Filigrainwerkfascinerend spel met draad en korrel OUD EDELAMBACHT DAT NOG STEEDS ALS HAND WERK BEOEFEND WORDT VROUW Mr. L. A. Barendsen-Cleveringa: eerste „Vrouwe Justitia" in Haarlem Part-timehulp bij bejaarden ^emiiia" laat licht schijnen m elektriciteit Van een medewerkster) draadwerk. Het „stramien" bestaat uit mi nuscule ringetjes die stuk voor stuk met verbazingwekkend kleine bolletjes worden opgevuld. Als soldaatjes in het gelid wor den er vervolgens kleine holle staafjes op gezet. Al deze minieme deeltjes worden gelijmd met een lijmsoort die, bij het sol deren, niet zwart wordt ALS FILIGRAINWERKER-ben je nooit uitgeleerd", zegt de man achter de werk bank. Zijn vingers hanteren een pincet dat snel, en trefzeker uiterst kleine oogjes van gouddraad oppakt. Onder zijn handen groeit een gouden broche van luchtig Hedendaags i'iligrain: kralenslot in goud met granaat. Filigrainwerker anno 1968 ZO ONTSTAAT in grote trekken de bijzondere vorm van edelsmeed kunst die filigrainwerk heet en ook wel draadwerk wordt genoemd. Een vijf eeuwen oude vaderlandse kunst die (in dit geval in het oude Noordhollandse Hoorn) nog altijd van a tot z als handwerk wordt bedreven. Marianne van der Zee IN NEDERLAND HEBBEN de pro vinciale klederdrachten lange tijd een belangrijke rol gespeeld als afzetge bied voor de sieraden in filigrainwerk Vandaar de namen die ook vandaag- de-dag nog in de draadwerktechniek worden gehanteerd: men spreekt over Scheveningse koppen, over het Volen- dammer slot (druk bewerkt, met een miniatuurtje erin en met engelenkop jes op de hoeken), over Zeeuwse kra- lensloten en Zeeuwse bolle en platte knopen. De streeksieraden leveren de hedendaagse filigrainwerker een be perkt aantal basisvormen waarop ech ter (binnen bepaalde perken) wel va riaties worden gemaakt. Granaat en bloedkoraal worden in de sieraden verwerkt. Granaat uit Duitsland, koraal uit het verre oosten. Het veertienkaraats rood goud dat als basismateriaal wordt gebruikt krijgt later door toepassing van wat de vak man de „hoog gehalte kleur" noemt, de specifieke goudglans die kenmer kend is voor deze filigrainsieraden. „Dvaanse dracht was de rijkste dracht", zegt de heer J. Rozendaal, die, als vijfde Rozendaal in successie aan het hoofd van het bedrijf in Hoorn zij stukjes precisiewerk op waarvan de resultaten volkomen symmetrisch dienen te zijn en waarin met tienden van millimeters wordt gewerkt. ALS STRAKS DEZE rijkversierde gouden bijou's in de winkel van de juwelier liggen zullen weinig kopers vermoeden hoeveel uren handwerk in dit gouden draadwerk zijn gestoken. Een stel zogenaamde „Scheveningse koppen" is het resultaat van bijna vijf tig uren onafgebroken arbeid. Dat de winkelprijs van zo'n dubbel stuk om en nabij de duizend gulden ligt ie dan ook niet zo verwonderlijk. Filigrain wordt wel eens „een oer- vaderlandse techniek" genoemd: in de vijftiende eeuw werden al sieraden en gebruiksvoorwerpen in de draadwerk techniek gemaakt. Dat betekent aller minst dat Nederland het monopolie had. Filigrain is in de loop der eeu wen in opmerkelijk veel landen gemaakt zowel in Europa als in het nabije oos ten. De benodigde hulpmiddelen waren eenvoudig en daardoor ontstonden vele huisindustrieën in dit handwerk dat door mannen, vrouwen en kinderen werd gedaan. DE FILIGRAIN WERKERS van de Koninklijke Goud- en Zilverindustrie voorheen gebr. Rozendaal N.V. in Hoorn zuUen in Nederland waarschijn lijk nog maar weinig collega's in deze oude kunst hebben. Filigrain (afgeleid van de Latijnse woorden filum en gra- num: draad en korrel) is een zeer arbeidsintensief handwerk. „Je moet echt nog liefde voor dit vak voelen", zeggen de filigrainwer- kers van het Hoornse bedrijf. Met hun pincetten en hun spinnetjes, oog jes. gedraaide oogjes en scharniertjes, (vaktermen voor de haarfijne onder deeltjes van het filigrainwerk) bouwen sitaat: „Dat is nu museumstuk ge worden, maar het was een schouwspel als je die vrouwen in vol ornaat zag. Zo'n hoofdtooi bestond üit een gouden kap, bloedkoraal met slot, een voor naald van goud of juweel, zijnaalden, kapspelden en juwelen oorhangers. De vrouwen zagen eruit als vorstinnen". Eeuwenoude kunst die nog helemaal als handwerk wordt bedreven. UIT OUDE KASBOEKEN van het bedrijf is nog op te maken dat men soms goud inleverde en daar iets van liet maken. „Men liet er wel kappen uit smelten. Tegenwoordig wordt er veel verknipt. Uit oude streeksiera den laat men bijvoorbeeld ringen ma ken. Maar we krijgen ook wel repa raties van filigrain-werk. Dingen die soms honderd jaar oud zijn". De huidige produktie van gouden fi ligrainwerk blijft vrijwel geheel in Nederland. Dat het toerisme voor veel afnemers zorgt gelooft de heer Rozen daal niet. „Wel als het om zilveren filigrainwerk gaat. Dat is wel een pro- dukt voor de toerist. Maar het gouden filigrainwerk is een echt cadeau-arti kel. Het wordt overal verkocht. De be langstelling voor goud in het algemeen groeit trouwens nog steeds. En filigrain blijft een spektaculair artikel. Je kunt bezoekers in het bedrijf de mooiste staaltjes van moderne sieraadkunst la ten zien: zodra ze de filigrainwerkers bezig zien, zijn ze verloren". vaarlijk? Ze rijden daar te hard. Ik hou ook van hard rijden, maar al rijd je op een weg met voorrang, je moet bij een onoverzichtelijke kruising altijd vaart minderen, je moet rekening hou den met de fouten van anderen". „Ik ben daarna in de advocatuur be gonnen, bij gebrek aan wat anders, zo als zovele studenten in de rechten wist ik niet wat ik wilde. De advocatuur was een hele goede leerschool". „GELUKKIG HEBBEN WIJ in Ne derland geen juryrechtspraak- We n-.oe- ten er naar streven de rechtspraak te ontdoen van emotionaliteital i<an dat nooit helemaal. Maar wij, voor wie de rechtspraak dagelijks werk is, is er minder emotionele betrokkenheid dan bij een lekenjury". Zij was advocate in Haarlem van 1950-1954. „En toen kwamen de kinderen, toen ben ik opgehouden. Ik heb daarna een tijd in Zweden ge woond, daar was ik alleen huisvrouw". Eind 1958 begon mevrouw Barendsen- Cleveringa wieer te werken, ditmaal aan de Leidse universiteit. Het w.erk als rechter in Haarlem geeft haar echter meer gelegenheid re gelmatig te werken en vaker thuis té zijn. De „stukken" van de rechtszaken kan zij thuis doornemen. Drie dagen in de week is mr. Barendsen in elk geval in Haarlem. Het falen van de mens op sommige momenten in het verkeer: SINDS vorige week maandag is de rechtspraak het dagelijks werk van mevrouw mr. L. A. Barendsen-Cleve ringa uit Oegstgeest, zij is de eerste vrouwelijke rechter in het arrondisse ment Haarlem geworden. Als dochter van de bekende Leidse hoogleraar in handelsrecht en burger lijk proces-recht, professor Cleveringa ging ook zij rechten studeren. „Soms denk ik, dat had mij ook kun nen gebeuren". MEVROUW BARENDSEN, moeder van twee kinderen op de middelbare school, noemt haar combineren van taken als moeder, huisvrouw en rech ter „een kwestie van organisatie". Huisvrouw: „Speciaal, met het opvoeden van de kinderen vind ik het nuttig dat de moe der meningen van buiten kan horen. Ben huisvrouw hoort het nieuws als het ware uit de tweede hand". Is de Haarlemse rechtbank streng? „Ik kan het niet vergelijken, ik heb geen ervaring met andere rechtbanken. Je kunt natuurlijk van mening verschil len over de strafmaat". „INSPRINGEN BIJ BEJAARDEN" •s de titel van een nieuw foldertje waarin de Centrale Raad voor Ge zinsverzorging aandacht voor de bejaardenverzorging vraagt. Het moderne bejaardenwerk wil met verschillende middelen de be jaarde in staat stellen zo lang moge lijk thuis te wonen. Een van deze mogelijkheden biedt de gezinshulp bjj bejaarden. Zij kunnen huishou delijk werk doen wat de bejaarden zelf niet meer kunnen, aandacht schenken aan voeding, kleding, ver warming. medicijnen en andere be nodigdheden. Vrouwen en meisjes die slechts voor een beperkt aantal uren -een werkkring kunnen hebben zouden bij dit werk kunnen „inspringen". Gevraagd worden ervaring in huis houdelijk werk, belangstelling voor bejaarden, prettig met mensen kunnen omgaan. Daar staat tegen over een zelfstandige werkkring, aangepaste werktijden en salaris met vakantietoeslag en sociale voorzieningen. Desgewenst kan een oriëntatie cursus worden gevolgd. "Iet adres van de Centrale Raad voor Gezinsverzorging is Zeeman laan 44 in Utrecht. Werkende vrouw: „De maatschappij is er hier nog niet op ingericht. In Zweden was ik als niiet-werkende vrouw een uitzondering". Bij haar werk spreekt het feit dat zij een vrouw is nauwelijks mee. Als vrouw heeft mevrouw mr. Barendsen- Cleveringa geen andere mening dan haar mannelijke collega's over diefstal inbraak of rijden onder invloed. Hoog stens kan zij er soms even een ander licht op laten schijnen. Bestaat er klasse-justitie in Neder land? „Als er met dat woord bedoeld wordt dat iemand uit een sociaal beter milieu uit dien hoofde minder gestraft wordt of beter behandeld, dan iemand uit een lager sociaal milieu, dan, voor zo ver ik datbeoordelen kan, zeker niet. Maar voor iemand met een hoge maat schappelijke positie heeft een vonnis van twee weken voor bijvoorbeeld rijden onder invloed, vaak extra ge volgen. Een minister treedt er om af". GISTEREN IS IN Rotterdam de In ternationale Consumentenbeurs Femi- na geopend. Tot en met 15 oktober in het Ahoy-gebouw aan de Hofdijk weer allerlei bekends en nieuws onder het thema „Elektriciteit". Verleden jaar was het thema „Com municatie". Het onderwerp van dit jaar wordt geaccentueerd door een in zending van het in Noordwijk geves tigde wetenschappelijk onderzoekcen trum ten behoeve van de ruimtevaart. Verder natuurlijk woninginrichting, sanitair, wasautomaten, afwasautoma- ten, en alles wat er altijd onvermij delijk op beurzen is te zien. Speciale onderwerpen: „Uit de brand ben je" van de gemeentelijke brandweer van Rotterdam en een stand waarin medici „spreekuur" hou den. De Femina is van tien tot vijf en 's avonds van zeven tot half elf open. Zondag van elf tot vijf uur. Emotioneel wil zij er niet bij betrok ken raken. Dat wil echter niet zeggen dat de eerste vrouwelijke rechter in Haarlem de verdachten koud of onper soonlijk benaderd wil zien. Haar me ning over de gang van zaken op de rechtszitting is „Men behoort te han delen met respect voor de medemens". Zou u politierechter willen zijn? „Dat lijkt wel erg moeilijk, dat zou ik nu zeker niet aandurven". straf ook niet helemaal, maar dat valt binnen onze gezichtskring". gebeurt, het leven van een medemens wie dan ook. moet je respecteren". Zou men in Nederland meer reke ning moeten houden met de „crime passionel" zoals in Frankrijk? „Nee, uit welke motieven zoiets ook Doodstraf? „Je weet niet wat je een mens dan aandoet. Dat weet je bij gevangenis- Verkeerszaken: „Ik rijd door de Haarlemmermeer in een half uurtje naar de rechtbank. Ge-

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 25