VAN DAG TOT DAG In Vietnam heb ik nog nooit zoiets meegemaakt als dit" Politieagenten en soldaten schoten zelfs op elkaar Soekarno weer beschuldigd ■■s „Israël kan kernwapens maken" Benelux wil versterking van WEU Curtis Lemay: „Desnoods kernbommen op Vietnam" REPORTAGE VAN lEN BLOEDBAD DAALDEROP achtergrond Badkamerkachel commentaar op actuele zaken Dronken soldaat is moordenaar van buitenlanders Intelligentie en Vredesprijs voor Dubcek en Svoboda 55 Italiaanse journaliste Oriana Falloci in Mexico: President Lübke zou op 1 juli willen aftreden Tweede man" van George Wallace Esro-satelliet gelanceerd R illerig vóór en na de douche? Vóór en na het bad? Wat zegt u, heeft u die nare, maar vooral onnodige momenten nog? Alles wat u ontbreekt is maar één ding: een gegarandeerd veilige en de gelijke badkamerkachel van Daalderop met KEMA-keur én waterdichtheidsteken. Als u die koopt hoeft u alleen maar aan 't koordje te trekken om in 'n brede bundel infrarode warmte stralen te „baden"! Op de juiste plaats. 11 Bonfmodehuis DIGK BARTELS GROTESORTERING BONTMANTELS telegrammen VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 (Vervolg van pagina 1) Premier Esjkol: Speciale aanbieding NERTS-MURMEL CRAVATTE 49,50 bontstola's, bonthoeden, bontcravattes WAGENWEG 126 ROOD HAARLEM - TEL. 14360. Gesloten huis op 1ste etage- Si De nieuwe politieke partij P.P.R. (Po litieke Partij Radicalen) wier leden voor een deel afgescheidenen van de K.V.P. zijn, heeft middels een enquête de ach tergrond van haar ledenbestand belicht en daarbij interessant cijfermateriaal in handen gekregen, dat deze week door „De Nieuwe Linie" wordt gepubliceerd. In de eerste plaats is het verrassend te moeten constateren, dat vóór de oprich ting van de P.P.R. op 1 maart van dit jaar reeds 54 percent van degenen die lid werden, hun stem al niet meer aan de K.V.P. gaven. Bij de laatste verkiezin gen stemde namelijk niet minder dan 28 percent op de P.v.d.A., 10 percent op D'66, 6 percent op de P.S.P. en 10 percent op een van de overige partijen. Slechts 31 percent stemde K.V.P. Een tweede interessante uitkomst van deze enquête is het antwoord op de vol gende vraagstelling: „Stel dat er nu Ka merverkiezingen zouden zijn, en de P.P.R. zou nog niet bestaan, op welke partij zou u dan stemmen?" Het antwoord luidde: „36 percent op de P.v.d.A., 30 percent op D'66, 9 percent op de P.S.P., 9 percent op A.R. en slechts 6 percent op de K.V.P.". Een derde boeiend gegeven werd ver kregen door de vraag, of de leden van de P.P.R. voor de oprichting van de partij al lid waren van een andere politieke partij. Daaruit bleek dat vóór de oprich ting van de P.P.R. 54 percent van de thans aangesloten leden niet politiek ge- engageerd waren. Veertig percent was lid van de K.V.P., 3 percent van de P.v.d.A. en 1 percent van D'66. Er zijn uit deze uitkomsten natuurlijk tal van interessante conclusies te trekken, maar de meest voor de hand liggende is uiteraard toch wel dat de P.P.R. niet het kunstprodukt van een klein aantal onte vreden K.V.P.-leden is, doch de politieke behuizing van een groot aantal politiek geïnteresseerde jonge katholieken, die uit het patroon van de destijds bestaande politieke partijen niet of moeilijk konden kiezen en grote behoefte hadden aan een eigen home en een andere politieke doel omschrijving. De P.P.R. heeft op deze manier blijkbaar in een dringende be hoefte voorzien, in tegenstelling met wat In K.V.P.-kringen zo gaarne wordt be weerd, namelijk dat een kleine groep aan stichters profijt heeft getrokken van een bestaande aarzeling in de gelederen van de K.V.P. Als de P.P.R. niet zou zijn opgericht, zou de K.V.P. slechts 6 percent hebben kunnen behouden van degenen die er nu zijn uitgegaan, terwijl bij de voorgaande verkiezingen al 54 percent van de „onte vredenen" de K.V.P. de rug hadden toe gekeerd. De oprichting van de P.P.R. is dus toch blijkbaar een belichaming van bestaande aspiraties die in de jonge garde al veel eerder waren geboren dan het tijdstip, waarop Bogaers en de zijnen het besluit namen de rangen der K.V.P. te verlaten. Tot slot kan nog gereleveerd worden dat de leden van de P.P.R. zich desge vraagd in grote meerderheid hebben uit gesproken vóór een samenwerking met de P.v.d.A. en D'66, en dat slechts 11 per cent het nog met de K.V.P. zou willen proberen. Negentig percent is tegen sa menwerking met de Boerenpartij, 82 per cent tegen samenwerking met de V.V.D. Merkwaardig genoeg kreeg een eventuele samenwerking met de P.S.P. nog vijftig percent van de stemmen der P.P.R.-leden. De openheid in de gelederen van de P.P.R. demonstreert zich op een indruk wekkende wijze. Gezien het feit dat de P.P.R. een jonge partij is, ook wat de gemiddelde leeftijd harer leden betreft, signaleert deze enquête toch wel heel sterk de symptomen van een ingrijpende verandering in de jonge politieke gemoe deren. De overschrijding van eeuwen oude drempels is blijkbaar geschied. Het gaat er nu om hoe de P.P.R. erin zal slagen, haar vernieuwende denkbeelden en haar politieke frisheid om te zetten in een politieke werkelijkheid. STOCKHOLM. (Reuter) Het Zweed se Rode Kruis heeft in Stockholm mee gedeeld dat een dronken Nigeriaanse sol daat de moordenaar is geweest van de twee Britse zendelingen, de medewerker van het Zweedse Rode Kruis en de Joego slavische arts, die woensdag te Okigwe in Biafra zijn doodgeschoten. De Zweedse ambassade in Lagos had laten weten dat soldaten van het federale Nigeriaanse leger na de strijd om Okigwe een medische hulppost waren binnenge drongen. Een jonge officier had „met alle mogelijke middelen" gepoogd geweld te voorkomen maar een dronken soldaat had het vuur geopend. Wie is intelligent en wat is intelligen tie? Deze twee vragen schijnen soms een oplossing te krijgen, maar dan blijkt plotseling weer dat het antwoord toch niet waterdicht is. Intelligentie-tests ge ven wel eens de mogelijkheid tot een bepaalde selectie, maar het grote pro bleem blijft toch dat een hoge I.Q. niet altijd de resultaten blijkt af te werpen die in overeenstemming zijn met de daar aan toegekende waarde. De Intelligentie Quotiënt is bij het psychotechnisch onderzoek weliswaar geen allesoverheersende factor, maar toch wel een element dat rangschikking van de geteste figuur bepaalt. Nu is intelli gentie geen synoniem van wijsheid. Wat wijsheid is, valt even moeilijk te om schrijven als wat onder intelligentie moet worden verstaan. In het negatieve kan men komen tot het aanduiden van de verschillen tussen deze twee begrippen. Een van de belangrijkste verschillen is zeker, dat voor het meten van wijsheid geen formule bestaat, zodat men zich nooit gedocumenteerd zal kunnen beroe pen op een hoge „wijsheids quotiënt". Dit alles dient ter inleiding van een bedroevende geschiedenis, die zich dezer dagen heeft afgespeeld voor de Haagse rechtbank. Daar diende een kort geding tussen twee verenigingen die allebei Mensa-Nederland" heten en beide ver enigingen van super-intelligente Neder landers zijn. Deze super-intelligente lie den blijken in verenigingsverband niet de wijsheid te hebben kunnen opbrengen om hun organisatie in het goede spoor te houden. Zij zijn gaan kibbelen, met het gevolg dat een deel van de vereniging zich heeft afgesplitst. Het ene kamp heeft zich tot de rechter gewend met het verzoek het andere kamp te verbieden de naam Mensa-Nederland te voeren. Bij de behandeling van het kort geding kwam vast te staan, dat de beide verenigingen hun zaakjes bijzonder slecht in orde hadden, wat de president van de rechtbank tot de conclusie bracht dat „alles op losse schroeven bleek te staan". De uitspraak is op 1 november bepaald, waardoor niet meer te voorkomen is dat binnenkort de grootste groep „Mensa" haar eerste lustrum gaat vieren, dat de kleinste groep „Mensa" al in de zomer heeft gevierd. De kleinste groep had ver zuimd de stukken tijdig bij de rechtbank te deponeren, de grootste groep had juri disch een voorsprong doordat de oor spronkelijke vereniging wel de oudste rechten, maar de zwakste bestaansgron den bleek te hebben. Hoe de uitspraak zal luiden moge aan de rechter worden overgelaten, maar in ieder geval is weer duidelijk gebleken dat een hoge mate van intelligentie geen waarborg is voor een wijze, tolerante en nuttige manier van samenwerken. Men vraagt zich af of datgene, wat naar geldende maatstaven „hoge intelli gentie" heet, maatschappelijk wel zo bruikbaar is als gewoontegetrouw wordt aangenomen. Er komt blijkbaar nog heel wat méér aan te pas. BRATISLAVA (A.P.). Het Slowaak se comité voor de vrede heeft de presi dent van Tsjecho-Slowakije, Ludvik Svoboda en partijleider Alexander Dubcek voorgedragen voor de prijs voor de vrede van Tsjecho-Slowakije van dit jaar. Dit is door het Tsjechische persbureau C.T.K. gemeld. Sinds de prijs in 1950 voor het eerst werd toegekend hebben 125 per sonen en twintig instellingen de prijs ontvangen. MEXICO CITY, (AP). „Ik ben als oorlogsverslaggever in Vietnam geweest, maar ik heb nog nooit zoiets meegemaakt als gisteravond" zei Oriana Falloci, een Italiaanse journaliste. Zij lag in een zie kenhuis, nadat ze gewond was geraakt in de gevechten tussen studenten en mili tairen in Mexico-City. Oriana Falloci heeft een schotwond in haar rechterdij en haar linkerknie, en in haar rug zit nog een kogel. „Ik stond op een balkon aan het Plein van de Drie Culturen met een paar stu denten, die de mensen op het plein toe spraken", zei de journaliste. „Alles was rustig. Ik verwachtte helemaal geen moei lijkheden. Plotseling was er een helikop ter boven het gebouw, die een lichtfakkel liet vallen. Een paar seconden later deed de politie een overval op het gebouw, brak het appartement open en arresteerde ons allemaal. Ik werd met harde hand naar het plein gebracht. Ik zag toen voor het eerst de soldaten. Op heel het plein werd geschoten. Volgens mij schoten de politieagenten en de soldaten zelfs op el kaar in de algemene verwarring. Ik probeerde weg te komen. Toen ik bijna in een portiek was voelde is opeens Oriana Fallaci vertelt haar verhaal. steken in mijn rug en mijn been. Ik re aliseerde me dat ik geraakt was. Ik lag op de grond en bloedde ver schrikkelijk. Telkens als ik mijn hoofd wilde opheffen om om hulp te roepen richtte een politieman zijn geweer op me. Het was ongelooflijk, verschrikkelijk. Maar ik kom er wel bovenop," zei Oriana Falloci. DJAKARTA (Reuter) Volgens het In donesische legerblad „Angkatan Bersend- jata" bereiden aanhangers van oud-presi dent Soekarno op Midden-Java anti-rege ringsacties voor: „Ze wachten slechts op een bevel van hem". Het blad schreef gisteren dat Soekarno hoewel hem verboden is zich met politiek te bemoeien, in het geheim ondermijnende activiteit heeft bedreven. Eerder deze week bevestigden militaire kringen dat de oud-president verhoord wordt omdat een gevangen genomen com munistische leider zijn naam in verband heeft gebracht met de ondergrondse com munistische beweging. ÉSs AS TEL AVIV. (AFP) „Israël kan kern wapens maken, maar is er nog ver vanaf, om dit te doen". Dit heeft premier Levi Esjkol maandag verklaard bij een bezoek aan een kibboets in Galilea. „Waarom zou Israel haast maken met de ondertekening van het verdrag tegen verspreiding der kernwapens zolang de Arabieren en de Sovjet-Unie vertegen woordigd zijn in de raad van toezicht, terwijl Israel daar geen deel van uit maakt", zo vroeg hij zich af. De premier achtte een conflict tussen Israel en de Sovjet-Unie in dit stadium onwaarschijnlijk. „Maar de Verenigde Staten zullen moeten beseffen dat een confrontatie met de Arabische landen niet alleen Israel aangaat. De 400 Russische technici en de Russische wapens in de Arabische landen vormen een bedreiging voor Israel", aldus Esjkol. (Van onze correspondent) BURUSSEL. Benelux wil tijdens de volgende zitting van de ministerraad van de West Europese Unie, 21 en 22 oktober aanstaande in Rome, voorstellen doen tot versterking van de samenwerking tussen de zeven leden (de zes EEG-landen plus Groot-Brittannië) op het gebied van de buitenlandse politiek, van defensie, van technologie en van de monetaire politiek. Minister Harmei heeft dit meegedeeld aan een aantal in Brussel geaccrediteerde buitenlandse journalisten. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken heeft nog eens zijn mening gegeven dat, wan neer Frankrijk zou weigeren mee te wer ken aan die versterking van de WEU, juridisch niets de andere landen zou be letten zonder Frankrijk verder te gaan. Voorwaarde zou echter zijn, dat dit verdergaan zou liggen op gebieden die buiten de competentie van het verdrag van Rome, de basis van de EEG, vallen. Harmei, herinnerde er daarbij aan, dat het merkwaardige is dat het verdrag van Rome eigenlijk het gevolg was van de verbintenissen binnen de WEU. Destijds heeft Engeland geweigerd mee te doen maar de EEG is er toch gekomen. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN BONN. Bondspresident Heinrich Lübke zou, naar verluidt, per 1 juli van het volgend jaar zijn ambt willen neer leggen. De verkiezing van de volgende presi dent zou volgens Lübke echter al op een eerder tijdstip kunnen plaatsvinden, bij voorbeeld in maart of april. Door deze beslissing zal er een half jaar verstrij ken tussen de verkiezing van de nieuwe bondspresident en de verkiezingen voor de Bondsdag. In Bonn was op deze procedure aange drongen, omdat beide verkiezingen tege lijkertijd verwarring onder het kiezers volk zouden stichten. Door een samen loop van omstandigheden zouden volgend jaar beide gebeurtenissen samenvallen. De bondspresident wordt iedere vier jaar gekozen. Lübke heeft twee ambtster mijnen vervuld. Na een dergelijke ter mijn kan de president niet herkozen wor den. Als kandidaten met kans op succes worden op het ogenblik alleen nog de so ciaaldemocratische bondsminister van Justitie Heinemann en de minister van Defensie Schroder, lig van de CDU en voormalige minister van Buitenlandse Zaken, genoemd. PITTSBURGH, (AP). De gepensio- neede generaal van de Amerikaanse luchtmacht Curtis Lemay die een over winning in Vietnam eist, zelfs als dat het gebruik van kernwapens zou beteke nen en die door presidents kandidaat George Wallace als „tweede man" is ge kozen is 61 jaar. Lemay is van mening dat de Verenigde Staten tegen Noord-Vietnam moeten zeg gen dat dat land zijn agressie moet sta ken en zich moet terugtrekken. Zo niet dan „zullen wij hun bombarderen tot ze weer terug zijn in het stenen tijdperk". De generaal heeft zijn standpunt uit eengezet in een boek getiteld „Mission with Lemay" dat in 1965 werd gepubli ceerd. In toespraken heeft Lemay later ge zegd dat de VS zouden moeten verkla ren dat „het land ieder door mensen ver vaardigd ding" in Noord Vietnam zou vernietigen als dat nodig zou blijken om de oorlog te winnen. Ik geloof niet dat het nodig zal zijn om hiervoor kernwa pens te gebruiken, maar ik zou dit ge bruik niet willen uitsluiten". Lemay vindt dat vliegtuigen beter zijn dan raketten: „Raketten kunnen niet denken", aldus zijn motivering. NOORD WIJK, (ANP). Gisteravond is van de basis Vandenberg in de Ame rikaanse staat Californië een Scout-raket gelanceerd, die de Europese „Esrol"-sa- telliet in een baan om de aarde heeft ge bracht. De lancering is zonder moeilijkheid verlopen. De satelliet heeft de naam „Aurora" gekregen. Het is de bedoeling dat de Europese kunstmaan gegevens naar de aarde zal seinen over onder andere het noor derlicht. Verwacht wordt dat de satelliet een levensduur heeft van een half jaar tot één jaar. (Door Reuter-correspondent Uli Schmelzer) MEXICO-CITY (Reuter). Een oud vrouwtje kromp snikken ineen op de vloer van een kleine kelder, waarvan de raampjes door militairen en sluip schutters waren stukgeschoten, terwijl buiten op het Plein der Drie Culturen geweerschoten kraakten. Naast haar zat een student kalm zijn gewonde been te verbinden. Boven in een cafetaria losten andere studen'en, gewapend met revolvers, van tijd tot tijd schoten op passerende soldaten. Dat was woensdagavond het cen trum van Mexico-City, waar de cul turen van de Azteken, de Spanjaar den en modern Mexico elkaar in fraaie combinaties van pyramiden en huizen ontmoeten. Een uur eerder hadden vijftienduizend studenten zich op het plein verzameld. Sprekers moedigden hen daar aan te volharden in hun eisen voor regeringshervormingen. Plotseling ontbrandden boven hen groene licht-fakkels, uitgeworpen door twee helikopters van het leger. Troe pen met de bajonet op het geweer stormden het plein op. Een studenten leider riep de menigte nog toe rustig te blijven, de massa weifelde een se conde en vloog uiteen toen de mili tairen het vuur openden. Een vrouw lag snikkend in een bloemperk. De hysterische menigte raasde er langs. Een jongen van acht jaar met zijn zusje aan de hand stond zachtjes te huilen en „mama" te roepen. Hij werd onder de voet gelopen. Twee jonge studenten, hun gezich ten verkrampt van angst, stortten naast me schreeuwend ter aarde. De menigte rende door. Iemand schreeuw de „de huizen in". Schoten volgden, een doordringende kreet, een man lag op zijn knieën. Bloembedden werden door de vluchtende massa vertrapt. Soldaten haktei en sloegen in op ieder een die zij op hun pad ontmoetten. Er was een stormloop om in de beschut ting van de huizen te komen. Deze waren echter ook vaak niet veilig. Volgens ooggetuigen vuurden militai ren bazooka-granaten af op gebouwen aan het plein. Ik stond, omgeven door vrouwen en studenten, op de trap van een gebouw. Schoten klonken, paniek op de trap. De mensen bonkten op de deuren om binnengelaten t' worden. Iemand wees me een telefooncel. Toen ik mijn kan toor belde vloog boven mijn hoofd een kogel door het glas. Op vijf meter af stand stond een pantserwagen en drie soldaten hielden hun automatische ge weren op me gericht. Ik werd geduwd langs ambulancebroeders in witte jas sen, die brancards droegen. Uit de vormloze hopen klonk gekreun. Ik kon met bloedbevlekt verband zien. Alle straatlampen waren kapotgeschoten. Ik werd een donkere kelder ingegooid, waar vijf mensen ineengehurkt zaten. Een soldaat bewaakte ons met een automatisch geweer, terwijl ik tot op het blote lijf werd gefouilleerd. Na twee uur arriveerde een sergeant. „Kom eruit, weg" schreeuwde hij. We sprongen naar buiten onder geweer vuur en haltgeroep en renden weg. Achter ons ging het schieten door. ADVERTENTIE Haal 'n folder bij uw winkelier. Want Daalderop heeft 3 versies van onderstaand model en nog 2 andere typen. Voor ƒ41,90 hebt u al een J President. Francisco Macias is gekozen als de eerste president van de republiek Equatoriaal Guinee de huidige Spaanse kolonie die op 12 oktober onafhankelijk zal worden. Premier. Jean-Jacques Bertrand, een her vormingsgezinde federalist is door de Canadese Union Nationale gekozen als opvolger van wijlen premier Daniel Johnson van Quebec. Rat. Een kwaadaardige, enorme rat is woensdag door boeren in het Noord- italiaanse dorp Ferrara in een kippen loop gevangen. Politieman Marcello Muzzi heeft het dier met een revolver schot afgemaakt toen het in een vlucht poging tegen het kippegaas van de loop opvloog. Sirhan. Het begin van het proces tegen Sirhan Bishara Sirhan, die ervan wordt verdacht senator Robert F. Kennedy te hebben vermoord, zal wellicht worden uitgesteld van 1 november tot begin volgend jaar. Marihuana. In New York is een station car met 272 kilo marihuana in beslag genomen. De partij had een handels waarde van ongeveer acht'ien miljoen gulden. Op mijn. In de Zuidvietnamese provincie Quang Nam is dinsdag een autobus op een mijn gereden. Elf inzittenden wer den gedood, dertien gewond. Te Kien Long, in de Mekongdelta, ontplofte een bom in een café. Vier mensen kwamen daarbij om het leven, 21 liepen verwon dingen op. Voorzitter. Franse senatoren hebben een grote voorstander van de Europese eenheid als hun voorzitter gekozen. Het is Alain Poher die ook voorzitter is van het Europese Parlement. Gebombardeerd. Het Zambiaanse dorp Chimpobi, dat aan de grens van het Portugese gebiedsdeel Mozambique ligt, is gebombardeerd door een vlieg tuig. Bij het bombardement zouden een man zijn gedood en een vrouw en kind zijn gewond. Beroepsgeheim. Het parlement van Zwit serland heeft een wet aangenomen krachtens welke het aan journalisten zal zijn toegestaan hun bronnen ge heim te houden tenzij dit in strijd wordt geacht met de veiligheid van de staat. Aanslag. Onbekenden hebben twee ben zinebommen gegooid door een raam van het gebouw in West-Berlijn waar de Griekse militaire missie is geves tigd. De bommen richtten geen scha de aan. Vermoord. In Sydney is bekendgemaakt dat negen dagen geleden in het onder Indonesisch toezicht staande West- Irian twee zendelingen zijn vermoord.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3