VS schorsen na staatsgreep betrekkingen met Peru Dodental in Mexico is bijna veertig Vendetta in het centrum van Parijs Kamer wenst terugkeer mr. Luns Ook vrees voor omwenteling in Brazilië HET WEER Tweede vrouw van Soekarno gearresteerd Moelele wordt in Kongo berecht Na het bloedbad op het plein Nederlander in Roemenië in arrest Interpellatie gevraagd Meesten zouden nu stemmen op P.v.d.A. en D'66 Woonkunst SPECULAAS Velasco Alvarado nieuwe president Belaunde Terry in Argentinië Tsjechoslowaken vermoordden Bulgaar Blaiberg krijgt wellicht weer ander hart Wapens gevonden bij huiszoeking Recordbegroting Amerikaanse defensie Autobotsing naast jeugddrumband ALLES VOOR DE SLAAPKAMER SLEEPINGHOUSE Zwakke wind Brazilië Als oorlogsmisdadiger Zie verder pagina 3 - over De Smoeshaan Het woord is aan Enquête onder PPR-leden „BREDERODE" ZAKENLUNCH 9.75 v. DUIVENBODEN n.v. PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE 58c JAARGANG NUMMER 283 VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,60 per kwartaal, ƒ15,10 franco per post, 1,07 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije LIMA (Reuter, AFP en AP) De revolutionaire junta in Peru, die president Fernando Belaunde Terry heeft verdreven, heeft een nieuwe regering gevormd met generaal- majoor Juan Velasco Alvarado als president. Premier en minister van Oorlog is generaal Ernesto Montagne Sanchez. Alle leden van het kabinet zijn opperofficieren. De drie leden van de iunta hebben de portefeuilles van Leger, Luchtmacht en Marine. Deze junta bestaat uit generaal Alva rado, de nieuwe president, generaal Causillas en vice-admiraal De Mon- doza. De Verenigde Staten hebben hun diplomatieke en economische be trekkingen met Peru opgeschort. De verdreven president Terry heeft in Argentinië politiek asiel gekregen. Hij was 's morgens door officieren uit zijn paleis gehaald. Hij was op sokken en riep woedend „Lafaards, verraders". Twaalf uur tevoren had hij nog een nieuwe regering beëdigd. Er is veel cri- tiek gerezen op zijn economisch beleid, vooral wat betreft de olie-exploitatie. De crisis brak uit na de ondertekening van een nieuw contract met International Pe troleum Corporation, dochter van Standard Oil of New Jersey. Kort na de staatsgreep gingen de stu denten, die erop tegen waren, de straat op. Zij probeerden auto's in brand tè ste- WENEN (AP). Het Tsjechoslowaak- *e persbureau CTK heeft donderdag ge meld dat er drie Tsjechoslowaken zijn gearresteerd op beschuldiging van moord op een Bulgaarse sergeant in september. Zij zullen hiervoor terecht moeten staan. De sergeant, die behoorde bij de Bul gaarse bezettingstroepen, was Cvetkov Nikolov. Volgens CTK hebben de mannen een straflijst. Uit het onderzoek is geble ken dat de sergeant hun een lift had ge vraagd. Hij werd vermoord op de weg tussen Praag en Kladno. Na de sergeant te hebben gedood, sleepten de mannen zijn lijk in een bos en namen zijn machi nepistool, zijn munitie en zijn papieren mee. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 17 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Medische verzorging4 Uitgaan in Haarlem 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kunst 11 Radio en tv 11 Schrijvende lezers13 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 Aangestipt19 Ptissel 19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 25, 27 Deze krant bestaat uit: tweeëndertig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond: Veel bewolking, maar geen regen van betekenis en hier en daar mist. Overdag ook enkele verspreide op klaringen. Zwakke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. ken, maar werden spoedig door militairen verjaagd. Ook de dagbladen hebben zich tegen de staatsgreep uitgesproken. In een communiqué van de militairen, die de macht hbben overgenomen, wordt ge zegd dat „machtige nationale en buiten landse groeperingen, die uit waren op persoonlijk gewin", het land politieke en economisch in hun macht hadden. De junta wil hervormingen op sociaal, eco nomisch en cultureel terrein. Zij zal de internationale akkoorden, die Peru heeft gesloten, eerbiedigen en de buitenlandse investeringen aanmoedigen, maar deze moeten ondergeschikt blijven aan de na tionale belangen. In Brazilië doen sterke geruchten de ronde dat ook daar een staatsgreep op handen zou zijn. De leiders van de voor naamste congrespartijen zijn naar Rio de Janeiro vertrokken om president Arthur da Costa e Silva de bewijzen te verstrek ken van een samenzwering van de lucht macht om zijn regering omver te werpen en een rechtse dictatuur in te stellen. Een van de punten van de samenzwe- DJAKARTA (AP). De tweede vrouw van oud-president Söekarno, Hartini, is gearresteerd omdat zij ervan verdacht wordt een belangrijke rol gespeeld te heb ben in de clandestiene politieke activitei ten van de ex-president, aldus hebben betrouwbare zegslieden te Djakarta ver klaard. CHICAGO, (AP). Dr. Christiaan Barnard, de Zuidafrikaanse chirurg die pionierswerk heeft verricht op het gebied van harttransplantaties, heeft gezegd dat hij eventueel weer een nieuw hart in het lichaam van dr. Philip Blaiberg zal over planten. Blaiberg kreeg in januari van dit jaar een ander hart. „Wij kunnen het proces van afstoting niet voorkomen. We kun nen het alleen maar vertragen", ver klaarde Barnard tegenover journalisten in Chicago. Barnard verwacht dat het overplante hart van de tandarts tenslot te zal worden afgestoten. Hij zei dat hij hem dan een nieuw hart zal geven omdat Blaiberg nog een goede gezondheid heeft. KINSJASA (AFP) Generaal Moboe- toe, president van Kongo, heeft meegedeeld dat Pièrre Moelele als oorlogsmisdadiger zal worden berecht. De president, die pas uit Marokko is te ruggekeerd, doorkruist hiermee het optre den van zijn minister van Buitenlandse Zaken Justin Bomboko, die met Moelele heeft onderhandeld over terugkeer naar Kongo. De 39-jarige Moelele, een van de leiders van de rebellie van 1963 in de pro vincie Kwiloe, verkeerde in de veronder stelling dat hij zou profiteren van de vo rige maand afgekondigde amnestie. Generaal Moboetoe zegt nu, dat die am nestie alleen maar op politieke gevange nen van toepassing is „en niet op oorlogs misdadigers". Moelele is inmiddels gearresteerd. Vorige week is hij in Kongo teruggekeerd, in ge zelschap van minister Bomboko. ring was volgens hooggeplaatste zegslie den van het congres een plan om de op positieleider Carlo Lacerda te liquideren. Andere personen, die op deze lijst van te vermoorden politici voorkwamen, waren de oud-presidenten Kubitschek en Qua- dros. Verder zouden de voornaamste stu dentenleiders vermoord worden. Mexicaanse soldaten voeren een jonge arrestant weg van het Plein van de Drie Culturen in Mexico- City. De studenten waren daar om singeld waarna leger en politie een bloedbad hadden veroorzaakt. MEXICO. Het aantal doden als ge volg van de bloedige incidenten die zich woensdag in Mexico hebben voorgedaan schommelt tussen dertig en veertig. Er is een honderdtal gewonden. Generaal Luis Ramirez, hoofd van de politie in Mexico-City, heeft verklaard dat zijn mannen een grote hoeveelheid wapens en munitie, sommige van Rus sisch fabrikaat, bij huiszoekingen in de gebouwen rondom het Plein van de Drie Culturen in beslag hebben genomen. Er zouden meer dan honderd „agitatoren" zijn gearresteerd. Andere berichten ma ken melding van meer dan duizend ar restaties. De reden van de tragische gebeurtenis sen van woensdag is onduidelijk. Volgens de politie openden sluipschutters het vuur. „La Prensa", een blad dat meestal een gematigde toon tegenover de rege ring aanslaat, schreef donderdagochtend dat een hefschroefvliegtuig fakkels uit wierp boven het Plein van de Drie Cul turen, waar op dat moment zo'n tien duizend mensen luisterden naar een toe- De Amerikaanse senaat heeft met grote meerderheid de begroting van defensie vastgesteld op 71.900 miljoen dollar. Het is het grootste bedrag dat ooit in de ge schiedenis der Verenigde Staten ter be schikking is gesteld van een departement. spraak van een studentenleider, die cri- tiek op de regering oefende. Op hetzelfde ogenblik trokken vijfdui zend om het plein samengetrokken mili tairen hun wapens „met het doel paniek te zaaien". Zij stroomden het plein op, onderwijl in de lucht schietend, aldus La Prensa. Volgens het blad raakte de me nigte in paniek. Iedereen probeerde te vluchten waardoor velen letterlijk in de armen van de soldaten werden gedreven, die naar alle richtingen vuurden. Daar bij werden ook eigen manschappen ge raakt. „De militairen arriveerden op het moment dat de massabijeenkomst zou worden beëindigd", aldus het blad. (Van onze correspondent) DORDRECHT. De solo-gitarist van de Dordtse beatgroep „The Zipps", de 20-jarige Dick Visscher, verblijft sinds enkele dagen in een Roemeense gevange nis. Ongeveer een week geleden lichtte de muzikant zijn orkestleider in, dat hij „er een weekje tussenuit ging". Daarna vernam men geruime tijd niets van hem tot er een prentbriefkaart uit Oostenrijk kwam met de opmerking dat alles goed ging. Dezer dagen evenwel is bekend ge worden dat hij in Roemenië in verzeker de bewaring is gesteld. In Dordrecht neemt men aan dat de jongeman in een zogenoemde paspoorten kwestie is verzeild geraakt. Het is al meer voorgekomen dat jongelui uit Wes telijke landen naar een Oosteuropees land gaan en daar hun paspoort tegen een vrij hoog bedrag verkopen aan men sen die het land willen ontvluchten. PARIJS (AP). Donderdagmiddag heeft Parijs een vendetta beleefd. Vijf mannen sprongen uit een auto, die voor een café aan de avenue Carnot bij de Are de Triomphe was gestopt. Zich voordoende als politiemannen leg den zij twee gasten de handboeien aan en sleepten hen vervolgens naar de auto. Toen de twee mannen om hulp begonnen te roepen, plaatste een van de „agenten" hen tegen een muur. Een andere schoot hen met een machinepistool van dichtbij dood. De ontvoerders ontkwamen met hun wagen voordat een van de verschrikte voorbijgangers tijd had de politie te waar schuwen. De doden zijn de 31 jaar oude Francis Andreani en de 38 jaar oude Toussaint Giovanelli. Deze twee misdadigers waren eerder in het jaar betrokken geweest bij een moordaanslag op een befaamde gang ster op het eiland Corsica. De politie meent dat de executie een vendetta-achtige vergelding is een van de vele benden, die in Marseille en andere plaatsen langs de Cote d'Azur opereren. Een groep jonge Mexicanen wordt door soldaten bewaakt. Straks zullen ze naar de gevangenis worden over gebracht. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Indien de Haarlemse gemeenteraad een desbetreffend verzoek inwilligt, zullen de raadsleden J. J. Voogd (P.v.d.A.) en mr. D. M. Proper in de ver gadering van 9 oktober interpelleren naar aanleiding van het vertoningsverbod van het toneelstuk „De Smoeshaan" in Haar lem. Ofschoon beide raadsleden zich ervan bewust zijn, dat de burgemeester volgens de letter van de wet op dit punt niet interpellabel is, menen zij uit de bereid heid van burgemeester Cremers om op hun schriftelijke vragen te antwoorden te mogen afleiden, dat deze ook bereid zal zijn mondelijke vragen te beantwoor den. De vraag van de heer Voogd luidt: Is de burgemeester niet van mening dat hij, zonder zijn uitgangspunt voor zijn ver bod van „De Smoeshaan" prijs te geven, niettemin het verbod zou kunnen intrek ken, zulks op grond van een aantal maat schappelijke factoren, door welke het ver bod zijn zin heeft verloren? De heer Proper wil weten of „het feit, dat het Openbaar Ministerie in de verto ningen van het toneelstuk èn in de pers èn op de televisie getoonde fragmenten geen aanleiding heeft gezien tot enige vervolging over te gaan, een reden is voor de burgemeester om het verbod alsnog in te trekken". MUSSELKANAAL. Een 13-jarig meisje dat meeliep in de jeugddrumband Groningen welke in Musselkanaal een winkelweek opluisterde, liep enige ge kneusde ribben op, toen naast de drum band twee auto's tegen elkaar botsten. Tee 16-jarige meisjes die in een der auto's zaten, moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Gaston Bergeret: Een tegenstander kan men nooit ver slaan door hem te imiteren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil dat minister Luns (Buitenlandse Zaken) volgende week de algemene politieke en financiële beschouwingen over de rijks begroting 1969 zal bijwonen. Er heerst in vrijwel alle fracties (regeringspartijen èa oppositie) ontevredenheid over de mo gelijkheid dat de minister bij de debatten niet aanwezig zal zijn. Daarom is aan drang uitgeoefend op premier De Jong, die invalt als minister van Buitenlandse Zaken, om mr. Luns de wenk te geven komende week naar Den Haag te komen. Minister Luns is in Amerika. Hij heeft daar belangrijke, vaak informele, ont moetingen met andere ministers van Bui tenlandse Zaken onder meer die van de E.E.G.-landen, die evenals als hij naar New York zijn gekomen voor de algemene vergadering der Verenigde Naties. Vanwege een conferentie van niet-nu- cleaire landen in Genève is de algemene vergadering een week uitgesteld waardoor zij gedeeltelijk samenvalt met de alge mene politieke en financiële beschouwin gen van de Tweede Kamer. Er zullen in New York belangrijke be sprekingen worden gevoerd over inter nationale kwesties als Tsjecho-Slowakije, Biafra, het Midden-Oosten en de positie van de NAVO. Het zijn juist deze onderwerpen waar aan ook bij de debatten in de Tweede Ka mer grote aandacht zal worden besteed. Daarom wil de Kamer dat de minister in Den Haag zal zijn. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heef gezegd, dat minister Luns naar Den Haag zal komen als dat nodig is en als de besprekingen in New York dat mogelijk maken. Hij noem de dat een kwestie van afwegen. AMSTERDAM. Uit een enquête wel ke de Politieke Partij Radicalen (P.P.R.) in juni onder haar leden heeft gehouden, is gebleken, dat als er nu Kamerverkie zingen zouden worden gehouden en de P.P.R. zou n' - hebben bestaan 36 pet van de tegenwoordige P.P.R.-leden op de P.v.d.A.; 30 percent op D'66, 9 percent op de A.R.P. en op de P.S.P. en 6 percent op de K.V.P. gestemd zou hebben. Bij de vorige Tweede-Kamerverkiezin gen in februari 1967 heeft 31 percent ge stemd op de K.V.P., 28 percent op de P.v.d.A., 10 percent op D'66, 6 percent op A.R.P. en P.S.P. en 1 percent op V.V.D. en C.H.U. Vóór de oprichting van de P.P.R. was 54 percent van de tegenwoordige leden van deze partij geen lid van enige poli tieke partij; 40 percent was lid van de K.V.P., 3 percent van de P.v.d.A., 2 per cent van de A.R.P. en 1 percent van D'66. De gegevens van de enquête zijn uit gewerkt door Bureau Veldkamp Markt onderzoek en gepubliceerd in het week blad „De Nieuwe Linie" van deze week. (Zie verder de rubriek „Van dag tot dag" op pagina 3). ADVERTENTIES Holel-Café-Restaurant Velserenderlaan 3 - Santpoort t.o. de Ruïne - Tel. 02560-8012 Gebonden Kerriesoep •fr Champignons op toast Tarbot Klébert Worteltjes Aardappelpureé Fruit Koffie dagelijks aan de vleugel Billy Poggemeier Restaurant a la carte Coctailbar - plate service MIDGET GOLF KRUISSTRAAT 22 - HAARLEM - TEL. 17206 INTERIEURS SPECIALE AANBIEDINGEN IN BANKSTELLEN Zijlstraat 62 Tel. 2 08 74 Haarlem zwaar gevuld met zuivere amandelspijs A.s. zaterdag als reklame een lekker stuk van 2.50 voor ƒ2.15 roomboterspeculaas roomboterstaven - roomborstplaat Als steeds naar m m m heerlijk Telefoon 1 64 79

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1