60 jaar van KEULEN s Hervormingen in het spoor van culturele revolutie UST „Suikerenpaleis" in Bloemendaals groen onderwijstradities af wil van oude Mao SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELE^ Jubileum-Aan biedingen Gratis Jubileum-cheques VAN INTELLECTUELEN NIEUWE GENERATIE 13 sue iimcapttess mtm ZATERDAG 5 OKTOBER IS DE LAATSTE DAG VAN DEZE JUBILEUM-RECLAME LEVENSTAAK PRAKTIJK Loodsen Automobiel verzekering Werelddierendag 1968 4 oktober-Dierendag KLOOF VIASSA f VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 A\*S sedert 1908 wanneer het op de fundamenten van een neo-klassisistisch gebouw rust. ADVERTENTIE HEREN- EN JONGENS LEDING IN IJMUIDEN -fr BIJZONDER VOORDELIGE Aan onze KASSA ontvangt u Waarop u GRATIS bij ons kunt kopen tot 31 okt. a.s. Bij aankoop van 50.00—100.00 cheque 10.00 Bij aankoop van 100.00—150.00 cheque 17.50 Bij aankoop van 150.00—200.00 cheque 25.00 Bij aankoop van 200.00 en hoger cheque 30.00 KENNEMERLAAN 61 - TELEFOON 15134 - IJMUIDEN (Van onze correspondent) HONGKONG Bij het begin van de culturele revolutie in China legden de studenten van de rode garde contacten in de fabrieken en communes, om met arbeiders en boeren van gedachten te wisselen over de revolutio naire beweging en revolutionaire banden aan te knopen. Al in 1939 schreef Mao Tse Toeng in zijn boek: „De oriëntering van de jeugdbeweging": „Onze jonge intellectuelen moeten zich onder de arbeiders en boeren, die negentig percent van de bevolking uitmaken, begeven om ze te mobili seren en te organiseren. Zonder de steun van de arbeiders en boeren kunnen wij de strijd tegen imperialisme en feodalisme niet winnen. Wij kunnen ons niet alleen op de jonge studenten en intellectuelen verlaten". Nu heeft Mao Tse Toeng de procedure omgekeerd en arbeiders en boeren op gedragen om naar de universiteiten te gaan en aldus de nieuwe generatie intel lectuelen een heropvoeding te geven. In de toekomst zal de vorming van de nieuwe generatie berusten bij de arbei ders, boeren en soldaten. IN ZIJN nieuwste geschrift verkondigde Mao Tse Tung: „De meerderheid of de grote meerderheid van de studenten die op de scholen en universiteiten hun oplei ding krijgen, kunnen zich aanpassen bij de arbeiders, boeren en soldaten. Sommi gen van hen hebben zelfs vernieuwingen tot stand gebracht. Zij dienen echter toch door de arbeiders, boeren en soldaten vol gens de juiste politieke lijn omgeschoold te worden en hun oude ideologie volko men te wijzigen. Zulke intellectuelen zijn welkom bij de arbeiders, boeren en sol daten". Thans is de al geruime tijd geleden aangekondigde onderwijsrevolutie op gang gekomen die de basis vormt voor de hervorming van de Chinese maatschap pij, waarbij Mao Tse Tung en de Chi nese partijleiding echter nauwelijks meer geloven in de utopie van een klassenloze maatschappij, waarin de arbeider en boer intellectueel en de intellectueel arbeider en boer is. IN HET besluit van het Centraal Comité van 8 augustus twee paar geleden over de grote proletarische revolutie, wordt over het onderwijs gezegd: „In alle soor ten scholen moeten wij de door kameraad Mao Tse Toeng voorgestelde politiek vol gen, en de opleiding zodanig met de pro- duktieve arbeid combineren dat degenen die de opleidingen volgen, zich op moreel, intellectueel en fysisch gebied ontwikke len tot arbeiders met een socialistisch be wustzijn en een socialistische cultuur". De hervorming van het traditionele opvoe dingssysteem, dat ook onder het commu nistisch regime nog lang standgehouden heeft, beschouwt Mao Tse Toeng als een van zijn levenstaken. De Chinese communisten hebben sinds zij in '49 in China aan de macht kwamen verschillende onderwijsexperimenten uit gevoerd, waarbij het accent nu eens op de praktische arbeid en de politieke scho ling, dan weer op de studie en de ver werving van vakkennis lag. Al tien jaar geleden probeerde Mao Tse Toeng het Chinese onderwijsstelsel van de grond af te wijzigen. Hij botste hierbij echter op de tegenstand van de partijbureaucratie, die als nieuwe elite de privileges die het oude onderwijssysteem hun kinderen gaf, niet op wilde geven. Het onderwijs be rustte, ook onder de communistische re gering, voor een groot deel bij de „bour- geois"-intellectuelen en gaf voornamelijk theoretische kennis. De meerderheid van de Chinese studenten beschouwde de stu die als de springplank naar een funktie als ambtenaar en zij keek neer op arbei ders, boeren en al degenen die lichamelijk werk verrichten. De Chinese intellectuelen hebben altijd een zeldzaam superioriteitsvertoon en ar rogantie aan de dag gelegd: ten teken dat ze nooit hun handen vuilmaakten, lieten zij hun vingernagels groeien en droegen zij gewaden met bijzonder wijde lange mouwen. Wie zuiver theoretisch geschoold was, kon het na verscheidene examens tot achtenswaardig mandarijn brengen. Dit ideaal maakt nog steeds grote in druk op de Chinezen, maar Mao Tse Tung wil het met wortel en tak uitroeien omdat het naar zijn mening de sociale en eco nomische vooruitgang van China in de weg staat. Men beweert dat Mao alle in- ellectuelen veracht en alle boekenwijsheid afwijst. Dit is echter helemaal niet waar. Op de eerste plaats bestaat de partijlei ding uit een intellectuele elite, op de twee de plaats was Mao Tse Toeng toen hij in het archief van de universiteit van Pe king werkte, zelf een boekenwurm, die talloze literaire en filosofische werken verslond. Mao Tse Toeng wil alleen een eind maken aan de overschatte positie van de Chinese intellectuelen en de op de Chinese hogescholen dominerende boekengeleerd heid afschaffen. Chinese studenten weten vaak op excellente wijze een theoretisch probleem op te lossen, waarvoor zij zo nodig zelfs een heel wetenschappelijk werk uit het hoofd leren. Maar zij kun nen deze kennis vaak niet in de praktijk toepassen. HOE DE onderwijsrevolutie er in de praktijk uit zal zien is nog niet helemaal duidelijk. Voorlopig zijn de door arbeiders samengestelde „arbeidersteams" naar de universiteiten getogen, om erop toe te zien dat de leer van voorzitter Mao ook in de praktijk toegepast wordt. Aan het praktische werk zal in de toekomst bij zondere aandacht worden besteed. Zo moeten de scholen voor zover mogelijk, nu al hun eigen boerderijen en werk plaatsen hebben. De fabrieken moeten eigen scholen in het leven roepen, waarin het praktische werk aan de machines op de voorgrond staat. Op het platteland zal in de toe komst iedere produktiebrigade een lagere en misschien ook een middelbare school hebben en iedere volkscommune krijgt een hogere school zodat de kinderen bij hun ouders kunnen blijven wonen. Op deze manier wordt geld bespaard. In de steden moet de leiding van de scholen in handen komen van de arbeiders en op het platteland van de kleinere boeren Het volksbevrijdingsleger heeft de op dracht de arbeiders en boeren bij hun streven bij te staan. Bij iedere school wordt een „onderwijshervormingscomité" in het leven geroepen, waarin naast ver tegenwoordigers van de arbeiders en boe ren ook revolutionaire leraren en leerlin gen zitting hebben. De duur van het lager onderwijs wordt van zes tot vijf en van het hoger onderwijs van zes tot vier jaar teruggebracht. Daardoor is het mogelijk dat de Chniese kinderen al op 15- en 16 jarige leeftijd de hogere school achter de rug hebben. Na de hoogstens negen jaar durende basisopleiding volgen enige jaren van praktisch werk in de landbouw of indus Dam.ef.ka-p salon presenteertu de MINI VAGUE behandeling ter ondersteuning voor i eugdige kapsels vanaf f 15.— LANGE NIEUWSTRAAT 181 (aan de nieuwe winkelgalerij bij Simon de Wit) IJmuiden - tel. 11166. Na 6 uur telefoon 13672. „Opnieuw loodsen gearresteerd". Deze berichten kunnen wij deze week steeds weer lezen in de couranten. Wij kunnen ze beluisteren door raduo en televisie. En steeds is het weer „Loodsen gear resteerd". Ik zou zeggen: het wordt nu eens tijd dat er ook eens een ander ge arresteerd wordt. Als u begrijpt wat ik bedoel. Wat is de oorzaak van deze hele af faire. Wie heeft deze dappere kerels die een hele grote verantwoording op hun schouders laden als zij met slecht of storm weer een schip van enige dui zenden tonnen van uit zee de veilige ha ven binnen brengen..Een schip dat mil joenen heeft gekost. Maar hier staan de mensen aan de wal nooit bij stil. En als zo'n kerel dan een kleine fooi krijgt dan wordt er op zo'n kerel laag neerge- gekeken. Maar ik hoop dat er een dezer dagen weer eens een berichtje in de cou rant zal staan over hem of haar, die deze kerels er toe aangezet heeft steekpennin gen aan te nemen. Dat zijn de ware schuldigen. Als de lonen voor dat zware werk van dien aard zijn ik bedoel natuurlijk niet 225 per dag zo als de minister van Sociale Zaken dan be hoeven zij geen steekpenningen aan te nemen. G. F. SCHILLING, IJmuiden. De kwitantie van de W.A.-verzekering wordt precies op tijd aangeboden. U be taalt precies op tijd maar wat komt men daarna een rare praktijken tegen. Als je het (on)geluk overkomt niet schuldig te zijn bij een aanrijding moet je wel over de nodige kasmiddelen beschikken, anders blijft je auto in de herstelplaats. Het schijnt wel bijzonder ingewikkeld te zijn om de herstelplaatseigenaar direct zelf te betalen. Eerst zelf betalen, en pas na maanden mag je geld ontvangen! On dergetekende heeft medelijden met men sen die krap bij kas zitten. Dit kan de wet op de verplichte verzekering toch nooit zo bedoeld hebben, denk ik zo; dit maken de heren verzekeraars er zelf van. Het zou te veel worden de gevallen op te sommen die ik heb meegemaakt; één keer ging het om een bedrag van 380,dat ik eerst zelf moest betalen. A. DE GRAAF, Haarlem. Ook dit jaar vragen wij wederom Uw aandacht voor de verkoop- en propagan- da-kraampjes van de Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie (NBBV) welke op 5 oktober standplaatsen heeft te Haarlem (Julianapark en de Krocht) en te Heemstede tegenover het hoofdpost kantoor. Over het algemeen neemt men aan: 4 oktober „Dierendag" dus dan de die ren „verwennen", doch waarom alléén op 4 oktober? Het moet altijd Dierendag zijn het dier maakt deel uit van onze sa menleving en vraagt elke dag weer aan onze aandacht, toewijding en zorg. Vele dieren geven hun leven door mishande ling, onkunde en dan het gebied van de vivisectie. Dit laatste veelal geheel onno dig voor cosmetica, haarverfstoffen enzo voort, te veel om op te noemen. Dan de pelsdieren die op misdadige wijze wor den afgemaakt door de jacht, klemmen en uitlaatgassen van auto's. Ook de wrede jacht op de jonge zeehonden, welke nog geheel van hun moeder afhankelijk zijn en terwille van een statussymbool van een vrouw, levend worden gevild. Aan de kraampjes kunt u nadere inlichtingen krijgen over het doel en streven van de N.B.B.V. u kunt zich als lid opgeven vele aardige dierenartikelen worden te koop aangeboden waarvan de opbrengst ten goede komt van de N.B.B.V. Artike len zeer geschikt als cadeau of voor eigen gebruik. Nederlandse bond tot bestrijding van de Visisectie, Heemstede. ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 150 Telefoon 10745 - IJmuiden Wees hard, wanneer ge oordeel vellen moet, En 't over eigen daden doet, Maar geldt het anderen, en in 't bijzonder de hulpeloze dieren, Wees dan zacht en goed. Mevrouw M. C. TOP-KOENEN, Haarlem. Bloemendaal zijn in die tijd vermoedelijk helemaal gewend geraakt ADVERTENTIE trie. Pas als de jonge Chinees voldoende praktische ervaring heeft kan hij tot de studie van een hogeschool toegelaten wor den, als hij daartoe naar het oordeel van het „collectief" echter voldoende capaci teiten blijkt te bezitten. De duur van het hogeschoolonderwijs moet, naar de aard van de faculteiten, van vier tot twee jaar teruggebracht worden. Het systeem van corrigeren en proefwerken moet afge schaft worden om de jonge mensen niet in de vrije ontplooiing van hun krachten te hinderen. Met zijn onderwijshervorming wil Mao Tse Toeng de in China bestaande kloof tussen stad en land en hand en geestesarbeid overbruggen. Hij wil aan de superioriteit en de arrogantie van de Chinese intellectuelen een eind maken, de verburgelijking van het bestuursappa raat tegengaan, het eenzijdige streven de kop indrukken en vooral het tempo van de economische en sociale ontwikkeling bespoedigen. Tenslotte gaat het er Mao Tse Toeng, met zijn onderwijsrevolutie om, het volks onderwijs een bredere basis geven waar door een opmerkelijke verhoging van de industriële en landbouwproducten bereikt kan worden. Ook China heeft, zoals alle ontwikkelingslanden, gebrek aan een bre de, technische geschoolde bovenlaag die een bedrijf kan laten lopen en met machi nes om kan gaan. De onderwijsrevolutie is a priori een poging om met eenvoudige middelen, het verminderen van de op leidingsduur betekent een besparing op de staatsuitgaven een zo groot mogelijke bovenlaag met middelbare vooral prak tische kennis, te vormen. Mao Tse Toeng heeft bovendien een groot vertrouwen in de mogelijkheden van de massa, waaraan hij het scheppende werk opdraagt. Zo komt men in de Chi nese pers herhaaldelijk berichten tegen, hoe eervolle arbeiders in hun bedrijf uitvindingen doen en vernieuwingen in voeren. Van de Chinese jeugd wordt van daag de-dag een flinke portie idealis me verwacht, overeenkomstig de leer van Mao Tse Toeng met zijn appèl op zelf verloochening en offerbereidheid. Hoe de Chinese jeugd op de onderwijs revolutie zal reageren, is nog niet te zeg gen. Ook dit plan zal ongetwijfeld op enige tegenstand stuiten. Vele rode gardisten zullen zich na de genoten vrijheid niet graag weer aan de strenge discipline en controle van de arbeiders, boeren en sol daten onderwerpen Het is een gigantische opgave, waarvoor Mao zich gesteld heeft met de hervorming van het Chinese onder wijs. Hiervoor heeft hij zoals altijd, al leen maar richtlijnen maar geen oplos sing gegeven. Articapress in Haarlem maakte deze luchtopname van het Bloemen- daalse raadhuis, waar tegen een groen decor de bestuurderen van de omvangrijke gemeente plannen maken en uitwerken. Het raadhuis, door B. en W. indertijd als gemeentehuis aangekondigd en gebouwd naar een ontwerp van de Haagse ir. A. M Rouville de Meux is vol gende maand alweer twee jaar in gebruik. De gemeentenaren van aan het „suikeren paleis" met aan zijn voet het brede onberispelijke gazon. Het gebouw zelf heeft inmiddels de stemmen van de critici de architectuurcriticus R. Blijstra in deze kolommen: „een neo-neo- neo-neo-imitatie" overleefd. Steen is nu eenmaal erg stevig, vooral

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13