In sector van de reparatie RIJN-SCHELDE GROTE CONCURRENT VAN HET VEROLME-CONCERN Nederland op twaalfde plaats Orderportefeuilles werven in gebied Nieuwe Waterweg §ÉË|gi Beter met Boter Tussen IMF en Zuid-Afrika Akkoord verwacht over goudprijs DAALDEROP Tass: „Terrorisme heerst in Tsjecho-Slowakije" Huurbelasting dinsdag in de Tweede Kamer Nacalculatie ambtenaren loon Dorothé President van Niger bezoekt ons land DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 IIÉlfg Da matras waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. Fabrikant beroofd 'rp Echte boter'"'" erop, dat is het •eenvoudige, alledaagse 6? - geheimvandef allerlekkerste j boterham. De ROTTERDAM De uitbreiding van de Rijn-Scheldegroep met het „zeebeen" van Wilton-Fijenoord- Bronswerk is van geen enkele invloed op de positie van de Nederlandse scheepsbouw, althans niet op dit ogenblik en onder de huidige om standigheden! De kaarten zijn ge schud, de taken (min of meer) ver deeld en niemand hoeft te verwach ten, dat daarin op korte termijn ver andering komt. Scheepsbouwer Cor nells Verolme (68) blijft de „Keizer van de stapelloop", de nieuwe combi natie Rotterdamsche Droogdok Maat schappij-Koninklijke Werf De Schel de te Vlissingen-Wilton/Fijenoord zal in de reparatiesector zonder twijfel een sterkere plaats gaan innemen en de middelgrote en kleine werven in het Nieuwe-Waterweggebied zullen zich gehandicapt door onvoldoen de ruimte voor uitbreidingen en/of door een tekort aan financieringsmid delen voor nieuwe investeringen krampachtig vasthouden aan het werkterrein, waarop ze zich al sinds hun oprichting bewegen. MOSKOU (Reuter). In een door het Russische persbureau Tass gepubliceerd rapport over Tsjecho-Slowakije wordt ge zegd dat daar terroristische groepen wor den gevormd met medeweten van de ge heime dienste van imperialistische landen. Agenten van de verboden „Club 231" van voormalige politieke gevangenen zijn volgens Tass bezig over te schakelen van morele terreur jegens Russische gezinde Tsjecho-Slowaken op gewapende terreur. Het werk aan Verolmes mammoethelling vordert snel. Onze fotograaf maakte deze plaat uit de tachtig meter hoge portaalkraan, die over de helling is ge bouwd. Op de achtergrond ligt de plaats van het mammoetdok, waarvoor Verolme een kredietgarantie voor 75 miljoen gulden heeft gekregen van de Nederlandse regering. BEWERINGEN als zouden Rijn-Schel de en Wilton een bedreiging vormen voor de kleinere scheepsbouw en scheepsrepa- ratiebedrijven, zijn uit de lucht gegrepen: in elk geval zijn ze niet op reële feiten gebaseerd. Ook op het gebied van de scheepsrepa- ratie is in de loop der jaren een zekere specialisatie ontstaan, die hoofdzakelijk wordt afgemeten naar de grootte van de schepen. De uitrusting van werven als de RDM, De Schelde en Wilton-Fijenoord is berekend op de reparatie van grote sche pen; kleinere zeeschepen, kustvaarders en vissersboten zoeken het hoger op de ri vier: ze repareren bij werven langs de Nieuwe Maas, de Noord en de Merwede. Zo is het altijd geweest en zo zal het vermoedelijk ook wel blijven! Anders komt de situatie te liggen, als Rijn-Schelde zijn plan doorzet en op de Maasvlakte een mammoetdok voor de re paratie van schepen tot driehonderddui zend ton gaat bouwen. In de reparatiesec tor krijgt Verolme er dan een niet te on derschatten concurrent bij. Op zijn Ro- zenburgse werf is het werk voor zijn ge combineerde nieuwbouw- en reparatiedok voor schepen tot één miljoen ton in volle gang en de inhoud van zijn orderporte feuille is er garant voor, dat het dok de komende jaren voortdurend bezet zal zijn met nieuwbouwprojecten. Kansen? MAAR HOE liggen zijn kansen, als het gaat om de reparatie van mammoetsche pen? Mag men veronderstellen, dat de autoriteiten keer op keer erin toestem men, dat het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg wordt stilgelegd, als een tanker van meer dan tweehonderd duizend ton naar of van de Verolme-werf in de Botlek moet? Verolme beweert, dat de Rijkshavendienst daar geen bezwaar tegen heeft, maar hij vergeet erbij te zeggen, dat de nogal vage goedkeuring betrekking heeft op nieuwe mammoet schepen, die voor hun eerste reis naar zee gaan en hooguit nog één keer terugko men voor een garantiebeurt Alle factoren op een rijtje gezet en op geteld ligt de conclusie voor de hand, dat het dokproject op de Maasvlakte (waar aan volgens deskundigen „voorlopig" nog geen behoefte bestaat) op een betere plaats komt te liggen dan het Verolme- dok. Gesitueerd in de buurt van de olie plaatsen in Europoort en vlak bij de zee zal een reparatie in het Rijn-Schelde-dok in elk geval al minder tijd kosten dan op de Verolme-werf te Rozenburg. Daar bij komt, dat het scheepvaartverkeer geen hinder zal ondervinden van op de Water weg varende mammoettankers, hetgeen tevens in het belang van de veiligheid is. Concurrentie RIJN-SCHELDE zegt, dat zijn dok niet de inzet van een prestigestrijd wordt met Verolme. Aan de bouw zullen uitsluitend economische overwegingen ten grondslag liggen. Dat neemt allemaal echter niet weg, dat bij een matig aanbod van werk (zeker nog in de komende jaren) twee dokpro- jeoten in zo'n klein gebied als dat rond de Nieuwe Waterweg voor alleen de reparatie van schepen nauwelijks renda bel zullen blijken. Als beide concerns elk aar op het laatste moment toch nog niet vinden in een zekere vorm van gezamen lijk gebruik van het Verolme-dok (dat is overigens waarschijnlijk), zal de Rotter damse haven het toneel worden van een ongekend hevige concurrentiestrijd, waarbij de werkgelegenheid ernstig ge vaar kan lopen. Scherpe concurrentie dus op het ge bied van de scheepsreparatie. Dat is het enige, mogelijk negatieve gevolg van de vorming van een tweede mammoet-con cern (14.000 werknemers) naast dat van Verolme (9000 werknemers). In de sector van de nieuwbouw is en blijft Verolme nummer één en tellen Rijn-Schelde, Wil ton-Fijenoord, de Industrieele Handels combinatie (IHC) Holland en de kleinere werven nauwelijks mee. Dat Nederland als scheepsbouwnatie weer zij het fluis terend van zich doet spreken, is uit sluitend te danken aan Verolme, die in de tijd van nog geen kwart eeuw een be drijf van wereldformaat op poten zette en wiens naam in de wereld van de inter nationale scheepsbouw (dus ook die van Japan) met bewondering wordt genoemd. Nauwelijks een jaar geleden kondigde hij op de van hem bekende wijze de bouw van een helling voor schepen tot vierhon- derdduizendton en van een dok van één miljoen ton dw aan: op het ogenblik be vat zijn orderportefeuille de opdrachten voor tien mammoettankers en de kans is groot, dat er binnen afzienbare tijd nóg meer bijkomen. Inclusief de orders voor kleinere schepen vertegenwoordigen alle opdrachten een waarde van niet minder dan één miljard gulden. Uitgeput DE VERDERE NIEUWBOUW op de va derlandse werven (en we spreken dan over die in het westen van het land) staat er slecht voor. Met zestien bouwplaatsen heeft de uitgebreide Rijn-Schelde groep opdracht voor de bouw van in totaal twee chemicaliën tanekrs, twee onderzeeboten voor de Koninklijke Marine, een drijven de olieopslagplaais voor Mobil Oil en vier visfabriekschepen. Als tevoren geen nieu we orders worden verworven, is de por tefeuille volgend jaar of hooguit in 1970 uitgeput Hetzelfde geldt voor de mid delgrote en kleine werven langs Nieuwe Maas en Noord, die het alleen van de scheepsreparatie zullen moeten hebben, als er binnenkort geen nieuwbouworders binnenkomen. Zelfs de orderpositie van de solide IHC Holland, waarin vier wer ven sinds 1965 zijn gefusioneerd, is be denkelijk althans veel minder sterk dan een paar jaar geleden. De 38.000 ton metende Nieuw Amsterdam van de Holland- Amerika Lijn in dok bij Wilton- Fijenoord. ROTTERDAM Het volgende overzicht geeft een duidelijk beeld van de order portefeuilles van de scheepsbouwbedrijven in het gebied van de Nieuwe Waterweg. De tussen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op de oplevering. VEROLME heeft verreweg de meeste opdrachten: Rozenburg: 3 tankers van 225.000 ton voor Esso, 1 tanker van 225.000 ton voor Fina, 2 tankers van 265.000 ton voor de Noorse reder Bergesen, 1 vrachtschip voor de KJCPL. Alblasserdam: 1 vrachtschip voor de KJCPL. 2 bevoorradingsschepen voor Tidewater Halcyon. Heusden: 2 visfabriekschepen voor Korea, 4 bevoorradingsschepen, 2 voor Tidewater Halcyon en 2 voor Int. Offshore, 1 autoveerschip voor Down County, 1 sleephopperzuiger voor Adr. Volker. NSDM-Amsterdam 3 tankers van 210.000 ton voor Shell, 1 tanker van 210.000 ton voor A. P. Moller (Denemarken). Al deze schepen moeten vóór of omstreeks 1971 worden opgeleverd. Eenmaal in vol bedrijf rekent Verolme op een produktie van zes mammoetschepen per jaar. Ook de buitenlandse werven van Verolme zijn stuk voor stuk goed bezet. WILTON-FIJENOORD 2 chemicaliëntankers van 2350 ton voor Engelse rekening (1969). ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MAATSCHAPPIJ: 2 onderzeeboten voor de Koninklijke Marine. KON. WERF/DE SCHELDE: 4 visfabriekschepen voor Rusland (1969 en volgende jaren). Wilton en RDM bouwen samen een drijvende olieopslagplaats voor Mobil (kos ten: 30 miljoen). IHC HOLLAND Verschure, Amsterdam: 1 emmermolen voor Polen (sept. 1968). Smit-Kinderdijk 1 snijkopzuiger voor Panamese rekening, 1 rotsbreker voor Rusland (1969), 1 bakkenzuiger voor Bos en Kalis (1969), 1 cutterzuiger voor Belgische rekening (1969), 1 sleephopperzuiger voor Engelse rekening (1970), 1 sleephopperzuiger voor Nederlandse rekening (1970), 1 sleepzuiger voor Irak (1968). De Klop.Sliedrecht: „aan de lopende band" standaard demonteerbare snijkopzuigers. Gusto, Schiedam: 1 veerboot voor Engelse rekening (de Free Enterprise 4; 1969), 1 kraan van 500-800 ton voor Amerikaanse rekening (1969), 1 kraan van 500-800 ton voor Nederlandse rekening (1969). Van der Giessen-de Noord, Krimpen aan de IJssel en Alblasserdam: 1 vrachtschip voor KPM (sept. 1968), 2 vrachtschepen voor KJCPL (dec. 1968 en sept. 1969), 1 kraaneiland voor Amerikaanse rekening (april 1969). P. Smit, Rotterdam: 1 vrachtschip voor KHL (1969), 1 zuiger voor Volker (sept. 1968). Boele, Bolnes: 1 dubbelrompschip (nov. 1968), 2 bauxietbakken (eind 1968), 1 ponton voor bergingsbedrijf v. d. Tak (febr. 1969). Vuyk en Zn., Capelle aan de IJssel: 1 schip voor Norfolk Lijn (dec. 1968), 2 onderlossers voor Bos en Kalis 6 onderlossers voor Den Breejen en v. d. Bout. IJsselwerf, Kralingseveer: 1 kraanponton, 1 bevoorradingsschip. De Groot en Van Vliet, Slikkerveer: 2 tankers voor n.v. Tankvaart (nov. 1968 en begin 1969). n 5 SSj&ï Deze luchtfoto is van de werf te Alblasserdam, die Verolme in 1950 overnam en ingrijpend verbouwde en moderniseerde. Stapellopen zijn hier in verband met de breedte van de rivier de Noord altijd spectaculaire gebeurtenissen. ADVERTENTIE AMSTERDAM Een 58-jarige bami- fabrikant is dinsdagavond in zijn bedrijf in de Amsterdamse Cornelis van Alkema destraat door een ongeveer 30-jarige man overvallen en beroofd van 1.200. De overvaller drong het bedrijf binnen en sloot de fabrikant op in het toilet. ADVERTENTIE s"'x if1! i Cs' v-"' t i v J WASHINGTON (Reuter) Hoogge plaatste Europese financiële functionaris sen hebben er in Washington hun vertrou wen over uitgesproken dat deze week overeenstemming zal worden bereikt over een minimumprijs voor het goud. Als de prijs op de vrije markt ooit daalt tot be neden de officiële prijs van 35 dollar per ounce, zal nieuw gewonnen goud naar de monetaire reserves gaan, waar de cen trale banken van de Europese landen met overschotten op hun betalingsbalansen het willen hebben. Indien de prijs boven het officiële peil ligt, gaat het nieuw ge wonnen goud naar de particuliere markt, waar de Amerikaanse regering het wil hebben. Diepgaande privébesprekingen zijn ge houden sedert de komst van de betrokken functionarissen naar Washington voor de jaarvergaderingen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en Wereldbank. Genoemde Europese functionarissen ver klaarden dat de overeenstemming ver moedelijk niet per officieel communiqué zal worden bekendgemaakt, maar merk baar zal worden door afbreken van het internationale debat dat gaande is sedert het ontstaan van het tweeledige markt- stelsel voor goud en in maart jl. na het instorten van de „goudpool" van zeven landen. Opgemerkt werd dat de centrale ban ken de minimumprijs ten eigen bate wen sen en niet ten bate van Zuid-Afrika. Zij bezitten ongeveer veertig miljard dollar aan goud tegen de prijs van 35 dollar per ounce; die hoeveelheid maakt het grootste deel van hun reserves uit en vormt een basis voor alle andere vormen van reser ves met inbegrip van de nieuwe, bijzon dere trekkingsrechten (sdrs). Zou de vrije-marktprijs ooit tot beneden de 35 dollar dalen, dan zouden hun eigen balansen voor bestrijding vatbaar kunnen worden. Op 24 september heeft de Amerikaanse minister van Financiën, Henry H. Fowler, verklaard dat een krachtige daling van de goudprijs tot beneden 35 dollar op de vrije markt zou leiden tot bezorgdheid over de waarde van het goud in de tegen- Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal op dinsdag 15 oktober het regeringsvoor stel tot heffing van bijdragen van woning wetbewoners met een inkomen boven de 15.000,- in behandeling nemen. Het wetsontwerp, dat ten doel heeft de doorstroming te bevorderen, heeft reeds veel verzet opgeroepen, zodat het de vraag is of de regeling ongewijzigd zal worden aanvaard. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Naar alle waarschijn lijkheid zal vandaag in het georganiseerd overleg de zogenoemde nacalculatie van de ambtenarensalarissen aan de orde worden gesteld. Volgens voorlopige be rekeningen zijn de salarissen van het overheidspersoneel bijna 1 percent bij de gemiddelde loonstijging in het bedrijfs leven ten achter gebleven. De verwach ting bestaat dat de bonden een stijging van 1.25 percent zullen vragen. Begin dit jaar werd een salarisverho ging van twee percent voor het over heidspersoneel vastgesteld. Enkele maan den later kwam daar nog eens anderhalf percent bij. Met het overleg over de hoogte van de nacalculatie in zicht ziet het ernaar uit dat de totale loonstijging in '68 van het overheidspersoneel bene den de 5 percent zal blijven. woordige monetaire reserves. Van de Europese banken wordt gezegd dat zij unaniem zijn in hun opvatting 'dat dit be ginsel van toepassing moet zijn op elke demonetisering van het goud, groot of klein. ADVERTENTIE e Dorothé is de handigste theepot die er bestaat. U hoeft alleen maar kokend water op de thee te schenken en verder niets. Trekken en warmhouden doet de Dorothé zelf omdat-ie dubbel wandig is. Alleen de binnenkant blijft heet, de buitenkant hoog stens handwarm. Een theemuts, theebeurs of thee lichtje hebt u niet meer nodig. Dat is handig theezetten met 'n pot die een sieraad voor het oog is en die u overal kunt neerzetten. Dat mag ook wel, want als u 'm koopt (ƒ33,50) of krijgt (f 0,00) dan hebt u 'm voor jaren. Breken kan hij niet en barsten evenmin. Er is 'n Dorothé voor 10 en voor 5 kopjes. U kunt kiezen: 'n glanzend of mat verchroomde DEN HAAG De president van de en mevrouw Diori zullen van 6 tot 10 okto- vens en grachten gemaakt, 's Middags her een bezoek brengen aan ons land. Zondagavond arriveren de president en zijn echtgenote per trein uit Parijs in Den Haag. Maandag 7 oktober wordt 's morgens een rondvaart door de Amsterdamse ha vens en grachten gemaakt, s' Middags worden besprekingen gehouden in Den Haag, Mevrouw Diori brengt dan een be zoek aan het costuummuseum in het Mauritshuis te Den Haag. Koningin Juliana zal op dinsdag 8 ok tober 's morgens de president en zijn echtgenote in paleis Soestdijk ontvangen, 's Middags staat een bespreking met ver tegenwoordigers van het Nederlandse be drijfsleven op het programma onder aus piciën van het Afrika-Instituut. Die middag brengt mevrouw Diori een bezoek aan de miniatuurstad „Maduro- dam". Woensdag 9 oktober vertrekt het gezel schap van Ypenburg per vliegtuig naar Eindhoven, waarna de Vlisco Textiel- drukkerijen in Helmond en het Evoluon van Philips in Eindhoven worden be zocht. In de namiddag vertrekken de president en zijn gevolg per vliegtuig naar Brussel.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17