Ajax moet in het eerste duel toe slaan Fenerbahce heeft ook een Cruyff en een Vasovic ZIJ HETEN OGUN EN NUNWEYLLIR Mansvelds berouw MICHELS: „Uitschakelen Manchester City is een hele kunst" HAPPEL NA REL MET AAD MANS1 Mijn spelers zijn te onbeheerst dit was toch helemaal niet nodig Herstel tweede Detroit Tigers in duel tegen Cardinals fijnste koffie gezond KOFFIE VHflE en Turkse kampioen kan in Istanboel Zuidamerikaanse tonelen ontketenen EXCUSES AAN POLITIE VAN JONGEN DIE VELD OPRENDE FC KÖLN IS NIET BANG Verbruik van coffeïnevrije koffie neemt snel toe. ■lit i' echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 25 Gustav Wiederkehr, voorzitter van de UEFA. kijkt toe tijdens de loting voor de tweede ronde van de toernooien om de Europa Cup, waarmee Barcs, vice-voor- zitter, zich daadwerkelijk bezig houdt. mnnnnnnnnrrnr""""«mmiiiiwniiiiwi AMSTERDAM. „Ik heb mij hoofdzakelijk vrij willig tot de politie gewend omdat ik niet wil dat er onjuistheden over de poli tie worden verteld". Dit heeft de jongeman, die woensdagavond het inci dent veroorzaakte bij de wedstrijd Ajax-Neurenberg in het Olympisch Stadion vanmiddag in zijn op het Amsterdamse hoofdbureau van politie afgelegde ver- klaring gezegd. De buiten dehoofdstad wonende jon geman, wiens identiteit op zijn verzoek niet is vrij geven, heeft de politie zijn excuses aangeboden. Hij betreurt het dat zijn op treden aanleiding is ge weest tot het incident. Van meet af aan was hij van plan na afloop der wedstrijd het veld op te gaan. Hij was daartoe van zijn plaats op de staan- tribune af naar beneden gegaan en kwam tenslotte achter het Nürnberg-doel terecht. Na het derde doel punt ging hij het veld op om Groot „op de schouders te tikken" en hij raakte, toen de agent met zijn hond op hem afkwam, in paniek. De jongeman heeft ontkend met lege bierblik jes naar de politie te heb ben gegooid. Wel was hij temidden van een groep, van waaruit dit is gebeurd. Bij thuiskomst in zijn woonplaats hoorde de jon geman dat de indruk bij de toeschouwers in het sta dion en de kijkers thuis was gewekt dat de politie agenten. die hem bij de eretribune tenslotte op vingen, hem hadden mis handeld. „Dit is niet waar", zo zegt hij in zijn verkla ring, die hij heeft afge legd tegenover de hoofd inspecteur Heijink. „Het optreden van de agent met de hond was juist, hij voerde zijn orders uit. Daarentegen is de wij ze, waarop de agenten de jongeman tenslotte voor de eretribune vastpakten te geëmotioneerd en te individualistisch geweest en dit heeft tot een chao tische situatie geleid. Een dergelijk iets mag zich niet meer herhalen", aldus hoofdinspecteur Heijink. GRAZ. Aad Mansveld zat enkele uren na de door ADO gewonnen beker strijd tegen Grazer AK al weer rustig te kaarten in een van de kamers van berghotel Plabutsch. Hij leek uiterlijk ten minste onaandoenlijk en scheen het vervelende incident waarbij hij diep in de tweede helft betrokken raakte te zijn vergeten. Maar innerlijk hield het hem toch bezig. Dat bleek, toen hem duide lijk werd gemaakt, dat hij door de ene vermaledijde seconde waarin hij zich zelf vergat, hoogstwaarschijnlijk de thuis wedstrijd tegen 1 FC Köln zal missen. „Ik heb veel liever een boete van dui zend gulden", viel hij spijtig uit, „Het ergste vind ik echter nog dat mijn me despelers er ook de dupe van zijn". „Het liefst was ik in een kooi het veld afge gaan", zei hij somber. (Vanonze sportredactie) AMSTERDAM. Het commentaar van Ajax-trainer Michels op de uitslag van de loting voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup was: „Fe nerbahce heeft de meest verrassende overwinning behaald in de eerste ronde. Het uitschakelen van Manchester City is een hele kunst. Ik geloof niet, dat wij dit elftal mogen vergelijken met Besik- tas, zoals wij dat een paar jaar terug troffen (Besiktas gedroeg zich in Amster dam als een gezelschap toeristen) of met het Fenerbahce, dat DWS vier jaar terug moest bestrijden. Nogmaals Man chester City uitschakelen is een hele kunst." Michels had liever gezien, dat de eer ste wedstrijd met de nieuwe tegenstan der in Turkije was geweest. „Als het tot een verlenging zou komen, kan je die be ter op eigen veld hebben. Na Real Ma drid weten we hoe nadelig het is een ver lenging op vreemd terrein te spelen." Daarentegen merkte Theo van Duiven- bode op: „Ik vind het prettig, dat we eerst thuis spelen. Dan hebben we toch een kans om een voorsprong te nemen! Fenerbahce is natuurlijk geen gemakke lijke tegenstander, maar tegen Besiktas zijn we er ook door gekomen." Cor Brom de tweede trainer van Ajax: „dat Turk se voetbal verschilt in veel van het onze. Je kunt voor de gekste verrassingen ko men te staan, maar ik geloof, dat deze ploeg te verslaan is." Gekke verrassin gen dan vooral in Turkije, waarover Ve libor Vasovic zegt: „de keren, dat ik in Turkije heb gespeeld, ben ik niet onder de indruk gekomen. De Turken zijn tem peramentvol, maar daardoor maken ze ook fouten. Als wij ons verstand gebrui ken profiteren we daarvan en winnen." Wim Suurbier leerde het Turkse spel ken nen met Ajax en het Nederlands mili tair elftal. Mijn ervaring is, dat je in een uitwedstrijd in Turkije zeer veel pro blemen kunt krijgen." De twee uitblin kers van de wedstrijd tegen FC Niirn- berg, Johan Cruyff en Piet Keizer, gelo ven een redelijke kans te hebben om tot de derde ronde door te dringen. Keizer: „Ik geloof, dat we niet mogen klagen. Wie is er eigenlijk nog wel zwak in zo'n tweede ronde?" Cruyff: „Ik had natuur lijk liever vrijgeloot, maar daar zal mijn heer Van Praag wel anders over denken in verband met de financiën." Aanvoerder Gert Bals meent: „De lo ting had natuurlijk beter gekund, vooral als je rekent dat Benfica en AC Milan zijn vrijgesteld. Maar die ploegen heb ben nu eenmaal altijd gelyk. Ik ben nog niet vergeten wat voor moeite wij met Besiktas hebben gehad". (Van onze sportredactie) MANCHESTER Fenerbahce, de volgende tegenstander van Ajax in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, is in de eerste ronde de grote verrassing geweest. Het uitschakelen van de Engelse kam- pioensploeg Manchester City is geen gering karwei. De Turkse ploeg legde de basis voor het succes in de uitwedstrijd, toen Manchester City op 00 werd gehouden. In de return verscheen een onvermoede kracht in de Turk se ploeg: de 24-jarige Ogun. Dinsdag werd hij overgevlogen uit Washing ton, waar hij werkzaam was; woensdag was hij ongrijpbaar voor de Engel sen. Hij scoorde het winnende doelpunt (21), scoorde bovendien twee niaal in buitenspelpositie en was vooral na rust nauwelijks te stoppen. Peter Gardener, sportjournalist van de Manchester Evening News, zag Ogun en was opgetogen over zijn spel. „Het is een enorm gevaarlijke aanvaller. Hij heeft City de das omgedaan". Over de kansen van Ajax om de Turkse ploeg te verslaan merkt hij op: „Ik ken Ajax onvoldoende om een voorspelling te doen. Het is dacht ik zo, dat Fenerbahce te verslaan is door snel een voorsprong van twee goals te krijgen. Daarmee zijn ze enorm te demoraliseren. Als ze verliezen, verliezen ze met grote cijfers. City is dat in de eerste wedstrijd in Manchester niet gelukt. Door het uitblijven van goals nam het verweer van Fenerbahce toe, zo dat er aan het slot geen doorkomen meer aan was. In Istanboel was het moeilijk spelen. De eerste helft was Manchester City sterker en kwam met 10 voor. Toen was het publiek volkomen stil. Al in de eerste minuut van de tweede helft werd een ge lukkige goal gemaakt. Het publiek ontstak toen vuurwerk, leek volmaakt gek. Zuidamerikaanse tonelen dus. Dat bleef zo de gehele tweede helft, met een toppunt rond de winnende goal". Gardener meent, dat Fenerbahce behalve in Ogun ook in Nunweyllir een stervoetballer heeft. Deze speler is een 29-jarige Roemeen, die vele interlands voor zijn land speelde en thans bij Fenerbahce geld mag verdienen aan het slot van een glanzende carrière. Zijn loopbaan komt overeen met die van Velibor Vasovic. Ajax' Joegoslaaf heeft meer overeenkomsten met de Roemeen van Fenerbahce. Beiden zijn verdedigers en in staat tot een dominerende rust gevende rol. Manchester City merkte Nunweyllirs capaciteiten in dit opzicht. Aad Mansveld (links) heeft zijn stomme streek begaan. Hij heeft Erkinger gestompt en zich daarmee onmogelijk gemaakt in het resteren de verloop van Grazer AK tegen ADO. Ttrwijl Thie (rugnummer 1) Erkinger vasthoudt en scheidsrech ter Huber (rechts) met hetzelfde karwei bezig is komen opgewonden spelers toegelopen. Mansveld, kan gaan. (Van een speciale verslaggever) -GRAZ Een walgelijk incident ontsierde de gave lestactiek die ADO gisteravond de Grazer AK las. Geen vreugde dan ook over de 20 zege, wel driftige discussies rond het uit het veld zenden van Aad Mansveld. ADO's prominente autsputzer kon zich vijf minuten voor het einde niet beheer sen. Een ordinaire vechtpartij hield voor Mansveld in, dat hij straks in het Zuiderpark tegen F.C. Köln, de volgende tegenstander van de Hagenaars, niet van de partij zal zijn. Felle emoties aan het einde van een wedstrijd, die ADO, ondanks alle wederzijdse grofheden, zo eenvoudig beheerste, dat de Grazer AK tot een lastige kleuter werd gedegra deerd. GAK ging, zoals verwacht, driftig van start, maar uit Oostenrijks offensieve daden sprak vanaf de eerste minuut geen overmaat van vertrouwen. Daarvoor ont- (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De Detroit Tigers zijn vol vertrouwen uit Saint Louis vertrok ken: de tweede wedstrijd van de World Series 1968 werd een onbedreigde 8-1 zege voor de Tigers. Linkshandige Detroit- werper Mickey Lolich had het alleen moeilijk in de eerste en zesde inning, maar klaarde het goed tegen de sterke slag- ploeg van de Saint Louis Cardinals. De Detroit Tigers scoorden de eerste drie runs via homeruns op het werpen van starting-pitcher Nelson Briles, die in de zesde inning vervangen werd. Daarna kwamen er nog drie werpers op de Car- dinals-heuvels: eerst Steve Carlton die er niet in slaagde om Detroit af te stoppen, Ron Willis hield even stand, maar Joe Hoerner moest in de negende inning weer diep buigen. Detroit-werper Mickey Lo lich sloeg een van de drie Detroit-home- runs en werd zodoende het gesprek van de dag, want in zijn carrière als prof honkballer was hij er tot nu toe nog nooit in geslaagd om de bal het veld uit te slaan. De stand in de World Series, die morgen in Detroit worden vervolgd, is nu gelijk. Zaterdag zullen Earl Wilson (Detroit) en Ray Washburn (Saint Louis) het werpen verzorgen. De tweede WS-wedstrijd is een bittere teleurstelling geworden voor de suppor ters van wereldkampioen Saint Louis Car dinals. De 54.692 toeschouwers hadden veel vertrouwen in hun favorieten, vooral omdat Mickey Lolich bij Detroit op de heuvel stond. Daar hadden de Cardinals- fans gegronde redenen voor: hun club speelde dit jaar 47 maal tegen lefthan ders en dat leverde 35 keer een overwin ning op. Bovendien stond Lolich bekend als een werper die het niet de volle negen innings uit kan houden: dit seizoen start te hij in 33 wedstrijden en in slechts acht daarvan bleef hij tot het einde op de heuvel. Als derde reden kon gelden dat Lolich zijn WS-debuut maakte en dat drukt zwaar, zelfs bij doorgewinterde Amerikaanse honkbalprofs. Het liep geheel anders. Nadat Cardi- nals-werper Nelson Briles de Tigers in ADVERTENTIE de eerste inning met behulp van zijn vel ders had uitgeschakeld, kreeg Lolich het inderdaad even moeilijk: in de gelijkma kende slagbeurt kregen de Cardinals het tweede en eerste honk bezet, maar het leverde geen runs op. In de tweede in ning nam Detroit een 1-0 voorsprong door een enorme homerun van W. Horton en dat gaf Lolich moed. Zelfs als slagman, wat niemand had vermoed: in de derde inning sloeg hij voor het erst in zijn Major League-loopbaan een homerun 2-0. De Cardinals hadden niets meer te ver tellen tot de zesde inning, maar toen was de Detroit-voorsprong al opgelopen tot 5-0. Nelson Briles kreeg in de zesde De- troit-slagbeurt een homerun van Norm Cash tegen en toen de volgende slagman Willie Horton een honkslag gaf, werd hij vervangen. Van relief-pitcher Steve Carl ton hing het toen af: hij slaagde er niet in om Detroit af te stoppen: door honk slagen van Jim Northrup en Dick Mc Auliffe werd het 5-0. In de gelijkmakende zesde slagbeurt kreeg Lolich de enige run tegen: Lou Broek scoorde op een honkslag van Or lando Cepeda (5-1) In de zevende inning werd het 6-1, omdat Carlton wederom twee honkslagen tegen kreeg en zijn ver vanger Willis een punt moest toestaan. De laatste Cardinals-werper Joe Hoerner wierp in de negende inning driemaal 4w achtereen en dat leverde twee runs op (8-1). Lolich werd winnende werper met 9-2-6. beerden de Grazer AK de moed met veel meer dan drie man naar voren te snellen. Op de rechter flank was dat Koleznik, die zijn goede bedoelingen zag gesmoord door het duo Harry Vos-Jan van den Oever. Happel daarover: „Koleznik is veruit de beste aanvaller van GAK. Bo vendien wilde ik, dat Harry Vos als dat kon, naar voren ging. Van den Oever moest dan overnemen. Hij heeft dat uit stekend gedaan." In het centrum opereerde Krois of Ho- henwarter zeer moeizaam, ook al omdat Kees Weimar met opvallende rust hun acties wist te ontregelen. De Joegoslaaf Slovic kon alleen imponeren als hij alle tijd kreeg en omdat Theo van den Burch daar de man niet naar is. was ook van hem weinig te duchten. Nee, GAK kon nauwelijks gevaarlijk worden. Veel min der in ieder geval dan ADO. dat via de rustgevende Piet Giessen en de aggres- sieve Lex Schoenmaker Kees Aarts alle gelegenheid bood zijn snelheid uit te bui ten. Met Harry Heijnen als hardnekki ge stoorzender had elke aanval van de Hagenaars dan ook meer inhoud. Na vijf minuten al kon de Grazer doel man Rumpf Heijnen pas op de doellijn stuiten. Tien minuten later accentueer de ADO zijn gevaar in een doelpunt. Een magnifieke pass van een „herboren" Schoenmaker bracht Heijnen alleen voor KEULEN. „ADO of Grazer AK, dat maakt geen verschil. De FC Köln komt een ronde verder". Zo reageerde Hans Merkle, de trainer van FC Köln op de lo ting voor de tweede ronde van het toer nooi voor bekerwinnaars. „Bijzonder gun stig voor ons is dat wij eerst uit spelen. Daarom ben ik optimistisch". Over ADO zei Merkle, dat hij „De Hagenaars vele keren heeft gezien. Het is een technisch goede ploeg en kan vooral op eigen ter rein zeer gevaarlijk zijn. Deze hindernis kunnen wij echter nemen". Is ADO's manager Hartmann bang voor de volgende tegenstander, FC Köln? „Het is natuurlijk een bijzonder goede en sterke ploeg. Er spelen bijvoorbeeld een drietal internationals in. Overath, Weber en de Joegoslavische doelman Soskic Daartegenover staat, dat Köln, ook finan cieel gezien, een interressante tegenstan der voor ons is. Het zou leuk zijn als we, in navolging van Ajax, ook een Duitse club konden uitschakelen". Aanvoerder Heynen was zich goed bewust, dat FC Köln andere tegenstand zou bieden dan het povere Grazer AK „Dat wordt na tuurlijk wel een ietsje zwaarder. Vooral nu we de pech hebben dat we onze cen trale verdediger moeten missen". Speel de hij liever eerst uit en dan op eigen veld? „Nee, juist niet. We moeten nu zo goed mogelijk voor eigen publiek uit de bus komen en ik ben er van overtuigd dat het een uitverkocht huis wordt. Als we eerst in Keulen met ruim verschil zouden verliezen komen ze niet allemaal meer kijken". Rumpf en toen die afschuwelijk miste, betekende dat 0-1. GAK kon het maar moeilijk verwerken. Rechtsback Erkinger en linkshalf Schil- cher konden zich vulgaire grofheden per mitteren zonder dat de Zwitserse scheids rechter Huber er ook maar aan dacht in te grijpen. Schoten en kopballen van Eek- hard, Krois, Phillip (invaller voor Slo vic) en Koleznik vroeg in de tweede helft konden doelman Thie („wat heb ik eigenlijk te doen gehad?") nauwelijks verontrusten. ADO met Jochems op de plaats van de door maagkrampen ge kwelde Weimar leek drijvend op een beter spelinzicht een betere techniek en conditie, naar een onbedreigde zege te dobberen. Een grove overtreding van Lex Schoen maker tegen Schilcher echter deed het kruit, dat door scheidsrechter Huber ten onrechte niet was nat gehouden, toch ont branden. Erkinger, die te laat al een of ficiële waarschuwing had opgelopen (trainer Kominek: „een temperament volle jongen") stormde op Schoenmaker af en trapte voor de zoveelste keer na. Mansveld zag dat en gooide Erkinger te gen de grond. „Die jongen was al de he le tijd bezig. Ik laat mijn medespelers toch niet omverschoppen? Goed, ik was driftig, daarom gooide ik hem wat te hard omver." De zwakste man van het veld, arbiter Huber, raadpleegde zijn grenswachter en op diens advies stuurde hij vervolgens Mansveld naar de kant. Onder luguber gehuil van de tribunes kon Heijnen ADO in de laatste seconden nog naar 2-0 schie ten, maar toen was de lol er al lang af. Trainer Happel na afloop: „mijn spe lers zijn te onbeheerst. Dit was toch he lemaal niet nodig. Ze speelden tactisch uitstekend en daarom dan dit? Dat viel me tegen, niet alleen van Mansveld, maar van 70 pereent van mijn elftal." Een laconieke trainer Kominek: „ADO heeft prachtig gespeeld, met Mansveld, Heijnen en Aarts als de besten. De scheids rechter Goed gefoten." ADVERTENTIE Dat is begrijpelijk, we leven in een ge jaagde tijd die veel van de mens vergt. Daardoor ontstaan vaak bepaalde klach ten die het drinken van gewone koffin niet tot een genoegen maken. Deze mensen gaan over op Koffie Hag. Dat is ook echte koffie, hele goeie zelfs, maar dan vrij van coffeïne en andera schadelijke stoffen. Dan zijn er ook steeds meer mensen zónder klachten die Koffie Hag prefereren. Omdat ze van zuivere koffie houden. Koffie Hag spaart niet alleen hart, zenuwen en bloedsomloop, maar ook maag, lever en gal. Er gaat werkelijk niets boven zo'n lekkere, geu rige en... gezonde koffie als Koffie Hag. Echte koffiebonen... maar coffeïnevrij.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 25