Deel van opbrengst Kinderpostzegelactie voor „Meer en Bosch-Cruquiushoeve" Onderzoek en behandeling kosten vele miljoenen Smit <um yjjMjj In Nederland lijden 80.000 mensen aan epilepsie BOEKHOUDKUNDIGE KRACHT CHAUFFEUR gevraagd Deze wereld is dynamischDe mens van heden is dynamisch U bent het ookEn u denkt dynamisch. Adverteren? Natuur- lijk. Waarin? In dagbladennatuurlijk. Dagbladen: dyna miseh9 actueel9 snel9 indringend9 betrouwbaar. Dagbladen: onmisbaar in elk gezin9 onmisbaar dus voor uw reclame beeld. Dagbladen: uw medium voor dynamiek in uw omzet Dynamiek. D-Y-N-A-M-I-E-K. Havenberichten de kunt U niet missen - geen dag! WOENSDAG 2 OKTOBER 196 8 4 Vraagtekens (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE Vandaag start de „Kinderpostzegelactie 1968". Het vo rig jaar gaf Nederland bij de actie met gulle hand ruim vijf miljoen gulden en het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels kan alleen maar hopen ook nu weer een respec tabel bedrag van enkele miljoenen bij elkaar te krijgen. Met de kinder postzegels, die zoals bekend is, dit jaar betrekking hebben op sprookjes, zullen ruim een half miljoen school kinderen huis-aan-huis bellen. Een deel van de miljoenenopbrengst gaaf naar de epilepsiebestrijding. Het werk dat wordt verricht in het epilepsie' centrum „Meer en Bosch" in Heem' stede en op de „Cruquiushoeve" vlak over de grens met de Haarlemmer meer, verslindt geld dat maar ten dele uit overheidssubsidie beschik baar komt. Via de kinderpostzegels kan iedereen dit werk steunen en het epileptische kind helpen. Andere kant H ersenbeschadigingen fmmk 36 miljoen lees dit. adverteerder Publicatie van het CEBUCOCentraal Bureau vuor CuurarUenpubluiteit rinmrirn-innnnnnnnnannnnnnnnnnnnnr Het elektro-encefalogram is een van de middelen waarmee de aard van de epileptische storing kan worden vastgesteld. Haarlemmermeer en de nieuwste uitbrei ding van het in 1882 gestichte ep-ilepsie- centrum „Meer en Bosch". Iets van die menselijke kant van de epi lepsie is ook terug te vinden in het jonge tje dat moeizaam zit te leren met op zijn hoofd een leren valhelm als symbool van wat nog niet overwonnen epilepsie-aan- vallen betekenen. Of in het kereltje van een jaar of elf, dat, met toewijding van een simpele ziel en tegelijk met de gerecht vaardigde trots van iemand die over on noemelijke moeilijkheden heeft gezegevierd een geborduurd tafelkleedje openvouwt: zelf gemaakt. Terug naar de cijfers en feiten. Onder zoeken in andere landen hebben aange toond dat 0,6 percent van de bevolking ge rekend moet worden tot epilepsiepatiënten. Deskundigen zijn van mening dat een der gelijk percentage ook voor Nederland geldt. Nu mogen de laatste jaren voor het meren deel van de epilepsiepatiënten de vooruit zichten door het beschikbaar komen van nieuwe geneesmiddelen siterk verbeterd zijn: voordat stabiliteit is bereikt kunnen zioh heel wat moeilijkheden voordoen. Om meer te weten te komen over epi lepsie is kostbaar wetenschappelijk onder zoek nodig. In Nederland lijden 80.000 men sen aan deze ziekte. Van dat aantal kun nen er 60.000 normaal leven dankzjj de moderne medicamenten. Vier- tot vijf duizend moeten langdurig of blijvend ver pleegd worden. Voor de groep daar tussen in kan hersenbeschadiging in verschillen de gradatie aanpassingsstoomissen in de maatschappij tot gevolg hebben. Dat zijn een paar koele cijfers en feiten over epilepsie, een ziekte die eens als val lende ziekte bekend stond en toen met de erbij horende toevallen op veel groter schaal dan tegenwoordig schrik en ontstel tenis zaaide. Epilepsie heeft ook een andere kant. Daarvan is iets terug te vinden in het beeld van de nog jonge vrouw die op het terrein van „Meer en Bosch" in Heemstede ge- exalteerd aan iedereen die voorbij komt vertelt: „We gaan verhuizen. De spullen zijn al weg. Morgen gaan wij. We zitten hier al honderd jaar". Zij is één van de patiënten die naar de „Cruquiushoeve" gaan, de woongemeen schap voor langdurig verpleegden in de „Over het wezen van de epilepsie is nog heel veel niet bekend", zegt dr. H. Meinar- di, wetenschappelijk geneesheer-directeur van „Meer en Bosch" en de „Cruquius hoeve". Als omschrijving van het begrip epilepsie mag gelden: een plotselinge abnormale ont lading van hersencellen die verschijnselen teweeg brengen, waarvan de aard bepaald wordt door de hersengebieden, waarin die ontlading zich voordoet. Uit deze omschrijving blijkt dat epilep sie een verschijnsel is, geen oorzaak. Als iemand koorts heeft is het nuttig die koorts te onderdrukken, maar de diepere oorzaak van die koorts, de eigenlijke ziekte, wordt daardoor niet aangetast. Zo is het ook bij de epilepsiebestrijding. Proefondervindelijk is een aantal medicij nen ontwikkeld, die epileptische verschijn selen kunnen onderdrukken. Vandaar dat mensen met een „toeval" vrijwel uit het beeld van de samenleving zijn verdwenen. Maar over de kernvraag hoe het komt dat in de hersens de toestand van overwikke- ling ontstaat die de epileptische aanval veroorzaakt, is nog weinig bekend. In het algemeen kunnen twee groepen van oorzaken onderscheiden worden: her senbeschadigingen en spontaan optredende afwijkingen. De hersenbeschadigingen kunnen op hun beurt weer veroorzaakt worden door letsel dat van buitenaf wordt toegebracht: (ver keersongelukken. een zware bevalling, of door de werking van bepaalde virussen. Bij de spontaan optredende oorzaken, waar nog minder van bekend is, speelt ook de erfelijke aanleg een rol. al staat vast dat die rol niet zo groot is als vroeger werd gedacht. Epileptische aanvallen kunnen variëren van lichte, nauwelijks merkbare bewust- zijnsverminderïngen (absences) tot diep in grijpende kramp- en verstijvingstoestan den, waarbij de patiënt bewusteloos raakt. De laatste jaren is het arsenaal bestrij dingsmiddelen uitgebreid tot twaalf, die elk wel hun eigen deels onaangename bij verschijnselen hebben, maar waardoor toch voor elke vorm van epilepsie drie tot vier medicamenten beschikbaar zijn. Deels heb ben ze een remmende, deels een stimule rende invloed. In 99 percent van de gevallen lukt het met die medicijnen de patiënt vrij te ma ken van zijn aanvallen. Maar vaak zal het lang duren voor het meest effectieve mid del gevonden is en dikwijls is er een lang durige aanpassingsperiode nodig voordat de patiënt met zijn medicijn én met zijn kwaal heeft leren leven. wt v. Jonge patiëntjes leren lezen in het epilepsiecentrum. „Meer en Bosch". De combinatie „Meer en Bosch-Cruquius hoeve" hoort tot de twee of drie grootste inrichtingen ter wereld voor behandeling en verpleging van epilepsiepatiënten. Het gloednieuwe, ruim gebouwde dorp „Cruquiushoeve" voor langdurig en perma nente verpleegden kost circa 28.000.000. Daarbij komen nog de kosten voor kerk en ontspanningsgebouw, voor een school en voor laboratoria. In een volgende fase zal modernisering van „Meer en Bosch" aan de beurt komen. In „Meer en Bosch" zal men zich vooral gaan richten op kort verblijvende patiën ten en zal worden getracht deze te helpen zich in te stellen op hun epilepsie. Bij el kaar wordt 36.000.000 geïnvesteerd voor 820 patiënten, van wie 540 in de „Cruquius hoeve". Het totale personeelsbestand, dat nu tegen de 500 loopt, wordt op 600 ge bracht. Dit jaar is aan dokter H. Meinardi we tenschappelijk geneesheer-directeur van het epilepsiecentrum, de Koninklijke Shell- prijs van 20.000 toegekend voor speur werk op hert gebied van de epilepsiebestrij ding. Enkele van de punten uit het onderzoek programma zijn: de vraag of epileptisch» verschijnselen veroorzaakt worden, door dat de stofwisseling van bepaalde hersen cellen gestoord is en het verkrijgen van een beter inzicht in de werking van de in- gebruik zijnde medicijnen. Waarom, bij voorbeeld, reageert de ene patiënt veel sterker op een bepaald geneesmiddel dan de andere? Ook bestudering van nieuwe geneesmid delen, die door de industrie ontwikkeld worden, horen tot het programma, evenal» het verkrijgen van een beter inzicht in d» erfelijke aspecten van de epilepsie. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Pergo, van Swansea; Spaameborg, Swansea; Amstelstroom, Huil; Irtysles, IJmuiden, Vyborg; Fauna, IJ muiden, Hamina; Steyning, Dover; Embla Gefle; Overijsel, Antwerpen; Moritz Schulte, Antwer pen; Aardenburgh, Rotterdam; Tor Hollandia, Immingham; Yew Forest, Swansea; Rijnstroom, Shoreham; Claus, Umuiden, Londen; Clarkavon, Port Talbot; Areas, Bordeaux; Anna Rehder, Canada; Herman Helene, Monteras; Milo, Ant werpen; Bourgogne, Rotterdam. Woensdag aangekomen te IJmuiden; British Resourse, van Antwerpen; Menje, Shoreham; Cadans, Rotterdam; Pagenturm, IJmuiden, Noordzee; Eendracht, Mantyluoto; Kreon, King ston; Signal Service, Umuiden, Noordzee. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Luhe. naar Delfzijl; World Mayesty, IJmuiden, Hampton Roads; Heinrich Knuppel, Rotterdam; Shore ham, Londen; Kilo, St. Nazaire; Poolfisher. Glasgow; Bralinda, Banias; Cap Arkona, Gent, IJmuiden; Land Hadeln, Beverwijk, Bremen; Nettig, Zaandam, Londen; Gazelle, Zaandam, Rochester: Herta, IJmuiden, Boston; Aida 2, Antwerpen; Oranjeborg, Beverwijk, Delfzijl; Annika, IJmuiden, Ketly; British Hero, Swan sea; Amstelstroom, Hull; Thorgerd, Hamburg; Lublin, Stettin; Ardglen, Manchester; Coral Bay. Birkenhead; Nerlandia, Gothenburg; Norfolk Shore, IJmuiden, Noordzee; Hondsbosch, Zaan dam, Rochester; Fryken, Antwerpen; Signal Service, IJmuiden, Noordzee; Festivity, Londen; Nümberg, Antwerpen; Agbo, Rotterdam; Tor Hollandia, Gothenburg; Willy Huber, IJmuiden, Canada; Rijnstroom, Shoreham; Eemstroom, Felixtowe; Matre, Avonmouth. Woensdag vertrokken van Umuiden: IJstroom. naar Leith; Rolf Behrmann, Londen; Leonidas, Hamburg; Ciudad De Armenia. Rotterdam; Claus, Londen. (Indien achter de haven van herkomst of be- gtemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Stralende ogen Een zachte blos Onvergetelijk mooi In een wolk van wit.», VOOR EXCLUSIEVE BRUIDSKLEDING Kennemerlaan 66 - IJmuiden - Telefoon 11609 Gevraagd door Organisatie in de levensmiddelen branche t.o. C.S. Amsterdam op haar Bedrijfseko- nomische afdeling voor het kontroleren en boeken van mid denstandsadministraties. Kennis van boek houden op Mulo-niveau. Leeftijd tot 20 jaar. Eventuele reiskosten worden vergoed. Voor sollicitaties telefoon 0 20 - 66520 of brieven onder nummer 203 voor vervoer met containers naar Z.B. za ken. Groot-rijbewijs vereist. Telefoon na 19 uur 023-63920, of Br. IJ 329. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnamentagefd iedere week koet veel tijd en moeite, aan u en aan onze bexorgere. Br zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht ta vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt den een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling ia daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE Dynamisch

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4