VERSLAG VAN EEN ZOMER Primeur van luchtvaartzegels voor Schiphols postkantoor PANDA EN DE IMP POLLE, PELL1 EN PINGO T igestipt neem een bijbel voor uw rekening f' Ons vervolgverhaal Rotterdam heeft een verkeersdienst 7 Okijwi veroverd door Nigerianen „Geen dierproeven op dierendag" Viering „Dag van de postzegel" op 12 oktober BP-Kamerlid wil geen BP-raadslid meer zijn Ongeval in Hohne 9 NA HARDE STRIJD ACHTER DE SCHERMEN WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 Oudste en jongste In Ermelo Kees Stip mee is eert blanco KReoierBRieF. koop alles wat we nooió HeeeeN, juute /uee...tot1 tones en ik 6aan be tip, how- proberen, het vut6- f nerkan next, Een Peruaanse roman door Julio Ramón Ribeyro 34) Waar zou ik voor den duivel een school vandaan moeten halen? zei Leonardo. Het enige dat ik ze kan geven zijn schoolbanken. Dat geeft niet. Het is tenminste iets. Toch moet u persoonlijk met de comunero's praten. Ik heb laatst Don Evaristo in de gemeente zien rond lopen. Die Don Evaristo is een schavuit, klaagde een van de hacendado's. Hij heeft geld genoeg om voor zijn hacienda peones uit Chicum te halen. Maar nee. Hij moet ze ons hier voor de neus komen wegkapen. Terwijl er maar zo weinig zijn. Vorig jaar heeft hij al mijn mensen bij me vandaan ge lokt. Ik heb mijn sinaasappelen aan de bomen moeten laten verrotten. Goed dan, zei Leonardo. Over een paar dagen ga ik naar Angasmar- ca, om er met comunero's te praten. Maar u, als gobernador, zult de men sen moeten voorbereiden. Blijft het weer nog langer mooi, dan krijgen we een pracht van een oogst. En om die binnen te halen heb ik op zijn minst tweehonderd mensen nodig. Op hetzelfde ogenblik merkte hij mij op en hij wuifde me toe. In een hoek van de sala zaten Felipe en tan te Erna. Ik werkte me door de meni- te heen naar hen toe. De thermometer is vandaag twee graden gezakt, hoorde ik Felipe zeg gen. Juich maar niet te vroeg over een goede oogst. Ach schei uit, met je nare waar schuwingen, antwoordde mijn tante. Leonardo heeft gezegd dat hij, als alles goed gaat, dit jaar nog een huis koopt in Trujillo. En dat is dan nog maar een begin. Het volgend jaar wordt het Lima. Felipe luisterde slechts met een half oor. Opeens zag Erna mij en zij ver zocht me naast haar plaats te nemen. Felipe maakte van de gelegenheid ge bruik om te verdwijnen. Erna bleef met mij in gesprek. Zij veranderde om de haverklap van the ma. Het verbaasde me, want tot dan toe hadden we nauwelijks met elkaar gesproken. Wel merkte ik dat zij, al pratende onafgebroken in de sala rond keek. Slechts een enkele keer keek zij mij aan. Ik was blijkbaar niet meer dan een voorwendsel voor haar. Ik be greep niet waarom ze zoveel praatte. Doch één ding stond vast: om de een of andere reden wenste zij de indruk te wekken dat zij in een zeer geanimeerd gesprek was gewikkeld. Soms lachte zij luid over een opmer king van me terwijl ik toch niets grap pigs had gezegd. Haar stem had een geaffecteerde klank. En zij maakte met haar handen allerlei zinloze ge baren. Plotseling verstomde zij. Ik draai de me om. Een forse jonge vrouw was de sala binnengekomen. Haar ge zicht kwam me bekend voor. Maar ik kon me niet herinneren waar ik het al eerder had gezien. Zij ziet er uit als een geverfde aap, mompelde mijn tante. Maar onmid dellijk daarop keerde zij zich weer demonstratief naar mij toe, lachte luid, klopte me op de schouder en zei een paar keer achter elkaar: „ja en verder? en verder?" alsof ik juist be zig was aan een vermakelijke anec dote. Ik schonk geen aandacht meer aan haar. Ik had alleen maar ogen voor de vrouw die juist was binnengeko men. Felipe stond naast haar en voeg de haar zachtjes iets toe. Daarna draaide hij zich om en wenkte mij. Je moet even kennis maken met Lola, zei hij met een gebaar naar haar We gaven elkaar een hand. Zij keek me nieuwsgierig aan. Ik ken je al heel goed, zei ze. Alfredo, Jacinto en Leticia hebben het dikwijls over je gehad. Ik kon er maar niet achter komen op wie zij leek. Zij zag er anders uit dan Leticia Zij leek ook niet op oom Leonardo. Maar ik had precies zo'n zelfde gezicht al eerder gezien. Ik moet je een boodschap overbren gen van Jacinto. Van Jacinto? vroeg zij verrast. Het zal wel over die mandolinoles- sen gaan. kwam Felipe tussenbeiden. Waarom laat ie je niet met rust. Die virtuozen hangen 'n mens de keel uit. Leer liever iets nuttigs. Bij voor beeld hoe je mannen moet bewonde ren of hoe je moet kussen. Die arme Jacinto, zei ze koket. Nonsens, antwoordde Felipe. Die heeft het van ons allemaal het beste. Die heeft geen zorgen. Ik wilde aan een verdediging van Jacinto beginnen, toen Leonardo en Erna naar ons toe kwamen. Ik ga een drankje halen, zei Felipe, zoekend om zich heen kijkend. En hij verdween in de eetkamer. Je ziet er gezond uit, zei Leonardo tegen me. Hoe gaat het daar boven in het kamp? Ik bracht hem in het kort rapport uit en hij luisterde met een glimlach. Toen ik over het ongeluk sprak ver dween zijn glimlach. Vorig jaar is er ook zo iets gebeurd, zei hij. Dat zijn bedrijfsongevallen. Als er maar een verbandkist was geweest. Dat zou toch niets hebben uitge haald, antwoordde hij. Ik voel er trouwens weinig voor om verbeterin gen in te voeren. Die mijn bezorgt me alleen maar kopzorgen. Misschien dat Tuset haar overneemt. Die kan er dan voor mijn part een hele apotheek in richten. Felipe kwam terug. Hij droeg een blad met glazen waarin een donkere vloeistof fonkelde. Hij was beroemd om zijn cocktails. Waar ze uit beston den wist hij alleen. Maar er werd verteld dat één glas voldoende was om een os ter aarde te doen storten Omdat ik in het kamp aan alcohol gewend was geraakt, hield ik het ver scheidene slokken vol zonder zelfs maar met mijn ogen te knipperen. Het gesprek werd snel en zeer levendig. Ik begon weer plezier te krijgen in 't ge zelschapsleven, in slagvaardige ant woorden en doelloos gebabbel. Hier heersten weelde en frivoliteit. Het enige dat niet bij dit leven paste wa ren de ondeugden van de een, de lui heid van de ander, de achteloosheid van sommigen en de eerzucht van de meesten. (Wordt vervolgd). SCHIPHOL Plesman en Damme, twee pioniers van grote Nederlandse be drijven, zijn gisteren op het nieuwe Schiphol van een derde pionier, Dellaert, postuum geëerd bij de uitgifte en eerste openbare verkoop van drie aan de lucht vaart gewijde nieuwe postzegels. Zij dra gen de beeltenis van oude Fokker-toe- stellen en daarachter de nieuwste straal- machines. Als domper op de hoogvliegende vreug de deelde hoofddirecteur der posterijen de heer A. G. de Vries mede, dat de minis ter geen toestemming heeft kunnen ver lenen om op deze zegels een toeslag te leggen ten bate van het Nationaal Lucht vaartfonds. De zegels zijn, na harde strijd achter de schermen op eensgezind verzoek van P.T.T., K.L.M., Fokker en de K.N.V.V.L. (Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart) tenslotte tot stand ge komen als eerbetoon van P.T.T. aan het voor dit staatsbedrijf al jarenlang onmis bare middel van transport, als bewijs van hulde aan de K.N.V.V.L., die vorig jaar haar zestigjarig bestaan vierde, en als vooruitlopend huldebetoon aan de K.L.M. en de Fokker fabrieken, die vol gend jaar beide hun halve eeuwfeest vie ren. „Laten wij echter nooit vergeten, dat onze normale postzegel de beeltenis van de koningin draagt", aldus hoofddirecteur de Vries. „Jaarlijks geven wij zes of ze ven andere emissies uit. Daarvoor moe ten wij altijd haar toestemming vragen, die zij steeds met koninklijk welwillend- ROTTERDAM De Maasstad heeft een gemeentelijke verkeersdienst ingesteld, waarvan ir. Th. Brouwer directeur is. Tot de taken van de nieuwe dienst behoren: de bestudering van de uitbreiding van de metrolijnen in Alexanderstad; de verbindingswegen tussen de „kleine ruiit" rondom de city en de „grote ruit" rondom Rotterdam, gereed in 1972; de uitbreiding van de metro in weste lijke en zuidwestelijke richting (Spijke- nisse) het contact met de spoorwegen over een geïntegreerde randstadrail; de toekomst van de luchthaven, waar voor in de komende 20 jaar een ver tienvoudiging van het aantal passagiers en de hoeveelheid vracht wordt verwacht, en tenslotte een gedifferentieerd systeem van parkeermogelijkheden. „.a1, 18- Jollipop was heel tevreden over de prestatie van de Imp. Maar wij moeten ons uiteindelijk oordeel nog even uitstellen.sprak hij, terwijl hij de kamer uit stapte. „Weliswaar branden alle lampen nu fnaar hoe staat het met de stopkontakten? Dat zal ik thans uitvinden met behulp van onze stofzuiger. Het vuil van de muur moet trouwens toch worden opgenomen. Met die woorden verdween hij en even laier keerde hij terug met het zuigapparaat. „Zo," vervolg de hij, „en nu eens zien of ook dat werkt". Zo spre kende stak hij de stekker in het kontakt. Dat had met een gevolgen. De zuiger begon loeiend te werken, en zijn kracht was zó groot dat hij zonder veel moeite een hoek van het vloerkleed naar binnen slobberde en de rest met rukken er achter aan liet komen. „Hoeps!" riep Panda, die op het kleed stond en het evenwicht verloor. „S-s-stop dat ding!" Maar dat was niet zo eenvoudig. rN0U IS HET JOUW BEURT WEES MAAR JE H£BT HET 20 ZÓ 6ELEERD', JV SPEEL VOOR SPECHT? DAT LOOPT OP ROLLETJES 1 NIET BANG ONTSPANNEN ADEBAR Gisteren verkocht de directeur- generaal van de PTT de eerste luchtvaartzegels op Schiphol aan de oudste zweefvlieger van Neder land, de 74-jarige heer J. Robinson en aan de zestienjarige Joop Goo- den, de jongste Nederlander die aan zweefvliegen doet. heid verleent. „Onze nationale postzegel in het gedrang te laten komen door de uitgifte van te veel andere zegels zou ronduit onhoffelijk zijn". In Nederlands enige postkantoortje gevestigd in de vertrekhal van Schiphol dat ook 's avonds en tijdens weekeinden is geopend, werden na de redevoeringen in het perscentrum van de luchthaven de eerste luchtvaartpostzegels van de nieuwe serie verkocht aan enkele luchtvaartnota belen: de oudste Nederlander die over een geldig vliegbrevet beschikt, de 77 jarige Pierre Cuypers uit Arnhem, de jongste gezagvoerder met een zweef vliegbrevet de zestien-jarige Joop Goo- den uit Tegelen. Ook de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer W. J. Kruys, en vertegenwoordi ger van de K.N.V.V.L., de K.L.M. en Fokker kregen bij deze verkoop voor rang. LAGOS (A.F.P.) Radio-Lagos heeft gemeld dat de federale Nigeriaanse troe pen bij hun opmars in Biafra de plaats Okigwi hebben veroverd. Okigwi is een belangrijk wegenknoop punt en ligt op ongeveer 45 kilometer van Oemoeahia. de laatste plaats van enige betekenis die nog in Biafraanse handen is. ZWOLLE De Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie heeft zich ter gelegenheid van Werelddierendag gericht tot alle colleges van curatoren der univer siteiten in ons land en tot de medische fa culteit in Rotterdam. De bond geeft in overweging voortaan op dierendag aan de universiteiten af te zien van de proeven die door docenten ter demonstratie en door de studenten zelf tijdens practica gedaan worden. Het gehele jaar door worden proefnemingen gedaan met allerlei dieren, zonder dat hierbij lang bij de ethische bedenkingen wordt stilge staan, maar op werelddierendag, dus een maal per jaar, zou het omgekeerde het ge val moeten zijn, aldus de dierproefbestrij ders. AMSTERDAM. In verscheidene plaatsen van ons land vieren de postzegel verzamelaars op 12 oktober de Dag van de Postzegel met een grote verscheiden heid van filatelistische activiteiten: dia voordrachten, lezingen, ruilbeurzen, puz zels, veilingen en tentoonstellingen. In Amsterdam, Arnhem, Breda, Rotter dam en Sittard worden samenkomsten gehouden waar men de bijzondere om slagen kan kopen waarop een herinne- ringsstempel verkrijgbaar is. Dit speciale stempel is overal gelijk; alleen het dag tekeningstempel verraadt vanwaar men zijn post heeft verstuurd. Elke plaats geeft de viering een eigen karakter. In Amsterdam wordt voor het eerst een Bekertoernooi gehouden met als inzet de wisselbeker van de Nederlandse Bond van Filatelisten-Verenigingen, die beschikbaar is gesteld voor beeldfilatelie. In Breda, Oranjestad bij uitstek, krijgt het herdenkingsstempel het karakter van een Marnix van St. Aldegonde herden king, omdat de vermoedelijke dichter van het Wilhelmus in deze stad heeft ge woond. In de crypte van de Lutherse kerk, op de plaats waar de woning van de dichter heeft gestaan, wordt een postzegel tentoonstelling gehouden die aan Wilhel mus is gewijd. Uit Breda rijdt een post koets naar Wemhout, waar de meegeno men post voor België wordt uitgewisseld tegen poststukken uit Borgerhout, af komstig van de Antwerpse zustervereni ging „Emile Vloors". In Groningen wordt de Dag van de Postzegel pas op 26 oktober gevierd, sa menvallend met de opening van een tweedaagse postzegeltentoonstelling. In Amsterdam is het trefpunt het Van Nispenhuis, Stadhouderskade 55. In Sittard valt de viering samen met de driedaagse postzegeltentoonstelling „Lim- philex I", tijdens welke ook een inter nationale ruilbijeenkomst en een veiling worden gehouden. (Van onze correspondent) ERMELO De heer J. van de Brake, Tweede-Kamerlid voor de Boerenpartij, heeft bedankt als raadslid voor deze partij in Ermelo. In de raadsvergadering legde hij een verklaring af, waarin hij ondermeer zei dat het hem door de ontwikkeling in de Boerenpartij onmogelijk geworden was nog langer als raadslid van de partij deel uit te maken. „De partij berust alleen op dirigisme en dictatuur", aldus het raadslid. In het belang van zijn kiezers heeft hij besloten als nieuwe „groep" in de raad zitting te blijven nemen. DEN HAAG Tijdens schietoefeningen in Hohne (West-Duitsland) heeft dinsdag bij het afgaan van een 175 mm-kanon een ontploffing plaatsgevonden, waarbij het sluitstuk uit elkaar is gesprongen. Hierbij liepen een 23-jarige dienstplichtige kanon nier uit Leiden en een 21-jarige dienst plichtige korporaal uit Utrecht brandwon den op. Dit is de geschiedenis van de brou wer en de stoker, en hoe zij even gre tig over de tong gingen als hun brouw sel en hun stooksel, en dat alleen uit pure waakzaamheid. Om dan meteen maar feiten te ont kurken: de president-directeur van een wereldomspoelend samenbrouwsel van bierbrouwerijen, die in een villa in Noordwijk woont, bezit drie honden. Voor de eerste twee moet hij per hond f 75 belasting per jaar betalen, en voor de derde ook. Dit nieuws zou de kran tenpagina's niet gehaald hebben, in dien daaraan niet eerst een poging van de brouwer was voorafgegaan om zijn derde hond door de gemeente als waak hond beschouwd te krijgen, waardoor deze in een tarief van slechts f 15 zou zijn gevallen. De gemeente voelde daar eerst wel iets voor, maar nadat in een drie kwartier durende bespreking in de gemeenteraad was gebleken dat de gemeentelijke voorschriften het be staan van een waakhond in de bebouw de kom niet erkennen, bleven er slechts twee voorstemmers over. Eén daarvan was de president-directeur van een overal ter wereld welbeken de jeneverstokerij. Ik geef de feiten zoals ik ze vermeld heb gevonden, zonder commentaar, waardoor bij de lezer al vanzelf de sug gestie ontstaat dat de superbrouwer iets lelijks heeft willen doen, en dat de superstoker hem daarin is bijgespron gen. Gewone mensen hebben nu een- naai moeite in de superioriteit van su permensen te geloven. „Allemaal één pot nat', denken ze. „Twee handen op één kruik". Maar is dat rechtvaardig Mogen we de schaarse gegevens waar over we beschikken niet zo in onze ver beelding aanvullen dat de betrokkenen er even fatsoenlijk uit tevoorschijn ko men als wij zelf zijn? Laten we trachten ons in te leven in de situatie van de bierbrouwer. Moe van het brouwen komt hij elke avond thuis. Maar een glas van zijn eigen produkt schenkt hem nieuwe levens kracht. Hij springt op en gaat zijn schilderijenverzameling bekijken. Een mooie verzameling. Waarom niet? Moet hij soms zijn geld in kroonkurken be leggen? Hij bekijkt zijn schilderijen en is tevreden. Er is er geen één bij waar van hij zou zeggen: „Dat kan me ge stolen worden." Gestolen? Hij zou ei genlijk een waakhond moeten hebben. En hij koopt een klein waakhond je. Een Malthezer leeuwtje. Maar elk huis heeft zijn kruis, en het Malthezer kruis bestaat hieruit dat het leeuwtje verzot is op bier. Het lurkt alle halfvolle fles jes leeg, en slaapt navenant. De brou wer besluit nu meteen tot een grotere waakhond, en zijn keuze valt op een Sint Bernhard. Dom natuurlijk, want het drankzuchtige dier laat elke dag zijn vaatje bijvullen in de jeneversto kerij van de bevriende stoker. Het pin- chertje draait het kraantje open boven zijn kommetje, en samen drinken zij het leeg. Daar slaap je nog beter op. De dieven zouden het huis allang heb ben leeggestolen als het gesnurk van de waakhonden ze niet op een afstand hield. Er is een derde waakhond nodig die de twee waakhonden bewaakt. Zou die dan niet in het waakhondentarief mogen vallen? De brouwer en de sto ker menen van wel. Maar de gemeente niet. Die denkt alleen aan zijn kom metje. Net als die honden. ADVERTENTIE Stort f7,-op postgiro 44000 t.n.v, NBG, Amsterdam. Vermeld daarbij bijbel voor Tanzania of Kenya of Uganda of Zambia of Java of Roemenië. 2£K€R! tKSAMtT 1 HAUO, 6AAL...0AW T "CD A MKT I/OOft TUtmPAKTR BERGEN.Jt NET IN DE ochtendedities. NODIÜHE8- jPUlWuMS I [L'.CiPIB. J I I tmtmnd 1256. IK MOEST WEL doen, alsof ik Billy Fok hielp", legde Bram uit, „want alleen daardoor kon ik in zijn nabijheid blijven. Maar ik wist, dat een man als hij familie of niet nooit burgemees ter mocht worden. Zeker\ niet, na wat hij mij had aangedaan in die brievenbus. Maar niemand ook mocht weten dat ie mand van de familie schubben en puistjes kreeg van visdie schande moesten we binnenskamers houden. En daarom. Hij liet het emmertje zien, dat steeds aan de bezem had gehangen. Het zal vol met vis. „Toen ik bij hem ging staan deed de lucht van de vis zijn werk. Zonder dat hij het wist zat hij eensklaps vol met schub ben. Niemand wist de oorzaak het ge heim van de familie bleef dus bewaard. Maar iedereen wist wel zeker, dat zo'n lelijke man geen burgemeester mocht wor den". Die avond was Bram gast bij oma, die trots haar ambtsketen droeg, maar toch nog de tijd had gevonden een heerlijk maal te koken. En wat ze atenVis na tuurlijk. Wat had je anders gedacht? EINDE VAN DIT VERHAAL.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9