergeren aan de altijd bijzonder scheve in komstenverdeling in het land. (Vijfenzeventig percent van de Mexicaanse inkomentrekkenden verdienen samen maar zeven per cent van het totale inkomensbe drag) Hij zou aan de leiband lopen van de industriële club, die nauw ver bonden is met de vanouds verguis de belangens, en met de groep van oud-president Miquel Aleman, die in Acapulco rijke bezittingen verwierf. Verder maken de studenten presi dent Diaz Ordaz het verwijt, dat hij zich ondanks beloften van uni versitaire autonomie niet heeft ontzien, de universiteit van Mexi- co-stad, vlak bij het Olympisch stadion, die een revolutionair bol werk was geworden, dezer dagen gewapender hand te laten bezetten door de politie. De ironie van de historie wil, dat die aantijging vier jaar geleden nog opgeld deed als een aanbeveling. De partij liet Gustavo Diaz Ordaz name lijk de presidentsrace ingaan met het etiket: „Guardian del Orden", bewa ker van de orde De uitslag was. dat President Diaz Ordaz van Mexico. hij met een meerderheid van 93 per cent van de stemmen was gekozen tot opvolger van president Lopez Mateos. Diaz was ook bij Lopez Mateo's be leid ten nauwste betrokken geweest. In een periode dat het hoger onder wijs toch nog een voorrecht voor de hogere klasse was, had deze zoon uit een welgesteld gezin in Ciudad Serdan, in de staat Puebla. rechten gestudeerd. Al gauw daarna was hij in overheids dienst getreden. Ondermeer was hij op perrechter en secretaris-generaal van de regering geweest, in de staat Pueb la, voordat hij belangrijke functies was gaan vervullen in Mexico-stad. Hij was daar achteenvolgens parle mentslid en onder-staatssecretaris van Binnenlandse Zaken geweest, voordat hij op 1 december 1958 in Lopez Ma teos' kabinet werd opgenomen als mi nister van Binnenlandse Zaken. De streng rooms-katholieke president Diaz Ordaz geldt sinds ongeveer tien jaar geleden als vijand van de links- radicale stromingen. In het zich voor al in technisch opzicht en in ruimtelij ke ordening snel moderniserende, maar in sociaal en agrarisch opzicht nog ach terblijvende Mexico, dat met zijn 45 miljoen zielen het grootste aantal in woners telt van alle Spaanssprekende landen ter wereld. Dit alles neemt niet weg dat Gus tavo Diaz Ordaz, als aanvoerder van de „Partido Revolutionario Institucio nal" bij alle voorkomende gelegenhe den op de noodzaak wijst van „per manente revolutie". het congres had verzekerd dat men eco nomisch op de goede weg was. Maar en kele weken later kwam de koude douche van de devaluatie, de loonrem, verhoogde belastingen, stijgende prijzen en heviger werkloosheid. Ondanks het sceptisme wist Wilson zijn toehoorders te bezielen door aan de hand van een vloed van statistieken aan te tonen dat het begin van een doorbraak naar betere tijden onmiskenbaar is aange broken en vooral door het onderstrepen van de talrijke zich gestadig uitbreidende verworvenheden op het gebied van wo ningbouw en sociale verzorging. Dank zij de Labour-regering zijn er meer scholen en meer ziekenhuizen gebouwd, zijn er meer universiteitsstudenten, verpleegsters en zijn de pensioenen aanzienlijk verbe terd. „Hoewel de weg lang is, zullen wij win nen, als wij vastberaden doorzetten en onze zenuwen niet verliezen", aldus Wil son. ROME (Reuter) Italiaanse en Roe meense communisten hebben zich in Ro me uitgesproken voor het recht van com munistische partijen om hun eigen politieke richtlijnen uit te stippelen zon der inmenging van buitenaf. Deze uitspraak staat in een gemeen schappelijk communiqué, uitgegeven na het overleg tussen de leiders van de Ita liaanse communistische partij en een de legatie van de Roemeense partij. Hoewel in het communiqué niet recht streeks gesproken wordt over de militai re bezetting van Tsjecho-Slowakije, is de uitspraak kennelijk gericht tegen de Sov jet-Unie. J Overstromingen. Als gevolg van over stromingen na langdurige regenval zijn op Formosa negentien mensen om het leven gekomen. Vijftien personen wor den er vermist. Nobelprijzen. De Nobelprijzen zullen dit jaar worden toegekend tussen 16 en 30 oktober. De prijs is dit jaar groter dan ooit en zal ongeveer 250.000 gulden be dragen. De medische faculteit van het Caroline-instituut zal, zoals gebruikelijk als eerste, de prijs voor medicijnen toe kennen. Plundering. Voor de derde opeenvolgen de nacht hebben zich in de stad Saraso ta in de Amerikaanse staat Florida on geregeldheden voorgedaan. Daarbij is een aantal winkels geplunderd en een kantoorgebouw in brand gestoken. Mijn. Een bus vol burgers is in Zuid- Vietnam op een mijn gereden. Elf men sen werden hierbij gedood en dertien gewond. Ruilhart. Een team van acht artsen heeft de 2de harttransplantatie in Chili uit gevoerd waarbij een 21-jarige man een nieuw hart ontving. De donor was een 17 jaar oude jongen. Motor. Het Apollo-ruimtevaartuig waarin drie Amerikanen in december een tocht door de ruimte zullen maken, wordt van een nieuwe motor en 'n nieuwe antenne voorzien voor het geval het vaartuig dicht bij de maan zal terechtkomen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3