AMERIKANEN ZETTEN REUZENSTAP IN DE Eerste vlucht met bemand Apollo-maanvaa rtu ig RUIMTE CONRAD-STORK Zekerheid voor astronauten Cunningham, Schirra en Eisele zou te duur zijn altijd safe! Rijkspostspaarbank De veilige manier van sparen Aanklacht tegen Hanns Porst Koning ziet af van zwetnuurtjes Arrestaties van Arabieren in Gaza VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 9 SPAARBANK TESTPILOOT KOMT U MORGEN OOK? Tentoonstelling en Fabrieksbezichtiging DOUANEBEAMBTEN SMOKKELDEN PARADEPAARDJE „LEM" Spencer pakken 3-delig 59.75 Stella Regina KOLOSSALE SOM NEUSKEGEL Geen toestemming voor ha rttransplantatie in Chili „RUIMTE-EEUW" S-fcAfE- fcN YOLGi fev* :*p<WBTrfci»wng ck bdcwd fcjj| -ientS: V*>lgf>KrtW»d*_ V'ecrtttttt :-Ax»K«}jcrcK VOW p :$M»K0(:-*?Urc U a.<rt <tf brttrk life Rt>ks{xcst4po.«tat»HV k«xtt; Dx XTAA T atr^rp'K-^l ■it' Cvffeo /KW /h' HilK$fU»npit'»iMtlik ;:-: ..:- V<<qtvk httOf itoirnff.titwkUW: Jf. y'i, Art. >i row trv IN DE EERSTE JAREN van de „ruimte-eeuw" beperkten zich al onze po gingen om het aardoppervlak te ver laten tot een betrekkelijk dunne laag van enkele honderden kilometers om de aar de. De tweede Apollovlucht moet deze fysieke en psychologische barrière door breken. Voor het eerst zullen mensen zo ver in de ruimte doordringen dat zij de aarde als een bol in het heelal zullen zien hangen. Wie zal zeggen wat voor indruk dit op hen zal maken, hoe groot die schok misschien zal zijn? Optimisten zeggen datmen hierdoor het besef zal krijgen, hoe nietig en on- betekend onze landsgrenzen zijn, in ver houding tot de afstanden in de kosmos. Pessimisten werpen misschien tegen, dat het het tegengestelde effect zal hebben dat op macht beluste politici niet meer tevreden zullen zijn met de rechten en privileges die zij op aarde bezitten. De drang om het onbekende te verken nen is onweerstaanbaar, daarom zal de mens eens de maan bereiken. Wij zullen daar waarschijnlijk niet veel meer vinden dan kennis van onschatbare waarde over het ontstaan van ons zonnestelsel. Het be treden van de maan zal echter op zichzelf al een mijlpaal zijn. De verkenning van ons zonnestelsel zal volgen misschien als een gezamenlijke wereldonderneming evenals vestiging van wetenschappelijke nederzettingen op maan, Mars, de satellieten van Jupiter en, wellicht op langere termijn, Mercuiius, Venus en andere planeten. En niemand kan met zekerheid zeggen, dat wij, niet eens, een volgende grote stap, buiten ons eigen zonnestelsel, zullen zetten. De astronauten Schirra, Eisele en Cunningham zullen op 12 oktober de eer ste aarzelende stappen zetten op die lange weg. COMMANDANT van het Apollo-ruimte- schip zal kapitein-ter-zee Walter Schirra van de Amerikaanse marine zijn. Hoewel hij al een kwarteeuw marine-officier is, heeft „Wally" Schirra het luchtruim toch tot zijn meest vertrouwde omgeving ge maakt. In de laatste zes jaar heeft hij ruimtevaart aan zijn lijst van onder nemingen toegevoegd, met name twee spectaculaire vluchten in het Mercury- en het Gemini-programma. Als testpiloot met ruim vierduizend vlieguren op zijn naam is Schirra een man die beslissingen op de juiste wijze kan nemen. Zijl koelbloedigheid en zekerheid in eens genomen beslissingen kwamen dui delijk aan het licht toen hij commandant was van de Gemini-6-vlucht. Toen het aftellen „nul" bereikte en de raket de ADVERTENTIE b« WAARDERWEG 80 - HAARLEM GEOPEND van 10-13 UUR EN VAN 14-17 UUR ROTTERDAM. De officier van justi tie bij de Rotterdamse rechtbank heeft gevangenisstraffen van respectievelijk drie en twee maanden geëist tegen drie ex-douanebeambten. Door het gebruik van valse transito-paspoorten had het drietal drank en sigaretten gesmokkeld. De rechtbank doet uitspraak over veer tien dagen. een der mijlpalen van de ruimtevaart. Een vriend in Houston, waar Schirra woont, zegt van hem: „Als men een toto zou moeten maken van de perfecte offi cier, is Wally de man die men logischer wijze zou moeten uitkiezen. Wel is hij erg stijfkoppig, en al heeft zijn houding hem dan niet meteen vijanden bezorgd, toch wel een aantal mensen die hem niet mo gen. Als er iets is waarvan hij denkt dat het moet gebeuren, houdt hij door dik en dun vol. Toen er een datum moest wor den bepaald voor de eerste Apollovlucht, heeft Wally herhaaldelijk gezegd dat hij niet zou meegaan voordat hij zelf ervan overtuigd was dat alles werkelijk klaar en veilig was". MAAR HET paradepaardje van mili taire deugden heeft ook zijn menselijke kanten. Het was Wally die het grondper soneel in het ruimtevaartcentrum ver raste door tijdens de vlucht met de Ge- mini-6 „jingle bells" te spelen op een kleine mondharmonica die hij had meege smokkeld in het ruimteschip. Als beginnend astronaut bezorgde hij de autoriteiten van het ruimtevaartpro- gramma maagzweren door in een Ferrari met een snelheid van tweehonderd kilo meter per uur over de wegen van Florida te rijden. De ruimtevaartmensen maken zich nu niet meer zo ongerust, want Schirra heeft nu een langzamer auto, zo dat het Bureau voor de Ruimtevaart niet zo bevreesd hoeft te zijn de miljoenen te verliezen die men in de opleiding van Schirra heeft gestoken. Maar het meest verrassende van Schirra is zijn leeftijd. Op 44-jarige leef tijd, wanneer de meeste mannen al de eerste kwaaltjes krijgen, is hij begonnen aan een nieuw, groot avontuur. De twee andere astronauten voor de Apollo zijn minder bekend. Ondercommandant is ma joor Donn Eisele van de Amerikaanse luchtmacht. Als 38-jarige maakt hij een goede kans om nog verschillende ruimte- vluchten te maken, vooral als het Apollo- project wordt uitgebreid. Het derde bemanningslid is de 36-jarige Walter Cunningham, de eerste Ameri kaan die geen testpiloot is geweest voor dat hij de ruimte inging. Hij heeft car rière gemaakt als marinepiloot, maar hij dichter wordende lucht kan weerstaan. Boven de neuskegel zit bij de start nog de ontsnappingstoren, een raketmotor die de cabine met de drie ruimtevaarders moet losrukken en in veiligheid brengen als er bij de start iets misgaat. Deze ont snappingsraket wordt na de start afge stoten als het ruimteschip op omstreeks zestig kilomter hoogte is. Onder de kegelvormige cabine (die in het Engels de „Command Module" heet) bestaat het Apollo-ruimtevaartuig uit een cilindervormige instrumentenruimte in twee verdiepingen met aan de onderkant een raketmotor. Deze „Service Module" weegt tegen de 23 ton en bevat veel van de apparatuur die de astronauten in leven houdt, plus de brandstofcel die hen van elektrische energie voorziet. TENSLOTTE volgt dan het maan landingsvaartuig (in het Engels aange duid met „lem", afkorting van Lunar Ex cursion Module). Dat is het laatste stuk van het Apollo-maanvaartuig. Daaronder bevindt -zich de drietraps Satumusraket waarvan de trappen successievelijk afge worpen worden als de Apollo eenmaal goed op de weg naar de maan is. Twee man van de drie kruipen bij na dering van de maan uit de cabine via de instrumentenruimten naar de „Lem", waarmee zij een landing op de maan moe ten maken. De „Lem" heeft twee raket motoren, een voor de landing en een voor het vertrek. Als er met die landing op de maan of met die start iets misgaat, zijn de twee astronauten verloren. Zij zouden dan op het maanoppervlak moeten blijven, waar een zekere dood hun wacht, of een zelfde lot tegemoet gaan in een eindeloze ADVERTENTIE Happening Gierstraat 77 Twee van de drie astronauten heb- ommegang om de maan in een baan waar de rondcirkelende Apollo hen niet kan bereiken. ER IS dikwijls tegen het Apollo-pro- gramma aangevoerd dat het hele project uitgesteld moet worden tot het mogelijk is om reddingsmiddelen naar de astro nauten te zenden. Maar, zeggen anderen, de wedloop met de Russen staat een zo lang uitstel niet toe. Het programma kost al de kolossale som van tegen de 70 mil jard gulden, dat is ruim tweeëneenhalf maal de totale Nederlandse rijksuitgaven volgens de begroting 1969. En daar zouden nog vele miljarden bijkomen als er bij elke maanreis tegelijk een ruimtered- dingsschip gelanceerd moest worden. In termen van geld alleen is, zeker op korte termijn, het Apollo-programma moeilijk te rechtvaardigen. Voor al die miljarden kunnen de Amerikanen of voor hun miljarden de Russen, op wier totale begroting dat nog veel zwaarder drukt het eerst op de maan zijn en misschien een kilo of twintig maange- steente mee terugbrengen voor onder zoek. Maar ook Columbus heeft met zijn ont dekkingsreizen niet gewacht tot hij zeker wist dat hij behouden zou terugkomen van een bezoek aan het land dat nu, vijf eeuwen later, klaar staat voor de sprong naar de maan. ben zich door een nauwe tunnel van de cabine naar het maanlandings vaartuig gewerkt. Geleid door com puters op aarde en aan boord, en geholpen door de derde man die in de Apollo-cabine blijft, maakt deze „Lem" zich los en remt af tot hij in een lagere „verkenningsbaan" komt op slechts 15.000 meter boven het maanoppervlak. Daarna volgt de landing, waarvan deze tekening drie fasen weergeeft: de „Lem" komt rechts aanvliegen, landt op het „kussen" van zijn raket-gassen, en komt tot rust op zijn vier verende poten. Op aarde weegt hij zestien ton. maar dat is op de maan, door de kleinere zwaartekracht, nog geen drie ton. (Van een speciale verslaggever) is ook een eerste-klas wetenschapsman en is in het korps van astronauten opge nomen als burger, niet-militair. Cunningham heeft ook de technische voorbereidingen gemaakt en een baan uitgerekend voor een onbemande satel liet die in 1964 is gelanceerd, een geo fysische waarnemingssatelliet, die nog steeds rond draait en nog steeds gegevens naar beneden zendt die onder andere worden gebruikt om na te gaan wat de gunstigste tijd zal zijn voor de lancermg van het A polio-ruimteschip. Cunningham is dan ook de eerste van een waarschijn lijk lange rij wetenschappelijke astro nauten. De Westduitse procureur-generaal heeft de 45-jarige groothandelaar in foto-arti kelen Hanns Heinz Porst uit Neurenberg officieel in staat van beschuldiging ge steld wegens landverraderlijke betrekkin gen. Porst stond sinds vorig jaar onder ver denking betrekkingen met het Oostduitse ministerie voor Staatsveiligheid te heb ben onderhouden. Samen met Porst is zijn voormalige medewerker Alfred Pilny aangeklaagd. Beiden worden ervan beschuldigd ruim tien jaar lang voor Oost-Duitsland te heb ben gewerkt. SANTIAGO (AP) De vader van een jongen wiens hart gisteren is gebruikt bij een transplantatie, heeft gezegd dat dit zonder zijn toestemming is gebeurd. „Niemand heeft mij om toestemming ge vraagd bij de overplanting van het hart van mijn zoon", aldus de vader van de 17- jarige jongen die twee dagen geleden over leed aan ernstige verwondingen die hij tij dens een vechtpartij had opgelopen. KOPENHAGEN. (AFP) De Deense minister van Onderwijs, Helge Larsen, heeft in het parlement in Kopenhagen meegedeeld dat koning Frederik van Denemarken geen gebruik meer zal ma ken van het zwembad van de academie voor lichamelijke opvoeding in verband met de protesten van de studenten. De studenten hadden er tegen gepro testeerd dat zij twee keer per week ver scheidene uren lang niet in het bad kon den zwemmen omdat de koning daar op die uren vertoefde. AMMAN (AP) Ongeveer honderd Arabieren zijn volgens Jordaanse kranten in het dorp Khan Yunis, ten zuiden van Gaza, gearresteerd door de Israëliërs op beschuldiging van hulp aan Arabische guerrilla's. De Israëliërs zouden ook zeven huizen hebben opgeblazen die gebruikt zouden zijn door de guerrilla's. KAAP KENNEDY In de vroege morgen van zaterdag 12 oktober gaan drie mannen de volgende reuzenstap zetten op de weg van verovering van de ruimte. De Amerikaanse astronauten Schirra, Eisele en Cunning ham zullen dan de eerste bemande proefvlucht maken met het Apollo- maanschip. Hun vlucht gaat nog niet in de richting van de maan zij zullen tien dagen lang rond de aarde cirkelen maar is niettemin van het grootste belang. Als deze proefvlucht slaagt, zal een volgende Apollo- cabine wellicht achter de maan om vliegen. Dat zou in december kunnen zijn. Als ook dit goed verloopt, vermeldt het Apolloprogramma een landing van twee man op de maan volgend jaar. De reis van Walter Schirra, Donn Eisele en Walter Cunningham zal beginnen bij de zanderige kust van de Atlantische Oceaan, op het lanceerplatform van Kaap Kennedy, waar de mannen bun plaats zullen innemen in de neus van ren zestig meter hoge, 650 tons Saturnus-1B- raket Het is eenzelfde raket als waarin de as tronauten Grissom, White en Chaffee in januari 1967 verbrandden Net als deze mannen hebben Schirra, Eisele en Cun ningham een opleiding en studie van jaren achter de rug. Voor Schirra, met 44 jaar de oudste astronaut, wordt het de derde ruimtereis. lucht in moest gaan, ontbrandden de mo toren slechts een paar seconden om daar na weer te zwijgen. Schirra en mede astronaut Tom Stafford zaten op dat mo ment op de top van honderd ton uiterst explosieve stoffen die elk moment in een fantastische vuurbal konden uiteen spatten. In een ongelooflijke reactie, waar in bleek dat de mens de computer toch overtreft, besloot hij in een onderdeel van een seconde dat er een elektrische ver binding aan de voet van de raket was verbroken, een conclusie die de computer een paar minuten kostte. Schirra redde daarmee miljoenen dol lars en was een paar dagen later in staat zijn raket te koppelen aan de Gemitii-7, HET APOLLO-ruimteschip is een acht ste wereldwonder, een hoogtepunt van Amerikaanse techniek, maar tevens een hoogtepunt van de technische vorderingen in de wereld. Want vele landen hebben uitvindingen en ontwikkelingen bijge dragen aan dit wonder van vernuft. De vijftons neuskegel bovenaan de raket, waarin de drie astronauten hun retour- reis naar en van de maan maken, is het ingewikkeldste voertuig dat er ooit ge bouwd is. Het gaat dan ook de langste reis maken die er ooit gemaakt is. Amerikanen nemen geen halve maat regelen. Zij nemen bij dit project dubbele en zelfs drievoudige maatregelen, om de expeditie zo veilig mogelijk te maken. In de kleine kegelvormige cabine van 3.60 meter hoogte en 3.85 meter middel lijn, zitten dan ook ruim 200.000 onder delen opeengepakt. De dubbelwandige kegel heeft aan de onderzijde een hitte schild dat bij de terugkeer in de aardse dampkring met een snelheid van 40.000 kilometer per uur de hoge temDera- turen van de wrijving met de geleide1 ijk Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt B de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen geiden aparte openingstijden. Nadat op de heenreis naar de maan, bij een volgende Apolio-lancering, de eerste en de tweede Saturnns- rakettrap zijn afgeworpen en de derde weer ontstoken is om de Apollo te versnellen en hem uit een „parkeerbaan" om de aarde in de richting van de maan te zenden, maakt de Apollo zich los van het maanlandingsvaartuig aan zijn onderzijde. De Apollo draait zich om en koppelt zich, nu met zijn raket motor naar voren, weer aan het maanlandingsvaartuig. Op ongeveer 150 kilometer boven de maan ge komen, remt de raketmotor van de Apollo de Apollo-„Lem"-combinatie zoveel af dat het ruimtevaartuig in een baan om de maan-evenaar komt. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9