„Uitstervende" kolenhandel gaat over op wasmachines Biiim CINZANO jssgSr MACHEVO START OP 16 OKTOBER COR 0LY dagelijks 'n goede portie vlees De verdoolde c It APPARATEN VAN 398 GULDEN PER STUK Amsterdammer en Beverwijker willen deel van onze markt Voorstel afschaffen controle aan de Benelux-grenzen ,5T.».5 Velsen verlangt aansluiting bij commissie voor milieuhygiëne Nieuwe Amerikaanse apparaten voor chemische industrie VS nog steeds voor protest tegen inzetten Oostduitse troepen Uitbreiding van PEN-garage goedgekeurd V aarplichtbeloning voor ex-vissers DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 Geen reclame Zorgelijk Vuist Knelpunten wmm IpNnÉi Nog niet Niet vreemd bt'sti Burgemeester W ormerveer: Ejecteurs Graham (Van onze correspondent) DEN HAAG Sinds enkele weken zijn er in Nederland automatische was machines te koop voor 398 gulden. Vijfentwintigduizend van deze „Luxor"-appa- raten zullen de komende maanden in de winkels verschijnen, een tiende deel van het totale aantal, dat in 1967 in Nederland is verkocht. De man die met deze prfjzen een duidelijke greep doet naar een aandeel in de Nederlandse markt is de Amsterdamse kolenhandelaar Jan Kostense jr. „Door het toenemende gebruik van aardgas is voor de kolenhandelaren een moeilijke tijd aangebroken", is de mening van de 30-jarige zakenman. „Van het totale aantal van 6500 kolenhaude- laren zijn er nu nog 4500 over. En het gaat steeds slechter". „Ik vind, dat je je daar niet zomaar bij moet neerleggen. Tenslotte heb ik ook nog de zorg voor 25 man personeel. Daar om besloot ik in, wat wij noemen, „wit goed" te gaan handelen. Door een toeval hoorde ik van die Italiaanse fabriek, die een merk wasautomaten maakt, dat nog niet in Nederland te koop was. Op een zondag, eind juli, reed ik samen met mijn collega Strijker uit Beverwijk naar Schip hol. Wij stapten op het vliegtuig naar Milaan en een week later waren wij terug. Wij hadden toen 25.000 wasautomaten be steld". Jan Kostense houdt het allemaal een voudig. Hij heeft geen vertegenwoordi gers rijden en doet niet aan radio- of televisiereclame. „Je zou mij kunnen, zien als importeur en groothandelaar", zegt hij. De heer Kostense, sinds juli dus impor teur, geeft toe dat hij aanvankelijk wel enige zorgen heeft gekoesterd over de grote order, die hij in Italië heeft ge plaatst. „De eerste wagon met 104 was automaten arriveerde veertien dagen na mijn bezoek aan Italië. Mijn bedoeling was, dat kolenhandelaren, die hun handel zagen verlopen, via mij deze wasmachines aan hun klanden konden gaan leveren. Dat gebeurde, maar de vakhandel ging zich ook al spoedig interesseren. vVant. hoewel de winst die een detaillist op mijn machines maakt per stuk ongeveer tachtig gulden niet zo groot is als die op andere merken maakt de hoeveelheid verkochte automaten de verkoop toch in teressant. Daarom ook kan ik genoegen nemen met een lagere winst. En nu gaan ze met wagonladingen op bestelling het gehele land door, zodat ik gelukkig wel van een succes kan spreken". Jan Kostense, die via zijn firma Kobra ook nog vijftien wagens heeft lopen om kolen aan zijn klanten te blijven leveren, maakt een zelfverzekerde indruk. „Als je voor een lage prijs goede produkten aan biedt, heb je niet veel reclame nodig. Ik zend de 8400 vakhandelaren en 4500 kolenhandelaren in Nederland elke veer tien dagen een verkoopbrief. De reacties daarop zijn gunstig" In het hoofdkwartier van Kobra wordt inmiddels de volgende stunt al voorbereid. Kostense: „Over veertien dagen komt de eerste wagonlading koelkasten uit Ita lië aan. Van hetzelfde merk. Hoeveel ik er in totaal ga bestellen weet ik nog niet. Dat hangt ervan af, of ik de eerste hon derd goed verkoop, of er belangstelling bij de handel is. Ik ga de 140 liter ijskasten leveren voor een winkelprijs van 178 gul den. Dat is vele tientallen guldens goed koper dan de catalogusprijs van andere merken. Ik zeg met opzet catalogusprijs, omdat de kasten natuurlijk wel eens voor lagere prijzen „onder de toonbank" wor den verkocht. Maar 178 gulden is altijd nog twintig gulden onder de meest gun stige prijs die ik ken. Net als met de was automaten heb ik ook voor deze koel kasten de alleenvertegenwoordiging voor Nederland" Toen u in juli naar Italië reisde had u toen het plan om met 25.000 automaten terug te komen? Kostense lacht hartelijk. „Nee, ik wilde het eerst eens met een paar honderd pro beren. Maar bij die fabriek vonden ze dat niet interessant, ik moest in het groot af nemen. Dat heb ik dus maar gedaan". Toen bekend werd tijdens een inter nationaal congres van kolenhandelaren in Rotterdam, waarop onder meer over de zorgelijke situatie werd gesproken dat hij wasautomaten tegen een scherp concurrerende prijs op de markt ging brengen, belde het Hoofdbedrijfschap De tailhandel hem op om hem te vragen naar de wijze waarop Kostense de service dacht waar te maken. Kostense zei dat hij daar voor veertig man in het land had. „De regering is bereid, de in nood ver kerende kolenhandelaren de helpende hand toe te steken, bijvoorbeeld in de vorm van soepele kredietverlening. Ook mogen die handelaren, die gaan leren voor een ander vakdiploma, gedurende het eerste jaar, dat zij met hun lessen begin nen, dat vak reeds gaan uitoefenen; En daar moeten wij gebruik van maken". „Wij kolenhandelaren moeten een vuist maken. Wij kennen onze eigen kracht niet. Door alles gezamenlijk in te kopen kun nen wij een belangrijk deel van de Neder landse witgoedmarkt, veroveren". Het ziet er naar uit, dat Jan Kostense weinig moeite zal hebben met het ver overen van zijn deel van die markt. De groothandel en de detaillisten zijn niet bijster verheugd over het initiatief dat Jan Kostense nam om een stroom automatische wasmachines op de Neder landse markt te gooien. „Maar in paniek raken wij niet", zei een woordvoerder van de groothandel Pot en Van Es in Rotterdam, die AEG, Zanusi, Erres en Rosch-artikelen voert. „Die man moet er bijna niets aan verdienen, maar wij ma ken zulke dingen bijna dagelijks mee". De Haagse detaillisten Tomson en Mar- ringa vinden ook de service het knelpunt. Van de prijs schrokken zij allerminst. Een automatische wasmachine leveren voor die prijs kan. Wanneer je er maar dui zenden tegelijk koopt, zouden wij het zelfde kunnen doen, vooral wanneer je Jan Kostense voor een deel van zijn hoog opgestapelde automatische wasmachines. de apparaten zelf gaat halen, scheelt dat heel veel in de prijs. Maar hoe zit het met de onderdelen", zei de firma Mar- ringa. „Zijn die vijf jaar later nog te leveren. Want ook dan komen gebruikers bij de verkoper terug, wanneer er iets aan hun machine mankeert en terecht". De heer Abbenhuis van Tomson had nooit van het merk gehoord, maar zei er varing genoeg met goedkope Italiaanse machines te hebben, om er „een oeetje huiverig" van zijn. De Consumentenbond mevrouw Fransen had nog niet van het merk gehoord. Wij hebben pas geleden voor de stichting vergelijkend warenonderzoek een test met automatische wasmachines afgesloten die in oktober wordt gepubli ceerd. „Dat een kolenhandelaar in „witgoed" overstapt is niet vreemd", zegt de secre taris van de Federatie van Nederlandse Brandstoffenhandelaars de heer Wiertz in zijn kantoor in Gouda. „Velen zijn na de komst van het aardgas overgestapt naar de verwarmingssector maar doordat de gemeenten dit meest in handen namen, werd ook hier de spoeling dun". „Van de 6500 kolen„boeren" zijn er reeds 500 gesaneerd, dat wil zeggen heb ben hun zaak aan de kant gedaan. Ruim honderd laten zich ontwikkelen, gaan over naar een ander beroep. Veel kolen- handelaren doen er reeds „witgoed" bij, of doen iets in de benzine, omdat na öe komst van het aardgas de situatie voor hen ronduit beroerd werd". DEN HAAG De raadgevende inter parlementaire Beneluxraad heeft de rege ringen van België, Nederland en Luxem burg aanbevolen zo spoedig mogelijk, het zij gezamenlijk, hetzij afzonderlijk, over te gaan tot afschaffing van alle controles, formaliteiten en belemmeringen aan Be- nelux-binnengrenzen. De raad heeft bij het doen van dit voor stel overwogen dat het verdrag tot instel ling van de Benelux-economische unie per 1 november 1967 volledig van toepassing is, maar dat de drie regeringen dat „plech tig aangegane" verdrag niet naleven en er met name voor verantwoordelijk zijn, dat het grensoverschrijdend vrachtverkeer in hoge mate door douanecontroles wordt ge hinderd. De verwerkelijking van Benelux kan vol gens de raad ook voor de Europese ge meenschappen van doorslaggevend belang zijn. Het wegvallen van de douanegrenzen binnen de EEG kan echter alleen effect sorteren indien vertragingsverschijnselen, die thans Benelux illusoir maken, achter wege blijven, aldus de Raadgevende Inter parlementaire Beneluxraad, die de drie nationale parlementen heeft verzocht zich in overeenkomstige zin tegenover hun re geringen uit te spreken. ADVERTENTIE ItlOtil/t ha ml xlaah - (Van onze correspondent) ZAANDAM. Volgens burgemeester M. J. Hille van Wormerveer wil de ge meente Velsen zich aansluiten bij de Zaanse Commissie voor de hygiëne van het milieu. Deze commissie verricht tech nisch onderzoek naar oplossingen voor milieuvraagstukken. Volgens de Wormer- veerse burgemeester beschikt Velsen wèl over de fondsen voor dit werk, maar niet over de deskundige personen. Burgemeester dr. I. Samkalden en wet houder A. A. Verheij van Amsterdam hebben het dagelijks bestuur van het Zaanse ontwikkelingschap beloofd dat deze Zaanse commissie volledig betrok ken zal worden bij het onderzoek naar de gevolgen van vestiging in het Noord- zeekanaalgebied van de zwavelkoolstof- fabriek van Progil en het opstellen van hinderwetsvoorwaarden. Ook bij andere vestigingen zal de Zaanse commissie wor den betrokken. UTRECHT Op de Machevo, die van 16 tot en met 23 oktober in Utrecht wordt gehouden, zullen in de collectieve inzen ding van de Verenigde Staten een aan tal ondernemingen technische produkten tonen, die nog niet eerder in Nederland op de markt zijn gebracht. Tot de appa raten die in Utrecht te zien zullen zijn, behoren regelapparatuur voor de proces industrie, researchinstrumenten voor po lymerisatie- en verzepingsprocessen en een vloeistof doseringsinstallatie. Er wordt een doseringsinstallatie ge toond die in staat is om twee tot 100 ver schillende vloeistoffen te verwerken. De vloeistoffen worden, indien men dit wenst, gemengd en tenslotte via één of meer kranen afgevoerd. Deze installatie werkt met een hoge nauwkeurigheid. Men ga randeert een foutenpercentage van nog geen 1 percent. De installatie werkt zon der speciale meetapparatuur of mem braan en vindt toepassing in de chemi sche, petrochemische en koolwaterstof industrie. Zowel in de chemische als in de voe dingsmiddelenindustrie past men stoom- straal-ejecteurs toe. In de chemische sec tor heeft de ejecteur tot taak corrosieve dampen van oppervlaktecondensors te verwijderen. Bij het inblikken van „oran ge juice" wordt een groot percentage van de sappen door ejecteurs geconcen treerd. Het vervaardigen van stroop-con- centraties en het „coaten" en drogen van chocolade zijn eveneens specifieke toepassingsgebieden van deze apparaten. Stoomstraal-ejecteurs behoren tot het le veringsprogramma van een fabriek uit New York. Ook voor raketaandrijving maakt men van ejecteurs gebruik. In Utrecht worden1 twee typen ejec teurs getoond, waarvan de grootste een zes-traps-installatie is, die acht jaar ge leden werd ontworpen en sindsdien voortdurend is geperfectioneerd. Deze ejecteur roduceert een hoog vacuüm van 2 tot 25 micron. Dit type biedt een be- froouwbare werking, gemakkelijk en on derhoud en lage investeringskosten. Het andere is een twee-traps ejecteur, speciaal vervaardigd voor toepassing in de chemische industrie. Vandaar dat men hiervoor materialen heeft gebruikt, die bestand zijn tegen sterke corrosieve in werking. De inzending van Graham omvat ver der „heliflow" warmtewisselaars. Het bedrijf startte met de produktie van de ze apparaten tijdens de tweede wereld oorlog. Zij vonden toepassing in techni sche installaties in de civiele en militai re sector. Momenteel vinden duizenden warmtewisselaars hun weg naar olieraffi naderijen, zeeschepen, chemische bedrij ven, elektriciteitscentrales, enz. In nog geen 20 jaar heeft Graham met dit pro- dukt een enorme export gebouwd. Heli flow warmtewisselaars vindt men ook in atoomprojecten Een groot voordeel van deze apparaten is onder andere hun com pacte vorm. die verkregen is door de bui zenconstructie als een dich opeengepakte spiraal uit te voeren. WASHINGTON (DPA) De Amerikaan se regering ziet nog steeds nut in een wes telijk protest bij de Sovjet-Unie tegen het inzetten van Oostduitse troepen bij de in vasie van Tsjecho-Slowakije. Dit is dins dagavond in Amerikaanse regeringskrin gen vernomen, nadat in een bericht uit Londen was gezegd dat verwezenlijking van de protestplannen, waarover al weken lang beraad is gevoerd, hoogst onwaar schijnlijk is. Amerikaanse regeringsfunctionarissen toonden zich hierover hoogst verbaasd en beklemtoonden, dat een eventueel protest bij het overleg tussen de westelijke mo gendheden en West-Duitsland verder zal worden besproken. De besprekingen zijn volgens deze functionarissen zover gevor derd, dat de protestnota's nog deze week in Moskou zouden kunnen worden over handigd. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Op verzoek van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland heeft de Kroon aan dit college vergun ning verleend voor de uitbreiding van de autogarage annex reparatie-inrichting van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland met een bewaarplaats met aftapinrichting aan de Kluyskenslaan in Santpoort-Zuid, kadastraal onder Bloe- mendaal. De gemeenten Bloemendaal en Velsen hebben hiertegen geen bezwaren inge bracht. Wel heeft de Kroon aan de ver gunning vijftig voorwaarden verbonden. DEN HAAG. Het ministerie van Landbouw en visserij bereidt een regeling voor waarbij ex-vaarplichtige vissers die bij het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd op of na 1 februari 1954 de datum waarop de zogenoemde interim regeling zeevarenden kwam te vervallen niet in aanmerking kunnen komen voor een vaarplichtbeloning, deze beloning toch zal worden toegekend. Dit hebben de staatssecretaris van C.R.M., mr. Van de Poel, minister De Block als minister van Financiën ad in terim en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Roolvink, de Eerste Kamercommissie voor maatschappelijk werk meegedeeld. ADVERTENTIE voor een goed merkrijwiel, compleet, X19Q 715 reeds voor IfcSl^lw KOMT DIT ZIEN Breestraat 108 - Beverwijk ADVERTENTIE De pastoor kwam op huis bezoek en de deur werd ge opend door een allerliefst jongetje. „Zo, kleine dikzak", zei de zielebewaarder opgewekt, „kan jij de deur al open doen?" „Jazeker, grote dikzak", antwoordde het jongetje. „En dichtdoen ook". Het liep allemaal best af, want de pastoor was een ge moedelijk christen die snel te vergeven wist. Maar bij zijn vertrek zei hij hoofdschud dend tegen de vader: „Daar zult u nog wat mee te stellen krijgen". De vader nam het jongetje daarna ernstig onder handen en prentte hem in dat hij eer bied moest hebben voor vol wassenen, vooral wanneer deze hoge ambten bekleden. „Hij schold mij uit" zei het jongetje. „Bovendien is hij veel dikker dan ik". „Maar hij is groot en jij bent nog maar een peuter", vermaande de vader. „Daarom zei ik ook gróte dikzak", hield het jongetje vol. „Wat had ik moeten zeggen?" „Dag meneer pastoor, komt u binnen". ,,Maar hij vroeg of ik de deur al open kon doen, terwijl hij zag dat ik dat al gedaan had". „Dat was vriendelijk be doeld, bijwijze van compli mentje". „Volgens mij was het on zin", zei het jongetje koppig. De vader dacht: „Daar zal ik nog wat mee te stellen krijgen". Hij kreeg er echter bijzon der weinig mee te stellen, want het jongetje werd een gezeglijk, ijverig mens van onbesproken gedrag, die eerst met uitstekende schoolrappor ten en later met goede betrek kingen thuiskwam. Het enige wat op hem viel aan te mer ken was. dat hij buitenkerke lijk werd. Dat gebeurde niet in één dag, maar zeer geleidelijk. Het ging volgens een logische, on vermijdelijke procedure van discussies en gevolgtrek kingen. Het begon eigenlijk al toen hij voor het eerst ging biechten. ,,Zo, ventje", zei de priester achter het traliehekje, „kom jij biechten?" „Ik dacht dat dit een biecht stoel was", zei het jongetje. Er viel een ontstemd zwij gen dat veel langer leek dan het duurde. „Nou?", zei de kapelaan, een beetje kregelig. „Nou wat?", vroeg het jon getje. Daarmee was de poging tot belijdenis afgelopen, omdat de drukbezette priester het roos tertje dichtschoof. Het jongetje dacht tien mi nuten ernstig na en kroop toen aan de andere kant in de biechtstoel. „Nou?" zei de biechtvader na enige minuten ongeduldig. „Nou wat?", informeerde het jongetje. De priester keek in het half duister scherp toe en barstte woedend los: „Verdulleme, je bent dezelfde van daarnet!" „U toch óók", zei het jon getje deemoedig. Wellicht werd toen al dui delijk, dat de bestaande be- middelingsmstituten tussen de hemel en de mensen het jon getje niet lagen. Hij vond het echter, merkwaardig genoeg, wel prettig om naar de kerk te gaan. Alleen, hij vond het prettig om te gaan als het niet hóefde. Zo werd hij al een beetje buitenkerkelijk, ofschoon hij er vaak heenging. Zijn af wezigheid op tijdstippen die voor kerkbezoek waren aan gewezen, viel echter duidelijk op terwijl zijn aanwezig heid nooit werd opgemerkt. Hij hield van het scheme rige interieur van de kerk als er niemand anders was. De suizende stilte, de zwakke geur van verstorven wierook, de lange schaduwen over de eikehouten banken, het flak kerende olievlammetje in de lamp voor het altaar en de ge zeefde geluiden van buiten, die in de kerk doordrongen alsof zij van een andere pla neet kwamen dat alles boeide hem sterker dan welke andere sfeer ook. Op een middag zat hij in volstrekte eenzaamheid op een stoeltje tegen een pilaar van het middenschip, toen plotseling van het hoge koor een ijle orgeltoon als een ang stige stem de eerste noten van het „Dies irae" zeng. De orga nist kwam oefenen voor een uitvaartdienst, die de volgen de dag met enige praal zou moeten plaatshebben. Op dat moment besloot het jongetje, dat dit lied zou moe ten worden gespeeld bij zijn begrafenis. Hij hield dat lied vast als zijn enige band met de kerk e* toen hij gestorven was werd het inderdaad ge speeld, door middel van een geluidsband in de aula van een crematorium. Het klonk goed. want het was een uit stekende opname. En som migen die de crematie hadden bijgewoond zeiden, dat het bloed toch blijkt te kruipen waar het niet gaan kan en dat de dode geloviger scheen te zijn geweest dan werd aange nomen. Maar dat was allemaal veel, veel later, want eerst was het jongetje groot geworden, oud zelfs. Hij maakte een tijd door waarin druk gediscussieerd werd over geloofszaken. Hij was zelfs lange tijd lid van een gespreksgroep, die zich bezon op methoden waarmee de kerk kon worden gesecu lariseerd. Hij verdiepte zich bereidwillig in de vraag waar om zoveel gelovigen de nei ging voelden de kerkgemeente te verlaten en op de formu lieren van de volkstelling „Géén" in te vullen achter: Godsdienst? Hij trad niet buiten de ge meenschap van het kerkvöïlT\ voordat hij alle mogelijk heden had onderzocht om er in te blijven. Maar bij iedere discussie, bij welke gelegenheid ook, stoot te hij op onlogische en onge fundeerde gevolgtrekkingen, die alleen maar houdbaar ble ken omdat zovelen zich erbij hadden neergelegd. En omdat hij een onover winlijke afkeer had van onbe redeneerbare verplichtingen, hield hij tenslotte alleen maar dat lied „Dies Irae" over. Hij ging er zijn hele, lange leven mee door zonder het gemis te voelen van alles wat hij verloren had. Maar hij was er diep van overtuigd dat hij gelukkig leefde bij de gratie van dat éne moment, in een zaamheid beleefd, toen een angstige stem trillend door de leegte klonk en er verder nie mand op de wereld leek te zijn. „O Heer, breng de afge dwaalde schapen terug naar Uw schaapstal", bad de oude, brave pastoor tot het uur van zijn dood. Wie kan ook bevroeden dat er schapen zijn die niet in een kudde kunnen leven? I

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15