DE LOODSEN AFFAIRE Toepassing ontslagregel zou beloodsing in gevaar brengen COR OLY Boete van 200 voor klap op voetbalveld UST Loodsen: „Wij kregen giften en geen steekpenningen" Onrust steeg ten top OL4 Voor 't eerst in Nederland tie Maxi Pepsi Fles nm happy met Pepsi I 1 Negen loodsen inmiddels weer vrij KREIDLER- brommer 8 DONDERDAG 3 OKTOBER 1968 9 Om Veiser kampioenschap LANGE NIEUWSTRAAT 181 Reeds vele jaren Tachtig' loodsen Geen vervanging lisSBllli r IK. 7 Nieuwe schroefdop houdt Pepsi sprankelend tijdelijk vanJ$*jvoor et. In de Maxi Pepsi Fles. De originele PepsL De internationale cola. Favoriet in meer dan 100 landen. Op de Maxi Pepsi Fles. Nieuw! Schroefdop houdt de sprankeling in uw Pepsi. Ook als de fles niet helemaal vol meer is...! GEEN RIJKAARDS ALTIJD GEWETEN AANTAL SLEPERS BOYCOT ONTKEND 99 99 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het Loodswezen heeft tot heden geen hinder onder vonden van de arrestatie van de elf Noordzeekanaalloodsen, die ervan worden verdacht steekpenningen te hebben aangenomen van sleepbootbe- drijven, door meer sleepboten te advi seren dan nodig waren. Alhoewel het onderzoek in de „loodsenaffaire" nog volop plaats heeft, vindt het werk in het Noordzeekanaal normaal door gang aldus deelde woensdagmiddag het Loodswezen in Amsterdam ons mede. „Er zijn 120 loodsen langs het Noordzeekanaal en wij zien het scheepvaartverkeer allerminst be dreigd. Bovendien vertrouwen wij er op, dat men de gearresteerde loodsen wel weer spoedig zal vrij laten" zo voegde men er woensdagmiddag aan toe. Welnu dit vertrouwen is niet be schaamd, want de officier van Justi tie in Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman heeft in de vooravond van die dag negen van de elf loodsen uit hun voorarrest ontslagen. Onwetend hiervan in de middaguren stelde het Loodswezen in Amsterdam, dat de eventueel vrij te laten loodsen wel weer hun arbeid zullen hervatten. In hoeverre zij dat blijven doen achtte men allereerst afhankelijk van het verloop van het on derzoek; maar vervolgens ook van de be slissing welke „Den Haag" in deze zaak zal nemen. Blijkens de mededelingen heeft men niet stilgestaan bij de gedachte, dat de gelederen van de loodsen door massale arrestatie dermate uitgedund zouden kun nen worden, dat het werk bemoeilijkt wordt. Dat gevaar heeft ook niet bestaan. Want in de morgenuren reeds heeft de Haarlems Officier van Justitie te kennen ADVERTENTIE DE NIEUWSTE met kleine wielen, bij Breestraat 108 - Beverwijk (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De strijd om het voet balkampioenschap van Velsen bleef op 11 mei onbeslist. De wedstrijd tussen twee Velser clubs eindigde die zaterdag abrupt toen een van de voetballers, een 22-jarige stukadoor, een speler van de tegenpartij met een klap bewusteloos sloeg. De stukadoor stond woensdagmiddag voor de Haarlemse politierechter wegens mishandeling. „Ik probeerde twee man nen die heen en weer aan het trappen waren, te scheiden", zei de stukadoor woensdag. „Hij gaf hem een karateslag", vertelde een als getuige gehoorde toe schouwer. Karate of niet, een feit bleef dat de tegenspeler het bewustzijn had verloren en blauwe plekken in zijn nek had. De officier van juistitie rekende de on sportieve wedstrijdmentaliteit zo zwaar aan dat hij twee weken gevangenisstraf eiste. De raadsman, mr. F. A. Bijvoet, zag geen schuld bij zijn cliënt, hij was van mening dat het een wat ongelukkige po ging was om een schermutseling te be ëindigen. De politierechter vond de mishandeling wel bewezen, maar hield er rekening mee dat alles in de hitte van de strijd was gebeurd. Hij veroordeelde de stukadoor tot 200 boete. Zowel de stukadoor, de geslagen tegen speler als een derde speler werden na 11 mei geschorst door de KNVB. ADVERTENTIE Ja dames ook voor u Dameskapsalon voor de beste haarverzorging. Wij ontvangen u graag in onze nieuwe salon Voor uw afspraken telefoon 11166. Na 6 uur telefoon 13672. gegeven, de loodsen beslist niet als crimi nelen te zien. Bij hem heeft dan ook al spoedig de gedachte voorgezeten alles te doen om het voorarrest zoveel mogelijk te bekorten. Kans op herhaling van het misdrijf achtte mr. Van der Valk Bou man niet aanwezig en kans op ontvluch ting evenmin gezien de lange duur van het vooronderzoek en de publiciteit welke eraan gegeven is werd ook geen gevaar gezien in onderling overleg tussen de ver dachten. Uit het onderzoeek is komen vast te staan aldus de Officier van Justitie dat de gang van zaken reeds vele jaren loopt. Zelfs het jaartal 1950 is genoemd doch dit is nog niet bewezen. Vaststaand is wel, dat alles bijeen een bedrag ver boven één miljoen gulden is uitgekeerd aan steekpenningen. De fraude moet dan ook „Historisch gegroeid" zijn, waarbij de een de ander mee het slop ingesleurd heeft. Opmerkelijk is het, dat degenen, die gearresteerd zijn, zich allen bereid heb ben getoond hun medewerking te verle nen. Even opmerkelijk noemde mr. Van der Valk Bouman het echter ook, dat toen twee jaar geleden de zaak bij toeval aan het rollen kwam en de sleepbootrederijen hun uitbetalingen stopten, de loodsen deze rederijen gingen boycotten. „Men begreep vermoedelijk niet ten volle hoe ernstig de zaak was en is!" De Officier van Justitie was nog niet in staat te zeggen hoeveel loodsen steekpen ningen hebben aangenomen. Het zou hem echter niet verbazen als tijdens het on derzoek bljikt, dat dit in de loop der jaren tachtig loodsen betreft. Het werd name lijk als een gebruikelijk gang van zaken beschouwd, zo had mr. Van der Valk Bouman vastgesteld. Met betrekking tot het aannemen van steekpenningen door een ambtenaar in functie, deelde officier mede, dat han gende de strafvervolging het de gebruike lijke gang van zaken is, dat de betrokken ambtenaar wordt geschorst en bij ver oordeling ontslagen. Gebeurt zoiets hier, dan kan de be loodsing van IJmuiden en het Noordzee kanaal ernstig in gevaar komen. Niette min zullen justitie en politie het onder zoek voortzetten, al bestaat wel alle be reidheid een zodanige medewerking te verlenen dat aan de moeilijkheden tege moetgekomen wordt. Het vervangen van loodsen is geen een voudige opgave. Er zijn wellicht voldoen de zeelieden die in aanmerking komen om als loods op te treden, doch zij heb ben te allen tijde een verdere opleiding nodig en kunnen niet volstaan met hun papieren van tweede of eerste stuurman eventueel derde stuurman grote han delsvaart. Met deze papieren en na keu ring kunnen zij optreden als adspirant loods en gaan zij een jaar op proef varen. In dat jaar doen zij dan parate kennis en verdere ervaring op en krijgen ze gelei delijk aan grotere schepen toegewezen. Door het vrijlaten van negen loodsen kan aan deze kwestie worden voorbij ge gaan en is het loodswezen weer bijna op volle sterkte. Althans op dit moment. In hoeverre weer andere loodsen zullen worden aangehouden is een zaak van af wachten. En dat is een moeilijk zaak voor de loodsen in dit gebied. -X- mm msma. - UÉlHUn&AMnmf 1 i (Van een verslaggever) IJMUIDEN. In de woningen van tientallen loodsen werd woensdagavond een zucht van verlichting geslaakt na een telefoontje dat negen van de elf gearres teerde collega's uit hun voorarrest waren ontslagen. Niettemin verwachten alle loodsen die voor april 1966 al in dienst waren, op een enkele uitzondering na, dat zij vandaag of morgen voor de officier van Justitie in Haarlem zullen moeten verschijnen. Want zij hebben giften ont vangen en geen steekpenningen, zoals wij uit hun midden beluisterd hebben. En giften worden overal ter wereld sinds mensenheugnis verstrekt aan loodsen. De ongerustheid in het korps steeg en kele dagen geleden ten top en resulteerde in een telefonische mededeling aan de directeur van het derde district van het Loodswezen in Amsterdam, kolonel J. H. Bolhuis, dat de psychische toestand van nu Pepsi-Cola in hele literfles Gebotteld door de Vrumon* Fabrieken - Bunodt met licentie van PepsiCo, Inc., K.T„ N.Y. O Trademark registered. de IJmuidense loodsen zodanig was, dat dit gevaar voor de veiligheid van het scheepsverkeer zou kunnen opleveren. Over en weer zouden zeer harde woorden gevallen zijn. In de gezinnen van de loodsen heerst nog een zenuwachtige toestand: men schrikt op als er een auto nadert en 's nachts ligt men urenlang wakker. De vereniging „De Nederlandse Loods", waar 86 percent van alle rijksloodsen in Nederland lid van is, heeft onmiddellijk na de eerste arrestaties de raadsman van de vereniging ingeschakeld en contact op genomen met de directeur van het Loods wezen. De echtgenoten van de betrokke nen ondervinden dat de vereniging niet onverschillig blijft in deze trieste zaak. Vrijwel alle loodsen in IJmuiden be wonen een gehuurde flat of huurhuis. Zij noemen zich de slechtst betaalde loodsen in Europa. Op de Schelde verdient de Belgische staatsloods 43 percent meer dan zijn Nederlandse collega. Voor beiden gel den nagenoeg dezelfde arbeidsvoorwaar den. Hoe groot was nu gemiddeld het „extraatje" waarmee een Nederlandse loods elke maand thuiskwam? Men gaf ons de verzekering, dat dit tus sen de honderd en honderdvijfentwintig gulden lag. Inderdaad een welkom be drag, zeker voor de jongeren. Maar toch geen som waar men rijk van wordt. Dat het een illegaal extraatje was, daar zou geen der betrokkenen ooit bij hebben stil gestaan. Heel de scheepvaartwereld heeft altijd geweten van geven en ontvangen van gif ten. In sommige grote havens delen sleep bootkapiteins envelopjes met doceurtjes uit niet alleen aan loodsen maar ook aan de kapiteins van de schepen die gebruik hebben gemaakt van een sleepboot. In IJmuiden zouden geen giften ver strekt zijn voor extra-sleepboten, maar (tien gulden) voor elke sleepboot die in geschakeld werd. Al dit geld kwam in de „fooienpot" en werd maandelijks onder zestig tot zeven tig loodsen verdeeld. De betrokkenen vinden het „een vreemd verschijnsel" als het ministerie van Defensie nooit geweten heeft wat in de scheepvaartwereld algemeen bekend was. Als het ministerie het wel wist, dan had op hem de morele plicht gerust de betrokkenen erop te wijzen dat zij ver keerd deden, aldus de gevoelens onder de loodsen. Onbekendheid met een ge woonte die al zeventig jaar bestaat, lijkt moeilijk aanvaardbaar. Hoeveel sleepboten zijn strikt noodza kelijk voor een schip in IJmuiden en op het Noordzeekanaal? Dit is afhankelijk van zoveel factoren, dat er een boekdeel mee te vullen zou zijn. Uit de kring der betrokkenen is de vol gende formulering. De loodsen in IJmui den en op het Noordzeekanaal hanteren een norm die gebaseerd is op overlevering en traditie. De normen evolueren. Dit groeit historisch. De theorie, dat de loods slechts advi seur en wegwijzer van de gezagvoerder is, is door de praktijk al lang achterhaald. Een ieder die bekend is met de gang van zaken aan boord van een schip weet dat in feite het de loods is die in loodsmans vaarwater de navigatie leidt. Het komt voor, dat de loods twee sleep boten adviseert, doch dat de kapitein met een sleepboot wenst te volstaan. Het is,in Nederland niet voorgekomen, dat in zo'n geval de loods het dan verder vertikte. Als dan de reis, door de bekwaamheid en uiterste inspanning van de loods tot een goed einde wordt gebracht, is dit nog geen bewijs van 's kapiteins gelijk. De Panamakanaalloods is de enige loods ter wereld die juridisch verantwoor delijk is. Zijn de loodsen, toen tweeëneenhalf jaar geleden „de zaak aan het rollen kwam" en de sleepbootrederijen hun gif ten stopten die sleepbedrijven gaan boy cotten? Van de zijde der loodsen wordt dit ontkend. Het gebruik van minder sleep boten is niet alleen het gevolg van de ver beteringen van het vaarwater, dat ver breed en verdiept werd. Ook de commu nicatie is verbeterd, waardoor de loods op de brug van het schip veel onaange name verrassingen worden bespaard: hij wordt veel beter ingelicht. Ook na alles wat er gebeurd is en mo gelijk nog gebeuren gaat, blijft het on denkbaar, dat een Nederlandse loods be wust de veiligheid van het schip waarop hij staat en de veiligheid van het scheeps verkeer op het water dat hij bevaart, in gevaar zal brengen door bijvoorbeeld een sleepboot minder te adviseren dan hij strikt noodzakelijk acht. Dat zou terecht „on-Nederlands" zijn. aldus de gevoelens in het korps loodsen in IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9