Manchester City gewipt door Turks Fenerbahce DAF33 comfort nu f.4795.- BAUERSFELD: „Landgenoten of niet, dat is voor mij geen probleem" Kogelstootster Els van Noorduyn heeft in Mexico City weer Oostduits e hulp AMSTERDAMSE WIL MEER BEGRIP VOOR HAAR SPORT Uitslagen van Europese toernooien Schitterende tijd van Leijn Loevesijn op de kilometer Saint Louis Cardinals startten goed in de World Series tegen Detroit Tigers Geen problemen voor finalisten van vorig jaar Manchester United en Benfica CELTIC TOCH NOG RONDE VERDER TEN KOSTE VAN ST. ETIENNE Zege Polihroniade in Danlontoernooi Estafetteploeg van VS onder wereldrecord Selling zonder strafpunten i DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 27 De beste propositie onder de vijf mille Koersen Duindigt Zelfverzekerd Toevallig HAARLEM De grootste verrassing van de gisteren gespeelde wedstrijden voor de Europese bekertoernooien en het toernooi van de jaarbeurssteden is de uitschakeling van Manchester City. De Engelse landskampioen verloor in Istan- boel met 1-2 van Fenerbahce, na in Man chester gelijk gespeeld (0-0) te hebben. Opvallend was ook de overwinning met 4-0 van Celtic op St. Etienne, daar de Franse ploeg in de eerste wedstrijd (2-0) veel sterker was dan de Schotse titelhou der. Manchester United, houder van de Europese beker voor landskampioenen, had zoals te verwachten geen enkele moeite zich voor de tweede ronde te plaatsen. De Mancunians versloegen Wa terford (lerl.) met de sprekende cijfers 7-1. Dennis Law scoorde viermaal. In de eerste wedstrijd nam hij alle drie doel punten voor zijn rekening. Ook Benfica, het vorige jaar tegenstander van Busby's ploeg in de finale, won met groot ver schil: 8-1, tegen Valur Reykjavik. Fenerbahce stond bij rust nog met 1-0 achter tegen de Engelse kampioen Man chester City. De ploeg van Mercer had aan zo'n resultaat genoeg gehad om sa men met de 0-0, die in Engeland was be reikt, over te gaan naar de volgende ron de. Maar in de tweede helft scoorden Ab- dullan en Ogun voor de Turkse ploeg. Coleman was de maker van het enige Engelse doelpunt. Er waren 45.000 toe schouwers. Celtic stond bij rust nog maar met 1-0 voor tegen St. Etienne dankzij een doelpunt van Gemmell uit een straf schop. Na rust liepen de Schotten de Fransen onder de voet. Goals van Graig, HAARLEM. De uitslagen van. de wedstrijden, die gisteren gespeeld werden voor de Europese bekertoer nooien zijn (tussen haakjes de uitslag van de eerste wedstrijd tussen beide ploegen): Landskampioenen: Celtic '(Schotl.)-St. Etienne (Fr.) 4-0 (0-2); Benfica (Port.)Valur Reykjavik (IJsl.) 8-1 (0-9); Manchester United (Eng.)-Waterford (lerl.) 7-1 (3-1); Ajax (Ned.)-FC Nürnberg (W.- Dl.) 4-0; 1-1; Jeunesse d'Esch (Lux.)- Aek Athene (Grkl.) 3-2 (0-3); Rapid Wien (Oost.)-Rosenborg BK (Noorw.) 3-3 (3-1); Spartak Tra Nva (Tsj. Sl.)- Steaua Rosso (Roem.) 4-0 (1-3); Aka- demisk B.K. (Den.)-FC Zurich (Zwits) 1-2 (3-1); Fenerbahce (Turk.)-Man- chester City (Eng.) 2-1 (0-0); Glento- ran (Nrd. lerl.)-Anderlecht (België) 2-2 (0-3) ;Reipas Lathi (Finl.)-Floriana (Malta) 2-0 (1-1) AC Milan (It.)-Mal- mö Zwe.) 4-1 (1-2). Rode Ster Belgrado (Joeg. SI.) ging automatisch over naar de tweede ronde wegens het terugtrekken van Harl Zeiss Jena (O.-Did.). Real Madrid (Sp.) won zijn beide wedstrijden tegen Apollon Limasol (Cy.) met 6-0. Bekerwinnaars: FC Köln (W.-Dld.)-Girondins Bor deaux (Fr.) 3-0 (1-2); Oporto (Port.)- Cardiff City (Wales); Ski Og Lyn (Noorwegen)-Altay Ixmir (Turkije) 4-1 (1-3); Apoel Nicosia (Cy.)-Dunferm line (Schotl.) 0-2 (1-10); Shamrock Rovers (Schotl.)-Freja Randers (Den.) 1-2 (0-1); West Bromwich Albion (Eng.)- F. C. Brugge (Belg.) 2-1 (1-3); FK Bor (Joego Sl.)-Slovan Bratislava (Tsj. SI.) 2-0, 0-3; Barcelona (Sp.)- Lugano (Zwi.) 3-0 (1-0). De wedstrijd Grazer AK-ADO (Ned.) wordt vandaag gespeeld. Sliema Wanderers (Malta) en Olym- piakos Piraeus (Grkl.) hebben zich al geplaatst ten koste van resp. Us Rü- melingen (Lux.) en Fram Reykjavik (IJsl.). Dynamo Boekerest (Roem.) ging automatisch over naar de tweede ronde na het terugtrekken van Vasas Eto Györ (Hong.). Jaarbeursbeker Hibernian Schotl. )-01ympia Ljubl jana (Joeg.-Sl.) 2-1 (0-3); Slavia Praag (Tsj.-SI.)-Wiener S. K. (Oost.) 5-0 (0-1); Vojvodina Novi Sad (Joego Sl.)- Glasgow Rangers (Schot.) 1-0 (0-2); Liverpool (Eng.) 2-1 (n.v.) (1-2); Bil bao door loting in tweede ronde. Olym- pique Marseille (Fr.)-Goeztepe Iz mir (Turkije) 2-0 (n.v. 0-2). Goez- tepe plaatst zich na loting. Valencia (Sp.)-Sporting Lissabon (Port.) 41 (0-4); Fiorentina (It.)-Dynamo Zagreb (Joeg.) 2-1 (1-1); Aberdeen (Schotl.)- Slavia Sofia (Buig.) 2-0 (0-0);Basel (Swits.)-Bologna (It.) 1-2 (1-4); Wa- regem (Belg.)-Atletico Madrid (Sp.) 1-0 (1-2); Olympique Lyon (Fr.)-Eca- demica Coimbra (Port.) 1-0; Legia Warschau Polen )-München 1860 (W.- Dld.) 6-0; Arges Pitesti (Roem)- Leixoes Porto (Port.) 0-0 (1-1); Real Zaragoza (Sp.)-Trakia Plovdiv (Buig.) 2-0 (1-3); OFC Nice (Fr.)-Hansa Ros tock (O.-Did.) 2-1 (0-3). Reeds geplaatst voor tweede ronde waren DWWS (Ned.); Einaracht Frankfort (W.-Dld.) ;Locomotiva Leip zig (O.-Dld.); Aris Saloniki (Grieken land), Chelsea (Eng.), Dundalk (lerl.), Aik Stockholm (Zwe.), Ujpest Dosza (Hong.), Vitoria Setubal (Port.), New castle United (Eng.), Ofk Belgrado Joeg.-Sl.) en Hamburger SV (W.- Dld.). Chalmers en McBride. Pummy Bergholz nam een van de doelpunten voor zijn re kening, die Anderlecht tegen Glentoran maakte. Het werd 2-2 (De Vrindt scoor de ook voor de Belgische kampioen). An derlecht komt ook in de volgende ronde uit. De houder van de Europa Cup II, AC Milaan, dat in eigen ruis begon met de opdracht om 2-1 uit Malmö weg te wissen tegen FF Malmö slaagde royaal in die vervulling van die taak. Het werd na 1-1 bij rust 4-1. Goals van Prati (2), Sormani en Rivera. De rol van Cardiff City in het toernooi der bekerwinnaars is uitgespeeld. De ploeg uit Wales, die vorig jaar een ieder verbaasde door de halve finales te halen, waarin het sneuvelde tegen Ham burger SV, leed een nederlaag met 1-2 tegen FC Porto (Portugal). De Cardiff - speler Graham Coldrick werd uit het veld gestuurd. De eerste wedstrijd leVerde een puntendeling (2-2) op. In de wedstrijd Vojvodina Novi Sad en Glasgow Rangers voor het toernooi der jaarbeurssteden moesten twee spelers in opdracht van de scheidsrechter voortijdig de kleedkamer opzoeken. Aanvoerder John Greig van Glasgow Rangers en Trivic van Vojvodi na. Boze Joegoslavische supporters gooi den uit protest tegen het tijdrekken van de Schotten flessen op het veld. Liverpool, twee jaar geleden tegenstander van Ajax in het toernooi voor landskampioenen, werd door het lot gewipt. Atletico Bilbao was de gelukkige MEXICO. Jan Derksen was opgeto gen. Woensdagochtend had hij zijn baan renners op de houten Olympische piste de kilometer op tijd laten rijden en de resultaten waren boven de verwachtin gen. Veruit het best kwam Leijn Loeve sijn uit de bus, die na een openingsronde van 24 seconden met verdere rondetijden van 20 en 20.4 tot een totaaltijd van 1.04.4 kwam. Dat is niet alleen ver bene den het officiële wereldrecord, dat sinds de Spelen van 1960 in Rome nog altijd met i.07.27 op naam van Gaiardoni staat, maar ook beneden de tijd, waarin de Ita liaan Sartori vorig jaar bij de voor- Olympische Spelen zegevierde: 1.04.61. Het lijdt dan ook geen twijfel of Leijn Loevesijn zal tijdens de Spelen behalve in de sprint en op de tandem (samen met Jan Jansen) ook starten op de kilometer. Het was gisteren zonnig en 1 ekker warm toen de oranjemannen een voor een over het ovaal joegen. Er stond echter wel wat wind zodat Jan Derksen moest concluderen, dat Loevesijn nog sneller moet kunnen. Runner up was Klaas Balk in 1.05.6. Een tegenvaller was de Fries Hoekstra, die een dag tevoren nog als de mogelijke vertegenwoordiger op dit num mer was genoemd. Met zijn tijd van 1.09.0 bleef Hoekstra nog achter bij Henk Nieuwkamp, die voor het eerst de kilo meter reed en meteen maar 1.08.6 liet afdrukken. Tot nog toe is slechts één ren ner sneller geweest op het Olympische hout: Roger Gibbon uit Trinidad moet dinsdag iets meer dan 1 min. en 3 secon den hebben genoteerd. Hij eindigde een jaar geleden bij de wereldkampioen schappen in Amsterdam op de derde plaats. Vast staat, dat het record van Gaiar doni hier door vele renners met vele se conden verbeterd zal worden. Want wie hier 1 min., 5 seconden rijdt, komt waar schijnlijk nauwelijks in aanmerking voor een trede op het erepodium. Hoe ver schrikkelijk snel deze houten piste is blijkt uit nog twee tijden: Jan Jansen reed de 200 meters met vliegende start in 10.9 sec., de Australische Nederlander Bijlsma deed 4.47.0 over de vier kilo meter. ADVERTENTIES Stuur mij informatie over DAF33, DAF44, DAF44 Stationcar, DAF55, DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat u wenst.) DP 75CK* 31 Naam: Adres:Plaats: In •nvelopp* zonder postzegel zenden aan DAF. antwoord nummer 2000, Eindhoven. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De club die het officieu ze wereldkampioenschap voor beroeps honkballers in zijn bezit heeft, de Saint Louis Cardinals, is de World Series 1968 goed begonnen. Achter het sterke wer pen van Bob Gibson de man die ook verleden jaar zeer veel bijdroeg tot het kampioenschap, kwamen de Cardinals woensdagmiddag tot een zelden bedreigde 4-0 zege, Bob Gibson verbeterde een WS- record door 17 tegenstanders op 3 si. uit te schakelen. Dit record was in handen van de nu al legendarische Sandy Kou fax die vijf jaar geleden 15 tegenstanders met 3 si. naar de kant stuurde. De Cardi nals scoorden drie punten in de vierde inning op het werpen van Detroit Tigers- pitcher Denny McLain. In de zevende inning verhoogde Saint Louis de voor sprong tot 4-0 door een homerun van Lou Brock op relief-pitcher Pat Dobson. De Detroit Tigers kregen alleen in de zesde inning een reële scoringskans. Van avond ontmoeten beide teams elkaar weer in Saint Louis, waar Nelson Briles voor de Cardinals zal werpen en Mickey Lo- lich de Tigers-defensie zal aanvoeren. Honkbal is een grillige sport. Men weet van tevoren nooit hoe een wedstrijd zal uitpakken. De ploeg die in de Ameri kaanse competitie onderaan eindigt, wint altijd nog zo'n 60 van de 162 te spelen wedstrijden. Zowel de Cardinals als de Tigers wonnen het kampioenschap in hun afdeling na 162 slopende wedstrijden met grote voorsprong. Bob Gibson de wer per van de Cardinals die zich vaste voet in de WS-records weet te zetten, omdat de Cardinals zich dit jaar voor de derde maal in vijf jaar plaatsten voor de finale won tijdens de competitie van de National League 22 wedstrijden. Denny McLain presteerde het in de American League om 31 wedstrijden te winnen en deze twee werpers verzorgden het werpen in de openingswedstrijd van de WS '68. Bob Gibson die het voordeel had om thuis te spelen, won glorieus. Van de tien tegenstanders die hij in de eerste drie innings moest bekampen, schakelde hij er zeven op 3 sl. uit. Direct sloegen de insiders de boeken erop na en toen bleek dat Gibson in de buurt kwam van Sandy Koufax die in 1963 voor de Los Angeles Dodgers in een WS-wedstrijd tegen de New York Yankees 15 tegenstanders met 3 sl. uitschakelde. Denny McLain wierp niet zo gemakkelijk, had aanvankelijk veel steun van zijn velders nodig en ver loor zijn controle. In de vierde inning moest hij buigen: vrije lopen voor Roger Maris en McCarver werden gevolgd door honkslagen van Shannon en Javier en de Cardinals leidden met 3-0. Gibson groeide met deze voorsprong naar grootse vorm. In de zesde inning kwam hij wel even in moeilijkheden, toen de Tigers het derde en tweede honk met twee uit bezet kregen, maar hij maakte zelf een eind aan de wedstrijd door 3 sl. te werpen. In de laatste fase van de strijd bleek Gibson onbespeelbaar: met 17-1-5 behaalde hij een no-run zege. Saint Louis scoorde zijn vierde run door een homerun van Lou Brock op relief-pitcher Dobson, die McLain in de zesde inning wierp, om dat de Detroitster daarvoor door een pinch-hitter was vervangen. EMMEN. Mevrouw Polihroniade uit Roemenië heeft het Danlon damesschaak toernooi in Emmen op haar naam geschre ven door in de laatste ronde een over winning te behalen op de Nederlandse mevrouw Timmer. De uitslagen van de zevende en laatste ronde luiden: Timmer (Ned.)-Polihroniade (Roem.) 0-1; Zivko- vic (Joegsl.)-Eretova (Tsj.-Sl.) V-r'.s. Tuk (Ned.)-Baumstark (Roem.) 1-0, Dobson (Eng.)-Masjnak (Joegsl.) 0-1. De eindstand luidt: 1. Polihraniade (Roem.) 5Y2 pnt.; 2/3. Baumstark (Roem.) en Timmer (Ned.) 4'/2; 4. Eretova (Tsj.Sl.) 3y2; 5/6. Masjnak (Joegosl..) en Tuk (Ned.) 3; 7. Zikovic (Joegosl.) 2>/s; 8. Dob son (GB) iy2. SOUTH LAKE TAHOE De Amer- kaanse Olympische viermaal honderd me ter-estafetteploeg, bestaande uit Charlie Greene. Mel Pender, Ronnie Ray Smith en Jim Hines, heeft woensdag tijdens een trainingswedstrijd op de tartanbaan van South Lake Tahoe een tijd van 38.5 sec. op de klokken gebracht. Dat is 01 sec. sneller dan het wereldrecord, dat in het bezit is van de Southern University uit Californië. De tijd van de Amerikaanse Olympische ploeg komt niet voor een wereldrecord in aanmerking omdat offi ciële tijdwaarnemers ontbraken. WASSENAAR De uitslagen van de gisteren gehouden koersen te Duindigt luiden: DRAVERIJEN Argus-prijs: 1. Eroelina (J. Wagenaar Jr.); 2. Gusta W; 3. Gaela van Amstel. Win 16.80. pl. 4.50, 3.50, 1.40, koppel 10.cov. 16.70, trio 510.90. Unite-prijs: 1. Elfine (M. v. d. Togt): 2. Dy namica: 3 Fabiola Spencer. Win. 3.10. pl. 1.60, 2.60, 1.90, koppel 7.40, cov. 10.60, trio 209.10. Tona Bella-prijs: 1. Hermance (J. van Dooye- weerd); 2. Hino Contessa; 3. Holgapluto Gerda. Win. 19.—, pl. 2.—, 1.80, 1.60, koppel 4.40, cov. 4.50. Sylver D-prijs: 1. Edelvalk S (C. Pino): 2. Fuschia; 3. Excellent Narciso. Win. 1.90, pl. 1.40, 2.1.50, koppel 6.10, cov. 4.20, trio 59.10. Una Bella-prijs: 1. Cash Six (A. Knijnen- burg); 2. Francina; 3. Brian Hanover. Win. 6. pl. 1.90. 1.60, 1.70, koppel 11.40, cov. 4.50. Tais Toi-prijs: 1. Gezina (J. Wagenaar Jr.); 2. Eldorado; 3. Estella Win. 2.10. pl. 3.50, 4.80, koppel 21.80, cov. 13.40. Ultimatum-prijs: 1. Gonda Mac (M. Vergay): 2. Grafientje: 3. Gloxinia B. Win. 3.50. pl. 1.60. 1.60, 4.50, koppel 5.50, cov. 3.90, trio 122.70. RENNEN Christiane-prijs (le afd.): 1. Lucky (J. Muyl- dermans); 2. Carmen; 3. Blizzard. Win. 2.50. pl. 2.80, 3.70, koppel 19.60, cov. 11.80. Christiane-prijs (2e afd.): 1. Own Reward (E. van Dijk); 2. Blason; 3. Quelle Musique. Win. 2.pl. 1.40, 3.koppel 7.80, cov. 3.90. Christiana-prijs (3e afd.): 1. Moonstar (F. van Deuren); 2. Bebe-Boo; 3. Kokette Katinka. Win. 5.70, pl. 1.70, 2.20, koppel 18.30, cov. 3.90. Totalisator-omzet 147.302,50. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO Veel meer nog «lan over Karl-Heinz Bauersfeld praat kogelstootster Els van Noorduyn (24, Amsterdam) over de „verheffing" van haar sport: „Veel te weinig mensen weten wat kogelstoten eigenlijk pre cies is en hoeveel er eigenlijk voor komt kijken. Alleen domme kracht sport dat wordt er vaak van ge dacht". Els demonstreert op een veld je bezijden het minuscule zwembad midden in het Olympisch dorp nog eens vertraagd de beweging: „Dit is dan het punt waarop de kogel je hand verlaten heeft. Nou heb ik de gewoonte om met de linkervoet weer wat terug te zakken. Dat mag niet". Dat, overigens, is één van de punten die de Oostduitse trainer Bauersfeld klein, pittig, veel humor in deze voor-Olvmpische dagen met Els van Noorduyn behandelt. „Hij is", zegt het Nederlandse meisje, „onbetwist de beste trainer ter wereld in mijn tak van de atletiek". Bauersfeld: „We hebben natuurlijk veel ervaring. Veel mensen moeten daarvan kunnen profiteren, landgenoten of niet, dat is voor mij geen probleem. Ik zie in haar een meisje dat het erg ver kan brengen" „Achttien meter? Zeker wel. Negentien wellicht. Ze is nog jong, voor een kogel stootster. Ze heeft vele talenten". Van daar dan ook dat iedereen zich gemak kelijk neerlegt bij het feit, dat een Neder landse door een Oostduitser wordt ge traind. Concurrentie? „Ach wel nee'', zegt de Amsterdamse, „ik ben toch nog lang niet bij de wereldtop?" Maar als ze dat nu eens wel was? Als ze nu eens vlak achter gedoodverfde goudwinnares Mar- gitta Gummel de kogel liet neerploffen? „Dan", komt het rappe antwoord „zou Bauersfeld het ook hebben gedaan. Hij is een ongelooflijk fijne man. Hij ziet die concurrentie niet zo. Hij traint je ge woon omdat hij iets in je ziet. Bovendien, na Margitta heeft hij niet zo veel meer, er zit weinig achter". Vervolgens opnieuw: „kogelstoten is een combinatie van kracht, snelheid en ritme gevoel en daarbij natuurlijk de techniek. Ik train twee keer per dag en heus niet alleen met gewichten. Weet je, dat ik veel sprinttraining doe. Tachtig meter horden. Dat hoort er allemaal bij. Kogel stoten is zoiets moeilijks, je kunt er zo vele jaren over doen voordat je alleen al de techniek foutloos beheerst." Els van Noorduyn doceert verder en ze glimlacht pas verontschuldigend als ze juist op dat belerende toontje wordt gewezen. „Nou, ja, ik heb anderhalf jaar heilgymnastiek en massage gestudeerd. En ik heb me natuurlijk ook erg in de litteratuur over mijn sport verdiept. Ik studeer bovendien graag. Ik heb altijd geleerd. Nou ga ik Frans doen". Een uiterst zelfverzekerd meisje, lijkt Els. „Maar je moet niet vergeten, dat ik heel vaak en heel lang allerlei dingen alleen heb moeten doen. Dat zit ook op gesloten in het kogelstoten. Dat komt er nog bij maar er komt natuurlijk ook een moment, dat je je eens moet over geven. Nou dat is gebeurd bij Bauers feld". „Je voelt dan, dat het contact met je trainer helemaal volkomen moet zijn. Ik geloof trouwens niet, dat een Neder landse atlete ooit zo heeft getraind. Zo compleet bedoel ik. Met al die schema's, die je dagelijks moet bijhouden. Die dan weer gewisseld en aangepast worden. Al lemaal perfect". Dat is, duidelijk, het ge heim van de Oostduitsers. Ze hebben een twintigjarige ervaring nauwkeurig opge schreven. gerubriceerd en bestudeerd. Bauersfeld: „Wij ontdekken in een at lete met talent een heleboel eigenschap pen, die voorgangsters ook hadden. Al leen: ze zijn natuurlijk niet bij iedereen hetzelfde. Wel, we pakken de dossiers en we herkennen in elk stuk wel iets. dat bij onze pupil past. Op die manier krijg je een optimale begeleiding. Je komt vrij wel nooit voor verrassingen te staan." Of toch wel? Want hoe kon Margitta Gummel dan na een herhaaldelijk uiterst moeizaam passeren van de zeventien- metergrens opeens doorstoten naar acht tien meter? De trainer: „Ja, dat zijn van die dingen, daar leer je natuurlijk van. Er kan van alles zijn, somsEen wat ontwijkend antwoord. Els van Noorduyn preciseert Jiet iets meer: „Je kan soms vreselijk te gen een afstand, een bepaalde grens op kijken. Dat hangt vaakt ook van je stem ming af en van allerlei hele kleine din getjes. Als je een paar wedstrijden ach ter elkaar slecht weer hebt gehad bijvoor beeld. Wij hebben namelijk warm weer nodig". Weer een stukje „les" om toch vooral begrip te kweken voor het kogelstoten: „Als de kogel weg gaat dan is dat een enorme explosie. Je geeft alles en dat zes keer per wedstrijd. Vandaar ook die sprint training. Voor de explosie". Ze weet bijzonder goed wat ze doet, deze stevige, maar bepaald niet over- geproportioneerde atlete. Ze wist het trouwens altijd al: „Ach, ik ga heerlijk mijn gang. Je hoort zoveel. Ze zeggen zo veel. Als kogelstootster ben je in Hol land helemaal zelfstandig. Dat is zelfs onder Bauersfeld ook wel zo, maar an ders. Als je onder hem traint ben je nog altijd een persoonlijkheid. Dat is het fijne er van. Toen ik in het voorjaar een poos je in Leipzig kon trainen heb ik dat heel duidelijk gemerkt." Ze is min of meer toevallig gekomen tot het intensieve, alles-vergende spel met de kogel: „Ik weet eigenlijk niet eens precies hoe. Bij de hoe heet het clubkampioenschappen van mijn atletiek vereniging geloof ik. Je moest er ook een technisch nummer bij doen. Dat was toen kogelstoten en daar kon ik wel wat van". Ze lijkt wat onverschillig als ze dat zo vertelt. Schouderophalend: „Och ja, mis schien.Maar zo is het niet. Ik wil bijvoor beeld alles wat ik doe heel goed doen. Ik moet tevreden over mezelf zijn". „Ze vergelijken mij altijd maar met Tamara Els van Noorduyn (links) in gesprslc met de Oostduitse wereldrecord- houdster kogelstoten Margitta Gummel. Press. Daar heb ik heus ook veel bewon dering voor. Maar ze staat niet model voor onze sport. Trouwens. De concur rentie Dat zijn toch niet allemaal van die zeer omvangrijke typen? Reken er op dat er een paar heel snel zijn op de sprint of op de horden". Dat is dan zo ongeveer naast de ver duidelijkende verhalen over het kogel stoten de enige bespiegelende strofe die Els van Noorduyn in zo'n gesprek legt. Ook geen mijmeringen over de toekomst. Want op de vraag: hoe lang nog en hoe ver denk je te komen?, volgt een „ach, lieve mens. Dat is toch nog helemaal niet te bekijken. Misschien blijf ik wel ergens hangen. Misschien haal ik die negentien meter nog eens ooit. Ik ben nog zo jong en er kan nog zoveel gebeuren. Nee ik streef naar niets. Ik wil het alleen maar zo goed mogelijk doen". Dan wandelt ze weg. Naar de kamer die ze deelt met Maria Gommers: „een fijn meisje. Je kunt met haar over van alles praten". Later is ze op weg naar de eetzaal. Alleen. Helemaal de vrouw die ze wil zijn. Die kogel is daarbij voor haar geen handicap. Integendeel. Ze heeft bij voorbeeld over de medische begeleiding van de Nederlandse ploeg al eerder glim lachend gezegd: „Misschien wel wat te veel van het goede." „Wij zeuren niet zo veel, in onze sport. Je moet van alles doen en daar nog een krachttraining bo venop. Nou, dan heb je heus wel eens wat. Maar als je het een beetje voorzich tig aanpakt kan je met een verzwikte enkel heel best doortrainen". „Je ziet die Oostduitse meiden wel eens voetbal len, tegen een balletje trappen en daar worden ze toch niet slechter van SAN PELLEGRINO In vergelijking met de beide voorgaande dagen hebben de overgebleven Nederlandse deelnemers aan de internationale motorzesdaagse, die bij San Pellegrino wordt gehouden, het er gisteren vrij goed afgebracht. De Am sterdammer Frits Selling bleef ook nu weer zonder strafpunten en Van Rijssel, Schenk, Zijdemans, V. d. Meulen en Tij huis kwamen ditmaal ook foutloos binnen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 27