waar krijgt u tegenwoordig nog zoveel voor zo weinig i Verpapte pyrietas werd Bonafide noodlottig t |0 DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 6 Censuur Biafra Dilemma 3000 Specialisten Poon in Canada Examens Straf voor demonstranten mmm... en kérngezoraL Mr. L. R. J. ridder van Rappard Blijkens een verslag in uw blad van 24 september heeft de heer van Rappard, burgemeester van Gorinchem, in een re de voor de Adelbertvereniging gezegd, dat ik „bizarre gedachten" over censuur zou hebben, omdat ik tegen het verbod van „De Smoeshaan" ben, maar destijds vóór het verbod van de film Africa Addio zou hebben gepleit. Ik nodig de heer van Rap pard gaarne uit in deze kolommen zijn beschuldiging waar te maken. Hij zal dat niet kunnen. Destijds heb ik mijn verwon dering erover uitgesproken dat de Centra le Filmkeuring de film van Van Gasteren („Omdat mijn fiets daar stond") voor openbare vertoning heeft verboden en Africa Addio (een door en door valse ra cistische film) wel heeft toegelaten, maar ik heb daar altijd op laten volgen, dat bei de films in een democratisch land met mondige burgers wel vertoond moeten kunnen worden. Ik ben dan ook benieuwd waar de heer van Rappard, die in zijn rede zo tegen „onzorgvuldigheid" is op getornd, het bewijs voor mijn „bizarre gedachten over censuur" vandaan haalt. Een verbod van Africa Addio heb ik nim mer gepleit. J. J. VOOGD, Haarlem. NASCHRIFT Drs. J. J. Voogd heeft het opportuun geacht door middel van een ingezonden stuk mij uit te nodigen de door mij tij dens een recente bijeenkomst van de Adelbertvereniging, afdeling Haarlem, ge uite beschuldigingen aan zijn adres met betrekking tot bizarre gedachten over censuur, zo mogelijk, waar te maken. Hij veronderstelt dat ik dat niet zal kunnen. De heer Voogd vergist zich. Mijn ver oordelende conclusies te zijnen opzichte baseren zich op een 3-tal verslagen, ver schenen respectievelijk in het Algemeen Handelsblad van 19 december 1966 en de Nieuwe Rotterdamse Courant van gelij ke datum en in het nummer van 23 de cember 1966 van Vrij Nederland. Het be treft hier verslagen van een bijeenkomst van de Vereniging ter verdediging van de democratie Waakzaamheid, alwaar een viertal sprekers voor een groot gehoor hun verontrusting over fascisme meenden te moeten botvieren. Tijdens die bijeen komst heeft onder anderen ook de heer Voogd het oorbaar geacht om de beleids beslissingen van mijn broer, burgemees ter van Heemstede en die van mij te identificeren met fascistoïde verschijnse len in onze samenleving. Wie zich daar bij dan vermeet om respectabele magi straten, die hun vaderlandse trouw ge durende de Duitse onderdrukking door het nazidom bewezen, openlijk als malloten te brandmerken, moet er zich niet over beklagen dat hij vroeg of laat zelf uit de mallemolen wordt geslingerd. Ik wil daarom en zulks met het oog op de zorgvuldigheid van nieuwsgaring en ver slaggeving de heer Voogd er op wij zen dat noch het verslag uit het Han delsblad, noch het verslag uit de N.R.C., noch het betreffende artikel in Vrij Ne derland met zoveel woorden vermelden dat de heer Voogd na het uitspreken van zijn verwondering dat een film van Van Gasteren niet en een produkt als Africa Addio wel voor openbare vertoning werd toegelaten, heeft doen volgen de uit spraak dat beide films in een democra tisch land met mondige burgers wel ver toond moeten kunnen worden. Ik neem uiteraard akte van zijn mede- Drs. J. J. Voogd Waarom loopt men nu zo warm voor verre landen? Uit schuldgevoel dat men Nigeria eerst volgestopt heeft met wa pens? Of is de achtergrond de dorst naar olie of mineralen? Is het niet zo dat men een kwartje uitgeeft om later een knaak terug te ontvangen? Natuurlijk zullen er wel bepaalde belangen op het spel staan, want we weten nooit wat er achter de schermen bekokstoofd wordt. Dat is voor ons taboe. Als je maar in je portemon nee grijpt dat is voldoende. Ogenschijn lijk lijkt dit gevoelloos en niet medele vend. Maar dat is niet zo. Je ergert je er alleen maar aan waarom dit alles moet gebeuren. Over drie maanden is het weer Kerstmis en wordt er over de gehele we reld in de kerken gebeden en gezongen van vrede op aarde in de mensen een welbehagen, maar dan denk je meteen aan Vietnam, Biafra, Korea, Israël en Egypte, inval in Tsjechoslowakije en zo kunnen we doorgaan. Dat is wat je dage lijks in de courant leest. Spanning over de gehele wereld. Alles vindt men uit, maar de vrede heeft men nog niet gevon den. En waarom niet? Omdat de jacht naar geld en macht belangrijker is dan werkelijke vrede en het zou kunnen als de wil er maar is. We blijven nog steeds hopen. H. VAN VELDHUIJSEN, Haarlem. deling dat hij dit wel tot uiting zou heb ben gebracht maar dan zal hij in de aller eerste plaats zichzelf dienen te verwijten dat hij niet onmiddellijk aan de couranten rechtzetting van de onjuiste indruk van de van hem gerelateerde woorden nodig heeft geacht. Voor de argeloze lezer, die in diezelfde tijd geconfronteerd werd met het feit dat het lid van de Tweede Kamer van de P.v.d.A., de heer Van der Goes van Na- ters, een verbod van de film Africa Addio bepleitte, via het hoofdartikel van het Vrije Volk van 22 september 1966, als mede met de in diezelfde tijd aan de re gering gezonden brief van de Nederland se Studentenraad waarin een soortgelijke resolutie werd voorgestaan, kon moeilijk twijfel over de uitleg van de zogenaamde gemutileerde weergave van de uitspraken van de heer Voogd tijdens de waakzaam heidsbijeenkomst worden verondersteld. Ik meen dan ook dat aan de heer Voogd gebrek aan zorgvuldigheid met betrekking tot de controle van eigen uitlatingen kan worden verweten en distantieer mij dan ook graag van enige schuldgevoelens van mij zelf ter zake. Zo mallotig zijn wij na melijk ook weer niet. MR. L. R. J. RIDDER VAN RAPPARD, burgemeester van Gorinchem. De jonge mens van vandaag 'ïeeft in een wereld die naar zijn gevoel alleen maar tegenstrijdigheden in zich bergt die voor hem onoplosbaar schijnen te zijn en die daardoor een rebellie in hem doen ontstaan. Een oplossing voor de jeugd problemen zou dan ook kunnen zijn hem te helpen een oplossing te vinden voor zijn problemen, althans hem inzicht te verschaffen in de structuering hiervan. Een van deze problemen, en voor hem misschien wel het voornaamste, is zijn huisvestingprobleem. Vrij wonen is voor hem zonder meer noodzakelijk, slechts een beantwoording aan zijn individualis tische instelling en zijn drang naar pri vacy. Het enige aanbod op de woning markt waar hij voor in aanmerking kan komen bestaat voornamelijk uit flatwo ningen met huurprijzen die gemiddeld boven de 200 per maand uit komen, hetgeen voor hem een ondraaglijke zo niet onmogelijke belasting vormt van zijn inkomen. Onmiddellijk hieruit voort vloeiende stelt hij zichzelf dan de vraag of het huidige bouwbeleid wel gericht is op het voorzien in een behoefte en als dit bevestigend beantwoord wordt, van overheidswege uiteraard, is de huidige dan wel de enige methode ter oplossing van het woningprobleem? De dagbladen maken dagelijks ophef van nieuwe hoogbouwprojecten waarvan de huurprijzen steeds sneller lijken te stijgen. Eveneens wordt regelmatig mel ding gemaakt van flatwoningen die door onvoldoende belangstelling, waarschijn lijk veroorzaakt door de hoge huurprij zen, maandenlang leeg blijven staan. En als dan nog van overheidswege dwingen de maatregelen genomen worden om de ze misstand te beperken, dan wordt het toch wel heel sterk de indruk gewekt dat van een voorzien in een reële behoefte in wezen geen sprake kan zijn. Misschien zou het voor de stedebouwkundige pla nologen een taak kunnen worden om óf de behoefte van het individu t.a.v. zijn huisvesting nog eens aan een nader on derzoek te onderwerpen en hierbij mede rekening te houden met de wensen van de jonge mens óf deze generatie duide lijk uiteen te zetten en aan te tonen dat de ingeslagen weg met betrekking tot het bouwbeleid de enige en meest verant woorde is. Is er misschien een deskundige die dit voor ons nader wil belichten? TH. SCHUYT, Haarlem. In dez* rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn ir Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zfln beschouwd ir De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en lnztemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). ir De brief moet gesteld zijn In behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte ir De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter pubhkatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. ir Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Neen, geen gironummer, maar een do dental van 3000 mensen, gesneuveld in het verkeer, deels door eigen schuld, maar voor een groot deel door de schuld van een medemens. De politie en dat is niet alleen in Nederland is de greep kwijt op het totale verkeer. Zij kan niet op elke weg waar verkeer is, iemand plaatsen. Lapmiddelen, zoals veiligheidsgordels en zovoort zijn doelloos. Men wordt getest voor rijvaardigheid, getest voor de ver keersregels, maar voor mij is het belang rijkste de mentaliteit van de persoon die in het bezit is gekomen van een rijbewijs. Toen de mishandeling van dieren steeds erger werd, kwam er een bond voor die renbescherming. Wie heeft nog de moed een dier te mishandelen in het open baar? Er moest ook een bond, komen voor mensenbescherming. Zolang er po litie in de buurt is wordt er keurig ge reden, maar de politie is nog niet ver dwenen of de verkeersmisdadigers ko men te voorschijn. Tegen deze misdadi gers is de mens onbeschermd. Maar wij kunnen beschermd worden net als de die ren. Als een persoon met rijbewijs een grote fout maakt, dan zouden twee of drie chauffeurs, die de fout zagen, het nummer moeten noteren en opsturen naar een bepaald adres. Dit adres moet dan de bevoegdheid hebben om deze ver keersmisdadigers te straffen. Men mag het van mij censuur noemen maar ;en andere mogelijkheid bestaat niet. Elk persoon in het bezit van een rijbewijs moet weten dat er op hem gelet wordt, niet alleen als de politie zichtbaar is. Drieduizend doden, hoeveel slachtoffers zijn er zwaar verminkt De regering kan ervoor zorgen dat de Bond voor Mensen bescherming er komt, er staat een leger van chauffeurs die geen verkeersmisda digers zijn, klaar. C. JOORES, Haarlem. In „Erbij" van enige weken geleden trof mij een artikel over onze Tweede kamerleden waarin verscheidene volks vertegenwoordigers zich beklaagden over het feit dat zij geen gelden beschikbaar hadden om specialisten op een bepaald ge bied te raadplegen en van de regering verlangden dat die hiervoor een toelage zou verstrekken. Wij zijn zover gekomen dat onze beroepsoratoren erkennen dat zij terzake niet deskundig zijn. Verder her inner ik mij dat enige jaren geleden in de Tweede Kamer gezegd is dat mensen zonder oratorische talenten er niet op hun plaats waren. Wij zijn nu bijna zo ver dat wij oratoren zonder kennis van zaken bezitten de goeden uitgezon derd die de kennis van vakmensen willen kopen opdat zij met die kennis langer kunnen oreren. Zij doen mij den ken aan het verwende zoontje van één mijner vroegere buren die zijn vader de kop gek zeurde om een fiets en toen hij die fiets had bleef zeuren om iemand die hem op die fiets in evenwicht hield. Eerst hebben wij het aantal leden van de Tweede Kamer uitgebreid opdat meer specialisten aan de debatten zouden kun nen deelnemen. Nu blijkt dat er maar weinig specialisten zijn bijgekomen. Ik geloof dat wij er bij de volgende ver kiezing op moeten hameren dat meer specialisten inplaats van oratoren gekozen worden. Ik geef toe dat spicialisten over het algemeen slechte praters zijn maar ze vergoeden dit meestal door hun gedach ten klaar en duidelijk op schrift te stel len, leesbaar voor ieder lid der Tweede Kamer, waardoor een bepaald project snel behandeld kan worden. Waarschijn lijk kan het aantal leden van ons thans orerend college weer ingekrompen wor den. J. GLAS, Haarlem. Toon Hermans is hier op 18 septem ber voor het eerst in het Engels opgetre den. Ik was één van de gelukkigen die een kaartje kon bemachtigen; het grootste gedeelte werd verkocht door Hollandse Clubs enzovoort. Het publiek bestond daar door voor ongeveer 90 percent uit Neder landers, die uitermate genoten van de uit voering. Als je het gelach en applaus als maatstaf neemt. Volgens mij was het een nadeel dat de voorstelling plaats had in een groot gebouw (Eatons Auditorium) en voor de ongelukkigen die veraf en hoog zaten gingen veel uitdrukkingen en klei nigheden onopgemerkt voorbij. Om Toon Hermans te genieten moet je dicht op het toneel zitten. Ik vraag me af of een 100 percent Engels sprekend publiek hem evenzeer had gewaardeerd. In het Neder lands speelt Toon Hermans graag met woorden maar in het Engels gaat dit niet makkelijk, alhoewel hij er in één (het enige) geval mooi afkwam., waar het ging over een „woodpecker" (specht) die niet tikt maar pekt. Meer opvoeringen in deze taal geven hem misschien meer zelf vertrouwen en ideeën. Ik voor mij hoop, dat hij „het maakt" want ik vond hem fantastisch. Mevrouw J. M. WEGMAN, Toronto. DELFT. Propedeutisch examen elek trotechnisch ingenieur J. W. Blomhoff, Beverwijk, J. G. de Groot, Velsen, R. J. J. van der Made, Haarlem, J. Mendrik, Badhoevedorp, W. H. Rijnsburger, Heem stede, L. Spaanenburg, Haarlem, B. Vliet- stra. Beverwijk, L. J. M. Willemse, Heem stede. Propedeutisch natuurkundig inge nieur C. de Boer, Badhoevedorp. IJMUIDEN Op 10 januari van dit jaar is het motorschip Bonafide, na in Santander een lading pyrietas te hebben ingenomen, op de reis naar Rochester op circa 8 mijl noord van Cabo Mayor, gekap seisd en gezonken. De bemanning werd gered. De Raad voor de Scheepvaart heeft geen maatregelen opgelegd ten aanzien van de kapitein en de stuurman van de kustvaarder. Hier is op noodlottige wijze gebleken hoe gevaarlijk pyrietas kan zijn. Hoewel zich ogenschijnlijk als droog aandienend, draagt het 't risico in zich te gaan ver pappen, indien de vochtigheidsgraad een bepaald percentage te boven gaat. Dit ge vaar was tot dusver niet onderkend. De Raad is van mening, dat de door de kapi tein getrofen maatregelen op zichzelf juist waren. Het heeft de raad echter ver baasd dat, hoewel men met deze lading niet vertrouwd was, niemand in het ruim is geweest tijdens de belading en dat ook de vochtigheid niet is gecontroleerd. In dit opzicht zijn de betrokkenen wel tekort geschoten. De Bonafide maakte plotseling slagzij en kapseisde snel daarna. De bemanning werd, drijvende op een vlot, door een Spaanse coaster opgepikt. AMSTERDAM De Amsterdamse po litierechter heeft een 30-jarige student uit de hoofdstad, die tijdens een demon stratie voor het gebouw van de Russische handelsvertegenwoordiging aan het Mu seumplein doppen van fietsbellen naar de politie had gegooid, veroordeeld tot een boete van 100 en veertien dagen gevan genisstraf voorwaardelijk. De demonstra tie werd op 21 augustus gehouden na de Russische inval in Tsjechoslowakije. Een 27-jarige technicus, die tijdens de ongeregeldheden zou hebben meegehol pen aan het omverwerpen van een bouw keet van Publieke Werken, kreeg een boete van 75,-. lekkere lekkere BlueBand boordevol bouwstoffen vitamine en caroteen voor de groei en de stoei en '-" X-'f i'l'l' Sê/'f. 6K.33»

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 6