VAN DAG TOT DAG Verschanste boer James na 16 dagen overmeesterd Wilson laat zich niets gezeggen Vijftien doden bij mijnramp Von Thadden vond geen onderdak ilHMtt - commentaar op actuele zaken Zijn zuster wierp geweer uit raam Gratieverzoeken door Soeharto afgewezen de "new style" afdeling Nixon en Humphrey doen aanvallen op Lemay „Geen genocide in Nigeriaanse burgeroorlog" Soares wellicht spoedig terug Nederlandse pater aangehouden in Brazilië ontdek de nieuwe woonstijlen bij: t«L«grammen ZATERDAG 5 OKTOBER 1968 3 U staat in de wondere wereld van de "New Style". Daar is de romantiek van kleurig gebeitste houten meubelen, de verrassende effekten van glad-strak kunststof plaat naast Oriëntaalse bekledingsstoffen, daar ziet u de 'swinging lines' van de Frans-ingenieuze "Airborne" meubelen. U komt ogen tekort, u kijkt uw ogen uit, u kunt uw ogen niet geloven, kortom kom Beverwijk, Breestraat 76. Tel. 02510-25141. Volop parkeerruimte. De gehele zaterdag geopend; de gehele maandag gesloten. Vraagt onze nieuwe speciale Stenart kleurenbrochure aan Internationale commissie Raadsel K ie singer Van paard gevallen Nieuwe methode van isotopenscheiding lïlï 9 9 Guardini zijn uitgangspunt in ere hield. Dat uitgangspunt beschouwde en om schreef hij niet als een redding voor de mens in benarde tijden, maar als een on vergankelijk element van het menszijn in elke tijd: de menselijke persoonlijk heid, het goddelijke „ik", bezig met de wereld en daardoor alleen al godsdien stig actief. Deze grondstelling van alle diepzinnige en verfijnde gedachten die Guardini in woord en geschrift prijsgaf, kenmerkte hem als een onvoorstelbare progressief, die geen enkel taboe of ver ouderde leerstelling aanviel maar er een voudig aan ontvluchtte alsof hij zich in een tijdmachine bevond. De menselijke persoonlijkheid, wier godsdienst bestaat in het bezig zijn met de wereld en wier „ik" het besef van god delijkheid vertegenwoordigt het is een humanisme dat zelfs humanisten te gortig zou kunnen zijn, maar het is een geestelijke ontdekking die vele christenen de zin van hun christen zijn heeft geleerd en nieuwe moed heeft geschonken aan wanhopigen in een heksenketel van staal, beton en electronica. De wereld te vervolmaken door staal te gieten, beton te storten, elec tronica te beheersen door in die hek senketel een bewust werkende, onafhan kelijk denkende persoonlijkheid te zijn die milieu en tijd als goddelijke geschen ken aanvaardt en gebruikt dat is een theologie zonder mystiek en zonder ge bed, waaraan de religies en vele theolo gen nog niet toe zijn.Ofschoon zij vaak toch, in momenten van visionaire ver lichting, met Erasmus beseffen „dat er slechts één zondeval is, de ontrouw aan eigen persoonlijkheid en eigen geweten, in welke wereld en in welk ongeluk ook." Het meest briljante werk van Guardi ni, „De Heer", is wel eens het „evange lie van de twintigste eeuw" genoemd. Het zou echter tekort doen aan deze gro te, gelovige wijsgeer indien men hem zou beschouwen als een visionair ver tolker van geloofswaarheden alleen. Hij was vóór alles een pragmatisch chris ten van zijn eigen tijd, die de moed had dat christendom te projecteren op het heden en de toekomst die zich aandiende. Zijn conclusie was niet een vrees voor ondergang, maar een stellige verwachting van menselijke glorie in de wereld van morgen: een glorie die niet uit de wolken, maar uit de aarde zal opstralen omdat „de duisternis eindelijk het Woord, dat Vlees geworden is, zou hebben herkend als wonend onder ons." De dood van Guardini zal misschien op nieuw velen naar zijn geschriften doen grij pen. Velen ook zullen hem nooit kennen of lezen maar zij zullen stellig een uit komst van zijn gedachten bespeuren er gens in het leven van de komende jaren, omdat zijn theologie is opgeslurpt door de aardse grond, waar zij voedsel zal zijn voor nieuwe wasdom, voor nieuwe praktijken van nieuwe mensen. In de afgelopen week is in München op drieëntachtig jarige leeftijd de r.k. theoloog Romano Guardini overleden. Zijn grote verdiensten voor de mens van deze tijd zijn wellicht in de roerselen van de laatste jaren enigszins op de achter grond geraakt, doordat de strijdbaar heid van vele jongere theologen en hun publikaties misschien de belangstelling voor het oeuvre van Guardini min of meer hebben verdrongen. Toch is het niet te veel gezegd wanneer men stelt dat niet alleen de christelijke maar ook de huma nistische ideaalverwerkelijking in een technocratische wereld haar grootste, meest begenadigde voorvechter heeft verloren. Wat bij vele jongere theologen en fi losofen van diverse confessionele rich tingen op de huidige dag ontbreekt namelijk een aanvaarding van de gege vens van deze tijd als onmisbare werke lijkheden bij de bepaling van het mense lijk geloofsgedrag was bij Guardini de basis van waaruit hij zijn uiterst scherp zinnige ontdekkingsreizen in de scheme ring tussen realiteit en mystiek onder nam. Hij ontving in 1962 de Erasmus prijs en zelden heeft een gelovig huma nist deze prijs zó terecht ontvangen: hij was niet een navolger of aanhanger van Erasmus, hij was een nieuwe, moderne eigentijdse Erasmus wiens geloofszeker heid even hecht verankerd lag in de mens en de wereld als dat met Erasmus van Rotterdam het geval was. Sterker nog, Guardini is méér dan Erasmus, de ver kondiger van een menselijk evangelie geweest, die de mystiek had overwonnen zoals ruimtevaarders heden ten dage de science fiction overwinnen, namelijk door deze rationeel en technisch te bevesti gen. Guardini is de schepper van het mensbeeld anno 2000 geweest: hij is de mens voorgegaan naar decennia die hem wachten en heeft de verten verkend, waar heen de mens met zijn technocratische materialisme en zijn ethica op weg is. Guardini heeft in talrijke geschriften en colleges het christendom verzoend met de wereld en de wereld als een christe- lijk-humanistisch gegeven gesignaleerd, waarmee hij onder woorden bracht wat Erasmus moeilijk heeft kunnen uiten: dat er tussen God en de mensen niet een duizelingwekkende hoogte maar een dui zendvoudige band ligt, die gesponnen is uit alles wat de wereld aan goed of slecht kan voortbrengen. Romano Guardini heeft méér bijge dragen tot vernieuwing en verandering in het denken dan een ganse generatie van politici of betogers, in een zuiverheid van eenvoudig menselijk waardeoordeel die als het ware uit al zijn woorden en boéken straalt. Men zou hem een heilige anarchist kun nen noemen, voor zover men de werke lijke betekenis van dat gecompromitteer de begrip even zuiver blijft stellen als (Van onze correspondent) LONDEN Het beleg van de boerderij in Shropshire, dat zestien dagen heeft ge duurd, is voorbij. Daar had zich al die tijd de 28-jarige boer John James, gewa pend met een dubbelloops geweer, ver schanst om de politie, die hem oorspron kelijk had willen ondervragen over een verkeersongeval, op een afstand te hou den. Gistermiddag om kwart over twee za gen de belegeraars, die bijna hun geduld hadden verloren en van plan waren van daag tot geweld over te gaan, dat James' vuurwapen uit een raam werd geworpen. Later bleek dat James' getrouwde zuster, die hierover een afspraak met de poli tie had gemaakt, dit had gedaan. Onmiddellijk kwam de politie in actie. De deur werd opengebroken. De Kinde ren en James' echtgenote, die huilend rondliepen, werden snel uit het huis weg gewerkt en in de gereedstaande zieken wagens in veiligheid gebracht. Politie mannen en militairen renden de trap op en trokken James bij het raam weg. Hij zag er bleek en geschokt uit. Tegen hem zal later op de dag een aan klacht worden ingediend. Toen James op 18 september door een motoragent o,p straat werd aangehouden DJAKARTA (ANP) President Soehar to van Indonesië heeft meegedeeld dat hij de gratieverzoeken van vjjf ter dood ver oordeelde leiders van de communistische staatsgreep van 1965 heeft afgewezen. Deze vijf zijn het hoofd van het speciale communistische partijbureau, Djam, oud brigade-generaal Soepardjo, het politburo- lid Njono, het hoofd van het partijsecreta riaat, Soeddsman, en de partijsecretaris van de afdeling Djokjakarta, Wiriomratono. Ook de gratieverzoeken van vier tot le venslang veroordeelde coupleiders zijn af gewezen. John James (midden) wordt wegge leid door de politie. bedreigde hij de ongewapende politieman met zijn geweer. Toen de motoragent as sistentie haalde ging James er vandoor. De politie volgde het spoor en omsingel de een uur later James' afgelegen woning in het dorpje Weston, van waaruit hij en kele schoten loste. De politie werd, nadat alle beroepen op James tevergeefs waren geweest, van re volvers en traangas voorzien, waarna een hardnekkig beleg begon, waarvan ook Ja mes' 26-jarige vrouw Joyce en zijn vier jonge kinderen het slachtoffer waren. BLACKPOOL (AFP-Reuter) Op de slotbijeenkomst van het congres van de Britse Labour-partij heeft premier Wil son gezegd de resolutie waarin zijn be leid wordt aangevallen te accepteren als waarschuwingen, niet als instructies. Het congres nam daarna bij handopsteken een motie aan, waarin het zijn steun aan de regering betuigde maar „met de re serves die zijn geuit in de beleidsbeslis singen van het Trade Union Congres", waarmee de verwerping van de loonbe- heersing op het vorige maand gehouden congres van het Britse Vakverbond is be doeld. Een amendement, waarin om weglating van de verwijzing naar het standpunt van het TUC werd gevraagd, werd met 3.287.000 tegen 2.722.000 mandaatstemmen verworpen. Een andere motie, waarin be zorgdheid werd uitgesproken over de groeiende kloof tussen regering en partij, werd van de agenda geschrapt. Het Labourcongres heeft in zijn resolu ties niet alleen critiek geleverd op de loonbeheersing, maar ook op de rege- ringspolitiek ten aanzien van Rhodesië en Nigeria. Vrijdag leed de regering op nieuw een nederlaag, toen met algemene stemmen een motie werd aangenomen waarin onmiddellijke afschaffing van de toeslag op door de dokter voorgeschre ven medicijnen werd gevraagd. Het par tijbestuur had verzocht de motie niet in stemming te brengen. ADVERTENTIE' nieuw WASHINGTON, (AFP/Reuter) De twee grootste kanshebbers bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen, de republikein Nixon en de democraat Humphrey, hebben fel gereageerd op de benoeming door de onafhankelijke kan didaat Wallace van generaal B. D. Cur tis Lemay tot diens kandidaat voor het vice-presidentschap. Humphrey zei dat het .rampzalig" zou zijn als een man vice-president zou worden, die kernwa pens beschouwt als andere wapens en ze in Vietnam wil gebruiken. De republikeinse kandidaat Nixon sprak in dezelfde geest. „Ik geloof niet dat kernwapens in Vietnam zouden moeten worden gebruikt. Zij zijn niet nodig. Zij dienen te worden bewaard voor dat waar van ik hoop dat nooit zal gebeuren: een confrontatie met een kernmogendheid." LAGOS. (Reuter) Een internationale waarnemersploeg heeft vandaag in Lagos gemeld dat het geen bewijzen heeft kun nen vinden dat Nigeriaanse federale troe pen opzettelijk trachten de Ibo-stam in de burgeroorlog uit te roeien. „De term „genocide" is in geen enkel opzicht gerechtvaardigd", zo melden de waarnemers in een verslag. De leden van het waarnemersteam zijn de Britse gene- raal-majoor Henry Alexander, de Cana dese generaal-majoor William Milroy, de Zweedse generaal-majoor Arthur Raab en zijn landgenoot Nils Gussing, speciale vertegenwoordiger van secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Naties. Zij hebben een bezoek gebracht aan het front in Oost-Nigerië. Het rapport werd door alle vier de waarnemers on dertekend. LüNEN (Reuter) Bij de ontploffing, die zich op achthonderd meter diepte in een kolenmijn te Lünen in het Ruhrge- bied heeft voorgedaan, hebben waar schijnlijk vijftien mensen het leven ver loren. Er zijn acht overschotten gebor gen en zeven mensen worden nog ver mist. Men heeft echter de hoop opgege ven hen nog levend aan te treffen. De mijngang waarin zij zich moeten bevin den, staat vol gas. De redders kunnen hen niet bereiken zolang de beschadigde luchtzuiveringsinstallatie niet is gerepa reerd. LISSABON (AP) Premier Marcello Caetano is voornemens de verbanning van Mario Soares, een van Portugals meest vooraanstaande en welbespraakte oppo sitieleiders, ongedaan te maken, aldus berichten welingelichte kringen in Lissa bon. (Van onze correspondent) BONN Het besluit van het hoofdbestuur van de ultra rechtse West- duitse partij NPD om alle bijeenkomsten op grote schaal voor de nabije toekomst af te zeggen, is voortgekomen uit het brein van een man die dagelijks in de Bondsrepubliek door het slijk wordt gehaald, maar naar wie men toch soms met een glimlach van instemming luistert. Adolf bijgenaamd Bubbi von Thadden, de uit het oosten gevluchte land jonker die uitstekend Engels spreekt en Latijnse citaten invlecht zonder de bedoeling zijn toehoorders in de verlegenheid van het niet begrijpen te brengen, heeft verklaard dat er geen bijeenkomsten meer zullen zijn „omdat de politie niet in staat is om de orde te handhaven", dan wel „omdat de politie het niet wil" en Von Thadden wil niet dat in het buitenland de indruk ontstaat dat het in de Bondsrepubliek een ratjetoe zou zijn. Von Thadden speelt hier de edel man, die zijn zwaard in de schede steekt als het plebs zich op de voor grond dringt en de spelregels in de war stuurt. Hij hoopt op de instem ming van de goegemeente, van de eenvoudige burgerij en de boeren stand, waaruit de NPD-kiezers worden gerecruteerd. Hier zou men Von Thad den nu wel een nette man vinden, die probeert te verhinderen dat „het eigen nest wordt bevuild". (Een uitdrukking die hier tot in het ondraaglijke door de „nette" burgerij wordt gebezigd wanneer men critiek op eigen toestan den oefent.) HOE VON THADDEN het overigens zonder zijn bijeenkomsten wil rooien, blijft een raadsel. Dinsdagavond in Bonn, na afloop van de onvoorstelbare chaotische avond in de Beethovenhal- le (die voor Von Thadden het laatste signaal was om zijn besluit door te drijven) sprak hij ervan de strijd door middel van het gedrukte woord te wil len voortzetten. Maar binnen de ko mende weken staan gemeenteraads verkiezingen in de deelstaten Hessen, Baden-Wiirttemberg en Saariand op het programma. Langzamerhand komt er enige teke ning in de strijd bij de komende Bondsdagverkiezingen. Daarbij moet eraan worden herinnerd dat de NPD vorige week in Neder-Saksen bij der gelijke gemeenteraadsverkiezingen iets achteruit ging, een verschijnsel waar aan wellicht iets te veel waarde werd gehecht. Twee observaties drongen zich bij de toeschouwer op, toen Von Thadden deze week na de mislukte avond in Bonn voor een klein gezelschap bui tenlandse correspondenten nog wat na praatte. In de eerste plaats was er het bijna bevrijdende gevoel bij het luiste ren naar Von Thadden, dat hij over de zogenoemde „Vergangenheit" spreekt zonder remmen. Niemand in de Bondsrepubliek spreekt openlijk over de „Vergangenheit". Von Thad den was geen lid van de NSDAP, maar hij heeft heel wat medewerkers die het wel waren, en erger. HIJ HERINNERT aan het geval- Schweimert, één van zijn „Kreisvor- sitzenden". Toen de huidige kanselier Kiesinger voor de ministeries van Göbbels en Von Ribbentrop werkte (de ministeries van Propaganda en Bui tenlandse Zaken in het Hitler-rijk) Adolf von Thadden werd hij slachtoffer van de rivaliteit tussen de beide heren. Göbbels wist Kiesinger uit het gebouw van de Duit se staats-radio in Berlijn te smijten. Von Ribbentrop gaf Schweimert op dracht ervoor te zorgen dat Kiesinger zijn kamer weer zou terugkrijgen. Met behulp van speciaal opgetrommelde S.S.-ers, zes in getal. Het ver haal kan niet worden geverifieerd. Waar is echter dat Schweimert het vertelt en Von Thadden vertelt het weer als een aardige mop verder, met bijbedoelingen weliswaar. Dat Schweimert toen fout was en nu een functie in zijn partij bekleedt, deert hem niet. Hij is net als de direc teur van het gekkenhuis, die heeft ge accepteerd dat iedereen onder zijn hoede nu eenmaal niet bij is, maar die er langsheen kijkt. Maar daarbij is Von Thadden ook als de directeur van het gekkenhuis in het verhaal van Ed gar Alan Poe, de dubieuze monsieur Maillard, die zich tegen het eind van het verhaal ontpopt als de gevaarlijk ste gek van allen. Zo is het bij Von Thadden. Lange tijd achtereen zegt hij in intieme kring zeer zinnige dingen die nie mand openlijk in de Bondsrepublek durft te zeggen. Maar dan komt er weer iets dat van een dermate be nauwende geborneerdheid getuigt, dat dat een spanning ontstaat, die voort vloeit uit de onzekerheid over 's mans verstand. IN DE TWEEDE plaats moet over verstand gesproken worden vermeld dat Von Thadden een heel bepaald en op zijn manier opvallende intelligentie bezit. Maar hij is de eens en voor al tijd van het paard gevallen jonker, die niemand uit zijn vaders kringen meer de voet in de stijgbeugel heeft willen steken. Bij de Christen-Democraten en de Liberalen zou Von Thadden zeker de briljantste, de geestigste en origineel ste spreker zijn geweest. Maar hier vond hij geen onderdak. Hij vond de weg naar het succes op de ruggen van een bepaald soort slecht ingelicht stemvee, dat door Von Thad den hoogst waarschijnlijk in de ma ling wordt genomen, dat de grote lei der niet begrijpt in dat deel van zijn brein dat hem zijn waarde geeft en dat begint te brullen van enthousias me als hij op doeltreffende manier een zwakke plek bekietelt. Hoe gevaarlijk voor de „staatsvei ligheid" een man als Von Thadden, naar buiten toe altijd de humoristische gentleman, nu wel is, daarover breken zich al jaren ambtenaren van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken het hoofd. Ze zullen er waarschijnlijk niet achter komen voor het te laat is. KARLSRUHE (DPA) Een groep Westduitse geleerden heeft grote vorde ringen gemaakt met een methode voor het scheiden van uranium-isotopen en daar mee met het winnen van verrijkt uranium voor gebruik in kernreactors. Dat is vrijdag op de 33ste vergadering van natuurkundigen in Karlsruhe meege deeld door prof. dr. Erwin Willi Becker, directeur van het instituut voor atoom- behandelingstechniek bij het centrum voor atoomonderzoek in Karlsruhe. In de herfst van 1967 is daar een proef opstelling van tien trappen volgens het zogenaamde straalscheidingsproces ge bouwd. De resultaten, die ermee zijn be reikt, voldoen bijna volledig aan de ver wachtingen. Intussen is begonnen met het ontwikkelen van een „technische in stallatie" waarin moet worden vastge steld in hoeverre het proces economisch is. Becker neemt met zijn proces een in teressante variateat gevonden te hebben op het in verscheidene landen, onder meer West Duitsland en Nederland, in ontwik keling zijnde ultracentrifugeproces. RIO DE JANEIRO (AFP) In een kerk in de Braziliaanse stad Belo Hori- zonte is de Nederlandse pater P. M. Lochs gearresteerd samen met 23 sta kende metaalarbeiders De geestelijke wordt ervan beschuldigd dat hij voorgaf een kerkdienst te houden, maar met de arbeiders over voortzetting van de sta king sprak. In Belo Horizonte hebben zes duizend metaalarbeiders het werk neerge legd. Vietnam. Generaal Doeong van Minh, lei der van de staatsgreep in 1963 tegen het regiem-Diem, is uit Bangkok in de Zuidvietnamese hoofdstad teruggekeerd. Van Minh heeft vier jaar in balling schap geleefd. Kort geleden kreeg hij toestemming naar zijn land terug te keren. Democratische kerk. Dertig priesters heb ben te Bochum in het Ruhrgebied een groepering gesticht, die zal streven naar democratisering van de r.k. kerk. Hier mee hebben deze priesters zich open lijk tegenstanders verklaard van het naar hun mening verouderde hierachi- sche principe van de r.k. kerk, dat een „beletsel vormt voor de verkondiging van de boodschap van Jezus Christus". Onrust. In Santiago, Chili, hebben zich vechtpartijen voorgedaan tussen de po litie en ongeveer tweeduizend jongelui, die voor het Amerikaanse consulaat een demonstratie hielden tegen de staats greep in Peru en „de onderdrukking van de studenten in Mexico". De politie arresteerden ruim dertig jongelui. Zesling. Mevrouw Sheila Thorns, die woensdag het leven heeft geschonken aan een zesling. mag vandaag de vijf dverlevende babies voor het eerst zien. t

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3