Bazar vrouwenverenigingen in Velsen VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Kerkkoren zongen goed in de Morgensterkerk Voor actie Sam-Zam Niets gemerkt van aanvaring met lichtschip Knelpunten wegenstructuur in de IJmond Half jaar geëist voor autodiefstal Kort IJmondnieuws Plaatwellers waren bijeen PROEFVAART MET STRANDREDDINGSBOOT Beiaardklanken over IJmuiden H. J. P. Handgraaf met pensioen Monteur met brandwonden in ziekenhuis Zelfde straf bij hof geëist tegen Hillegommer Voor de dames 5 Uw leverancier voor K 0 L EN en 0 LIE UIT DE ZAKENWERELD VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 V elsen-lJ muiden Beverwijk Velsen-N oord Duitse kapitein sliep op de brug Tegen twee Beverwijkers Wegens inbraken NIEUWS Een bonte verscheidenheid en een gezellige drukte op de Samvro- bazaar. ADVERTENTIE Een sociale instelling zonder winstbejag. Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen VRIJDAG 4 OKTOBER Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, vanaf 14 u.: Bazaar, voor restauratie orgel Goede Herderkerk. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, IJ muiden-Oost, 19-22 u.: Bazaar ten bate van Zambia. Petrazaal, IJmuiden-Oost, 19.30 u.: Jaar vergadering Nutsdepartement Velsen- IJmuiden; lezing over „Onze eet- en drinkgewoonten". Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord. 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaam- berg, Wüstedaan 79, 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare bibliotheek, Willemsbeekweg 96, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; r.-k. biblio theek, filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13, 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Raadhuis, Plein 1945, te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. ZATERDAG 5 OKTOBER Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 14- 17 en 19-22 u.: Bazaar voor Zambia. Kerkplein, bij oude raadhuis, Velsen- Zuid, 13-13 u.: Tentoonstelling van ar cheologische vondsten. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt laan, IJmuiden-Oost, van 14 u. af: Bazaar voor resauratie orgel Goede Herderekerk. Bibliotheken: Gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmui den, het filiaal in Velsen-Noord, 't filiaal in Santpoort-Noord, r.-k. bibliotheek, Willemsbeekweg 96 in IJmuiden-Oost en Velsen-Noord zijn geopend van 10 tot 12.30 uur VRIJDAG 4 OKTOBER Huize „Scheybeeck", Velserweg 2. 20.30 u.: optreden poppentheater Guido van Deth voor Microtheater Beverwijk. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 78.15, 8.4510, 10.3011.45, 12.1513.30, 16—17.15 en 20.15—21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen jeugd 19-21 u.; Arendsweg 61: volwassenen 19- 21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 19- 21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 18.30- 20.30 uur. ZATERDAG 5 OKTOBER Verenigingsgebouw „De Schans", Schans 12. 16 u.: ontmoetingscentrum voor alleenstaanden. Vrijetijdscentrum „De Slof", Raamveld 2. 14.30 u.: opening weekendschaaktoer nooi van schaakclub „Weenink" door wet houder F. R. W. Kaebisch. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 9-15.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61, Am stelstraat 44 en Parmentierstraat 2: vol wassenen en jeugd 10-12.00 u. VRIJDAG 4 OKTOBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 1417 en 19 21 u. ZATERDAG 5 OKTOBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 10-12.30 u. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De vrouwen van Vel sen, verenigd in het samenwerkings verband Samvro, hebben maanden lang de bazaar voorbereid, die donder dagavond door loco-burgemeester H. de Boer is geopend in het Patro naatsgebouw en waarvan de op brengst bestemd is voor het ontvvik- kelingshulpproject dat in de gemeente Velsen steeds meer aandacht krijgt, de actie Sam-Zam, samen voor Zamr bia. De belangstelling voor de bazaar was donderdagavond ondanks de voetbalwedstrijd op de televisie direct groot. Met de opbrengst van de vrij dagavond en de zaterdagmiddag en -avond mee zal er een flink bedrag bijeen kunnen worden gebracht. Wet houder H. de Boer noemde het Zam bia-project een goed project, dat de inzet van alle Velsenaren waard is. „De actie Sam-Zam wil het begrip ont wikkelingshulp weghalen uit de sfeer van regeringspolitiek en buitenlands beleid, waar het zover van de gewone burger verwijderd een abstractie dreigt te worden", aldus de heer De Boer, die het van groot belang achtte, dat een concreet stuk ontwikkelingswerk als een duidelij ke en overzienbare opgave aan de bur gerij van Velsen wordt voorgelegd, gron dig en deskundig voorbereid. Het gaat om de opleiding van jonge echtparen in Zambia tot landbouwers en tot degenen die hun verworven kennis en vakbe kwaamheid over kunnen dragen aan an deren, zodat er inderdaad van ontwikke- ADVERTENTIE Willemsbeekweg 88 - Tel. 1 46 27 Vraag naar onze SPAARREGELING I (Van onze correspondent) EMBDEN De Duitse Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van de West- duitse kustvaarder „Beate R." schuldig verklaard aan een aanvaring van zijn schip met het lichtschip „Texel" op 17 no vember van het vorig jaar. De kapitein was op de brug in slaap ge vallen en had zeiifs van de aanvaring niets gemerkt. Het Duitse schip was op weg van Duisburg naar Denemarken. De kapitein stond zelf op de brug. De op de uitkijk geplaatste matroos was kort voor de aan varing naar de machinekamer gestuurd. De kapitein, die vrijwel voortdurend dienst moest doen omdat het hem niet was gelukt een stuurman te krijgen, werd pas wakker toen de „Texel" een zeemijl achter de „Beate R." lag. De schade aan het licht schip beliep ongeveer 4500 gulden. De kustvaarder had alleen een paar krassen aan de boeg. ling sprake kan zijn. In het kader van dit project moet bijna 230 hectare woeste grond worden herschapen in een produk- tief landbouwgebied. Sam-Zam wil dit plan financieren en men kan daarbij re kenen op de steun en instemming van het rijk. „Hier zal een stuk ontwikkelingswerk kunnen worden gerealiseerd waar Zam bia iets aan heeft en waarvan de Velse- naar zal kunnen zeggen, dat zijn geld zinvol is besteed", zo propageerde de heer De Boer, die vervolgde: „De vrouwen van Velsen zijn aan het werk gegaan. Het resultaat van maandenlange activiteit, van handvaardigheid, ontplooid op ver enigingsavonden en thuis, van vrouwelij ke overredingskracht om de medewer king van winkeliers en bedrijven te ver krijgen, is hier in bonte verscheidenheid uitgestald. De mooiste dank hiervoor is een goede opbrengst". Mevrouw R. A. A. Bührman-Klopper, de echtgenote van de zieke burgemees ter, had vooraf dank gebracht aan allen die op enigerlei wijze aan de totstandko ming van de bazaar hebben meegewerkt, speciaal aan de vrijgevige middenstand en aan de jeugd die voor het maken en de verspreiding van de affiches had ge zorgd. Zij deelde mee, dat de zaalhuur al afgestaan was voor de actie Sam-Zam. De presidente van de afdeling Sant poort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen kwam vertellen, dat men daar al een actie had ontketend, voordat de actie van de samenwerkende vrou wenorganisaties op gang kwam. Zij kwam nu in de vorm van een cheque de op brengst aanbieden: 275, waarmee de bazaar direct goed van start ging. (Van een onzer verslaggeeefsters) IJMOND. Op de agenda voor de op donderdag 10 oktober te houden vergade ring van de Kamer van Koophandel in Haarlem staat als ingekomen stuk een brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland over de knelpunten in de wegenstructuur in het IJmondgebied. Het college schrijft dat de verkeerspro blemen in het IJmondgebied niet alleen de besturen van de betrokken gemeenten en de hier gevestigde ondernemingen en bedrijven reden tot ongerustheid geven, maar ook het college van Gedeputeerde Staten. Het komt het college nodig voor, deze problemen in gezamenlijk beraad te in ventariseren en in volgorde van urgen tie te plaatsen, om daarna na te gaan welke bestuurlijke en andere aspecten een oplossing bemoeilijken. Gedeputeer den stellen in de brief aan de Kamer van Koophandel, die al geruime tijd geleden is verzonden, een bestuurlijk overleg voor, met als deelnemers: Van de zijde van de provincie de ge deputeerden mr. F. C. Vorstman, voorzit ter en J. de Jong Czn; Van gemeentelijke zijde één vertegen woordiger namens de gemeenten Bever wijk, Heemskerk en Velsen; Van de zijde van het bedrijfsleven één vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, alsmede één vertegenwoor diger van Hoogovens; Van de zijde van Rijkswaterstaat de hoofdingenieur-directeur en van de zijde van de Provinciale Waterstaat en de Pro vinciale Planologische Dienst de hoofd ingenieur-directeur en de directeur van die diensten. De agenda voor de donderdag 10 okto ber te houden vergadering vermeldt voorts een voorstel om dr. W. van Some ren te benoemen tot lid van de commis sie voor verkeer en vervoer van de Ka mer van Koophandel. (Van onze correspondent) feur en een 28-jarige bakker uit Bever wijk hebben donderdag wegens autodief stallen terecht gestaan voor de Amster damse rechtbank. Op 5 en 7 juli van dit jaar hadden zij in de hoofdstad auto's ge stolen. De officier van Justitie eiste tegen beide Beverwijkers een half jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De rechtbank doet op 17 oktober uit spraak. Bouwers. De afdeling Velsen van de Nederlandse Christelijke Bond van werk nemers in de hout- en bouwnijverheid wordt dezer dagen vijftig jaar. Bij ge legenheid van dit halve eeuw-feest zal een receptie worden gehouden in Hotel Royal op zaterdag 26 October van halfvier tot vijf uur 's middags. Afgesloten. De zuidelijke rijbaan van het Stratingsplantsoen in Velsen-Noord zal met ingang van maandag 7 oktober gedurende zes weken voor alle verkeer zijn afgesloten. Dit, omdat de weg her steld moet worden. HEEMSKERK De Morgenster- kerk in Heemskerk is een gebouw met tal van mogelijkheden. Het blad „Baksteen" heeft onlangs een uitvoe rige reportage aan deze kerk gewijd, terecht, want in dit gebouw is de mo gelijkheid geschapen vele activiteiten onder te brengen. De kerkzaal is sfeervol en al vele malen geschikt ge bleken voor koorconcerten. Ook her inneren wij ons nog een goedklinken de „Johannes Passion". Gisteravond is echter gebleken dat de akoestiek voor harmonie-orkest ten enen male onvoldoende is. De Hoogoven Har monie klonk er zeer slecht. Alle klank verhoudingen werden scheefgetrokken, het zware koper domineerde, het slag werk leverde zelfs eenmaal een lachsuc ces op. Het was voor dit geroutineerde orkest dan ook een zware opgave om toch nog iets redelijk van zijn aandeel te maken. Dat was in het openingsnummer, de ouverture „Oberon" van Weber, speciaal moeilijk, omdat dit werk zich slecht voor ,een harmoniearrangement leent. De sprookjesachtige sfeer gaat geheel verlo ren als klarinetten de fluisterende strij kers moeten vervangen. Bovendien is de fraaie klarinetsolo veel sprekender, als hij uit de strijkers opbloeit dan wanneer men al voortdurend klarinetten heeft ge hoord. Daar het orkest nu ook niet be paald in topvorm was, hetgeen uit onge lijke inzetten en ontsporend passage- (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De feestavond die aanvankelijk op vrijdag 20 september door de personeelsvereniging van de N.V. De Plaatwellerij (thans Bronswerk-Fije- noord-Chemiebouw v.o.f.), zou worden ge houden en die wegens het vuurwerk in verband met het gouden bestaansfeest van Hoogovens werd uitgesteld, vond nu don derdagavond plaats in clubhuis „De Meer paal" aan de Banjaertstraat in Velsen- Noord. Zoals te verwachten was, kon de voor zitter, de heer A. de Koning, in deze eer ste bijeenkomst in het nieuwe seizoen weer een flink aantal leden begroeten. Met grote belangstelling volgden zij de vertoning van mooie dia's, gemaakt ,er gelegenheid van het jaarlijkse zomeruit- stapje van de leden, dat dit keer naar de Achterhoek voerde. Talrijke herinne ringen kwamen terug waarbij vooral het „plaatje" van het oudste lid der vereni ging, mevrouw Van Leeuwen (85 jaar) en nog altijd even kras, met dankbaar ap plaus werd ontvangen. Evenzeer waren vaak vermakelijk de dia's van het kinder uitstapje van Plaatwellerij-medewerkers. Alle gasten werden tijdens de pauze ont haald op koffie en koek, waarna het mu ziekgezelschap „De Jantjes" uit IJmuiden tot dansen nodigde en de gezellige familie kring van Plaatwellers enige tijd aange naam bezig hield. Reeds nu wordt uitge zien naar de zogenoemde „oudej aars vie ring" in december. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Bij kalme zee en wind kracht drie of vier heeft de strandred- dingsboot mr. H. J. Ortt donderdagmid dag een proefvaart gemaakt vanaf het IJmuidense strand, in kader van het oe fenprogramma. De KNZHRM-boot werd met de tractor „Zeeëgel" van deze maatschappij de zee in geduwd. Bij de tewaterlating dreigde de boot even om te slaan toen hij van het onderstel af schoof maar spoedig slaagde de beman ning onder leiding van schipper G. Zwart er in de branding te doorbreken. De be manning bestaat uit vrijwilligers: vlet- terlieden die als opstappers ook de nu nieuwe reddingboot van IJmuiden, de „Johanna Louisa" bemannen. De man nen kunnen nog maar moeilijk wennen aan deze naam en voor hen is het „de nieuwe Nealtje". De oefening met de strandreddings- boot verliep vlot. De boot wordt normaal alleen gebruikt als de „Johanna Louisa" geen hulp meer kan bieden aan een strandend schip. De Mr. H. J. Ortt wordt te water gelaten. Gelukkig betrof het slechts een oefening. Velsens stadsoedaardder Hein de Ligt heeft voor zijn wekelijkse concert op Vel sens stadhuis-carillon zaterdag van 16 tot 17 uur het volgende programma sa mengesteld Koekoek preludium en Fuga voor klok kenspel, van Matthias van den Gheijn; 't Ros Beijaard; Daar was een wuf die spon; Inleiding, lied en fuga over: „Wie dat sich selfs verheft temet", van Leen 't Hart; Menuet van Boccherini; Menuet van Mo zart; Menuet van Van Beethoven; Sara bande met variaties, van R. Peeters; Kleine Suite, van B TidemanWijers; Toccata, van Géo Clément; Brazilia, van P. van Beels. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De hoofdtuinman van het gemeentelijk plantsoenbedrijf H. J. P Handgraaf heeft deze dienst verlaten we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Op de dag van zijn ver trek werd hij 's avonds in zijn woning bezocht door de wethouder van de be drijven J. G. Kolkman; de directeur van de gemeentelijke plantsoendienst J. v.d Burg en een delegatie van het personeel Naast woorden van waardering en de bes te wensen voor een goede levensavond mocht de heer Handgraaf ook enige ge schenken onder couvert in ontvangst ne men. Mevrouw Handgraaf kreeg een bloe menhulde. werk regelmatig bleek, kon deze „Obe ron" bezwaarlijk geslaagd worden ge noemd. De deelnemende koren, het Juliana van Stolbergkinderkoor, het Morgensterkoor en het Santpoorts hervormd kerkkoor, kweten zich uitstekend van hun taak. Daardoor kon men onder meer genieten van een prachtige Psalm 150 van Césgr Franck. De jonge dirigent Bert Lassing toonde hierin, dat hij niet alleen een koor weet te leiden, maar dat hij ook een or kest zijn intenties kan laten vervullen. Aan Dick de Vries lukte dat veel min der. In ,Jesu bleibet meine Freude" werd met te weinig nuancering gemusi ceerd. Het koor volgde zijn aanwijzingen precies, maar het orkest ging nogal eens aan de losse teugel, al zorgde de routine van de musici er wel voor dat al les steeds \freer goed kwam. Solistische medewerking werd verleend door de bas Jan van Tongeren en de so praan Saskia Glastra van Loon. De bas bleek heel muzikaal te zijn. Hoewel zijn stem weinig soepel is en ook niet veel glans heeft kwam hij toch tot heel accep tabele prestaties in een aria uit „Figa ro's Hochzeit" van Mozart en de canta te „Wachet auf, ruft uns die Stimme". De sopraan heeft een wat scherpe stem, en schoot bovendien in voordracht nog te kort. Het duet in „Wachet auf" werd door dit gebrek aan voordracht en nuan cering een nogal langdradige geschiede nis. Bovendien was het evenwicht tussen de twee stemmen door het gebrek aan draagkracht van de bas niet ideaal. Kees Maa» IJMUIDEN. Donderdagmiddag raak te in zuurstoffabriek 2 bij Hoogovens plot seling een zuurstof-turbocompressor in brand. De kleren van een in de nabij heid van de compressor staande monteur uit IJmuiden vatten daardoor vlam. Omstanders schoten onmiddellijk te hulp maar konden niet verhinderen dat de monteur ernstige brandwonden opliep aan rug, linkerzij en linkerhand. Hij is in het Roode Kruis Ziekenhuis te Be verwijk opgenomen. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Tegen een 20-jarige los-arbeider uit Hillegom is donderdag bij het Amsterdamse gerechtshof bevestiging van het vonnis van de Haarlemse recht bank geëist. De los-arbeider was op 1 augustus van dit jaar in Haarlem voor verschillende inbraken veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaar delijk. Hij was in beroep gegaan omdat twee mededaders uit Hillegom tot vijf en zeven maanden waren veroordeeld. De losarbeider had al enige veroordelingen achter de rug. De officier van justiei in Haarlem sprak destijds over een „onderwereldje in Hille gom" en de raadsman vestigde hier don derdag bij het hof de aandacht op. Hij meende dat zijn cliënt meegesleept was in het groepje. Het hof zal over twee weken, op 17 ok tober arrest wijzen. Benoeming burgemeester. De heer A. J. Hubers uit Zoetermeer is met ingang van 1 november benoemd tot burge meester van Ouder Amstel. De heer Hu bers, 36 jaar oud, is referendaris-A, waarnemend gemeentesecretaris te Zoe termeer. Hij is katholiek en lid van de K.V.P. VAN DE IJMOND (Van een onzer verslaggeefsters) Een schoonheidsspecialiste hoorden wij jaren geleden eens zeggen: „Veel dames besteden meer zorg aan de huid van hun schoenen dan aan de huid van hun ge zicht". Er zal wel iets van waarheid in gescholen hebben. Over de funktie van een schoonheids salon bestaan nog hardnekkige misver standen. Een feit is echter, dat zeer veel dames het de laatste jaren even normaal vinden om- regelmatig naar een schoon heidsspecialiste te gaan als naar de kap per. Vooral de vrouwen die een beroep uitoefenen kennen de eis om er goed verzorgd uit te zien. „Schoonheidssalon" is eigenlijk een naar woord, want het ac cent van de behandeling ligt veel meer op verzorging dan op schoonheid. Mevrouw Ebbinge heeft in haar huis aan de Venusstraat 39 in IJmuiden op de bovenverdieping een uitstekend geou tilleerde, moderne, prettig ingerichte en verlichte schoonheidssalon geopend, waar zij als volledig gediplomeerd schoon heidsspecialiste de dames in alle rust (geen winkel of annexbedrijf) zo'n ver kwikkende schoonheidsbehandeling kan geven. Omdat mevrouw Ebbinge maar één cliënt tegelijk helpt dient vooraf een afspraak te worden gemaakt, eventueel telefonisch per nummer 11040. Een nieuwe dameskapsalon heeft de heer Frans van Leeuwen geopend in het verbouwde pand Iepenstraat 2 in IJmui den. De heer Van Leeuwen heeft vele ja ren in de IJmond-Noord gewerkt, maar wilde nu zelf "een zaak beginnen. Hij koos daarvoor een gunstig punt. vlakbij het Antonius Ziekenhuis. De salon, waar in ook parfumerieën worden verkocht, is nu nog klein, maar kan aanzienlijk wor den uitgebreid Dat die uitbreiding spoe dig noodzakelijk zal worden wensen wij de heer Van Leeuwen graag toe.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5